Officieel Gedeelte. Kerk en School. Voor Allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeartabletien Plaatselijk Nieuws. om te probeeren Oost-Flakkee er ook bij te krijgen. Als dat waar is, duurt het nog 20 jaar eer er electriciteit is. De VOORZITTER antwoordt, dat in dat geval het de bedoeling is er Ged. Staten achter te zetten. De heer STRUIJK zegt, dat de heer P. D. Sieling vele kosten gemaakt heeft en Sieling is zoo bescheiden geweest nog nooit een kosten rekening in te dienen. De landbouwvereeniging heeft dat ook nog niet gedaan. Natuurlijk is het billijk, dat ook die kosten door de gemeen schap gedragen worden. Het is in het algemeen belang uitgegeven. Maar spr. heeft er geen be zwaar tegen nu ook de kosten der electriciteits- commissie te betalen. De VOORZITTER zegt, dat het niet meer dan billijk is, dat de landbouwvereeniging ook alle kosten vergoed krijgt. De heer VOGELAAR zegt, dat de gemeente besturen zich toch zeker te houden zullen heb ben aan het rapport, dat Ged. Staten uitbren gen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet vast staat. Dat rapport verbindt niets voor de toekomst. Ten slotte wordt het voorstel van de meer derheid van B. en W. in stemming gebracht en verworpen. Voor stemden de heeren van Beek, v. d. Spaan en Struijk. Besloten wordt de bijzondere school de bij de wet toegekende vergoeding af te staan. B. en W. stellen voor de woningen aan den Dorpsweg voortaan voor één jaar te verhuren van Mei tot Mei, voor 2.40 per week. Dit is om van de zijde van het gemeentebestuur een contract fe hebben, dat bij opzegging eenige vastigheid geeft. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Benoemd moeten word enleden der commissie tot wering van schoolverzuim. Aftredend zijn de heeren v. d. Wal, Krijger en Rooij. De heer VOGELAAR vraagt of het niet beter is, dat het hoofd der school niet in deze com missie zit. De VOORZITTER antwoordt, dat het hoofd juist goed op de hoogte is, hij is er dus juist op zijn plaats. De heer VOGELAAR acht dit onjuist en wijst op het groote verschil van schoolverzuim in de bizondere en de openbare school. Het is niet te verdedigen, dat het hoofd der school, die de verzuimen in de eerste instantie behan delt, dit ook weer in tweede instantie doet. De VOORZITTER antwoordt, dat dit ver schil in aantal verzuimen gevolg is van factoren onafhankelijk van de samenstelling dezer com missie. Dat heeft heel andere oorzaken. Gestemd wordt voor leden dezer commissie. Met meerderheid van stemmen worden de af tredenden herkozen. Benoemd moet worden een lid der pl. school commissie, aftr. is de heer v. Seters. De voor dracht luidt: no. 1 v. Seters, no. 2 P. Trommel. De heer v. Setegs wordt herkozen. B. en W. stellen voor den gemeente-opzich ter Roodzant opnieuw voor een jaar te be noemen tegen een salaris van 175. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN stelt voor een oproeping te doen uit Melissant. De VOORZITTER is er niet voor iemand uit Melissant zelf te benoemen en stelt voor het voorstel B. en W. in stemming tè brengen. In stemming gebracht, blijkt, dat de heer Roodzant niet herbenoemd is. Enkele stemmen werden uitgebracht op de heeren Tieleman. De heer VAN ÓER SPAAN waarschuwt de heeren, dat er niet iemand benoemd wordt, die geen teekening kan maken. Wethouder SIELING vraagt of er wel iemand in Melissant te vinden zal zijn, die van alles vrij staat. Als 't gemeentewerk geldt wordt er doorgaans niet nauw gekeken, leert de practijk. De heer VOGELAAR zou graag een op zichter hebben, die alles kan, niet alleen toe zien op gebouwen, maar ook op slooten en wegen. De VOORZITTER gelooft, dat zoo iemand moeilijk te vinden zal zijn. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN stelt voor een oproep te doen. Hiertoe wordt be sloten. Tegen stemden de heeren Sieling, van Beek en Kort. Een wijziging in de gemeentebegrooting wordt toegestaan. Dertig bewoners van den Molendijk wijzen den Raad op de modder en het vuil op dien dijk, dat er altijd maar blijft liggen, zonder dat er van gemeentewege naar omgekeken wordt. Voetgangers en wielrijders kunnen er bij tijden onmogelijk passeeren. Zij vragen afdoende ver betering. De VOORZITTER zegt, dat afdoende ver betering heel wat kosten zal. De verharding van de zijkanten zal niet kunnen plaats hebben zon der bezwaar van de begrooting. Er is 140 M3 grint a 3.— voor noodig, plus vracht en werkloon. Dat wordt een bedrag tusschen 600 en 700. De heer VOGELAAR zegt reeds eer op gemerkt te hebben, dat die wegen te laat be- grint worden. Het blijft op den weg liggen en wordt in de sloot gereden en geloopen. Wethouder VAN BEEK zegt, dat er 800 meer voor dit doel is uitgegeven dan het vorige jaar. De grootste troep krijgt men door enkele boerderijtjes, die allerlei rommel bij het vervoer van producten op den weg laten vallen en liggen. Het request is onbeleefd en onwaar op gesteld. Bij het bewerken van de onderteeke naars is gezegd, dat ze een weg zouden krijgen zoo goed als de prov. wegen. Was er niet zoo gewerkt voor het verkrijgen dezer hand- teekeningen, dan zou spr. graag goede trouw veronderstellen, maar nu haalt hij er zijn schou ders voor op. De gemeentekas is geen goud mijn. die onuitputtelijk is.. De rijbaan zelf is goed, zonder putten en draaiingen, de kanten kunnen goed blijven als ze beter onderhouden worden. De heer KORT gelooft, dat het al een groote verbetering zou zijn, als er geregeld geschrapt werd. Om een verharding over 6 M. breedte aan te brengen is veel te duur. Er moest toe zicht op het wielenschrappen zijn. De heer STRUIJK kan met het idee van den heer van Beek meegaan. Het pad langs de kanten moest met fijne keislag hard gehouden worden. Spr. prefereert dat boven grint. De VOORZITTER acht het voor wielrijders niet te verkiezen. De heer VAN DER SPAAN is het eens met adressanten. Het is er vaak een groote troep. Spr. acht het gewenscht, dat de gemeente ook wat doet en dat er toezicht wordt gehouden op de menschen, die er een troep maken. De heer VOGELAAR vraagt of de weg niet te rond ligt en is het met den heer v. d. Spaan eens, dat de gemeente ook wat doet. Het wielschrappen zou al een groote verbetering zijn. De VOORZITTER geeft dit toe. In Zee land is het ook algemeen de gewoonte. Er wordt daar streng toezicht op het wielschrappen ge houden. En als men er eenmaal aan gewend is, dan weet men niet beter. De heer VOGELAAR wil iederen Zater dag den Molendijk laten afschrappen, opdat de menschen Zondags met goed fatsoen naar de kerk kunnen gaan. Wethouder SIELING verblijdt het, dat er in den Raad een strooming is, die iets doen wil voor dezen weg. De toestand is er on houdbaar, hetgeen spr. met voorbeelden aan toont. Een Fordwagen zakte langs den kant in een hoek van 90 graden tegen een boom en de postcontroleur heeft besloten 's avonds geen bestelling die richting meer te laten bezorgen, uit vrees voor ongelukken. Een gevolg van de verwaarloozing is, dat de menschen 's avonds geen post meer krijgen. Een toestand van 50 jaar terug. Dat is het groote gevolg van wat met een beetje kosten had voorkomen kan worden. Die weg kan heel goed verbeterd worden en spr. is er voor hem goed te verbeteren. De gemeente heeft de verplichting de wegen in de kom in goeden sfaat te houden. En dit is de eerste klacht niet. Spr. heeft al meer er de aandacht op gevestigd. Maar het is nog nooit goed in orde gehouden. De Raad doet de menschen er geen plezier mee een 100 te bezuinigen en ze dan heel den winter in den modder te laten loopen. Niemand kan er iets aan doen, dat het verkeer in de laatsten tijd zoo veranderd is, dat de auto's overdag en 's avonds geregeld aan rijden. Het gemeentebestuur moet rekening houden met de veranderde toestanden. Overal worden alle wegen verbeterd en in overeen- stemfning met de eischen van het nieuwe ver keer gebracht. De heer VOGELAAR wiist op den Nieuwen- wtg. Deze heeft, geen voldoende afwatering. Ook dat mag wel eens voorzien worden. De VOORZITTER stelt voor eens een re kening te maken van verbetering van alle wegen en in de volgende vergadering met een voorstel te komen. Hiertoe wordt besloten. Op voorstel van den heer KORT wordt be sloten alvast te beginnen met den weg ge regeld af te schrappen. Wethouder VAN BEEK is er tegen groote kqsten te maken. Wethouder SIELING is tegen lapwerk en wil grondige verbetering. Spr. wijst op de royale houding eertijds aangenomen bij de verharding van een klein stukje Schinkelweg buiten de ge meente in den polder. Dat kostte toen 400 en het is niet eens in den Raad geweest. Waar om dan nu, waar het een weg in de kom geldt, die ongemotiveerde bezuiniging In de rondvraag wijst de heer VOGELAAR er op> dat door den veldwachter op Zondag verbalen aan twee ingezetenen zijn uitgereikt. Spr. acht dat geen goede handhaving der Zon dagsrust en hoppt, dat het niet meer zal voor komen. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Dan sluiting. Verslag van den vergadering van den Raad der gemeente HERRINGEN, op Dinsdag 6 Maart, des voorm. ten 10 ure. Persent met den voorzitter, den Edelachtb. heer D. J. Visscher, burgemeester, alle leden van den Raad. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige vergadering door den secretaris worden voorgelezen en met een zeer. kleine opmerking van wethouder van Eek worden vastgesteld en geteekend. De VOORZITTER betuigt ,waar dit de eerste vergadering in dit jaar is, de leden van den raad zijn dank voor de ontvangen geluk- wenschen bij de wisseling dep jaars, daarbij allen wederkeerig voor hun persoon en gezin gelukwenschend. Hopende, dat ook weer dit jaar ieder zijn beste krachten zal mogen geven, om datgene te doen, wat de belangen van de gemeente het meest kan bevorderen. Alle leden danken den voorzitter voor het gesprokene. Ingekomen stukken. 1. Schrijven van Dr. van Gelder te Nieuwe Tong, voormalig plaatselijk geneesheer te Her- kingen, waarbij hij zijn dank uitspreekt voor de steeds ondervonden medewerking van den Raad, gedurende den tijd, dat hij hier werkzaam is geweest, en daarmede als zoodanig van dit college afscheid neemt. Hopende, dat het allen tot in lengte van dagen goed moge gaan. 2. B. en W. bieden den Raad een verslag aan over 1927, betreffende de Woningwet, wel ken geen bizonderheden bevat. 3. Verslag commissie tot wering van school verzuim over 1927. 4. Van Ged. Staten dezer provincie,waarbij zij goedgekeurd terugzenden een besluit van met Verstopping f moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of nijn- Bij Apothekers* en Drogisten, Doos 60 ct den raad van 28 Dec. 1927, betreffende een wijziging gemeente-begrooting dienst 1927. 5. Idem, goedgekeurd terugzendende een wij ziging dienstjaar 192?. 6. Schrijven van 't zelfde college in verband met artikel 167 gemeentewet, betreffende een wijziging der politie-verordening. 7. Van Ged. Staten, naar aanleiding van art. 34 armenwet, regeling jaarwedde gemeente-ge neesheer, in verband met armenpractijk. Op voorstel van den VOORZITTER worden al deze.stukken voor kennisgeving aangenomen. 8. Wijziging reglement armbestuur. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. 9. Wijziging keurloon-verordening. Wordt bij gevoegd een art. 2a. Bij afkeuring van vee wordt het keurloon aan den betrokkene terug gegeven. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. 10. Vaststellen belooning onderhoud be graafplaats. B. en W. stellen voor 15. per jaar hiervoor te vergoeden. Hiertoe wordt besloten. De heer VAN KEMPEN vraagt of ieder, die een eigen graf heeft, dit mag laten onderhouden wie hij wil. De VOORZITTER stelt voor, dat B. en W. deze zaak nog nader zullen onderzoeken, doch zouden dit liefst alleen door den doodgraver doen geschieden. De hèer KIEVIT vraagt of het niet mogelijk zou wezen op het niet begraven gedeelte meer dan eenmaal het gras te maaien, b.v. 3, keer. In den nazomer gaat men anders tot over de knieën door het gras. Besloten wordt 3 keer te maaien per jaar. De heer KALLE vraagt nog even het woord naar aanleiding van het toestroomen van pu bliek op de begraafplaats bij begrafenissen. Het trok sprekers aandacht den laatsten tijd, dat er op en over de graven wordt heengeloopen, wat spreker ten sterkste afkeurt. Zij, die na bestaanden op het kerkhof hebben liggen en die moeten aanschouwen, dat anderen daarop staan of loopen, voor hen vind spr. dat een zeer harde zaak. Zou het niet mogelijk zijn, zoo vraagt spr., om b.v. dat gedeelte, waarop reeds graven zijn, door een draad te omgeven. Dan konden de toeschouwers zich buiten dat gedeelte houden. Met zeer weinig kosten zou dat te bereiken zijn.- Verschillende sprekers voerden over deze aangelegenheid nog even het woord. Een en ander zal nader worden geregeld. Bespreking aansluiting gemeentehuis door middel van een telefonische verbinding. Na ampele bespreking wordt hiertoe be sloten. Vaststelling heffingspercentage inkomsten belasting, dienst 1928-29. B. en W. stellen voor dit evenals het vorig jaar te houden op 1.5. Hiertoe wordt besloten. Bespreking erfpachtneming van een gedeelte slik aan de oostzijde der Kaai tegen 0.01 per M2. Besloten wordt 450 M2 tegen genoemd bedrag in erfpacht te nemen. Rondvraag. De heer VAN KEMPEN zou nog graag een punt van finantieelen aard bespreken, doch ver zocht dat in geheime vergadering te doen. Hierna sluiting. KEURING voor den DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1929, dezer gemeente zitting zal hou den te Middelharnis in de Bewaarschool, en wel als volgt: op Maandag 19 Maart 1928, des namiddags te 1 uur, voor de nummers 1 t/m 19 van het alphabetisch register en op Dinsdag 20 Maart 1928, des vooimiddags te 9 uur, voor de nummers 20 t/m 42. (Zie verder aanplakbord). Sommelsdijk, 7 Maart 1928. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. SOMMELSDIJK. De landbouwer K. Buijs uit Melissant werd Donderdagavond aan den Langeweg alhier zoodanig aangereden door een auto van den landbouwer S. van Middelharnis dat hij belangrijke verwondingen opliep. Genees kundige hulp was direct noodzakelijk. Woensdag j.l. des avonds, te 7 uur hield de heer Ir. C. A. G. Spaan in Hotel Spee, voor de vereeniging „Ceres" een lezing met films over de fabricatie der belangrijkste Kunst meststoffen. De heer L. Pen opende de vergadering en zeide het te betreuren dat niet alle oud-leer lingen der landbouwcursus lid van Ceres worden daar toch deze vereeniging beoogd om den landbouw op de hoogte van den tijd te houden zoo ook nu in kennis te brengen met de nieuw ste stikstofme'ststoffen. De heer Spaans, vangt nu zijn rede aan en zegt, dat de stikstofmeststoffenbereiding zoo'n groote vlucht genomen heeft door de toene ming van de bevolking der aarde, die een hoo- gere opbrengst der landbouwgewassen nood zakelijk maakt. Aanvankelijk was men alleen op Chilisalpeter aangewezen. Maar de geleer den waren er over bezorgd, dat, die voorraad binnen afzienbaren tijd zou zijn opgebruikt. Toen heeft men geprobeerd om andere'stikstof bronnen te vinden. De lucht nu bestaat voor 4/5 deel uit stikstof, die echter zóó voor de meeste planten niet opneembaar is. Dan zou ze eerst een verbinding moeten aangaan. De na tuur zelf geeft een vingerwijzing. Bij onweer bindt de electrische vonk stikstof aan zuurstof, die dan door het regenwater in den bodem komt. De industrie bootste die electrische ont lading na. Met kalk verbonden krijgt men de Norgesalpeter, die vooral in Noorwegen ge maakt wordt, omdat dat land in zijn vele wa tervallen goede electriciteitsverwekkers vindt. Prof. Haber in Duitschland vondt de cyntetische methode. Hij bondt de stikstof uit de lucht aan de waterstof uit het water. Dit geschiedt bij een luchtdruk van 1000 atmosfeer en met behulp van een contactstof of catalisator. Dan ontstaat ammoniakwater. De Badische analine und so- dafabriek te Mannheün wist deze vinding voor de practijk te benutten. Haar inginieur Bosch construeerde de noodige ovens en machines, en sinds 1913 verrees de eerste luchtstikstofmest- stoffabriek te Ludwighaben. Door den oorlog is deze industrie tot bloei gekomen, want daar Duitschland geblokkeerd werd en alle toevoer van levensmiddelen was afgesneden, was het op zijn eigen bodem aan gewezen. De stikstofmest moest de opbrengst verhoogen. De regeering bouwde nu een la- briek volgens het systeem Baber-Bosch te Leu- na in Midden-Duitschland. Deze is plm. 6 K.M. lang en 2K.M. breed. Ze wordt met bruin kool gedreven, die goedkooper is dan steenkool. Tevens vondt men in een soort ijzer een zeer goedkoope contactstof, terwijl de noodige lucht druk kon worden teruggebracht op tweehon derd atmosfeer. Ze produceerde elke seconde een baal zwavelzure-ammoniak. Later vondt men de ammoniak niet te binden aan zwavel zuur, want dat heeft Duitschland niet, maar aan kalk. Want Duitschland heeft wel gipsla- gen in den bodem. Gefabriceerd worden nu de volgende luchtstikstofmeststoffen Kaïkstikstof, bevat 15 stikstof en 28 kalk. Deze geeft een goede bodemstructuur. Ureum, bevat 40 stikstof, Leunasalpeter 26 stikstof waarvan 24 ammoniak-stikslof en \4 salpeterstikstof. Nitrofosca (baliastvrije kunstmeststof) bevat 16H stikstof, 16J/2 fosforzuur en 20 kalium. Daarna vertoonde de heer Van Spaans zijn films. De eerste toon.de den geweldigen omvang van de fabrieken te Leuna, die wel een wonder der techniek mogen genoemd worden. De ande re films lieten zien het groeien en bloeien van Chrysanthen en het groeien van mais. De deug delijkheid der stikstof meststoffen kwam daarbij ook helder aan heillicht. De heer Sp. lichtte een en ander nog duidelijk toe en hield een beschouwing over» Eet filmen van groeiende bloemen en planten. De heer Pen dankte den spreker voor zijn leerzame voordracht. De vergadering was druk bezocht. MIDDELHARNIS. Door Mej. C. van der Meijde is een in aanbouw zijnde woning ge kocht van de heeren Dijkers en KroOs. Bij den Correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich deze woek als werkloos doen inschrijven 6 zeevisschers en 4 arbeiders. Totaal 10 personen. In de haven is alhier een zeescheepje met 3000 balen koepeen geladen. De prijs is 3.50 per 60 kilo. STAD AAN T HARINGVLIET. Door B. A. van Pelt is een nieuw motorschip aange kocht, waarmede hij deze week in de haven is gekomen. Een voorspoedige vaart zij hem toegewenscht. De wed. C. J. van N. had het ongeluk bij het uit haar bed komen haar pols te breken. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, alsmede bij de wed. F. J, K. die van haar stoel is gevallen en haar been brak. DEN BOMMEL. De dienstplichtige M. J. de Waal der lichting 1928 is tegen 19 Maart a.s. onder de wapenen geroepen Maandagavond ontvingen we het treurige bericht dat de schippersknecht J. Siesse, va rende op het schip „Verwisseling" Den Bommel nabij Nieuwaal overboord is geslagen en ver dronken. De jongeman telt 17 jaar en woont te Melissant. Nadat een heele tijd naar het lijk is gevischt is het niet gevonden. Nader hebben wij nog niet gehoord, dat het lijk terecht is. OUDE TONGE. P. K. geraakte met zijn voet in een ploegschaar, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het zoontje van A. P. de W. pas 14 da gen uit het ziekenhuis, moest speodig weer te rug en opnieuw opgenomen worden. Alhier worden de laatste uien opgekocht voor 7de 60 kilo, en aardappelen 7.— de 70 kilo. NIEUWE TONGE. "Wij brengen in her- rinnering dat de rentekaarten van de arbeiders die in deze gemeente wonen en werken, moeten worden ingeleverd vóór of op 29 Maart a.s. De muziekvereeniging „Appollo" alhier, zal deelnemen aan het op 9 April a.s. te Rot terdam te houden concours. Uitslag gehouden verkooping woningen met tuingrond van den heer K. M. Houtaar Koop 1 ingezet op 300.— aangeloopen, Koop 2 ingezet op 300.— aangeloopen en Koop 3 ingezet op 500.— afgemijnd, door den heer C. Verolme alhier op 510.Alle koöpen zijn niet gegund. Het mond- en klauwzeer, voorkomende onder het vee van J. van P., alhier is weer ge weken, waarmede deze gemeente weer vrij is van deze veeziekte. Loop der bevolking gedurende de maand Februari Ingekomen Pieter van den Doel en gezin van Middelharnis, Pieternella Adriana Buijs van Delft, Willem de Leeuw en gezin van Middelharnis, Hendrik Rozenheek en gezin van Den Bommel. Vertroken Krijntje Maartje Brooshoofd naar Dirksland, Marinus de Kok en gezin naar Som melsdijk. Als bizonderheid kan worden gemeld dat deze gemeente door deze loop de 2000 inwoners is gepasseerd. DIRKSLAND. Veleden week werden van hier verscheept 3000 balen peen, 700 H.L. aardappe len en 500 balen uien. De begrooting voor 1928 van het Water schap „De Gemeene Uitwatering van Dirks land" sluit met een totalen ontvang en uitgaaf van 29998,67. Op 19 Maart 1928 zullen 6 dienstplich tigen van de lichting 1928 bij het 14e Regt. Inf. te Bergen op Zoom worden ingelijfd. MELISSANT. Door het gemeentebestuur is aan de American Petroleum Company te 's- Gravenhage, vergunning verleend tot het op richten van een ondergrondsche benzine-be- waarplaats met aftapinrichting op het perceel van M. Verkerke aan den beneden Molendijk. In verband met het vertrek van Ds. Baar slag, is tot voorzitter der C. J. M. V. „Sursum Corda" gekozen de heer D. Leijdens. Aan het bestuur der Bijz. School alhier, is door het gemeentebestuur vergunning verleend tot het bouwen van een lokaal aan de Bijzonder School. Door den café-houder van der Werff wordt zijn café verbouwd en van een verdie ping voorzien, welke als vergaderlokaal zal worden bestemd. Hierdoor wordt zeer zeker in de lang gevoelde behoefte aan zoodanige lokaliteit, op doeltref fende wijze tegemoetgekomen. HERRINGEN. Mej. C. Huizer is aan een der ziekenhuizen te Rotterdam benoemd als leerling- verpleegster. Op Woensdag 14 Maart zal door den plaatselijken geneesheer Dr. Huisman alhier een kostelooze inenting worden gehouden. De uien worden hier thans gekocht voor 7,oer 60 K.G., terwijl voor de koepeen 3,- per 60 K.G. wordt geboden. Van beide produc ten is de aanwezige voorraad zeer gering. STELLENDAM. De gemeentebegrooting v. het dienstjaar 1928 is door Heeren Gedeputeer de Staten dezer provincie goedgekeurd. De vorige week werden van hier verzon den 70 balen koepeen en 60 H.L. aardappelen. De vorige week kwam paard en kar van den gemeentereiniger in de sloot onder den dijk terecht, doordat het paard schrok van een stuk papier. Met behulp van eenige visschers was het geheele geval spoedig op den kant gewerkt, en bleek het goed te zijn afgeloopen. Slechts eenige materieele schade aan het tuigage. Aan Mej. K. van Eesteren, helpster in de nuttige handwerken aan de O. L. School alhier is op haar verzoek eervol ontslag verleend als zoodanig en is als zoodanig weder aangesteld Mej:5 J. Roon. Onze dorpsgenoot H. van Seters vertrekt 23 Maart a.s. met het s.s.„Volendsm" naar Ca nada, staat Alberta. Door C. Klink Mzn. alhier is een ijzeren zeilschip „Resnova" van 157 ton aangekocht, afkomstig uit Heinenoord. Door den raad dezer gemeente is in de jongste vergadering besloten het onderwijs aan de O. L. School uit te breiden met een 7e leer jaar. Aan de eventueel toe te laten kweekelingen met akte aan de O. L. School alhier zal een toe lage uit de gemeentefondsen worden verleend van 500,per jaar. De verordening op de heffing van keur- loonen in deze gemeente is thans zoodanig ge wijzigd dat het betaalde keurloon van nood- slachtingen bij afkeuring, zal worden terugge geven. OUDDORP. J. de Vogel heeft onderhands een woning met land aan den Dijkstelweg aan gekocht van den heer C. Tanis. Bij de openbare verkooping op heden (Donderdag) namiddag is ten verzoeke van de N.V. Beurtveer Maatschappij „de Onderne ming" alhier, een huis bewoond door M. P. v. d. Maas ingezet op 2130,door C. Duvalois een huis bewoond door L. Moerkerk, ingezet op 800,— door Joh. Hameeteman Cz. een huis bewoond door Dirk Meijer, ingezet op 2020,- door T. Tanis Tz. het motorschip „Onderneming I" ingezet op 13500,— door P. B. Crezee. De afslag blijft bepaald op Don derdag 15 Maart des nam. te 3 uren in hotel Akershoek. Het motorschip „Onderneming II" en een pakhuis aan de haven waren vooraf onders hands aangekocht door schipper v. d. Graaff. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 11 Maart 19?8. NED. HERV. KERK Sommelsdijk. v m 10 uur Ds de Oudsten Bevestiging Ds. v. Ameide, nam. 2 uur Intree Ds. v. Ameide. (Beide diensten coll. Geref. Bond). Middelharnis, v m. 9,30 uur Ds. Bartlema van Zeist (coll. J.V.) en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v m 9 uur Ds. Pol» buijs, nam. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. 9,30 uur leesdienst en 's a<\ Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v m. 9,30 uur leesdienst en 's av. 6 uur Ds. Polhuijs. Oude Tonge, v.m, 9 uur leesdienst en nam. Ds. Bartlema van Zeist. Herkingen, v.m. 9,30 en 's av 6 uur dhr. v. Yperen. Dirksland, vm 9,30 uur Ds. v. d. Zee, nam. 2 uur Ds. Bartlema van Zeist (Coll) Melissant, v.m, 9,30 uur geen dienst en nam. 2 uur Ds. Baarslag (Afscheid). Stellendam, dhr. Bouman (Bidst. v. h. Gewas). Ouddorp, v.m. Ds. Bax (Voorbtr. H.A.) en nam. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 'sav. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 (H.A.) en'sav.6 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Sluijs. Dinsdagavond Ds. Westerhuis (Bidstond voor het gewas). Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur leesdienst. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur leesd. Ouddorp, v.m. en n.m. leesdienst. OUD.GEREFORMEERDE GEMEENTE. Herkingen, leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. Ds. Schoppenhauer (Bidstond). SOMMELSDIJK. Verslag van den Ouder avond der Christelijke School, gehouden Dins dag 6 Maart, des avonds 7 uur. De vergadering werd door den Voorzitter van het» Schoolbestuur, denheer A. Mol geo pend, die liet zingen Ps. 43 3, en een gedeelte las uit Gods Woord. Hij heette vervolgens alle aanwezigen hartelijk welkom en wees er op, dat het Bestuur steeds gelukkig is met het or- ganiseeren van den Ouderavond, daar altijd twee, soms drie predikanten als sprekers optre-i den. Inzonderheid riep hij het welkom toe aan Ds. G. van Velzen, die voor de laatste maal in dezen kring spreken zou. Op verzoek van den Voorzitter ging Ds. G. van Velzen voor in gebed en sprak daarna zijn inleidend woord. Als uitgangspunt nam spr. Leviticus 8, waar we lezen dat Mozes het bloed van den ram moest doen op het lapje van Aarons rechter oor, duim des rechterhands en op den grooten teen van zijn rechtervoet. Het oor is het orgaan van het gehoor en daardoor nemen we èn het goede èn het kwade op. Spr. stond naar aanlei ding daarvan stil bij de radio, een gave Gods, die vooral in den dienst der zending kan mee helpen het Raadsplan Gods te volvoeren, waar ook wordt misbruikt om de ijdelheden der we reld te vermenigvuldigen. De duim ziet op het heilige werk, dat de priester en ook ieder chris ten verrichten moet, terwijl het heiligen van den voet ziet op een wandelen op het pad van Gods geboden. Spr. werkt dit alles nader uit en eindigde met te zeggen, dat ook het werk der onderwijzers geheiligd meot zijn en op de ouders de plicht rust den eed des doops na te komen. Nog steeds is het spr. tot smart, dat er in Mid delharnis twee reusachtige schoolpaleizen staan waarop spr. zou willen sqhrijvenScholen zonder den Bijbel. Hierna hield het Hoofd der School een in leiding over „Oneerlijkheid bij de kinderen", die zich o.a. uit in „afkijken" en „onwaarheid" spreken. Een cijfer overnemen, een les over schrijven, voorzeggen, enz., zijn altemaal din gen, waarmede elk onderwijzer in de klas te worstelen heeft. Spreker wijst aan, welke mid deleen ter bestrijding daarvan kunnen dienen. Aan de hand van tal van voorbeelden uit de praktijk wordt achtereenvolgens stilgestaan bij de fantasie-leugen, de heroïsche- en de egoïsti sche leugen. Jammer {lat door het plotseling on wel worden van één der aanwezigen, het betoog moest worden afgebroken. In de pauze werden den aanwezigen thee en sigaren aangeboden, waarna Ds. den Oudsten het slotwoord sprak. Toen Napoleon zich met zijn leger bevond in Egypte, begon spr., zeide hij vóór den strijd tot zijne soldaten Veertig eeuwen zien op u neder, doelende op de piramiden. Op ons zien neer de 60 eeuwen der Godsopenbaring, ja meer, God zelf ziet op ons, en ook de wereld. Daarom dienen we te bedenken, dat de plaats, waarop we staan, heilig land is. Vooral de wereld ziet zoó spoedig, wat niet is naar de heiligheid Gods. Daartoe is den onderwijzer noodig, wat we lezen in P(S. 78:7: Dat zij hunne hoop op God zouden stellen en Gods daden niet vergeten, maar zijne geboden bewa ren. Dan gaan we in de opvoeding der kinderen niet mee met een man als Rosseau, die mede oorzaak werd van de Revolutie en een opvoe ding der natuur predikt buiten Gods Woord. Spreker eindigde met de aanhaling van het be kende lied van Da Costa Wat afvalt van den hoogen God moet vallen. De voorzitter dankte hierna alle sprekers, speciaal de beide predikanten, die voor de laat ste maal op een ouderavond in ons midden waren. Beiden hebben steeds onze school voor gestaan en geholpen. Spr. wenschte hun bij hun aanstaand vertrek den Zegen dep Heeren toe. Na dankgebed door Ds. Den Oudsten werd beiden leeraren toegezongen Ps. 121 4, waar voor Ds. Vna Velzen mede namens zijn ambtgenoot met enkele woorden danktte. De bijeenkomst was zeer goed bezocht. Ook Burgemeester Den Hollander was onder de aan wezigen. MIDDELHARNIS. Wegens ongesteldheid in zijn gezin zal Ds. Den Oudsten inplaats van 18 Maart, 25 Maart des avonds 6 uur afscheid ne men van de Ned. Herv. Gemeente. Om dezelfde reden is de bevestiging der nieuwe lidmaten, die a.s. Zondag zou plaats hebben uitgesteld tot Zondag 18 Maart. OOLTGENSPLAAT. Den 8sten Maart j.l. werd door de Chr. Nationale school alhier een ledenvergaderin gehouden.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4