Kerk en School. Visscherij. Burgerlijke Stand Verkooping en. Gemengd .Nieuws. Plaatselijk Nieuws. De deelnemersprijs 20.alles inbegrepen) blijft dezelfde als in vroeger jaren. Nadere inlichtingen verstrekt het Bureau van den Z. S. R., „de Nije Wehme", Zeist, waar men zich thans reeds kan aanmelden. „DE MACHT VAN HET KLEINE". Halve-stuivers-vereeniging voor on- en min' vermogende lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en Heemstede. Gedurende de maanden December 1927, Ja nuari en Februari 1298 werd voor de Suppletie- kas van bovengenoemde vereeniging ontvangen te Den Bommel 25.20 Goedereede 1.50 Herkingen 52.29Middelharnis 33.25 Nieuwe Tonge 25.Oude Tonge 56.15 Sommelsdijk 57.75 Spijkenisse 28.65 Stad aan 't Haringvliet 16.70. SOMMELSDIJK. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden de vorige week gemiddeld 5 werkloozen inge schreven. Op de 1.1. Woensdag gehouden beurs werd voor de red star aardappelen 7.en voor de bravo aardappelen 8.25 per H.L. geboden. Vorige week werden uit deze gemeente 51000 K.G. paardepeen verscheept. MIDDELHARNIS. De heer J. Vroegindeweij heeft een woonhuis, staande aan de Brandsteeg verkocht aan den heer I. Goudswaart te Som melsdijk. Bij B. en W. is een verzoek ingekomen van de Continental Petroleum Company te Rot terdam, om vergunning tot het oprichten van een benzinepomp-installatie op het perceel kad. 16 B 3519. Alhier is tot telefonist 2e klasse aan het postkantoor aangesteld de heer H. Boosee. De timmermansknecht P. Groenendijk had tijdens zijn werkzaamheden het ongeluk zich ernstig aan zijn hand te verwonden. Genees kundige hulp was noodzakelijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET.* Houders van rentelooze aandeelen, ten laste der Chr. Schoolvereeniging alhier, worden verzocht de nummers daarvan op te geven aan den voor zitter. (Zie advertentie). DEN BOMMEL. Maandagavond 7 uur is het motorschip „Wilhelmina" van schipper van Gent bij hoog water op den Oostberm gevaren. Dinsdagavond kon het schip met behulp van een andere motor vlot gebracht worden. Mate- rieele schade of averij is niet aangebracht. Met ingang van 1 Mei as. is de gemeente- wegwerker K. Spoor in gelijke betrekking over gegaan aan de provincie Zuid-Holland. Gedurende het eerste kwartaal 1928 zijn in deze gemeente 21 stuks vee afgekeurd en onder politie-toezicht begraven. De christelijke zangvereeniging „Halleluja" heeft tot eere-voorzitter harer vereeniging be noemd de heer P. Bom. OOLTGENSPLAAT. Vergadering van de Coöperatieve Boeren leenbank alhier, op Woensdag 4 April 1928, in hotel Hobbel. Aanwezig 137 leden. De voorzitter, de heer Hobbel, heet allen welkom, spreekt zijn voldoening uit over de trouwe opkomst, dat het moge zijn om het belang der bank te dienen, geeft daarna een algemeen overzicht over de financiën en spreekt met weemoed over hen, die heengingen door den dood. Het is heden 25 jaar geleden, dat de bank werd opgericht. Behalve het presentie geld, 1.zal nog als feestgave 1.50 worden uitgereikt, dus 2.50, welke de leden in hun gezin kunnen besteden, zoo zij dat ver kiezen. Straks zal nader bij het herdenkingsfeit worden stilgestaan. De voorzitter van den raad van toezicht, de heer P. van den Heuvel, zegt, dat toen de bank 25 jaar geleden werd opgericht, 33 leden toetraden; thans zijn nog 11 leden hiervan in leven. Met veel moeilijkheden had de bank te kampen, er heerschte veel malaise; het eerste jaar werkte men met een tekort, 8817.82 werd ingelegd, geleend werd 9975. De groot ste winst werd gemaakt in 1926. Deze be droeg 2005.74. Dankbaar mogen we terugzien op de jaren, die achter liggen. Hierna vraagt de heer van den Heuvel mach tiging voor de uitgaven aan de herdenking ver bonden en tevens om de besturen van dit eiland hiertoe uit te noodigen. De heer Van Gurp is er tegen en wil liever j rente-verlaging. De heer W. J. Donkersloot Lz. merkt op, dat de bank op een bedrag van ongeveer 400.000.—, 1000.zou derven aan rente. De voorzitter en de heer P. Braber Lz. be strijden eveneens het voorstel-Van Gurp. Het bestuursvoorstel word aangenomen, met alleen de stem van den heer van Gurp tegen. Hierna worden de notulen gelezen, welke worden goedgekeurd. De heer W. J. DonkerslootLz. brengt namens de commissie tot nazien der rekening verslag uit, welke in orde is bevonden. De kassier, de heer Oostdijk, leest de reke ning. Ontvangsten 577687.29, uitgaven 577687.29balans, actief of vorderingen 442428.38; passief of schulden 442428.38. Verslag Raad van Toezicht over 1927. Aan spaargelden werd ingelegd 201101.18, was ingelegd 346315.16, totaal 556416.34, terug betaald 156614.49, bleef op 31 Decem ber 399801.85. Er waren 603 boekjes, het grootste is 16480.87, het kleinste 3 cent. 53 nieuwe boek-' jes werden uitgegeven. Aan voorschotten werd uigegeven 22385. was uitgegeven 139687.—, totaal 162072. terugbetaald 36063.85, bleef op 31 December 126008.15. Over 119 boekjes, het grootste 8800, het kleinste 28. 32 leden hadden een rekening-courant of crediet in loopende rekening, een debet saldo van 97665.81 en een credit saldo 21544.81. Nieuwe leden 8, overleden 5. Totaal aantal leden 190. 1 Algemeene vergadering, 26 bestuursver gaderingen en 114 gecombineerd met den raad van toezicht werden gehouden. Op de algemeene vergadering werd tot be stuurslid gekozen P. Braber Lz. Tot lid van den raad van toeicht P. van den Heuvel en H. van Nieuwenhuijen Lz. De totale winst bedraagt 21054.72. Van de oprichters der bank in 1903 zijn nog 11 personen in leven: A. Wagner, J. Korteweg, A. van der Veer, P. Korteweg Dz., L. Hobbel, A. Kurvink, J. P. Hers, H. van Gent Lz., H. P. Waling en P. Crezee. Tot bestuurslid wordt herkozen de heer L. A. Hobbel met 127 stemmen. Aan den heer S. de Ruiter, welke zich niet herkiesbaar stelt wegens ouderdom, brengt de voorzitter een woord van dank voor alles wat hij in het belang der bank deed, en wenscht hem een welverdiende rust toe. Thans wordt met 73 stemmen gekozen de heer P. van Rossum. 2 Plaatsvervangende bestuurs leden worden door het bestuur aangewezen. In de commissie tot nazien der rekening over 1928 worden door den voorzitter benoemd de heeren Jan van Nieuwaal, G. van Nimwegen Jz. Reserve de heer J. Korteweg Lz. Een bestuursvoorstel om ƒ1.— boete te hef fen bij niet tijdig inleveren of afhalen van boek jes, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Na eenige gedachtenwisseling met den heer J. vah Nieuwenhuijzen Jz. wordt een bestuurs voorstel, waarbij zij bevoegd wordt gelaten om bij eventueele vacatures een voordracht te doen, aangenomen met 78 tegen 58 stemmen. De heer W. J. Donkersloot Lz. richt op dezen dag een gelukwensch tot bestuur en leden daar het hem als hoofd der gemeente genoegen doet, dat hier zulk een bank bestaat, welke in groote behoefte voorziet, en welke door het bestuur in goede banen wordt geleid. Moge zij gespaard blijven tot in lengte van dagen. De heer van den Heuvel sluit met een woord van dank aan de leden en in het bizonder aan hen, die tot het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt. OUDE TONGE. Verslag van de 23ste al gemeene vergadering der Boerenleenbank, op Donderdag 12 April in hotel de Weerd alhier. De vergadering was slechts matig bezocht door 63 leden. De Voorzitter, de heer P. van Schouwen, opende deze vergadering met een woord van dank aan de opgekomenen en spreekt' den wensch uit hem terwille te zijn in het afwerken der agenda. De secretaris, de heer G. C. van Schouwen, leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. De rekening over 1927 sloot met een bedrag van 727097.76 in ontvangst en uitgaaf, de balans met een bedrag van 606159.75.De rekening werd met een kleine opmerking van den heer G. Verweij goedgekeurd. De secretaris van den raad van toezicht, de heer C. de Haas van Dorsser, brengt ver slag uit over de werkzaamheden, waaruit blijkt dat er 231 leden zijn, 1357 posten werden be handeld, 462 boekjes werden uitgegeven, 168 voorschotten werden verstrekt en er 22 rekening- couranthouders waren. De secretaris leest den toestand der bank, en zegt, dat de Boerenleenbank een van de grootste op het eiland is, mede een bewijs voor de soliditeit. Het percentage werd vastgesteld op 4.08 voor inlagen en 5.08 voor voor schotten, met dien verstande, dat de centrale bank te Utrecht er geen wijziging in brengt door middel van renteverlaging. De aftredende heeren A. C. de Lint (bestuur) en C. de Haas van Dorsser (R. v. T.) werden met 54 en 57 stemmen herkozen en nemen hun benoeming aan. Er werd medegeleeld, dat er 5 leden vetrok ken en 5 overleden zijn. Bij de rondvraag werd door Jac. de Berg voorgesteld een betere regeling bij de inlevering der boekjes op het einde des jaars. Daar niemand meer het woord verlangde, werd het presentiegeld uitgereikt en de vergade ring met een hartelijk woord door den voor zitter gesloten. Verkooping van huis, schuur en tuin van de Wed. Slis-Duim door Notaris van Ispelen. Koop 1 ingezet en koop 2 ingezet door C. Snijder op 28000.kobp 3 door A. Kanters op 260.—. Door eenige oneenigheden onder buren kreeg L. S. een zoodanigen klap met een stam per, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Procesverbaal werd opgemaakt. Heden was een trouwpaartje zoo onge lukkig, toen zij van het gemeentehuis kwamen en met paard en wagen naar huis zouden rijden, dat het paard van de tram schrok en alles in de sloot terecht kwam. De inzittenden liepen wat kwetsuren op en de costuums hadden erg geleden. De landbouwer G. Mijs heeft een stuk land aan het Tramstation ondershands gekocht van den heer Stoop, om er een woning op te bouwen. Van den landbouwer W. Terhoeve is een paard op het land doodgebleven. Een schade post voor den eigenaar. D. de Leeuw geraakte met de fiets onder den auto van den heer Fabert. De fiets werd geheel verbrijzeld. De rijder bleef ongedeerd. Uit het 33ste jaarverslag van de vereeni ging schoolfonds voor schipperskinderen in Z.- Holland, gevestigd alhier, en uitgebracht in de algemeene vergadering van 31 Maart, blijkt, dat op 1 Januari 1927 werden ondersteund 40 kinderen, in den loop van het jaar hebben 17 kinderen de school verlaten en zijn 16 nieuwe ingeschreven, zoodat op 31 Dec. 1927, 39 kin deren onderstand genoten, waarvan 27 de O. L. School en 11 de Bijzondere School bezochten, terwijl 1 kind de doofstommenschool te Rotter dam bezoekt. Omtrent het gedrag en vorderingen der kin deren, werden per 3 maanden van de hoofden der betrokken scholen inlichtingen ontvangen, welke over het algemeen bevredigend waren. Op de algemeene vergadering van 26 Maart 1927 werden in het bestuur herkozen wegens periodieke aftreding de heeren H. J. Meijer, W. den Rooijen en D. W. van Nieuwenhuijzen. Er werden gehouden; 1 algemeene vergadering en 2 bestuursvergadering, waarin de aanvragen der schippers werden behandeld. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester sloot met een bedrag van 4374.75 aan inkomsten en uitgaven. NIEUWE TONGE. L. G. had het ongeluk met zijn paard op hol te gaan. Gelukkig werd het dier spoedig tot stilstand gebracht, doch aan den wagen was belangrijke materieele scha de aangericht. De rekening van den polder „Battenoord" over 1927 ligt gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage ten kantore van den secre taris. De bakkersknecht M. Knops had het on geluk met een rijwiel, beladen met een mand brood, in de sloot te rijden. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrij. Werkzaamheden Keuringsdienst van wa ren over het 1ste kwartaal 1928 Er werden 27 inspecties gehouden, 42 mon sters melk en 13 andere werden genomen; 6 bizondere onderzoekingen werden verricht en 4 waarschuwingen werden toegezonden, terwijl geen enkel proces-verbaal werd opgemaakt. De monteur van den heer Van der Velde had het ongeluk van een motor te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De lijsten van stemgerechtigde ingelanden van den polders Duivenwaard, Klinkerland en Battenoord liggen gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage ten kantore van den secretaris. Tegen J. V. alhier Is proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding maximum-snelheid. De muziekvereeniging „Apollo" behaalde op het Maandag 9 April j.l. te Rotterdam ge houden concours den Igten prijs in de 3de af- deeling. De heer J. C. Nieuwenhuijzen alhier heeft j.l. week de armste ingezetenen dezer gemeente een gift in natura verstrekt. Een voorbeeld voor velen. De heer A. H. kwam met zijn vrachtauto in botsing met een paal.; Aan de auto was belangrijke schade aangericht. J.l. week werden van hier 500 balen peen vervoerd. Naar schatting zijn er ui deze ge meente nog 400 H.L. aanwezig. Uitslag aanbesteding bouw van een woon- en winkelhuis voor de coöperatieve brood bakkerij alhier Timmerwerk! C. P. G. Holleman 3195. J. A. Röber 2929.—; J. Holleman en G. D. Gebuis 2788.87; P. Snijder, Oude Tonge, 2550.— I. Mosselman 2538.—; Boot, Oude Tonge 2220.—; A. van den Berghe, Oude Tonge 2200. Metselwerk Bezemer, Oude Tonge 3000. S. Kanters, Oude Tonge 2875.—; Smeets, Oude Tonge 2650.—; A. Mans 2231. L. van der Velde 2099.—. SchilderwerkJ. Holleman 493.30; L. Ka reis Zn. 470.—. SmidswerkA. J. de Lignie, Oude Tonge, 252.50; M. Breur 200.P. Feijen, Oude Tonge, 170. Het werk is aan de laagste inschrijvers ge gund. De begrooting was 5300.—. Loop der bevolking over de maand Maart. IngekomenC. Huizer en gezin van Stad aan 't Haringvliet; Neeltje Bijdevate van Stel lendam; Maria Kieviet van Middelharnis; Paulus A. J. Sager van Stellendam; J. M. Struik en gezin van Gouda; A. Koppennaal en gezin van Melissant. Vertrokken Cornelia van den Ochtend naar Dirksland; Krijntje Noteboom naar Ooltgens- plaat; Lena Marie de Leeuw naar Oostvoorne; Jannetje Elizabeth Kievit naar Sommelsdijk Cornelis van Alphen naar Loosdrecht; Jacoba van den Ouden naar Rotterdam. Vanwege het Centraal bureau voor schriftelijk onderw. te Groningen is dezer dagen uitgereikt een diploma „Algemeene Ontwikke ling" aan de heeren T. Luchtenburg, T. van Alphen en W. A. van Alphen Cz„ allen alhier. DIRKSLAND. Onder het vee van den land bouwer M. J. den Bcie.r komt Mond- en Klauw zeer voor. Verleden week werden vanuit deze ge meente 300 H.L. aardappelen verscheept. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van den polder Diederik zal van 12 tot 25 April a.s. voor een ieder ten kantore van den secretaris van dien polder ter inzage liggen. Bij de arbeidsbemiddeling stond deze week 1 werkzoekende ingeschreven. Tegen een ingezetene is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Trek- hondenwet. HERKINGEN. Ingekomen van Dirksland D. Bestman en gezin, van Melissant C. van den Ochtend en gezin en D. Verveer en gezin. Vertrokken naar Melissant C. van 't Hof en gezin, naar Rotterdam J. J. L. Huizer, naar Stad aan 't Haringvliet M. van der Meide. Door den gemeente-veldwachter alhier is tegen een automibilisf uit een naburige gemeente proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der maximum-snelheid. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 300 H.L. aardappelen.' Bij den gemeente-veldwachter alhier werd op 9 April j.l. als gevonden voorwerp gede poneerd een portemonnaie, inhoudende eenig kleingeld. Maandag j.l. werd door schipper Andr. Troost van de S. 4 bij den burgemeester strand vonder aangebracht een torpedo. Dinsdag werd van wege de militaire autoriteiten te Hellevoet- sluis een onderzoek ingesteld en daarna Woens dag j.l. overgebracht naar 't torpedomagazijn te Hellevoetsluis tot nader onderzoek, onscha delijk making en vaststelling der nationaliteit. Door den rijksveldwachter W. de Reus alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden op een rijwiel zonder voorgeschreven licht, tegen B. A. Stolk te Melissant. Door den keuringsdienst van waren te Dordrecht werd in deze gemeente gedurende het le kwartaal van 1928 gehouden: 36 in specties, genomen werden 18 monsters van melk, 17 monsters van waren, en werden af gekeurd 4 partijen waren, en toegezonden een waarschuwing. GOEDEREEDE. Woensdag 18 April a.s. zal er in de Bewaarschool gelegenheid zijn tot inenting, ten 11.30 ure. Het verslag over den toestand der ge meente over het jaar 1927 zal tegen betaling der kosten ter gemeente-secretarie verkrijgbaar worden gesteld. Op Vrijdag 4 Mei a.s. zal er in het bij zonder een zitting worden gehouden ten ge meentehuize van 912 uur, tot opmaking der stukken voor vrijstelling wegens broederdienst. -De heer N. van Wijk heeft een woning aan het Havenhoofd ondershands verkocht aan K. Tanis. OUDDORP. In de Chr. School, waar ge durende twee jaren de lessen van de land- bouwcursus gegeven zijn onder leiding van het hoofd der genoemde ^chool, dhr. Spuij- broek, had op Donderdag de eindles plaats. Met 24 deelnemers begonnen, zijn er 17 tot de laatste les gebleven. Om twee uur begon de plechtigheid; alle jongelui zouden door den leider ondervraagd worden, en uit de antwoor den zou moeten blijken, of de lessen met vrucht waren gevolgd. De landbouwconsulent was verhinderd te komen; in zijn plaats waren uit Dordrecht aanwezig de heeren Smale en Bijle- veld. Verder waren van de genoodigden een achttal opgekomen: n.l. enkele leden van den gemeenteraad, van het bestuur der Chr. School en van de afdeeling Goedereede en omstreken van de Holl. Maatij. van Landbouw. Onze burgemeester en enkele anderen waren ver hinderd. De landbouw-onderwijzer, de heer Spuijbroek stelde van 2 tot 4 uur den leerlingen allerlei vragen. Ieder der leerlingen kreeg zijn beurt. Uit de antwoorden bleek, dat er heel wat nut tige kennis was opgedaan. De heer Smale sprak er zijn blijdschap over uit, dat er na een tijdsverloop van 20 jaar thans weder in Ouddorp landbouwonderwijs gegeven is. Hij wekte de deelnemers aan den cursus op, om de verworven kennis in de praktijk toe te passen en te onderhouden door verdere studie en het lezen van landbouwbladen. Allen, die tot het goed slagen van dezen cursus hadden meegewerkt, werden door hem bedankt. Ook spraken nog de heeren Bijleveld en L. Akers- hoek. Vervolgens had de uitreiking der diploma's plaats en wel aan C. Aleman Jacz., T. Aleman Cz„ P. Breen Cz., Joh. Hameeteman Tz., Joh. Hameeteman Jz., A. Kastelein, C. van Huizen, J. Meijer Klz., J. Meijer Krz., Jac. Tanis Jz. P. Tanis Mz., T. Tanis Janz., P. Westhoeve Klz., J. Westhoeve KI., P. Westhoeve J., W. Westhoeve J. en P. Voogd Dz, Een der leerlingen dankte namens allen den heer Spuijbroek voor zijn goede lessen en wenschte hem toe, dat hij nog lang in deze gemeente mag werkzaam zijn, ook op landbouw gebied. Door alle leerlingen werd den wensch te kennen gegeven, om in een derden winter de kennis nog wat uit te breiden en verstevigen, waartoe besloten werd. Ten slotte feliciteerde de heer Spuijbroek de leerlingen met den goeden afloop, dankte de sprekers voor hun goede woorden en sloot de bijeenkomst. Begunstigd door het fraaie lenteweder heb ben op tweeden Paaschdag velen onze ge meente bezocht, 't Was druk op het strand en op de wegen er heen. De heer Jac. Breen Pz. is herkozen als dijkgraaf van den polder „Het Oude Nieuw- land". Vermoedelijk door het spelen met lucifers door kinderen heeft een ledikant met bed en dekens in brand gestaan, in de woning van C. Voogd K.Gz. Geen verzekering dekt de schade. De garnalenvisscher A. v. d. Klooster is overboord gevallen en kon gelukkig door zijn knecht gered worden. Als in deze week een bode benoemd kan worden, zal de inning der contributie voor S. B.. Z. op 16 April beginnen. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Pridikbturten op Zondag 15 April 1928. NED. HERV. KERK. iommelsdijk, v.m. 9,30 leesdienst en s' av. 6 uur Ds. v, Ameide. Middelharnis, n.m. 2 uur dhr. v, Yperen van Herkingen. Den Bommel, v.m, Ds. v. d. Zee en 's av. leesd. Oude Tonge, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. K J. v. d. Berg van Amersfoort (extra coll School m. d. Bijbel) Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en nam. 2 uur dhr. Vetter. Herkingen, v.m. 9,30 en n m. 6 uur dhr. v. Yperen. Dirksland v.m. 9,30 Ds. v. Ameide v. Som» melsdijk en s' av. 6 uur leesdienst. Melissant, n.m. 2 uur Ds. Bax v. Oude Tonge. Goedereede, n.m. 2 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Ouddorp, v.m. Ds. Bax en n.m. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. v. Velzen. Den Bommel, v.m. en n.m Ds. Schaafsma. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur leesd. Ouddorp, v.m. en n.m. leesdienst. Dinsdagavond Ds. Barth van Alphen. OUD.GEREFORMEERDE GEMEENTE. Herkingen, v.m. 9 en n.m. 2 uur leesdienst. SOMMELSDIJK.** Op Zondag I April en Goeden Vrijdagavond is gedurende de gods' dienstoefening in de Ned. Herv. Kerk f 10,— gecollecteerd voor de kerk. MIDDELHARNIS, Zondagmorgen 11 uur zal in de Ned. Herv. Kerk Zondagsschool gehouden worden inplaats van Zondagmiddag. OUDE TONGE. Zondag 1.1. (Paasch'Zondag) is een exra gift van f 25,— gecollecteerd ten behoeve van de kerk. NIEUWE TONGE. J.l. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk een extra gift gecollecteerd van f 10,—. Gevei(ster) hartelijk dank. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden maandelijksche extra collecte bracht f 71,— op. MELISSANT. In verband met het optreden van Ds. Bax in de Ned, Herv. Kerk, zal Zondagmorgen Zondagsschool worden ge> houden. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 100-250 kilo garnalen per vaartuig; in de stallen acht zalmen. SOMMELSDIJK. Geboren Jan Cornelis, z. v. Cornelis Hog« chem en Adriaantje PoortvlietCornelis, z. v. Aart Hoogzand en Lena Kootte. OndertrouwdJan Verduin, 28 j. te Mid» delharnis en Philippina Vijfhuizen, 26 j. alhier. MIDDELHARNIS. Geboren: Elizabeth Johanna, d. v. A. v. d. Sluis en N. M. Driesse. OverledenM. Rokven 7 mnd.N. Voor» dijk 43 j., echtgenoote van J. v. d. Sluijs; M. de Leeuw 70 j., echtgenoote van N. J. Koote; J. C. Vermeer 77 j., echtgenoot van N. Zeedijk. DEN BOMMEL. GeborenJanni Neli, d. v. E. Keuvelaar en D. Knops. OndertrouwdA. Koster 22 j. (Middelhar» nis) en E. Donkersloot 24 j,H. Melissant 35 j. en A. Lokker 30 j, OOLTGENSPLAAT. Geboren: Jacob, z. v. Leendert J. van Gurp en Dina A. DuymLeendert Cornelis, z. v. Leendert Marinus Dorsman en Cornelia de VosGeerdina, d. v. Dingeman van Kempen en Geertje de Braber; Adrianus Hendrickus Jacobus, z. v. Petrus Jacobs en Maria P. van den WijngaardFranciscus, z. v. Johannis van de Klundert en Maria Wagemans; Arentje, d. v. Leendert A. van Dam en Cornelia Huyer Adrianus Petrus, z v. Cornelis A. Braber en Cornelia v. Dravik; Matthijs Cornelis, z. v. Jan Hotting en Dana van BiertLaurens, z. v. Cornelis Korteweg en Cornelia E. Elenbaas; Witte Jacob, z. v. Willem de Vos en Eliza, beth VermaatMachiel Franciscus, z. v. Petrus Jacobus Wagemans en Catha. M Jan sen. GetrouwdJacob J. Crezee, oud 28 j. en Janna van den Berg, oud 21 j. OverledenCornelia van Veen, oud 73 j., weduwe van Krijn WielhouwerWitte Jacob de Vos, oud 3 dagen, z. v. Willem de Vos en Elizabeth Vermaat. OUDE TONGE. Geboren: Krijn, z.v. Kr.SaarloosenMargrieta KamerlingMaria Johanna, d. v. Reinier Krou. wer en Maria Johanna SchwiebbeHelena Cornelia, d. v. Johannes Anthonius Buijs en Pieternella Maria Tuns. Gehuwd: Gerrit Johannes Buth, oud 22 j. j.m. en Anna Geertrui van Es, 27 j. j.d. Cornelis Vervloet, 24 j. j.m. en Jannetje Mans, 22 j. j.d. OverledenAdrianus Guddens, oud 85 j., echtgen. van Johanna Maria van Balen Lena Wittekoek, oud 88 jwed. van Huibregt van EekAbraham Kamerling, oud 78 j., wedn, van Geertruij de Leeuw; Johanne Maria van Balen, oud 84 j., wed. van Adrianus Guddens. DIRKSLAND. Geboren: Jacoba, d. v. C. J. Droger enE. Moerkerk. Overleden: Willem Rietdijk, 84 j., wedn. van Josina Vreeswijk. HERKINGEN. Geboren: Simon Dirk, z v. A. L. Melis» sant en J. Hogerwerf; Heddrik, z, v. G. I. Dorst en G. van der Valk; Jan, z. v. Chr. van der Veer en L. van der Wende. OverledenJacob Bestman, 78 j. wedn. van Leentje Goemaat; Jan van Wageningen, 75 j. echtg. van Grietha Dingena Bestman. MELISSANT, Geboren: Daniël, z. v. J. Roos en N. Or» gersGerrit Hendrik, z. v. K. C. van Loon en E. J. RoodzantBaaltje, d. v. K. Camphens en G. Oostdijk. OndertrouwdC. Jongbloed 23 j. (Rotter» dam) en P. C. Oorbeek 18 j.J. Polder 23 j. en J. van Dongen 22 j OverledenL. van der Sluys 66 j. echtg. van A. Abresch. GOEDEREEDE. Geboren: Marinus, z. v. Jan Hoekman en Maria BakelaarJacobus Daniël, z. v. Julius Karei Isaac de Clercq Zubli en Hendrika Da» niella Langenbach Arie, z. v. Willem de Vries en Maaike de Keizer. GetrouwdJacob Barend Boutkan 29 j. en Pietertje Orgers 27 j. Overleden Arjaantje Tanis, 41 j. d. v. Kom» mer Tanis en Josiena de Keizer; Abraham de Ronde 54 j. echtg.^ van Elizabeth van Splunder. Op Woensdag 18 April 1928 's namiddags 4 uur te Stad aan 't Haringvliet aan de Bur. gemeester Sterkstraat, vanWollen», Ge wat» teerde en Molton dekens, gemaakte schorten, gemaakte overhemden, gemaakte en gebreide ondergoederen, kousen en andere manufac» turen, ten verzoeke van den heer J. Haksteen. Notaris VAN DER SLUYS. SCHUTTEVAER. De stuurman teruggekeerd. Uit Dordrecht wordt aan de Maasb. gemeld, dat de heer T. Gelisse, die als stuurman dienst deed op de Schuttevaer. Dinsdagavond per Batavier uit Engeland is teruggekeerd. Hij heeft wegens familieomstandigheden van ver» dere deelneming aan den tocht afgezien. ONGELUK IN EEN GLASFABRIEK. Door gesmolten glas getrokken. Te Delft is Vrijdagochtend omstreeks 5 uur op de vereenigde glasfabrieken de 25»jarige werkman E, C. H. Gaiser bij het smeren door een machine gegrepen en door den machi» nalen oven, gevuld met gesmolten glas, ge» trokken. De man werd met giuwelijke brand» wonden aan de andere zijde van den oven uitgeworpen. Op last van dr. Van Rijn, die spoedig ter plaatse was, werd hij door den technischen dienst der politie naar het gast» huis vervoerd. Hij is daar om 11 uur over» leden. De man laat een vrouw met een kind achter. KETELONTPLOFFING. Drie gewonden. In het perceel Wingerdstraat 33 te 's»Gra» venhage, in welk perceel een constructie»werk< plaats is gevestigd, heeft Woensdagmiddag een ketelontploffing plaats gehad, waarbij de werklieden J. E. van D., 33 jaar, B. B., 28 jaar, en H. G., 20 jaar, vrij ernstige brand» wonden over hun gezicht, handen en lichaam hebben gekregen. Zij zijn alle drie door den geneeskundigen dienst naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De ontploffing zelf is niet van grooten omvang j geweest. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. De ijzeren koe. De mechaniseering gaat hoe langer hoe verder 1 Na de «machinaal* gemolken koeien zijn we nu al toe aan de kunstkoe, de ijzeren koe, die melk geeft, dus melk produceert. Nu is het nog niet zóó ver, dat ge er aan den eenen kant gras of hooi induwt en er aan den anderen kant melk uitkomt. Maar dat komt wel 1 Voorloopig zijn voor de voe» ding van deze zwart-bonte een paar melk» producten noodig melkpoeder en boter, plus water. Eigenlijk is het dus een melk-productie in omgekeerde volgorde. Maar, zal men mis» schien vragen, wat is daar nu het voordeel van? Het voordeel is, dat de melkpoeder dien men in den overvloedigen, den goed» koopen tijd van melk maakt, weer kan wor» den omgezet in het oude productde verscbe melk en room Dat dit kén is de verdienste van den uitvinder. Men kan niet eenvoudig water en melkpoeder en boter weder tot melk vermengen. Dan ontstaat er een raar»uitziend, weinig-appetijtelijk mengsel. De ijzeeen koe kan dit echter wel 1 Zij bestaat uit drie deelen een mengbak, een emulgeermachine en eene koelinrichting. In den mengbak worden het water en de melkpoeder gedurende 10 min. bij eene temperatuur van 80° Fahrenheit, dooreengemengd. Daarna verhoogt men den warmtegraad tot 120 Fahr., en vervolgens doet men er onge» zouten boter bij, terwijl men de temperatuur opvoert tot 145° Fahr. Ook dan is de melk nog niet klaar 1 Schept men in dit stadium

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4