Ruwe Huid «F- Gemeenteraad. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. Dat men op deze wijze heen gaat, is zéér bedenkelijk. Geen enkel beroep op Gods Woord. Geen enkele poging om kerkelijk in deze iets te doen in den kring, waar men thuis hoort krachtens belijdenis en ambt. Men schrijft eenvoudig: 't Gaat er niet, zoo als ik het gaarne heb; en daarom ga ik heen 1 „De richting, waarheen de Chr. Geref. Kerk in Nederland zich beweegt, strookt hoe langer hoe minder met mijn beginsel". Dat is alles wat gezegd wordt. Met deze omschrijvende ver klaring dan nog: „Ik hoop steeds te blijven bij en te strijden voor de aloude, beproefde, bevindelijke Waarheid Gods". Daarmee is alles beslist. Waarbij ons treft, dat ds. Barth al geruimen tijd met ds. Kersten en ds. Zandt rondgaat om te spreken en te werken in het belang van de Geref. Staatkundige Partij, soms met z'n drieën op één avond in één vergadering op tredend. En ds. Kersten heeft al lang verkondigd, dat er ook b.v.Jn de Nederl. Hervormde Kerk, ja, misschien nog wel „waarheid" is, maar niet die aloude, beproefde, bevindelijke Waarheid Gods. Bij de opening van de Theologische School te Rotterdam is dat in het kerkgebouw aan den Boezemsingel nog weer eens met kracht verkondigd. En nu ook in de Chr. Geref. Kerk niet meer. We vinden deze dingen verschrikkelijk. Ook als we hooren, dat alom in denlande b.v. ds. Zandt de eene week ergens spreekt en acht, veertien dagen daarna ds. Kersten. Zoo gaat de weg door stad en dorp, om af te trekken van de Hervormde Kerk, van de Geref. Kerken, van de Chr. Geref. Kerk naar dé Geref. Gemeenten En dan met zulke argumenten De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur 1 Met verschillende gevoelens verzoek ik be leefd een plaatsje in uw blad. Het betreft de verkeersmiddelen op het schoone en vruchtbare eiland Flakkee. En ik roep daarbij alle burgemeesters van Flakkee toe: Och 1 help toch uw eigen bevolking en vrienden daarbuiten, om een vaste verbinding te krijgen met het vaste land van N.-Brabant. Men voelt de noodzakelijkheid daar zoo van, als men telken^ gebruik moet maken van de tegenwoordige verbinding. Hoe ongelukkig die is, wil ik U -met een illustratie duidelijk maken en hoop, dat dit ook een stootje zal geven tot verbetering. De treurige toestand en te vens de schadelijke manier dreven me tot dit besluit. Op 29 Febr. 1.1. begaf ik mij van uit Zee land naar Flakkee en vroeg 12 uur aan den veerman of er gelegenheid was 's avonds half zes terug te varen. Een meisje van 1314 jaar vertegenwoordigde de familie van Nimwegen en ik kreeg ten antwoord: „Me zien der voe zurgen, meneer 's Avonds half zes precies op tijd op den steiger gekomen, was juist de veerman .weg. Evenwel geen nood. Er was nog ruim een half uur in reserve om den trein te halen, dus geduldig wachten Kwartier na kwartier ver streek, doch geen veerman. Eindelijk, om half zeven, doemde uit de duisternis een zwarte stip op, wat de veerman bleek te zijn. Het was reeds over tijd en de koude daarbij gerekend: het was om te rillen van blijdschap. De berekening van vlug in- en uitstappen bleek ook al teleur te stellen, want een drietal zware motorfietsen moesten worden uitgeladen en het bleek ook, dat niet kon worden aangelegd, doordat een schip in den weg lag. „Doch na veel geroep, En wat exerceeren, Kwam de kleine motorsloep Aan den steiger manoevreeren". Op de vraag, om wat haast te maken, werd er niet vriendelijk geantwoord. De zware motbrs moesten uit de diepte wor den opgehaald en men toog aan den arbeid. Een viertal groote mannen en twee jongens moesten aan den motor trekken, een touw werd er aan bevestigd en daar ging het: „Hijsa hop Hadden we in de harten der jongens kunnen zien, dan had men daar de melodie kunnen beluisteren van: „Trek maar aan het touwtje en de wieg zal gaan Eindelijk was men gereed, doch een nieuwe tijding kwam, n.l.: „We moeten eerst naar de tramboot en als er dan geen volk is kunnen we U overzetten". Zie, mijnheer de Redacteur, toen kwamen er harde woorden en natuurlijk van beide zijden. De een wilde naar over en de andere niet. ▼an Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL De woorden liepen zelfs zoo hoog, dat er werd gezegd: „Als je niet zwijgt, wordt je in de rivier gegooid." „O, ellendig veerGe begrijpt, de koude bang in het water te worden geworpen of met een eind touw op je lichaam te krijgen enz., dat maakt, dat'een mensch verlangt naar een nieuwe regeling en een nieuwe veerdienst. Een en ander zal bevestigd kunnen worden door J. L. Warnaer, Melissant, en N. van Nieuwen- huijzen, Dirksland, beiden motorrijders. Eindelijk kwam de beurt aan den wachtende en na een twintig minuten varens, werd geland aan de Dintelsche kant, dus van half zes tot 11 voor 8, toen er op de fiets kon worden gestapt. Zie, mijne lezers, zoo kunt ge begrijpen, dat er wordt verlangd naar een nieuwen veer dienst. In Zeeland geniet men meer van den Prov. bootdienst. Ze varen met verlies, doch tot heil van de bewoners en daarom roep ik de burgers nogmaals toe: „Wendt U tot de autoriteiten, om niet langer zulk een toestand te bestendigen 1 Vraagt den nieuwen Commissaris der Koningin, dat een nieuwe regeling wordt verlangd". Ik eindig met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, JOH. RUISSEN. Wemeldinge, Maart 1928. [De toestand wordt daar inderdaad onhoud baar. Maar er wordt aan gewerkt Red.] Vergadering van den Gemeenteraad van GOEDEREEDE, op Vrijdag 9 Maart, des nam. 3 uur. Afwezig met kennisgeving de heer Heerschap. Ie. De Voorzitter, burgemeester Charbon, opent de vergadering, waarna de notulen wor den voorgelezen en onveranderd vastgesteld. 2e. Ingekomen stukken. I. Proces-verbaal van de opneming der boe ken en kas van den gemeente-ontvanger op 21 Januari 1928, waaruit blijkt, dat in kas was 2303.91®. II. Missive van den heer Commissaris der Koningin dezer provincie, daarbij toezendende een extract uit het Kon. Besluit, houdende herbenoeming van den heer J. A. Charbon, tot burgemeester dezer gemeente. III. Missive van den voorzitter van het Col lege van Ged. Staten dezer provincie, betref fende mededeeling verdaging beslissing op de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1928. IV. Missive van heeren Ged. Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzendende het raadsbesluit tot aanvulling van het regle ment van het Burgerlijk Armbestuur. V. Missive van idem, daarbij goedgekeurd terugzendende het raadsbesluit betreffende over dracht aan de Provincie van het beheer en onderhoud van den grintweg OuddorpSom- melsdijk. VI. Missive van idem, daarbij tot 1 Januari 1933 goedgekeurd terugzendende het raadsbe sluit omtrent het in gebruik geven van een gedeelte van den gemeentegrond in de Kerk straat, van het perceel kad. bekend gemeente Goedereede, Sectie A No. 1138, aan de Ba- taafsche Import Mij., v.r. N.V. „Acetylena" te 's-Gravenhage. VII. Missive van den voorzitter van het Col lege van Ged. Staten dezer provincie, aan de achterzijde daarvan mededeeling doende van een uittreksel uit het Kon. Besluit en uit de daarbij behoorende staat, houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeel belasting. VIII. Missive van heeren Ged. Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzendende het raadsbesluit, model D, tot wijziging der begrooting dienst 1929. IX. Verslag der verrichtingen van de Com missie tot wering van schoolverzuim over het jaar 1927. X. Schrijven van het bestuur der afdeeling Goedereede van de vereen, het Z. H. „Groene Kruis", inhoudende, dat zij met ingenomenheid kennis hebben genomen van het besluit van den Raad omtrent de bijdrage in het eventueel te kort voor de aanstelling eener wijkverpleegster voor deze gemeente. Het bestuur zal bij in werking treden van de wijkverpleegster deze subsidie gaarne aanvaarden en dankt mede den Raad voor de bereidwilligheid en voor het genomen verstandige besluit, om de wijkver pleging te bevorderen. Alle deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3e. Schrijven van Mej. H. Lokker te Stel lendam, daarbij verzoekende om in aanmerking te mogen komen voor de levering van schrijf-, leer- en schoolbehoeften voor de O. L. school en schrijf- en bureaubehoeften voor de ge meente. Dit verzoek wordt afgewezen. 4e. Aanvrage van het bestuur der vereeni- ging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel op het Havenhoofd, al hier, om de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van de Bijzondere Lagere School ge noemd, over het dienstjaar 1927. De verreke ning hiervan zal plaats hebben na de goed keuring der gemeente-rekening 1927. 5e. Verzoek van genoemd schoolbestuur om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der L. O. wet 1920, ten behoeve van de Bijz. Lagere School, tot een bedrag van 524.16, voor het dienstjaar 1928. B. en W. stellen voor het voorschot voor 1928 ad 524.16 te verleenen, waartoe één- parig wordt besloten. 6e. Komt aan de orde de rekening en verant woording van het algemeen armbestuur over 1927, beloopende in ontvang 2562.99 en in uitgaaf 878.56, alzoo sluitend met een batig saldo van 1684.43, welke dienovereenkomstig na onderzoek door de heeren P. Troost en A. Lokker, éénparig wordt goedgekeurd. 7e. Wordt eenparig vastgesteld het kohier der hondenbelasting voor het jaar 1928, met 51 honden 1ste klasse en één hond 2de klasse. 8e. Wordt éénparig aangevuld art. 3 der verordening tot heffing van keurloon, als volgt: „Bij afkeuring van in nood gedoode of gestorven dieren, wordt het keurloon teruggegeven". 9e. In verband met een missive van H.H. Ged. Staten dezer provincie wordt het regle ment van het algemeen armbestuur andermaal gewijzigd. Voor het woord „gezondheidstoe stand" worde gelezen „gezondheidstoestand zoo wel in lichamelijk als in geestelijk opzicht". Het geneeskundig onderzoek zal niet alleen de huis- genooten, maar eveneens den bestedeling moeten gelden. 10e Wordt éénparig goedgevonden B. en W. te machtigen de landerijen van het algemeen armbestuur wederom voor den tijd van 10 jaren publiek te verhuren. 11e. Wordt overgegaan tot de uitloting van een obligatie voor de geldleening, der dokters woning. Uit de nog over zijnde nummers wordt getroken no. 1, waarvan het bedrag betaalbaar zal worden gesteld bij den gemeente-ontvanger. 12e. Wordt overgegaan tot de benoeming van 5 leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim wegens periodieke aftreding van de heeren T. Lodder Cz„ P. van der Wende Tz. F. den Eerzamen Jz„ T. van der Wende Lz. en W. K. van der Wende. B. en W. stellen voor deze heeren bij accla matie te benoemen, waartoe wordt besloten. 13e. Wordt eenparig vastgesteld een raads besluit, model D, tot wijziging der gemeente-be grooting dienst 1927. 14e. Wordt besloten voor de O. L. School het 7e leerjaar in te voeren. 15e. Rondvraag. De heer C. J. LODDER, merkt op dat het schrijven gericht aan het bestuur van het Groene Kruis, betreffende het verleenen van subsidie, voor de wijkverpleging, niet overeenstemt met het besluit van den Raad, wat z. i. wel eens verwarring met zich zoude kunnen brengen. De VOORZITTER zegt de copie van dien brief te zullen nazien en zoonoodig te verbete ren. De heer LOKKER, zou gaarne zien dat plm. 40 Meter (vanaf Jb. Lokker tot J. 't Mannetje) in het verlengde van den rijweg aan het Haven hoofd wordt verhard. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. De heer C. J. LODDER wijst nu de tijd van snoeien daar is, op de boomen aan de Z. Z. Haven, aangezien men des zomers met vrach ten koren, aldaar zeer lastig kan passeeren. Hij geeft in overweging bedoelde boomen eens flink van de onderste taken te ontdoen. De VOORZITTER deelt mede, dat de snoei er juist Maandag a.s. komt en dan zelf met de zen de boomen eens zal nagaan. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. Vorige week stonden ge middeld 2 werklooze landarbeiders bij den cor respondent der arbeidsbemiddeling dezer ge, meente ingeschreven. De paardepeen worden in deze gemeente thans gekocht voor 4,de H.L. De heer Mn. van den Broek heeft zijn woonhuis staande aan den Binnenweg onders hands verkocht aan mej. L. Rozenheek, alhier. Aan den metselaar M. Breur is vergun ning verleend tot het verbouwen van het woon huis A 198 tot autogarage. Vorige week werden uit deze gemeente 332202 K.G. aardappelen, poters, uien en paar depeen verscheept. MIDDELHARNIS. Gevonden en bij L. Wes- dijk gedeponeerd een huissleutel. Het zoontje van R. Albregts had Zater dag het ongeluk in de kreek te vallen, daar 't spoedig opgemerkt werd was hij weldra op den kant. Zaterdag 10 Maart 1.1. Vergaderde de onderafdeeling „Goedereede en Overflakkee" van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren in de voormalige leeszaal te Middelharnis. De heer J. Rooij, gemeente-secretaris van Dirksland opende deze vergadering met allen welkom te heeten. Hierna doet hij mededeeling van de verdeeling der bestuursfuncties. Deze is als volgtJ. Rooij, voorz., H. A. van der Meer secr., D. Verweij penningm., L. J. den Hollan der en D. J. Visscher, gew. bestuursleden. Vervolgens werden verschillende ingekomen stukken voorgelezen. Dan deelt de voorzitter mede, dat voortaan de vergaderingen in dit lo kaal zullen worden gehouden, welke zaal door het gemeentebestuur van Middelharnis kosteïoos wordt afgestaan. De contributie voor het jaar 1928 wordt bepaald op 1,-- per lid. Alsnu komt aan de orde het onderwerp „Onrechtma tige overheidsdaad" door den heer C. Doorduin, ambt. ter gemeente-secretarie van Ooltgensplaat Inl. begint met te zeggen dat hij het een voor recht vindt, om de reeks van lezingen te mogen openen, welke ongetwijfeld voor deze onderaf deeling gehouden zullen worden. De aanleiding waarom hij dit onderwerp koos, is het weekblad van den N. B. G. A. van 2 Febr. 1.1., waarin afgedrukt staan belangrijke arresten van den Hoogen Raad en enkele andere vonnissen, waar uit blijkt de ontwikkeling van de rechtspraak ten aanzien van den civielrechterlijken plicht tot vergoeding der schade, veroorzaakt door een onrechtmatige overheids daad. De twistvraag, zegt spr. is deze „Gelden de artt. 1401 e. v. van het Burgerlijk Wetboek ook voor overheids daden van den staat als zoodanig Hierover i,s nogal wat meeningsverschil geweest. Het ant woord staat in onafscheidelijk verband met de leer van den „Politiestaat" en den „Rechtstaat". Een korte uiteenzetting van beide theoriën volgt. Hoe heeft nu de rechtspraak tegenover deze kwestie gestaan De jurisprudentie heeft zich langzaam ontwikkeld. Eerst is de staat in twee stukken verdeeldde staat-overhqid en de staat-fiscus. Deze splitsing schijnbaar eenvou dig, gaf in de practijk tot groote moeilijkheden aanleiding. Achtereenvolgens wordt besproken het geval „de Vrouw Elske", de geschiedenis van „de Rheder-koe" en de interressante his torie van „de koe en de verfpotten". Uit deze arresten is gebleken, dat alleen indien, de han deling een zuiver burgerrechterlijk karakter droeg, de eischer zich de schadeloosstelling zag toegewezen. De H.R. heeft zijn eng standpunt dat tegen alle moderne refchtsgevoel indruischt, definitief verlaten bij de Rotterdamsche afbraak kwestie in 1901". De gedingen uit den lateren tijd, zooals het arrest van 18 December 1916, de zwembassin-historie in Rotterdam en 31 Dec. 1915 „Paard in telefoondraden verward", too- nen aan, dat de H. R. niet alleen op den ingesla gen weg is voortgegaan, doch dat de aanspra kelijkheid der Overheid is uitgebreid. Vervol gens komt in bespreking het arrest van 20 No vember „revolutie" handelende over weigering van medewerking door de ambtenaren der in voerrechten bij verzending van „vetten." Hier meent de H. R. geen verschil in rechts gevolgen meer aan bij publiek- of privaatrech terlijk optreden der overheid en ook wordt niet noodig geacht, dat een privaatrecht is geschon den. Daarna wijst inl! op de zwenking van den H. R. inzake de onrechtmatige daad in hbt alge meen bij zijn arrest van 31 Januari 1919. Reke ning wordt hierbij niet meer gehouden, uitslui tend met gescsreven, maar ook met het onge- geschreven recht. In dit verband haalt hij aan het arrest van het Hof in den Haag van 11 Febr. 1926 in de z.g. „strooppot-kwestie". In de procedure is duidelijk naar voren gekomen, dat voor /de onrechtmatige overheidsdaad een beroep werd gedaan op het ongeschreven recht, waarop ook dit arrest betrekking had. Zeker is het echter niet, of de eigenaar van de werf van de „strooppot" in cassatie is gegaan, zoo dat we vrijwel nog in het onzekere tasten. Wel ke houding de H. R. aan zal nemen, als zijn oordeel over een interessante rechtskwestie in zake de onrechtmatige overheidsdaad zal wor den gevraagd, is niet vooruit te zeggen. Zeker is alleen het heden en verleden Tenslotte, zegt spr. als men mij afvraagt of ik het gewenscht acht, dat de staatsaansprakelijkheid in vollen omvang wordt erkend, dan is mijn antwoord hierop volmondig „ja". Inl. eindjgt met den wensch uit te spreken, dat alle leden zonder on derscheid, zich bereid zullen verklaren, ieder op zijn wijze en over een onderwerp, hetwelk hijzelf verkiest, een beschouwing te houden, en daarmede te zullen bijdragen tot het mooie doel der vereeniging. Op dit leerzame onderwerp volgt geruimen tijd een aangename bespreking. De voorzitter dankt nogmaals inl. en eindigt deze bijeenkomst met de aanwezigen op te wek ken om de thans afwezige leden aan te sporen in het vervolg de leerzame vergaderingen der onderafdeeling „Goedereede en Overflakkee" bij te wonen. K. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In het huis wijk A no. 20 doet zich een geval van besmet telijke ziekte (februs typhoidea) voor. Onze dorpsgenoot de heer I. Joppe slaagde vorige week te Utrecht voor het examen van arts. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van de polders Oude en Nieuwe Stad liggen tot 27 Maart a.s. ter polderskamer ter inzage. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1300 H.L. aardappelen en 400 H.L. peen. Vrijdagnacht raakte de motor van beurt schipper Mast, in het Haringvliet voor de haven van Midelharnis defect, zoodat de reis niet kon worden voortgezet. De knecht C. B. begaf zich per loopplank naar den wal, en, moest daar het nacht was, per voet naar Den Bom mel om hulp. Direct is toen K. van Dijk met zijn motor derwaarts vertroken om assistentie te verleenen. Zonder ongelukken kwamen de beide schepen in de haven aan. Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 3 werkloozen ingeschreven. DEN BOMMEL. Dinsdag 6 Maart 1928 des avonds half zeven vergaderde de vereeniging tot steun bij ziekenhuisverpleging in de O. L. School no. 1, onder leiding van het voorloopig comité. Als voorzitter fungeerde de heer J. P. Ver heul. Hoewel de vereeniging reeds veel meer leden telde, was de vergadering bezocht door 112 leden. De Voorzitter opent de vergadering en roept alle aanwezigen een woord van hartelijk welkom toe. Hij kan tot zijn groote vreugde allen dadelijk mededeelen.dat de vereeniging in ledental is ge stegen tot 1399. Dit is buiten eenige verwachting Waren, zoo zegt de voorzitter, de beide vorige vergaderingen te beschouwen als voorbereiden de werkzaamheden, thans zijn we samengeko men, om definitief een vereeniging op te richten. Alles wijst er op, dat we geen ijdele hoop ge koesterd hebben. Als eerste punt der agenda wordt aan de orde gesteld Behandeling van het reglement. Aan de hand van het reglement eener zustervereeniging, dat welwillend afge staan werd, heeft het voorloopig comité een Soortgelijk reglement samengesteld. Dit wordt artikel voor artikel voorgelezen, zoonoodig be sproken en verklaard. De meeste punten gingen onder den hamer door. Op een vraag die in- tusschen door P. Huijer werd gedaan, en wel of men nog met voorstellen kon komen als het re glement afgehandeld was, antwoordde de voor zitter, dat dit voor uitzonderingsgevallen kon geschieden. Na de behandeling stelde P. Huijer voor om de bestuursvergaderingen met gebed te openen en met dankzegging te sluiten. Dit voorstel werd door drie leden ondersteund. Bij de gehouden stemming (zitten eh opstaan) blijkt dat dit voorstel met groote meerderheid wordt verworpen. Slechts vier leden stemden voor. De voorzitter had er vooral op gewezen dat het voorstel Huijer geen aanbeveling ver diende, in verband met het feit, dat een verga dering als die van de S. B. Z. een zeer gemengd karakter draagt. En hoewel men zijn standpunt op het gebied van godsdienst kent, acht spreker het gebed hier niet gewenscht. Huijer was ech ter van meening dat gedoopte Christenen moe ten bidden. Op de vraag van den heer Meulen- dijk, of de vergaderingen van B. en W. ten ge meentehuize ook met gebed worden geopend, antwoordt de eerste wethouder Mast, dat dit niet het geval is. Nu komt Huijer met het voor stel om dan toch de algemeene vergaderingen met gebed te openen en te sluiten. Hoewel de Voorzitter Huijer vraagt, of zijn vorige voorstel hem niet genoeg heeft geleerd, maakt Huijer zijn wensch tot een voorstel luidende „De alge meene vergaderingen worden met gebed geopend en met dankzegging gesloten." Ook dit voorstel gesteund door drie leden, werd op dezelfde wijze als het vorige verworpen. Thans komt een artikel aan de orde, inhoudende dat 30 le den noodig zijn om een algemeene vergadering (in buitengewone gevallen) bijeen te roepen. Op voorstel van den heer Meulendijk wordt het getal van 30 teruggebracht op 20. Nadat het heele reglement is afgehandeld stelt de heer Bis schop voor een slotartikel aan het reglement toe te voegen van den volgenden inhoud „Dit re glement wordt gedrukt en tegen den kostenden prijs beschikbaar gesteld." Als toelichting zegt spreker dat ieder lid moet en graag wil weten, wat zijn plichten en zijn rechten zijn en dat door den kostenden prijs te laten betalen, die vast niet hoog kan zijn. Dit kan geschieden buiten be zwaar van de kas der vereeniging. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Thans deelt de voorzitter mede dat reeds in de vorige vergadering is besloten, dokter Kat- tenwinkel te benoemen tot permanent bestuurslid Nog stelt de voorzitter voor, tot eere-voorzitter te benoemen den EdelAchtb. Heer Brinkman, burgemeester dezer gemeente. Ook dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde komt, het kiezen van een defini tief bestuur. Als zeldzaam voorkomend, ver schijnsel dient hier gemeld, dat slechts eenmaal gestemd behoefde te worden, om het bestuur te kiezen. Na gehouden stemming blijkt, dat in het bestuur zitting zullen nemen de heeren J. P. Verheul, J. P. Mast, C. Westerweel, L. C. de Wit, A. J. Jacobs, A. van Peperstraten, S. de Lint, J. Hokke en P. Bisschop. Er namen 112 kiezers aan deze steming deel. Verder wordt besloten als oprichtingsdatum der vereeniging vast te stellen, 1 April 1928. Tot dien datum kunnen nog nieuwe leden toe treden. Na dien datum kan alleen toelating plaats hebben na beslissing van het bestuur. Thans wordt een commissie van controle be noemd voor het jaar 1928, bestaande uit de heeren W. A. Lokker, P. Huijer, P. Broeders. Op de vraag van den heer I. A. Luijendijk, wat de bezoldiging van de bestuursleden zal bedragen, antwoordt de voorzitter, dat in het reglement is bepaald dat de penningmeester en de secretaris kunnen beloond worden. Maar het eerste jaar in elk geval zal getracht worden menschen te vinden, die zich gratis met het on getwijfeld veel omvattende werk zullen willen belasten. Ten einde ieder in de gelegenheid te stellen nog inlichtingen te vragen, wacht de voorzitter nog even met de (sluiting. Daar echter niemand meer van die gelegenheid gebruik maakt, wordt de vergadering gesloten. Hierna stijgt het leden tal tot 1404. We vermelden hier dat dit 70 van de bevolking bedraagt. Den Bommel kun nen we zeggen met groote voldoening, maakt dus geen slecht figuur. Hierna blijft het bestuur nog eenige oogen- blikken bijeen, ter verdeeling van de functie's. De heer J. P. Mast wordt gekozen tot voorzit ter, de heer J. P. Verheul tot secretaris, de heer C. Westerweel tot penningmeester en de heer S. de Lint tot 2e voorzitter. De eerste en de laatste nemen de benoeming aan, terwijl de hee ren Verheul en Westerweel deze in beraad willen houden. Nog besloot het bestuur, sollicitanten op te roepen voor de betrekking van bode voor de vereeniging. Deze kunnen zich aanmelden bij den secretaris voor 15 Maart aanstaande. Hierna werd ook de bestuursvergadering ge sloten OOLTGENSPLAAT. Bij de landbouwers B. van Veen, G. J. in 't Veld en de veekoop man C. Roodzant heeft zich een geval van mond en klauwzeer voorgedaan. 'Door de gemeentepolitie zijn van de 9 trekhonden er 7 goedgekeurd en 2 voorwaar delijk. De heeren C. Hartman/s en L. Dorsman Jz. hebben hunne benoeming tot Kerkvoogd in de Herv. Kerk aangenomen. Uitslag verhuring van weitjes in den klei nen Adriana Theodorapolder door B. en W. 1 H.A. 21 A. 75 cA. gemijnd door A. Neels a 32.— per H H.A. 2 H.A. 27 A. 32 cA. gem. door P. Langeweg a 61.— per H H.A. 2 H,A, 19 A. 67 c.A. door J. van Nieuwenhuizen a 54.- per y2 H.A. 4 H.A. 55 A. 82 c.A. door P. van Es, a 57.— per H.A. 2 H.A. 35 A. 10 c.A. door G. van Oorschot a 50.per Y2 H.A. 2 H.A. 08 A. 3 cA. (Mariadijk) onder hands P. van de Cappelle a ƒ275.— massa. 4 H.A. 15 A. 13 c.A. kade en gors gemijnd door Joh. Neels a 80.— per x/x H.A. 4 H.A. 40 A. 84 c.A. Dorpsdijk, gemijnd door J. L. de Vos a 65.per H.A. OUDE TONGE. F. van Peperstraten ge raakte met zijn been in een dorschmachine be kneld. Hij werd onmiddellijk naar Rotterdam vervoerd, waar het been tot aan de knie ge amputeerd moest worden. A. K. stortte met kar en paard van een hoogen dijk in de z.g.n. „Weel". Met veel moeite kon het paard gered worden, en liep het ongeval met veel materieele schade af. Vanwege de gemeente zijn werklooze ar beiders te werk gesteld aan een terrein aan de haven, waar eenige loodsen gebouwd moeten worden. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd: 2500 balen uien en 1500 balen peen. J.l. week kwam de landbouwer J. Voor winden met paard en wagen in een' sloot terecht. De inzittenden kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Aan het voertuig was materieele schade aangericht. NIEUWE TONGE. Vergadering van de ver eeniging tot Steun bij Ziekenhuisverpleging te Nieuwe Tonge, op Woensdag 7 Maart, des n. m. 7 uur in het Gymnastieklokaal der O. L. S. aan den Zuidel. Achterweg, alhier. Aanwezig 100 leden. De voorzitter, de heer J. P. de Wilde, opent de vergadering en heet de aanwezigen hartelijk welkom. Het doet hem buitengewoon genoegen dat de leden door hun aanwezigheid toonen, dat de vereeniging werkelijk blijkt in een ge voelde behoefte te voorzien. Hij wekt de aan wezige leden op, allen als propagandisten werk zaam te zijn om het aantal leden steeds te doen toenemen. Hij verzoekt nu den Secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Hierop verzoekt hij den Secretaris het jaar verslag te willen uitbrengen over de werkzaam heden der vereeniging over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen blijkt, dat de vereeniging reeds in het eerste levensjaar duidelijk getoond heeft levensbloei te bevatten. De voorzitter dankt daarna den Secretaris voor de keurige notuleering en zijn keurig jaar verslag. Thans is aan de orde de Rekening van den penningmeester, den heer D. Buitenhuis. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur de boeken van den penningmeester, iedere drie maanden heeft gecontroleerd en steeds in orde heeft bevonden. Hij verzoekt hierop de com missie belast geweest met het nazien der reke ning en bestaande uit de heeren K. Prince, K. Breur en G. H. Verweij, verslag uit te brengen over het door hen bevondene. Bij monde van den heer Prince adviseert de commissie de re kening en verantwoording zooals zij door den penningmeester en de commissie is ingediend ongewijzigd vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De voorzitter dankt hierop den penningmeester voor het door hem op zoo serieuze wijze gevoerde beheer. Aan het verslag van den pemiingmeester ont- leenen wij de volgende gegevens.-; - Rekening over het boekjaar 1927. Ontvangsten Contributie 2526,59, Dona teurs 70,Interest 31,95. Totaal 26,28,54. Uitgaven Bodeloon 192,—, Premie bode 28,15, Onkosten vergaderingen 6,90, Druk werk 42,05, Verplegingskosten 5533,75, Vervoerkosten 182,20, Dokterskosten 100,05 Onkosten porti enz. 17,15, Overboeking 2,07 Saldo 1504,22. Totaal 2628,54. Bruto saldoNog te betalen ten laste van 1927 Dokterskosten, naar schatting 80.—. Af 8 weken contributie 440,Netto saldo 984.22. De penningmeester licht daarna de balans toe. Hij zegt dat het hem bijzonder genoegen doet van een zoo belangrijk batig slot als dit melding te kunnen maken. Hij raadt de leden echter aan direct niet al te optimistisch te zijn daar aan het jaar 1927 voor volgende jaren geen maatstaf kan worden genomen. Over dit jaar zijn voor rekening der vereeniging verpleegd in totaal 11 patiënten, waarvan te Utrecht 5 en te Rotterdam 6. Het is natuurlijk heel goed mogelijk, dat over het thans ingetreden jaar het aantal patiënten belangrijk meer zal zijn, waardoor een batig slot als in deze rekening niet mogelijk zou zijn. Aan uitbreiding der be moeiingen of verlaging der contributie mag vol gens spreker voorloopig nog niet worden ge dacht. De Voorzitter deelt nog mede, dat de pen ningmeester verklaard heeft ook voor 1928 geen enkele belooning voor zijn werkzaamheden te willen ontvangen. Het streven van de vereeni ging heeft zoo zeer zijn volle instemming, dat hij zijn vrijen tijd gaarne hiervoor gratis dis ponibel stelt. Vervolgens, dat debode, dhr. B. Campfens, zijn werk met genoegen en tot volle tevredenheid van het bestuur heeft ver richt. Wanbetaling kwam niet voor. Thans is aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren H. Schippers en J. C. Nieuwenhuijzen Beiden worden met vrijwel algemeene stemmen herkozen. Op de desbetreffende vraag van den Voorzitter, of zij bereid zijn deze benoeming weder te aanvaarden, verklaren beiden, onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrou wen, dit gaarne te doen. De vergadering machtigt hierop het Bestuur tot het benoemen van een Commissie van drie leden tot het nazien der Rekening voor het loopende boekjaar. Vermeld kan nog worden, dat het aantal leden, sedert de oprichting der vereeniging van 1087 tot 1148 is gestegen. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter, onder dankzegging voor de be toonde belangstelling en de prettige samenwer king, met een opwekking om mede te werken tot bloei der vereeniging, deze algemeene ver gadering. DIRKSLAND. In de algemeene politiever ordening dezer gemeente is thans de volgende wijziging aangebracht Van artikel 39 wordt geschrapt het laatste lid, luidende „Wat echter van een wagen mest mocht verloren worden, zal door of van wege den eigenaar, uiterlijk binnen twee uren, mogen worden opgenomen". Artikel 37 wordt gewijzigd en gelezen als volgt: Onverminderd het bepaalde in het pro vinciaal reglement op de wegen en voetpaden is het, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders verboden, stroo, turfmolm, mest, modder, pulp, aarde, vuilnis, ruigte, afval, pa pier, puin, flesschen of andere voorwerpen of stoffen op den grond der gemeente te werpen, te plaatsen, te laten vallen en te laten liggen. - Bij 2 werkzoe Ver; de vereem verpleging De der Sluys van welke Aanwez: De secr tulen der vergadering) Als eerst slag (secretar ging met ledenaantal Voor reken 10 patiëntei genomen in het het gestic Patiënt, totaal aanta verpleging klas patiënte werd voor voorzitter Uit het dat in de was ontval dere ontva gaven bed bedroeg di werd 116 gerestitueerd linge. Aan bedrag var De comr kening brac vliet versla penningmee uitgebreid ningmeester volgende het rapport op het werk te salarieerei de waarde met algem bestuur zich ningmeester bracht, maai vaarden. Nac het nazien de contributie 1927 geldende Daarna het reglement zoodanig lidmaatschap het bestuur, vereeniging 8 weken, voor zij w< Art. 9 v, voortaan m gevallen en jaStnaard gaani V pigen werd Bij de ziekenvervoer Vervolgens woord van MELISSA maakt, dat landen van durende vee: met 23 Maa taris J. A. Op middags 9.30 legenheid best Ouders voornemens richten bewa: van voor 16 heer J. A. -* Naar ben Cbdepui aan den Raa dispensatie vi bepaalde ruii ■ygopdat door t^,o,.nd om op een kerk te dan ligt het raad nogmaals raad in te dien HERRINGEN uit Vlaarding door autolicht van den heer Molendijk. Eer terwijl genoem zeerde. Wann gedeelte een Een bi meente had v monnaie met stuuken waar liezen. Voor lies. Van den op heden niets GOEDEREE en de zangv Koor" zullen cours te Oude De gara Koe, is onder: Op het opgericht met M. Bruggeman Het echtj Maandag hun oudjes hadden Bij den kip ontvreemd OUDDORP de lotelingen Tanis Jacz. en om ingelijfd t( te Bergen op 2 macht, allen 1 De lichtw plaatst naar B: Troost van Brc op het Westerh' Verschenei onroerende goe< Ten verzoeke wis J.Kz. Koop 1Een Jan Grinwis J Koop 2. Een gezet door C. Kóóp 3. Een gezet door C. Koop 4. Een gezet door C. Koop 5. Een gezet door D. Koop 6. Een gezet door Km. Koop 7. Een gezet door T. cj

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2