Vrouwenhanden Sproeten komen vroeg in a I IS I r fi II Kerk en School. Burgerlijke Stand Posterijen. Visscherij. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. ooltgensplaat. Onder het vee van oude tonge. De heer G. C. van Schou wen is herkozen als bestuurslid van den polder „Heerenpolder". nieuwe tonge. Door het gemeentebe stuur is aan den heer C. J. Admiraal vergun ning verleend tot het bouwen van een woning aan de coop, broodbakkerrij tot verbouw van het woon- en winkelhuis, aan t. C. Bijdevaate tot verbouw van een woning aan den Lor- rendijk. het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtOl. Bij alle Drogister,^ Reling 1^° een nieu\ aant. Vl II Ml: i i i inmiddels gebleken niet 't geval te zijn, zoodat I deze meldingsdienst binnenkort wel in gebruik genomen zal kunnen worden. II. Beschikbaarstelling van boot voor verder vervoer. Onlangs op Middelharnissche boot met ka pitein Van der Gevel hierover gehad. Eer stens hem als bij uitstek deskundige zijn mee ning gevraagd, over aanschaffings- en exploi tatiekosten van eigen ziekenboot, zooals vanuit Middelharnis voorgesteld. ResultaatAanschaf- fingskosten plm. 30.000. Exploitatie Salaris voor 3 man personeel 80 a 90, d. i. 4000; olie, benzine en onderhoud 1000; afschrijving op de waarde van de boot minstens 1/io dus 3000; rente van 't kapitaal en aflossing plm. 1500; dat is dus jaarlijks een kleine 10000. Deze cijfers zijn dus nog aanmerkelijk ongun stiger dan ik als leek me voorgesteld had, maar er blijkt des te meer uit, dat 't eigenbootplan veel en veel te duur zou zijn, als men 't op degelijke wijze zou willen uitvoeren. En als men dat niet doet, kan men 't beter laten. Vooral voor ziekenvervoer en voornamelijk van ernstige zieken, is eerste klas materieel en geoefende bediening een eerste vereischte. Verder blijf ik bij mijn meening, dat dit geld beter besteed zou kunnen worden voor 't verkrijgen van een eigen ziekenhuis en eigen heelkundige hier op 't eiland. Ten opzichte van 't hiervoor noodige kapitaal zou men met bovengenoemde bedragen al een heel eind in de goede richting komen en de rest kwam er op andere wijze wel bij algemeene samenwerking. Gelukkig had 't verdere onderhoud ook een zeer belangrijk positief resultaat. De kapitein welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct, PUROL deelde me n.l. mee, dat 't ongetwijfeld wel zou gaan om ernstige zieken 's nachts per Middel harnissche boot naar Rotterdam te vervoeren. Hij zei, dat deze boot b.v. van Sas de zieken zeker wel in 2Yi uur naar Rotterdam zou kun nen brengen, waarbij echter gerekend moest worden met den gewonen dienst van de boot. Dit spreekt vanzelf; maar 'k zei, dat de zieken bij beperkten tijd gebracht zouden kunnen wor den naar Schiedam of Vlaardingen, van waar verder vervoer per ziekenauto van te voren besteld kon worden. Ging dit ook niet meer, dan zou de boot naar Hellevoetsluis gedirigeerd kunnen worden met ziekenauto en al en vandaar direct door vervoerd naar Rotterdam. Op die manier zou dit ziekenvervoer inderdaad als vrij wel opgelost te beschouwen zijn. 't Was eigen lijk te mooi, om te gelooven, dat dit zoo ge regeld zou kunnen worden. Zou de directie van de Rott. Tramweg Mij. er mee accoord gaan? Den eigen dag nog daarheen. Gesproken met een paar heeren van de Inspectie van den dienst. Bij dezen viel 't voorstel tot mijn blijd schap al dadelijk in goede aarde. De directie berichtte me verleden week, dat ook zij de aangelegenheid in studie genomen had, zoodat ik den indruk ontvangen heb, dat een regeling voor dit vervoer met de Mij. getroffen zal kunnen worden. Mocht deze verwachting ver vuld worden, dan zou de Mij. ons eiland in een zeer belangrijke aangelegenheid uit groote moeilijkheden geholpen hebben, en daarvoor aller dankbaarheid verdienen. III. Maar nu kwam nog een andere vraag bij me op, n.l. gesteld, dat deze regeling tot stand komt, hoe krijgen we dan kapitein Van der Gevel en zijn mannen 's nachts in 't ge weer geroepen Per telefoon zal wel niet gaan, want die is dan reeds in beslag genomen door andere diensten. Er dit op gevonden: Chauffeur met ziekenauto ontboden voor vervoer van een zieke met Middelharnissche boot, gaat eerst naar Middelharnis, verzoekt daar b.v. nacht waker of machinist den kapitein en zijn mannen te vragen, om zoo en zoo laat met boot aan 't Sas te zijn en gaat dan verder zieke halen. Dit geeft slechts een kwartier oponthoud en lijkt mij de eenvoudigste oplossing. Dit alles is nu slechts voorloopig werk door mij gedaan, om deze zaak zoo spoedig mogelijk geregeld te krijgen. Maar dit zal alles besproken, bekrachtigd en eventueel gewijzigd en ver beterd moeten worden op de vergadering van de Commissie voor den meldingsdienst en het ziekentransport der Zuid-Hollandsche Vereeni- ging „Het Groene Kruis", die a.s. Donderdag middag gehouden zal worden in 't bureau van den geneeskundigen dienst te Rotterdam, Ach terklooster 26. Is er nu iemand (of een ver- eeniging) op Flakkee, die een andere en betere regeling denkt te kunnen voorstellen, of iets te vragen of op te merken heeft hieromtrent, dan kan hij mij vó3r Donderdag daarvan schrif telijk of telefonisch mededeeling doen en kan hiermee dan nog rekening gehouden worden op de a.s. vergadering, waarvan de besluiten naderhand bekend gemaakt zullen worden. Dr>C. VAN GELDER. SOMMELSDIJK. Vorige week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemiddeld 3 werklooze landarbeiders ingeschreven. Vorige week werden uit deze gemeente 62000 K.G. paardepeen verscheept. De laatste uien uit deze gemeente, oogst 1927, zijn voor 9.per H.L. van den heer J. Joppe door den commissionnair L. Kastelein de vorige week verscheept. STAD AAN T HARINGVLIET. De uit komst der meting en schatting voor de grond belasting ligt tot 1 Mei a.s. ter gemeente secretarie ter inzage. Door de Continental Petroleum Company is ingevolge de Hinderwet vergunning gevraagd tot het plaatsen van een benzine-bewaarplaats van 2000 L. met aftapinstallatie voor de wo ning van J. J. Nipius. Bezwaren tegen deze plaatsing kunnen worden ingebracht ten ge meentehuize op Maandag 16 April a.s., des v.m. 10 uur. DEN BOMMEL. Het zoontje van R. v, Z. raakte door overloopen onder een auto van J. B., waardoor het vrij ernstig aan het hoofd verwond werd. Geneeskundige hulp was nood zakelijk. De bestuurder der auto treft geen schuld. Door het sterven van een paard met veulen leed de landbouwer Th. J. v. V. een aanzienlijke schadepost. Aan de haven werden vorige week ver voerd, 720 H.L. aardappelen, 100 H.L. uien en 150 H.L. peen. De landbouwer Joh. Buth behaalde met een inzending ossen naar de veetentoonstelling te Rotterdam den 3en prijs. Aan de beurt van aftreden als bestuurs lid van den polder Den Bommel is Joh. Buth, den polder de Tille Chr. de "Wit en den Uit slag S. de Lint. G. Bakker heeft ondershandsch een huis, stanade aan den Oostdijk, gekocht van J. v. d. Zanden. Vorige week stonden alhier nog 3 werk- loozen ingeschreven. De Regenmeter gaf over de maand Maart een neerslag van 25.2 m.M. tegen 41.7 m.M. over dezelfde maand van het vorig jaar. Vrijdag j.l. werd onder leiding van mej. Hattink de laatste bakercursus gegeven. Door mej. Holleman-Borgdorff werd namens de leer lingen mej. Hattink een woord van dank toe gesproken en een blijvend aandenken aange boden. Van de afdeeling het Groene Kruis waren aanwezig de heeren Dr. G. Kattenwinkel, A. K. Meulendijk, E. Mast en P. Bisschop. Vrijdagavond werd in de Chr. School alhier een vergadering gehouden om tot op richting van een Chr. Zangvereeniging te ko men. De heer P. Bom die in deze bijeenkomst de leiding op zich genomen had liet zingen Ps. 89 1 en ging daarna voor in gebed. De heer Bom heette alle dames en heeren hartelijk welkom en vertrouwde dat alle aan wezigen zouden medewerken om een chr. zang- vereen. op te richten. In het bizonder richtte spr. een welkomstwoord tot den heer Hogeweg, Hoofd der Chr. School te Stad aan 't Haring vliet die zich bereid had verklaard het direc teurschap van deze op te richten zangvereeni ging on zich te nemen, Spr. wil slechts aan den uitdrukkelijken wensch van verschillende dames en heeren voldoen om dezen avond als voorzit ter te fungeeren, .naar kan tot zijn spijt zich in 't vervolg aan het werk der zangvereeniging niet geven. Spr. zegt dat de zangvereenigingen van Stad aan 't Haringvliet en Ooltgensplaat met hun uitvoering hier in Den Bommel gege ven vooral succes hebben gehad, omdat men toen hier dadelijk aan het werk gegaan is om een chr. zangvereeniging op te richten. Voorts zet spr. uiteen de beteekenis van de chr. zang kunst en vindt het bedroevend dat er in onze omgeving vereenigingen bestaan, die door mid del van de muziek- en zangkunst alle gods dienstzin en liefde voor ons Vaderland en Vor stenhuis in de volksziel trachten uit te branden. Spr. zegt dat het onderwijs in het zingen den mensch in staat stelt zich een edel genot te ver schaffen. De beoefening van de chr. zangkunst is een uitspanning, die tegelijk een vormenden invloed heeft. De wereld zingt ook, maar door haar gezang wordt meestal een stroom van godsdiensthaat de wereld ingeperst. Fijne me- lodiën, die de ziel bedwelmen en vergiftigen, ruwe grove zangen, die wat gemeen is doen ontwaken in het menschenhart. De vuile en laffe liederen der wereld bezoedelen onze ver beelding, nemen de ware vreugde en het reine genot weg. Spr. zegt dat Gods Woord van de eerste tot laatste bldz. ons de macht van het lied predikt, waarvan vooral in de geschiedenis der Israë lieten tal van bewijzen voorkomen. Zingen wekt op, vuurt onzen geest aan, maakt opgeruimd en verlicht de moeilijkheden des levens. Oefenen wij onszelven dus in het zingen. Tot de vereen, traden toe alle aanwezigen, 41 leden. Behandeld werd een Reglement voor de chr. zangvereeniging. Reglementair werd o.a. vast gesteld, dat de Chr. Zangvereeniging, den naam van „Hallelujah" zal dragen. De leeftijd van de leden der vereen, werd bepaald voor de da mes minstens 15 en voor de heeren minstens 16 jaar. Het Bestuur der vereeniging zal be staan uit 7 leden, die voor 2 jaren gekozen worden. In Dec. a.s. zullen 3 bestuursleden aftreden en in het volgende jaar de 4 anderen. Wie eerst zullen aftreden wordt bij loting be paald. De contributie wordt voor alle leden bepaald op 0.10 per week. Donateiirs en be gunstigers betalen minstens 1.,per jaar. Tot voorzitter der vereeniging werd gekozen de heer L. Melissant Lz. die de benoeming niet aanneemt. Daarna wordt tot voorzitter benoemd de heer A. C. de Lint Sz. die verklaarde de benoeming aan te nemen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren K. Buth Johz., Jac. Floorijp, A. Hokke Jz„ J. Huijer Pz„ St. Huizer en C. Kornet, die allen hun benoeming aan nemen. De heer Bom feliciteert den Voorzitter en de bestuursleden met hun benoeming en hoopt dat zij eensgezind mogen arbeiden in het be lang der vereeniging en spreekt daarbij den wensch uit, dat de chr. zangvereeniging „Hal leluja" in groei en bloei moge toenemen. Daar dezen avond nog slechts 14 dames als lid zich hebben opgegeven, geeft spr. in overweging er vooral voo rte zorgen, dat er meer dames tot de vereeniging toetreden. Nadat de heer Hogeweg nog enkele mede- deelingen heeft gedaan over de repetities, die op Woensdagavond om half zeven zullen wor den gehouden, wordt gezongen Ps. 89 7. Daar na eindigt de heer Hoogeweg met dankgebed. den landbouwer A. J. Korteweg Lz. is het mond- en klauwzeer geconstateerd. Alhier is nog een groote motor geladen met aardappelen voor 6.50 de Red Star en 7.— de Eigenheimers. De verkoopster uit de Coöperatieve Melk fabriek, mej. de wed. R. Troost, gaat deze week vertrekken naar haar vroegere woonplaats Dedemsvaart. De heer v. Sch. had het ongeluk twee keer met de fiets in de sloot te vallen. Voor waar een frisch bad in dezen tijd. De laatste uien van dit seizoen zijn ge leverd door A. C. de Lint voor 9.de 60 K.G. Een opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, ligt gedurende 30 dagen voor een ieder ter gemeen tesecretarie ter inzage. A.s. week zal het nieuwe raadhuis in ge bruik worden genomen. Onze dorpsgenoot de heer C. van Alphen Az„ is geplaatst bij het korps militaire politie te Nieuwersluis. Gedurende de maand Maart werden ten postkantore alhier behandeld 1222 telefoonge sprekken, 74 telegrammen, en 11 telefoonop roepberichten. Totaal 1307 handelingen,. J.l. week werden van hier 1500 balen peen verveord. De voorraad schijnt in deze gemeente niet groot meer te zijn. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier vervoerd 400 H.L. aardappelen. -- Bij de arbeidsbemiddeling stond deze week 1 werkzoekende ingeschreven. MELISSANT. De landbouwersknecht C. Gr. had het ongeluk zoo'n slag van een paard te krijgen, dat hij naar huis moest worden ge transporteerd. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 100 H.L. aardappelen. Voor de red-star besteed men thans een prijs van 6.50 per H. L. Door de N.V. Onderling beurtveer is on derhands aangekocht het woonhuis met berg plaats van G. van Koppen, alhier. GOEDEREEDE. Den len April werd door Joh. van H. 2 kievietseieren gevonden. Tot nachtwacht en lantaarnopsteker is be noemd T. van der Wende. De uitbetaling van ouderdomsrente zal geschieden den 9en April ten 'postkantore. Vrijdag werd bij inschrijving verhuurd de landerijen van het algemeen armbestuur. De vorige 10 jaren was het verhuurd voor 675 per jaar en per gemet en nu voor 1094.38. OUDDORP. In de vergadering van 1.1. Vrij dagavond is de coöp. Bakkerij opgericht met aanvankelijk 48 leden. Als bestuursleden zijn gekozen T. Breen Cz. voorzitter, K. Grinwis Janz. secretaris, Jac. Tanis Jz. penningmeester, Kr. Breen Dz. en Pw. Bezuijen. Van de bakkers Flohil en Vink was een aanbieding ingekomen om hun zaak te huren en van bakker A. Grin wis om zijn zaak te koopen. De rijks-ontvanger maakt gekend, dat de Rijks-inkomstenbelasting in deze maand geheel betaald moet zijn. J. Kikkert is benoemd tot torenwachter bij het kustlicht op het Westerhoofd. Voor dijkgraaf van den polder Het Oude Nieuwland zijn candidaat gesteld J. Breen, C, Grinwis en J. Voogd Mz. ZUIDLAND. Deze week vertrokken van hier naar Canada, Jacob van den Berg, Maarten Minikus en Frans Wolters. De laatste die reeds 4 jaren aldaar gewoond heeft, maakte een uitstapje naar Holland en ging weer op de terugreis. Voor de pluimveevereeniging afd. Zuid- land van de V. P. Z. H. heeft de heer Van Asperen Vervenne, Rijkspluimveeconsulent te 's Gravenhage bij vele kippenhouders de kippen gekeurd op de leg en ook bij enkele voor de fok. In totaal werden 1500 stuks gekeurd. De beste legsters krijgen een ring om de rech terpoot, de middelmatige om de linkerpoot, dan kunnen die tegen den herfst worden opgeruimd, en de slechte worden er uitgehaald en opge ruimd. Het practisch nut van zoo'n keuring behoeft niet nader uiteengezet te worden; vooral waar op sommige .boerderijen kippen loopen van 4 en 5 jaren oud. Van de 25 ingeschrevenen voor den dienst plicht lichting 1928, zijn er drie vrijwillig in dienst, en zijn er drie voor goed ongeschikt verklaard. PREDIKBEURTEN OP VRIJDAG 6 APRIL. (Goede Vrijdag). NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6.30 uur Ds. van Ameide. Stad aan 't Haringvliet, 's av. 6 u. Ds. Polhuijs. Melissant, 's av. 6 uur dhr. Blijleven van Nieuwkoop. GEREF. KERK. Middelharnis, 's av. 6.30 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, 's av. 6 uur Ds. de Graaff. Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS. De heer J. v. d. Slik is herkozen als bestuurslid van den Gereformeer den Bond. NIEUWE TONGE. De rekening van de diaconie der Ned. Herv. Kerk over 1927, ligt a.s. Woensdagmorgen van 10.3011.30 uur voor een ieder ter inzage in de consistoriekamer der Kerk. DIRKSLAND. Zondagavond zullen in de Ned. Herv. Kerk alhier 8 nieuwe lidmaten be vestigd worden door Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. GOEDEREEDE. Benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim dhr. C. Flohil. Aangifte van kinderen voor toelating op de O. L. School op 14 April van 78 uur nam. bij het hoofd der school, dhr. E. F. de Hondt. DE GELDIGHEID VAN HET REGLEMENT OP DE PREDIKANTSTRACTEMENTEN. De algemeene synode der Ned. Herv. kerk is bevoegd de regeling van de predikantstractementen aan zich te trekken. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de bekende civiele procedure over de predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk. De algemeene synode had naast het reglement op de predikantstractementen een reglement op de bijdragen vastgesteld, volgens hetwelk iedere gemeente jaarlijks een aanslag ontvangt en het daarbij bepaalde bedrag in de kas voor de predikantstractementen moet storten. De Ned. Herv. gemeente te Ouddorp be weerde, dat het reglement op de bijdragen niet verbindend is, omdat zij de synode tot de vaststelling daarvan niet bevoegd acht en vor derde op dezen grond haar bijdrage terug. Thans heeft de rechtbank beslist, dat de Algemeene Synode bevoegd is, de regeling van de predikantstractementen aan zich te trekken en dat als gevolg daarvan niet kan worden betwijfeld, dat de Synode ten dien einde gel delijke bijdragen van de tot de Ned. Herv. Kerk behoorende gemeenten vermag te vorderen en deze mede aan andere gemeenten dan degene, van wie zij afkomstig zijn, ten goede kan doen komen, welk laatste geheel strookt met het karakter der, alle gemeenten tot een eenheid bindende instelling, in de Ned. Herv. Kerk be lichaamd. De rechtbank heeft dan ook de vordering der gemeente Ouddorp ontzegd. School en leven moeten geen tegenstelling vormen, want het leven zelf is een schoöl en de school moet voor het leven opvoeden. HAGENBACH. SOMMELSDIJK. GeborenCornelia Rozette, d. v. Andries van der Meide en Johanna Cornelia van Markenstein. MIDDELHARNIS. GeborenJacob, z. v. K. de Ronde en J. Grinvis. OverledenC. J. Smit, j.d. 61 j. NIEUWE TONGE. GeborenPieternella, d.v. C. Kievit en B. van den TolMaria, d. v. Neeltje Bijdevaate Teuntje Maggelina, d. v. D. de Jong en W. van der Maden. OndertrouwdT. C. Bijdevaate, j.m. 22 j. en A. F-lsbourg, j d. 21 j. Gehuwd: F. Nieuwland, j.m. 25 j. en J. E, Kievit, j d. 20 j. OverledenMargaretha H. van Heemst, oud 16 maanden. DIRKSLAND. Ondertrouwd M. Labeur en M. C. van Loo. Geboren: Willem, z. v. Jan Stolk en Jannetje Hogchem. OUDDORP. GeborenWillempje, d. v. R. Akershoek en K. Hoek; Aagje Neeltje, d. v. K. Heer< schap en J. M. GrinwisJan, z. v. L. Mierop en A. GrinwisAdriaantje, d. v. J. Pikaart en N. Tanis; Marinus Pieter, z. v. J. v. d. Bok en A. M. H. v. d. MaasHendrik Jacob, z. v. H. Ockerse en N. A. de MooijJantje, d. v. H. Loerts en A. OnneweerWillemijntje, d. v. J. Westdijk en P v. d. WendeDaniel, z. v. D. Mierop en A. v. Splunder. OndertrouwdA. Westdijk, j.m. 19 jaar, en A. de Jong, j.d 20 jaar. Getrouwd: A. Westdijk, j.m. 19 jaar, en A. de Jong, j.d. 20 jaar. Overleden: KL Nuij 81 jaar, d. v.C. Nuij en G. PijlH. Komtebedde, 59 jaar, echtge» noot van A. J. Klijn. Ingekomen: J. Troost en echtgenoote van Breskens. Vertrokken P. Kasteleijn naar Lisse J. Stolk en gezin naar Rotterdam A. Melcher en gezin naar Rotterdam; C. de Caestechen en gezin naar Melissant; M. Bakelaar en gezin naar Middelharnis D. W. de Jong naar Rhoon E. Fiege naar RotterdamS. Visser en gezin naar Breskens; W. v. d. Bok en gezin naar Stellendam. ZUIDLAND. 15 Februari tot 31 Maart 1928. GeborenAdriana, d. v. P. Zevenbergen en N. de Knegt; Eduard Alexander, z. v. W. Scheygrond en A. Scheygrond; Johanna Hen- drika, d. v. A. v. d. Wagt en T. Blom; Andries, z. v. Arie Lugtenburg en A. Molengraaf; Jacob, z. v. Pietertje Weeda. Gehuwd Hendrik van Rij, weduwnaar van J. J. Kindemans, met Eveltje Klaassen; Bastiaan Blaak met Aaltje Bastiaantje Bezemer. Overleden Aagje Romijn, wed. van Abra ham Hoogenboom, oud 73 jaren; Gerrit Monster, wednaar van Adriana Buitendijk, oud 71 jaren; Gerrit Monster, ongehuwd, oud 76 jaren. SOMMELSDIJK. Met ingang van 2 April jl. zullen de kan< toren op werkdagen ook na 15 uur geopend blijven voor het aannemen van stortingen, waarvoor spoedbehandeling wordt verlangd, zoomede voor het uitbetalen van cheques, op welker adviezen ten centraal girokantoren spoedbehandeling is toegepast, een en ander tot het tijdstip van sluiting voor den Spaar» bankdienst. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 60 Kg. garnalen. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de garnalen» visschers van 60—120 Kilo garnalen gevangen. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 70—150 Kilo per vaartuig. „De Standaard" schrijft ONWAARDIG GESCHRIJF. Voor polemiek met het orgaan der Staat kundig Gereformeerden gevoelen wij niet veel. Het lust ons evenmin al de onjuiste voorstel lingen, die daarin van de Antirevolutionaire Partij en haar werk gegeven worden, te weer spreken. Wie de reden daarvoor wil verstaan, moge het volgend staaltje van polemiek, gelijk genoemd politiek orgaan die pleegt te voeren, overwegen. In het nummer van Donderdag 22 Maart schrijft Ds. Kersten in een artikel, waarboven het opschrift: „Antirevolutionaire bestrijding" geplaatst is, o.m. het volgende „Toen mijn geliefde vader stierf, riep een A. R. triumfantelijk uit: „Er is er al één dood van die Kerstens"." Wij onthouden ons van alle commentaar. Het is op deze wijze, dat de volgelingen van Ds. Kersten worden opgehitst tegen degenen,- die zich onder de banier onzer partij scharen. Het kan geen toorn, slechts medelijden wekken. AARDBEVING IN DE BUURT VAN SMYRNA. 25 dooden en 60 gewonden. In West-Anatolië zijn Zaterdagochtend sterke aardschokken gevoeld. De sterkste was de eerste schok, die twee seconden duurde, het centrum van de aardbeving bevond zich in de buurt van Smyrna, waar verschillende gebouwen instortten, vele huizen werden beschadigd. Vol gens uit Constantinopel ontvangen berichten, zouden bij deze aardbeving 25 personen om het leven zijn gekomen, zestig werden gewond en 15 hunner zwaar. Te Roerbaly op ongeveer 50 K.M. van Smyrna op de spoorlijn naar Ephess zijn dertig huizen ingestort. De roode halve maan heeft ee:n hulpexpeditie naar de plaats van de ramp gestuurd. Uit Angora wordt gemeld Zaterdagnacht zijn in Smyrna en omstreken 9 aardschokken waargenomen van een duur van een a twee minuten. Verscheidene gebou wen zijn beschadigd. De klokketoren te Smyrna is ingestort. In het district Torreli zijn 200 huizen ver nield. BANDIETEN DOEN EEN INVAL IN EEN KRANKZINNIGENGESTICHT. Gemaskerde bandieten zijn Vrijdagnacht het krankzinnigengesticht Ybbs aan den Donau, on geveer anderhalf uur van Weenen, binnenge drongen. Zij verschaften zich toegang tot de administratie-vertrekken en wilden de kas plun deren, toen zij door het personeel van het gesticht werden verrast. Dadelijk openden de bandieten, die per auto uit Weenen waren gekomen, het vuur en verwondden twee ver plegers. Daarna sprongen ze in hun auto en gingen er van door. De politie, die inmiddels was gewaarschuwd, arresteerde later een koop man, den eigenaar van den auto. Deze had den auto op afbetaling gekocht, maar nog niet geheel afbetaald. De man beweert onschuldig te zijn en zegt dat de bandieten zijn auto heb ben gestolen. Daar hij echter recidivist is en verscheiden menschen zeggen, dat zij hem den auto hebben zien besturen, wordt hij vastgehouden. CONSEQUENTIES VAN DE HUWELIJKSWETGEVING. Volgens de sowjet-wetten zijn de kinderen uit een geregistreerd huwelijk in geen enkel opzicht bevoordeeld boven die uit een onge registreerd. Een consequentie hiervan is on langs getrokken door het centrale bestuur der staatsverzekering. Er was iemand gestorven, die een levensverzekering had afgesloten en nu maakten twee families aanspraak op het geld. De eene was de wettig geregistreerde (en tot nu toe is wettelijke bigamie verboden), maar de andere familie beweert toch inderdaad ook een huisgezin" van den overledene gevormd te hebben. Het besluit luidde, dat het bedrag waarvoor de overledene was vrezekerd, verdeeld moest worden over de beide families naar verhouding van het aantal onvolwassenen, die nog niet in staat waren in eigen onderhoud te voorzien. RATTEKRUID IN DE SOEP. Een wraakgierig meisje. Te Garsten bij Augsburg heeft een 16-jarige dienstbode, die een standje had gekregen, uit woede rattekruid in de soep gedaan. Vijf men schen zijn door het eten van deze soep zwaar ziek geworden. Veer tl Het Engels een prijs vanf voor de uitvir waarmee de volk volgens I oorlog verstea wenschte een vanging van De laatste zi. op het punt Het nieuwfj weerschoten schutter een schutter kan' nieuwe wape naaste bij he dienstgeweer. Het aantal pleegd in Ne langs voor In 1914 bed 10.000, in 18 Het is de New Y ork speculeeren. tijden aan dd waarvan meif van men dan lezen wij thc| de boom in heeft geschad al te diep t| zijn om het lionairs mogj Volgens b<J in New Yc bankiers en 1 rustige lunch zaken bij inl uit hét vuist met koop -el de „tickers" die de fluctd Men werkt téerings-aand DE PRIN| VAN Zaterdag voor den Pij' deel aan twe. bij Bromsgra veel belangsw De toeschf gewandeld vierde hek OM DE NALATENSCHAP VAN 60 MILLIOEN. Allery, de man die aanspraak maakt op de nalatenschap van John Angell ter waarde van 60 millioen in Zuid-Londen, heeft thans aan het bevel van den rechter, om het door hem bezet gehouden huis in Brixton-road te ont ruimen, gevolg gegeven. Hij is Zaterdag terug gekeerd naar zijn etage-woning in Clapham. De werklui waren Zaterdag reeds begonnen den tuinmuur aan de achterzijde van het huis te sloopen, wat geschiedt op last van de Ker kelijke Commissarissen. EEN TORENKLOK VALT OP EEN PROCESSIE. Drie dooden. Maandagochtend werd te Salamanca, op het plein voor de kerk San Isidoro, onder het luiden der kerkklokken een processie saamgesteld. Plot seling schoot een der klokken uit zijn hangers en viel boven uit den toren op een groep jongt* meisjes, die aan de processie zouden deelnemen'J Drie meisjes werden op slag gedood. Twintig anderen zijn min of meer ernstig gewond. De klok is verbrijzeld en stukken daarvan 50 meter j verder gevallen, waaruit het groot aantal ge- troffenen te verklaren is. De processie werd afgelast. ONTWAPENING Reeds ontelbaar vele malen Heeft de Assemblée vergaard, Om ontwaap'ning te bespreken En verbanning van het zwaard. Op de laatst gehouden zitting Heeft men druk geredeneerd, Heeft de een nog meer dan d' ander Heel wat van zijn land beweerd. 't Was een int'ressante theekrans Rusland was van de partij Litwinoff zou even spreken, Was er als de kippen bij. „Weg met al dat nare spooktuig, Wat men wapen heeft genoemd Alle zwaarden zijn voor eeuwig Van nu aan door mij verdoemd Mitrailleurs en oorlogsbooten. Tanks, kanon en vlieg-machien Mag ik na 'n viertal jaren Nergens op deez' aard meer zien 1" Hè, dat was me nou toch ook iets, ,,'t Zal wel keezen maar niet gaan", Zoo dacht Eng'land bij zich zelve, „En dan 't is met mij gedaan". Zoo de eene staat na d' ander Knikte „neen" en gaf „niet thuis", En na eenig na-gebabbel Ging heel 't zaakje weer naar huis. Eng'land bouwt weer lekker kruisers, Uncle Sam wedijvert mee, Frankrijk koopt 'n nieuwe blik-tank, Da's ontwapening nou, hoezee En al werd dan Rusland's voorstel Door geen enk'len staat aanvaard. De reclame was uitstekend Sovjets zijn van vreedzaam aard 1 „De MaasbodeVOICI. MOORD EN ZELFMOORD. Te Duisburg heeft een man, zekere Kieft, die nog maar kort getrouwd was, zijn 20-jarige vrouw den hals afgesneden en zich daarna opgehangen. De redenen van het echtelijk drama zijn onbekend. HAAR VIJF KINDEREN GEDOOD. Te Chambéry is een onmenschelijke moeder, oorlogsweduwe, in hechtenis geonmen, die van i haar zes kinderen, welke ze sinds 1921 buiten- j echtelijk had gekregen, er vijf bij hun geboorte heeft gedood; Het gebeente der kinderen is in het huis van de vrouw gevonden en in beslag genomen. den prins ha van de hegl teleurstelling! klom over wilde het vtj Het paard bij den spro de prins noc| er zooveel den wedren 1 Voor den de heg herstl geluk, ofscH Nu gleed modderigen voor de clej Maar de heg heen en| werkelijk De prins rej minste als H| Het Kon. publiceert van het wd Gemiddel* ochtendtemj In de 3 del tievedlijk 1 boven norn peratuur w| minimumten In de roge de meeste vriespunt, land benedJ Zeeland en| Bilt werden tegen 108 Men wet andere red gewonden, uit in mc met bomr laconiek efl wen, en d besproken heeft onla| waarvan de stad hc daden'golf meester TI hij als bui criminalite »Zeker« misdadighi Chicago sf groote stat daden bel niet doen. betreft, er zoolang ei Tot zot inderdaad bommengt verbod ve| inval in dranksmol voorraden Toen het rad duwen, te| «tte dit hoofd en bekneld rif aan rug werd geht is zorgwel De De twet heden (I Amerika zulks eeni

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2