Kerk en School. Gemeenteraad. Marktberichten. EEN ONGELUK TE SOLT. Vgf dooden. Bij een brand, ontstaan tengevolge van het vlam vatten van een film bij een lezing met lichtbeelden van den pastoor te Solt, blijken twintig menschen ernstig gebrand te zijn. Vijf hunner zijn reeds bezweken en voor het leven van elf overigen wordt gevreesd. Daar men bang was, dat er lieden in de zaal zouden sluipen, die men wilde weren, waren alle uit« gangen extra goed gesloten. Dit had tengevolge, dat er maar één uitgang beschikbaar was, waarvan de deur ten overvloede nog naar binnen openging. Een van de slachtoffers, die er betrekkelijk nog goed is afgekomen, doet h-t volgende verhaal van de ramp De vertooning was ternauwernood begonnen toen een geweldige ontploffing de zaal deed schudden. Ik trachtte naar buiten te komen, doch kon in het vreeselijke gedrang niet op> schieten. Een jong meisje, dat onder den voet geloopen was, pakte zich vast aan mijn beenen. Ik hief haar op en trachtte met haar op de binnenplaats te komen. Bij de deur grepen anderen mij bij mijn armen en beenen vast, zoodat ik weer niet verder kon. Ondanks alle inspanning kon ik de menschen niet van mij afschudden. Het waren afschuwelijke oogen* blikken, die zich niet laten beschrijven. Plot* seling ging gelukkig de deur open, hoe weet ik niet, en de menschen achter mij drongen mij naar buiten, naar de binnenplaats. Daar zakte ik in elkaar. Wij zijn misschien tien minuten in de brandende zaal moeten blijven, maar mij hebben die een eeuwigheid toege» schenen. VAN DEN TREIN GEVALLEN. Een meisje gedood. Een jong meisje dat juist eindexamen voor de handelsschool had gedaan, keerde deze week uit Berlijn naar haar woonplaats Schönwalde per locaaltrein terug. Daar het in de coupé erg warm was ging ze op het balcon staan waar een heftige windstoot haar plotseling greep en uit den trein slingerde. Het meisje was op slag dood. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens achter, stallige belasting en gewetensgeld bij den Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Hellevoertsluis f 2000,— en f 2000,— en bij den Ontvanger der Directe Belastingen te Heenvliet f 1153,76 en te Oude Tonge f 5000,— en f 1000,-. MET VUUR GESPEELD. Een dele'jarlg kind v rbrand. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is, vermoedelijk door het spelen met vuur door kinderen, de schuur staande naast de boerderij van Vleerkotte te Tubbergen afgebrand. Door den hevigen wind sloegen de vlammen on* middellijk door het groote gebouw. Van de twee kinderen, die in de schuur aan het spelen waren, wist een den uitgang te bereiken. Het andere, een driejarig jongetje, is in de vlammen omgekomen. Later werd het lijkje vlak bij een deur uit de puinhoopen gehaald. Op het bericht van den brand was de bur* gemeester met de gemeentepolitie onmiddellijk ter plaatse aanwezig. Daar de wind in de richting van de groote boerderij stond, gelastte de burgemeester dat de brandweer van Almelo gewaarschuwd moest worden. Binnen een uur was deze ter plaatse aanwezig en begon met twee slangen op de motorspuit het blusschen. Ook de substituut officier van justitie, mr. Blok, was spoedig ter piaatse. In den avond was de brand zoo goed als geheel gebluscht. Twee varkens kwamen in de vlammen om, terwijl een aantal landbouwgereedschappen verloren ging. Verzekering dekt de schade. De vader van het slachtoffer was denzelfden mid' 1 dag uit het ziekenhuis teruggekomen. EEN NALATENSCHAP VOOR DE VREDESGEDACHTE. Een Hagenaar vermaakt f 5 HO,000,— aan bet Rijk voor het toekennen van een jaarlijksche vredesprijs. De Regeering stelt voor de erfenis van de hand te wijzen. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend, houdende machtiging van den Minister van Financiën tot verwerping van de nalatenschap van wijlen den heer johan Gerard Daniël Wateier, overleden te 's Gra= venhage op 22 Juli 1927. Uit de M. v. T. blijkt, dat genoemde heer Wateier bij oleogra* fisch testament, dateerende 16 November 1916 zijn vermogen na aftrek van enkele legaten, schulden en belastingen aan den Staat der Nederlanden heeft vermaakt, onder beding, dat het geplaatst worde op een der Nationale Grootboeken en dat het jaarlijksch revenu in een afgeronde som zal dienen tot uitkeering van een prijs voor dengene, die, op welke wijze ook door woord of voorbeeld, literatuur, beeldhouw, of schilderkunst, in binnen, of buitenland, zich het meest verdienstelijk heeft gemaakt ter bevordering van de vredesidee, of bijgedragen zal hebben om de middelen te vinden, om meer en meer den afschuwelijken oorlog op den duur onmogelijk te maken Blijkens den verderen inhoud van het testa ment zal de keuze van den prijswinnaar telken jare geschieden door de Tweede Kamer. Voorts wordt bepaald dat bij niet.aanvaarding het geheel komt te vervallen aan de Carnegie- stichting Mocht ook de Carnegie stichting weigeren de erfenis te aanvaarden, dan vervalt alles aan de gemeente 's Gravenhage. De regeering heeft becijferd, dat bij een beheer als in het testament voorgeschreven, de jaarlijksche revenuën zullen bedragen on* geveer f 19,000,—, hetgeen geleidelijk zal stijgen tot f 21,000,—. De regeering meent echter, dat de Carnegie'stichting meer geschikt moet worden geacht, om de taak, haar door der erflater toegedacht, op zich te nemen. Zij komt tot de coclusie, dat, door verwer ping van de nalatenschap, de Carnegie.stich- ting bedoelde taak zal kunnen vervullen. Ontrouwe ambtenaar. Zooals vermeld is, is een ambtenaar ter gemeentesecretarie te Boxtel voortvluchtig, na een bedrag ten nadeele van de gemeente ver duisterd te hebben. De gemeente zal evenwel geen schade lijden, daar de familie van dezer ambtenaar heeft toegezegd het verduisterde bedrag te zullen restitueeren. Onge'ukfcen. Het anderhalfjarig dochtertje van den heer S. te Nijmegen heeft Zondag een pan met kokend vet over het lijfje gekregen. De kleine is Maandag overleden. De tweejarige Freerk Roos te Groninger is aan het Binnendamsterdiep, bij het plotse, ling oversteken van de straat, door een vracht, auto gegrepen en gedood. Fen lijkje gevonden. Maandagmiddag zag een agent van politie een meisje liggen tegen een woning in hrt Zeeburgerdorp. Toen hij naderbij kwam, bleek hem, dat de kleine overleden was. Ook een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het meisje, dat ongeveer 4 jaar is, is afkomstig uit een gezin van een dezer woningen. De moeder, die weduwe is, was niet aanwezig. Het lijkje is, daar het over het geheele lichaam blauwe plekken vertoonde, door de justitie in beslag genomen. EEN TREINBOTSING VOORKOMEN. Te Ehrenbreitstein is Maandag door een ge lukkig toeval een groote ramp voorkomen. Op het spoor naar Keulen stond een boemeltrein, en toen de chef het vertreksein had gegeven, begaf hij zich naar zijn bureau. Eenige minuten later zag hij tot zijn schrik, dat de trein nog altijd op het spoor stond, waarover kort daarop de sneltrein int Frankfort moest voorbijrijden. De wisselwachter had n.l. zijn bevel niet kun nen uitvoeren; hij was plotseling op zijn post doodgebleven. Het sein voor den sneltrein kon nog juist onveilig wórden gezet. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. De brandweren van Berlijn en omstreken zijn Woensdag niet minder dan dertigmaal uit gerukt om gras- en heidebranden te bestrijden. Deze namen soms groote uitbreiding aan. Zoo is 's middags aan de Rummelsburger Chaussee een oppervlakte van 60.000 M2 heide verbrand. In het Köpenicker bosch is 4000 M2 opgaand hout in vlammen opgegaan. Bij Friedland in Mecklenburg zijn Woensdag 2000 morgen heide en bosch verbrand. Boven dien zijn tal van hooimijten vernietigd. Een groote oppervlakte vengrond brandde Donder dagochtend nog. ZWARE BRANDEN. Men meldt uit Essen, dat in West-Duitsch- land Woensdag twee zware branden hebben gewoed, die, door den sterken Oostenwind en het droge weer begunstigd, groote schade aan gericht hebben. In het Aaperwald bij Dussel- dorp ontstond een brand, die in korten tijd drie morgen 15-jarige pijnboomen vernielde en groo te den-aanplantingen ernstig beschadigde. In een graansilo bij Recklinghausen heeft een brand gewoed, die aan de groote voorraden schade toebracht van ongeveer 200.000 mark, VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN. Maandag is bij de politie van het bureau aan de Bergsingel aangifte gedaan, dat zich in een gezin, wonende aan de Ackerdijkstraat te Rotterdam bij de 3 kinderen vergiftigings verschijnselen hadden voorgedaan. De omstan digheid, dat er den dag te voren ruzie in het gezin was geweest en dat de vader des nachts' alleen met de kinderen in de woning was ge weest, deed ernstig vermoedens omtrent de oorzaak van deze verschijnselen ontstaan, uit het onderzoek is evenwei gebleken, dat hier geen misdrijf in het spel is geweest. Men had in de woning wasch in de bleekpoeder gezet en per ongeluk is bleekpoeder in de melkkan gevallen. Alle 3 de kinderen hebben Zondag avond melk uit deze kan gedronken en daarna hebben de verschijnselen van vergiftiging zich geopenbaard. Een van de kinderen, een jongen van 3 jaar is in het ziekenhuis aan den Berg weg ter observatie opgenomen, maar Woens dag al weer als geheel hersteld ontslagen. Ook de beide andere kinderen zijn weer beter. HEVIGE BRAND TE HAARLEM. Woensdagnacht is, door onbekende oor zaak, brand ontstaan in perceel Cornelis- steeg 6 te Haarlem, waar de rijwielherstelplaats wTas gevestigd van W. v. d. S. Het vuur greep al dadelijk zoo snel om zich heen, dat er wei dra gevaar ontstond voor de omliggende per- ceelen. De rijwielherstelplaats is geheel uit gebrand, terwijl de belendende perceelen veel brand- en waterschade kregen. Een deel van den topgevel moest worden gesloopt om neer storten te voorkomen. 2200 Rijwiel-buitenban den, eenige gebruike autobanden, een aantal rijwielen en 5 motorrijwielen gingen in de vlam men op. De achterzijde van perceel 4, be woond door een alleen wonende dame, brandde geheel uit. Kleeren en beddegoed zijn verbrand alsook een hond en een kat. Dit perceel is niet verzekerd; de rijwielherstelplaats wel. Om half zes was het vuur gebluscht. De commis saris van politie en de geheele staf van de brandweer waren ter plaatje. ALLERLEI. In Zuid-Tirol is men nu ook begonnen met het veritaliaanschen der namen. Men zal daar mee geleidelijk te werk gaan, om niet te zeer de aandacht te trekken. De Italiaansche equi valenten voor Duitsche namen worden vastge steld door senator Tolomei, die hierin expert is. De eerste slachtoffers te Bozen waren twee mannen. Fabian en Kröll genaamd. Hun is gelast zich voortaan Campieri en Cairoli te noemen. Uit Moskou wordt gemeld: In de bergen van Daghestan zijn tengevolge van een sneeuw- lawine vier bergbewoners en veel vee omge komen. De wegen zijn door pneeuw versperd en vele dorpen zijn van de buitenwereld af gesneden. Koning Gustaaf V van Zweden zal op 16 Juni a.s. zijn 70sten verjaardag vieren. Het Zweedsche volk, dat onder het ruim 20-jarig bewind van den koning een tijd van vrede en voorspoed heeft beleefd, wil voor deze ge legenheid een nationaal fonds bijeenbrengen, dat aan den koning zal worden aangeboden. Z. M. heeft zijn voornemen te kennen gegeven, om dit fonds te bestemmen voor het kankeronder zoek, waarvoor een bijzondere instelling te Stockholm zal worden gevestigd. Voorts zal wellicht het radium-hospitaal te Stockholm wor den uitgebreid en ook elders in Zweden bij- zondere ziekenhuizen worden gebouwd. Een oproep aan het Zweedsche volk is thans ver schenen, onderteekend door den eersten minister, den aartsbisschop van Upsala en tal van andere bekende perponen. Toen koning Oï^kar, de vader van koning Gustaaf, zijn 75sten verjaar dag vierde, is eveneens een fonds, en wel van 2.2 millioen kronen, bijeengebracht, dat tot bestrijding van de tuberculose was bestemd. ERGERLIJKE VERWAARLOOZING EN VRIJHEIDSBEROOVING. Een 56-jarige vrouw door haar zoon en schoondochter mishandeld. ACHT DAGEN OP EEN PRIVAAT OPGESLOTEN. Aan den Snippeling bij Deventer heeft een ergerlijk geval van verwaarloozing en vrij- heidsberooving plaats gehad, waarvan een 56- jarige gehuwde vrouw het slachtoffer werd. Woensdag heeft de marechaussee te Deventer ingegrepen, tot mogelijke redding van de in jammerlijken toestand verkeerende vrouw. De toestand dezer treurige aangelegenheid is als volgt Aan den Waterdijk te Snippeling woont het echtpaar S., waarbij een paar jaren geleden een zoon en schoondochter kwamen inwonen. De verhouding tusschen de schoondochter en de oude vrouw S. was voortdurend slecht. De oude vrouw schijnt wat achterlijk te zijn, doch, blijkens medische verklaring, in geen geval krankzinnig. Eenigen tijd geleden moest de politie reeds ingrijpen, omdat de vrouw was mishandeld en sedert deswege veroordeeling was gevolgd, werd de vrouw behandeld op on- geloollijke manier. Gedurende 8 a 10 dagen was ze thans opge sloten, wat buren hadden waargenomen, hoe wel van hulpverleening geen sprake kon zijn, om verschillende redenen. Woensdag heeft de marechaussee haar verlost uit haar „cel", n.l. een privaat, aangebracht in een koestal. Dat hokje heeft een breedte van 75 c.M., een hoogte van 1.45 M. en een lengte van 2.15 M. De zitplaats was het privaatdeksel en ook stond er nog een ledige oude stoof. Verder was er nog een leeg groenteblikje, waarin aan de opgeslotene af en toe wat water werd gegeven en een kop met wat koffie er in. De ruimte had een venstertje, groot 29 bij 21 c.M. met gaas bedekt en het glas wit gekalkt, om te beletten, dat men van buiten af de ongeluk kige zou kunnen zien. 's Morgens vroeg al werd de vrouw uit het bed gehaald en opgesloten en 's avonds om streek^ 8 uur weer uit het hok genomen, om dan in bed te worden gestopt, d.w.z. in een bedstede, op stroo, waarop een paar zakken. Het armelijke, vervuilde wezen was Woens dag, toen zij werd bevrijd, totaal verkleumd, met blauw opgeloopen handen. De thuis zijnde huisgenooten, n.l. haar echtgenoot en haar schoondochter beweren, dat het opsluiten nood zakelijk voorkwam, omdat anders de oude vrouw „weg zou loopen". Verder onderzoek wees uit, dat van nijpen de armoede bij deze menschen geen sprake is. De oude S. heeft een boerderijtje in eigendom, dat wel niet veel zal opleveren, doch zijn in wonende zoon is te Deventer werkzaam en heeft daaruit geregelde, hoewel niet groote inkomsten. Van daar dat de gemeente Diepen veen, waartoe S. behoort, niet bereid is tot steunverleening. De dokter, die het geval kent, verklaarde, dat directe hulp noodig was, wilde men de arme vrouw redden. Daarom greep de marechaussee in. De echtgenoot van' de ongelukkige wordt vervolgd wegens gepleegde vrijheidsberooving. Daarbij werd S. gesommeerd eenig geld te geven, voldoende om de vrouw gedurende een week onderkomen te verschaffen bij een zus ter van haar, wonende in Linde, gem. Diepen veen. Een landbouwer in de buurt heeft de stakkerd op een wagen daarheen vervoerd. De vrouw, Gerritje S. geboren R„ nam als haar heele bezit aan kleeren een rok, een hemd, een beddezak en eenx paar schoenen mee. „DE SCHUTTEVAER". Uit Londen vertrokken. Een groote menigte belangstellenden was Maandag samengestroomd op het „Embank ment" bij Westminster om getuige te zijn van het vertrek van de „Schuttevaer", welke met de Nederlandsche en Amerikaansche vlag in top aan de pier voor de afs^art gereed lag. Om vijf minuten over drie is de boot onder het gejuich der talrijke toeschouwers vertrokken. Gelijk men weet gaat de tocht nu eerst naar Plymouth, waar men eenige dagen blijft, en vandaar via dè Azoren naar New-York. De bemanning was welgemoed en vol ver trouwen. VERVOER VAN VEE. Zaterdag j.l. henben de inspecteurs der af- deeling 's-Gravenhage van de Ned. Vereeniging tot bescherming van Dieren vastgesteld, dat in een wagen van een veetrein uit Leeuwarden, met een bodem-oppervlakte van ongeveer 19 M2., elf koeien en vier stieren geladen waren. Bij de opening van de deur van den wagen bleek, dat drie koeien op den bodem uitge strekt lagen en door andere ernstig getrapt waren. Van een der dieren was de staartpluim met wortel afgetrapt, en van een ander waren de tepels en de uier vertrapt. Na de slachting en villing vertoonden de verwonde dieren in wendig groote gaten in het vleesch. Er is procejS-verbaal opgemaakt. KIND DOODGEREDEN. Woensdagmorgen is het 8-jarig kind van den heer A. Akse aan den Vriezenveenschen weg, uit school komende, op den Ootmarsummerweg door een handwagen overreden en onmiddellijk gedood. Waarschijnlijk is het kind op een dis selboom van twee aaneengekoppelde wagens geklommen en er af gevallen. LAAG WATER. Uit De Lemmer wordt gemeld Door den aanhoudenden Oostelijken wind is het zeewater voor De Lemmer tot 9 d.M. be neden A. P. gedaald. De'salonboot Zuiderzee, van de Holland-Friesland-Groningen-lijn, Dins dagavond van Amsterdam vertrokken, is Woens dagochtend vóór de haven van De Lemmer aan den grond geloopen. De post en de passa giers zijn door een binnenstoomboot van boord gehaald. Uit Zwolle wordt gemeld Door den aanhoudenden Oostenwind is het water op de Zuiderzee en als gevolg daarvan op het Zwarte Water en den IJssel zoo laag, dat de scheepvaart ernstige belemmering on dervindt. Het water aan de sluip van het Ka- terveer staat thans 25 c.M. beneden gewoon peil. De Zwolsche nachtboot is met een diep gang van 2.25 meter Woensdagmorgen nog gepasseerd, maar in de Willemsvaart vastge raakt, waardoor alleen kleine scheepjes nog kunnen passeeren. Aan de sluis worden thans alleen nog schepen van 11.40 M. diepgang ge schut. Blijft het water vallen, dan wordt de toegang tot de Willemsvaart ook aan minder diepgaande schepen verboden. OVER SABBATHS-SCHENDING IN OUDE TIJDEN. Prof. Dr. H. Bouwman schrijft in „De Bazuin' over den Coccejaanschen strijd. Orfder meer lezen we „Twee jaren daarna brak de twist weder uit toen Wilem Teellinck in een tractaat over den sabbat de strenge Zondags-opVatting verdedig de. De predikant Jacobus Burs te Zierikzee beschuldigde in een geschrift„Threnos of Weeclage" zijn ambtgenoot Teellinck, dat deze sabbattist was en hij leerde, dat mert op Sabbat wel mocht zaaien, ploegen, oogsten, reizen enz. indien de omstandigheden zulks vorderen. Door dit boek van Burs nam de Zonda.gsontheiliging nog toe. De Sabatschennis werd mede in de hand gewerkt door zulke predikanten, die niet gaarne voor slecht bezette kerken wilden pree- ken en daarom de namiddagbeurten niet hielden. Dit was geheel tegen den wensch der Dordt- sche Synode. Zij had bepaald, dat overal twee maal moest worden gepreekt. Eiken Zondag namiddag moest de Catechismus worden ge predikt op straffe van het kerkelijk censuur. Zelfs wanneer de gemeente weg bleef moesten zij terwille van het voorbeeld voor de leden van hun eigen huisgezin alleen preeken. Ook werd bij de overheid aangedrongen de onthei liging van den dag des Heeren tegen te gaan en marktdagen, kermissen, wapenoefeningen, jagen, visschen, het spelen van comediën, dan sen, drinkgelagen, enz. te verbieden. De over heid vaardigde wel keuren en plakkaten uit tegen deze misstanden, maar liet de zonde van de Sabbatsontheiliging vaak oogluikend toe. Dit is wel te verstaan, omdat zelfs vele predi kanten, niettegenstaande den aandrang der ker kelijke vergaderingen, de middagdiensten niet waarnamen en het volk op vele plaatsen weinig geneigd was den Sabbat te vieren en het ge wone werk na te laten. Telkens werd geklaagd, dat er op het land en in de werkplaatsen arbeid werd verricht, dat kooplieden en venters op de markten en op de straten hunne waren te koop aanboden, dat herbergen en winkels waren geopend, dat jaarmarkten en kermissen werden gehouden. Zelfs kwam het voor, dat de intrede van een predikant met publieke vermakelijk heden gepaard ging en dat het volk zich daarbij aan allerlei brooddonkenheid overgaf. Ook het begraven der dooden had dikwijls op Zondag plaats. De begrafenismaaltijden, de zoogenaamde „doodbieren" of „leebieren" gaven aanleiding tot klachten. Ten gevolge van de drinkerijen, die tot in den laten avond werden uitgestrekt, kwamen groote ergernissen voor. Telken jare werd in de Synoden in het gansche land ge klaagd over „krijtende zonde" en de verzoeken bij de overheid om het kwaad met strenge straffen tegen te gaan en aan de plakkaten de hand te houden, hadden niet altoos de ge- wenschte gevolgen. De kerk achtte zich geroepen zelfs met de censuur, met afhouding van het avondmaal, tegen de dronkaards, de herbergiers en die zich schuldig maakten aan publieken arbeid, spelen, kaarten op Zondag op te treden, doch de over heid belemmerde op vele plaatsen het uitvoeren dezer besluiten". Als men zulke dingen leest en thans in vele plaatsen de belangstelling ziet, die de catechis- musprediking in den avonddienst heeft, dan blijkt al weer, dat men met klachten over de ontrouw van ons geslacht aan de deugden der vaderen zeer voorzichtig moet zijn. VAN HIER EN DAAR. In het huwelijksformulier komt, onder meer, ook de uitdrukking voormet weten en wil hunner ouders en vrienden. Daarover schrijft A. K. in „de Rott. Kerkbode" „De tegenwoordige tijd is in velerlei opzicht zoo heel anders dan de vroegere. Het zou niet goed zijn als het steeds hetzelfde bleef, want dan zou er van ontwikkeling en vooruitgang geen sprake zijn. En wij behoeven daarom niet onvoorwaardelijk lofredenaars van den ouden tijd te zijn, haudatores temporis acti, en slechts critiek op den tegenwoordigen tijd te oefenen. Toch willen we op een iets wijzen, waarbij het verschil tusschen den vroegeren en tegen woordigen tijd al heel sterk uitkomt. Denk eens aan den jongeman en jongedochter bij het aangaan van het huwelijk, of liever nog bij raken tot de verloving. In den heel vroeger tijd, wij zouden zeggen in de grijze oudheid, was dit voor hun kinderen een zaak der ouders. Wanneer ouders elkander ontmoetten en het eene paar had een zoon en het andere een dochter, dan huwelijkten zij hun kinderen aan elkander uit en zij handelden daarin naar hun eigen oordeel, zonder dat naar den wensch der jongelieden werd gevraagd. In de Bijbelsche Geschiedenis zien wij dien toestand, dat het huwelijk der kinderen door de ouders werd behartigd, nog telkens beschre ven. We hebben slechts te denken aan Abraham die zijn knecht Eliëzer uitzond om een vrouw voor zijn zoon Izak te zoeken. In andere landen met name in het Oosten, wordt het heden ten dage nog zoo gevonden. Zelfs lezen we in de couranten meermalen, dat in het heidensche Oosten de ouders hun kinderen al uithuwelijkten nog voor zij geboren zijn. Een ideale toestand is dat allerminst en veel ellende in het huwelijksleven is daarvan na tuurlijk het gevolg. Er wordt dan niet gevraagd of die twee bij elkaar passen, of ér over en weer liefde in het hart is. Neen, alleen en uitsluitend het familieleven legt gewicht in de schaal. Tegenwoordig wordt bij niet weinigen precies het tegenovergestelde gezien. Een jongeman en een jongedochter vinden elkander op den levensweg, voelen liefde voor elkander, geven elkander het jawoord en verbinden zich aan elkander. Er wordt niet eens met vader of moeder over gesproken, laat staan dat hun ge vraagd wordt of zij het goed vinden. Neen, vader en moeder worden in eens voor het fait- accompli, voor het voldongen feit gesteld. Hun zoon, hun dochter is verloofd en gaat trouwen. De ouders hebben de mededeeling van het feit aan te hooren en stil te berusten. Ook dit is een groote misstand. Het aangaan van een verloving, het sluiten van een huwelijk is een veel te ernstige en gewichtige zaak. Een vaste band voor heel het leven wordt gelegd, die niet anders dan door den dood verbroken mag worden. De gevolgen vair een huwelijk zijn zoo verreikend zoowel van het geestelijke als van het natuurlijke leven. En wie kunnen daarbij beter raad geven dan de ouders, die hun kinderen kennen, weten wat zij noodig hebben en hen van harte liefhebben. Als het in een huisgezin goed is en de ver houding tusschen ouders en kinderen zoo is, als zij voor God zijn moet, dan kunnen wij ons niet voorstellen, dat eeij rechtgeaard kind, als het voor deze hoogst gewichtige zaak staat, niet eerst met Vader en Moeder ernstig raad pleegt, hun oordeel inwint en naar hun advies luistert. Ons Huwelijksformulier heeft deze zinsnede „zich tot den huwelijken staat, naar Christelijke ordening, met weten en wil hunner ouders, of voogden en vrienden te begeven". Uitdruk kelijk wordt er dus op gewezen, dat het niet alleen met weten, maar ook naar den wil der ouders of voogden moet zijn. Er wordt iets aan toegevoegd, dat menigmaal niet verstaan wordt. Er is ook sprake van de vrienden, maar dan moet men niet denken aan wat wij in het dagelijksch leven „vrienden" noemen. Vrienden, zooals het hier in één adem met ouders en voog den staat, beteekent de familie. In de allereerste plaats is daarbij aan de grootouders van beide zijden te denken. Het huwelijk is niet een zaak van de twee geliefden met elkaar, maar ook een hoogst gewichtige familie-aangelegenheid. En dus niet alleen met weten en wil der ouders, maar ook der vrienden, dat is der familie. Werd dit alles maar bij tijd bedacht, menige moeite en onaangenaamheid in het latere leven zou voorkomen zijn. Vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET, op Dinsdag 20 Maart 1928, des v.m. half elf uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden, met uitzondering van de heeren Koppenaal en Berk, die door ziekte verhinderd zijn. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een missive ten geleide van een goedgekeurde overeenkomst betreffende het beleggen van kasgeld; een missive ten geleide van de goed gekeurde gemeentebegrooting 1928; een mis sive ten geleide van een goedgekeurd reglement van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur; een bericht van ontvangst van Ged. Staten betref fende de verordening tot wijziging van de brand weerverordening; het proces-verbaal van kas- opneming bij den gemeente-ontvanger, waaruil blijkt, dat boeken en kas in orde zijn bevonden; een mededeeling van ten kantore van den Rijks ontvanger gewetensgeld voor deze gemeente, zijnde 2603.66 en het jaarverslag over 1927 van de commissie tot wering van schoolverzuim welke stukken voor kennisgeving worden aan genomen. Bouw arrestantenlokaal. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Officier van Justitie betreffende het bou wen van een arrestantenlokaal met verzoek hieraan voor 30 Juni te voldoen, is door Burg. en Weth. begrooting en teekening gevraagd voor het bouwen van een arrestantenlokaal en vragen B. en W. machtiging tot uitvoering van dit werk volgens overgelegde teekening. De heer VAN PAASSE stelt voor een kamer van de politiewoning voor dit doel te bestem men, wat volgens hem voordeeliger zal uit komen. De heer VAN SPRANG gelooft ook wel, dat dit voordeeliger is, maar acht het niet gewenscht dat arrestanten worden ondergebracht in de politiewoning. Nadat alle leden hierover het woord hebben gevoerd, wordt het voorstel van B. en W. tot bouwen van een afzonderlijk arrestanten lokaal aangenomen. Tegen de heeren van Paasse en Elve. Brandspuithuisje. In verband met hetgeen in de vorige ver gadering is besloten betreffende het brandspuit- huisje, is door B. en W. begrooting en tee kening gevraagd voor een nieuwe bergplaats voor de motorspuit en wordt deze den Raad overgelegd. De heer VAN PAASSE stelt voor Van Varik uit Middelharnis begrooting en teeke ning te laten maken en dan aan de ambachts lieden te vragen of zij genegen zijn het werk uit te yoeren voor de door voornoemde per soon opgemaakte begrooting. Er wordt besloten Van Varik begrooting teekening te laten maken. n Verzoek M. van Damme. Op een verzoek van M. van Damme, om voor zijn schuur in de Burg. Sterkstraat een straatje te leggen in verband met de gemaakte goot, wordt gunstig beschikt. Hondenbelasting. Het door B. en W. opgemaakte kohier van de hondenbelasting, dienst 1928, wordt onver anderd vastgesteld tot een totaal bedrag van een honderd en twintig gulden. Rekening A. B. Armbestuur. De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1927 wordt nagezien door; de heeren van Paasse en van Sprang en op voorstel der commissie besloten deze onveran derd vast te stellen als volgt: ontvangsten 980.87, uitgaven 984.52, alzoo een nadeelig slot van 3.65, onthoudende B. en W. zich van medestemmen over dit besluit. Rekening Weeshuis. De rekening van het weeshuis over 1927 wordt nagezien door de heeren Elve en Arens- man en op voorstel der commissie besloten deze onveranderd vast te stellen als volgt ontvangsten 185.11, uitgaven 113.10, alz Ti een batig slot van 72.03. J Verslag toestand gemeente. Het door B. en W. opgemaakte verslag van den toestand der gemeente over 1927 wordt den Raad aangeboden. Verslag volkshuisvesting. Het door B. en W. opgemaakte verslag met betrekking tot verbetering van de volkshuis vesting over 1927 wordt eveneens den Raad aangeboden. Wijziging begrooting. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot het doen van enkele af- en overschrijvingen op de begrooting 1927 en 1928. Vaststelling heffingspercentage. Na eenige bespreking worcit het heffings percentage voor de gem. Inkomstenbelasting vastgesteld op 2 (vorig jaar 2Jjj) en de op centen op de R. I. belasting op 80 (vorig jaar 80). Ontslag klokluider-grafdelver. Op een verzoek van M. Borgdorff om eervol ontslag als klokluider-grafdelver met ingang van 15 Maart, wordt besloten hem het gevraagde ontslag te verkenen. Naar aanleiding van het ontslag van M. Borgdorff stellen B. en W. voor Joh. Huizer Dingz. hiervoor te benoemen en tevens te trachten voornoemde persoon in vasten dienst der gemeente te verkrijgen, zoodat alle voor komende werkzaamheden door hem worden ge daan en dit bij instructie te regelen. Na eenige bespreking wordt besloten Huizer te vragen of hij daartoe bereid is. Bij de gebruikelijke rondvraag vestigt de heer VAN PAASSE de aandacht op de lan taarn van het groot havenhoofd, welke volgens deskundigen te laag hangt. De heer VAN SPRANG vraagt of een on derzoek kan worden ingesteld naar de weeg brug, welke volgens enkelt personen niet zuiver weegt. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. ROTTERDAM, 20 Maart 1928. Op de heden in ons Veilingslokaal, ^at moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 5,— tot f 6,35 Idem (klein)tot Idem extra zwtot Eendeieren4,50 tot 6,- Ganseieren tot Middenprjjs f Aanvoer 275,000 stuk». DE ROTTERDAMSCHE VEILING

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 6