PUROL Na de Wasch Uit de Pers. üerk en School. Plaatselijk Nieuws. Schrijnende Handen wetende, dat het moeilijk is goede proeven te nemen. Vergelijkende proefnemingen bv. met het ontsmettingsmiddel sulfoliquid, en dan in groot aantal, kunnen hem straks wellicht een positief oordeel doen vellen. Afwachten dus 1 Weet gij Weet gij, dat de verslagen van de boek» houding van N.C B. (Noordbr. Chr. Boeren» bond) hebben doen zien, dat ook in die provincie op vele boerderijen van vooruitgang geen sprake isdat op de kleinere bedrijven per Hectare iets grooter netto, winst werd ge» maakt dan op de grootere Weet gij, dat de verslagen ook wijzen op de groote verschillen, deels te danken aan de uiteenloopende om» standigheden, maar ook deels hieraan toe te schrijven, dat vele boeren nog te weinig pro» fite ren van de nieuwe landbouwwetenschap Weet gij, dat door de Ned. landbouw jaarlijks wordt voortgebracht voor een waarde van circa 1500 millioen gulden; dat dit een cijfer is, waarop de landbouwers met recht trots mogen zijn, indien zij althans door hun vlijt en kennis het hunne daartoe bijdragen? Maar weet tij ook, dat door toepassiug va" wat de moderne landbouwwetenschap ons leert, in velerlei richting, dat cijfer nog zéér belangrijk ver» hoogd kan worden, waarvan gij allen dan uw aandeel kunt medekrijgen B -r. POOTAARDAPPELBEW AAR PLAATSEN. Met het bouwen van speciale pootaardappel- bewaarplaatsen is men nog slechts betrekkelijk ko'rten tijd bezig. Hieruit volgt dus, dat de eer ste inrichtingen, welke werden gebouwd, nog voor verbeteringen vatbaar zijn. Van de ver schillende modellen, welke wij het vorige jaar beschreven, heeft de bouw van glazen bewaar plaatsen wel het meeste, zoo niet algeheele na volging gevonden. Op de Zuid-Holl. eilanden staan op 't oogen- blik plm. 25, in Zeeland 16 en in Westelijk Noord-Brabant ongeveer 15 bewaarplaatsen, wejke alle van glap zijn gebouwd, terwijl in Friesland en Noord-Holland eveneens toene mende belangstelling en uitbreiding valt waar te nemen. Wegens de groote uitbreiding is thans weer mogelijk eenige aanwijzing te geven, waarmede in verband met de opgedane ervaringen bij nieuwbouw rekening moet worden gehouden. Wij wezen er reeds op, dat de bouw van glazen bewaarplaatsen bijna algemeen navolging vindt. De gebouwen worden als regel opgezet van hout met dubbele wanden van glas, betonvloer al of niet in den grond gebouwd en dak van hout, pannen, eterniet of gegolfd plaatijzer. Het bouwen in den grond wordt wel toege past met het oog op de mogelijkheid van min dere sterke temperatuurdaling bij vriezend weer. Een nadeel hieraan verbonden is echter, dat de aardappelen in de bakken, welke beneden den glaswand staan, niet voldoende licht krij gen en zoodoende te vlug in 't schot loopen. Dit nadeel kan echter worden verholpen door de ruimte beneden het glas te benutten voor het bewaren van late soorten, welke weinig schot maken, o.a. Roode Star, Bevelander, Bravo, Zeeuwsche Blauwen, Alpha, enz. Bij het ver werken der aardappelen blijft echter het gevaar bestaan dat de soorten gemakkelijk door elkaar worden gemengd. Voorts is dezen winter gebleken, dat een goed gebouwde glazen bewaarplaats zonder kunstmatige verwarming een vrij sterke vorst kan verdragen. De laagste temperatuur, welke dezen winter, nadat het reeds eenige nachten sterk had gevroren, werd genoteerd, uit den wind en in de schaduw, was 14 graden C„ ter wijl de thermometer, blootgesteld aan den scher pen Noord-Oostenwind tot 18 graden C. onder nul daalde. In de meqste glazen bewaarplaatsen bleef de thermometer dezen nacht zonder kunst matige verwarming 0,5 tot een graad C. boven het vriespunt, terwijl andere door verwarming met een of meer kleine petroleumbranders de temperatuur nog iets hooger konden houden. Uit de ervaringen dezen winter opgedaan, mag worden aangenomen, dat de glazen be waarplaatsen bij strenge winters gemakkelijk vorstvrij kunnen worden gehouden. In verband met de dezen winter behaalde resultaten zullen meerdere landbouwers er toe overgaan een poot aardappelbewaarplaats té bouwen. De afmetingen van de reeds gebouwde be waarplaatsen zijn zeer verschillend en varieeren van 24 tot 280 M2. oppervlakte. Landbouwers welke voor eigen rekening een bewaarplaats bouwen, kunnen als regel met een oppervlakte van 24 tot 80 M2 volstaan. Wanneer men ech ter voor gezamenlijke rekening op coöperatieven grondslag gaat bouwen, is als regel belangrijk meer ruimte noodig. Op het eiland Goedereede en Overflakkee, waar het aantal verbouwde H.A. aardappelen onder de landbouwers sterk uiteenloopt (in sommige bedrijven worden soms zeer weinig aardappelen verbouwd) zijn door de Dorpsland- sche bouwvereenigingen te Melissant, Dirksland Herkingen en Oude Tonge bewaarplaatsen ge bouwd op coöperatieven grondslag. Het bestuur der Landbouwvereeniging te Melissant, welke in dezen het initiatief nam, bouwde in 1927 een bewaarplaats voor hare leden van 42 M. lang, 7 M. breed, 0.50 M. diep en 2.50 M. hoog tot den zolder. Daarna volgde Dirksland, Herkin gen en Oude Tonge met gebouwen van onge veer 30 bij 7 bij 2.50 of 2.75 M. De bewaarplaats te Melissant is 0.50 diep in den grond, de andere gelijkgronds gebouwd. In de bewaarplaats te Melissant is een verstelbaar automatische rolbaan aangebracht voor het in- en uitbrengen der bakken. Er zijn aan coöperatieven bouw ontegenzeg gelijk eenige- voordeelen verbonden, n.l. land bouwers, welke over geen eigen terrein be schikken of te weinig aardappelen verbouwen om zelf een bewaarplaats te stichten, kunnen op deze manier gemakkelijk geholpen worden. Bovendien zijn de stichtingskosten per M3 in houd lager naarmate het gebouw grooter is. Voorts j|S men ontlast van de zorg van het na- loopen enz. gedurende de bewaring, hetwelk gemeenschappelijk aan één persoon wordt op gedragen. Als nadeel staat 'hier echter tegenover, dat men niet over een bewaarinrichting beschikt, waarmede men naar eigen persoonlijk inzicht kan handelen, terwijl bij groote oppervlakte de temperatuur- en lichttoetreding op alle plaat sen van het gebouw niet gelijk zal zijn. Dit laatste VS v_0°ral een belangrijk punt. Wil men het beoogde doel bereiken, dan moet als eerste eisch worden öesteld ruime lichttoetreding en niet te hoo-<e temptrrdur.r. Wsnr.ccr nu de be waarplaatsen te breed worden gebouwd, is het niet denkbeeldig, dat de bakken, welke in de binnenrijen worden gezet, te weinig licht en te weinig toevoer van koele lucht ontvangen, met het gevolg dat de aardappelen in deze bakken te vlug zullen gaan kiemen. Wij zouden daarom in overweging willen geven als regel de gebouwen niet breeder dan 5 Meter te maken. Bij gemeenschappelijken bouw zal een gebouw van 5 Meter breed, wel licht te smal zijn. Wanneer meerdere deelne mers tegelijk in deze bewaarplaats willen wer ken, is het noodig, dat een flink pad wordt ge houden. Indien dit in het midden wordt gelegd is breeder bouw dan 5 Meter geen bezwaar. Teneinde onregelmatige en te lange spruit- vorming te voorkomen is een goede ventilatie steeds gewenscht. Verschillende bewaarplaat sen ventileeren alleen met openstaande deuren, anderen hebben ook luchtkokers door den zol der naar het dak. Deze laatste ventilatie is be slist noodig, wanneer met gesloten deuren moet worden gestookt. Een zeer goede ventilatie is aangebracht in de bewaarplaats te Oude Tonge. In het dak zijn een aantal luchtkokers aangebracht, ter wijl vanuit de buitenzijwanden buizen onder de vloer zijn gelegd, welke van daaruit versche lucht toevoeren naar het middengedeelte van het gebouw, waar zij juist onder de dakventila- tie aan de oppervlakte van den bodem komen. Op deze manier wordt beneden steeds versche lucht aangevoerd, terwijl afvoer door het dak plaats vindt. Voor groote gebouwen kunnen wij een dergelijke ventilatie-inrichting ten zeer ste aanbevelen. Als regel worden bij den bouw van glazen bewaarplaatsen de kozijnen en het dak van hout opgetrokken. De bewaarplaats te Oude Tonge werd echter van gewapend beton ge maakt, alleen de zolder is van hout. Aanvan kelijk meende men, dat de bouw van gewapend beton te duur zou uitkomen. Het is echter ge bleken, dat dit niet het geval is, en wanneer' meerdere personen er toe overgaan bewaar plaatsen van gewapend beton te stichten, zoo dat een meermalig gebruik van de betonvormen kan worden gemaakt, zullen de bouwkosten wel licht nog kunnen worden verlaagd. Ofschoon wij nog over geen ervaring beschik ken op het gebied van de al of niet wensche- lijkheid van betonbouw, meenen wij toch te mógen zeggen, dat het bouwen van bewaar plaatsen van gewapend beton, zooals te Oude Tonge werd gebouwd, navolging waardig is. In afwijking van de tot heden gevolgde metho de, werd het vorig jaar door de heeren Wijerse en Jas te Oostvoorne een bewaarplaats ge bouwd, waarvoor geen draadglas, doch gewoon broeiglas werd gebruikt. Het gebouw is plm. 10 X 4J/2 X lYi M. De vloer is gelijkgronds de wanden van dubbel glas in den vorm van spouwmuren. Het glas bestaat uit Westlandsche éénruiters, welke VA ruit hoog in smalle kozij nen zijn vastgemaakt. Aangezien de prijs van gewoon glas per M2 belangrijk lager is dan van draadglas, zijn de stichtingskosten van het ge- heele gebouw ook veel lager dan bij gebruik van draadgelas. Hierbij mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de kans van breken grooter is dan bij draadglas. Het isoleeren der zolders geschiedt gewoon lijk door het aanbrengen van een laag kaf- of turfstrooisel. Het is echter gebleken, dat dit zeer gezochte verzamelplaatsen worden van muizen en ander ongedierte. Het maken van een gaatje op den zolder is voor deze gasten het werk van een oogenblik, met gevolg, dat zij spoedig tot in de bewaarplaatsen doordringen. Meer aanbevelenswaardig lijkt het ons de zolder te beleggen met viltpapier of andere isoleerende stoffen. Een belangrijke factor, voor het verkrijgen van het meest nuttige effect van de glazen be waarplaatsen, is het gebruik van goede kiem- bakken. (Alg. Ned. Landb.blad). VERSLAG der afdeeling Overflakkee en Goe dereede der Holl. Mij. van Landbouw, ge houden op 4 April te Sommelsdijk in „Den Doele." De 2e Voorzitter, den heer J. Timmers, opent de vergadering, en stelt den secretaris in de ge legenheid de notulen der vorige vergadering voor te lezen, die zonder op of aanmerkingen worden goedgekeurd. Als ingekomen stukken wordt behandeld o.a. „Tarrareglement voor den handel in Aardap pelen." Er wordt voorloopig besloten dit onderling te laten regelen tusschen kooper en verkooper. Het bericht voor mond- en klauwzeer wordt voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van de algemeene vergadering der maatschappij te Ridderkerk op 15 September 1927 moest worden uitgebracht door den afge vaardigde, den heer Keijzer, die per brief mede deelde niet op de vergadering tegenwoordig te kunnen zijn, dus zoodoende geen verslag. De rekening van den Penningmeester over 1927 werdt, na gecontroleerd te zijn door de heeren Timmers, Breesnee, Koert, Rosmolen en Smit, goedgekeurd en de Penningmeester voor zijn gevoerd beheer gedechargeerd. De begrooting dienst 1928 wordt goedge keurd. De punten van Beschrijvng voor de Algemee ne Vergadering der Maatschappij op 11 April 1928 te Amsterdam, bleken van te weinig belnag om een afgevaardigde hierheen te laten gaan, 1928 te Amsterdam, bleken van te weinig belang J. G. Maschhaupt, Directeur van het Rijks landbouwproefstation te Groningen le afdee ling voor de cultuur op klei en zavelgronden over: De beteekenis van het grondonderzoek voor den land- en tuinbouw op de kleihoudende gronden, bleek veel animo, doch de leden kun nen dit onderwerp volgen in het Alg. Ned. Landbouwblad. Bij de rondvraag brengt de heer Groenendijk een voorstel om met het oog op de geringe op komst onze vergaderingen, op de najaarsver gadering een spreker te laten komen. Dit vooijstel wordt ondersteund, en getracht zal worden een onderwerp te laten behandelen voor Kalkstikstof en andere stoffen zoo noodig met films. Op voorstel van den Secretaris wordt besloten alleq leden onzer afdeeling een circulaire te zenden van het Boekhoudbureau der H. M. v. L. met de daarop voorkomende mededeelingen en tarieven. Tenslotte brengt de Secretaris nog ter sprake de leden onzer afdeeling in de gelegenheid te stellen a.s. zomer enkele dagen onderricht te nemen in het leeren van het topbont zoeken in aardappelen. Gevraagd wordt of de Secretaris dit op zich wil nemen, die dit gaarne wil doen, wanneer dit met het oog op z'n werkzaamheden toelaat baar is, en tevens door het H. B. wordt goed gekeurd. De leden zullen hiervan in kennis worden ge steld. Hierna sluiting. De vleier is niet anders dan een liefkozend vijand. HIERONYMUS. „De Rotterdammer" driestart GEWETENSGELD. In de laatste dagen publiceert de Staatscou rant weer respectabele lijstjes van „nagekomen belastingsgelden", hoofdzakelijk gewetensgeld. Wat dat woord beteekent weten we nu wel zoo ongeveer. Het wil niet zeggen, dat het geweten, oor spronkelijk tweede-haiidsch en min of meer ver sleten, in beter conditie is geraaktzoodat er nu niet meer bij door kan, wat aanvankelijk oorbaar gevonden werd. Betaling van gewetensgeld beteekent in bijna alle gevallen, dat men bang is voor de dreiging van den rechter. Het blijft, al met al, een droeve geschie denis. Als men leest, dat men bedragen van 1000. tot 6000.aanzuivert wegens te weinig be taalde belasting, dan kan men ongeveer na gaan, hoe verschrikkelijk men gelogen heeft, toen alles „naar waarheid werd ingevuld". Trouweqs, vooral op kleine plaatsen weet eigenlijk iedereen de persoon aan te wijzen, die een inkomen als van een daglooner opgeven, doch in een luxe-auto rijden. Dat is een groot kwaad onder de zon. Reeds op zichzelf, maar ook, omdat men hier door anderen te veel laat betalen en 't boven dien onmogelijk maakt, dat met name kleine gemeenten haar sociale taak naar behooren ver vullen. We geven grif toe, dat er op belastinggebied ook door den fiscus, vaak onrecht wordt ge daan en waar het aanwijsbaar is, willen we het kwalificeerenmaar het zedelijk kwaad der belastingontduiking is toch veel ernstiger. Het verschrompeld het zedelijk besef van per soon en bederft de samenleving. EEN SCHRANDER MAN. Onze Niuewe Prov. Groninger bevat de vol gende driestar. Niet slechts de sociaal-democraten, ook de communisten hebben hun paaschcongres gehad. Hoofdmoment was, dat er een afgezant kwam van Moskou, die den communisten heeft ver teld, dat zij alleen „Russisch" hadden te denken. Rusland, zeide hij, is uw vaderland. Het komt er op neer, dat de communisten in Nederland niet meer te denken hebben. Dat doet men voor hen in Moskou. En zij hebben blindelings te volgen wat de mannen daar, - die voor niets terug deinzen en tot alles in staat zijn, voor wien ook slechts dit regel iswat zij kunnen doen, hoe de „machtsposities" zijn beslissen. Een van de geleerde communisten, Prof. Man- noury, .riep nog, dat hij geen cadaverdicipline wilde, maar men heeft hem aan het verstand gebracht, dat dit toch wel zou moeten. Rusland spreekten hier heeft men te volgen. Een man als Wijnkoop kan zich hierin nog niet schikken, maar daarom werd hij op het con gres met anderen ook duchtig uitgescholden. Hij dacht meer aan zichzelf dan aan Rusland, en dat was mis. En hij is herhaaldelijk uitgenoodigd om naar Rusland te komen en deze dingen met de macht hebbers aldaar te bespreken. Maar „Het Va derland" maakt deze vermakelijke opmerking de heer Wijnkoop is een schrander man en hij heeft aan de uitnoodiging geen gevolg gegeven. Hij heeft begrepen, dat hij wel wist, wanneer hij weer zou kunnen vertrekken. Hij dacht aan het bekende Nederlandsche spreekwoord beter bloode Jan, dan doode Jan. Ja. de heer Wijnkoop is een schrander man. SOMMELSDIJK. Van den landbouwer G. B. stierven dezer dagen twee bqste werkpaarden Voorwaar een schadepost. Vorige week werden van uit deze ge meente 44000 K.G. paardepeen verscheept. Voor de bravo-aardappelen besteedt men hier 9.— per H.L. Vorige week stonden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente 18 werklooze landarbeiders ingeschreven. De gemeente-arbeider J. Kranse is met in gang van 1 Mei a.s. benoemd tot kantonnier aan de Provinciale wegen. MIDDELHARNIS. Het zoontje van M. B. had een wandje aan zijn hand. Dit lichaams deel begon op te zetten. De inmiddels ontboden geneesheer constaeerde bloedvergiftiging. OOLTGENSPLAAT, Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 25 April des namiddags 3 uur. Voor de betrekking van gemeente-ont vanger hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. B. en W. deden de volgende benoemingen bij de brandweerBij de motorspuit G. van Nimwegen Jz. Opperbrandmeester, Assistent- opperbrandmeester Joh. Korteweg Wz., Brand meester bij de pijp J. J. van Ree Kz., Buizen- schroever G. Konings, Pijplijder Joh. Rademaker Bewaarder van slangen G. van Rossum, Machir nist C. van Maastricht, Assistent C. L. Bree- man en J. van Dam Az., Pompers ontslagen Spuit no. 2 Oude SpuitOpperbrandmeester Joh. Korteweg Lz., Assistent K. van Ree Jz., Brandmeester bij de pijp K. L. Bom, Brand meester bij de perspomp W. Voogd, Buizen- schroever B. Oorbeek, Bewaarder der slangen P. B. Crezee. Pompers L. Hokke Lz., en P. de Vos Az., Brandpiket assistent Hoofdman P. J. T. Koster. Aafi A. Bakelaar is door Ged. Staten voorgoed vrijstelling verleend van militaire plichten wegenp broederdienst. OUDE TONGE, Verpachting van bouwland van de diaconie-armen alhier Perceel 1 hoog ste bieder Jan de Vos voor 320.— per gemet, perceel 2 Jac de Vos voor 405.en perceel 3 A. Kardux voor 510.per gemet. Het lossen van de kolen van den kolenbond voor 1 jaar is bij loting toegewezen aan W. Osseweijer. Een hond van A. de E. die waarschijnlijk konijnen doodde is door den eigenaar afgemaakt Aan C. Snijder is de verkooping van Slis- Duijm gegund, die het in opdracht gekocht heeft van de gemeente. Er zal een gedeelte van gesloopt worden, daar het uitzicht daar belem merd wordt. NIEUWE TONGE. Mej. L. van den Doel Pd. alhier is benoemd tot verpleegster in het Gem. Ziekenhuis aan'-de Coolsingel te Rotter dam. Tot directeur van de Gem. Zangvereeni- ging „Appollo" alhier is benoemd de heer J. Hekman te Middelharnis. J.l. week werden van hier vervoerd 300 balen peen. De commissionairs J. Dekker Zn. hebben heden de laatste peen verzonden. A.s. Zaterdag zal de P. V. „De gevleu gelde Bode" voor het laatst in dit seizoen haar buitenlandsche vlucht houden van uit Loi. (69 923 K.M.) Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, zal door het bestuur op verzoek om een eereprijs beschikbaar te stellen, zonder veel hogfdbrekens welwillend worden beschikt. DIRKSLAND. Wegens de werklooshied zal het gemeentebestuur weder werk gaan verschaf fen. Met ingang van 1 Mei a.p. zal het 25 ja ren geleden zijn dat de heer D. Lugthart bij de posterijen alhier werd te werk gesteld. Door den Minister van Oorlog is aan den dienstplichtigen der lichting 1928 E, Bogerman uitstel van eerste oefening verleend. MELISSANT. Door den caféhouder M. van der Werff is aan B. en W. der gemeente ver lof gevraagd tot verkoop van alcoholhoudende dranken ander dan sterken drank in de thans gebouwde vergaderzaal aan zijn café. De verkoop van een mannenzitplaats in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van 25— Door publicatie is bekend gemaakt dat de rekening en verantwoording over 1927 en de begrooting over 1928 voor den Gabriellina- polder ten kantore van den secretaris van dien polder tot 30 April a.s. ter inzage liggen. HERKINGEN. Het woonhuis, vroeger be woond door nu wijlen Zuster Mulder Worell is bij onderhandjschen verkoop in eigendom over gegaan aan E. van Zielst. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden, 80 H.L. Red Star aardap pelen. Hiervoor wordt thans een prijs besteed van 7.75 per H.L. GOEDEREEDE. Toen G. N., T. van der W„ en C. O. allen havenwerkers een paal dompten vielen zij tegelijk in de haven, doch brachten het er met een nat pak af. Het bestuur der coöp. chicoreidrogerij heeft 100.000 Kilo gedroogde wortelen verkocht tegen een prijs van.) 11.75 per 100 kilo. OUDDORP. Het huis en de werkplaats van J. van der Wende zijn onderhandsch verkocht aan T. van Dam. SOMMELSDIJK. Voor de toelating op 1 Mei a.s. tot de O. L. S. alhier zijn 27 nieuwe leer lingen aangegeven. MIDDELHARNIS. Om per 1 Mei op de Christelijke school toegelaten te worden hebben zich 14 leerlingen aangegeven. OUDE TONGE. Zondag a.s. zal door Ds. Baks den Heiligen Doop bediend worden. Doop- vaders kunnen zich aanmelden Vrijdagavond aan de Pastorie. De afscheidsrede van Ds. Baks is bepaald op 6 Mei, des. nam. 2 uur. De collecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van 81.29. DIRKSLAND. De heer C. M. Polhuis, onder wijzer aan de Bijz. School is in gelijke betrekking benoemd te Pernis. —Zondagmorgen werd Ds. C. van der Wal, overgekomen van Rijnsaterwoude in de Ned. Herv. Kerk alhier in zijn amgbt als leeraar be vestigd door zijn broeder Ds. J. H. van de Wal van Wageningen, die als tekst koos Joh. 21 15 18 en achtereenvolgens sprak over den Koning, den Dienaar en het dienstwerk. Na deze predikatie sprak Ds. Polhuis van Stad aan 't Haringvliet, die des avonds tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, als consulent tot den nieu wen leeraar en de gemeente. Zondagavond deed Ds. C. van der Wal zijn intrede met een predikatie naar aanleiding van Phip. 2 511 en stond achtereenvolgens stil bij de punten Christus in Zijn Hoogheid, Chr. in Zijn vernedering en Christus in zijn verhoo ging. Na le predikatie die met ernstigen aan- aandacht werd aangehoord hield Z. Eerw. de gebruikelijke toespraken tot den Burgemeester, kerkeraad, kerkvoogden, gemeente enz. Vervol gens werd de nieuwe herder toegesproken door Ouderling Bestman, die de gemeente verzocht te zingen Ps. 134 3. Het kerkgebouw was zoowel des morgen^ als des avonds overvol en het was te zien, dat het voor de gemeente een blijde dag was, om na enkele jaren van predi kantsvacature weer een eigen leeraar te hebben. Wegens de vele vacatures op dit eiland was alleen Ds. Baks van Oude Tonge van de ring- predikanten bij de intrede aanwezig. HERKINGEN. A.s. Woensdagavond 25 dezer ten 6.30 ure hoopt voor de Geref. Gemeente alhier op te treden de Wel.Eerw. Heer Ds. Kok van Gouda. Voor den nieuwen cursus aan de Bijz. School zijn 27 nieuwe leerlingen aangegeven. Het leerlingen aantal dier school is daardoor gestegen tot 147. STELLENDAM. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt aan de O. L. S. alhier als kweekeling toegelaten Mej. M. P. Joppe te Sommelsdijk. OUDDORP. A.s, Vrijdagavond te 7 uren bestaat in de consistorie der Ned. Herv. Gem. gelegenheid tot het doen van aangifte voor de Bediening van den H. Doop. Op eerstkomenden Woensdag wordt in de Chr. School de jaarlijksche openbare les gegeven.. Alle ouders van schoolgaande kinde ren en verdere belangstellenden zijn van harte welkom. In de Kerkbode voor de Classis Brielle schrijft Ds. van Lummel van Zuidland een serie arti kelen over de beteekenis van den Heiligen Doop voor de ouderen. We nemen het volgende er uit over. Is ook niet het geloovig zien op den doop voor de ouderen de drang tot de dagelijksche bekee ring Ér zijn in onze kringen zoo tal van menschen, wier geestelijke leven opgaat in de overweging van de vraag ben ik bekeerd En dat wel in dien zin dat sommigen mee nen daarop te kunnen antwoordén ja, omdat zij daarvan behoorlijk verslag kunnen doen. Anderen echter durven dat niet zoo beslist zeggen, maar hooren toch wel graag van een, dien zij hoogachten, dat hij sporen van gees telijk leven in hen ontdekt. Dan is er nog eén derde soort, en dat zijn degenen, die leven in de overtuiging voor mij is daar geen denken aan dat lijkt er nets naar, dat ik bekeerd zou zijn. In den regel neemt men dan tot maatstaf, wat men wel eens van den een of ander gehoord heeft, die krachtig bekeerd is. Zoolang men nu iets soortgelijks niet onder vindt, dan blijfft het er heel hachelijk voor staan Ons doopformulier wijst ons op iets anders. Als wij somtijds door zwakheid in zonden val len, dan moeten wij aan Gods genade niet ver twijfelen, noch in zonden blijven liggen, over mits de Doop een zegel en ontwijfelbaar getui genis is, dat wij een eeuwig verbond met God hebben. Die dagelijksche vernieuwing des gemoeds, zou dat niet een betrouwbaarder bewijs zijn, dat het leven Gods in ons is, dan de herinne ring aan en het gedurig weer ophalen van eene bekeering, die voor wie weet hQeveel jaren ge schied is Wij jstruikelen allen in velen, zegt de Apos tel. En als ons dat nu overkomt (en wien over komt dat niet dagelijks, als wij ernstig zoeken voor den Heere te leven wat moet ons dan bij struikeling of val weer ophelpen Hoe ko men wij, als wij den weg kwijt raakten, weer op den rechten weg Zou een oprecht kind van God dan durven zeggen o, dan denk ik maar weer aan dien tijd van mijne bekeering en dan doe ik weer de goede keus en kom van mijn dwaling terug heeft men vaak Dit schrijnen houdt dadelijk op door Zoudt ge dat durven zeggen Ik kan dat niet gelooven. Neen, dan kan alleen het geloovig zien op de onveranderlijke trouw Gods ons helpen. Als Gods Geest ons dan terugleidt naar dat ontwijfelbaar getuigenis van den Doop, dan zien wij weerGods verbond is eeuwig en on veranderlijk. Wat Hij belooft, dat doet Hij. Daarvoor is Hij de Waarachtige. Zijn wij ontrouw, Hij blijft getrouw Hij kan Zichzelven niet verloochenen. En daarom, hoe oud ge ook zijt, ook al zou de grijsheid u al kroonen, terug naar dat oogen blik, toen de Drieëenige in Zijn Driemaal Hei ligen Naam u kwam verzekeren, dat Hij met u een eeuwig verbond der genade oprichtte. Dan blijft de zegende werking van dat Sacra ment ons bij, ons leven lang. Dan is die Doop ons niet alleen nut, zoo lang als wij dat teeken ontvangen, maar al de dagen onzes levens, gelijk de Belijdenis onzer Kerken dat uitdrukt Door allerlei nutteloozen strijd heeft men me nigmaal de heerlijke beteekenis van den Doop uit het oog verloren. Men heeft de wapens gescherpt om te be strijden de menschen, die leerden dat de kin deren door den Doop wedergeboren werden. Alsof er een Gereformeerd mensch was, die de Roomsche dwaling zou aanhangen. Men heeft zich in het zweet geloopen om de fj ketters te achterhalen, die leeren wilden, dat alle gedoopte kinderen wedergeboren waren. Men heeft in zijn ijver zonder verstand uit het oog verloren, dot er niemand is, die zulke dwaasheden beweert. Onze Gereformeerde Kerken belijden, dat Gods Geest en niet een beetje water de we dergeboorte bewerkt. En onze Kerken leeren ook nog, dat er eene uitverkiezing is en dat God zich ontfermt, diens Hij wil. Maar in dien strijd, heeft men zichzelven wat al te lichtvaardig afgemaakt van de vraag wat is de Doop dan wél En dat is bitter jammer. Als ons trouwe volk toch eens begon om met biddende aandacht te luisteren naar het Formulier, dat toch telkens gelezen wordt, als de Doop bediend wordtals ons volk toch eens ging overleggen, wat onze belijdenis van den Doop leert dan moest er komen een meer waardeeren van den Doop. Dan zou de zegenende werking van dat Sa crament meer gezien worden, zoowel in het persoonlijke als in het kerkelijke leven. Het Psalmenzingen vroeger. Een belangstellend lezer uit Rotterdam schreef ons, in verband met de kwestie of men vroe» ger inderdaad al de Psalmen achter elkaar, op rij, gewoon was te zingen, 't volgende: In het bekende werk «Rotterdam in den loop der eeuwen* schrijft dr. J. R. Callenbach «Reeds in de hier besproken periode (bedoeld is ongeveer 1690) wordt er over geklaagd, dat alleen de nazang door den predikant werd opgegeven. Als voorzang zong men achter» eenvolgens den ganschen bundel door van van Ps. 1—150, hetzij een geheel lied of een z g.n. pauze. Gevolg hiervan was. dat bij dankstonden menigmaal een boetpsalm, in dagen van verootmoediging een loflied werd aangeheven. Toch bleef deze gewoonte bestaan tot na de invoering der nieuwe berijming in 1775*. Wij zijn den inzender voor deze opmerking zeer dankbaar! Het Psalmenzlngen nu. Een belangstellende lezeres uit Rotterdam maakte een lijstje van de Psalmen, zooals ze nu in onze kerken gezongen worden. Zij noteerdePs. 11, 2, 3 en 4Ps. 2 1, 2. 6 en 7 - Ps. 32 en 3- Ps. 6 1, 3, 4 en 9Ps. 163, 4 en 6Ps. 17 3, 4 en 8; Ps. 19: 1,-4, 5, 6 en 7; Ps. 20: 1, 3, 4 en 5; - Ps. 21: 1, 4, 5 en 13;- Ps. 22: 1, 2, 6, 7, 11 en 16; - Ps. 24: 1, 2, 4 en 5- Ps 25- Ps. 27- Ps. 29- Ps. 31: 15, 17, 18 en 19; - Ps. 32: 1, 2. 3, 4,5 en 6 - Ps. 33- Ps. 36- Ps. 38- Ps. 39: 4 en 5; - Ps. 40; - Ps.42; - Ps.43;- Ps. 45- Ps 47- Ps. 49- Ps. 51- Ps. 562, 4, 5 en 6- Ps. 61- Ps. 62- Ps. 63; - Ps. 65; - Ps. 66; - Ps.67; - Ps.68; Ps. 69; - Ps. 71- Ps. 72; - Ps. 73; - Ps. 74- Ps. 75 - Ps 77- Ps. 78 - Ps. 79 - Ps. 81- Ps. 84- Ps 85Ps. 86 Ps. 87- Ps 89 - Ps. 90- Ps. 91- Ps. 92- Ps 93- Ps. 95- Ps. 964, 5 en 6; - Ps 97; - Ps. 98; - Ps.99; Ps. 100;- Ps. 1011, 2 en 3- Ps. 102- Ps. 103- Ps. 105; - Ps. 106; - Ps. 107; - Ps 111- Ps. 113; - Ps. 115: 7 en 9- Ps 116; - Ps. 117; - Ps. 118Ps. 119; - Ps. 121- Ps. 122; - Ps. 123; - Ps 125; - Ps. 126; - Ps. 127; - Ps. 130; - Ps. 131; - Ps. 132Ps. 133; - Ps. 134; - Ps. 136; - Ps.138; - Ps. 139; - Ps. 140; - Ps. 141- Ps. 142; - Ps. 143- Ps. 145 - Ps. 146- Ps. 147 - Ps. 150. Wij zijn deze lezeres van «De Waarheids» vriend« zeer dankbaar voor dit lijstje. Als we goed geteld hebben worden dus 97 Psalmen van de 150 gezongen. 58 verwaarloosde Psalmen hebben we dan. Wat èn doordebe» rijming èn door de zangwijze komt. De lezeres bovenbedoeld klaagt er over, dat blijkbaar dikwijls zoo weinig moeite door de predikanten gedaan wordt, om telkens

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2