derde blad KEI VULPEIËIS feuilleton Het is niet hetzelfde waar U Uw Vulpen houder koopt. Zaterdag 14 April 1928. No. 3434, Buitenland. Terug naar Huis Jpoorwegotigelttk bij Parijs. Een aanslag op den Koning van Italië? Een verijdelde aanslag op Mussolini. De Duitsche Oceaan- vliegers vertrokken. 5, HOOFDSTEEG 5 ROTTERDAM Oemefi^d Nieuwe Mor NO VrSTSES 16 DOODEN, 19 GEWONDEN; DE MACHINIST DOOR ONVEILIG SIGNAAL GEREDEN. Op 300 meter afstand van het Gare du Nord te Parijs heeft Woensdag een hevige botsing plaats gehad tusschen twee treinen. Er zijn reeds 15 dooden en een 30-tal gewonden ge vonden. Het spoorwegongeluk had plaats op de pont Mrecadet, juist op dezelfde plaats, waar vroe ger ook reeds een ongeluk is gebeurd. De ééne trein verliet Parijs juist, de andere kwam aan. De wagens werden ontzettend gehavend. Om 16 uur waren 4 lijken geborgen, 5 zwaar gewonden stierven tijdens het transport naar het ziekenhuis; 4 gewonden overleden in de operatiezaal. Het aantal gewonden is nog niet nauwkeurig vastgesteld; 17 zwaar gewonden zijn op 't oogenblik in het hospitaal opgenomen; verscheidene van hen liggen op sterven. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een verkeerden wisselstand. De machinist van den verongelukten trein is in hechtenis genomen onder beschuldiging van dood en verwonding door schuld. Hij er kende door onveilig signaal gereden te zijn, en deelde mede, dat hij het signaal verward had met dit van de naastliggende lijnen. Tot nu toe zijn er 16 dooden en 19 zwaar gewonden, die in het hospitaal zijn opgenomen. Een ooggetuige heeft aan het persbureau Vas Diaz te Amsterdam het volgende mede gedeeld De talrijke Nederlanders, die met den snel trein van 1.35 uur huiswaarts wilden keeren, verwonderden zich reeds, waarom de anders s op tijd vertrekkende trein reeds 10 minuten te laat was, doch de dienstdoende beambte wilde geenerlei uitleg geven. Op het perron heerschte de gewone drukte en niets wees op een buiten gewone gebeurtenis. Des te ontzettender was daarom het tafereel, dat zich enkele minuten, nadat de trein het perron verlaten had, aan onze oogen vertoonde. Op het spoor, vlak naast onzen trein, enkele honderden meters buiten den kap waren twee treinen naar wij later vernamen de sneltrein naar Boulogne en een boemeltrein uit Creil op elkaar ge reden. De schok moet wel zeer hevig geweest zijn, want de twee locomotieven waren ont spoord en van beide treinen waren verscheidene wagons totaal versplinterd. Vooral de boemel- trein was een groote wrakhoop, wat waarschijn lijk aan de minder soliede constructie zijner wagonp geweten moet worden. Geen ruit was heel gebleven en enkele wagons waren als kartonnen doozen in elkaar gescho ven. Toen wij er langs reden ongeveer 20 minuten na de ramp waren de treinen reeds geheel ontruimd. Wel werd tusschen de wrak stukken door talrijke brandweerlieden nog ge zocht naar gewonden. De ontroering in den trein naar Nederland was groot; om het terrein van de ramp en vooral op de luchtbruggen, die de baan ter plaatse overspannen, was de be langstelling overweldigend. Men verkeerde in onzekerheid omtrent den omvang der ramp wat betreft het aantal dooden en gewonden deden de wildste geruchten de ronde. De waar heid hoorden wij pas later. Wat de materieele schade betreft, te oordeelen naar de ruïne, welke zich enkele meters naast onzen trein vertoon den, moet zij zeer groot zijn. Met koortsachtige haast werd gewerkt om de belendende banen vrij te maken. De vertraging van den Neder- landschen trein, door het ongeluk veroorzaakt, was niet aanzienlijk en bedroeg, zooals qezegd, slechts 10 minuten. Over de oorzaak van het ongeluk was na tuurlijk nog weinig bekend, doch volgens enkele rransche reizigers was het twijfelachtig, dat de ramp geweten moet worden aan het ge brekkige signaalsysteem, dat nog steeds in rrankrijk bestaat. Als men daarbij bedenkt, welk een groote snelheid de Fran,sche treinen reeds onmiddellijk buiten de stations ontwikkelen, be hoeft het geen verwondering te wekken, dat de botsing zulke vreeselijke gevolgen gehad BIJ DE OPENING VAN DE JAARBEURS TE MILAAN; VEERTIEN DOODEN. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap meldt uit Milaan: Donderdagochtend tegen 10 uur, even voor de officieele opening van de jaar beurs door den Koning, ontplofte op een plein een bom, die door onbekend gebleven daders naast een straatlantaarn neergelegd was. Veer tien personen werden op slag gedood, veertig anderen min of meer ernstig gewond. Ondanks dezen klaarblijkelijken aanslag opende de Ko ning de Jaarbeurs en maakte hij de voorgenomen rondgang door de nieuwe gebouwen. Een onderzoek naar de daders is dadelijk door de politie ingesteld. Tal van inspecteurs van de recherche uit Rome zijn naar Milaan ontboden. De podestaat (burgemeester) van Milaan heeft reeds een belooning van 100.000 lire voor de aanhouding van de daders uitgeloofd. Het aantal dooden ten gevolge van den bom aanslag is tot 15 gestegen, daar één der sol daten, die naar het hospitaal vervoerd was, aan zijn verwondingen is overleden. Mussolini heeft uit Rome telefonisch doen informeeren en heeft instructies gegeven om krachtige maatregelen te nemen voor het ont dekken van de schuldigen. Men meent, dat de daders van den aanslag den bom in de lantaarn hebben gebracht door zich voor te doen als werklieden van de electriciteitsbedrijven. Het Zwitsersche telegraafagentschap meldt uit Milaan, dat de aanslag op den koning gepleegd is, enkele minuten na het arriveeren van den stoet van den koning op het plein van Julius Cesar, juist voor het binnentreden op de ten toonstelling. Het plein stond vol menschen. De dooden en gewonden zijn voor het grootste deel kinderen en vrouwen. De ongelukkigen, die zich dicht bij den lantaarnpaal bevonden, werden gruwelijk verminkt. De helsche machine was, naar men zegt, door een uurwerk in beweging gebrachten is waarschijnlijk 's nachts in de lan taarn geplaatst. De stukken van den lantaarn paal, die ver werden weggeslingerd, hebben de meeste slachtoffers gemaakt. De koninklijke trein was een half uur voor den aanslag te Milaan aangekomen. De koning begaf zich dadelijk naar de jaarbeurs. De daders van den aanslag waren klaarblijkelijk op het programma afgegaan bij het voorbereiden van den aanslag. Het feit, dat de koning daarvan afweek en onmiddellijk naar de jaarbeurs ging, heeft hem het leven gered. Men meldt uit Berlijn Over den aanslag op koning Victor Emanuel van Italië vernemen de Berlijnsche bladen nog, dat de vorst bij zijn terugkeer van de jaarbeurs door de menigte met onbeschrijfelijke geestdrift werd toegejuicht. Op de plaats van de ramp alsook bij het huis voor hetwelk de bom ont plofte werden talrijke personen in hechtenis ge nomen. De bom lag in een straatlantaarn ver borgen. Van het koninklijk gevolg werd nie mand getroffen, de slachtoffers zijn militairen en nieuwsgierigen. Het B. T. A. meldt uit Milaan Onder de slachtoffers van de ontploffing be vinden zich 5 Alpenjagers van den bewakings dienst en 2 pioniers van de Balilla, voorts vrouwen. Na de opening van de jaarbeurs heeft de Koning zich naar het ziekenhuis begeven om de gewonden te bezoeken. EEN BOM OP DE RAILS. De Corriere della Sera meldt uit Como: Voor het passeeren van den trein, waarmee Musso lini naar Rome zou terugkeeren, ontdekte men op de rails een zware bom, waarin een draad bevestigd was. Op eenigen afstand lag een man in een schuilplaats langs den weg, die het einde van de lont vasthield. De man is gevangen genomen. De bom is van het spoor verwijderd en zal ontladen worden. DONDERDAGOCHTEND OM 5 UUR 38. Commandant Fitzmaurice is meegegaan. De Duitsche vliegers zijn Donderdagochtend om 5 uur 38 van het vliegveld Baldonnel bij Dublin vertrokken om te trachten den Oceaan over te steken. Commandant Fitzmaurice, de bevelhebber van de Iersche luchtmacht, ver gezelt henhij vervangt Spindler die enkele dagen geleden naar Duitschland is teruggekeerd. Een groote menigte, o.w. president Cosgrave en zijn echtgenoote, de Duitsche consul, de chef van den generalen staf van het Iersche leger, en leden van de Iersche regeering, zijn bij het vertrek van de Bremen tegenwoordig geweest. De opstijging gelukte voortreffelijk. Een Iersch vliegtuig vergezelt de Bremen om boven Ierland den weg te wijzen. Het weer is gunstig en de vliegers hebben de hoop geuit den tocht in 36 uur te volbrengen. De Bremen bevindt zich nu op een afstand van 175 K.M. van het vliegveld Baldonnel en heeft dezen afstand in 1 uur en 27 minuten afgelegd, dat is dus met een snelheid van ca. 120 K.M. per uur. Het weer bij New Foundland. Volgens een telegrafisch bericht van New Foundland waren de weersomstandigheden daar zeer gunstig, met een zwakken westelijken wind. Er wordt echter storm uit het oosten met regen verwacht. De afstand tusschen de vliegvelden Baldonnel bij Dublin en Mitchelfield bij New York be draagt 4800 K.M., zoodat in gunstige omstan digheden de Bremen Vrijdagnamiddag op Mit chelfield kan aankomen.. Het weerstation te Halifax verwacht storm uit het oosten in de richting van Nieuw Schot land. Commandant Fitzmaurice heeft kort voor het vertrek van de Bremen aan den vertegenwoor diger van de Associated Press zijn voldoening betuigd, dat von Hühnefeld hem hoffelijk heeft toegestaan aan den tocht deel te nemen. Hij achtte het een voorrecht met kapitein Koehl het vliegtuig te mogen besturen. Het vertrek. Ondanks zoo goed als volkomen windstilte is de Bremen te 5.38 bijzonder vlot opgestegen. Het vliegtuig was binnen 1000 yard van den grond en verdween in enkele' seconden aan den mistigen horizon in Zuid-Westelijke richting. Het vliegtuig voerde de Duitsche rijksvlag naast die van den Ierschen Vrijstaat. Te 3 uur 30 Donderdagmiddag waren de Duitsche vliegers 880 mijl uit de Iersche kust. Ruim een derde deel van den tocht over het water was daarmee reeds volbracht, aangezien de afstand Galway-Grace-Harbour (New Foundland) 2000 mijl bedraagt. De weerbe richten uit New Foundland blijven gunstig, de storm uit het Westen was gaan liggen en er heerschte nagenoeg windstilte. Van het mid den van den Oceaan waren echter nog1 geen betrouwbare berichten van schepen ingekomen. Reuter meldt uit Washington: Het laatste bericht van het meteorologisch instituut wees aan, dat de vliegers in het Oostelijk gedeelte van den Oceaan waarschijnlijk krachtigen wind zullen ontmoeten. Uit Harbourgrace wordt gemeld, dat de wes telijke storm geëindigd is. Het weer is nu ideaal met een heldere lucht. Tot 9 uur Donderdagavond heeft meen geen nieuws meer van de vliegers vernomen. De weersomstandigheden in de provinciën aan zee van Canada zijn heden slecht. De voor spelling voor Vrijdag beloofde opklaring en Oostelijken wind.. ONVERKLAARBARE ZELFMOORD. Wolff meldt uit München dat men langs den oever van het Starnberger-meer in de buurt van Bernried gisteren een tamelijk groot bedrag aan geld, paspoorten en afscheidsbrieven gevonden heeft, die als eigendom van een hoofonderwijzer uit München en zijn 48 jaar oude zuster herkend zijn. Een ingesteld onderzoek leidde spoedig tot opvisching van het lijk der zuster het lijk van den broeder is nog niet gevonden, maar het staat reeds vast, dat beide vrijwillig den dood ge zocht hebben, ofschoon geen enkel bekende van den onderwijzer de politie een verklaarbare reden voor den zelfmoord heeft kunen geven. GASVERSTIKKING. Vier slachtoffers. Te Stettin heeft de vrouw van een koopman Woensdag de gaskraan in haar woning openge draaid toen de buren de woning binnendron gen waren de vrouw en drie jonge kinderen reeds dood, slechts een driejarig knaapje leefde nog. De oorzaak dezer wanhoopsdaad is onbe kend. De man van de ongelukige is op reis. OP ZOEK NAAR EEN BEUL. De Frankfurter Zeitung ontving uit Athene een zonderling verhaal. Op het Grieksche platte land en met name in den omtrek van den Olym pus bloeit de laatste jaren een rooverwezen, dat aan Sicilië en Sardinië doet denken en zelfs in sommige opzichten China nabijkomt. De roovers ontvoeren lieden, die zij eerst tegen een hoog losgeld vrijlaten. Als het losgeld uitblijft, krijgen de familitleden het afgehouwen hoofd van den ontvoerde thuisbezorgd. Dt schrik voor de roo vers zit er bij de bevolking zoo in dat deze schlechts zelden een beroep op de overheid doet. Toch doet deze wat zij kan om het euvel te bestrijden. De roovers, die voor den rechter gebracht worden, worden tot voorbeeldige straf fen veroordeeld. Zoo zijn er thans al 29 roo vers ter dood veroordeeld. Geen hunner is ech ter nog gevonnisd. De politieke rust, die het land na den val van Pangalos genoten heeft, was oorzaak dat de guillotine opgeborgen werd. Thans is het mes verroest en het hout door de wormen opgevreten. Dat zou echter suoedig te verhelpen zijn. Als er maar iemand was, die de rol van beul zou willen vervullen. In landen als Frankrijk en Tsjechoslowakije fs dat een graag begeerde post, doch in Griekenland niet, omdat daar de beul de bloedwraak te vreezen Ieder fabrikant adverteert dat zijn fabrikaat het beste is. Wij hebben al de bekende en prima fabrikaten te samen gebracht, waarbij vele soorten welke speciaal voor ons zijn gemaakt en ook welke alleen bij ons verkrijgbaar zijn. Voor het koopen is het noodig le dat U uit eene groote sorteering een keuze kunt doen naar eigen smaak en beurs. 2e dat U daarbij geholpen wordt door iemand, die deskundig is en weet wat voor Uwe hand geschikt is. 3e dat iedere Vulpenhouder voorzien is van een 14 Kar. gouden pen met iridium punt en ten volle gegaran. deerd. Dit alles vindt U UITSLUITEND in GEEN FILIALEN Naam graveeren gratis, terwijl U wacht. R.pareeren Tan alle vulpenhouders en vulpotlooden. heeft van de familie zijner slachtoffers, Men heeft getracht ter doodveroordeelden op belofte van gratie voor het beulswerk te vinden. De earsten, die men aanzocht waren bereid, doch zoodra zij in vrijheid gesteld waren, waren zij verdwenen en keerden niet weder. Nog altijd is men dus op zoek naar een beul. Zoo verteld het tenminste de Frankfurter Zeitung. EEN GRIJSAARD VERBRAND. Te Desschei in de Antwerpsche Kempen heeft de 80-jarige landbouwer Lenaerts, die aan som nambulisme leed, de hoeve van zijn dochter en schoonzoon, bij welke hij inwoonde in brand gestoken, vermoedelijk door het vallen met een brandende petroleumlamp. De hoeve ging ge heel in vlammen op. Onder het puin van den schuur werd het verkoolde lijk van den grijs aard gevonden. TUINIEREN OP ZIJN 104DEN VERJAARDAG. John Edward Taylor die doorgaat voor den oudsten man in Kent, heeft gisteren zijn 104den verjaardag gevierd met te Green Street Green, in Farnborough, in zijn tuin werken. Zijn vrouw is in November op 103-jarigen leeftijd gestorven. De Taylors waren tot aan haar sterven het oudste getrouwde paar in En geland. Taylos herinnert zich nog den tijd dat hij aan den kost kwam met het open maken van oes ters, die toen drie voor een dubbeltje kostten. Daarna werd hij assistent van een apotheker en vervolgens timmerman. Toen hij in het Kris tallen Paleis werkte voor de groote tentoon stelling van 1851, drukte de hertog van Wel lington hem de hand. DOOR HAAR ZOON VERMOORD. In de nabijheid van Ockershausen bij Mar burg aan de Lahn werd op tweeden Paaschdag een 68-jarige vrouw, die alleen woonde, ver moord in haar vrij afgelegen huisje gevonden. De moordenaar kon spoedig worden gearres teerd. Het was de 17-jarige zoon, die in een verbeteringsgesticht is opgesloten geweest en een bezoek aan zijn moeder had gebracht. EEN GRUWELIJK VERHAAL, Engelsche bladen hebben een gruwelijk ver haal van een voorval, dat zich aan boord van het Japansche vrachtschip Jahiko Maroe heeft afgespeeld. Aan boord van het schip bevonden zich zes menschen, die te Seattle in de Ver. Staten zouden worden binnengesmokkeld. Alleen de hulpkok aan boord wist er van en deze zou voor alles zorgen. Toen het schip, komende uit Japan, Seattle naderde, sloot de hulpkok de zes mannen op in een der onderste ruimen; hij zou hen op het geschikte oogenblik waar schuwen. Maar dat oogenblik kwam niet; de hulpkok wilde of kon zijn belofte niet gestand doen. De Johiko Maroe aanvaardde de terug reis naar Jokohama, aan boord met de zes would-be immigranten, nog opgesloten in het benedenruim. De kok was echter door het ge beurde zoo zenuwachtig geworden, dat hij zich niet meer in de buurt van het bewuste ruim durfde begeven. De ongelukkige zes menschen zijn daar van honger en dorst omgekomen. Zij hadden in hun gevangenis niet genoeg leven kunnen maken om door de schepelingen van de Jahiko Maroe te worden gehoord. De Ja pansche scheepvaart-inspecteur te Jokohama vond de lijken. Die waren in een zoo vreese- lijken toestand, dat de nationaliteit der dooden niet meer kon worden vastgesteld. Bij het on derzoek werd de hulpkok tot spreken gebracht; hij bekende de toedracht der zaak. DOODSLAG. Maandagavond omstreeks 11 uur had op het Kruis te Hoogeveen een ernstige vechtpartij plaats, waarbij druk gebruik gemaakt is van het mes. De 17-jarige Jan Otto Boertien te Zuider- opgaande is met een mes geraakt in den hals slagader. Hij kon zich nog een eind voortslee- pen, doch bij de brug in het Haagje zakte hij ineen en bleef op de plaats, door verbloeding, dood. De hulp van den inmiddels ontboden genees heer Dr. P. Kooiman kon niet meer baten. De dader blijkt te zijn de 18-jarige B. H. uit Zuid- wolde. Hij heeft een bekentenis afgelegd. EEN ERNSTIG ONGELUK OP HET CONOMEER. 10 menschen omgekomen. Op het Conomeer is een motorboot met 20 pleiziergasten omgeslagen, ten gevolge van het onklaar raken van het roer. Er zijn vermoedelijk tien menschen bij het ongeluk omgekomen. EEN SPRONG UIT EEN BRANDEND VLIEGTUIG. Bij een nachtelijke vliegtuigoefening bij Brentwood, "in Essex, is een militair vliegtuig, waarin de vlieger-sergeant Trout zat, in de lucht in brand gevlogen. Trout kon er nog bijtijds met zijn valscherm uitspringen en kwam bewusteloos neer op een spoorweg. Er naderde juist op dat oogenblik een trein, maar een seinwachter bracht hem tot stilstand en de sergeant kon op een plank naar het hoofdkwar tier van het territoriale leger in de buurt ge bracht worden. Hij is er goed afgekomen en had alleen nog zware hoofdpijn. EEN ROOFZIEK ADELAAR. De adelaars waren in Engeland en Schot land gaandeweg aan het verdwijnen, maar ver schillende landheeren hebben de laatste jaren hun machtige bescherming verleend, zoodat hun horsten op hun goederen niet meer verstoord werden en op de vogels geen jacht meer ge maakt werd. Intusschen is in Buckinghamshire een groote adelaar verschenen, die lammeren rooft en tegen wien iets gedaan moet worden. Verleden week had hij lammeren weggehaald en ook deze week heeft hij zich weer bij Dinton vertoond en twee lammeren weggevoerd. Een Engelsch correspondent verhaalt naïevelijk, dat de adelaar midden in de lucht zweeft, neer schiet op een lam in het veld en dit dan verscheurt wat, meenen wij, de gebruikelijke manier is voor arenden, om hun prooi te be machtigen. Het landvolk vertelt, dat de adelaar een vlucht van ruim 3 M. heeft en bijna een meter hoog is. Boerenknechts met geweren kijken nu naar den boosdoener uit. EEN BRUTALE AANSLAG. Een brutale aanslag heeft nabij Perleberg plaats gehad. Twee motorrijders reden in de duisternis tegen een over den straatweg gespan nen kabeldraad aafi. Hierbij werd een motor fiets erg gehavend. Terwijl de bezitters poogden de schade te herstellen, verschenen plotseling twee goedgekleede gemaskerde mannen, die met revolvers gewapend waren. Een der motorrij ders slaagde er in te ontkomen, maar de andere werd door de bandieten van alles beroofd. De politie, die spoedig ter plaatse was, poogde de bandieten met een auto in te halen, maar men slaagde er niet meer in een spoor te ontdekken. Wees niet oud in 's levens lente, Bloei zoolang gij jeugdig zijt, Beter jong met grijze haren, Dan een oude voor den tijd. door W. ESTLANDT. 15) De dictatuur, die er in naam der gemeenschap wordt uitgeoefend, maakt het tot een schrik bewind t is daarom te hopen, dat de S.D.A.P. nooit haar ideëen werkelijkheid ziet worden, want dan zal er er voor ons landje treurig fle,n'. ,l' hetgeen ik u verteld heb, blijkt e uidelijk. Wanneer je niet naar de pijpen er heeren daqst, sturen ze je om het hoekje, a s ze de kans schoon zien De gemeenschap zegt u Maar dan moet er eerst gemeenschaps zin zijn, anders geef ik geen halve cent voor iee ie gemeenschap. En juist die gemeen te ap j21n °ntbreekt. Er is niemand, die iets allen 6 9emeenschap voelt, 't Egoïsme speelt Ho kaijen' sPraL van solidariteit onder al beider* ntr!heer' U is ^ker niet in ar beiderskringen bekend? 'k Geloof het niet, an- .;1P1U w,eten' dat er °ader de arbeiders kin riin p s van geen solidariteit sprake pr tti u gaan in een slaking, wanneer er geen belangen m botsing komen onderling, b'J mi) nog geen solidariteit! Ten minste niet de echte. Solidariteit is het, wanneer ik van het mijne weet af te staan aan mijn kem wil helpen, wanneer hij hulp noodig heeft. Kom daar eens om bi) je kame* raden. Wanneer je op je werk bent, zorg dan maar dat je jas, als er iets van waarde in zit, goed opgeborgen is, anders vind je 'm uitge plunderd of soms in 't geheel niet terug. Ziet u, mijnheer, dat is de solidariteit in de arbeids- kringen". Heel veel kon Jo tegen deze redeneering niet inbrengen. Hij zweeg een oogenblik. De man met het zieke been veegde zijn gelaat af met zijn roode zakdoek. Hij had zich warm gemaakt onder 't spreken. Jo begreep, dat het niet gemakkelijk zou zijn den man in deze gesteldheid voor de partij te winnen. ,,Maar hoe denk je te stemmen, als ik het vragen mag vroeg hij. De man trok de schouders op. „Dat weet ik niet, 't is me alles lood om oud ijzer, 'k Denk dat ik in 't geheel niet stem. 'k Heb genoeg van de politiek". Juist wilde Jo iets zeggen, toen hii bemerkte dat de oude man aan de andere zijde van de tafel zijn pijp uit den mond nam om te spreken. De pijp klemde hij vast tusschen de bevende vingers. Hij zag Jo aan en zeide: „Mijn zoon is aan 't dwalen, mijnheer, op verkeerde paden. Gelukkig is hij er nu op vast geloopen en weet hij niet waarheen. Maar zoo gauw als hij hier weer het oor te luisteren legt", zei de grijsaard, op den Bijbel die bij hem lag wijzend, „zal hij weten, dat hij mannen kiezen moet, die ons volk leiden naar den eisch van Gods Woord". „Kom vader, laat de Bijbel er nu maar buiten", zei zijn zoon wrevelig. „Neen, jongen, dat mag niet, 't gaat om den Bijbel in laatste instantie". Met langzame handbeweging bracht hij de pijp weer in den mond en blies groote tabaks wolken van zich heen. Jo wilde niet tegen den grijsaard ingaan, omdat hij dat onvruchtbaar vond. Bovendien gunde hij hem het poosje, dat hij nog te leven had, de rust van zijn levensbeschouwing wel. Hij stond op en maakte zich gereed heen te gaan. Tot den man des huizes zei hij: „Denk nog maar eens ernstig na, wie ge kiezen zult. Mijn opinie is, dat de werkman, die niet op de candidaten van de S. D. A. P. stemt, zondigt tegen zijn lotgenooten en zich zelf. Als één man moest de gansche arbeidersklasse in de S.D.A.P. zijn, dan was het mogelijk meer practisch nut van het socialisme te krijgen en dan zouden de arbeiders zelve, door verbetering der omstandigheden, inwendig ook verbeterd worden en meer solidariteitsgevoel ontvangen". Jo groette en vertrok. De vrouw liet hem de deur uit. Hij vroeg haar: „U is niet heel sterk, is 't wel juffrouw „Neen, mijnheer, heel sterk ben ik niet, maar ik ben toch sterker dan u". Hoe bedoelt u dat vroeg Jo verwonderd. ,,'k Heb een sterken God tot hulp in mijn leven, terwijl u maar alleen staat. Daarom wensch ik van ganscher harte, mijnheer, dat u ook nog eens Zijn machtige Hulp gewaar mag worden in uw verder leven". Ze sloot de deur en Jo ging verder. Weer zoo'n bedorven Christen-familie, dacht hij. Er valt niets mee aan te vangen. Gelukkig is althans die man aan dien geest ontkomen. Jammer maar, dat hij bij zijn kameraden zulke slechte ondervindingen heeft opgedaan, 't Was anders een flinke vent voor de partij geworden, Jo kan zich niet indenken hoe onder lotgenooten nog zulke verhoudingen konden bestaan. Wat was er toch veel egoïsme onder de menschen. 't Waren weer de droeve omstandigheden, die de menschen bedierven. Stoffelijk gebrek ver armde ook des menschen geest, dat kon niet anders. Jo belde aan bij zijn derde cliënt. Een or dinaire, vuile vrouw, in slordige, gehavende kleeding, met een schreiend kind op den arm, opende de deur en vroeg snibbig „Wel, dat is er „Ben ik hier terecht bij J. van der Valk, juffrouw „Ja, dat is hier, wat wou u ,,'k Zou graag uw man even spreken". „Waarvoor wou je 'm hebben bitste ze. Jo voelde groote neiging haar over haar brutaliteit de les te lezen, maar hij bedacht dat hij daar meer mee bederven zou dan goed maken. ,,'k Ben propagandist voor de S. D. A. P. en kom met uw man spreken over de ver kiezingen". „O, is 't anders niet'k Dacht, dat je me de honderd-duizend kwam brengen Voor de verkiezingen 1" deed ze verachtelijk, het woord lang uitrekkend, „Maar wat heb ik daar aan Neen hoor, ga maar door, want er is hier voor u niets te verdienen 1" Jo voelde zich boos worden, maar hij be- heerschte zich. „Juffrouw, 'k heb u gevraagd of ik uw man even mocht spreken". „M'n man maar dan moet u hier niet wezen, thuis komt ie nooit dan om te schelden en z'n roes uit te slapen. Als u 'm spreken wilt, moet u naar de kroeg. Meestal is hij in de „Witte Ballon"." De vrouw lachte. Jo huiverde van dien lach. Hij wilde haar vragen of ze het haar man thuis wel aan trekkelijk en gezellig maakte, om haar man te binden en uit de kroeg te houden, maar hij vreesde voor een opstootje; deze vrouw was overal toe in staat. Hij wenschte haar goeden avond en liep mismoedig en teneergeslagen de straat uit. De regen kletterde neer op de keien, die glinsterden in het gaslicht. Jo liep de Hoogstraat op. De menschenstroom, die bij alle weer hier te vinden is, ging langs hem heen, zonder dat hij er acht op sloeg. Hij dacht nu over de menschen, waarmee hij dezen avond weer ken nis had gemaakt, 't Waren bijna iederen avond dezelfde ondervindingen, die hij opdeed. Harde ruwe, egoïstische naturen. Had hij er nu wel ooit een ontmoet, die beantwoordde aan idealis me Niemand is goedHé, dat was een Schriftwoord Hij schudde het hoofd. Neen, zijn vriend Henk, dat was een ideaal mensch 1 Maar ach, 't waren slechts zoo heel weinigen. En wanneer hij in zijn eigen hart groef, viel hij dan zich zelve ook niet altijd tegen Daar straks, toen hij tegenover die brutale volksvrouw stond, was zijn drift toen ook ge wettigd Immers neenDrift is nooit goed. Wanneer hij waarlijk goed was, dan moest hij zich toch ten allen, tijde volkomen in zijn macht hebben Hoe geheel anders zou zijn vriend gedaan hebben. Hij zou medelijdend geglimlacht hebben over deze vrouw, die toch ook slechts slachtoffer was van de diep ellendige sociale en maatschappelijke misstanden I (Wordt vervolgd), tl

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 5