Kerk en School. Burgerlijke Stand Visscherij. Gemengd Nieuw» Marktberichten. 1 1 :nhuizen a c.A. door 4.A. 35 A. 50.— per ijk) onder- - massa. 4 mijnd door 4 H.A. 40 J. L. de straten ge- ïachine be- Rotterdam e knie ge- d van een Met veel en liep het af. rklooze ar- ein aan de wd moeten >erden van 1500 balen :r J. Voor een' sloot den schrik lertuig was van de ver pleging te aart, des n. er O. L. S. 11de, opent en hartelijk n genoegen eid toonen, in een ge- ;kt de aan- listen werk- eds te doen :cretaris de ezen, welke geteekend. is het jaar- werkzaam- loopen jaar. :ennisgeving vereeniging lijk getoond Secretaris keurig jaar- ng van den tenhuis. t bestuur de iedere drie :eds in orde op de com- ;n der reke- Prince, K. <- t te brengen I'S monde van a;ssie de re- sij door den is ingediend t algemeene )e voorzitter oor het door ,e beheer, jmeester ont- 1927. !6,59, Dona- al 26,28,54. Premie bode 6,90, Druk- 5533,75, sten 100,05 oeking 2,07 ;n laste van ing 80.—. Netto saldo a de balans der genoegen 1 j slot als dit adt de leden .stisch te zijn de jaren geen )ver dit jaar ng verpleegd te Utrecht 5 ijk heel goed jetreden jaar ïeer zal zijn, leze rekening iding der be- jutie mag vol worden ge- dat de pen- aor 1928 geen zaamheden te n de vereeni- stemming, dat or gratis dis- Ie bode, dhr. ïoegen en tot lur heeft ver- zoor. zing van twee aftreding van lieuwenhuijzen ïeene stemmen izraag van den :ze benoeming beiden, onder stelde vertrou- >p het lissie ning Bestuur van drie voor het lat het aantal ereeniging van verlangt, sluit g voor de be- tige samenwer- ede te werken ilgemeene ver- ene politiever- is de volgende apt het laatste in een wagen 1 door of van nen twee uren, en gelezen als 1de in het pro- en voetpaden n Burgemeester turfmolm, mest, igte, afval, pa- voorwerpen of >nte te werpen, te laten liggen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden alhier 2 werkzoekenden ingeschreven. Verslag algemeene ledenvergadering van de vereeniging Steunverleening bij Ziekenhuis- verpleging, alhier. De voorzitter der vereeniging Notaris van der Sluys opent de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Aanwezig waren 99 leden. De secretaris der vereeniging leest de no tulen der vorige vergadering (de oprichtings vergadering) voor, welke worden goedgekeurd. Als eerst punt op de agenda stond jaarver slag (secretaris, waaruit bleek, dat de vereeni ging met 1469 leden is opgericht en dat het ledenaantal thans reeds is gestegen tot 1777. Voor rekening der vereeniging werden in 1927 10 patiënten in verschillende ziekenhuizen op genomen en wel 8 in Eudokia te Rotterdam, 1 in het Diaconessenhuis te Rotterdam en 1 in het gesticht voor ooglijders te Rotterdam. 1 Patiënt, die werd opgenomen, overleed. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 148, terwijl verpleging langer dan zes weken bij de 3de klas patiënten niet voorkwam. De secretaris werd voor zijn uitgebreid verslag door den voorzitter dank gebracht. Uit het rapport van den penningmeester bleek dat in de 39 weken in 1927 aan contributie was ontvangen 2802.11 en 461.50 aan an dere ontvangsten. Totaal 3263.51. De uit gaven bedroegen 1437.10. Het batig saldo bedroeg dus 1826.61. Aan verpjegingskosten werd 1164.84 betaald, waarvan 72.40 werd gerestitueerd door de land- en tuinbouw-onder- linge. Aan administratie was slechts het geringe bedrag van 27.38J/£ betaald. De commissie belast met het nazien der re kening bracht bij monde van den heer D. Poort vliet verslag uit onder dankbetuiging aan den penningmeester voor diens accuraat en zeer uitgebreid werk. De commissie zou het pen ningmeesterschap willen bezoldigen en stelt de volgende motie voor: „De vergadering, gehoord het rapport dér commissie, draagt het bestuur op het werk van den penningmeester zoodanig te salarieeren, dat daarmede wordt uitgedrukt de waarde van diens arbeid". Deze motie' werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat het bestuur zich hiervoor had verklaard. De pen ningmeester zei dank voor de hulde hem ge bracht, maar verklaarde geen salaris "te aan vaarden. Nadat de voorzitter de commissie voor het nazien der rekening had bedankt, werd de contributie voor 1928 vastgesteld als het in 1927 geldende tarief. Daarna kwam aan de orde de wijziging van het reglement. Art. 7 van het reglement werd zoodanig gewijzigd, dat voor personen, die hun lidmaatschap zonder reden, te beoordeelen door het bestuur, opzeggen en weef opnieuw lid der vereeniging wenschen te worden, in plaats van 8 weken, hoogstens één jaar moeten wachten voor zij weer als lid kunnen toetreden. Art. 9 werd, gewijzigd in dien zin, dat het voortaan mogelijk is, dat ook z.g.n. observatie- gevallen en tevens kliniekgevallen, met operatie gtBtpaard gaande, vergoed worden. Deze wijzi- -igen werd aangenomen. Bij de rondvraag werd nog besproken het ziekenvervoer des nachts. Vervolgens werd de vergadering mèt een woord van dank aan de aanwezigen gesloten. MELISSANT. Door publicatie is bekend ge maakt, dat de lijst van stemgerechtigde inge landen van den polder Nieuw-Kraaijer, ge durende veertien dagen en wel van 9 tot en met 23 Maart a.s. ten kantore van den secre taris J. A. Kleynenberg, ter inzage ligt. Op Dinsdag 20 Maart a.s., des voor middags 9.30 uur, zal ten gemeentehuize ge legenheid bestaan tot kostelooze inenting. Ouders van kinderen van 4 jaar en die voornemens zijn hun kinderen op de op te richten bewaarschool te plaatsen, moeten daar van voor 16 Maart a.s. opgave doen bij den heer A. Kleynenberg. Naar wij uit goede bron vernemen heb ben Cfedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan den Raad der Gereformeerde Kerk alhier dispensatie verleend van het verbod om binnen bepaalde ruimte van het kerkhof te bouwen, ^gjodat door Ged. Staten toestemming is ver- ,.nd om op den gevraagden gemeentegrond een kerk te bouwen. Zijn wij goed ingelicht, dan ligt het in het voornemen van den kerke- raad nogmaals en verzoek bij den gemeente raad in te dienen. HERRINGEN. Een logé van den heer W„ uit Vlaardingen, storte vorige week, verblind door autolicht, in de laagte voor de woning van den heer Hogewerf, op den hoek van den Molendijk. Eenige ruiten moesten het ontgelden, terwijl genoemde heer zich nog al ernstig be zeerde. Wanneer komt er op dit gevaarlijke gedeelte een hek te staan Een bouwknecht van onder deze ge meente had vorige week het ongeluk een porte- monnaie met eenig geld en een paar bewijs- stuuken waarop zijn naam voorkwam, te ver liezen. Voor den betrokkene een gevoelig ver lies. Van den eerlijken vinder hoorde men tot op heden niets. GOEDEREEDE. De muziekvereen. „Apollo" en de zangvereeniging „Goereesch Gemengd Koor" zullen 25 Juni deel nemen aan het con cours te Oude Tonge. De garage met tuintje van de dames De Koe, is ondershands gekocht door T. Renaud. Op het Havenhoofd is een Mannenkoor opgericht met 25 leden. Directeur is de heer M. Bruggeman. Het echtpaar D. Luime en M. Non vierden Maandag hun 60-jarige echtvereeniging. De oudjes hadden een goeden dag. Bij den landbouwer L. v. d. W. is één kip ontvreemd. Dader onbekend. OUDDORP. De volgende week Maandag zijn de lotelingen W. Hameeteman, J. Mierop, J. Tanis Jacz. en K. J. v. d. Wende aan de beurt om ingelijfd te worden bij het 14e Regt. Inf. te Bergen op Zoom; en L. Mierop bij de Land macht, allen le ploeg. De lichtwachter S. Visser wordt overge plaatst naar Breskens; en de lichtwachter J. Troost van Breskens naar hier, bij den toren op het Westerhoofd. Verschenen Zaterdag werden verschillende onroerende goederen bij inzet verkocht. Ten verzoeke van Mej. de wed. Jacob Grin- wis J.Kz. Koop 1. Een huis met schuur, ingezet door Jan Grinwis J.Tz. op 4400. Koop 2. Een perceel grond van 232 R. in gezet door C. Vlietland Jz. op 560. Koop 3. Een perceel grond van 234 R., in gezet door C. Vlietland Jz. op 660.. Koop 4. Een perceel grond van 236 R., in gezet door C. Vlietland Jz. op 910.—. Koop 5. Een perceel grond van 206 R., in gezet door D. Luime Cz. op 690.—. Koop 6. Een perceel grond van 252 R., in gezet door Km. van 't Geloof op 600.—. Koop 7. Een perceel grond van 227 R„ in gezet door T. de Ronde op 400.—. Koop 9. Een perceel bouwland van 133 R., ingezet door Km. van 't Geloof op 730.—. Koop 10. Een 52ste deel Middelduinen, in gezet door M. Kleyn Jz. op 720. Ten verzoeke van Mej. L. de GansLodder Koop 1. Een huis met schuurtje en tuin, in gezet door T. de Ronde op 4510. Koop 12. Een perceel bouwland, groot 1 G. 159 R., ingezet door N. Flikweert op 3200.— Ten verzoeke van Mej. A. E. Verbiest Koop 13. Een huis, enz., ingezet door T. Bouman op 1810.—. Ten verzoeke van den heer Jan Tanis Hu- manszoon Koop 14. Een huis, Jonkerstee, ingezet door P. B. Crezee op 510.—. i Koop 15. Een perceel grond, groot 226 R., ingezet door P. B. Crezee op 680.—. De afslag blijft bepaald op Zaterdag 17 Maart. OUDDORP. Dinsdagavond is alhier een bij eenkomst gehouden in de oude school om be sprekingen te houden over een eventueel alhier op te richten vereeniging tot steun bij zieken- huisverpleging (S. B. Z.) Deze bijeenkomst werd gehouden onder leiding van het Groene Kruis bestuur. Bovendien waren enkele leden van het bestuur der S. B. Z. vereeniging van MiddelharnisSommelsdijk, n.l. de heeren Jan sen, Van Loo, Van Heest en Van Es, zoo vriendelijk geweest, om naar Ouddorp over te komen, om de bijeenkomst voor te lichten, en te laten profiteeren van hun rijke ervaring. De belangstelling van het publiek was ove rigens zeer matig, want nauwlijks 70 menschen waren bijeengekomen. Nadat de Voorzitter van het Qroene Kruis, de heer J. Breen, de bijeenkomst had geopend, werd het woord gegeven aan den heer Van Loo, Secretaris der S. B. Z. te M.—S. De heer Van Loo schetste op een buitenge woon prettige, pittige en duidelijke manier de noodzakelijkheid van een dergelijke vereeniging. De plichten der leden van een dergelijke ver eeniging zijn zeer weinig, want de contributie )s voor elke beurs te dragen. Spr. zeide verder dat de bijdrage, zooals deze geregeld is te M.— S., n.l. 6 cent voor iemand boven de 15 jaar en 1 cent voor leden beneden de 15 jaar, voor hun vereeniging, toereikend bleek te zijn, of schoon vooral in het begin moeielijke tijden doorgemaakt zijn. Elke S. B. Z. vereeniging, zal volgens spr., eerst minstens 2 maanden con tributie moeten heffen, alvorens tot uitkeering over te gaan. Als de vereeniging Zal moeten beginnen met een zeer klein aantal, dan zou de heer van Loo dezen termijn willen verlengen tot 3 maanden. Ook zou spr. aan Ouddorp den raad willen geven, om zijn tarieven iets hooger te stellen dan die in M.S„ want, daar deze plaats ongunstig is gelegen t.o.v. het vervoer der zieke, zullen er in het algemeen grootere eischen aan de kas gesteld worden. Hij zou voor Ouddorp voor willen stellen om het vol gende per week te heffen voor leden van 0 10 jaar 1 cent, van 10—15 jaar 2 a 3 cent, en voor leden boven de 15 jaar 6 cent per week. Vervolgens komt spreker tot de bespreking van de voordeelen, welke e endergelijke vereeni ging met zich meebrengt. Het lid mag zelf het ziekenhuis en den chirurg kiezen, heeft recht op vergoeding van het vervoer, op vergoeding van verplegingskosten gedurende 6 achtereenvolgen de weken, op vergoeding van de operatiekosten tot een maximum van 200 gulden, verder ver goeding van de kosten van operatie-kamer, ver- bandjstoffen, enz. Als wij dus naast elkaar stellen, de geringe verdichtingen, en de enorm groote voordeelen, dan beseffen wij pas de groote macht, die door samenwerking bereikt kan worden. Zeer terecht merkte spr. daarna on dat er streng voor gewaakt zal moeten worden, dat Z.g. politiek in de vereeniging binnen sluipt. Ook geeft spr. den ernstigen raad aan de leden, om een flink bestuur te kiezen, want daarvan hangt voor een groot gedeelte den bloei van een dergelijke vereeniging af, kiest mannen die voor hun taak ten volle berekend, en vraagt niet welke richting zij zijn toecjfedaan. Daarna komt het woord aan den heer Van Heest, penningmeester der vereeniging te M. S. Deze geeft een helder overzicht van de uit- gaven en inkomsten, van hun vereeniging. Het blijkt, dat er nog al eens groote offers gevraagd worden aan de kas, want herhaaldelijk zijn som men van 300 en 400 gulden uitbetaald moeten worden. De boekhouding, en de administratie in het algemeen, eischt volgens spreker een bij zondere zorg. Ook dient er voor gezorgd te worden, dat een flinke bode aangesteld wordt. De heer Van Heest wil later met veel genoegen de ophaling der gelden, de invulling der kaar ten, de controle der bode, enz. nog nader toe lichten. Daarna wordt gelegenheid gegeven, om vra gen te stellen. De heer Polderman, heeft met veel genoegen de duidelijke uiteenzetting van den heer Van Loo aangehoord, maar wenscht toch nog enkele vragen te stellen. Er is n.l. gesproken over het feit, dat geen uitbetaling zal geschieden voor sanatoriumbehandeling, dus om duidelijker te zijn, lijders aan longtuberculose zullen bij op name in een sanatorium geen vergoeding ont vangen. Doch als nu aan de zieke long operatief ingegrepen zal moeten worden, en i. h. a. ge beurt dit in een sanatorium, krijgt dan de zieke voor een dergelijke operatie geen vergoeding Ook wordt niet uitbetaald voor opname in een barak, dus niet voor bij de Wet genoemde besmettelijke ziekten. Doch, zoo vraagt de heer Polderman, als nu iemand tengevolge van een roodvonk een middenoor-ontsteking krijgt, welke noodzakelijk geopereerd moet worden, zal de kas dan in zulk een geval ook niet uitbetalen De Heer van Loo antwoordt dat de vereen, te M.-S. in dergelijke gevallen zonder eenigen twijfel zou uitbetalen. De heer P. Tanis Gz. vraagt of er beslist een bepaald aantal leden moet zijn, om een derge lijke vereen, te handhaven. De heer v. Loo antwoordt, dat in Ouddorp met zijn ruim 3000 inwoners, een vereeniging van 2000 leden zeker zou bloeien. De heer Gobius du Sart vraagt op welk stand punt het bestuur zich stelt ten aanzien van de uitkeering aan de meest gegoeden uit de ge meente. Om mistoestanden te voorkomen zou de heer Gobius het als een verplichting willen vast leggen, om de uitkeering ook te accepteeren. De heer v. Loo antwoordt, dat een dergelijke bepaling niet in hun vereeniging is opgenomen, maar wel wil spreker er den nadruk op leggen, dat hun bestuur het buitengewoon apprecieert, dat iedereen, wie het ook is, voor zijn rechten opkomt, en dus de uitkeering aanneemt. De voorzitter stelt thans voor, om de nu ko mende werkzaamheden in handen te leggen van een voorloopig comité, waarvoor de volgende heeren zich onneven Pik, Koppenhol, Crezee, J. v. d. Bok, Jac. de Mooij, Polderman, T. Tanis, J. L. Knape, C. du Valois, Kom. Tanis Gz. De heer A. Padmos stelt aan de vergadering voor, om den burgemeester dezer gemeente, den heer Gobius du Sart eveneens op te nemen in het voorloopig comité. Dit voorstel vindt alge meene goedkeuring, en de heer Gobius wil gaar ne medewerken tot de totstandkoming van een dergelijke onmisbare vereeniging. Deze voorloopige commissie, zal de noodige propaganda maken, en zal binnen korten tijd een vergadering beleggen, waarin een definitief bestuur zal kunnen worden gekozen. Aan het einde der vergadering werd aan de aanwezigen de gelegenheid geboden, om voor loopig zich te laten inschrijven, d.w.z. hun to tale aantal der gezinsleden. Vrijwel iedereen maakte hiervan gaarne gebruik, en het bleek dat voorloopig reeds 306 leden te boeken vielen. Tenslotte werd de vergadering, door den voorzitter, waarbij een woord van hartelijken dank werd gebracht aan de heeren uit Middel harnis, voor hun totaal belangelooze inlichtin gen, gesloten. SOMMELSDIJK.** Zondag'll Maart j.l. was het voor de Ned. Herv. Gemeente alhier een heugelijke dag. Na 1 Yi jaar vacant te zijn geweest, deed haar nieuwe herder en leeraar, de WelEerw. Heer Ds. H. H. van Ameide, gekomen van Hoogeveen, des middags zijn in trede, na des morgens bevestigd te zijn door den WelEerw. Heer Ds. den Oudsten van Mid delharnis, die tot tekst had Jesaja 62 6 en 7. Zijn Eerw. had voor deze uren tot tekst woord gekozen 2 Corinthe 5 vers 18, laatste gedeelte „Die ons de bediening der verzoening gegeven heeft". Na de predikatie, welke met aandacht door allen werd gevolgd, sprak Zijn Eerw. allereerst den Kerkeraad toe en dankte dezen voor het vertrouwen in hem gesteld, door hem naar deze plaats te beroepen, en sprak de hoop uit met hen vele jaren; gezellig en zegenrijk werkzaam te mogen zijn tot heil van de gemeente. Daarna sprak Zijn Eerw. toe Kerkvoogden en Notabelen, Burgemeester en Wethouders, Koster, Voorlezer en Organist en de bekenden uit Dinteloord, welke hun vroe- geren leeraar nog wilden hooren en geen moeite hadden gespaard hierheen te komen. Ook het bestuur der Chr. School kon ten allen tijde op zijn steun rekenen. Ds. den Oudsten sprak Zijn Eerw. nog toe namens Kerkeraad en Ring en liet de gemeente den nieuwen leeraar toezingen Ps. 20 vers 1. Ds. Bax van Oude Tonge sprak eveneens Zijn Eerw. aan en dankte de gemeente nog voor hunne trouwe opkomst, wanneer hij als ringpredikant alhier optrad en feliciteerde haar met haar nieuwen leeraar. Bij het uitgaan der kerk werd den leeraar nog toegezongen de zegenbede van Ps. 134 3: „Dat 's Heeren zegen op U daal," enz. Was des morgens de kerk goed gevuld, des middags vulde een groote schare tot in alle hoeken het kerkgebouw. Zondag 4 Maart j.l. werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een gift van 10.ge- colecteerd voor de armen. MIDDELHARNIS. De vaste Zendingsbij- drage, uitgaande van de Gereformeerde Ker ken, heeft alhier opgebracht de som van 236. DEN BOMMEL. Op initiatief van diaken Bruggeman is in de Ned. Herv. Kerk een Zorfdagsschool opgericht. We zullen hopen, daar deze gelegenheid vroeger ook heeft be staan, dat het werk niet tevergeefs zal zijn. OUDE TONGE. Woensdagavond a.s. des n.m. 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een bid stond voor het gewas gehouden worden door Ds. Bax. -Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de Heilige Doop worden bediend.- Doop- ouders kunnen zich aanmelden Vrijdagavond na 7 uur aan de pastorie. NIEUWE TONGE. De rekening van de Kerkvoogdij over 1927 ligt gedurende acht dagen voor een ieder ter inzage ten huize van den kerkelijken ontvanger. DIRKSLAND. Voor de Ned. Herv. Kerk werd alhier 1046.— aan vrijwillige bijdragen ontvangen. Naar wij vernemen zal de intrede van Ds. van der Wal van Rijnsaterwoude in de Ned. Herv. Kerk alhier op Zondag 22 April a.s. plaats hebben. De maandelijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk bracht ruim 37.op. MELISSANT. Zondagmiddag trad in de Ned. Herv. Kerk, wegens vertrek naar Lage Zwaluwe, Ds. J. Baarslag voor de laatste maal als predikant dezer gemeente op. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Nadat was gelezen 1 Cor. 13, koos Zijn Eerw. tot afscheidspredikatie 1 Petrus 1 22 en 23. Aan het einde der godsdienstoefening voerden achtereenvolgen^ het woord, de Eerw. heer Bouman, godsdienstonderwijzer te Stellendam, de heer D. Leydens als voorzitter der C.J.M.V. „Sursum Corda" en leider der Knapenvereeni- ging „Jong leven", de Weled. heer C. A. Bac ker, hoofd der O. L. School, de heer C. van den Nieuwendijk, die namens den Kerkeraad de gemeente verzocht te zingen Psalm 121 4 en de heer Johs. Tieleman, die namens het college van Kerkvoogden en Notabelen verzocht den scheidenden leeraar toe te zingen Psalm 134 vers 3. Nadat Zijn Eerw. de sprekers voor hun woorden zijn dank had betuigd, verzocht hij tot slot te zingen Psalm 72 11. Van de gelegenheid om daarna den scheiden den leeraar nog de hand te drukken, werd door zeer velen gebruik gemaakt. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.a. op den Kerkeraad van Stellendam en den Ed^lachtbaren heer Burgemeester dezer ge meente. HERRINGEN. De belijdenis-catechisatie bij de Geref. Gemeente zal deze week weder op Donderdag en wel op 't bekende uur worden gehouden. GOEDEREEDE. Zondag voorm. nam Ds. J. Baarslag van Melissant afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier als consulent. Na de prediking had hij een woord van dank aan den Kerkeraad en een woord van vermaan tot de Kerkvoogdij. Wederkeerig werd door ouder ling Redert hem hartelijk toegesproken, met een woord van dank en den wensch, om het Woord als een zegen op zijne nieuwe stand plaats te verkondigen. Op zijn verzoek zong de gemeente den scheidenden consulent Psalm 121 4 toe. OUDDORP. Van het bestuur der School met den Bijbel zijn aan de beurt van aftreding de heeren W. Mastenbroek Klz. en J. Grinwis Tz„ terwijl er met 1 April een vacature ont staat door het Vertrek van den heer W. v. d. Bok naar Stellendam. De onderwijzer aan onze School met den Bijbel, de heer J. Kleyn, is in gelijke betrekking benoemd te Harderwijk. SOMMELSDIJK. GeborenJantje, dochter van Teodohr Christjans en Renske Schut. Gehuwd Adrianus Bakelaar, 26 j., te Mid delharnis, en Maria Springvloed, 22 j., alhier. Overleden Maria Lena de Graaff, 82 j., d. v. David de Graaff en Jannetje Jacomina Armstrong. MIDDELHARNIS. GeborenCornelis Wouter, z. v. O. J. v. Maastricht en K. de Ruiter; Tannetje Adriaantje d. v. A. de Man en H. Dubbeld. Getrouwd M. van Dongen, 26 j., en L. Spee 22 j. (Sommelsdijk). Overleden C. A. L. Zeedijk, 74 j„ wed. van M. Born. DEN BOMMEL. Geboren Petrus Gerardus, z. v. J. L. Jacobs en M. H. Polie; Johannis Fransiscus, z. v. H. van Hooff en E. Jochems; Jacob, z. v. Joh. de Vos en A. J. Bouman; Jacobus Pieter, z. v. Anth. Vervloed en A. M. van Wijk. STELLENDAM. Geboren Cornelis, z. v. Cornelis Noorthoek en Adriaantje Moijsep. OndertrouwdLeendert Willem van Brui- nisse, Melissant, 21 j., en Maria Lena van Es, 19 j.; Johannis Robijn, Melissant, 25 j., en Leentje van Es, 21 j. GOEDEREEDE. A. Redert verloor de vorige week een ge» heel vischnet, wat minstens f 150,— schade beteekend. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week per dag en per vaartuig van 10 tot 30 kilo gar» nalenin de stallen 2 zalmen. MOTORSCHIP TEN DEELE GEZONKEN. Het in de Noord Blaak te Rotterdam liggende motorschip „Neeltje", schipper J. P. Mast, Den Bommel, heeft in den nacht van Zondag op Maandag, doordat het te kort aangebonden was, water aan de achterzijde binnengekregen en is ten dele gezonken. Het schin was zwaar belast met zakken uien, peen en aardappelen. Maandagmorgen is men begonen het te lichten met behulp van de pompboot „Johanna" en een drijvende bok. Van de „Johanna af werd een duiker naar beneden gelaten, die een kabel onder het schip heeft gebracht, waarna de bok zijn werk kon beginnen. De belangstelling was groot. EEN FAMILIE-DRAMA TE FRANKFORT. Te Frankfort a. d. M. heeft een spoorweg ambtenaar Friedrich Wichmann zijn vrouw en drie kinderen geworgd. Uit de nasporingen is gebleken, dat hij in uiterste wanhoop heeft ge handeld. In de woning, waar de lijken gevonden zijn, was letterlijk geen meubel meer te vinden en zoowel de vrouw als de kinderen waren in een staat van verregaande ondervoeding. Wichmann, die evenals zijn vrouw, van goe den huize was, is vijf jaar geleden bij de sporen ontslagen wegens verduistering. Tevergeefs heeft hij later getracht er zich weer bovenop te wer ken. De begane misstap sloot alle deuren voor hem en zoo was hij ten slotte provisie-reiziger geworden, doch hij was voor dat baantje niet geschikt en verdiende zoo goed als niets. Zoo wel hij als zijn vrouw waren te trotsch om bij de armenzorg aan te kloppen en zoo verhuisde allengs de geheele inboedel naar de bank van leening. Een nagelaten brief bewijst, dat de man zijn vrouw met haar toestemming heeft gedood. Na de daad heeft Wichmann het huis verlaten en de politie heeft nog geen spoor van hem kunnen ontdekken. EEN VADER, DIE ZIJN TWEE KINDEREN IN HET WATER LIET SPRINGEN. Hij wilde zich van hen ontdoen en zei, dat ze op deze wijze bij hun grootmoeder zouden komen. Een afschuwwekkend verhaal wordt door de New York Herald uit Indiana Harbor gemeld. Onder de# oogen van hun vader, die rustig bleef toezien, zijn daar twee jongens, aan elkaar gebonden, in het kanaal gesprongen, nadat hun vader hun verteld had, dat zij er op deze wijze in zouden slagen hun grootmoeder, die in En geland woont, te zien. De man was gescheiden van zijn vrouw, maar leefde met een andere vrouw samen. De twee jongens uit het eerste huwelijk waren hem tot een last, en hij zon op een middel om zich van hen te ontdoen. De gruwelijke gelegenheid daartoe kreeg hij, toen de jongens hem herhaal delijk zeicfèn, dat ze zoo graag hun grootmoeder in Engeland eens zouden willen bezoeken. Eerst uit scherst, maar later in ernst, zei de man, dat ze dan maar samen in het kanaal moesten springen. De jongens, in hun kinderlijk vertrouwen, geloofden hun vader en besloten op een dag naar grootmoeder te gaan. De vader liep mee naar het kanaal en zag het aan, hoe zijn beide kinderen zich argeloos aan elkander bonden en toen in het kanaal sprongen, waar ze ver dronken. Daarna keerde de man naar huis terug. Toen hij, nadat de lijkjes gedregd waren, ge arresteerd was, deelde hij de politie mede, dat hij na het gebeurde eiken nacht naar de plek van de misdaad was gegaan, om op dezelfde wijze een eind aan zijn leven te maken, maar de moed ontbrak hem. EEN NIEUW LICHTSCHIP. De uitvinding van een blinde. Uit Stockholm wordt gemeld, dat daar groote belangstelling bestaat voor 't laden van 'n nieuw lichtschip, dat geheel automatisch zonder eenige bemanning zal werken en voor rekening van de republiek Columbia is vervaardigd. Het schip werd dezer dagen in de haven van Stockholm aan boord van een vrachtschip ge- heschen, dat het naar Cartagena in Zuid-Ame- rika zal brengen. Het schip, dat zeer sterk ge bouwd is, meet 14 bij 3.2 meters en is feitelijk een reusachtige lichtboei, daar het zoo gebouwd is, dat het ook bij zeer zware zeeën steeds weer in zijn positie terugkomt, terwijl water dichte schotten het zinken van het schip ver hinderen, indien het beschadigd mocht worden. De lichtkamer is voorzien van een belsignaal, dat geregeld vier slagen doet hooren. Het merk waardigste van het schip is het „Agalicht", dat automatisch functionneert, bij duisternis of mist van zelf aangaat en bij het aanbreken van het daglicht van zelf uitgaat. Dit licht kan twee jaar achtereen functionneeren zonder door een menschelijke hand te worden aangeraakt. Het is een uitvinding van dr. Gustaaf Dalen, die de blinde Edison van Zweden wordt ge noemd en voor zijn uitvindingen den Nobel prijs heeft gekregen. Dr. Dalen is door een ontploffing, die bij zijn proefnemingen voor deze uitvinding plaats had, blind geworden en heeft haast zijn leven er bij ingeschoten. Het resultaat van zijn uitvinding was de zonnelamp, die zoo gevoelig voor licht en duisternis is, dat zij automatisch uit of aangaat al naar mate het donker of licht wordt. Als brandstof dient een zeer gecomprimeerd acetyleenglas, dat lan gen tijd zijn eigenschappen behoedt en in een stevig ijzeren reservoir wordt bewaard. De uitvinding heeft, behalve voor vuurtorens, boeien enz. ook toepassing gevonden voor de aanwijzing van vliegroutes enz. Gewetensgeld. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens achter» stallige belasting en gewetensgeld bij de Ontvangers der directe belastingen enz. te Middelharnis f 200,— en f 10 000,—, te Hellevoet» sluis f 697,33 en f 10.000,—, te Ouddorp f 1171,73. EXAMEN AUTOBESTUURDER. De examens, af te nemen door de Centrale Commissie en ingesteld op initiatief van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, met medewerking van de overige vereenigin» gen, zullen dit jaar aanvangen den 9den Mei. MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee. Veiling van Vrijdag 9 Maart 1928. Sinaasappelen f 2,80 tot f 3,10 per 100 stuks. Spruiten f 34,—. Spinazie f 31,10. Peen f 4,10 tot f 4,50. Knollen f 1,70 tot f 2.60. Stekuien f 1,20 tot f 2,70. Goudreinelten f 33,—. Ponsperen f 11,—. Stoofperen f 17,—. Alles per 100 K.G. Kaas (koroijne) f 0,30 top er pond. Boter f 0,90 tot f 1,05 per pond. Picklers f 3,36 per baal. Veiling van Maandag 12 Maart 1928. Knollen f 1,60 tot f 2,— per 100 K.G. Picklers f 3,60 per 100 K G. Campagners f 12,— per 100 K.G. Honing 0,67 tot 0,68 per pot. Kaas (komijne) f 0,23 tot f 0,28 per pond. Kaas 20 plus f 0,28 tot -f 0,31. Kaas (volvet) f 0,65. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedlgd Makelaar In aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, Amsterdam. Marktoverzicht der vorige week. Het mooie lenteweer bij het begin der week is plotseling omgeslagen in koude. Het vriest iederen nacht sterk, dit is oorzaak dat de vraag beter is en de handel iets vlugger. Prij» zen trekken iets aan, doch niet zoo vlug als in het land. Eerste kwaliteiten kwamen aan boogere prijzen, afwijkende soorten gaat het wel eenigs» zins vlugger, maar geen hoogere prijzen. Veel vraag naar Roodster Hiervoor 25 a 50 cent hooger. Zeeuwsche bonten meer gevraa d dan blauwen, daarom was het mogelijk prima kwaliteiten bonten k f 7,— te verkoopen, dito Zeeuwsche blauwen was zeer moeilijk f 6,25 te maken, toch zal ook hiervoor de vraag beter worden als de bonten hooger gaan in prijs Een klein partijtje Hillegommer zand» eigenheimers was aan de markt, maar vele koopers zeggen dit soort niet meer te ver» koopen. Voor Bevelanders kalme vraag. IJpolder bravo's en roodster gevraagd tegen hoogere prijzen. Verschillende soorten poters, hiervan weinig aanvoer. Gevraagd Vlaamsche industrie en donkere Drentsche eigenheimers worden tegen elk bod verkocht. Klei-inductrie zijn gevraagd, ook van Zeeuwsch.Vlaanderen. Alle inlichtingen worden zonder eenige kosten of verbinding door bovengenoemde makelaar gegeven. De prijzen waren heden 12 Maart: Zeeuwsche bonten f 5,75 f 7,—, idem blauwe f 5.30 k f 6,25, idem Bevelanders f 6,— k f 6,10, idem bravo's f 6— k f 6,50, idem blauwe eigenheimers f 5,50 f 5,75, idem roodster f 5,25 k f 5,50, idem blauwe en bonte poters f 3,75 k f 4,—. Vlaamsche eigenheimers f 3,25 k f 4—, idem industrie f 2,50 k f 3, idem klei'industrie f 4,— a f 4,20, Duinzand eigenheimers f 7,— k f 6,—, IJ pol» der roodstar f 5,— a f 5,25, idem bravo's f 6,— k f 6,50. Drentsche zand»eigenheimers f 2,25 ft f 4,—. Friesche borgers f5,50 af6,—, idem blauwe borgers f 5,25 k f 5,—, idem roodster f 5,—. Uien f 6,— per 60 kilogram. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 12 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 344 vette runderen, 177 vette kalveren, 273 schapen of lammeren, 1078 varkens. Prijzen per Yi k.g. koeien 30 a 34 ct„ 42 a 46 ct„ 50 a 52]/2 ct.; ossen 39 ct., 41 a 44 ct., 47J/2 a 50 ct.; kalveren 65 a 70 ct., 77Yi a 82Yi ct., 87 Y a 92Yi ct.; schapen 28 a 34 ct.; lammeren 20 a 34 per stuk; varkens 30 ct. a 31 ct. a 32ct. per Yi k.g. De aanvoer van koeien en ossen was minder ruim. De handel was willig en de prijzen waren over het geheel hooger. Een enkel puik beste koe ging nog tot 2]/2 cent boven noteering. Vette kalveren waren minder aangevoerd. De handel was stroef en de prijzen waren hooger. Een enkel puik best exemplaar ging nog van 5 tot 7Yi cent boven noteering. Stieren met onbeteekenende aanvoer en geen noteering. Schapen en lammeren met weinig aanvoer, matigen handel en gewone prijzen. Varkens paren minder aangevoerd. De handel wajs stug en de prijzen waren ongeveer gelijk aan die der vorige week. Zware varkens waren nog tamelijk te plaatsen en gingen tot 32^ cent. AMSTERDAM, 12 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 508 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwal. 1 1.10, 2e kwal. 0.80—, 3e kpal. 60 —80 ct., alles per k.g. slachtgewicht, 120 melk- en kalfkoeien 310420 per stuk, 97 vette kalveren le kwal. 0.90-1.05, 2e kwal. 0.80-0.90, 3e kwal. 0.70—0.80 per k.g. levend gewicht, 205 nuch tere kalveren 7—12, 36 schapen 3040, 57 paarden 100225, alles per stuk, 720 i

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3