f TWEEDE KAMER. 9 DE T tl' Si 1 I' M I Het wetsontwerp op de besmettelijke ziekten - Vaccine-dwang - Fel debat - Succes der A.-R. Kamerfractie - Atnen- t* e ment-Bijlev ld om aan gemoeds bezwaren tegemoet te komen aan genomen met Rechts tegen Links. üerk en School. Land- en Tuinbouw. i Zat OA 'ifl j De regeering heeft het wetsontwerp op de besmettelijke ziekten weer eens in de Kamer gebracht. Nu gewijzigd overeenkomstig het amendement De Vries-Bruijns, welk amende ment de minister eerst „onaannemelijk" Jiad verklaard. Men kent de geschiedenis. Eerst op 1 April 1927 toen de Minister van Arbeid een poging van anti-rev. zijde om de bezwaarden tegen vaccinedwang te hel pen, verijdelde door de daartoe ingediende amendementen-Bijleveld onaannemelijk te ver klaren. Even later leed echter de Chr.-hist. Minister een echec, doordat een eveneens on aannemelijk verklaard amendement der Com missie van Rapporteurs werd aangenomen om, als vergoeding wordt gegeven aan op grond der wet afgezonderde verdachten of bacillen dragers, die kosten niet ten laste der gemeenten maar van het Rijk te brengen. Op 10 Juni verongelukte de Minister nog maals met zijn wet. Toen werd een ook onaan nemelijk verklaard amendement-deVries-Bruins aangenomen. Dat amendement hield in, dat een van de twee geneeskundigen, die noodig zijn om een verklaring voor vrijstelling van vacciniatie af te geven, de inspecteur van de Volksgezondheid of een door dezen aan te wijzen geneesheer zou zijn. Dit amendement werd aangenomen met 39 tegen 33 stëmmen. Voor stemde de linkerzijde met 4 R.K. Korten tijd geleden wenschte de Minister, omdat -na de tijdelijke opschorting van den vaccinedwang voor hem de omstandigheden „veranderd" waren, in eens het ontwerp ver der te behandelen. Het bleek, dat hij thans bereid was het amendement-de Vries-Bruins in de wet te laten staan, zoodat de vaccinatie kwestie niet ten volle met rust gelaten werd, hoezeer zulks indertijd ook in de lijn van het Kabinet heette te liggen. Onze Anti-Rev. Kamerfractie heeft tegen over deze houding der Regeering, die meer naar links kijkt dan naar rechts, scherp positie gekozen. Ons Anti- rev. Kamerlid Mr. Bijleveld begrijpt er ab soluut nog niets van waarom thans de omstandig heden zoo zijn veranderd. Op grond der gebleken ge varen zijn de vaccinatie-be palingen één jaar geschorst Maar wat zal er dan na dat jaar gebeuren Op een gegeven oogenblik komt de situatie weer precies eender terug. De Minister komt nu terug met een voorstel, waarin het amen dement-de VriesBruins is opgenomen. Spr. acht de omstandigheden niet gewijzigd, na den schorsingstijd kan het vaccinatie-vraagstuk in z'n geheel aan de orde komen. Ook de voorzitter onzer A. R. Tweede Ka merfractie kwam scherp in verzet. Mr. Heems kerk is niet bevredigd en hij begrijpt van de hou ding des Mi nisters niets. Hij raadde de Kamer aan 't amendement- De Vries- Bruins niet te aanvaarden, achtte het on aannemelijk en nu komt .de Minister terug met het amendement er in. De Kamer zal nu voortaan niet meer weten wat onaannemelijk is. Er rijst reden tot ernstige klacht bij de Kamer. Het amendement-de VriesBruins heeft de bescher ming der zwakke kinderen verzwakt. De Mi nister verklaarde dat om formeele redenen onaannemelijk, maar slikt het nu. Hij protes teert ernstig tegen deze houding van den Minister. De Kameroverzicht-schrijver van „De Stand aard" schrijft hierover De kern van het geschil lag hier. De Mi nister had verdere behandeling verzocht van het ontwerp Besmettelijke Ziektewet, omdat zijn bezwaar tegen verdere behandeling is ver vallen door de opschorting van den indirecten vaccinedwang. Om nu de verdere behandeling mogelijk te maken had hij allereerst een wijzi ging voorgesteld van art. 36. Op dat artikel heeft de Kamer het vorige jaar een amende ment van mevr. De VriesBruins aangenomen. Die aanneming geschiedde, nadat de Minister het amendement onaannemelijk had verklaard en toen het toch aangenomen werd vroeg hij schorsing der beraadslagingen. Nu kwam daar na de opschorting van den indirecten vaccine dwang en hu kwam de Minister met dat artikel 36 terug en nam daarin op het amendement, dat de Kamer aanvaardde en dat hij toen on aannemelijk verklaarde. Zoo koos dus het in termezzo-Kabinet partij in den vaccinestrijd, want wat eerst afgewezen werd, werd nu aan vaard. Nu voelde de A. R. fractie het als een klap in haar gezicht, dat de Minister nu niet den status quo gehandhaafd had, maar koos voor een verzwakking der gelegenheid om voor zwakke kinderen vrijstelling van vaccinatie te krijgen. Dat kiezen, dat zwenken naar links, wekte den toorn op van Mr. Heemskerk en zijn critiek op de houding des Ministers was verre van malsch. Deze beriep zich op de gewijzigde situatie, maar de heer Heemskerk greep naar z'n hoofd en verklaarde, dat hij van die rede neering absoluut niets begreep. Mr. Bijleveld heeft een amendement ingediend om den status qo inzake de vaccine-kwestie te handhaven tot later en breeder debat, ook over de al of niet verlenging der opschorting. Ds. Kersten stelde Donderdag voor de alge- heele afschaffing van den vaccinedwang. Mr. Heemskerk bleef er bij dat het geheele wetsontwerp door den minister moest worden teruggenomen. Het is bekend dat de Ant.-Rev. alleen tegen den vaccinedwang zijn, niet tegen de vaccinatie zelve. Daarom zeide ons kamerlid van den Heu vel dat het grootste deel der fractie tegen het amendement Kersten zal stemmen, omdat het ook de vaccinatie zelve onmogelijk maakt. Het amendement-Kersten werd verworpen met 3 stemmen voor -n.l. Kersten, Zandt en Duijmaer van Twist. Het amendement-Bijleveldt werd verworpen met 59 stemmen tegen 30 stemmen. Tegen de geheele rechterzijde, Ds. Lingbeek en verschil lende Katholieken. Artikel 36 wordt aangenomen met 66 tegen 23 stemmen. Tegen de antirevolutionairen, de heeren Ti- lanus, Krijger, Weitkamp en Schokking (cJi.) de heeren Kersten en 't Zandt (s.g.p.) en de katholieken Van Wijnbergen, Fleskens en Van Voorst tot Voorst. De heer Bijleveld (a.r.) wil thans in de nieu we sfeer de behandeling van zijn oude amen dementen inzake de gewetensbezwaren mogelijk maken. Het is een herhaling va nhetgeen in het oude voorstel-Aalberse gestaan heeft. Spreker dient zijn oude amendementen, om aan de ge wetensbezwaarden tegemoet te komen, opnieuw in. De Minister zegt dat we nu tot de materie zelve, tot den inhoud van de amendementen komen. Het is een vraagstuk van grooten ernst dat uitvoerig dient te worden overwogen. De bezwaren zijn in een ander licht gekomen sinds de medici niet meer durven verzekeren dat de inenting per se ongevaarlijk is. Spr. betreurt daarom dat deze amendementen thans worden behandeld, omdat de encephalitis-commissie zich nog niet heeft uitgesproken. Maar omdat thans het dubium grooter is dan vroeger, laat spr. de beslissing aan de Kamer over. De heer Kersten verklaart dat deze amende menten voor spr. niet geheel zonder bezwaar zijn, omdat daarin gebracht is de vereenvoudi ging van den eed. De eed is voor spr. een hei lige zaak. Desnietemin zal spr. voor de amen dementen stemmen. Onder groot rumoer wordt tot stemming over gegaan. Het eerste amendement wordt aangenomen met 51 tegen 35 stemmen: Tegen de linkerzijde en de heer Lovink (c.h.) Het tweede amendement wordt aangenomen z.h.t. Hoe de stemming links is over het succes der a.r. partij blijkt wel uit het Kameroverzicht in de N.R.Ct.. Daar lezen wij Was er voortdurend hilariteit op de room- sche banken geweest onder de stemming over de herleefde editie van het op 1 April 1927 met 62 tegen 12 stemmen verworpen amendement- Bijlevelt, over het zooveelste voorstel dus tot vrijstelling van inentingsdwang in geval van gewetensbezwaarden, toen de laatste naam was afgeroepen, werd men ernstig. En toen besefte men links pas goed, dat de antirevolutionairen in een paar minuten tijds een bepaling in de wet op de besmettelijke ziekten hadden weten binnen te loodsen, waarvoor zij voor dezen ja ren lang zonder succes gestreden hebben. Dat amendement-Bijlevelt is na een gedachten wisseling van enkele minuten, waaraan alleen de voorsteller, de minister en Ds. Kersten deel namen, met 51 tegen 35 stemmen aangenomen. Zuiver rechts-links slechts dr. Lovink voegde zich bij de linkerzijde (en de hëer Braat.) Wij meenen te weten, dat men links dezen dezen afloop niet verwacht heeft, dat men over rompeld is door de katholieken. Dat alle room- sche afgevaardigden als één man de zijde van Mr. Bijlevelt zouden kiezen, werd niet ver wacht. Intusschen komt het ons voor, dat men links toch beter had gedaan, als men van die zijde een zakelijke gedachtenwisseling had uit gelokt over het amendement, dat volgens Mi nister Slotemaker de Bruine nu immers louter zakelijk beschouwd moest worden en dat het vorige jaar dat oogpunt slechts door enkelen is bekeken, aangezien het al wegens strijd met de regeeringsverklaring van Maart 1726 ten doode gedoemd scheen. In hoeverre een krachtiger minister dit had kunnen voorkomen Minister Slotemaker de Bruine, die j.l. Woensdag inderdaad al te hard handig door mr. Heemskerk was aangepakt, was vermoedelijk doodsbenauwd, dat de anti revolutionairen hem opnieuw van vijandigheid zouden beschuldigen en zei over de zakelijke en technische beteekenis van het (nu niet meer a priori onaannemelijke) amendement minder dan op het kleinste kalenderblaadje kan staan. Aldus de N.R.Ct. die in deze rechtsche een stemmigheid reeds weer de schaduw-omtrekken ziet van een komend coalitie-gevaar. Intusschen feliciteeren wij ons Kamerlid Bij- venleveld met zijn succes en waardeeren het streng positie kiezen van Mr, Heemskerk tegen dit ongelukkig wetsvoorstel van de Regeering. rente Spaargelden 13134,86 rente in loopende rekening 1662,11 Bijdrage Centrale Bank50,18 Salaris Kassier600,— Buitengew. uitgaven333,— Op de reserve gebrachte winst 2679.04 Inhoud der kas op 31 Dec 1927 26088,85 Totaal f 474597,91 Balans. Vorderingen. Inhoud der kas op 31 Dec. 1927 26088,85 Uitstaande Voorschotten 168115,50 Van de leden26500,— Van de Centrale Bank181886,15 Waardepapieren32677,50 Aandeelen Centrale Bank 50,— Meubilair16,- Totaalf 435334- Schulden. Aan spaarbankinleggers f 383875,42 Aan leden in loopende rekening 38056,39 Reservefonds11708,10 Winst 1927 1624.09 Totaalf 435334,- Met algemeene stemmen wordt de Rekening en Balans aldus vastgesteld. Bij monde van dhr. Holleman brengt de Raad van Toezicht het volgende verslag uit: De Raad van Toezicht vergaderde over 1927 vier keer en bevonden Bestuur en Kassier paraat. Op 3 Maart 1928 controleerde hij Re» kening en Balans over 1927 en bevond deze in orde. Het was den R. v. T. aangenaam daarbij te constateeren, dat de geldelijke omzet met 1 Ton is gestegen te meer waar deze stij» ging in hoofdzaak is ontstaan door het binnen» komen van spaargelden tot een bedrag van f 88500,— meer dan over 1926. Voor onregelmatigheden bleef de Bank ge» spaard.' Een nauwere samenwerking tusschen Bestuur en R. v. T. ontstond in 1927, zoodat er allerzijds reden is tot tevredenheid en op deze wijze de Bank in bloei zal toenemen, wanneer bijzondere omstandigheden zulks niet beletten. Spr. beveelt de Bank in aller vertrouwen aan. Dezelfde brengt namens de Commissie on» verwachts Kasopname rapport uit en deelt mede, dat zij 2 maal onverwachts den Kassier hebben gecontroleerd en steeds bleek alles in orde te zijn. De Commissie die de Rekening en Balans heeft nagezien heeft medegedeeld, alles in orde te hebben bevonden. Uit het verslag van den toestand der Bank blijkt, dat 56 nieuwe spaarbankboekjes zijn uitgegeven en 17 ingetrokken, zoodat er thans in totaal 345 in omloop zijn. 13 voorschotten werden verleend, 9 afgelost, terwijl 3 hypo» theken werden versterkt. In totaal zijn er thans 75 voorschotten verleend, het hoogste is groot f 11000,— en het kleinste f 75,—. In totaal werden er 1194 posten behandeld. Met bijna algemeene stemmen werd tot be» stuurslid herkozen dhr. D. Breesnee, die onder dankzegging zijne herbenoeming aanneemt. Tot lid van den Raad van Toezicht werd herkozen dhr. M. Vreeswijk, welke met zijne benoeming in kennis zal worden gesteld. Eenige leden die naar elders zijn vertrokken worden van de ledenlijst afgevoerd. Tot leden van de Commissie voor het nazien der Rekening over 1928 werden benoemd de HeerenJoh. Verweij en P. van Alphen Jz welke beiden hun benoeming aanvaarden. Tot leden van de Commissie onverwachts kasopname werden herbenoemd de Heeren T. Holleman en C. Pape. De Voorzitter deelt nog mede, dat het Be» stuur besloten heeft het salaris van den Kas» sier te verhoogen met f 50,— per jaar. De renten werden bepaald op dezelfde per» centen als in 1927. Daarna sluiting. DIRKSLAND. Van uit deze gemeente wer den verscheept 250 balen peen en 100 H.L. aardappelen. - Zr. van Heyselendoorn heeft, naar wij vernemen, tegen 1 Mei a.s. ontslag gevraagd als wijkverpleegster alhier. Tegen a.s. Dinsdag des v.m. 9.30 uur is een openbare raadsvergadering belegd. Bij de keuring van de dienstplichtigen der lichting 1929 werden 10 ingeschrevenen goedgekeurd, 3 voor goed en 1 tijdelijk af gekeurd.. Aan den heer P. C. van Eek is vergunning verleend tot verbouw van de woning aan het Achterdorp tot winkelhuis. UIT EIGEN PARTIJ. A.-R. PROPAGANDACLUB. Oprichtingsvergadering. Dinsdag 27 Maart werd in deze gemeente een A.R. propagandaclub opgericht. De heer J. Lugtenburg opende, na het lezen van Rom. 13, de vergadering met gebed en sprak een openingswoord, waarin hij in duide lijke trekken het doel en streven en de nood zakelijkheid van een propaganda-club uiteen zette. Hij wees er op, dat beginselstudie voor den jongeling noodig is om staande te kunnen blijven in den politieken meander van onzen tijd. Spr. wees ook op de noodzakelijkheid, dat er verband moet bestaan tusschen de op te richten propagandaclub en de plaatselijke kies- vereeniging. En aangezien, aldus spr., er in ons midden leden tegenwoordig zijn van de Herv. J.-V. en de J.-V. der Geref. Gem., merk ik op, dat kerkelijke geschillen buiten beschou wing moeten blijven. Niet alleen over, maar ook dóór de kerkmuren heen moeten we elkaar ontmoeten op het staatkundig terrein. Staan als één man en werken als één man. De eere Gods te zoeken bevorderen moet het doel van de vereeniging zijn. Hierna volgde een onderwerp door vr. L. de Reus, getiteld: „De Overheid". De inleider zette hierin uiteen de instelling van de overheid en lette op de punten: 1. Waarvan de over heid een product is. 2. Waartoe de overheid is ingesteld, en 3. De middelen die haar zijn gegeven. Inl. zette dit uiteen aan de hand van Gods Woord, vervat in art. 13 van het Program van Beginselen. Na een korte bespreking werd overgegaan tot oprichting eener vereeniging. Aanvankelijk gaven zich 9 van de 10 aanwezigen op. Bij stemming werden gekozen tot voorzitter: J. Lug tenburg, tot secr.-penn. L. de Reus en tot alg. bestuurslid A. Bruggeman. Na een kort slotwoord door den voorzitter, sloot vr. Hameete de vergadering met dank gebed. MELISSANT. Bij gehouden veiling van het woonhuis met landbouwschuur van den heer W. van den Bosch, was hoogste bieder de heer M. van den Bosch voor 3300. GOEDEREEDE. De bouwknecht C. B. kreeg een trap van een paard tegen zijn hand. Verbinding was noodzakelijk en hij zal wel eenigen tijd werkloos moeten Zijn. OUDDORP. Dinsdagavond vergaderde de vereeniging S. B. Z. in de Oude School, om tot definitieve oprichting te komen van „Steun bij Ziekenhuisverpleging". De voorzitter of leider van deze vergadering, de heer Gobius du Sart, opende met een har telijk welkom aan alle opgekomenen, het waren er 108, en in het bijzonder aan de heeren van Loo en van Heest uit Middelharnis. De voorzitter deelde mede, dat door den prijzenswaardigen ijver van de in de vorige vergadering benoemde voorloopige commissie, 1350 leden ingeschreven zijn, welke ledental nog steeds toeneemt. Eenige vragen werden door enkele leden gedaan, die door den voorzitter en den heer van Heest werden beantwoord. Daarna werd door den heer Polderman het reglement artikelsgewijze voorgelezen. Met eeni ge wijzigingen werden de 40 artikelen aange nomen en alzoo het reglement vastgesteld. Ver volgens werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuur. Op voorstel van den heer van Loo werd de heer Gobius du Sart tot eere voorzitter benoemd. Door de leden werden in het bestuur gekozen de heeren: Polderman, Pik, Tiggelman, Crezee, T. Tanis Tz., Jac. Breen Pz. en G. van Oostenbrugge, die allen zich die keuze lieten welgevallen. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen beantwoord door den heer van Loo. Het was reeds elf uur geworden toen de voorzitter de vergadering sloot, na nogmaals alle personen hartelijk dank gezegd te hebben, die door woord en daad voor de totstandkoming van S. B. Z. hun medewerking hebben ver leend. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Ptedikbturitn op Zondig 1 April 1928 NED. HERV. KERK. 'ommelsdijk, v.m 9,30 leesdienst en s'av. 6 uur Ds. v. Ameide. (Doop) en Bidstond v. h. Gewas) Middelharnis, v.m. 9,30 Ds. v. Ameide van Sommelsdijk en 'sav. 6 uur leesdienst. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 uur Ds. Pol» huijs en n.m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 dhr. Vetter v. Lang» straat en 's av. 6 uur leesdienst. Oude Tonge, v.m. 9,30 Ds. Bax (H.A.) en n.m. l:esdienst. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en nam» 6 uur dhr. v. Yperen. Herkingen, v.m. 9,30 dhr. v. Yperen en n m. 2 uur Ds. v. d. Zee. (Doop en coll.) Dirksland v.m 9,30 leesdienst en s' av. 6 uur Ds. v. d. Zee v. Den Bommel (Bidst. en coll.) Melissant, v.m. geen dienst, 's av. 6 uur Ds Polhuijs van Slad. Goedereede, n.m. 2 uur Ds. Polhuijs v. Stad Ouddorp, v.m. leesdienst en nam. Ds. Bax (Bidst. en Doop.) GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. v. Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 'sav. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. leesdienst n.m. Ds. Westerhuis (Doop). Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur leesd. Ouddorp, v.m, en n.m. leesdienst. OUD GEREFORMEERDE GEMEENTE. Herkingen, v.m. 9 en n.m. 2 uur leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. Ds. Schoppenhauer. MIDDELHARNIS. Voor de openbare lagere school alhier hebben zich 24 meisjes en 30 jongens aangegeven. Totaal 54 leerlingen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De col lecte in de Ned. Herv. Kerk bij gelegenheid van den bidstond voor het gewas, heeft op gebracht 165. OUDE TONGE.* Zondag 1.1. zijn in de Ned. Herv. Kerk alhier twee extra giften gecollec teerd voor de Kerk, een van 25.— en een van 10.—. Tevens is nog een nagekomen gift van 10.ingekomen voor de collecte ten bate van den Gereformeerden Bond. DIRKSLAND. Ds. C. van der Wal van Rijnsaterwoude zal D.V. op Zondag 22 April a.s. zijn intrede doen in de Ned. Herv. Kerk alhier, na voorafgegane bevestiging door zijn broeder Ds. J. H. van der Wal van Wage- ningen. Ds. A. de Blois alhier komt voor op een tweetal bij de Geref. Gemeente te Nieuw- Beijerland. GOEDEREEDE. Van de benoemde com missie tot wering van schoolverzuim heeft T. v. d. Wende bedankt, zoodat in zijn plaats een ander zal moeten worden benoemd. OUDDORP. In de jaarvergadering van „De School met den Bijbel" werd de rekening van den penningmeester, den heer J. Westhoeve Kz. goedgekeurd. In plaats van den heer W. v. d. Bok, die naar Stellendam vertrekt, werd als be stuurslid bij tweede stemming gekozen de heer J. Meijer Kz. De beide aftredende bestuursleden de heeren Voogd en Mastenbroek, werden zon der stemming herkozen. De verkiezing van 2 collectanten voor den stuiversbond geschiedde niet,daar vooral besloten was de stuiverscollecte af te schaffen. STIL ZIJN. O mijn ziel, leer stille zijn, Leer berusten in uw lot. Weet gij niet, dat smart en pijn, Dichter brengen u tot God. Weet gij dan niet, rustloos hart, Waar de rust te vinden is Al is eenzaam ook uw pad, Weet, dat God d' ontfermer is. Heer, leer Gij mij stille zijn, Als het duister wordt, Wil Gij dan mijn helper zijn, Steun mij, o mijn God. J. BROERS. „WETENSCHAPPELIJKE" VONDSTEN. Reeds meer dan ééns hebben we de gelegen heid gehad, om te waarschuwen tegen de zoo genaamde resultaten van hetgeen men in som mige kringen ook heden ten dage wetenschap pelijk onderzoek belieft te noemen. Voor ware wetenschap hebben we als goede Gereformeerden groot respect. Met groote dankbaarheid erkennen we de kostelijke gaven, die God aan menschen heeft geschonken en die op allerlei gebied, ook op het terrein van kunst en wetenschap, Hem ter eere moeten worden gebruikt en besteed. Dat het bij goede Gereformeerden maar niet een eerbied voor en een liefde tot de wetenschap is, die in louter woorden bestaat, bewijzen wel de offers welke we ons wenschen te ge troosten, om aan eigeij Hoogescholen weten schappelijk onderzoek mogelijk te maken. Maar voor een „wetenschap", die zich wel bewust plaatst tegenover de Openbaring Gods en dikwijls alle pogingen in het werk stelt, om toch den inhoud van Gods Woord maar als onóetrouwbaar en leugenachtig voor te stellen, hebben we weinig respect. Ze maakt het er ook naar Telkens weer komt het zoo duidelijk moge lijk uit, dat haar wijsheid niets anders is dan dwaasheid en dat hare zoogenaamde vondsten, waarin ze zich een korten tijd bovenmatig verheugt, zonder de minste beteekenis zijn. Alleen hierom hebben ze wellicht beteekenis, dat ze de holheid en ledigheid aantoonen van een kennis, die verzuimt om zich allereerst te wenden tot de bron van alle kennis en wijs heid en die in haar waan den levenden God van den Troon zoekt te stooten en Zijn heilig Woord verzaakt. Een paar voorbeelden van het dwaze van zulk een wetenschap brengen we in herinnering. In de eerste plaats brengen we u naar Glozel in Frankrijk, waar, naar het heette, bij opgra vingen belangrijke ontdekkingen waren gedaan. Uit hetgeen daar in den grond werd gevon den zou kunnen worden afgeleid, dat de ge- scheidenis der menschheid een geheel andere is geweest dan men tot hiertoe gemeend heeft Verschillende geleerden hielden zich met deze „vondsten" bezig. Eerst juichte men 1 Een museum werd op gericht, waarin al de belangrijke stukken, welke men uit den bodem te voorschijn had gehaald, werden bewaard. Maarna verloop van tijd rees er eenige twijfel ten opzichte van de betrouwbaarheid dezer vondsten. En het eind van het lied is, dat dezer dagen door de Fransche prae-historische vereeniging een aanklacht wegens oplichting bij de justitie is ingediend tegen een „onbekende", die zeer waarschijnlijk de „prae-historische" beschreven tegels eerst heeft gefabriceerd en toen in den grond heeft gestopt, om ze later als bewijs stukken uit den oertijd van de geschiedenis der menschheid te kunnen opdelven. Bij een huiszoeking op de boerderij van den man, in wiens akker de beroemde steenen ge tuigen werden gevonden, bleek het, dat onder den stal nog tal van versch beschreven tegels werden aangetroffen, welke allicht ook bestemd zijn geweest, om straks als weten schappelijke vondsten opnieuw de wereld der geleerden in rep en roer te brengen. Een ander voorbeeld mogen we onzen lezers niet onthouden. In Indië werd indertijd een „schedel ont dekt van den „aapmensch", die den schakel vormde tusschen dier en mensch. Het bleek echter later, dat deze „schedel" niets anders was dan een knieschijf van een olifant In Amerika deed men een nieuwe opzien barende vondst In Nebraska werd de tand gevonden van den vroegeren „menschaap" Die ééne tand was voor de wetenschap van de soort, die we boven hebben genoemd, vol doende, om er de geheele gestalte van dat tweeslachtig wezen mee op te bouwen. Men heeft immers maar een stuk van een wervel noodig, om het geheele geraamte van een reusachtig voorwereldlijk monster te re- construeeren Waarom zou men dan niet uit zulk een aapmensch-tand „wetenschappelijke" gevolgtrekkingen kunen maken MaarJa, er volgt weer een „maar" een nader nauwkeurig onderzoek wees aan, dat er meer van die tanden aanwezig waren en dat deze tanden hadden toebehoord aan een thans uitgestorven varkenssoort! De ontbrekende schakel tusschen mensch en, dier isdus nog niet ontdektM Geleerden, die reeds met eenige jaloerschheid naar Indië en naar Amerika staarden, kunnen weer moed vatten en hebben nog kans, dat ook hun naam nog eenmaal zal worden ge noemd. In verband met welk twee- of viervoetig exemplaar uit de dierenwereld dat geschieden zal, zal de historie dan wel weer leeren Wat zou er een tijd, een moeite kunnen wor den gespaard, voor hoeveel teleurstelling zou men worden bewaard, maar ook aan hoeveel ernstiger studie zou men zijn krachten kunnen wijden, wanneer men eens begon, om zich in het bewustzijn van eigen nietigheid en dwaas heid te laten onderwijzen door het Woord des Heeren, dat spreekt van de wijsheid der wereld, die tot dwaasheid gemaakt wordt, maar dat ook als lamp voor den voet en licht op het pad, ons den weg naar het terrein der ware wetenschap wijst (Gteld. Kb.)RENTING. DE LANDBOUW-ONDERLINGE. De maandelijksche groei van de Landbouw- Onderlinge en de Tuinbouw-Onderlinge. Op 1 Maart 1928 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der L. O. toe Provincie. Aantal leden. Loon. Groningen 8 11.979 Friesland 23 13.641 Drenthe 23 8.634 Overijsel 10 7.297 Gelderland 17 10.291 Utrecht 1 1.912 Noord-Holland 10 8.804 Zuid-Holand 13 14.068 Zeeland 15 19.992 Noord-Brabant 1 100 Totaal 121 96.718 Per 1 Maart traden als lid der Tuinbouw- Onderlinge toe 46 werkgevers, uitbetalende aan loon 70.513. Sedert 1 November 1927 vermeerdere 't aan tal leden bij de Landbouw-Onderlinge met 556, uitbetalende 516.849 loon; en bij de Tuin bouw-Onderlinge met 173, uitbetalende 257.408 loon. De Secr. van de P.O.C. Overflakkee, A. W. KEIJZER. Hoe men in hef buitenland knoeiers straft. Het Eogelsche Departement van Landbouw en Visscherijen heeft een vervolging ingesteld tegen een zaadhandelaar in Bromley, die een partij klaverzaad had verkocht onder den naam van origineel Kentsche witte Klaverzaad, maar welk zaad in werkelijkheid van Nieuw»Zee» landschen oorsprong was. De bedrieger werd door de Kentsche juryrechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden en tot betaling van de kosten der vervolging ten bedrage van pl.m. 300 pond sterl. (f 3600,—). MOND' EN KLAUWZEER. Nu deze gevreesde ziekte zoo plotseling weer in ons land binnengevallen is, moeten de koppen bij elkaar gestoken worden om verbreiding van de ziekte tegen te gaan. Dat is een algemeen belangdaarom moet iedere boer meewerken. Dit kan bereikt worden door: 1. Onmiddellijk aan te geven, wanneer men denkt, dat het mond» en klauwzeer in den stal is. 2. Niet met het zieke vee naar de markt trekken om een paar luttele guldens te winnen, u bezorgt daarmee voor duizenden guldens schade aan uw collega's. 3. Geen vreemd volk in den stal toelaten, vooral geen handelaars 4. Niet naar de markt gaan in deze dagen. In on: dat Ron wil. Nu sp Zou ze ze daarcj Maar men de verklareil zijn per: van een Begriji redelijke Reforma We si grepen r onze ge: In c| anders wederi| lang dat erl Kerk dikte dj derhal" heeft I in de beginsi maar nieu Kerk menscl de pla De Rc verstond er nog i zegt Ziji Dat aardig a gin der 1 met het Zelfs ee apzich aan 9 teles en H. Schri verwond in zijn blz. 123, paganisn haald, m als het n postulaat natuur, i beeld, h na eenig de, met zegekar mede ha haald. Z geboren zedelijk I i n s t i t il dat de R niseerde tot den Dr. K Thomas fl tenschap ze dorsti dat de sultaat toe-eigen deerd te was, dat had te schade "i dat de Theolog werd". I Wane dachtenc wat we dat de Latijn o{ zij door! wikkelin had, dat tinus, Vc die der riteit de: Vulgata verste v| 13) Zijn Domi: een gro was me Inderc Henkem Maar I worden, gedreveil behoefd knielen Wein in de s zijn kist» een sch Ze lal toe en lazen zi: I „Wai „Geet „De „En „Als I „De I „Naai -„Zool

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4