voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. BERLAIUE SPOêffiP. LINOLEUM I. IIEL10IIEI I zaterdag 14 april 1928 43ste jaargang Antirevolutionair Orgaan du nummer Desiaai uil OfieBiaaen lm IN HOC SIGNO VINCES No. 3424 »opingen. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. - Tel. 243 Binnenland. 1 li m M MoverzichL W. BOEKHOVEN ft ZONEN 4 11© stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Rede van den Heer Van Leeuwen. De goedkoopste en de mooiste 200 cM. breed f 2.60 per el. I I jfl i! I II 'II •.11 :t ;1 24 Zoning heeft vorige week het Lloyd's ingewijd, en thans, alles wat met dit instituut heen overgebracht. :ot dusverre in de Royal Ex- lang veel en veel te klein al is een geweldig bedrag het terrein aan de Leaden- street en in den bouw yan :gd, deze uitgave zeker geen genoemd mag worden, is de nadruk gelegd op het Iement, dat bij zee-assurantie- irgrond treedt. De assuradeur buiten zekere wetenschao warenkennis, scheepstech- nkele der belangrijke factoren ndien hij zijn zaken winstge- ian moet hij beschikken over over wat kan en wat niet ieder aangeboren, lartement heeft vanouds de ich getrokken van 1720 tot .ngeland zelfs een poort van heeft het relatief gesproken de maatschappijen verloren, rke ontwikkeling van ander iken, is het geheele complex sacties van ongeëvenaarde Vooral de brandverzekering [ewoon voorspoedig ontwik- ig hiervan diene, dat het to- der Lloyd's syndicaten in nillioen pond bedroeg, waar- ond voor rekening der non- twam. Dit resultaat spreekt bereikt werd zonder één bij- nspecteur, en zonder dat iets uitgegeven. d's verzekert alles, met uit leven. In al de jaren sinds :n de assuradeuren hun hand onder een ievensverzekering- ch verder is voor elk risico Het spreekt vanzelf, dat voor llen de premie voor elk geval opnieuw wordt vastgesteld, .vate personen zijn, die op worden hun finantieele re- baar gemaakt. Dit gebeurt syndicaten tezamen, waar- eld een waardevol gegeven hter ten aanzien van de ge- assuradeur geen bezwaar, er men het assurantiebedrijf n vrij hoog gestelde finan- hebben voldaan. Eenmaal ngen, zijn assuradeuren ver van een aantal bepaalde nden. Alles heeft natuurlijk ndteekening van een Lloyd's rdig te doen zijn en te doen hebben zelfs de groote Er aatschappijen te klagen over V van zaken in het transport- Bijna alle sluiten daarom keringen, welker resultaten en waardoor de slechte uit en meestal genivelleerd wor- le aanwezigheid van groote n staat vrij regelmatig be- n uit te betalen, n veel sterker mate, geldt sche verzekeringsmaatschap- waaronder de grootste en aatste jaren vrij groote ver- rantie-affaires. doch betalen welke vaak 20 en meer idenden worden betaald uit het effecten-bezit, dat hier is, dat men eigenlijk zeggen thappijen in kwestie het as- nevenzaak uitoefenen, en p financieringen en andere s toeleggen. De vraag rijst deze ondernemingen denken :t uitoefenen harer zaken op Het asjsurantie-beginsel, om maken uit de betalingen van- iade, welke een aantal hun-*^ is geheel zoek. Het groote :rt dit min of meer en maakt k bestaat, alles te doen, om ik tot betere resultaten der geraken. Wij hebben hier, et een bijzonder soort phi- 'oensdag 11 April 1928 en |sdag 18 April 1928, beide am 6 uur, in het Café van ade Tonge, van erf en tuin aan den Kerk' |e, samen groot 4 aren 11 irceelen, ten verzoeke van 1. C. SliS'Duijm Jotaris VAN ISPELEN. te Ooltgensplaat is voor» :dag 19 April a.s. bij veiling daar en op Donderdag 26 plag in hotel Moelker, tel' uur publiek te verkoopen |n Slikdijk te Ooltgensplaat aoorende aan A. L. Hobbel alen datum zullen worden ade goederen van den heer e Middelharnis, gelegen in delharnis, Sommelsdijk en fotaris VAN BUUREN. lige Verkooping op nader van: kuinland benevens 9.73.80 den polder Kraaijestein te leelte in diverse perceelen Isdijk in de z.g. Oudestee verzoeke van de erven L. de Graaff e. a. /AN BUUREN te Middel» 3AM, Rotterdam. te Ooltgensplaat is voor» lag 19 April a.s. te Ooit» «Hobbel* bij veiling en Vpril 1928 in hotel »Moel» ide dagen des vm. 11 uur :neen burgerwoning met [/oorstraat te Ooltgensplaat, I het Bóomgaardspad groot :n, in eigendom toebehoo» ioor Cornells Wïelhouwer Notaris AKKERMAN. i Zijn kruis, tot de voet- li des Verlossers zal het door allerlei hartstochten lappij verzinkt in den af" J. C. VERHOEFF, Deze Courant verschat eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco pet post f 1# vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc.No, 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIEN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING lOcent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentlën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. 1 HetT, zal! velen wel bekend zijn dat de Nederlandsche Spoorwegen besloten heeft, vanaf heden den Boekhandel uit te schakelen voor den verkoop van het «Spoorboekje*. De reden 'daartoe is dat het boekje een niet onbelangrijke uitbreiding heeft ondergaan, waardoor de prijs hooger zou moeten zijn, dan waarvoor zij tot op heden werden geleverd. "Om nu «het publiek te gerieven« hetft de Spoorwegen den Boekhandel de gebruikelijke korting ontzegt, en hem den verkoop wel gegeven, doch zonder verdienste, terwijl de onverkochte exemplaren niet worden terug genomen. Door deze handelwijze blijft de prijs gelijk. Om nu in het bezit te komen van een spoorboekje moet ieder zich vervoegen aan de stations der Spoorwegen. Wij spreken niet over de onbillijkheid ten opzichte van den Boekhandel, maar of «bet publiek hiermede geholpen is«, blijft voor velen een vraag. Wij willen onze clientele behulpzaam zijn en stellen haar in de gelegenheid alsnog een spoorboekje te bekomen, echter met een geringe prijsverhooging Men vuile daartoe onderstaand bestelbiljet in en zeode het ons toe, en wij zorgen dat het boekje U bij verschijning zoo spoedig als doenlijk bereikt. Hoogachtend, UEd. Dw. Dnr. W. BOEKHOVEN Zn. Ondergeteekende verlangt door middel van den Boekhandel van W. Boekhoven a Zonen tegen een prijs van f 0,30 per stuk (fr. p. post f 0,34) ex. Spoorboekje Zomerdienst '28. Naam en adres Woonplaats Het volgende strooibiljet werd deze week te Dirksland rondgebracht „Woensdag 11 April des avonds ten half zeven ure, hoopt voor de Staatkundig Gerefor meerde Kiesvereeniging te Dirksland in de hulp kerk der Ger. Gem. te Kralingen op te treden dhr. D. van Leeuwen, van Alfen aan den Rijn, met het onderwerp: „Tot de Wet en tot de Getuigenis". Geen debat." De vergadering, die slecht bezocht was, werd geopend door den heer van Rossum op de ge bruikelijke wijze. Hij deelde mede, dat we een ernstigen tijd beleven, ook op politiek gebied. De afwijkingen zijn vele en hetzij dat ons volk terugkeert tot de wet en tot de getuigenis, het zal geen da geraad hebben. Dat geldt voor alle politieke partijen, maar ook voor de St. Geref. partij zelve. De hand moet eerst in eigen boezem ge stoken worden, voor we andere partijen be- critiseeren. Voorts heette hij den spreker har telijk welkom en gaf hem het woord, nadat hij nog had medegedeeld, dat dit kerkgebouw door den kerkeraad dezer gemeente welwillend was afgestaan, onder voorwaarde, dat er geen ge legenheid tot debat gegeven zou worden. De heer van Leeuwen wees op de nood zakelijkheid, dat we bij elke gelegenheid elkan der wijzen op de ontzaggelijke eeuwigheid, die voor ieder komt. Ook thans grijpt spr. de ge legenheid aan hierop te wijzen. Vervolgens wijst hij op de trek, die ieder menschelijk hart kenmerkt om met den Koning van Egypte te .zeggen: Wie is de Heere, dat wij Hem dienen zouden Datzelfde treffen we reeds aan bij Kaïn, en later bij het volk, dat den toren van Babel bouwde. Ook Iraël ging herhaaldelijk dien weg op en volgde de wegen van het eigendunkelijk hart. Dan trekt spr. een parallel tusschen het volk Israël en Nederland. Zooals Iraël uit Egypte is verlost, zoo is Nederland uit het bijgeloof verlost en wijst er op, dat er bij onze vaderen in den tijd der verdrukking meer geestelijk leven gevonden wordt dan in onzen tijd, nu het Evangelie overal vrij mag worden gepredikt. Die vaderen leefden bij het V/oord en vroegen naar de wet en het getuigenis des Heeren, het zijn de vaderen, waarvan in onzen tijd gezegd wordt, dat ze het mfs gehad hebben, dat ze zich vergist hebben. Dan wijst spr, op het eind van Israël. Telkens week het volk af en ten slotte zond God Zijn eigen Zoon, welke zij echter ook uitgeworpen hebben. Het bloed waarom ze gevraagd hebben is vervuld, het is gekomen over hen en over hunne kinderen. Spr. vraagt zich af of het met Nederland ook zoo gaan zal. Zal het einde wezen, dat de Heere ons volk loslaat Nederland gaat ook door met af te wijken van den Heere. Er is echter nog één hope, zegt spr., dat is dat ons volk terugkeert tot de wet en tot de getuigenis. Dan wijst spr. op den stroom van on- en bij geloof. Het socialisme en het communisme groeit en die stroom is niet te keeren met een chris telijke staatkunde als in den laaipten tijd ge voerd wordt. Wij worden opgedreven naar het Staatssocialisme. Dat is niet een woord van spr., maar van een Anti-Rev„ van den heer J. E. van Buuren, in zijn brochure: „De A.R. partij en het Ministerie-Ruijs de Beerenbrouck". De hooggeloofde coalitie heeft ons gevoerd op den weg van het Staatssocialisme. Spr. wijst op de sociale wetgeving en den 8-uren arbeids dag en vraagt: Waar is de vrijheid gebleven. Ze is beknot geworden. Het ongeloof ziet daarin de vervulling van zijn wenschen, maar de Sou- vereiniteit Gods is er mee aangerand. Een bang verschijnsel is, dat in onze dagen het ongeloof vele jongen menschen van christelij- ken huize meesleept. Zij worden op een dwaal weg gebracht, doordat men hun een aardsch paradijs voorspiegelt. Hiertegen helpt maar één ding, n.l. dat in het staatsrecht weer gevraagd wordt naar de rechten en instellingen en geboden des Heeren. In de middeleeuwen werd van de predik stoelen verkondigd, dat God gewild heeft, dat het bijgeloof het land uitgebannen werd, maar als diezelfde eisch in onze dagen gesteld wordt, zegt men, dat wij uitroepers zijn van den Gods dienstoorlog. Maar God eischt van elk inwoner van Nederland, dat hij zijn ziel buigt voor Zijn Woord en God heeft aan elk volk een overheid gegeven, dat naar Rom. 13 1 zegt, door God zelf is ingesteld om de eere des Heeren te handhaven. Het komt er niet op aan of het een Mohammedaansche, of heidensche of christe lijke overheid is, zij staat rechtsstreeks onder God, is rechtstreeks gebonden aan Zijn Woord. Elke overheid heeft de roeping om de inzettingen des Heeren te handhaven, aldus zegt het de Anti-Rev. S. van Velzen in zijn boekske: „Anti- Revolutionaire beginselen". Dat is ook de grond slag der S. G. P., zegt spr. Wat eischt de Heere van de overheid vraagt spr. Het ant woord is: de handhaving van Zijn eer en Zijn Naam. Het is haar roeping te zorgen, dat geen andere goden gediend worden nevens Hem. Het „Licht van Rotterdam", zegt spr. vertelde dat de S. G. P. eischte dat de overheid tot het geloof moest dwingen, maar dat is niet waar, I daartoe is de overheid onbekwaam, dat kan alleen de Heilige Geest. Maar de Overheid moet wel den zuiveren Godsdienst handhaven en verbieden op publiek terrein wat zich neer buigt voor wat geen God i^. Nevens het ongeloof neemt het bijgeloot ver bazend toe. Rome heeft zich na de Reformatie weder ontwikkeld, maar behoeven voor die op komende macht niet bevreesd te zijn. Rome is sedert de middeleeuwen niet veranderd. Spr. wijst op een Engelsch R. K. blad dat het pro testantisme weer vernietigen wil. Ook Keuchenius heeft in zijn brochure „Prik kelen en nagelen" hierop gewezen. De Room- sche Kerk wil in onzen tijd nog hetzelfde doen wat zij in de middeleeuwen gedaan heeft. We mogen die macht dus wel vreezen, vooral nu het zich op zulk een ontzaglijke wijze ontwik kelt in ons volk, want de tijd komt dat het on geloof en het bijgeloof zich gezamenlijk zal werpen op de kerk des Heeren. Een bedenkelijk symptoom acht spr. de z.g. rechtsche politiek en de coalitie. Als Israël samenwerking zocht met heidensche vorsten, werd het volk gestraft. Spr. wijst op het tijdperk der scheiding tusschen de 2 en 10 stammenrijken. Josaphat moest het in zijn op trekken met Achab ondervinden en al wat ge schreven is, is ook tot onze leering geschreven zegt spr. Het is het aloude A. R. standpunt geen samenwerking te zoeken met het bijgeloof. Het is het standpunt dat Dr. Kuyper innam in zijn jongsten tijd, toen hij nog onder de beade ming van Groen van Prinsterer leefde. We moeten het wagen met onzen Verbonds- God alleen, zegt spr. Een klein volkje kon in de kracht des Heeren groote daden doen. Als voorbeeld noemt spr. Gideon en zijn 300 man nen en spr. denkt aan eigen historie b.v. het rampjaar 1672. Men soreekt wel eens van den zegen der coalitie. Maar de A.R. zijn het er zelf niet over eens. De Hollander zegt dat door middel der coalitie ons volk een plaats gekregen heeft in het land welke het toekomt. Spr. merkt daar niet veel van. Maar een ander A.R., de heer v. Buuren zegt in zijn brochure, dat de coalitie den geest van ons volk verslapt heeft. Spr. zegt dat het ook niet anders kan. Bij samenwerking moet men iets geven. Spr. acht ook een bedenkelijk symptoon dat men vrijheid wil voor de openbaring der cons ciëntie. De Anti-Rev. zegt dat het ongeloof evenveel recht heeft om zijn beginselen te pro- pageeren. Het verbreiden van het ongeloof staat in verband met de godslastering, zegt spr. Men geeft het ongeloof vrijheid tot lastering van Gods Heiligen naam. Spr. vindt het eigenaardig dat de A.R. partij wel voor de doodstraf is laat het wel wat te wenschen over. Maar de Schrift eischt ook dat godslastering met de doodstraf gestraft moet worden. Nu is de A.R. partij nog wel eens voor het vloekverbod en ajs de A.R. partij dat in de praktijk wil bren gen, niet plaatselijk, maar landelijk zal ze de S.G.P. steeds aan haar zijde vinden. Maar als er menschen zijn die zeggen dat God het groot ste kwaad is, krijgen ze vrijheid om dat te pre diken. En dan zegt men wel dat dit bord maar één keer gezien is, maar spr. weet dat het nog steeds in de groote steden wordt rondgedragen, wel niet met dezelfde woorden er op maar met andere woorden, die echter hetzelfde be ginsel prediken. De overheid heeft de roeping dat niet te dulden, dat is oud-antirevolutionair zegt spr. S. van Velzen heeft in zijn meerge noemd boekje gezegd dat de Overheid ook de eere Gods te handhaven heeft. Spr. wijst op nog meer bedenkelijke symp tomen. B.v. het schenden van de sabbathsrust, het laten rijden van treinen op Zondag en het wer ken op Zondag bij de post en de telegrafie. Men zegt wel dat de overheid de macht mist om deze bedrijven geheel stil te leggen, en dat het ffinantieel voordeel geeft, maar daarmede is men er niet mee af. Dan zijn er de voetbalvelden die Zondags druk bezocht worden, en waarvan menschen die zeggen dat zij Calvinist zijn durven verkla ren dat het niet zeker is dat voetballen op Zon dag zondig is, hetgeen spr. met een citaat uit Ant. Rev. Staatkunde tracht te bewijzen. De St. Geref. Partij is voor Zondagsrust en zal in de kracht des Heeren daarin blijven, niet tegenstaande de pijlen die men op haar afschiet. Spr. eindigt zijn betoog met een beroep op Groen en de opwekking mede den strijd aan te binden. De vergadering wordt door den spr. op de gebruikelijke wijze gesloten. Vergadering van den raad der gemeente OOLTGENSPLAAT op Woensdag 11 April ten half drie. De Voorzitter, Burgemeester Donkersloot opent de vergadering met gebed. De notulen worden gelezen en goedgekeurd en geteékend. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van het hoofd der School no. 2 omtrent het toe laten tot de speelplaats aldaar. Schrijven van den Keuringsraad le kwartaal 1928. Er waren 41 monsters melk genomen, 28 van andere waren, 3 afgekeurd, waarschuwingen 1 en procesverbaal I. Ingekomen van H.H. Ged. Staten de goed keuring der rekening van 1926 met eenige op merkingen over verrekening van schoolgelden met de naburige gemeente. Goedgekeurd de re kening over 1926 der Bewaarschool. Inkomsten 2621.53. Uitgaven 2274.69. Goed slot ƒ346. Goedkeuring van Ged. Staten van het raads besluit van 22 Februari, zijnde de geldleening van 13000. Van hetzelfde college goedgekeurd de regle mentswijziging van het armbestuur, alsmede de verordening op de brandweer. De bijdrage in de kosten voor den keurings dienst bedraagt 475.14. Over 1926 wordt nog 43.80 terugontvangen. Goedgekeurd is ook terugontvangen de ver ordening tot heffing der opcenten op de per- soneele belasting Een schrijven is nog ontvangen dat aan ge- wetensgeld voor deze gemeente is ontvangen 1632,28, hetwelk met vorige opgaaf een to taal wordt van 2500. Op 22 Maart zijn de boeken en de kas van den gemeenteontvanger nagezien, in kas was 2353,97. Ingekomen is een schrijven van de winkeliers vereniging „Helpt elkander", met het verzoek om in de gemeentewoningen geen winkel te mo gen houden. B. en W. verklaren dat het doel is een flinke woning, doch niet voor winkel ge bruiken, voortaan zal nauwlettend worden toe gezien of er meerderen zijn die winkelen in de voorkamer, doch het is hard om deze paar men schen het winkelen te verbieden of de woning te doen ontruimen. De raad is eenparig van oordeel om aldus te handelen. Schrijven van den Min. van K. en W. dat de rentevergoeding voor 14 woningen bedraagt 188.66, de materieele bijdrage 166.30. Van de landbouwschool te Sommelsdijk om lid te worden voor 5.B. en W. adviseeren om deze nuttige instelling te steunen, het is een klein bedrag. VAN GURP is hier tegen. VAN ES vindt de instelling wel nuttig maar had deze in een andere geest gewenscht en zal daarom tegen stemmen. HOBBEL vindt de school onmisbaar voor Flakkee. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 6 tegen en 5 voor. Een wijziging op de verordening op de motor en rijwielwet wordt op advias van heeren Ged. Staten aangebracht en aangenomen. B. en W. deelen mede, dat volgens ontvan gen schrijven van den Minister de heffing op de Rijksinkomstenbelasting met 20 pet. is verlaagd. B. en W. willen 125 opcenten heffen. De hef fing op de plaatselijke inkomstenbelasting wil len B. en W. terugbrengen van 5 tot 4%. Langzaam verlagen is het doel. Na een uitvoerige verdediging van den VOORZITTER verklaart de heer BRINKMAN zich hiermede te vereenigen en wordt het voor stel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Verzoek van K. van Ree Jz. om een plaatsje op de nieuwe Kaai te huren, hetwelk wordt toegestaan tot wederopzegging voor 10.— per jaar. De VOORZITTER deelt mee, dat de kosten per leerling op de openbare school 10.85 be dragen; de bizondere school heeft dus nog tegoed 284.21, benevens 260.voor den Engelschen cursus, wordt dus 570.21. De R. K. school ontvangt nog 345.21. De Gezondheidscommissie zond haar rekening in. De inkomsten zijn 1443.36, uitgaven LINOLEUm HOLLAND 1365.84, batig saldo 77.52. Wordt goed gekeurd. Wijzigingen in de begrooting '27-'28 worden goedgekeurd. De pensioengrondslag voor C. H. Metaal wordt vastgesteld op 346.voor de heer van Ravei^stein op 453. De leening voor het postkantoor, groot 2000 rentende 4%, aflossing in 20 jaar, is goedge keurd. De VOORZITTER deelt mede, dat op 27 Maart een schrijven is ingekomen van den ge meente-ontvanger S. de Ruijter om ontslag. Het doet den voorzitter leed, dat door ongesteldheid en ouderdom dit ontslag gevraagd wordt en het is met weemoed, dat het uur van scheiden, na een 20-jarigen dienst in de gemeente, komen moest. Tot alle tevredenheid van het gemeente bestuur heeft hij steeds zijn plichten trouw en eerlijk vervuld, tot voorbeeld van allen. Ook voor het publiek wap hij buiten zijn uren zoo welwillend als geen ambtenaar dat zou doen. Het spijt ons ten zeerste den heer De Ruijter te zien heengaan en stellen voor hem op de meest eervolle wijze dit ontslag te verleenen. Met volle kracht en liefde heeft hij zich aan zijn ambt gegeven. Moeilijkheden zijn er ook aan verbonden geweest, die zeer diep ingrepen in zijn leven, doch die hij toch te boven is gekomen, daar hij steeds het vertrouwen had van allen. De heer VAN ES stelt voor, dat de Raad hem een blijk van sympethie zal doen toekennen en hoopt tevens, dat hij lang van zijn rust zal mogen genieten. De heer VAN NIEUWAAL ondersteunt dit voorptel, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. Het was den VOORZITTER aangenaam, dat stemmen uit de vergadering op gingen, om den heer De Ruijter een huldeblijk aan te bieden. Zeer zeker zal dit zijn levens avond nog verhelderen. Het ontslag zal zoo mogelijk 1 Mei ingaan. Ook als ambtenaar van den burgerlijken stand werd eervol ontslag ver leend. Veel huwelijken werden door hem vol trokken en velen zouden kunnen getuigen van de hartelijke woorden tot hen gesproken. Thans wordt besloten sollicitanten op te roepen tot 21 April a.s. en zoo mogelijk in de vergadering, welke men op 25 April denkt te houden, een gemeente-ontvanger te benoemen. Een ambtenaar van den burgerlijken stand zal dan ook worden benoemd. In de instructie van den gemeente-ontvanger wordt bepaald, dat de zekerheidsstelling be dragen zal 7000.—. Uit verschillende voorstellen wordt aangeno men, dat de kantooruren zullen zijn iederen werkdag van 2 tot 4 uur des namiddags, doch Zaterdags voormiddags van 1012 uur. Hierna vaststelling Hondenbelasting. Aangeslagen worden 21 vastliggende en 84 losloopende honden, tot een totaal bedrag van 466.—. Rondvraag. De heer VAN NIEUWAAL meent, dat de reserve-machinisten bij de stoombrandspuit on willig zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat de heer van Nieuwaal de zaak juist gezien heeft, want zij meenen, dat ze in bekwaamheid achtergezet zijn bij den machinist. Dit is echter niet het geval, want de heer Maastricht is alleen be noemd tot machinist, omdat hij altijd thuis is en de reserve-machinisten Van Dam en Breeman zijn als chauffeur dikwijls met de auto het eiland in, dus veel afwezig. Ze zijn dan ook door den voorzitter reeds gewezen op hun verzuim om bij oefening tegenwoordig te zijn en in het vervolg zal zulks wel anders zijn, en gesom meerd worden om in geval van nood aan hun verplichting te voldoen. De heer VERMAAS bespreekt het afscheu ren van publicaties aan het aanplakbord in Achthuizen. De VOORZITTER zal afdoende maatrege len nemen. De heer VERMAAS zou ook gaarne zien, dat de paal van den Toeristenbond in Acht huizen een weinig werd verplaatst. De VOORZITTER zal met den consul van den Tieristenbond, dhr. C. M. Breur, hierover spreken. De heer BRINKMAN bespreekt het derven van loon gedurende 5 dagen van een gemeente werkman. Daar deze betrekkelijk geen vast loon heeft, is hiervoor geen recht, doch de Voorzitter zal zijn aandacht hieraan schenken. De heer VAN ES bespreekt de verbetering van een gedeelte dijk en het aanbrengen van keislag op den onderberm. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. ZOMERCONFERENTIES VAN DEN ZENDINGSSTUDIE-RAAD TE LUNTEREN. Evenals vorige jaren zullen deze in de maand Augustus worden gehouden, doch ditmaal vier, in plaats van drie conferenties. s Wij hopen o.m. in ons midden te zien op de eerste conferentie (30 Juli tot 4 Augustus) Ds. Joh. Rauws, Zendingsdirector, voorzitter; Ds. B. J. C. Rijnders, Zendings director, vice-voorzitter; Ds. Joh. Rauws, ope ningsrede over Jeruzalem; Ds. T. J. Jansen Schoonhoven (Oegstgeest) Bijbelbesperkingen. Als cursusleiders werden o.m. uitgenoodigd Dr. G. G. Kullmann (Parijs) en Dr. H. Kraemer van Malang; voor de studiegroepen o.a.: H. A. C. Hildering over den Islam. Verder als referenten: zend. W. van de Beek van Sangi, Ds. A. Merkelijn van Magelang, enz. op de tweede conferentie (611 Aug.) Ds. D. Pol (Rijsoord), voorzitter; zoo mogelijk Ds. A. Klinkenberg (Amsterdam), vice-voor zitter; Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, openingsrede over Jeruzalem; Ds. P. J. Klaarhamer (Dokkum), Bijbelbespre kingen. Als cursusleiders werden uitgenoodigd: Dr. G. G. Kullmann van Parijs; Dr. H. Stein berg, Zendingsdirector der Broedergemeente en Ds. J. F. Colenbrander van Soemba; voor de studiegroepen: o.a. R. Schippers, theol. student, over den Islam. Verder als referenten: Ds. A. Merkelijn van Magelang, e. a. op de derde conferentie (1318 Aug.): Dr. M. J. A. de Vrijer (Amsterdam), voor zitter; Ds. W. A. Wiersinga (Weesp), vice- voorzitter; Ds. H. A. Wiersinga (Medan), Bijbelbesprekingen; als cursusleiders; Missionair IC. Epple van Bael over Borneo; Dr. H. Stein berg, zendingsdirector der Broedergemeente over Suriname; Ds. Jac. van Nes (Den Haag) over „Joden en Jodenzending"; als leiders van de studiegroepen, o.a. D. K. Wielenga, theoligsch student. Verder als referenten: Ds. J. Panne bakker Jr. (Amersfoort) en zendeling J. van der Poel (Modjowarno) op de vierde conferentie (20—25 Aug.) Dr. J. R .Callenbach (Rotterdam), voorzitter; Ds. H. E. Beker (Haarlem), vice-voorzitter; Dr. F. J. Fokkema, Rector van de Nederl. Zen dingsschool te Ooegstgeest, openingsrede; Dr. J. Coenraad (Beek), Bijbelbesprekingen als cursusleiders: Missionair K. Epple van Bazel over Borneo; Ir. S. L. Huizer (Utrecht) over „Het Christendom en andere godsdiensten"; Dr. J. Offringa (Djocja); als leiders van de studie groepen: H. van den Brink, theol. student, over „Van Heiden tot Christen", en Ds. L. H. W. Theunissen (Terhorne); „Waarom zending". Verder als referenten waarschijnlijk: Mr. C. de Roon Swaan (Weltevreden) „De bezwaren tegen de Zending", en Mej. Scharten van China. Het is waarschijnlijk, dat op elk der confe renties Ds. J. A. Visscher (Groesbeek) de film zal vertoonen van de Arme Friesche hei. De uitgaande zendingsarbeiders rekenen er op allen in Lunteren tegenwoordig te zijn. m i l

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3