Schoonmaak Kerk en School. Visscherij. Burgerlijke Stand Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Land- &n Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. dat het zielecontact van ons Volk met de Universiteit niet is verbroken. Verrassende gewaarwordingen zijn dezen winter bij de actie voor den uitbouw opge daan. Reeds verleden najaar werd vermeld hoe de heer Colijn meende teekenen van hoopvolle toekomstverwachtingen te zien, toen hij zich aldus uitliet „Of ook in de toekomst velen van verre zullen blijven staan, die toch eigenlijk bij ons hooren, is niet te zeggen. Af en toe doen zich echter teekenen voor, die op een ken tering schijnen te wijzen. Zoo kwam onlangs het bericht, dat ergens van de 180 aange worven contribuanten er slechts 40 tot de Geref. Kerk behoorden en de overigen leden der Herv. Kerk waren. Zijn dat op zichzelf staande feiten, of wolken als eens mans hand, waarop straks een groote regen zal volgen De taak van de voorstanders der Vrije Universiteit bestaat hier in hoofdzaak in wachten. En verder in het stevig vasthouden aan de twee hoofdwaarheden, waaraan de medewerking van breeder gereformeerden kring wel altijd gebonden zal blijven: dat de Vrije Universiteit eenerzijds met onverzwakte trouw blijve waken voor de ongerepte hand having der gereformeerde beginselen, en aan den anderen kant zich er voor hoede, dat zij het karakter eener kerkelijke gereformeerde instelling zou aannemen". Welnu, de ervaring is geweest, dat velen, ook in Hervormden kring, met groote liefde hun gave hebben geschonken. Zeker zal daartoe hebben medegewerkt een krachtige oproep in „De Waarheidsvriend", waarin werd geschreven „Wij willen alle Hervormden, die het wèl meenen met de christelijke grondslagen van ons volksleven, opwekken om toch acht te geven, en dan niet alleen te praten, niet alleen te critiseeren, maar de handen uit de mouwen te steken en eens flink, zegge flink te gaan meewerken en mee geven, mee offeren ook. Degenen, die van kleine krachten zijn kunnen hier wat doen en die van grooter kracht gerekend kunnen worden, moeten niet achterblijven. Wij, Gereformeerd-Hervormden, moeten, ook wetenschappelijk meer ons op werken. Want, laten we het maar zeggen, daar ontbreekt in onze kringen ook veel te veel aan. En het werk ligt opgestapeld, alles schreeuwt en roept: helpt ons Laten we dan toch alles in het werk stellen om tot den grooten arbeid in te gaan. We hebben Gereformeerd-Hervormden noodig overal: do- mirié's, leeraars aan de H. B. S. en Gym nasium, juristen, doktoren. Zijn z eer En zoo niet, kunnen we dan de handen niet in elkaar slaan, om zoo te bereiken wat er te bereiken is Voor onze jonge menschen want voor de ouderen is in dezen den tijd voorbij ligt veelzins 'n weg open, waarin de Heere roept. Hoort, hoort Zijne stem 1" Straks, als het uitbouwfonds gereed is, is de beurt aan die jonge menschen. De jeugd laat zich tegenwoordig een ruime mate van attentie welgevallen. Er zijn jeugdpredikanten, jeugdouderlingen, jeugdbijbeis, jeugddiensten, jeugdraden, jeugdhuizen, en het heeft er allen schijn van, dat wij nog slechts aan het begin staan der jeugdbeweging. Maar wij kennen toch gelukkig onder ons nog vele jongelingen en meisjes, die geen patiënten zijn, maar flink uit de kluiten groeien in het Gereformeerde le ven, omdat ze thuis heel gewoon behandeld worden Die kern van ons opgroeiend geslacht moet meer voor den dag komen, en daartoe het aangezicht naar de ouderen wenden en de hand uitsteken om in blijden moed en jeug dig ijver het geloofswerk der vaderen over te nemen. Als die jongelingen en jongedochters dit jaar alvast begonnen met contribuant vóór de V. U. te worden, en elkander daartoe op wekten. Dan zal het zielecontact niet alleen bij de tegenwoordige generatie, maar ook bij het na geslacht bewaard blijven. Het is toch veelszins zoo, dat wij hetgeen waarvoor wij het meeste geleden, en waaraan wij 't meest geofferd hebben, het sterkst be minnen. Welnu, moge het zoo met onze Vrije Uni versiteit gaan. (Nadruk verboden). De Runderhorzelbestrijding. Nu het tegen het einde van den staltijd loopt, willen we nog eens op het noodzakelijke van deze bestrijding wijzen, vooral nu de nieuwste bestrijdingswijze zoo eenvoudig en zoo goed koop is. De plaag van den runderhorzel treft men in de eene streek meer dan in de andere. Bij warme dagen kan men soms 't vee door de weide zien hollen, nagejaagd door de nimmer rustende horzels. Hieronder lijden de vleesch- en melkproductie, maar de grootste schade is die, welke door de larve aan de huiden wordt toegebracht. Men berekend de schade per huid gemiddeld op 33.50. Men weet, dat de vlieg eieren legt, dat uit een eitje een larve komt, en dat deze bij het rund de bekende groeibulten vormt op den runderrug. Uit de bulten komen weer larven te voorschijn, die op den grond vallen, waar ze zich verpoppen. Er bestaan verschillende the- oriën omtrent de wijze, waarop de larven hun weg door het lichaam vinden. Een feit is dat ze onder de huid op den rug een dikte, een knobbel vormen, welke grooter wordt. Tenslotte ontstaat hier dan een kleine opening in de huid waardoor de larve zich naar buiten wringt. In België en Denemarken is men er toe overgegaan om bij een Wet maatregelen voor te schrijven, ter bestrijding In België worden runderen met open horzelbuiten, waarvan de larve niet is uitgedrukt, niet tot de quarantaine-stallen toe gelaten. Dit beteekent practisch een verbod van invoer in het land van deze runderen, om dat bij invoer quarantaine verplichtend is. Met het oog op een en ander begint men hier in steeds wijder kringen de noodzakelijkheid van bestrijding in te zien. Geschiedde dit tot voor kort door' arbeiders, gewapend met pincet mesjes en een kleine tang, thans kan men het doen met een zalf, welke op de open worm knobbels gesmeerd de zich daarin bevindende larve doodt. Het is voldoende de huidopening met de zalf dicht te smeren. Reeds een kwartier later wordt uit de opening een etterig vocht ge perst, een bewijs, dat de larven onder den in vloed van het middel komen. Drukt men ter controle een dag na behandeling dergelijke lar ven uit de knobbels, dan blijken ze dood te zijn. Deze zalf is voor een ieder verkrijgbaar bij de firma Brocades en Stheeman te Meppel. Vele landbouw-aankoopvereenigingen hebben het middel voorhanden. Zorg voor een goede kwaliteit. Het opleggen van het fruit blijft altijd een speculatie. Zoo blijkt dit voorjaar weer, dat de prijzen voor het bewaarde fruit gemaakt, over 't algemeen niet voldoende vergoeden het ver lies door uitdrogen, rotten enz. Het aanbod was en is ruim voldoende voor de vraag. De ge middelde prijs liep natuurlijk voor de verschil lende variëteiten zeer uiteen. Terwijl die b.v. voor Goudreinetten was 28.5 ets. per K.G. (te Eist) en ruim 24 ets. te Kesteren, was de gem. prijs voor Brab. Bellefleur en de Sterappel ongeveer 13 a 14 ets., dus zeer belangrijk lager. De goudreinette is in ons land vrijwel de duur ste appel. Daarop volgen dan als 2e groep de reeds genoemde soorten, alsmede Present van Engeland, Notarisappel, Lemoenappel e.a., Een 3e groep vormen de variëteiten, welke voor den handel geen enkele verdienste hebben oudere en plaatselijke soorten, welke in groote massa's ter markt komen, maar die nog vrij wat minder opbrengen dan de variëteiten van de tweede groep. In het Orgaan van „De Fruitteelt" wordt er bij herhaling op gewezen, dat de prijzen dier 3e groep-soorten in den regel zoo laag zijn, dat de opbrengsten in de gunstigste gevallen slechts in staat zijn de kosten welke worden veroor zaakt door het oogsten en de landpacht, te ver goeden. 't Mag een raadsel heeten, waarom men geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder» om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol dergelijke onbeteekenende soorten nog bewaart. Alleen een zeer slecht fruitjaar zal het bewaren er van loonend kunnen zijn. Gaat men de no teeringen van veilingen na, dan blijktdat de slechte prijzen van het fruit niet worden ver oorzaakt door te geringe vraag, doch een gevolg zijn van de zeer slechte kwaliteit, welke ter vei ling worden aangevoerd. De groote masa van het aangevoerde ip een minderwaardig product de hoeveelheid werklijk le kwaliteit is een ge ring procent van het totaal. De waarde van een goed product blijkt vooral in goede fruitjaren steeds zijn de prijzen, welke voor de -goede kwaliteiten worden betaald, voldoende hoog, om een loonende teelt mogelijk te maken. Ziek tebestrijding brengt betrekkelijk hooge uitgaven mee, maar zoolang het prijsverschil tusschen slechte en goede vruchten nog 20 ct. per K.G. bedraagt, is het niet noodig een berekening te maken, om aan te toonen, dat de ziektebestrij ding loonend is. Wenken en mededeelingen. Een der meststoffen van lateren tijd bij velen wel al bekend, doch door sommigen nog gewan trouwd, is kalkstikstof. Toch verdient zij de aandacht van alle landbouwers zoowel van de klei- als van de zandboeren. Zij verbetert de structuur van klei- leem- en zandgronden, gaf zoowel op kalkarme klei als op dito zandgron den uitstekende resultaten, en werkte ook op ontginnigen zeer goed. Kalkstikstof is voorts een uitstekend middel voor verdelging van on kruiden, als korenbloem, wikke, windhalm, dauwnetel, herik, wilgenblad enz., in granen, gaat de opkomst van zaadonkruiden sterk tegen en vernietigt ook in grasland vele onkruiden. Door aanwending dier meststof verkreeg men bij suikerbieten een hooge opbrengst van bieten niet alleen, maar ook van suikergehalte; bij het graangewas stijf stroo en een mooie korrel, en bij aardappels een flink beschot. Alles te zamen een voldoende reden, om zich niet langer, als velen nog doen, tot de oude meststoffen te be palen. Weet gij 1 Weet gij dat kalkstikstof op een droge plaats bewaard moet blijven dat op de label, welke aan eiken zak is gehecht, de voorzorgen staan vermeld, welke in acht genomen dienen te worden dat men deze meststof bij voorkeur uitstrooit met de machine dat men ze bij het uitstrooien uit de hand, kan mengen met ka- lizout, slakkenmeel of vochtig zand Weet gij dat men kalkstikstof op grasland in den winter uitstrooit, of zeer vroeg in het voorjaar, uiterlijk half Maart voor zomergewassen zoo vroeg mogelijk, in ieder geval vóór het zaaien voor bieten en fijne zaden minstens 1 a 2 weken vóór het zaaienvoor onltfuidbestrijding op rogge en tarwe in Februari—Maart, op haver 4 tot 6 weken na het zaaien. Weet gijdat men kalk stikstof zoo mogelijk dadelijk na het uitstrooien even ondiep onder moet werken, vooral wanneer men kort vóór het zaaien van 't gewas heeft moeten strooien dat men voor onkruidbestrij- ding ongeveer 250 K.G. dier meststof per Hec tare aanwendt, 's morgens in den dauw, wan neer een zonnige dag mag worden verwacht B—r. SOMMELSD1JK. Maandagavond gaf de Handelmaatschappij Stokvis Zn. een demon stratie met haar gasfornuizen in de zaal van Ho tel Spee. Er was groote belangstelling van de zijde der dames. De demonstratie is schitterend geslaagd dank zij de uitnemende leiding van de vertegenwoor diger der firma Stokvis. De dames hebben kun nen zien en constateeren dat de gasfornuizen zuinig in het gebruik zijn, gemakkelijk in het on derhoud en bovenal kunnen proeven dat bij deze manier van koken zelfs de meest verfijnde Luculles geen aanmerking zou kunnen maken. Ook op het andere artikel dezer firma n.l. de gascomforen werd de aandacht gevestigd. De heer J. P. Nieuwland, Westdijk Middel- harnis, is vertegenwoordiger dezer firma. In ons a.s. Zaterdagnummer hopen we een artikeltje aan koken op gasfornuizen te wijden. Tegen een ingezetene dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging. De korenmolenaar J. C. Meijer heeft het woonhuis staande aan de Voorstraat, van de erven Wed. J. L. Armstrong onderhands ge kocht. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de geneeskundige S, Knöps a.s. Donder dagmiddag 2 uur gelegenheid zal geven tot kos- telooze inenting. Vorige week werden uit deze gemeente dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemiddeld 4 werklooze landarbeiders ingeschre ven. Vorige week werden uit deze gemetene 96000 K.G. paardepeen verscheept. MIDDELHARNIS. Naar we vernemen is op verzoek van de Vereeniging „Goedereede en Overflakkee's Belang" door de Rotterdam- sche Tramwegmaatschappij besloten ook dit jaar een vroegdienst te laten loopen vanaf Oud dorp, gedurende de maanden Juni tot en met September. Wanneer de vereischte vergunning door H.H. Ged. Staten van Z. H. zal worden verleend, zal gedurende genoemd tijdvak op den dienst van 7 uur 's morgens een autobusdienst worden ingelegd Ooltgensplaat-Middelharnis-haven. DEN BOMMEL. Vorige week stonden 5 werkloozen ingeschreven. Bij afslag is het huis, schuur en tuin van L. Vaalburg aangeloopen. Naar we vernemen zal het den inzetters niet gegund worden. OOLTGENSPLAAT. Door den rijksambte naar H. Kruik en den gemeente-veldwachter L. Jordaan is tegen verschillende personen proces verbaal opgemaakt daar hun rijwiel niet was voorzien van het vereischte belastingmerk. Te vens tegen andere personen aan wien een koste loos merk was verstrekt, doch wiens rijwiel door anderen werd bereden. Gevonden en bij den gemeenteveldwach ter gedeponeerd een lederen riem van een zit bank van een veerwagen. Het vervoer van 1155 M3 zand is door B. en W. gegund aan B. van Veen voor 54,95 de massa. Door B. en W. is vergunnnig verleend tot het bouwen van een woonhuis aan Mej. C. S. Korteweg, J. Kron, M. Bubbert, B. Kuik, Joh. Korteweg, aan C. J. Avé voor een serre en aan het bestuur van den polder Galathe en Mariapolder voor een bergplaats.^ De rekening van de Herv. Kerk over 11928 ligt van 26 Maart tot 2 April voor een ieder in de Kerkekamer ter inzage. Staatsblad No. 45 bevat het Kon. Besl. waarbij het fort Prins Frederik nabij deze ge meente als vestingwerk is opgeheven, en het kringverbod dus geen beletselen meer zijn om te bouwen. 'i- OUDE TONGE. Een kind van A. L. ge raakte in de kerkgracht. Het kind werd spoedig op het droge gebracht. Tengevolge van den steenen dam op het eind van de haven geraakten van twee schepen de roeren onklaar. De heer D. Verweij alhier is tot pen ningmeester benoemd van den N. B. v. G. A. afdeeling Goeree en Overflakkee. De laatste koepeen alhier worden nog opgekocht voor ƒ8,— de 60 kilo. Voorwaar een reuzeprijs. NIEUWE TONGE. Mej. K. E. Waling, al hier, is benoemd tot telefoniste ten postkantore te Middelharnis. J.l. week werden van hier vervoerd 2500 balen peen. Uien zijn er niet verzonden. De heer S. Keijzer had het ongeluk in een diepen sloot te rijden. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrij. De timmermansknecht D. Visser stak met een beitel zoodanig in zijn hand dat genees kundige hulp noodzakelijk was.' Johannes Huizer had het ongeluk van een paard te vallen, waardoor hij zijn been ernstig bezeerde. DIRKSLAND. De rekening over 1927 en de begrooting voor 19928 van den polder Oude Plaat is tot 4 April ten kantore van den secre taris van den polder ter inzage nedergelegd. Bij de arbeidsbemiddeling stond deze, week 1 we.rkzoekende ingeschreven. Aan den heer L. Poortvliet is vergunning verleend tot het verbouwen van zijn slagers winkel aan den Straatdijk. Verslag van de algemeene ledenverga dering van de Coöperatieve Boerenleenbank „Dirksland" gevestigd te Dirksland in Hotel van den Doel op Zaterdag 26 Maart 19298. De Coöp. Boerenleenbank „Dirksland" ge vestigd te Dirksland hield j.l. Zaterdag haar jaarlijksche algemeene vergadering. Na de opening door den voorzitter den heer J. Buth bleek dat 85 leden tegenwoordig waren. Uit de rekening over 11927 bleek, dat aan spaargelden werd ontvangen 3315226.50 en terugbetaald 205313.72. Aan voorschotten werd uitgegeven 24100,— en terugbetaald 23777,05. In loopende rekening werd totaal van de leden ontvangen 189183.40 en uitgegeven 224533.40. De rekening sloot in ontvang en uitgaaf met 667539.09. De winst bedroeg 1654.46. Balans. Actief of Vorderingen. Inhoud kas 31 December 1927 15380.20. Uitstaande voorschotten 117796.95. Tegoed in loopende rekening Van de leden 92740. Van de Centrale bank 324561.56 Vast depo sito Centrale bank 20000.Aandeelen Cen trale bank 60,— Nog te vorderen rente 736.19, Totaal 571274.90. Passief of schulden. De saldo's der spaargelden 532998.73, Aan leden in loopende rekening 32000.Reserve fonds 13621.71, Winst 1927 1654.46, To taal 571274.90. De rente bleef ongewijzigd. Voor spaargel den 3.84 vioor voorschotten 4.80 In loopende rekening 3.84 voor crediet en 4.8 voor debet. Het aftredende bestuurslid dhr, J. van Kem pen en het aftredende lid van den raad van Toezicht de heer J. Bosschieter werden beiden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Als plaatsvervangende bestuursleden werden herkozen de Heeren A. van der Sluijs Dz. en C. Kardux Pz. Het ledental steeg van 285 tot 315. HERRINGEN. Bij de gehouden keuring voor de militie lichting 1929, gehouden te Middelhar nis werden alle ingeschrevenen goedgekeurd. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 150 H.L. aardappelen. Tot voorloopige bestuursleden van de N. V. Beurtvaartverkeer alhier zijn gekozen de heeren A. van Seters, J. C. Borgdorff, J. L. Koese Dk. Bringman en A. Verhoeve. GOEDEREEDE. Bij A. L., aan het Haven hoofd brak een schoorsteenbrand uit, die met behulp van buren kon worden gebluscht. OUDDORP. Daar vele leden zich hebben aangemeld krijgt wellicht deze week nog, de op richting der Coöp. Bakkerij haar beslag. Zaterdag avond worden voor de laatste maal in dezen winter schietoefeningen gehou den door den Bijz. Vrijw. Landstorm. Daarna heeft de uitreiking der behaalde prijzen plaats, Langs de huizen der ingezetenen zijn in- teekenbiljetten bezorgd, om te weten te komen hoeveel personen zich wilden aansluiten bij S. B. Z. Het resultaat is, dat van 13 a 1400 de namen opgegeven zijn. SOMMELSDIJK.** Zondag 1 Aoril a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de doopsbedie- ning plaats hebben. Doopvaders moeten zich Donderdagavond 29 Maart a.s. om 7x/i uur in de consistoriekamer daarvoor aanmelden. MIDDELHARNIS.** Zondagavond nam Ds. den Oudsten afscheid van de Ned. Herv. Gem. alhier wegens vertrek naar Elburg. Voor de predikatie bevestigde de leeraar en kele lidmaten en bediende een tweetal hunner het sacrament van den H. Doop. Voor zijn afscheidspredikatie had Zijn Eerw. tot tekst gekozen 2 Cor. 13 13: „De genade van den Heere Jezus. Christus ,de liefde Gods en de gemeenschaps des Heiligen Geestes zij met U allen". Na de predikatie sprak de leeraar toe den Kerkeraad, den consulent, de Kerkvoogdij, bur gemeester, organist, koster en anderen. In de predikatie en in de gebruikelijke toe spraken, liet Zijn Eerw. uitkomen, dat ge durende de vier jaren zijner ambstbediening te dezer plaatse hem in de colleges veel in den weg gelegd was, dat hem zijn arbeid moeilijk maakte en zijn gezondheid geschaad heeft. Zijn Eerw. bad den apostolischen zegen, welke het thema zijner predicatie uitmaakte, ook toe aan hen, die in plaats van de zaak, welke zij geroepen waren te dienen, eigen eer en versterking hunner machtspositie gezocht hadden. Spr. hoopt, dat ook die menschen nog eens tot inkeer mochten komen. Den scheidenden leeraar werd toegesproken door den consulent, Ds. van Ameide van Som- melsdijk, die zijn leedwezen uitsprak over het spoedige vertrek van zijn collega. Hij bracht hem dank voor den ijver en de trouw, waar mede hij zijn ambtswerk te dezer plaatse steeds verricht had, mede voor hetgeen hij gedaan had in de gemeente van Sommelsdijk, gedurende de vacature. Daarna richtte Ds. van Ameide het woord tot degemeente en wees haar op de groote verantwoordelijkheid, die zij had tegen over den scheidenden leeraar, die haar steeds met ernst het wel der rechtvaardigen en het wee der goddeloozen heeft aangezegd. Op ver zoek van spr. zong de gemeente hem toe Ps. 121 4. Ten slotte sprak ook Ds. Bax van Oude Tonge een hartelijk woord tot zijn scheidenden collega en vriend. Ds. den Oudsten dankte beide predikanten voor hun waardeerende woorden en gaf de gemeente nog gelegenheid hem in de consistorie kamer een afscheidsgroet te brengen, waar van door veel kerkgangers gebruik gemaakt werd. De kerk was overvol. NIEUWE TONGE. J.l. Zondagmorgen trad Ds. Den Oudsten van Middelharnis, in verband met zijn vertrek naar elders voor het laatst in de Ned. Herv. Kerk alhier op. Na afloop der predikatie werd Z.Eerw. met hartelijke woor den toegesproken door diaken Van den Broek, die de gemeente verzocht den scheidenden lee raar toe te zingen, de bekende zegenbede van Ps. 121 4. Hartelijk bracht Z.Eerw. hiervoor dank aan Van den B. en de gemeente, daarbij tevens den wensch uitsprekende, dat hij hoop te dat de hem op zijn weg medegegeven wen- schen èn voor hem èn voor de gemeente in vervulling moge gaan. J.l. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk alhier aan nagiften ontvangen 95.—, zoodat de collecte voor de bidstond voor het gewas in totaal 329.16 heeft opgebracht. ^DIRKSLAND. Zondag zal in de Ned. Herv.K Kérk bidstond voor het gewas en de maande- lijksche extra collecte voor de kerk worden gehouden. HERRINGEN. De catechisaties voor alle jongens boven 12 jaar in de Ned. Herv. Kerk zijn voor dezen winter geëindigd. Die voor de meisjes en schoolkinderen zullen nog eenigen tijd worden voortgezet. A.s. Zondag zal D.V. des 's morgens dhr. van Yperen voorgaan in den dienst des Woords, terwijl des nam. voor de gemeente hoopt op te treden Ds. v. d. Zee van Den Bommel; in dezen dienst zal er bediening van den Heiligen Doop plaats hebben. Bij de 4e rondgang zal er in dezen dienst een collecte worden gehouden voor de Chr. belangen. GOEDEREEDE. Zondaga.s. zal er gelegen heid zijn tot het bedienen van den Heiligen Doop. Aangifte Zaterdag 31 Maart des nam. 7 uur aan de pastorie. OUDDORP. Mej. A. van der Voorde, vanaf 1 Juni 1923 onderwijzeres aan onze Chr. School, is benoemd te Bolnes. De benoeming is aan genomen. Zondag a.s. zal bediening van den H. Doop in de Herv. Kerk plaats hebben. Aan gifte er voor moet geschieden in de kerkekamer op Vrijdag a.s. des avonds te 7 uur. STELLENDAM. De garnalenvisschers heben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en daarbij gemid deld per dag en per vaartuig gevangen 60 K.G. garnalen. GOEDEREEDE. Vorige week werd door de garnalenvisschers 50—60 kilo garnalen per dag gevangen. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 80 tot 100 kilo garnalen per vaartuig. SOMMELSDIJK. Geboren Flippina, dochter van Jacobus Sluij en Jannetje Hendrika Kamerling. Overleden Leendert Joppe, 64 j., weduwnaar van Pietertje Saarloos. MIDDELHARNIS. Overleden K. v. d. Roovaart, 83 j„ Wed. van P. LabanA. Dijkers, 73 j., Wedn. van H. M. E. van Trierum. NIEUWE TONGE. OndertrouwdTeunis Cornelis Bijdevaate, j.m. 22 j., en Aagje Felsbourg, j.d. 21 j. DIRKSLAND. OverledenArie van 't Geloof, 1 maand, z. v. G. van Geloof en C. Kats. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door Van der Graaf Co., afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: A. L. Hobbel, winkelier te Middelharnis. Cur.: mr. H. M. A. C. Feijkes te Sommelsdijk. Rechter-comm-: mr. D. M. Paré. GROOTE BRAND TE ZAANDIJK. De fabriek „De Haan" en de historische molen „De Grootvorst" afgebrand. Te Zaandijk heeft Zaterdagmiddag een groote brand gewoed, waarbij een kapitale fabriek en een historische molen in vlammen zijn opge gaan. Op een oogenblik, dat het bedrijf in vollen gang was, is plotseling, door thans nog niet opgehelderde oorzaak, brand uitgebroken in de fabriek „De Haan" van Gebr. Groot te Zaandijk. De zoon van een der beide firmanten kwam van boven en merkte, dat er een brandlucht hing. Eer hij zich goed rekenschap kon geven van hetgeen er gebeurde, ontwaarde hij tot zijn schrik, dat brand was uitgebroken, die zóó snel om zich heen greep, dat het zaak was zich zoo spoedig mogelijk in veiligheid te bren gen. Ook de anderen, die in de fabriek aan het werk waren, vluchtten zoo snel mogelijk naar buiten. De fabriek verwerkt afval van hout tot hout- meel, ten behoeve van linoleumfabrieken. Men vermoedt, dat er een explosie plaats heeft ge had en dat toen het vuur zich, daar door de ge heel fabriek houtstof zweeft, snel heeft ver breid. Zóó vlug ging alles in zijn werk, dat men niet eens den tijd had de eigen bluschmiddelen te gebruiken. Toen eenmaal de vlammen naar buiten sloe gen, werd het vuur door een krachtigen Zuiden wind aangewakkerd en deelden de vlammen zich spoedig mede aan de aangrenzende pak huizen. Eer dit echter geschiedde, stond een nieuwe ramp te gebeuren, doordien de overwaaiende vonken op den vermaarden molen de Grootvorst vielen. De eigenaar van den molen, die het ge vaar zag, snelde dadelijk naar de stelling om den molen los te maken en te laten draaien, hopende dat het de Grootvorst daardoor zou gelukken zich de vonken van het lijf te houden. Het bleek echter reeds te laat, het vuur had reeds vasten voet gekregen. De heer Couwen- hoven, die zeer aan zijn molen was gehecht, omdat hij reeds zoovele jaren in het bezit der familie was geweest en van vader op zoon was overgegaan, moest met het oog op het gevaar tegen zichzelf beschermd worden en naar buiten gebracht. Met kracht verbreidde ook hier het vuur zich, zoodat nu beide gebouwen de fabriek en de molen, die door een 50 M. breede inham van de Zaan van elkaar gejscheiden zijn in lichte laaie stonden. Zoo hevig was de hitte, dat de brandweerlieden zoo nu en dan genood zaakt werden tot wijken. Het terrein van den brand was voor de spui ten zeer moeilijk te bereiken, omdat de beide panden gelegen zijn aan den smallen Kalver- ringdijk, dat niet veel meer is dan een landweg met een verharde kruin. De Zaandamsche brandweer ontving gewaar deerde hulp van die te Koog aan de Zaan en die van Zaandijk. Het terrein van den brand ligt precies aan de overzijde 'Van Zaandijk. De Kooger brandweer bepaalde zich in hoofd zaak tot het beschermen van de fabriek van lakken en vernissep van de firma P. Vis, die meer zuidelijk staat.' Aan het blusschingswerk namen deel de drijvende motorspuit van 800 liter capaciteit, de autospuit eveneens van 800 liter en de vrijwillige van 300 liter Koog aan de Zaan werkte met een motorepuit van 500 L., Zaandijk met een van 500 en een van 300 L'( Niettegenstaande de krachtige pogingen mocht' het de brandweer niet gelukken de fabriek en den molen te behouden. De Grootvorst of Czaar van Moscoviën, zoo als hij oorspronkelijk was gedoopt, ging geheel verloren. De Zaanstreek is daardoor een his torisch monument armer geworden. Volgens de geschiedenis der Zaanlanden heeft Czaar Peter in 1697 zijn medewerking verleend bij het bouwen van dezen molen en heeft hij aan dit bijzondere feit zijn naam te danken. Toen in 1897 bij de Czaar Peterfeesten, die in Zaandam gevierd zijn, de Russische keizer zich daarbij heeft doen vertegenwoordigen, hebben deze Russische autoriteiten ook aan den molen een bezoek gebracht. De Grootvorst mocht om zijn gunstige ligging aan de Zaan bij de bocht van Zaandijk zich steeds in de bijzondere belangstelling van de vreemdelingen, die een boottochtje van Zaandam naar Wormerveer maakten, verheugen. Na bijna een uur aan de vlammen te zijn prijs gegeven, zakte te ongeveer 1 uur het gevaarte ineen en behoorde de Grootvorst tot het ver leden. De machinekamer van de fabriek bleef groo- tendeels behouden, doch verder ging alles ver loren. Verzekering dekt de schade. MOTOR-ONGELUK. Vrijdagavond is onder de gemeente Aalst- Waalre bij Eindhoven een motorongeluk ge beurd. De 39-jarige koster en verzekerings agent J. Boons uit Eindhoven kwam met zijn motorrijwiel uit de richting Valkenswaard; on der de gemeente Aalst passeerde hij een auto. Vlak voor hem uit reed een hittekarretje, waar mee hij in botsing kwam. Hij deed een ernstigen val en kreeg verwondingen aan voor- en ach terhoofd. In bewusteloozen toestand is hij een naastbijgelegen huis binnengedragen, waar hij kort daarna ten gevolge van hersenschudding is overleden. De man laat een vrouw met drie kinderen na. DE „STRAATROOF" IN DE SCHRIJN- WERKERSSTEEG TE ROTTERDAM. De „beroofde" beeft de portefeuille met geld afgegeven. Daarna is met een leege portefeuille de berooving gefingeerd. De politie van het bureau aan de Groote Pauwensteeg is er in geslaagd, den man aan te houden, die in de Schrijnwerkerssteeg te Rotterdam de vorige week Zaterdag den kan toorbediende W. de J. beroofd zou hebben van een portefeuille met een aanzienlijk bedrag aan bankpapier. Het is daardoor mogelijk het ge beurde geheel te reconstrueeren. De feiten ko men op het volgende neer De kantoorbediende W. de J. heeft geruimen tijd omgang gehad met een in verband met deze zaak ook al gearresteerden J. K., die, gelijk

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2