«EI IIIILPEBHVIS Gesprongen handen I schrale PPiM__J'PPen De alzet vanLandDMproducien. Het is niet hetzelfde waar U Uw Vulpen- houder koopt. Economisch llleeMrzichi Gemengd .Nieuws. V er koopi ngen. JLand- en Tuinbouw. ruwe huid Egj ii 5, HOOFDSTËËG 5 ROTTERDAM smart doen dan door Hem een groot spreker, een leugenaar, een bedrieger te noemen en te zeggen: ziet gij niet, dat God zelf tegen u is Spot en hoon treffen ons 't pijnlijkst, vooral als die niet verdiend zijn. Alles kunnen wij gemakkelijker dragen dan dat. En voor Jezus was 't zoo smar telijk, dat te ondervinden van een volk, hetwelk Hij zoo liefhad en door Hem beweldadigd was. In dien spot lag een verzoeking om Zijn macht te toonen. Men twijfelt aan Zijn Goddelijk Zoon schap en noemt Hem een valschen Messias. Hij hoort de, vraag: waar is nu uw God, op wien gij gezegd hebt dat uw betrouwen is Men daagt Hem uit: bewijs nu de waarheid uwer woor den, dat gij waarlijk zijt, waarvoor gij u hebt uitgegeven. Gevoelen wij niet, dat het voor Jezus een verloochening is geweest: niets te doen, en dat terwijl Hij machtig was zichzelven te verlos sen; te zwijgen, terwijl Hij door één woord Zijn vijanden kon beschamen 1 Zwijgen op beschuldigingen, die ge makkelijk te wederleggen zijn, zwijgen, waar men ons onrecht doet, o, dat is voor ons menschen zoo moeilijk. Soms kan dat noodig zijn. Maar die in dat geval verkeert, weet, hoe zwaar dat valt, hoe dan de woorden hem op de lippen branden, en welk een genade er noodig is om zich in te houden. En al was Jezus zonder zonde, toch is 't voor Hem een zware verzoeking ge weest: geen bewijs van Zijn macht te geven -door den mond der spotters te doen verstommen. Maar daarom is Hij ons te grooter en dierbaarder. Wij zien hier Zijn lankmoedigheid, als Hij Zijn smaders spaart en zelfs voor hen bidt; Zijn zachtmoedigheid, waar Hij niet dreigde noch wederschold; Zijn gehoorzaam heid aan den Vader en Zijn liefde tot Zijn volk, door zich de diepste verne dering te getroosten. Gode zij dank, dat Hij niet gedaan heeft, waartoe Zijn spotters Hem uitdaagden, dat Hij Zijn macht niet getoond heeft en van het kruis niet afgekomen is. Daardoor is Hij juist onze Verlosser geworden. Hij heeft zichzelven niet verlost, opdat Hij ons zou verlossen, omdat het kruis naar den raad des Vaders noodig was. Dat kruis werd door den Jood niet ver staan; voor de overpriesters en Schrift geleerden was 't een ergernis. Zij zagen er in: een bewijs, dat Jezus niet Gods Zoon, niet de Koning Israels was. Bij dat kruis jubelden d'e vijanden, mee- nende te overwinnen. Maar zij verston den niet, dat Jezus overwon. Hoe gaar ne had Satan gezien, dat Jezus van het kruis ware afgekomen. Hoe zou de hel gejuicht hebben, indien Hij, ver lokt door de uitdagende taal van den vijand, getoond had, wie Hij was. Dan had Hij opgehouden de gehoorzame Borg te zijn, die zich in alles aan den wil des Vaders onderwierp. Daarom danken wij God, dat Jezus geleden heeft tot het bitter einde toe, dat Hij gezwegen heeft en niets gedaan om zich zeiven te verlossen. Als een lam heeft Hij zich ter slachting laten leiden, en als een schaap, dat stom is voor het aangezicht zijner scheerders. Dat kruis voor den blinden Jood een beletsel om te gelooven, is voor allen, die gelooven, de kracht en de wijsheid Gods. Voor hen is de gekruiste Christus de Mid delaar, die hen tot God heeft gebracht. Een vloek geworden zijnde voor hen, heeft Hij hen van den vloek verlost. Door Zijn gehoorzaamheid tot den dood heeft Hij hun ongehoorzaamheid verzoend en hun een eeuwige gerech tigheid verworven. (Slot volgt). (Nadruk verboden). POLISVOORWAARDEN. Mr. A. v. d. D(eure) stelde eenigen tijd ge leden in het „Alg. Ned. Lbld." in het licht, hoezeer een verzekerde bij nauwkeurige toepas sing der polisvoorwaarden aan de zoogenaamde welwillendheid der maatschappij is overgeleverd. Hij gaf enkele voorbeelden uit de practijk, ten bewijze, dat die polisvoorwaarden, schijnbaar zoo onschuldig, de verzekerden somwijlen leelijk kunnen dupeeren. Veelal heeft de verzekerde niet eens daarvan kennis genomen: of, indien wel, heeft den juisten zin er van niet goed begrepen; niet vermoed, dat achter die bepalin gen, met kleine letter gedrukt, een addertje on der 't gras kan schuilen, 't Is daarom zaak, indien men zich verzekert, zich te voren ter deeg te doen inlichten, en zich daartoe dan te wen den tot een betrouwbaar, deskundig persoon. De agent verzekert dikwijls, dat de maatschappij die bepalingen niet zoo streng handhaaft, en inderdaad is dit in vele gevallen ook zoo. Maar er zijn ook heel wat gevallen, waarin van een milde toepassing geen sprake is. Zoo gebeurde het, dat een maatschappij weigerde het volle bedrag uit te keeren, omdat nota bene het belendende perceel, vroeger een bakkerij, in een slagerij was veranderd. Nu zou men zeggen, die verandering was voor de maatschap pij niet nadeelig, want een bakkerij levert méér brandgevaar op dan een slagerij. Dat is zoo, maar de voorschriften luidden, dat van elke verandering kennis moest worden gegeven, en dat was niet geschied. Een ander geval vertelt Mr. v. d. Deure, cijfers en namenveranderende ter wille van het ambtsgeheim; de zaak is er eender om. De landbouwer X. had zijn boer derij, die afbrandde, bij een bekende maatschap pij verzekerd. In de voorwaarden stond onder meer, dat ter plaatse, waar hooi, stroo enz. geborgen zijn, niet mocht worden gerookt. De schade werd getaxeerd op 7200, maar de Mij. weigerde de uitkeering, en wilde ten slotte slechts de helft uitbetalen, omdat de boer op de vraag, of er ook iemand met een brandende sigaar door het achterhuis was geloopen, te goeder trouw had gezegd van „ja". Hoewel de brand was begonnen in 't voorhuis, en het wel zeker was, dat hij niet in het stroo was ontstaan, wilde de Mij. er zich met de helft afmaken. Gelukkig was er nog een Rechtskundig Bureau, dat tusschenbeide kwam, en kreeg de boer niet slechts de volle taxatiesom, maar nog 300.— meer. De schrijver wijst ten slotte op het bestaan van de beurspolis. Dit is een polis, opgemaakt door de verschillende assu radeuren aan de beurzen te Amsterdam of te Rotterdam, welke voor alle verzekeringen de zelfde voorwaarden geven,.en welke voorwaar den dus niet, als anders veelal het geval is, eenzijdig zijn opgesteld, Deze beurspolis plaatst den verzekerde in buitengewoon veel sterkere positie tegenover de maatschappij, dan de maat schappij-polis. Hoender- en Fruitteelt. Nog altoos zijn er menschen, die in het bezit van een kleiner of grooter kapitaaltje, meenen daarmee een hoenderbedrijf te moeten opzetten en in dat laatste dan een behoorlijk bestaan te kunnen vinden. Talloos velen zijn in de laatste 20 jaar hierin teleurgesteld. Pluimveeteelt als hoofdbestaan moet ten zeerste Worden ontraden. Tenzij men'zich specialiseert op den verkoop van ééndagskuikens of jonge hennetjes, of op H Doos 30 60*90ct Bij Apoth.en Drogisten fa een ander onderdeel, zal in den regel zulk een bestaan op mislukking uitloopen. Wat wel aan beveling verdient, is de combinatie van hoen derteelt en fruitteelt. In Duitschland en België waren vóór een kwarteeuw daar reeds vele mooie voorbeelden van. En ook in ons land, in de Betuwe b.v., komt deze combinatie voor. De eene teelt steunt hier de andere. De hoenders vinden óp het terrein dierlijk en mineraal voed sel en ook groen voeder, noodig niet alleen voor hun gezondheid en den opbouw van hun lichaam, maar ook ter bevordering der eier- productie, waardoor een groote besparing van voeder wordt verkregen. Daartegenover staat, dat de vruchtboómen gebaat worden door de verdelging van een massa schadelijke insecten, terwijl de vruchtbaarheid van den boomgaard verhoogd wordt door de niet onbeteekenende hoeveelheid kippenmest, welks waarde niet moet worden onderschat. De werkzaamheden, aan beide teelten verbonden, laten zich zeer goed vereenigen. Aleer men echter er mee aanvangt, zal men goed doen zich eerst te vergewissen, of het terrein voor vruchtencultuur geschikt is. Men wende zich dus eerst om inlichtingen tot een deskundige, b.v. den tuinbouwconsulent der streek. We noemden zooeven de Betuwe. In 't algemeen zal men in een kleistreek eerder kans van slagen hebben, omdat die gronden van nature voedselrijk zijn, en het water beter vast houden. Maar ook vele zandgronden zijn wel geschikt, als er geen overlast van water is en de waterstand er behoorlijk is geregeld. Bij een flinke, oordeelkundige bemesting kan dan ook daar de fruitteelt goede resultaten geven. Terwijl dan de kippenhouderij een zeer welkome aanvulling biedt. Wie noch van het eene, noch van het andere de noodige kennis bezit, ga niet overijld hals over kop aan het werk, maar stelle zich eerst op de hoogte door lec tuur, door bezoek aan bedrijven van beiderlei aard, en door voorlichting van deskundige per sonen. Onder de laatsten verstaan wij: mannen uit de practijk en onze consulenten. De tuin- bouwconsulenten en de pluimveeteeltconsulen ten met hun assistenten zijn steeds bereid om ambtshalve hun adviezen te geven en zooveel mogelijk bij te staan. Wie zonder goede voor bereiding begint, zal allicht veel leergeld be talen. Loopt de zaak dan niet goed, dan be wijst dit echter niets tegen de mogelijkheid van welslagen. Dit is verzekerd, behoudens onvoor ziene omstandigheden, indien met kennis van zaken het bedrijf wordt aangevat. Wenken en mededeelingen. Hebt gij uw boerderij verzekerd Indien niet, verzuim het dan niet langer. Maar vergewis u, dat gij bij een solide maatschappij zijt. Zie de voorwaarden van uw polis goed na, of laat ze nazien, opdat ge bij brand of stormramp niet gedupeerd wordt. Een boer in Overijsel had bij de stormramp 4000 schade geleden, maar kreeg slechts 700 vergoed. „De kas was uitgeput", werd gezegd en de boer moest te vreden zijn, want in zijn polis stond, dat de schade zou worden uitbetaald, „wanneer de kas zulks zou toelaten". Als nevenbedrijf kan de kippenhouderij een mooie winst geven, maar men make er geen hoofdbedrijf van. Dat loopt meestal op mislukking uit. Tenzij men zich specialiseert, b.v. op den verkoop van één dagskuikens, van 8-weeksche hennen, of op loon broeden. Wie het enkel van den eieren- afzet moet hebben, behoeft op een behoorlijk bestaan in den regel niet te rekenen. De bladen deelden mee, dat in Engeland van Staatswege ter verdelging van ratten en muizen wordt aanbevolen: een aftreksel van de bol van de roode zee-ajuin. Naar aanleiding hiervan schrijft de heer J. van Zijverden, veearts, in het „Algem. Ned. Lbld.", dat een dergelijk pre paraat van de zee-ajuin als rattenvergif al sinds jaren ten onzent in den handel wordt gebracht door de firma Veterinaria te Leiden. Wij zijn Engeland dus voor. Onthoud het adres Weet gij? Weet gij, dat de aanleg van electrische lei dingen op de boerderij in vele gevallen niet is, zooals die behoort te zijn; dat de leiding na enkele jaren vaak ondeugdelijk wordt Weet gij, dat het wenschelijk is de leiding te laten aanleggen van Antygroomdraad, welke instal latie geleverd wordt door de firma Siemens— Schuckert te Den Haag Weet gij, dat zulk een leiding bestand is tegen alle inwerking van vocht en zuren, wat vooral in stallen zeer ge- wenscht is; dat daarbij elke verbinding: doos, lichtpunt, schakelaar enz., afzonderlijk geaard is, en de levensduur wordt gegarandeerd op minstens 25 jaar Weet gij dus, dat kortsluiting of andere aanraking met het vee bij deze lei dingen is uitgesloten Weet gij: dat in 't boek jaar 1926—'27 van 768 landbouwbedrijven in Friesland, aangesloten bij de centrale landbouw boekhouding, 520 met winst en 248 met verlies hebben gewerkt; dat de gemiddelde winst van alle bedrijven samen bedraagt 975 per bedrijf; dat die gemiddelde winst over '25'26 bedroeg f 1585, en over '24'25 3061 per bedrijf Br. ii. Zooals.u weet ben ik de vorige week geble ven bij de vraag waar schuilt de fout en hoe kunnen wij het vraagstuk oplossen? De boer zegt, het Is de schuld van den hande laar en de handelaar zegt, het is de schuld van den boer. M. i. hebben beiden schuld. Allereerst dient de handelaar zijn zaken zoodanig te orga- niseeren, dat hij de aangevoerde producten kan verwerken. Het gaat niet aan om in den wilde te laten aanvoeren en de boeren maar te laten wachten. Hij weet bij ervaring, in welke hoe danigheid de producten worden aangevoerd en welk kwantum hij per uur kan verwerken. Hij weet ook hoeveel hij heeft gekocht, dus is hij de man, die den tijd van levering heeft te be palen. Meestal koopt hij van landbouwers uit zijn omgeving, dus kan dit, weersomstandighe den buiten beschouwing gelaten, gemakkelijk regelen. En nu het standpunt van den boer. Ook hij heeft m. i. veel schuld aan de vertraging. Wan neer hij zijn product moet leveren, dan dient hij het zoo goed mogelijk klaar te maken. Niet zooals ik wel eens van een boer heb gehoord die tegen zijn arbeiders zeije moet maar niet te nauw kijken, want aan de kaai rolt er van de 10 slechte allicht één mee. Een dergelijk stand punt is uit den booze, want dat leidt nimmer tot verbetering. De landbouwer moet breken met de oude ge woonte en moet zijn product exportklaar af leveren. Zeer terecht schreef men eenigen tijd geleden in het Centraal Orgaan voor den han del: Wanneer een koopman aardappelen koopt, wil hij ook aardappelen ontvangen, maar geen poters. De handelaar moet bij ontvangst niet anders te doen te hebben, dan het product over de hor in de balen te storten. Het over de hor laten loopen dient enkel en alleen1 om te con troleeren of er misschien nog een enkele in zit, die er niet in hoort. En kunnen de landbouwers nu zeggen, dat er slechts enkele aardappelen, peen ol uien door den handelaar worden uitgezocht Sommige landbouwers kunnen de'ze vraag volmondig mei: „ja" beantwoorden, doch velen zullen het stilzwijgen bewaren, omdat ze zoo gaarne het standpunt van den hierboven gekenschetsten boer innemen. En waarom neemt men dit stand punt zoo gaarne in Deze vraag is zeer gemakkelijk te beant woorden. Er is geen enkele prikkel aanwezig, die de landbouwers aanspoort tot een betere aflevering. Of je de producten goed klaar maakt of slecht de prijs is voor allen dezelfde. Het eenige voor deel, dat aan goed klaarmaken verbonden is, dat is, dat men in tijden van weinig vraag wat gemakkelijker verkoopt, doch op dit gelegen heidsvoordeeltje wordt in den regel zeer wei nig prijs gesteld. Men ziet de voordeelen' liever omgezet in klinkende munt. De prijzen voor goede pro ducten moeten beter zijn dan voor minder goe de, zooals men dit aantreft bij veilingverkoop. De tuinder heeft reeds lang geleerd, dat een goed klaar maken van zijn product ruimschoots wordt beloond. Dit leereft zij van elkaar. Hun veiling a.h.w. een doorloopende tentoonstelling Ieder fabrikant adverteert dat zijn fabrikaat het beste is. Wij hebben al de bekende en prima fabrikaten te samen gebracht, waarbij vele soorten welke speciaal voor ons zijn gemaakt en ook welke alleen bij ons verkrijgbaar zijn. Voor het koopen is het noodig le dat U uit eene groote sorteering een keuze kunt doen naar eigen smaak en beurs. 2e dat U daarbij geholpen wordt door iemand, die deskundig is en weet wat voor Uwe hand geschikt is. 3e dat iedere Vulpenhouder voorzien is van een 14 Kar. gouden pen met iridium punt en ten voile gegaran» deerd Dit alles vindt U UITSLUITEND in GEEN FILIALEN Naam graveer» gratia, terwijl U wacht. Repareeren van alle vulpenhouders en vulpotlooden. Door middel van hun veilingen wedijveren zij met elkaar om de mooiste producten te leveren en de hoogste prijzen te bedingen. Zij weten ook dat een goed product altijd koopers vindt. Daarmede verruimen zij hun afzetgebied en be houden zij hun clientele. fin wedijveren onze landbouwers nu om de mooipte producten af te leveren. Helaas neen. Menigmaal hoort men de uitdrukking bezigen als er gebrek is slik ken ze alles en als ze je niet noodig hebben, dan laten ze je er mee zitten. Dan binne ze voor de grippe. Natuurlijk zal vraag en aanbod altijd de markt blijven beheerschen, doch er is toch een groot verschil tusschen een gelegenheidsle verancier en een leverancier die door alle tijden heen, hetzij een tijd van schaarste, hetzij een tijd van overvloed, altijd een prima product le- vert. Het wil er bij mij maar niet in, dat onze landbouwers voordeel hebben bij een levering zooals deze winter in de vorstperiode is ge schied. De uien gingen bevroren de baal in, dus werden de rotte, die ook hard waren, voor goede geleverd. Heele bonken aaneengevroren koepeen zag men in de balen verdwijnen. Het toeval wilde, dat de dooi intrad toen deze zen dingen onderweg waren. Het behoeft zeker wel geen betoog in welk een deerniswaardigen toestand deze producten op de Buitenlandsche markten zijn gearriveerd. Er scheen echter een groote vraag naar die producten te zijn, want ondanks de verzending van een dergelijken rommel, bleven de prijzen stabiel of liepen soms nog naar boven. Zie je wel, werd er gezegd, 't komt er niet zoo nauw met die aflevering. Als ze je pro duct noodig hebben betalen ze wel. Ik ben echter te dien opzichte een andere meening toegedaan. Onze landbouwers komen, dank zij de schaarste, dit jaar in relatie met af nemers, die ze voorheen niet kenden, m.a.w. het zijn klanten, die voor 't eerst moesten bediend worden. Iedere leverancier, van welk product of fabrikaat ook zal prijs stellen op nieuwe klan ten en zal dientengevolge zorgen voor een prompte bediening. Met de levering van de land bouwproducten deelt men evenwel dit stand punt niet en bedient men zijn nieuwe clientèle met producten zooals hierboven omschreven. Of deze klanten in tijden van normale productie weer terug zullen komen, betwijfel ik ten sterkste Voor een groot gedeelte treft de handel voor het exporteeren van een dergelijk product de schuld, doch ook de landbouwers hebben toe te zien, zooals men dit doet in tuinbouwkringen hoe er met hun product wordt geleefd. Wan neer hun product in het buitenland in discrediet raakt, dan zijn zij toch de menschen die de zak ophouden. v. H. (Wordt vervolgd). TEMPERAMENT EN TROTS. Een kunstenaars-temperament en kunstenaars trots zijn voor de bezitters lang niet altijd een onvermengde zegen. En dat openbaart zich dik wijls al vroeg. Amerikaansche couranten gaven er onlangs een staaltje van, dat leerzaam is. Winifred Stanley, een meisje van twaalf jaar, was twaalf dagen zoek geweest. Zij werd in het eind slapende aangetroffen op een bank in een wachtlokaal van den tunnelspoorweg. Zij vertelde, dat zij al dien tijd niet had gegeten, maar overdag met de tunneltreinen had rond gereden en 's nachts op de banken had ge slapen. Een wonderlijk verhaal, vermoedelijk wel niet geheel in overeenstemming met de waarheid. Maar nu de aanleiding tot het avontuur. Winifred Stanley had op school een teekening gemaakt, die zij zelf erg knap vond. De juf frouw zag fouten en wilde dat er gewijzigd zou worden. De jonge kunstenares vertikte het. Dan liep zij liever weg En dit deed zij dan maar. EEN HELD. Zoo mag men den predikant W. J. Gray uit Rochester wel noemen. Toen deze onlangs met den trein te Canterbury arriveerde, hoorde hij, dat er een man onder den trein lag. De predikant wierp zijn jas uit en kroop tusschen den trein en het perron. Hij bevond, dat den man een been was afgereden. Toevallig had Qray een touw in den zak en daarmee bond hij den beenstomp af. Nu legde hij zich op den kreunenden en zich krampachtig bewegen- den verminkte en hield hem onder bedwang, terwijl de trein voorzichtig achteruit werd ge bracht. Telkens scheen het of de dappere gees telijke door een wiel zou worden gegrepen, zoo weinig scheelde het. Maar het liep goed af en toen de trein ver genoeg achteruit was gebracht, konden gewonde en redder op het perron worden geheschen. HET GEBRUIK VAN CIGARETTEN. Volgens de statistieken worden per jaar in Engeland 160 milliard cigaretten gerookt. Dit enorme getal is voornamelijk te danken aan het rooken door vrouwen. In het algemeen worden de meeste cigaretten gerookt door soldaten en arbeiders buitenshuis, maar ook predikanten schijnen aanzienlijk boven het gemiddelde te blijven. De meeste cigaretten worden in Engeland gerookt tusschen 6 en 7 uur 's avonds. Ook blijkt, dat de Engelsche vrouwen het meeste rooken van alle vrouwen ter wereld. Reeds geruimen tijd hebben de aandacht ge trokken de belangrijke verschuivingen, welke ten aanzien van de financieele machtspositie der -voornaamste landen, sedert den wereld-oorlog hebben plaats gevonden. Het meest opmerkelijke was wel de strijd tusschen Londen en New- York voor de tinantieele hegemonie, waarbij Londen een groot deel van zijn voor-oorlogsche overheerschende finantieele positie aan het laatstgenoemde centrum moest afstaan. Engel sche economisten zijn van oordeel, dat de waar de der totale Britsche kapitaalbelegging in het buitenland nog steeds grooter is dan die van de Amerikaansche, doch is het nauwelijks aan twij fel onderhevig, dat Londen in den strijd om de finantieele qverjieersching aanzienlijk terrein heeft verloren, terwijl de beteekenis van New- York als internationaal centrum een zeer belang rijke versterking onderging. Toen Amerika tijdens den wereldoorlog in verband met de credietverleening op ruime schaal aan de Geallieerden uit een debiteuren- land tot een crediteurenland geworden is, kwam de Britsche kapitaalmarkt voor buitenlandsche leeningen niet in aanmerking. Het herstel van 't buitenlandsche emissiebedrijf na den oorlog, ging eveneens in een vrij langzaam tempo. Ge durende de vijf jaren tusschen 1919 en 1923 vertegenwoordigden de buitenlandsche emissies slechts 7 van het totaal emissies op de Brit sche kapitaalmarkt, uitmakende 831 millioen dollar, terwijl in de Vereenigde Staten in het zelfde tijdvak buitenlandsche leeningen ten be drage van 3236 millioen dollar, of ruim 8 mil liard gulden aangeboden werden. Voor den oorlog bedroeg de Amerikaansche kapitaal-be legging in het buitenland 2Yi milliard dollar, ter wijl momenteel de waarde daarvan door Ame rikaansche deskundigen op rond 13 milliard geraamd wordt. De groote voorsprong, dien de New-York- sche emissie-markt in den loop van de laatste jaren, boven den Londenschen wist te krijgen, blijkt wel duidelijk indien we nagaan, dat in 1927 in Engeland buitenlandsche leeningen wer den ondergebracht tot een totaal van 580 mil lioen dollar, terwijl in Amerika gedurende dat zelfde jaar 1377 millioen dollars werd geplaatst. Thans neemt Amerika op de internationale geldmarkt ongeveer een gelijke positie in als Groot-Brittanië voor den oorlog, met dat ver schil, dat de Amerikaansche handelsbalans, in tegenstelling met de Britsche, een belangrijk batig saldo aantoont. De aanmerkelijke ont wikkeling van de Amerikaansche disconto- en accept-markt, respectievelijk de belangrijke toe name van de: rembourscredietzaken daar te lande, en de groote uitbreiding van de inter nationale finantieele betrekkingen van de Ameri kaansche bankwereld wijst er op, dat de Ame rikaansche haute finance bezig is hare versterkte finantieele machtspositie op de internationale markt op een meer duurzame wijze te consoli- deeren. En ook de expansie van de Amerikaan sche disconto- en acceptmarkt geschiedde, al thans gedeeltelijk, ten koste van de geldmarkt te Londen. Met betrekking tot de situatie in Engeland, dient te worden opgemerkt, dat gedurende de laatste jaren, de zoogenaamde onzichtbare ex port, zooals de opbrengsten van banken, ver zekeringmaatschappijen, etc., door het belang rijk nadeelig saldo van de Engelsche handels balans grootendeels werd geabsorbeerd. Wan neer men hiermede rekening houdt, kan het be drag der buitenlandsche emissies op de Londen- sche markt eigenlijk naar verhouding hoog wor den genoemd, en rijst de vraag hoe het moge lijk was bij een dergelijke situatie de buitenland sche leeningen te Londen te financieren. Dit geschiedde gedeeltelijk door middel van het op nemen van credieten op korten termijn in het buitenland namelijk in Amerika. Aan den ande ren kant kan echter worden aangenomen, dat een aanmerkelijk deel van de hiertoe benoodig- de middelen door den verkoop van buitenland sche effecten door Britsche houders daarvan geschiedde. Tenslotte dient in het oog te wor den gehouden, dat niet het totale bedrag van de buitenlandsche emissies te Londen tevens een overeenkomstigen kapitaal-export uit En geland beteekent. Evenals zich dit de laatste ja ren op de Amsterdamsche kapitaalmarkt voor deed, werd ook voor de te Londen geëmitteerde buitenlandsche leeningen voor belangrijke be dragen ingeschreven voor rekening van buiten landsche kapitalisten. Met het oog hierop, uitte kortgeleden de Engelsche „Economist" de mee ning, dat de buitenlandsche emissies in haren tegenwoordigen vorm geen overbelasting van de Londen/sche kapitaalmarkt met zich brengen. Resumeerende, zouden wij tot de conclusie moeten komen, dat de expansiemogelijkheden op internationaal finantieel gebied voorloopig voor Londen veel sterker beperkt zijn dan voor New- York. Zaterdag 10 Maart bij inzet en Zaterdag 17 Maart bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement Akershoek, ten ver zoeke van: I. Mejuffrouw de Weduwe Jacob Grinwis J.Kz.-de Mooij, van a. een huis met schuur en bouwland te Ouddorp aan den Kool- weg, groot 2.86.26 H.A. of 6 G. 70 R. V. M. in 8 koopen, combinatiën en massa, de gebou wen te aanvaarden 1 Juli 1928, de grond ge deeltelijk dadelijk; b. een meed bouwland te Ouddorp aan den Kooiweg, groot 0.20.36 H.A. of 133 R. V. M., dadelijk te aanvaarden; c. Vs2 in de Middelduinen onder Ouddorp. II. Mejuffrouw L. de Gans-Lodder te Middelharnis, van a. een huis met steenen schuurtje te Oud dorp nabij den Nieuweweg, groot 4.50 aren of 36 R. V. M., bewoond door L. Nederveld, in gebruik te aanvaarden 1 Mei 1928; b. een perceel bouwland te Ouddorp in het Oudeland nabij de Blauwe Steen, groot 8.70.30 H.A. 1 G. 159 R. V. M., verhuurd aan L. Nederveld tot 1 Nov. 1930 a 90.per jaar. III. Me juffrouw A. E. Verbiest te Ouddorp, van een huis met kippenhok en grond te Ouddorp, op „Duinkerkengroot 6.37 aren of 41 R. V. M., gedeelte lijk verhuurd aan J. Westdijk a 2.~ per week, overigens op 1 Mei 1928 te aan vaarden. IV. den heer Jan Tanis Humanszoon, van een huis met grond te Ouddorp op de Jonkerstee, groot 0.52.35 H.A. of 1 G. 42 R. V. M„ in 2 koopen en massa, dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Inschrijving naar de benefice per 0.45.92 H.A. V, gemet, van a 1.45.30 H.A. (3 gemel 49 R. V. MBouwland, te Dirksland in pol« der Dirksland, aan den Ovenkeetweg, kad. sectie A no. 681, in 1 perceel. Vastgestelde pacht f 65.— per 0.45.92 H.A. V. gemet. b. 1 60.70 H.A. (3 gemet 150 R V. M.) Bouwland aldaar, ten oosten van den Ovenkeetweg, in het tweede gewend, kad. sectie A no. 617 in I perceel. Vastgestelde pacht f 75,— per 0 45.92 H A. V.M. De verhuring geschiedt voor 7 jaren, dadelijk ingaande, ten verzoeke van Mej. de Wed. C. Zorge te Melissant. In» lichtingen te bekomen en geteekende inschrijf vingsbiljetten uiterlijk 17 Maart 1928 in te leveren ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland. Op Donderdagen 15 en 22 Maart 1928, bij veiling en afslag, telkens des avonds 7,30 uur te Den Bommel in café van der Plaat, van een huis met schuur, erf en grond te Den Bommel aan de Kaai, kad. sectie B no. 1393, groot 1 A. 50 cA. en van een in de nabijheid daarvan gelegen tuin aldaar, kad. Sectie A no. 293, groot 3 A. 90 cA., in 2 perceelen en in combinatie, ten verzoeke van den heer L. Vaalburg. Notaris VAN DER SLUYS. Zaterdag 17 Maart, des avonds 7 uur, te Ouddorp, in het Logemeent Akershoek, ver huring bij inschrijving voor 7 jaar, dadelijk in gaande, van een perceel vaste wei, aan den Öosterweg, in den Oude Oostdijk onder Oud dorp, genaamd „de Kraai", kadaster Sectie C. no. 499, groot 69 aren of 1 G. 151 R. V. M„ ten verzoeke van Mej. de Weduwe Jacob van Huizen. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij Inschrijving voor 7 jaren van de tot woning ingerichten watermolen met erf, tuin, weiland en kade, te Zuidland, in polder Velgersdijk, groot 1»12'64 H.A. In huur bij T. van den Berg, tot 1 Mei a s. Inschrij» vingsbiljetten in te leveren vóór of op Dinsdag 20 Maart a.s. 's avond 5 uur. Notaris C. LOEFF. Verkooping van Paarden, Hoornvee en Landbouwwerktuigen te Oude Tonge, op de bouwhoeve «en ten verzoeke van Mej. Wed. P. E. Heestermans aldaar, op Donderdag 22 Maart 1928, des morgens 10 uur. Notaris VAN BUUREN. Woensdag 28 Maart 's voormiddags 10 uur op Nieuw Stellendam, van 2 paarden, een 2'jarige stier, 5 kalfvaarzen, tweejarige vaars, 7 anderhalfjarige vaarzen, 4 jaarling, Drie» lingwagen, brik, 2 graanbrekers, bietensnijder, windmolen, haamtuig, ruiters, wit hooi, mus» terd enz. Ten verzoeke van den Heer T. Tanis Tz, te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op nader te bepalen datum zullen worden geveild de onroerende goederen van den heer C. C. Bruggeman te Middelharnis, gelegen in de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk en Stellendam. Notaris VAN BUUREN. Openbare Vrijwillige Verkooping op nader te bepalen datums van a. van huizen, tuinland benevens 9.73.80 H.A, bouwland in den polder Kraaijestein te Sommelsdijk b twee/derde gedeelte in diverse perceelen hofland te Sommelsdijk in de z.g. Oudestee en Stoofhoekten verzoeke van de erven van Mejuffrouw M. L. de Graaff e. a. Notarissen P. A. VAN BUUREN te Middel» harnis en A. B. DAM, Rotterdam.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2