Kerk en School. Visscherij. Verkoopingen. Burgerlijke Stand De Oceaanvlucht van Hinchcliffe. Ramp in Californië. De vrouw van F. v. d. N. had het on geluk achter haar woning in de haven te vallen. Haar buurman hielp haar er uit. De stoker M. Blok had 't ongeluk, terwijl hij per fiets aan kwam rijden, tusschen een muur en een auto bekneld te geraken, waardoor hij zulk lichamelijk letsel bekwam, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Donderdagmorgen geraakte het vijfjarig zoontje van A. v. d. Boom in de Kaai. De zoon von Bouwer uit Sommelsdijk, die daar voorbij kwam, zag nog juist twee handjes boven 't water en had het genoegen het kind van een wissen dood te redden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De ge- meentebegrooting dienst 1928 is goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. De heer M. Borgdorff heeft wegens vertrek naar Monster eervol ontslag gevraagd als klok- luider-grafdelver. A. E. S. had het ongeluk met zijn auto van den Zeedijk af te rijden en in een kreek terecht te komen. Met behulp van paarden wist men den auto weer op 't droge te krijgen. Aan de auto was veel schade. De prijzen der veldvruchten waren deze week als volgtaardappelen (eigenheimers) 7.—, uien 12.en paardepeen 5.— per H.L. DEN BOMMEL. Op Dinsdag 20 Maart a.s. des voqrmiddags 10 uur in de O.L. School No. 2, en op Woensdag 21 Maart a.s. des namiddags 1 uur ten huize van den gemeente geneesheer zal er gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in- en herinenting. De keuring voor de lichting 1929 zal niet plaats hebben te Ooltgensplaat, maar te Mid- delharnis, op Woensdag 21 Maart 1928, des namiddags in de Bewaarschool. OOLTGENSPLAAT. Onze dorpsgenoot R. van Putten werd het Diploma (A) uitgereikt voor het met zeer gunstigen uitslag volgen van rekenen, aardrijkskunde, Ned. taal en Staats inrichting aan den eersten Ned. Plattelanders cursus te Nieuw-Helvoet. OUDE TONGE. Onze dorpsgenoot J. Hart man herdenkt Vrijdag 16 Maart den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als pqstbeambte bij de posterijen. De prijzen van de veldvruchten zijn als volgtUien 10. per 60 K.G., koepeen 5.— per 60 K.G. en aardappelen 7. per 70 K.G. Kort verslag van de 21ste algemeene ver gadering van den Kolenbond ,,Ons aller belang." op Donderdag 15Maart, des n.m. 7 uur, in de zaal van M. Speelman alhier. Opening. Daar de 1ste en 2de voorzitter afwezig zijn opent de heer H. Beijer te matig bezochte vergadering met den wensch, dat de leden in zijn onvoorbereide functie hem ter wille zullen zijn. De vergadering was bezocht door 45 leden. De notulen van de vorige algemeene ver gadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekent. Daarna wordt de rekening over 1927 gespeci ficeerd voorgelezen, die in ontvangsten en uit gaven boekten de som van 20561.09. Daar niemand aanmerking op die rekening had, werd zij goedgekeurd en geteekend. Verkiezing twee bestuursleden, aftredend de heeren H. Beijer en F. van Peperstraten. De heeren werden met 44 en 43 stemmen herkozen en nemen onder dankzegging hun benoeming weer aan. Bij het vaststellen salaris secretaris-penning meester, verlaat de secretaris-penningmeester de zaal. Er was een bestuursvoorstel om hem 2Yi van den inkoopprijs te geven. Het voorstel werd met 42 stemmen voor en 2 tegen aange nomen. Tot commissie voor het nazien der rekening over 1928 werden benoemd de heeren P. van Loon en A. Tuns Jr., welke de benoeming aan nemen. Bij de regeling kolen lossen kwam A. Tuns Jr. met een voorstel om de 5 zomermaanden 0.03 per H.L. verhooging voor eventueelen nacht arbeid, de rest het contract te handhaven zooals het is. Genoemd voorstel werd ten slotte met 25 stemmen voor, 13 tegen en 6 blanco aan genomen. Bij de rondvraag werd nog door enkele per sonen vragen gesteld o.a. over het vroegtijdig aankoopen en vervoeren van de brandstoffen. Daar er niet voldoende bergplaats is, zegt de voorzitter er toch in het vervolg rekening mee te zullen houden. Daar er niets meer te verhandelen is, sloot de voorzitter, na het uitreiken van het presen tiegeld, de vergadering. NIEUWE TONGE. De rekening over 1927 en de begrooting voor 1928 van den polder Duivenwaard, ligt gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage ten kantore van den heer J. P. de Wilde. De prijzen van de veldvruchten gaan alhier zeer omhoog. Voor de uien besteedt men 10 en voor de peen 5 per H.L. Van beide pro ducten zijn er in deze gemeente nog slechts weinig H.L. aanwezig. Door den heer J. van Vliet is vergunning gevraagd tot het bouwen van een wagenhuis aan den Zuiddijk alhier. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 4340 balen peen en 710 H.L. aardappelen. Aan den heer B. den Baars is vergunning verleend tot het bouwen van een landbouw- schuur. In de verordening op de Brandweer dezer gemeente is thans de volgende wijziging aan gebracht. Artikel 3 wordt gewijzigd en gelezen als volgt Zij, die zijn of worden «aangesteld, kunnen die verplichting afkoopen a. hetzij binnen acht dagen nadat hun de aanstelling is uitgereikt b. hetzij in de maand December voorafgaande aan het jaar, waarop de afkoop betrekking heeft. De verschuldigde afkoopsom moet binnen acht dagen onder a. of in de maand December onder b. bedoeld, bij vooruitbetaling in de ge meentekas gestort worden. Als afkoopsom is per jaar verschuldigd Voor hen, die een inkomen hebben van min der dan 1000.10.van 1000.tot 1500.15.— en zoo verder voor iedere 500.tot 5000.— 5.— meer. Van 5000.tot 6000.— 60 en zoo verder voor iedere 1000.tot 9000. 10.meer. Van 9000.en meer 100.—. Onder inkomen wordt verstaan de belastbare som, bedoeld in art. 37 der wet op de Rijks inkomstenbelasting 1914, volgens de kohieren van de Rijlesinkomstenbelasting voor het ten tijde van den afkoop loopende belastingjaar of zoo die som nog niet op deze wijze is bepaald, volgens de kohieren over het laatst verloopen belastingjaar en indien ook dat niet mogelijk blijkt, of degenen, die hunne verplichting wen- scben af te koopen, niet in de Rijksinkomsten belasting zijn aangeslagen, het door Burge meester en Wethouders met inachtneming van de bepalingen der wet op de Rijksinkomsten belasting 1914 te schatten bedrag. Zij, die worden aangesteld zijn ook bevoegd tot het stellen van een plaatsvervanger, mits zij van het voornemen schriftelijk kennis geven aan Burgemeester en Wethouders a. hetzij binnen acht dagen nadat hun de aanstelling is uitgereikt b. hetzij in de maand December voorafgaande aan het jaar, waarop de plaatsvervanging be trekking heeft. In die kennisgeving moeten de naam en voor namen en het huisnummer van den plaatsver vanger worden vermeld. De plaatsvervanger moet in de kom der ge meente wonen en de vereischten bezitten, om den dienst van den betrokkene waar te nemen, zulks ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Wanneer de plaatsvervanger in den loop van het jaar niet meer voldoet aan de vereischten in het vorig lid vermeld, kan de belanghebbende een andere plaatsvervanger aanwijzen, mits hij daarvan zoo spoedig mogelijk aan Burgemees ter en Wethouders kennis geeft. MELISSANT. Van den landbouwer M. van der Baan geraakten 2 voor een wielslede ge spannen paarden op hol. Na op den Bouwdijk den auto van de firma Van der Werf te hebben aangereden, renden zij de Voorstraat over, terwijl de knecht er toen afsprong. Eindelijk gelukte het aan A. Robijn de dieren aan den Dorpsweg tot staan te brengen. Wel met materieele schade, doch zonder per soonlijke ongevallen, liep dit ongeluk dus goed af. Dinsdag j.l. sloeg de auto van Van Wal raven uit Dirksland, door het springen van een achterband omver, 't Gevolg wap, dat het voer tuig nogal veel materieele schade opliep, ter wijl ook aan den inhoud, bestaande uit kruide nierswaren veel schade was berokkend. HERRINGEN. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van den polder Oud-Herkingen, ligt gedurende 14 dagen en wel van 12—26 Maart ter inzage bij den secretaris van dien polder C. J. de Gast, die van den polder St. Elizabeth gedurende hetzelfde tijdvak bij den Secretaris C. v. d. Velde. In verband met de ingetreden vorst der laatste dagen stijgen de prijzen der veldvruch ten verbazend. Voor de uien besteedt men nu 10,per H.L. en voor de peen 4,50. Als gevonden voorwerp is aangegeven een rijwielbelastingplaatje 1928. STELLENDAM. De vorige week werden van hier gezonden 130 H.L. aardappelen. Tragisch. Woensdagmorgen ongeveer 6 uur ging de 29-jarige vrouw van Adr. van Ros- sum naar de pellerij van den heer Jansen om garnalen. Plotseling zakte zij in elkaar, en werd zij door spoedig bijgeschoten hulp bij een fami lielid binnengedragen. De inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. A.s. Maandag 19 Maart zullen uit deze gemeente van de lichting 1928 bij het I4e regi ment Inf. te Bergen op Zoom worden ingelijfd 4 dienstplichtigen. In deze gemeente wordt thans voor de aardappelen besteedt 6,50 per H.L., voor de uien 11,en voor de koepeen 5, Bij de Woensdag gehouden publieke ver huring van hoverijland ten verzoeke van den heer D. Goekoop werd ingeschreven voor 70 a 80 ct. per Voornsche Roede. Onze vroegere dorpsgenoot W. van de Ree, die eenige maanden hier bij familie ver toeft is met het s.s. „Volendam" wederom naar Noord-Amerika vertrokken. Met het stoomschip „Johan de Wit" is onze vroegere dorpsgenoot J. Klink als vrij williger bij de koloniale troepen naar Oost-Indië vertrokken. OUDDORP. Alhier is aanvankelijk met 48 leden een coöperatieve broodbakkerij opgericht, waartoe Dinsdagavond in de Oude School een openbare vergadering is gehouden, die onder leiding stond van den heer T. Breen Cz. Aan wezig waren de heeren Poortvliet, voorzitter, de Bonte, secretaris en v. d. Wekke, penninm. van zoon bakkerij te Dirksland. Zij deden ver schillende mededeelingen, o.a. het inleggeld per lid is 5,— mekkebrood wordt niet gebakken, dus alle leden eten hetzelfde brood. Een voor- loopig bestuur is gekozen, bestaande uit de hee ren J. Mierop Klz., T. Tanis Tz., Pw. Bezuijen, T. Breen Cz., Kr. Breen Dz., M. Sparling Wz., en Jac. Tanis Tz. Bij de keuring voor den dienstplicht 1929 zijn geschikt verklaard: W. Akershoek, A. Boe laars, M. Boelaars, J. v. d. Bok, P. J. Breen, P. v. Dam, K. Grinwis, T. Hameeteman, P. Heer schap, C. de Jong, C. J. v. d. Maas,, A. W. Moerkerk, G. Moerkerke, L. Padmos, D. v. Splunder, D. Tanis, H. Tanis, K. Tanis, P. Ta- ni,s, H. Troost, W. Venneman, J. v. d. Wende, A. van Wijk en C. P. Zandburg. Ongeschikt zijn bevonden D. Hoek, F. v. Huizen, K. Klepper, K. Sperling, A. Visser en J. Westhoeve. In Goes worden gekeurd: A. C. F. K. v. d. Klooster en K. W. Meijer. Bij den vrijw. land storm behooren A. J. Kurvink en P. Tanis. De huizen van het beurtveer zijn afge mijnd op 5610,— door Goumare van Stad a. 't Haringvliet en het motorschip op 14000, door G. van Oostenbrugge. ODSÜIENSTOEFENINGEh. OFFICIEEL GEDEELTE PrtdikbourUn op Zondag 18 Maart 1928 NED. HERV. KERK ommelsdiik, vm 9,30 leesdienst en 'sav. 6 uur Ds. v. Ameide Middelharnis, v m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. (Bev. lidmaten.) Stad aan t Haringvliet, v m 9 leesdienst en nam. 2 uur dhr. van Yperen. Ooltgensplaat, vm 9.30 (coll) en n.m, 2 uur Ds. Rappard van Barneveld. Nieuwe Tonge, v m. leesdienst en nam. 6 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Herkingen, v.m 9,30 en 's av 6 uur dhr. v. Yperen. Dirksland, v m 9,30 Ds. v. Ameide en 's av. 6 uur leesdienst. Helissant, nam. 2 uur dhr. Bouman v. Stellend. Ouddorp, v.m. Ds de Oudsten (H A.) en nam. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK. Hiddelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 'sav. 5,30 uur Ds. de Graaff. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en'sav. 6 uur Ds.de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, vm. 9 30 en 's av. 6 uur leesdienst. Herkingen. v.m. 9, n m 2 en 's av. 6 uur leesd. Maandagavond 6 uur Ds. Verhage. Ouddorp, v m. en n.m leesdienst. Dinsdag» avond 6,30 uur Ds. Verhage. OUD. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Herkingen, v.m. 9 en n m. 2 uur leesdienst, DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. Ds. Schoppenhauer. SOMMELSDIJK De collecte gehouden gedurende de Godsdienstoefeningen in de Ned, Herv. Kerk alhier op Zondag 11 Haart j 1. voor den Geref. Bond heeft opgebracht de som van f 148,40. MIDDELHARNIS. Volgens mededeeliDg hoopt Ds. G. van Velzen Zondag 22 April zijn afscheidsrede in de Geref. Kerk uit te spreken. DEN BOMMEL. Op Vrijdag 9 Maart werd in de Chr. School alhier een Ouderavond gehouden. De Voorzitter van het Schoolbestuur, de heer Joh. Buth, opende de vergadering, liet zingen Fs. 66: 1 en ging voor in gebed. Daarna droeg hij de leiding over aan het hoofd der school, den heer Verheul. Het verslag van den vorigen ouderavond werd gelezen. De heer B C. Jongeling leidde toen het onderwerp in «Eigenwijsheid en Eigenwaarde*. Hij betoogde, hoe men de eigenwijsheid moet tegengaan, maar een gepast gevoel van eigen» waarde dient aangekweekt. Daarna las een leerling der school, A. Ekel» mans, een opstel voor, waarin hij breedvoerig verslag gaf van den avond in de K"rstweek, waar de leerlingen der school met behulp van een projectielantaarn veel schoons en leer» zaams hadden gezien. Zijn opstel viel zeer in den smaak en hij oogstte een dankbaar applaus- Mej Letflang gal daarna iets over: «dank» baarheid* en stelde ons voor de vraag of wij wel genoeg dankbaar waren voor wat wij ge» nieten op zoo velerlei gebied, in onderschei' ding van andere volken in Europazij wees daarbij vooral op Rusland. Mej. Eenink koos tot onderwerp: «Opvoe» ding en het le leerjaai«. Zij besprak vier principes: vrijheid, gave, activeeriDg en be» lemmering Hierna sprak de heer Verhenl over: «Iets over Bijbelsche geschiedenis in onze scholen« Hij wees er op, dat Bijbelsche geschiedenis het hoofdvak voor onze scholen, en waarom dit zoo istoonde aan de gioote waarde die dit vak heeft voor de godsdienstige en zede» lijke vorming der leerlingen, maar zei ook, dat de materieele, de practische waarde van dit vak n et gering was, 't Geeft algemeene ontwikkeling't be» vordert het verstaan en begrijpen van onze literatuur. Herinnerd werd aan de klacht op examens over gebrek van Bijbelkennis, en aan de brochure Singels. De behandeling van B. G. geeft algemeene kundigheden, allerlei zaken op het gebied van oudheidkunde, land» en Volkenkunde komen er bij te sprake. De aardrijkskundige kennis der leerlingen wordt er door bevorderd, en naar het getuigenis van een ervaren schoolautoriteit als van Rijsens, geeft het een uitnemende voorbereiding voor de Vad. Geschied.nis. 't Is dus waarlijk geen «verloren tijd* die aan de behandeling van de B. G. wordt besteed. Op elk behandeld onderwerp volgde eenige discussie. Tusschen de behandeling van deze onder> wei pen werd tweemaal pauze gehouden, waarin eenige jonge dames zich verdienstelijk maakten door versnaperingen te verstrekken. Bovendien werd telkens door het «Mannen koor*, onder leiding van den heer Wolfert, en ook door de dames Eenink en Letflang door zang gezorgd voor een aangename afwiss ling. Nadat allen die hadden meegewerkt tot het welslagen van dezen druk bezochten ouderavond dstnk gebracht was en Dog ge» zongen was Ps. 105 3, eindigde Ds. Schaafsma met dankzegging. OUDE TONGE. Woensdagavond21 Maart 's avonds half 7 hoopt op te treden in de oude schooi Ds, Verhage van Middelburg. DIRKSLAND. De heeren C. van der Poel en J. Bosschieter zijn gekozen tot bestuursleden van de Bijz. Schooiverecniging alhier. BRIEVEN ZONDER ADRES. In het kerkblad „VGravenhage" teekent J. H. den bekommerde als reiziger op weg naar den hemel Op den smallen weg die ten leven leidt, ont breekt ook Bekommerde allerminst. Hij is waard om wat meer van nabij bezien te worden, want feitelijk is ieder kind van God dat bij zijn hart is, een bekommerde. Die be kommering behoort tot het leven op den weg des levens en de echte bekommering doet op dien weg niet stilstaan, of achteruit gaan, maar wel vorderen. Als ik spreek over Bekommerde, dan bedoel ik den man, die in Psalm 38 zegtik ben be kommerd vanwege mijn zonden. Men hoort wel een|S-spreken van een bekom merde ziel, maar in de .meeste gevallen is die uitdrukking voor wat men bedoelt, onjuist. Men zou dan veel beter kunnen spreken van zondige twijfel, of van ongeloof, of ook kleingeloof. Er wordt ook nog in onzen tijd heel wat aan de markt gebracht als bekommering, dat er alleen den naam mee gemeen heeft en ik weet, dat zoo hier en daar on der den vlag van het echt- Gereformeerde die bekommering ook nog ge preekt wordt als h( :t echte. Die bekommering is dan juist gerealiseerd, niets dan vrees voor hel en verdoemenis, een rillen voor het helsche vuur. En hoe beter dat dan werkt, hoe meer z.g. „bekommerd" de menschen zijn, des te be ter. Opmerkelijk is he t, dat in kringen, waar men die „bekommering" a. Is het ware voorstelt, men dikwijls bij het doen -an zaken, of in de opvoe ding zijner kinderen Ia ng niet zoo bekommerd is. Op den weg naar den hemel moeten wij bij de Schrift blijven en d, aaruit leven, anders dwa len we af en verdwali :n we. Als David in Psalm 38 spreekt over zijn be kommerd zijn vanwege zijn zonden, dan blijkt uit alles, dat het hier is de bekommering van een man, die op weg na ir den hemel is. Wie op den breeden weg is, l eeft geen waarachtige droefheid en geen war irachtig berouw, over zijn zonden. Ook al zoi 'x hij er over spreken als of, dan zou het een Ie ugen in den mond zijn. Maar op den weg naar di en hemel verkeert nie mand, die niet in meerders of mindere mate ken nis bezit van zichzelve et, i ook kennis van zij nen God. Hoe grooter op dien weg de zelfken nis naar de Schrif wordt", des te dierbaarder, te onmisbaarder en des te gepaster wordt de pensoon en het werk van Christus. Waarachtige zonde-kennis, ware-ellende-ken- nis is en blijft nooit alleen. David wist het, dat het veel beter was, om nooit te vallen in de handen Gods, dan in die der menschen. Zoo gaat het ook hier. God brengt den zondaar, die aan zichzelve ontdekt wordt in de engte, het kan hem benauwd worden, dat hij zegtte ster ven ware beter dan te leven. Of dat zijn belij denis is 'k wilde vluchten, maar ik kon ner gens heen En toch mijn wandelaar op den smallen weg getuigt hetal grepen de angsten der hel aan, al hadden de banden des doods omvan gen, toch was God daarin, het ging geen streep verder dan Hij wilde, de last w^s niet zwaarder dan Hij 't noodig keurde. Satan kan de oven der bestrijding wel heet stoken, maar geen graad warmer dan de Vader het voor zijn kind toelaat. Ook de kennis der ellende is uit God Lees maar in Psalm 38 hoe kwaad het op dien smallen weg kan zijn. Er is geen vrede in mijn beenderen wegens mijn zonde, want mijn ongerechtigheden gaan over mijn hoofd als een zware last zijn ze mij te zwaar geworden. En daartusschen schreit het dan naar den he mel Heere voor U is al mijn begeerte en mijn zuchten is voor U niet verborgen. Zoo roept Kain niet, zoo roept de mensch niet, die het zelf wel weet en wel kan. Hij mag schreeuwen, maar dan is het een schreeuwen van pijn, niet het roepen van een, die bij en on der alles toch zegtwant op U, Heere hoop ik. Zoo iemand kan werkelijk over bekomme ring spreken, die moet „bekommerd" zijn, hoe meer hoe beter, voor zulk een beteekent „be kommering", dat Christus meer en meer gestalte in hem krijgt en Zijn offer hem dierbaar wordt. Hoor Bekommerde op den weg ik ben tot hinken gereed, mijn smart is steeds voor mij, want ik maak u mijn ongerechtigheid bekend ik ben bekommerd wegens mijne zonden. Die bekommering is Geesteswerk. Ik zie Be kommerde daar aan den weg zitten. Ontstel tenis en schrik ligt op zijn gelaat, hij is voor zijn God in de schuld gevallen, hij heeft bekend wie hij was en wat hij deed. En ja, nu is daar wel een ritseling van hetzoo ver het west ver wijderd is van 't oosten, zoo ver heeft Hij, om onze ziel te troosten van ons de schuld en zon den weggedaan, maar toch als hij zichzelf kent en op zichzelven ziet, dan grijpt de kommer hem aan vanwege zijn zonden, die zoo sterk en zoovele zijn, dat als hij het goede wil doen het kwade hem bijligt. Ware bekommering wekt zelfkennis. Op den weg naar den hemel kan men zich nooit te schuldig kennen voor God, men kan zichzelf, vanwege z'n zonden nooit te veel mis hagen en verfoeien. Als het maar echt en waar is. Als het maar niet iets is van den mond alleen, er zijn men schen, die graag zelf vertellen aan anderen, hoe slecht en hoe zwart ze zijn, maar die dat nog nooit in ware zondekennis aan God verteld heb ben, want dan zouden ze zoo'n groot woord niet voeren. Hoe meer waarachtige bekommering, die naar de Schrift is, er gevonden wordt onder hen, die op den smallen weg verkeeren, des te heerlijker zal het zijn. Want daar is het vreugdeolie voor asch en het gewaad des lofs voor een benauwden geestHoe armer de pel grim in zichzelf is des te rijker is hij in zijnen God. Hoe meer zondig en onwaardig hij zich gevoelt, des te rijker wordt Christus voor hem. Hoe meer hij z'n zonden beweent en betreurt, des te inniger zal de bede uit zijn hart oprijzen verlaat niet wat Uw hand begon, ook aan mij niet. In die bede spreekt zelfkennis, maar er klopt ook God,skennis in. Want de ziel kan niet buiten Jezus, buiten Hem is voor haar geen leven, maar wel een eeuwig zielsverderf. Zalig, die op den weg naar Sion de echte bekommering kent, want zij is een vrucht van Geestes werk. Echte bekommering drijft naar God, naar het werk en het offer van Jezus, Ware bekommering worstelt met het eigen vleesch, met het booze hart, met de zonde, maar met de bedoeling om adem te krijgen, om vrede te smaken. Voor Bekommerde heb ik op den weg een woord ter bemoediging. Een woord van den Meester zelfzalig zijn de armen van geest; want hunner is het Koninkrijk der hemelen. Zalig zijn die treuren; want zij zullen vertroost worden. Zalig zijn die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid, want zij zullen verzadigd worden. Bekommerde ziel, leg bij die woorden nu eens den vinger des geloofs en uw hart zal spreken Gij maakt mijn hoofd vet met olie, mijn beker is overvloeiende. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week eedurende 5 dagen gevisebt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 80 K G. garnalen Donderdag 22 Maart, des namiddags half vier, te Ouddorp aan de Haven, om contant geld van een partij scheepsafbraak, ten ver zoeke van de heeren Gebr Bezuijen te Oud» dorp. Notaris VAN DEN BERG. SOMMELSDIJK. Overleden Jaques Kardux, 65 j., echtgenoot van 'Willemina Jonanna Kleinod Johan Smits, 3 j„ z. v. Cornelis Smits en Anna Tona Luit» wieier. DEN BOMMEL. Geboren: Johanna Antonia, d. v.Z.Jansen en J. J. Vervloet; Dirk, z. v. W. Peeman en M. Melissant. GehuwdSimon van der Mast 26 j. en Anna Bakker 24 j. OOLTGENSPLAAT. Over de maand Februari 1928. Geboren: Jacob, z. v. Leendert Johannes van Gurp en Dina Adriana Duym Elizabeth Maria, d. v. Wilhelmus de Boet en Jacoba van der HeydenEngel, z. v. Adrianus de Vos en Adriaantje KromdijkFranciscus, z. v. Jo< hannis de Waal en Cornelia Moerenhout; Cornelis, z. v. Leendert de Vos en Anna Eii» zabeth de Vos; Maria Johanna, d. v.Cornelis Hotting en Adriaantje Teuntje LeydensPieter, z. v. Jacob Fun en Lena Troost; Leonardus Nicolaas, z. v. Bastiaan Jacobus Moerenhout en Johanna MariaJochems; Johannis Lauren» tius Maria, z. v. Laurens Anthony Jacobs en Martina Johanna Maria Jacobs. Getrouwd: Willem Kloet j.m. 26j. en Hester Neels j.d. 22 j.Pieter Leydens j m. 26 j. en Lijntje Notebocm j d 29 j. Overleden: Dana Bom, 46 j., echtgenoot* van Dingeman Wittekoek; Cornelis Beijer 72 j., echtgenoot van Katharina Remis Pieter van Gent, 7 weken, z. v. Catharinus Cornelis van Gent en Cornelia Korteweg; Maria Suzan» oa Crezee, 2 j., d. v. Johannis J. Crezee en Lena HoogmoedSijke Donkersloot, 63 j., echtgenoote van Abram Wagner. NIEUWE TONGE. Getrouwd: Frans Nieuwland j.m. 25 j. (te Dirksland) en Jannetje Elizabeth Kievit j.d. 20j. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Sander van den Houten28j. en Adriaantje van der Groef 25 j.Aart Knops 30 j. en Leentje Bakker 27 j. HERKINGEN. Geboren: Cornelia, d. v. J. Molenaar en A. Struijk; Catherina Cornelia, d. v. A. W. Vellekoop en J. G. Bazen. Gehuwd: Leendert Jacob Nagtegaal j.m.23 j. (te MelissantJ en Abra Meiissant j.d. 20 j. Overleden: A. C C. Worrell 52j., wed. van K. F. Mulder; Jac. B.stman 78 j., wedn. van Leentje Goemaat. MEN VREEST HET ERGSTE. DE VLIEGER REEDS VEEL OVER TIJD. De bekende Engelsche vlieger kapitein Hinch cliffe, die eenige jaren geleden op Flakkee vlieg- demonstratiep heeft gegeven, is Dinsdagmorgen met een passagier Elsie Mackay, gestart voor een tocht over den Oceaan. Tot nog toe is hij evenwel in Amerika niet aangekomen, zoodat men vreest, dat hij ver ongelukt is. Hieronder volgen eenige bijzonderheden, wel ke de bladen geven Een laatste straal van hoop Noodlanding op het eiland Strattam. Om 8 uur Woensdagavond was nog geen nieuws van Hinchcliffe te Londen ontvangen. Er bestaan nu nog twee kleine kansen op levens behoud, n.l. dat de vliegers onderweg hebben moeten dalen en opgepikt zijn door een kleiner schip, dat geen draadlooze aan boord heeft, of dat zij op een verlaten deel van de Cana- deesche of New Foundland^che kust een nood landing hebben gemaakt .Te New York binnen gekomen schepen meldden, dat het weer voor den tijd van het jaar gunstig is geweest, doch dat een paar zware nachtelijke sneeuwbuien toch hebben plaats gehad. Van 18 van de 21 stoomschepen, die in de richting Oost-West voeren, is bericht ingekomen, dat zij niets van een vliegtuig hebben gezien. Om twee uur Woensdagmiddag berichtte d kustwachter aan het strand van Old Orchai bij Harbor Grace, dat de inwoners van Old Orchard een geel voorwerp hadden waarge nomen op het twee mijl uit de kust gelegen eiland Strattam, dat in den winter verlaten is. Een paar bewoners meenden twee personen ook te hebben zien wenken, maar de kustwachter, die in zijn toren een sterken telescoop op het eiland had gericht, had zelf geen teeken van leven kunnen ontdekken. Evenwel staat zijn vuurtoren vijf mijl van Old Orchard af en in rechte lijn ligt het eiland 3 mijl dichter bij. Een snelvarende motorboot is onmiddellijk naar de aangegeven plaats gezonden, maar kon er niet voor 4 uur later zijn. Deskundigen vinden het vreemd, dat, als Hinchcliffe zoo ver gekomen is als vlak bij Old Orchard, niemand het vlieg tuig voor dien tijd definitief herkend heeft. Men meld uit Londen aan de N. R. Ct De Exchange Telegraph Co. meldt uit New York, dat detachementen soldaten op het vlieg veld zullen achterblijven, hoewel de autoriteiten de hoop hebben opgegeven, dat Hinchcliffe daar nog zal landen. Alle geruchten, dat er een groot vliegtuig boven Amerika zou zijn gehoord, c'», dat Hinchcliffe een noodlanding op St. John J zou hebben moeten doen, zijn thans verworpen. Het feit, dat Hinchcliffe een route schijnt te hebben gekozen, die in dit jaargetijde weinig of niet door schepen wordt gebruikt, vermindert de kans, dat hij evenals Hawker en Grieve in 1919 zou zijn opgepikt door een schip zonder radio-installatie. De reden van mej. Mackay's geheimzinnigheid blijkt te zijn, dat haar vader Lord Inchcape niet zou weten wat haar plan nen waren. Zij wist, dat hij haar niet zou toe staan den tocht te ondernemen en dat hij haar de middelen daartoe zou onthouden, waartoe ook behoort de vijfduizend pond voor de nia- chine, die in Ameria gekocht is. Het geld voor den tocht werd dan ook niet opgenomen op haar naam, maar op dien van een harer vrienden. EEN NIEUWE DUITSCHE OCEAANVLUCHT. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct. Kapitein Koehl, die verleden herfst in gezel schap van Lohse met het vliegtuig Bremen te- vergeefsch poogde den oceaan over te steken, is van plan opnieuw een kans te wagen. Het te Dessau voor den nieuwen toch speciaal ge bouwde vliegtuig D. 1231, is gereed en reeds van Dessau naar het vliegveld van Berlijn- Tempelhof gebracht. Het is evenals de Bremen een Europeesch landvliegtuig; het weegt leeg 1324 K.G. en zou belast 2336 K.G. kunnen dragen. Het zou een totalen afstand van 770CT K.M. kunnen afleggen. Koehl zou weldra zijn eerste proeftocht ondernemen. Hij zal bij zijn tocht over den oceaan waarschijnlijk opnieuw worden vergezeld door Lohse. De vliegers zou den weder den weg over Ierland en New Found land kiezen, daar deze de korste is. Men zal zich herinneren, dat de vliegers ver leden jaar met de Bremen tot Ierland zijn ge komen, maar door een vreeselijken storm werden verrast, waardoor ze weder gedwongen werden naar Dessau terug te keeren. Meer dan duizend dooden. Ontzettende too- neelen op de plaats des onheils. STAAT VAN BELEG GEPROKLAMEERD. In Californië is een stuwdam doorgebroken, hetwelk ontzettende gevolgen heeft gehad. Over deze ramp die Californië heeft getrof fen worden nadere bijzonderheden bekend. Het aantal dooden staat nog niet vast, maar loopt tusjschen de 200 en 500. Naar uit Sangus wordt gemeld werden 75 personen, die zich op het terrein van de electriciteitsmaatschappij bevon den, door het water verzwolgen. In hetzelfde dorp worden nog 21 families vermist. Door het bezwijken van den dam is de watervoorziening van Los Angelos in gevaar gekomen, daar de dam correspodeerde met het waterleidingsy steem voor deze stad. Een watermassa van 150

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4