LMIIPEIIfiPPEII Fa. 10. BOEKHBUEIt&ZOIIEn Advertentiën. Uit de Pers. V er koopingen. Marktberichten. Dankbetuiging Ingezonden Stukken. L>and- en Tuinbouw. 6 o Geboren JACOBUS DANIËL. Getrouwd G. J. BUTH D.Azn. ANNA G. BUTH—van Es Francina uan der mast, DE PAPIEREN welke wij reeds eenige weken annonceerden zijn thans aange komen. Komt onze prachtige sor teering zien. Ze zijn niet te on derscheiden van de gebruikelijke zijden Kappen. Alléén ze zijn veel goedkooper BOEKHANDEL SOMMELSDIJK in en door de uitoefening van den dienst heeft gekregen. EEN ONTVOERDERSBENDE. Hooge losprij*®" voor de ontvoerden. Te Detroit is een sensationeele ontdekking gedaan, die een eigenaardigen kijk geeft op Amerikaansche toestanden. Het betreft hier een reeks misdaden, op groote schaal uitge» voerd door een goed.gedisciplineerde misdadi» gersbende, bekend onder den naam «De pur» peren bende«, die in de laatste maanden in ruim 40 steden rijke burgers heeft ontvoerd en voor hun in.vrijheid.stelling groote losprij» zen heeft gekregen onder bedreiging de ont< voerden anders te zullen dooden. De laatste twee slachtoffers waren Herry Watson, een plaatselijke arbeidersleider, en James E. Hall, de voornaamste eigenaar van een goed rendeerend restaurant. Wat on werd Maandag j.l. ontvoerd. Den volgenden dag ontving het bestuur van de Amerikaansche federatie van arbeiders een briefje, waarin 25.000 dollar werd geëischt voor zijn vrijlating. De arbeidersleider wordt nog steeds vermist daar de federatie geweigerd heeft, losgeld voor hem te betalen. Hall zat j.l. Vrijdag aan tafel met zijn vrouw, toen twee mannen binnenkwamen, die politie» penningen vertoonden en hem verzochten, hen te vergezellen naar het politebureau, ten» einde een pasgearresteerden misdadiger te iden. tificeeren. Een half uur later belden twee andere man» nen aan en gaven mevrouw Hall een briefje, waarin zij werd uitgenoodigd onmiddellijk 10 000 dollar te betalen om haar echtnoote van den dood te redden. Hall is gisteren weer teruggekomen. Hij had de 10000 dollar aan zijn ontvoerders reeds betaald. Hij deelde den verslaggevers mede, dat hij en zijn vrouw Detroit een poosje gingen verlaten, daar hij nog ziek van den doorgestanen angst was. Hij weigerde alle inlichtingen om zijn ont» voerders te identificeeren, daar hij hun wraak vreesde. Alle andere slachtoffers van de Purperen Bende hebben na hun vrijlating hetzelfde stil» zwijgen in acht genomen. Het is de politie tot nog toe niet gelukt, enkele arrestatie te verrichten, 100 jaar. Woendag a.s. wordt de weduwe H. S. van der Laan te Kollumerzwaag (Fr.) 100 jaar. Brand In een Nederlandachen Rijnstoomboot Wolff meldt uit Koblentz, dat op de Neder» landsche Rijn«stoomboot, Wllem I, Zondag» nacht brand is uitgebroken in een lading papier en gerst in het voorste ruim. Het vuur greep snel om zich heen, doch kon ten slotte overwonnen worden. Een groot deel van schip en lading werden echter vernield. De beman» pt ning van het schip kon slechts in groote haast uit de spoedig in brand geraakte hutten vluchten. EEN MOEDIGE DAME. P«r auto de wereld rond. Wolff seint uit Peking d.d. 18 dezer: Mejuffrouw Stinnes, dochter van den over» leden bekenden Duitschen millionair Stinnes, is op haar wereldreis, die ze per auto onder» neemt, gisteren te Peking aangekomen. Zij was in Mei van het vorig jaar met haar Adler»auto uit Berlijn vertrokken en had haar route over den Balkan, Angora, Syrië, Perzië, Kaukasië, Siberië en Mongolië genomen. In Irkoetsk moest zij twee maanden wach» ten, tot het ijs van het Baikalmeer stevig ge» noeg was om haar auto te dragen. Herhaaldelijk liep zij in Mongolië gevaar in de handen van bandieten te vallen en zij moest daarom groote omwegen maken. Na eenige weken oponthoud in Peking, zal juffrouw Stinnes haar weg naar Moekden en verder naar Korea, Japan en Amerika voort zetten. SI NON E VERO „De Koerier" schrijft Hij was sergeant en had den lande twintig jaar trouw gediend. Toen kwam de tijd voor zijn automatisch pensioen. Maar hij voelde zich nog jong en krachtig en wilde nog gaarne doordienen. In hoofdzaak, omdat hij een jongen had op de H. B. S., dien hij nog gaarne verder wilde laten leeren, wat hij van zijn pensioen niet kon doen. Een nauwkeurige berekening had hem geleerd, dat hij er met zuinig leven zou kunnen komen, als hij nog een klein half jaar actief zou kunnen dienen en zijn volle tracte- ment zou kunnen behouden. Dat zou hem een twee duizend gulden schelen en hij zou daarmee in staat zijn zijn jongen de begeerde opvoeding te geven. Dies requestreerde hij. Doch kreeg nul op het request. Hij probeerde het zoo, doch de bepalingen bleken onverbiddelijk en hij moest afvloeien. Maarwie niet sterk is, moet sliih zijn. En zoo kreeg hij een illuster plan. Het was een paar dagen voor den fatalen datum, dat hij zou afzwaaien. De nacht had zijn zwarte kleed reeds over de aarde ge spreid. En hij steeg op zijn stalen ros. Maar vergat daarbij met opzet zijn lantaarn. Wat hij hoopte gebeurde. Hij werd aange houden en bekeurd. Voor een burger een zaakje van niets, dat den volgende ochtend door den landrechter wordt behandeld. Voor den militair, de inleiding tot een krijgs raadszaak. Wat ook de bedoeling was van den vader, die zoo gaarne zijn zoon wat wilde zien be reiken. Wantde bepalingen, die zoo onverbid delijk zijn aanblijven in actieven dienst in den weg stonden, zijn ten aanzien van krijgsaange- legenheden, even onverbiddelijk. Zij zeggen, dat een militair, tegen wie een krijgsraadszaak aanhangig is, niet met verlof kan gaan enniet gepensionneerd kan worden. Doorkneed in de kronkelwegen van de mili taire rechtspleging, wist hij nu de behandeling van zijn overtreding negen maanden te rekken. Toen werd hij veroordeeld tot vijftig cent boete. Maar had intusschen negen maanden activiteitstractement genoten en de twee duizend gulden, die hij voor de toekomst van zijn kind noodig had, op deze wijze eerlijk verdiend. De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie1 Id het plaatselijk bericht uit Ouddorp in Uw blad van 17 Maart betreffende een ver» gadering tot oprichting eener Coöp. Bakkerij komen een paar onjuistheden voor, welke we gaarne hersteld zien. In bedoeld bericht heet het«Zij deden ver schillende mededeelingen o.a. het inleggeld is oer lid f 5.—, mekkebrood wordt niet gebak' ken, dus alle leden eten hetzelfde brood*. In de eerste plaats is het door ons gewenscht genoemde inleggeld geen f 5,— maar f 15,—, en in de tweede plaats hebben wij er op ge wezen, dat het ongewenscht is, dat in een Coöp. Bakkerij «gemekt* wordt, omdat dit ondoelmatig werkt, maar ook in een coöpe ratie totaal overbodig is. Ieder weet in Ooddorp en op Flakkee, dat onder «mekken* verstaan wordt, dat men meel bij den bakker brengt, wat deze tot brood verwerkt en waarvoor deze zijn «bak- centen* ontvangt, in gewonen stijl «loon' bakken* genoemd. Dat daaruit voortvloeit, «dus alle leden eten hetzelfde brood« is onzin, want in iedere coöp. bakkerij wordt alle soorten brood gebakken, wat plaatselijk door de ingezetenen wordt verlangd, Intusschen kan het Ouddorpsche publiek bij de in het bericht genoemde bestuursleden wel de noodige inlichtingen krijgen. Met dank voor de plaatsing Achtend, J. C. DE BONTE. Secr. Coöp. »Volharding Dirksland, 17 Maart 1928. (Nadruk verboden). Gewassenwedstrijd. Zoo hier en daar zijn in de laatste jaren ge- wassenwedstrijden uitgescsreven, welke ten doel hebben de landbouwers te prikkelen om de pro ductiviteit van hun akkers zoo hoog mogelijk op te voeren, met als hoofddoel: hun bedrijf zoo rendabel mogelijk te maken. Deskundigen ais landbouwconsulenten, tredph daarbij als keurmeesters en tegelijk als voorlichters op. Zoo n wedstrijd kan in een streek ongetwijfeld hoogst nuttig werken, en 't ligt, dunkt ons, allereerst op den weg der landbouwvereenigin- gen dat middel aan te grijpen. Maar dewijl er geld mee gemoeid is, zullen ze en onzes inziens met het volste recht, omdat het hier een zaak geldt voor de welvaart van een geheele streek van het grootste belang veelal een beroep moeten doen niet alleen op de boeren leenbanken, maar ook op de gemeentebesturen. Geen subsidie kan beter besteed worden, om dat daardoor het algemeen belang in den ruim- pten zin wordt bevorderd. In streken, waar veel pachters onder één of een paar pachtheeren wonen, kunnen deze laatsten de geldmiddelen verstrekken om voor hun pachters een wed strijd te doen organiseeren. Voordeel en ge noegen zijn hieraan voor beide partijen ver bonden. Een mooi voorbeeld van een zoodanigen wedstrijd vindt men op het landgoed Weldam in Overijsel. Na 5 jaren is de belangstelling voor den wedstrijd zóó groot geworden, dat thans ook anderen dan Weidammer pachters er aan mogen deelnemen. Wijl een goede, om niet te spreken van een idealen oogst, van veler lei factoren afhankelijk is, moet ook, bij deel name aan den wedstrijd, door den boer op allerlei zaken gelet worden. Bij alle gewassen, maar bij haver vooral, is de stand van de grootste beteekenis, vooral ook omdat hierin veel minder onkruid voorkomt. Bij aardappelen is naast een goeden stand ook van beteekenis: een gezond gewas. Om met succes aan den wedstrijd te kunnen deelnemen, zal men voorts acht moeten geven op: diepe grondbewerking, waarbij af en toe een bewerking met den on- dergrondsploeg niet vergeten mag worden, op het gebruiken van prima zaai,- en pootgoed, het vermijden van een dichten stand, op een krachtige onkruidbestrijding, een doelmatige be mesting, enz. Zeer noodig is ten slotte, dat veel meer aandacht wordt geschonken aan den kalktoestand van den bodem: zonder een goeden kalktoeptand geen maximum oogst Het gebruik van verschillende kalizouten. Nog veel onbekendheid bestaat er betreffende de verschillende kalizouten en het juiste gebruik er van. Wij kennen hier: kainiet met 12.4 pet. kali, 20 pet. kalizout, 40 pet. kalizout, patent kali met 25 en zwavelzure kali met 50 pet. kali. De twee laatste meststoffen bevatten maar weinig chloor, voor welke stof enkele gewassen als aardappels, boekweit en tabak erg gevoelig zijn; daarom geeft men bij aardappels, voor de keuken bestemd, ook liefst patentkali, welke hoogstens slechts 4 pet. chloor bevat. Het ge bruik van 20 pet. en 40 pet. kalizout is in de laatste jaren zeer toegenomen ten koste van kainiet: die beide meststoffen hebben een hooger kaligehalte, men hoeft er dus minder van uit te strooien, en ook minder vracht voor te betalen. Maar bovendien bevatten ze naar rato minder chloor dan kainiet. In een baal kainiet (100 kilo) heeft men plm. 30 pet. chloor, in een baal 20 pet. of 40 pet. kalizout plm. 40 pet. Maar men heeft, om gelijke hoeveelheden kali in den grond te brengen, ruim anderhalf maal zooveel kainiet noodig als 20 pet. kali zout en wel ruim 3 maal zooveel als van 40 pet. kalizout. Reken maar na Toch geeft men bij aardappels ook wel in plaats van patentkali: 40 pet. kalizout, namelijk op niet al te zware en weinig doorlatende gronden mits de aanwending vroeg geschiedeOok in den boomgaard mag men het dan wel uitstrooien. Een vroege uitstrooiïng van ruwe kalizouten is gewenscht om de chloor gelegenheid te geven om met de kalk, welke van de klei en humus ip losgemaakt, tijdig naar den ondergrond te zakken. Het zijn de kali, de natron en de magnesium, voorkomende in de kalizouten, die de kalk vrijmaken en uit de bouwvoor doen verdwijnen. Hiermee moet de landbouwer dus rekening houden. Hoe meer kalizouten hij ge bruikt, des te meer kalk zal hij ook moeten aanwenden, om het verlies aan kalk, pas ge noemd, te vergoeden. Dit is noodig om een juisten kalktoestand te bewaren. Wij herhalen: vooral bij aardappels moet de uitstrooiïng van chloor bevattende meststoffen zóó vroegtijdig geschieden, dat de chloor voldoende is wegge zakt, als de groei der aardappels begint. Weet gij Weet gij: dat over '24'25 (latere cijfèrs zijn onbekend) voor ambachtspcholen, vak scholen en vakcursussen in totaal door Rijk en gemeenten werd uitgegeven 10 millioen en rujm 438 duizend gulden, en voor dito scholen en cursussen ten behoeve vart 4gn landbouw slechts totaal 355.685 Voor het eerste on derwijs dus ruim 44 ton, voor het laatste ruim 3Yi ton; voor het laatste dus nog geen 6 pet. van het eerste Weet gij dat ons land met zijn groote bevolking zijn welvaart moet ontvangen uit het buitenland, door namelijk zooveel mogelijk uit te voeren? En dat het daarom een landsbelang is, dat ons land ge schoolde arbeiders heeft, zoowel in de nijver heid als op het platteland Maar weet gij ook: dat in 1925 de uitvoer van nijverheids- produkten bedroeg 750 mihoen tegenover 725 millioen voor landbouwprodukten; en dat in het eerste cijfer (van de nijverheid) nog zeer veel uit het buitenland opgekochte halffabri katen zijn opgenomen Wenken en mededeelingen. (Landbouwhuishoudonderwijs) Een zenuwarts schreef onlangs in „Voeding en Hygiëne": „Het jonge meisje is door haar levenswijze niet meer zoo goed in staat Met schrik ziet men dit geslacht aan in vreeze voor de nieuwe generatie, die er uit geboren moet worden". Laten we onze boerenmeisjes dan maar een opvoeding geven, die niet in de mode is, maar die geestelijk gezond is. Ook de welgestelde boerendochter moet een dieper inzicht krijgen in de nieuwste wetenschappelijke uitkomsten, van voedingsleer en hygiëne van kinderverzorging en Landhuishoudkunde, van groenten en vruchten en bloementeelt, van zui velbereiding enz., enz., terwijl men tevens zorg moet dragen, dat er een zeer beschavende in vloed van uitga. Wij hebben ook eenvoudige cursussen en schooltjes noodig, want we hebben boerenvrouwen noodig, die beschavend op hun omgeving inwerken en die met een gezonden kijk de wereld inzien. Het is niets, dat we anders zijn dan de stedeling, als we maar niet minder zijn, dat wil zeggen: lager staan in ontwikkeling en beschaving. Dan zal de boeren stand de plaats in onze samenleving gaan in nemen, welke haar toekomt. B-r. De «Standaard* driestart: Van meester tot doctor. Vrijdag 11. was voor de Vrije Universiteit in het algemeen en de juridische faculteit in het bijzonder een ouderwetsche dag. Ouderwetsch in dien zin, dat weer eens promoties plaats vonden en wel twee op één en denzelfden dag. Mr. J Postmus verwierf den doctorstitel met eene studie op statistisch terrein, terwijl Mr. A. van Deth in de rij der doctoren werd op« genomen, na verdediging van een proefschrift op een onderwerp van volkenrecht betrekking hebbend. Vroeger was dergelijke promotie in de rechts' geleerde faculteit geen bijzondere gebeurtenis, maar langzamerhand werd zij rariteit. Immers voorheen was de intrede tot dead» vocatuur, het bekleeden van onderscheidene ambten, onlosmakelijk verbonden aan het bezit van den doctorstitel. Wie advocaat, wie rechter wilde worden, wiens hart uitging naar hooge dingen, moest promoveeren. Aangezien nu de promotie aan de Vrije Universiteit slechts mogelijk is op proefschrift, beëindigde elk student zijn studiën met het leveren eener dissertatie. De wet werd onder Minister Visser gewij» zigdwie doctoraal examen aflegde, werd meester in de rechten en het bezit van dien meesterstitel was voldoende voor de toelating tot ambten en betrekkingen. De doctorsgraad kon pas verworven worden na eene promotie, die alleen en uitsluitend door het schrijven en het verdedigen van een proefschrift kan worden voltrokken. De doctorstitel kreeg dus uitsluitend weten» schappelijke beteekenis, en voor nagenoeg alle juristen is de wetenschappelijke roem, die daar» mee kan worden ingeoogst, geen voldoend sterke prikkel om zich al den arbeid en kosten te getroosten, die de overgang van «meester tot doctor« met zich brengt. Ook bij de leerlingen der Vrije Universi» teit gaat van dit wetenschappelijk predicaat te weinig bekoring uit en zoo raakte het pro» moveeren bij de'juristen deerlijk in onbruik Jammer in meer dan één opzicht I Jammer voor de doctorandi zelve, voor wie het saam stellen van dergelijk proefschrift zeer veel profijt kan opleverenjammer voor de Uni» versiteit, wier positie door het verschijnen van goede proefschriften wordt versterkt. Dat na de lange periode van doc'orale leegheid weer een ouderwetsche dag aanbrak, verlevendigt de hoop dat de twee koene pionieren van Vrijdag 16 Maart weldra door een waardigen stoet van jonge doctors zullen worden gevolgd. Donderdag 22 Maart, des namiddags half vier, te Ouddorp aan de Haven, om contant geld van een partij scheepsafbraak, ten ver» zoeke van de heeren Gebr Bezuijen te Oud» djrp. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdagen 15 en 22 Maart 1928, bij veiling en afslag, telkens des avonds 7,30 uur te Den Bommel in café van der Plaat, van een huis met schuur, erf en grond te Den Bommel aan de Kaai, kad. secti' B no. 1393, groot 1 A. 50 cA en van een in de nabijheid daarvan gelegen tuin aidaar, kad Sectie A no. 293, groot 3 A 90 cAin 2 perceelen en in combinatie, ten verzoeke van den heer L. Vaalburg. Notaris VAN DER SLUYS. Verkooping van Paarden, Hoornvee en Landbouwwerktuigen te Oude Tonge, op de bouwhoeve »en ten verzoeke van Mej. We'd. P. E. Heestermans aldaar, op Donderdag 22 Maart 1928, des morgens 10 uur. Notaris VAN BUUREN. Woensdag 28 Maart 's voormiddags 10 uur op Nieuw Stellendam, van 2 paarden, een 2>jarige stier, 5 kaifvaarzen, tweejarige vaars, 7 anderhalfjarige vaarzen, 4 jaarling, Drie» lingwagen, brik, 2 graanbrekers, bietensnijder, windmolen, haamtuig, ruiters, wit hooi, mus- terd enz. Ten verzoeke van den Heer T. Tanis Tz. te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Vrijdag 30 Maart 's nam. 4 uur te Goedereede, in het logement «De Gouden Leeuw*, verhu* ring bij inschrijving ten verzoeke van het Alg. Armbestuur te Goedereede, voor 10 jaren, ingaande blootschoof 1928 van 1.23.60 H A (2 Gem. 207V2 R. V. maat) bouwland te Goe» dereede in den Kleinen Zuiderpolder, thans in pacht bij B. Temmink; 0-69.10 HA. (1 Gem. 151Vj R. V maat) bouwland te Goede» reede in den Kleinen Zuiderpolder, thans in pacht bij Mozes Aleman1.29-40 H A. (2 Gem. 245 R. V. maat) bouwland te Ouddorp in den Ouden Oostdijk, genaamd «De Doorn, meed*, thans in pacht bij Willem Tanis Janszoon en 0 82.10 H.A. (1 Gem. 236'/2 R. V. maat) weiland te Ouddorp in het Oudeland, genaamd «Krabbeland*, thans in pacht bij W. van der Bok. Notaiis VAN DEN BERG. Op nader te bepalen datum zullen worden geveild de onroerende goederen van den heer C. C. Bruggeman te Middelharnis, gelegen in de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk en Stellendam. Notaris VAN BUUREN. Openbare Vrijwillige Verkooping op nader te bepalen datums van a. van huizen, tuinland benevens 9.73.80 H.A. bouwland in den polder Kraaijestein te Sommelsdijk b twee/derde gedeelte in diverse perceelen hofland te Sommelsdijk in de z.g. Oudestee en Stoofhoekten verzoeke van de erven van Mejuffrouw M. L. de Graaff e. a Notarissen P. A. VAN BUUREN te Middel, harnis en A. B. DAM, Rotterdam. Centrale Velling te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 16 Maart 1928. Sinaasappelen f 2,80 tot f4,51 per lOOstuks. Spinazie f 32,80 per 100 K.G. Knollen f 1,80 tot f 2,— per 100 KG. Kaas (komijne) f 0,24 tot f 0,31 per pond. Kaas 20plus f 0,35 tot f 0,36 per pond. Kaas (volvet) f 0,53 tot f 0,60 per pond. Boter f 1,— tot f 1,10 per pond. Veiling van Maandag 19 Maart 1928. Sinaasappelen f 3,20 tot f 4,55 per 100 stuks. Spinazie f 27,— tot f 27,70 per 100 K.G. Knollen f 2,60 per 100 K.G. Kaas (komijne) f 0,23 tot 0,37 per pond. Kaas 20plus f 0,30 per pond. Boter f 1,— tot f 1,04 per pond. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, Amsterdam. Marktoverzlcht der vorige week. Het koude weer blijft aanhouden en hier» door is de handel levendiger, de verkoop gaat vlugger, met vraag naar de beste soorten, vooral le soort Zeeuwsche bonten en blauwen ■blijven gevraagd met een groot prijsverschil voor afwijkende soorten. Vlaamsche industrie zijn geruimd en hiervoor komt nu meer vraag, verwacht bij aanvoer eenigszins hooger prijs te maken is. Drentsche bijna onverkoopbaar. Flakkeesche en Spuische eigenheimers en ook uit Friesland geen aanvoer. Uien gevraagd tegen hoogen prijs. IJpolder roodster gevraagd, bravo's geen aanvoer. Prijzen waren heden 19 Maart 1928: Zeeuwsche bonten f 6,— k 7,25, dito blau» wen f 5,75 a f 6,25, dito blauwe poters f3,60 a f 3,75, dito bonten poters f 3,50 f 3,75, dito Bevelanders f 5,75 k f 6,—, dito Blauwe eigenheimers f 5,50 a f 5,75, dito roodster f 5,50 a f 5,5. Uien per 60 kg. f 8,— it f 9,—. Vlaamsche zand'industrie f 3,— it f 3,25, dito klei-industrie f 4,— a f 4,20, dito zand<eigen» heimers f 3,50 it f 4,—, Hillegommer»zand f 7,50, IJpolder roodster f 5,50 a f 5,75, VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 19 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 463 vette runderen, 258 vette kalveren, 216 schapen en lammeren, 1287 varkens. Prijzen per Yi k.g.: koeien 30 a 34 c.; 42J-2 a 45 c.; 50 a 52 c.; ossen 39 c.; 41 a 44 c.; 47)/; a 50 c.; kalveren 60 a 65 c.; 75 a 80 c.; 90 a 95 c.; schapen 28 c.; 34 c.; lammeren 20—35 per stuk; varkens 31 c.; 32 c. De aanvoer van koeien en ossen was ruim. De handel was gewoon en in de prijzen was weinig verandering. Een enkele puik beste koe ging nog tot 3 cent boven noteering. Stieren waren onbeteekenend aangevoerd en derhalve geen noteering. Vette kalveren met ruimen aanvoer. De handel was stroef en de prijzen voor eerste kwaliteit waren iets hooger, voor afwijkende kwaliteiten konden de oude prijzen niet bedongen worden. Een enkel puik best exemplaar ging nog 5 tot 10 cent boven noteering. Schapen en lammeren met weinig aanvoer, matigen handel en gewone prijzen. Varkens waren ruim aangevoerd. De handel was stroef en de oude prijzen der vorige week konden niet bedongen worden. Zware varkens gingen tot 32 cent. Zouters tot 28 cent. AMSTERDAM, 19 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 553 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 1-1.10, 2e kwal. 0.801, 3e kwal. 60—80 c. per k.g. slachtgewicht; 130 melk- en kalfkoeien, 300420 per stuk; 83 vette kalveren, 2e kwal. 0.951.05, 3e kwal. 7594 c. per k.g. levend gewicht; 296 nuchtere kalveren, 714, 49 schapen 3242 per stuk; 740 Holl. varkens, Overz. en Geldersche: le kwal. 7273 c„ 2e kwal. 7072 c„ vette varkens 7072 c. per k.g. slachtgewicht; 79 paarden, 100—225 per stuk. BOTER, KAAS EN EIEREN. OUDEWATER, 19 Maart. Kaas. Aanvoer 11 partijen, tezamen 495 stuks, wegende 2475 k.g. Eerste soort Gouda met rijksmerk 53-55, idem mindere qual. 5052. TIEL, 19 Maart. Boter. Aangevoerd 59 k.g., prijs 2.202.40. Eieren. Aanvoer 280.000 stuks. Prijs groothandel 5.25—5.60 de 100 stuks; particulieren 45% c. per stuk. APELDOORN, 19 Maart. Eeieren. Aanvoer 180.000 stuks. Prijzen 56.25, middelprijs 5.80 de 100 stuks. Handel gewoon. GRANEN ENZ., MEEL EN OLIËN. ROTTERDAM, 19 Maart. Binnenlandsche granen (Peulvruchten). Tarwe iets minder ruim ter markt kon in puike/goede kwaliteit vrijwel onveranderde prijzen opbrengen, terwijl blanke schottarwe zonder lucht iets beter was. Voer- kwaliteit onveranderd. Goede puike van 13 tot 14.50, schottarwe 12.25 tot 12.50, voer 11.50 tot 11.75. Gerst chevalier prijshoudend 13.25 tot 14. Haver vaster gestemd en iets hooger betaald van 12.50 tot 13.50. Erwten kleine groene flauw gestemd van 19 tot 28 naar kwaliteit. Schokkererwten iets vaster gestemd. Klein aanbod. Allep per 100 K.G. ROTTERDAM, 19 Maart. Fijne Zaden. (Boerennoteering)Karwijzaad 3537, blauw maanzaad, 3336, kanariezaad 11 13, voer lijnzaad 17—19, zaailijnzaad 2224, alles per 100 k.g. AMSTERDAM, 19 Maart. Binnenlandsche Granen. Roode tarwe 11)^—12, nieuwe tarwe 12—14, rogge 12—13, chevaliergerst 12 13, haver 1213, paardeboonen 12—13, duiveboonen 1416, ales per 100 K.G.; kar wijzaad 1919J^, blauw maanzaad MYi -18^2 per 50 K.G. AMSTERDAM, 19 Maart. Buitenlandsche Granen. Mais, La Plata gele loco 251, levering Juli/Oct, 201, Juli/Dec. 200. Java mixed verwacht 5 April per stoomschip Cassel 237 (bruto voor netto incl. balen), 8 April per Karimoen 237 (bruto voor netto incl. balen), Java witte 15 April per Madoera 228 (ge stort). Java gele per Saleier laden/geladen 242 (bruto voor netto incl. balen). Gerst. Amerik. II boordvrij Zaan 246. Lijnkoeken. Noord-Amerik. loco 15, S.K. per stoomschip Innoko 15.60, Inlandsqhe voorslag loco 14.75. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 19 Maart. Heden waren de prijzen der aardappelen alp volgt: Brielsche eigenheimers 77.50, Zeeuwsche blauwe 5.50—6.25, eigenheimers 6—6.75, bonte 5.60—6.50, bravo's 6.757.40, red star 5.756.25, industrie klei 4.50—4.70, Bel gische 3.25—4, drieljngen bonte blauwe 3.25 —3.50, eigenheimers 66.25. Met tamelijken aanvoer en redelijken vraag. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM, 19 Maart. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters). Aanvoer 14.375 k.g. blauw schoon 1.251.65, 3000 k.g. Groningsch 1.30-1.60, 5020 k.g. Holl. geel 1.30-1.60, 2210 k.g. dauwroot 11.25 per k.g. ROTTERDAM, 19 Maart. Vlas. Op het land was de vorige week de vraag slechts be perkt en de handel flauw. Heden aan de markt bedroeg de aanvoer: 14375 k.g. blauw; 3000 k.g. Groningsch;5020 k.g. geel; 2210 k.g. dauw root. Het aangebodene werd grootendeels ver kocht, maar de prijzen waren onregelmatig. Men betaalde voor blauw vlas van 1.101.60, terwijl voor wit vlas tot 1.50 betaald werd, enkele puike partijen daarboven. Zaailijnzaad aanvoer onbeduidend; geen handel. GERARDUS SIMON zoon van 29937 A. DROOGFR C. H. DROOGER-v. d. Heijden Coiffeur Sommelsdijk, Maart 1928. D? Heeren Mevrouw J. DECLERCQ, ZUBLI-Langenbach geven met groote vreugde kennis van de geboorte van hun zoon 29940 Goedereede, 18 Maart 1928. bn die mede namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de heel vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. 29944 Sommelsdijk, 14 Maart 1928. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een laDgdurig doch geduldig lijden onze innig ge' liefde Echtgenoote, Moeder, Fe» huwd» en Grootmoeder, Mej. Eehtg van Adrianus van Vliet, in den ouderdom van 77 jaar en 4 maanden. Ons van uwe deelneming over» tuigd houdende. Adr. VAN VLIET. Middelharnis, 29942 Arie VAN VLIET. N. VAN VLIET— van HeUKELEN. Den Haag, Wed. J. VAN VLIET- Brooshoofd. Middelharnis, Wed S. VAN DER WA AL» van Vliet. Nieuwe Tonge, M. VAN DEN DOEL- van Vliet. P. VAN DEN DOEL en Kleinkinderen Sommelsdijk, 19 Maart 1928. XfBOnHBIHHHUni Voor de vele blijken van belangstelling bij het over» lijden van onzen lieven echtgenoot, zoon, behuwdzoon en broeder 29935 JACOBUS WISSE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. J. WISSE—van Nieuwenhuijzen Melissant (Sas Dirksland) Maart 1928. Voor de vele bewijzen van deelne» ming, ons betoond bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Zuster en Behuwdzuster, Mejuffrouw SIJKE DONKERSLOOT, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, 29945 A. WAGNER. Ooltgensplaat, 20 Maart 1928.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3