AMANDELTJES- Hoor den Jdttóag Economisch weekoverzicht Gemengd Nieuws. V erkoopingen. Ge ziet het al op de straten, wanneer de politie optreedt tegen een misdadiger. Er zijn er altijd velen, die het voor zulk een individu tegen de politie opnemen. Het rechtsgevoel spreekt dan niet, wel een ziekelijk meegevoel met den arrestant. Hetzelfde verschijnsel herhaalt zich telkens in onze gerechtszalen. Wanneer het een beklaagde, hoe groot zijn misdaad ook zij, maar gelukt de martelaar te spelen, kan hij er van. verzekerd zijn, voor een groot deel de publieke opinie te zijnen gunste te hebben. Het is gebeurd, dat een moordenares die in de beklaagdenbank een zielig figuur maakte, voor haar misdaad met luide toejui chingen werd beloond. Wie dan ook in het rechtsgevoel van het publiek een maatstaf voor het meeten van 't recht ziet, vergist zich deerlijk. Het verstand spreekt in die dingen zelden een woordje mee. En nu is het jammer, dat juist op deze hoogst onbetrouwbare hartstocht van het volk maar al te vaak gespeculeerd wordt. En helaas niet slechts in sommige kerkelijke kringetjes, maar het schijnt tegenwoordig ook al op on^ politieke erf. Ik denk hier b.v.. aan het optreden van den leider der Staatkundig Gereformeerde partij, die er aardig den slag van heeft om bij zijn volkje den martelaar uit te hangen. Geen week pas seert er zonder dat hij in zijn politiek blad „De Banier" zich deerlijk beklaagt over de per soonlijke aanvallen en bestrijding van andere groepen, voornamelijk natuurlijk van de Anti- Rev. partij. Op meesterlijke wijze verstaat hij de kunst het deernis van zijn volgelingen op te wekken. Indien het niet zoo diep treurig was zou men soms moeten lachen over de dingen, die hij ophaalt, om toch maar goed te laten zien hoezeer hij de martelaar is geworden van de beginselen, die hij verkondigt. Ons hoofdorgaan „De Standaard" wees kort geleden nog op zulk een gevalletje. Ik bedoel de mede deeling van Ds. Kersten in zijn blad, dat een Anti-Rev., toen Ds. Kersten's vader stierf, gezegd had: „gelukkig, dat is al één van die Kerstens doodIn dienzelfden geest vertelt Zijn Eerw. meer annecdotes. Zoo heeft hij b.v. ook dat gevalletje van dien barbier, bij wién hij zijn eerwaardigen baard liet scheren, uit gespeeld. Iemand had hem gezegd: „je ziet, dominee, wat ze je gunnen Zoo zou ik meer vertelseltjes kunnen noemen van onbenullighe den, die Ds. Kersten aan de groote klok hangt, opdat toch maar over het geheele land uit- gebeierd zal worden hoe groote martelaar de leider der Staatk. Geref. is. Als men hem ziet schijnt dit onbloedige martelaarschap den heer Kersten nog al niet zwaar te vallen. Zijn Eerw. ziet er hoogst wel varend uit, en zijn martelaarschap heeft nog geen schadelijke invloeden uitgeoefend op zijn welgedaan stoffelijk omhulsel, iets waarin ik me bizonder verheug, want ik wensch Zijn Eerw. alles goeds toe, zoowel naar den geest als naar het lichaam. Maar behalve, dat zijn persoon geen blijken van eenig martelaarschap geeft, moet ik toch eerlijk bekennen, dat de Anti-Rev. partij en haar bladen evenmin blijk geven ook maar eenige neiging te hebben om het Ds. Kersten wat z'n persoon aangaat benauwd te maken. M'n werk brengt mee, dat ik vrijwel alle bladen der A.R. partij lees, en ik kan met de hand op het hart verklaren, dat door geheel deze pers Ds. Kersten zeer respectabel behandeld wordt. Er is nu eigenlijk geen enkel blad bij, dat den strijd meer op den persoon dan or> de beginselen van Ds. Kersten concentreert. Het tegendeel is waar. Steeds loopt de strijd over de beginselen van Ds. Kersten en ik kan me niet herinneren, dat ooit door de A.R. pers een aanval op zijn persoon is ondernomen. Natuurlijk is het mogelijk, dat de een of andere Anti-Rev. broeder dingen zegt, die ook ik zonder eenige aarzeling zou afkeuren. Maar het gaat toch niet aan dergelijke annecdotes op rekening van de partij te stellen Precies hetzelfde zouden ook wij kunnen doen. Het zou me niet moeilijk vallen dingen te publiceeren van Staatk. Geref. menschen, die nog wel zoo erg zijn als de gevalletjes die Ds. Keqsten meedeelt, maar ik denk er niet aan, de Staatk. Geref. partij hiervan de schuld te geven. Neen ,het onbloedige martelaarschap, dat Ds. Kersten op zijn schouders torst, neemt hij geheel vrijwilig op zich. Er is geen mensch, die er hem toe dwingt. En ik zou hem graag den welgemeenden raad willen geven: ga op dien weg van met eigen hand gezaaide doornen niet voort. De begin selen die we belijden zijn voor dergelijke tactiek te heilig. Laat ons de beginselen belijden en verdedigen zonder meer. Wanneer dat niet lukt bewijst dit reeds op zichzelf, dat ze te zwak, dat ze ondeugdelijk zijn. UITKIJK. EFEZE 2 4, 5a. „Maar God, die rijk is in barmhar tigheid, door Zijn groote liefde, waar mede Hij ons liefgehad heeft, Ook toen wij dood waren door de misdaden, heeft ons levend gemaakt met Christus". I. Het was een droevige toestand, waarin de geloovige Efeziërs eertijds verkeerden. De apostel geeft een tee- kening van hun vroegere ellende. Hoe diep is de mensch gevallen; welk een omkeer heeft de zonde gebracht. In het begin van ons teksthoofdstuk vindt ge het beeld van den mensch, zooals hij door de zonde geworden is. Geen wonder, dat hij van nature een afkeer heeft van Gods Woord. Dat woord toch is een spiegel, hetwelk zijn beeld' weerkaatst, en bij het aanschou wen daarvan keert hij zich geërgerd daarvan af. Hij wil de waarheid niet zien; hij wil zich zeiven niet kennen, zooals hij is. Hij leeft in een gestadig zelfbedrog en beeldt zich in iets te zijn, terwijl Gods Woord hem diep verne dert, hem in al zijn naaktheid en ellen de ten toon stelt. Het vleit den mensch niet; het zegt, dat er niets goeds aan hem is; het teekent hem in zijn ware gedaante als een vijand van God. De apostel beschrijft den natuur lijken mensch als dood door de zonden en misdaden, wandelende naar de eeuw dezer wereld, naar den overste van de macht der lucht en de begeer lijkheid des vleesches, als een kind des toorns. Er is genade noodig om aldus ons zeiven te kennen. Zonder goddelijk licht stemmen wij dat niet toe. Waarom de apostel die teekening geeft Om te doen gevoelen hoe groot de weldaad is, die aan de geloovigen geschonken is. Hij wil hun doen zien, uit welk een nood zij gered zijn. Door de tegenstel ling komt de rijkdom hunner verlossing des te meer uit. Aldus treedt in het licht de groote barmhartigheid Gods, die hen met Christus levend gemaakt heeft. Zullen wij er iets van verstaan, wat dat zegt met Christus levend gemaakt te zijn, dan moeten wij gevoelen, dat wij van nature dood waren door de misdaden en zonden. Om een weldaad te kunnen waardeeren, moeten wij haar tegenstelling kennen. Gezondheid, rijk dom en voorspoed worden eerst op den rechten prijs gesteld, wanneer wij het gemis daarvan gevoeld hebben. Wij kunnen de verlossing niet recht genie ten, zonder kennis van onze ellende. Hoe dieper inzicht wij hebben in onze geestelijke armoede, des te rijker is ons de verlossing door onzen Heere Jezus Christus. Tegenover het „God heeft ons le vend gemaakt met Christus", staat dit, dat wij dood waren door de misdaden en zonden. Dood in den zin van gees telijk dood. Van nature waren wij aan dood en verdoemenis, aan den vloek van een heilig God onderworpen. De oorzaak van zulk een ellende is te zoe ken in onzen afval van God', in de overtreding van Zijn gebod. Wij zijn Hem, onzen Schepper en Weldoener, ongehoorzaam geworden en hebben daardoor Zijn toorn over ons gehaald. Maar meer nog. De zonde heeft ons ook beroofd van het beeld Gods, zoo dat wij nu als dood zijn voor God, blind voor goddelijke dingen; ze heeft ons bezoedeld, onze ziel verontreinigd; wij zijn haters van God geworden, het bedenken van ons vleesch is vijand schap tegen Hem; onze lusten en be geerten zijn van Hem afgewend en strekken zich uit naar de ongerechtig heid; wij zijn nu kinderen van Satan, geheel omgeslagen in het tegendeel van hetgeen wij oorspronkelijk waren. W elk een weldaad, uit zulk een dood verlost, met Christus levend gemaakt te zijn Daarin ligt allereerst opgesloten, dat wij in een a;adere verhouding tot God komen te staan. Verlost van het vonnis des doods, van den vloek der wet, zijn wij nu gerechtvaardigd, gunstgenooten Gods, erfgenamen des eeuwigen le vens. God staat tegenover ons niet meer als een Rechter, die straf eischt, maar als eeri verzoend Vader, die ons in Zijn gunst doet deelen. De dood is eigenlijk een gescheiden zijn van God, een verbreken van den band aan Hem, terwijl het leven is een weer met Hem vereenigd zijn en gemeenschap hebben. Maar ve:rvolgens ligt in die levend- making met Christus ook opgesloten een innerlijke vernieuwing, een andere gezindheid des harten. Uit den gees telijken dood opgewekt, zijn wij naar het beeld Gods vernieuwd, zoodat wij Hem recht kennen en liefhebben. De zonde hatende, hebben wij lust tot het goede en beginnen wij naar al de ge boden Gods te leven. Wij zijn nieuwe schepselen, die zoeken de dingen, welke boven zijn, een vermaak hebben in Gods wet. De Heere is God voor ons, Hem te dienen is ons leven ge worden. Die leve:ndmaking omvat dus, dat wij zoowel voor- als onderwerpelijk kinderen Gods zijn, dat wij niet alleen de rechten, maar ook de gezindheid van kinderen bezitten. Ze is beide rechtvaardigmaking en heiligmaking, verlossing van de schuld en van de heerschappij der zonde." (Wordt vervolgd). Laxrid- eti Tuinbouw. UIT DE LAND- EN TUINBOUWWERELD (Nadruk verboden) De 'Graanprijzen en de Varkensmesterij. „De varkensmesterij is eigenlijk een bedrijf, dat met beide beenen in het buitenland staat". Het is wel misère met de varkensmesterij hooge gr aanprijzen en lage, buitengewoon lage varkeasp .rijzen. „Er is niets mee te verdienen", zegt de een; „er moet geld bij", klaagt de ander. E n algemeen hoort men de bekommerde vraag: ,Waar moet dat naar toe?" Een oud boereng< ;zegde luidt, dat de varkensprijs op zijn minst 5 maal die van het meel moet zijn. Wat hiervan waar zij, zeker is het, dat .de varkens houderij thans niet rendeert. En hoe zal dat in de toekomst zijn De Redactie van het „Ov. I ,bld." ziet het verschiet niet rooskleurig. Er is ;teeds wel een op- en neergang geweest, maar er zijn thans verschijnselen, die weinig bemoer ligend zijn. Niet alleen hier, maar over heel d e wereld is de varkenshouderij onren dabel.. Van den maisuitvoer uit Amerika moet men za ch in de naaste toekomst niet te veel voorste Hen. De Amerikaansche handelspolitiek moet e r toe leiden meent de Redactie dat d? productie van Jandbouwvoortbrengselen zweeft om en nabij de behoefte van het bin nenland, zoodat er niet veel overblijft voor export. In de Donaulanden en in Rusland is de graanproductie gedaald, doordat de groote landgoederen verdeeld zijn. De kleine boerde rijen toch zijn minder productief, terwijl ze, op den langeren duur, meer vee en varkens voortbrengen. Vandaar dreigt dus voor ons het gevaar, dat er minder graan wordt afgezet en méér dierlijke producten, waardoor de concurrentie grooter wordt. Voor ons voergraan zijn we derhalve aangewezen op Argentinië, en nu daar de voorraad het opgeeft, raken wij in de knel, Onze varkens houderij is dus wel een riskant bedrijf het staat met beide beenen in het buitenlandVan daar moet het voeder komen en daarheen moet goeddeels ons product. We kunnen onze po sitie wat vrijer, wat minder riskant maken, door den verbouw van voedingsmiddelen: van graan, misschien ook van suikerbieten en van fabrieksaardappelen uit te breiden. De aardappel als varkensvoeder wordt door velen veel te laag gewaardeerd. Men voedert dikwijls alleen het kriel. Beter, voor- deeliger resultaten zou men verkrijgen, indien men den goeden fabrieksaardap pel FELLE BRAND TE WAALWIJK. Twee boerderijen in de asch gelegd. Eerste Paaschdag ongeveer 8 uur brak brand uit in de boerderij der wed. De Haan te Waal wijk. De vlammen grepen zeer snel om zich heen, mede doordat het dak met riet gedekt was, zoodat spoedig de geheele boerderij in lichtelaaie stond. De naast de boerderij gelegen schuur, welke gevuld was met hooi en vee voeder, vatte vlam. Evenals de boerderij brand de de schuur tot den grond toe af. Intusschen waren de vlammen overgeslagen op de aangrenzende boerderij, bewoond door de Wed. van Daelen, tevens eigenares. De brandweer van Waalwijk, die inmiddels ter plaatse was verschenen, kon niet verhinderen, dat ook deze boerderij benevens de daqrbij be- hoorende schuur een prooi der vlammen werd. De daarnaast gelegen boerderij, bewoond door Van der Velden, werd eveneens door het vuur aangetast, doch de brandweer, werkende met twee motorspuiten, wist door krachtig ingrijpen, MET GRATIS GRENAD/NESAU5 PUDDING EEN HEERLIJK. NAGERECHT PUDDINGEABPIEK GE ON INGEN als varkensvoer ging gebruiken. Een en ander dient ernstig te worden overwogen. Het blauw worden van Aardappelen. Hierover is een zeer belangrijke brochure verschenen van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. De ingestelde onder zoekingen hebben onder meer het volgende aan getoond. Het blauw worden der aardappelen wordt niet beïnvloed door een bemesting met superphosphaat of zwavelzuren ammoniak. Stalmest doet het percentage blauwe knollen zeer sterk dalen. Een zeer sterke daling kan verkr'egen worden door een bemesting met kali- houdende meststoffen, 't Zijn de gebruikte hoe veelheden kali, welke hierbij den doorslag geven, d.w.z. het is onverschillig in deze, of men kalizout 40 procent, patentkali of kalium- carbonaat geeft. Soms zijn zeer hooge giften kali noodig, voordat men van een goed resul taat verzekerd is. Knollen van kaliarme per- ceelen bevatten een zeer laag percentage kalium; bij de blauwe knollen dier perceelen was dit gehalte het laagst. Eigenheimers, die verschijn selen van kaligebrek in het loof vertoonden, gaven een beschot met een zeer hoog percen tage blauwe knollen. Men merke voorts op, dat tijdens de bewaring slechts in enkele ge vallen het percentage „blauw" toenam. Het ver voer had soms bij de soort Bravo - wel invloed, in enkele gevallen zelfs zeer sterk; minder was dit het geval bij de Eigenheimer. Door schudden en stooten kan het „blauw" worden veroorzaakt, maar, zooals bleek, is dit inzonderheid het geval bij aardappelen, welke gegroeid zijn op kaliarmen grond. Men kan het blauw worden ten gevolge van schudden voorkomen, door de aardappels direct na het schudden te verhinderen zuurstof op te nemen, dus niet aan de lucht bloot te stellen. Slap ge worden aardappelen verdragen het schudden minder goed dan knollen, die nog geheel zijn opgezwollen. Blauwkleuring kan ook optreden als gevolg van lichte vorst. Van belang is nog: dat het gebruik van blauwe aardappelen als pootgoed geen invloed uitoefent op het op treden van blauw in de nakomelingschap. Het blauw gaat dus niet met het pootgoed over. Aardappelverbouwers hebben derhalve op die dingen te letten, concludeert de brochure. 1. Zorgen voor een voldoende kalibemesting. 2. De knollen bij het oogsten en verwerken zoo weinig mogelijk aan sterke schokken bloot te stellen; dit laatste moet vooral vermeden wor den, als de knollen in 't voorjaar reeds eenig- zins slap geworden zijn. 3. Bij het bewaren te zorgen, dat zoo weinig mogelijk spruitverlies optreedt. Wenken en mededeelingen. Drachtigheid „koopvernietigend gebrek?" Dienaangaande vertelt Dr. D. in 't „Algem. Lbld." van een slager, tevens veehouder, die een koe had gekocht, welke later bleek drachtig te zijn. Een actie werd begonnen, maar ten slotte werd de kooper niet ontvankelijk ver klaard in zijn eisch, omdat niet bewezen kon worden of hij het rund kocht als slager dan wel als veehouder. Runderhorzelbe- strijdingKoop bij Uw vereeniging een bus Runderhorzelzalf (250 gram voor 10 runderen) en wrijf met de zalf de huidopeningen van de wormknobbels dicht, de larve sterft dan tengevolge van de doodende werking der zalf. Éénmaal insmeren is voldoende om de larven te dooden. Onderzoek eenige weken na de be handeling de dieren nog eensIndien ge aardappelschillen en groentenafval aan het vee geeft, zie dan goed toe, dat geen vreemde voor werpen en vooral geen scherpe dingen in den emmer verzeild raken Wie schillen in de stad ophaalt, geve ter deeg acht. Wat al niet in een koeienmaag gevonden kan worden, zegt het volgendemen vond wel eens 3 veiligheids spelden (geopend), 1 broche, 1 gummihak, 3 stukjes been met gedeeltelijk scherpe punt, 3 loodjes van worsten, 1 stukje flesschencapsule, 1 kurketrekker voor een inktfleschje, 3 haard- spelden, 4 stukjes ijzerdraad, 8 spijkers van verschillende maat, 1 stukje glas, 1 muurhaakje. Is het U bekend 1 Is het U bekend, dat de bewijsjes, welke bij veeverkoop wel worden afgegeven om den verkooper te dekken voor de schade, welke uit verborgen gebreken kan voortspruiten, zegelplichtig zijn; dat de ontvangers der registratie en domeinen van den Minister be richt ontvingen, om in 't vervolg dat recht en eventueele boete in te vorderen Is het u be kend, dat het zegelrecht als volgt bedraagt Voor verzekering voor onbepaalden tijd s 15 ct. voor 666.66 tot 1000.— 20 1000.— 1333.33 25 1333.33 1666.66 50 1666.66 3333.33 75 3333.33 5000.- enz. En voor verzekeringen niet langer dan een maand tot 20.000 30.000 40.000 50.000 ƒ100.000 B—r. 10 ct. 15 voor 20.000 20 30.000 25 40.000 50 50.000 deze boerderij te behouden, terwijl de omlig gende boerderijen door het nat houden der daken eveneens gespaard bleven. Het vee van beide boerderijen kon nog bij tijds worden gered, doch de beide inboedels en de aanwezige voorraden hooi en veevoeder in de beide schuren werden een prooi der vlam men. De aanzienlijke schade wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Vermoed wordt, dat een schoorsteenbrandje de aanleiding is ge weest. De bewoners der beide boerderijen zijn bij buren ondergebracht. EEN DRAMA TE ZEIST. Een waanzinnige vermoordt zijn hospita. Maandagavond is mej. S„ wonende aan de Heerenlaan te Zeist, waar zij een pension hield, door een der pensiongasten in een vlaag van waanzin vermoord. De jongeman K. was Vrijdagavond in het pension aangekomen. Maandagavond is hij de juffrouw aangevlogen. Hij heeft haar eerst met zijn vuisten in het gelaat en daarna met een mes doodelijke steken toegebracht. Men vond mej. S. omstreek^ half tien dood in haar woning. De overige pensiongasten hebben geen enkel verdacht geluid gehoord. - De dader, uit Utrecht afkomstig, is na zijn daad volbracht te hebben, kalm naar Utrecht gegaan naar het huis zijner ouders. Daar is hij aangehQuden en naar Zeist over gebracht. Hij bekende rustig aan de politie de moord te hebben gepleegd. Hij lachte om wat hij ge daan had. Eenige reden tot den moord neeft de dader absoluut niet gehad. Hij heeft vroeger al eens verpleging genoten in een zenuw-in richting. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. De vermoorde, mej. S„ was ongeveer 40 jaar oud. EEN KIND UIT EEN TREIN GEVALLEN. Door een anderen trein vermorzeld. Zondagavond heeft, zoo wordt aan Het Volk gemeld, omstreeks half negen op de lijn Gouda- Den Haag, tuschen de stations Bleiswijk en Zoetermeer een vreeselijk ongeluk plaats ge vonden, waarvan een 4-jarig dochtertje van den heer N. Oudshoorn, wonende te Gouda, het slachtoffer werd. De heer Oudshoorn reisde met vrouw en kind Het kind zat op de bank en tuurde naar buiten. Vermoedelijk heeft het met den voet den veilig heidshefboom van het portier naar omlaag ge drukt. Toen het een paar oogenblikken later voor het portier ging staan, viel dit open en het kind naar buiten. Onmiddellijk werd aan den noodrem getrokken en de trein tot stilstand gebracht. Tegelijkertijd passeerde echter een trein van den anderen kant en vermorzelde het kind. .De ontstelde ouders en anderen, die bij het zoeken behulpzaam waren, vonden 300 me ter verder het deerlijk verminkte lichaampje van hun eenig kind. Het hooid en de armen waren van het lichampje gescheiden. Het lijkje is per trein naar Gouda vervoerd. ERNSTIG ONGELUK. Op de Kattenburggracht te Amsterdam heeft Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur een ernstig ongeluk plaats gehad. Een uit de Kattenburg voorstraat komende vrachtauto kwam, toen de chauffeur de Kattenburgergracht wilde oprijden in botsing, met een van dien kant komenden motorwagen van tramlijn 133. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto een zwaai maakte en op het trottoir terecht kwam, waar hij tegen een lantaarnpaal geslingerd werd. Ongelukki gerwijze liepen ter plaatse op den voetweg juist een 74-jarige man met zijn eveneens 74-jarige vrouw, bewoners van de Blankenstraat. De oude vrouw kreeg de auto tegen haar lichaam en werd met een ernstige hoofdwonde bewus teloos opgenomen. Een paar uur later is zij in het Binnengasthuis overleden zouder dat zij bij kennis was gekomen. Haar man bleef ongedeerd. Een 2-jarig meisje, dat naast den eigennaar van den auto zat werd door glasscherven eveneens maar niet ernstig aan het hoofd gewond. De auto is geheel vernield. De schade aan de tram toegebracht bepaalt zich tot het voorbal- con, dat ingedeukt werd. DE SCHADELIJKE DOLFIJN. Reizigers, die de Middellandsche Zee bevaren hebben, zullen met smart vernemen, dat de Italiaansche visschers een heftige vervolging hebben ingesteld tegen de dolfijnen, die kostelijke groote visschen, die zoo aardig rond de groote schepen kunnen dartelen en zoo vlug zijn, dat zij met gemak even voor den boeg over kunnen zwemmen. Deze vroolijke dieren zijn echter groote vischeters en doen den vischstand veel schade* Vandaar, dat de Italiaansche regeering sinds verleden jaar een premie op de vangst van dolfijnen heeft gesteld, die 50 lire bedraagt voor een mannetje of onbevrucht wijfje en 100 lire voor een bevrucht wijfje. Dit heeft de animo om op deze groote visschen jacht te maken ten zeerste aangemoedigd. Tusschen 15 Februari en 31 December 1927 zijn ongeveer 20.000 lire als premie uitgekeerd en bijna 400 dolfijnen omgebracht. De Engelsche Koning heeft vorige week het nieuwe gebouw van Lloyd's ingewijd, en thans, na de Paschen, is alles wat met dit instituut samenhangt, daarheen overgebracht. De ruimte als tot dusverre in de Royal Ex change was reeds lang veel en veel te klein geworden, zoodat, al is een geweldig bedrag in den aankoop van het terrein aan de Leaden- hallstreet en Limestreet en in den bouw van het pand vastgelegd, deze uitgave zeker geen overdadige luxe genoemd mag worden. Bij de opening is de nadruk gelegd op het sterk persoonlijke element, dat bij zee-assurantie zaken op den voorgrond treedt. De assuradeur kan natuurlijk niet buiten zekere wetenschan omtrent geografie, warenkennis, scheepstech niek, om slechts enkele der belangrijke factoren te noemen, doch indien hij zijn zaken winstge vend wil maken, dan moet hij beschikken over een intuïtief gevoel over wat kan en wat niet kan. Dit is niet een ieder aangeboren. Het Marinedepartement heeft vanouds de meeste zaken tot zich getrokken van 1720 tot 1824 had het in Engeland zelfs een soort van monopolie Na 1824 heeft het relatief gesproken heel wat terrein aan de maatschappijen verloren, doch door de sterke ontwikkeling van ander soort assurantie-zaken, is het geheele complex der Lloyd's transacties van ongeëvenaarde grootte gebleven. Vooral de brandverzekering heeft zich buitengewoon voorspoedig ontwik keld. Ter toelichting hiervan diene, dat het to tale premie-inkomen der Lloyd's syndicaten in 1923/24 circa 30 millioen pond bedroeg, waar van 12 millioen pond voor rekening der non- marine-bussiness kwam. Dit resultaat spreekt temeer, omdat het bereikt werd zonder één bij kantoor, agent of inspecteur, en zonder dat iets aan reclame werd uitgegeven. Men weet, Lloyd's verzekert alles, met uit zondering van het leven. In al de jaren sinds de oprichting hebben de assuradeuren hun hand- teekening nog niet onder een levensverzekering- polis geplaatst, doch verder is voor elk risico dekking te vinden. Het spreekt vanzelf, dat voor buitengewone gevallen de premie voor elk geval afzonderlijk steeds opnieuw wordt vastgesteld. Doordat het private personen zijn, die op Lloyd s zaken doen, worden hun finantieele re sultaten niet openbaar gemaakt. Dit gebeurt zelfs niet voor alle syndicaten tezamen, waar door de buitenwereld een waardevol gegeven ontbreekt. Dit is echter ten aanzien van de ge goedheid van den assuradeur geen bezwaar, omdat voor en aleer men het assurantiebedrijf kan aanvangen, aan vrij hoog gestelde finan tieele eischen moet hebben voldaan. Eenmaal daarmede aangevangen, zijn assuradeuren ver der aan de naleving van een aantal bepaalde voorwaarden gebonden. Alles heeft natuurlijk de strekking, de handteekening van een Lloyd's Underwriter volwaardig te doen zijn en te doen blijven. De laatste jaren hebben zelfs de groote Er* gelsche assurantie-maatschappijen te klagen ovefl den slechten gang van zaken in het transport- verzekeringsbedrijf. Bijna alle sluiten daarom ook andere verzekeringen, welker resultaten heel wat beter zijn, en waardoor de slechte uit komsten der zeezaken meestal genivelleerd wor den. Mede door de aanwezigheid van groote reserves, zijn zij in staat vrij regelmatig be hoorlijke divivdenden uit te betalen. Hetzelfde doch in veel sterker mate, geldt voor de Amerikaansche verzekeringsmaatschap pijen. Vele harer, waaronder de grootste en oudste, boeken de laatste jaren vrij groote ver liezen op haar asurantie-affaires, doch betalen niettemin dividenden, welke vaak 20 en meer bedragen. Deze dividenden worden betaald uit de inkomsten van het effecten-bezit, dat hier en daar zoo groot is, dat men eigenlijk zeggen moet, dat de maatschappijen in kwestie het as surantie-bedrijf als nevenzaak uitoefenen, en zich in hoofdzaak op financieringen en andere effecten-manipulaties toeleggen. De vraag rijst daardoor, hoelang deze ondernemingen denken door te gaan met het uitoefenen harer zaken op den huidigen voet. Het aspurantie-beginsel, om te trachten winst te maken uit de betalingen vai)-, zeer velen voor schade, welke een aantal hun-'* ner zullen trefffen, is geheel zoek. Het groote effectenbezit versluiert dit min of meer en maakt dat er geen noodzaak bestaat, alles te doen, om zoo spoedig mogelijk tot betere resultaten der assurantie-zaken te geraken. Wij hebben hier. goed beschouwd, met een bijzonder soort phi- lantropie te doen. Bij veiling op Woensdag 11 April 1928 en bij afslag op Woensdag 18 April 1928, beide dagen des avonds om 6 uur, in het Café van G. van Veen te Oude Tonge, van Een huis, schuur, erf en tuin aan den Kerk< ring te Oude Tonge, samen groot 4 aren 11 centiaren, in 3 perceelen, ten verzoeke van de Erven Mej. Wed. C. Slis«Duijm. Notaris VAN ISPELEN. Notaris Akkerman te Ooltgensplaat is voor» nemens op Donderdag 19 April a.s. bij veiling in hotel Hobbel aldaar en op Donderdag 2é April d.a.v. bij afslag in hotel Moelker, tel' kens des morgens 11 uur publiek te verkoopen 2 woningen aan den Slikdijk te Ooltgensplaat in eigendom toebehoorende aan A. L. Hobbel te Middelharnis. Op nader te bepalen datum zullen worden geveild de onroerende goederen van den heet C. C. Bruggeman te Middelharnis, gelegen in de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk en Stellendam. Notaris VAN BUUREN. Openbare Vrijwillige Verkooping op nader te bepalen datums van: a. van huizen, tuinland benevens 9,73.80 H.A. bouwland in den polder Kraaijestein te Sommelsdijk b twee/derde gedeelte in diverse perceelen hofland te Sommelsdijk in de z.g. Oudestee en Stoofhoek; ten verzoeke van de erven van Mejuffrouw M. L, de Graaff e. a. Notarissen P. A. VAN BUUREN te Middel' harnis en A. B. DAM, Rotterdam. Notaris Akkerman te Ooltgensplaat is voor' nemens op Donderdag 19 April a.s. te Ooit» gensplaat in hotel »Hobbel« bij veiling en op Donderdag 26 April 1928 in hotel »Moel< ker« bij afslag, beide dagen des vm. 11 uur publiek te verkoopeneen burgerwoning met winkelhuis aan de Voorstraat te Ooltgensplaat, alsmede een tuin aan het Bóomgaardspad groot 11 aren of 66 roeden, in eigendom toebehoo» rende en bewoond door Cornells Wielhouwer te Ooltgensplaat. Notaris AKKERMAN. Tot den Christus en Zijn kruis, tot de voet bank van den troon des Verlossers zal het terug moeten, of de door allerlei hartstochten verscheurde maatschappij verzinkt in den af grond. J. C. VERHOEFF,

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2