r i v/1^nKandts 'zeru.wMMim 1 1 3 Zaterdag 3 Maart 1928. No. 3412. DERDE BLAD Gemengd Nieuws. HOEKTE VOOE VE50U,W E3 Vöor de Vrouw. Voor de Jeugd. I I I ff i TNHOCSÏÏiNOWSES DE REIS ROTTERDAM-NEW-YORK MET DE REDDINGSBOOT „SCHUTTEVAER". „De MaaSbode" schrijft Maandagmorgen is de reddingboot „Schutte- vaer" van Rotterdam vertrokken voor haar groote proefreis naar New York. Toen wij het zeilscheepje °P he wijde zee, eenige mijlen uit de Hollandsche kust aan den einder zagen verdwijnen, leek het niet zóó romantisch het begin van dezen tocht. De zee was bijkans een rimpelloos, glad meer, geen golfslag, geen deining zelfs op het zonovergo ten water; de reddingsboot dreef in den windloo- zen middag genoeglijk als een pleziersch uitje op een zoetwaterpias, de bemanning: de oude Schuttevaer, kapitein J. Smit, 2e stuurman Ge- lissen en marconist Straetmans zaten te pronk in hun keurige uniformen op de ronde boot, rookten 'n pijpje of zogen aan 'n sigaret, toen zij afscheid namen van de opvarenden der sleepboot „Katendrecht", die de reddingsboot van de Veerhaven het zeegat had uitgebracht. „Hoe is 't met 't tij", had Schuttevaer geïn formeerd en toen de sleepbootkapitein hem antwoordde: ,,'t is zoo vloed", dacht hij er hard over, voor anker te gaan, want de zeilen hin gen slap en 't zou toch te -gek zijn als ze over een paar uur weer in 't oog van de pas met zooveel hoera- en goeje reis-geroep verlaten va- derlandsche kust zouden komen. De „Schuttevaer", wel toegerust met radio- sein- en ontvangtoestel, een motor vpor het laden der accu's, eten, drinken, fotografietoe stellen, slaapgerei en wat dies meer zij, ver dween in de lichtende verte, nagestaard door velen, wier hart warm klopt voor de onderne mende zeelui, die dezen zwaren proeftocht dur ven bestaan. Want zon en windstilte zullen gauw genoeg plaats moeten maken voor wolken flarden en storm en hoe 't dan met den note- dop gaan moet? Het uitgeleide was eenvoudig grandioos. Reeds om tien uur Maandagmorgen stond het rond de Veerhaven zwart van de menschen; op het plankier, waar de boot gemeerd lag, ver drongen zich vele uitverkorenen, die het schuitje nauwkeurig bekeken, honderd en een goede wenschen en wenken gaven en zich door tal van fotografen en filmoperateurs zooveel mogelijk lieten vereeuwigen. De ouwe Schutte vaer werd het niet moe voor de lens te posee ren met de bemanning; in de vroolijke ochtend zon leek het op en bij de plaats van vertrek het begin van een plezante reis. De menigte op de kaden groeide snel aan, de politie had druk werk en toen eindelijk te 10 minuten over elven de reddingboot met een tros verbinding had gekregen met de „Katen drecht" en die geestdriftig haar stoomfluit liet gillen, ging een gejuich op van de kaden. De padvinders bliezen in een sloep buiten het ha ventje een fanfare, de menigte liep mee, zwaai end en wuivend en weldra was de sleep op de rivier gekomen, waar tal van motorbootjes hem omstuwden. Tot degenen, die uitgeleide deden behoorden ook kolonel Oele en de haven meester de heer F. Verschoor van Nisse, die op de „Havendienst IV" tot Schiedam mee voeren. De gepavoiseerde „President Kruger" van Fop Smit, volgeladen met belangstellenden, lag aan de Veerkade te wachten om tot aan zee mee op te stoomen. De gansche Veerkade, ja zelfs de Parkkade stond zwart van de menschen. De binnenkomende schepen waren gewaar schuwd, dat de „Schuttevaer" aan kwam. De stoomfluiten gilden of bromden bij het voorbij varen telkens haar groet, drie lange stooten en de kapitein van de „Katendrecht" had druk werk al deze luide bewijzen van hartelijkheid te beantwoorden. Al spoedig bleven vele van de bootjes achter, doch nooit dan na met stoomfluit, sirene of toeter, en met saluut van de vlag: „vaarwel" te hebben gezegd. In Schiedam verdrong zich een enorme menigte aan den waterkant; in Vlaardingen en Maassluis waren eveneens tal van menschen komen toeloopen om hun groet 'te brengen. Het was betrekkelijk druk op den Waterweg, de opvarenden van de reddingboot konden wel aan het wuiven en terugroepen blijven. Omstreeks één uur was de Hoek bereikt. Daar woei Schuttevaer z'n pet overboord, de drenkeling kon gelukkig worden opgevischt. De zeesleeper „Rozenburg" moest mee naar buiten, voor de veiligheid, omdat er te veel menschen aan boord van de „Katendrecht" waren. Dat gaf een 10 minuten oponthoud, maar een kwartiertje later was de sloep toch buitengaats. Spijtig hadden de geestdriftige passagiers van de „President Kruger" toegezien hoe hun boot binnen de pieren draaide, een ontzettend ge brom uit de stoomfluit stootte en terugvoer. Drie kleine motorbootjes gingen echter mee de zee op. Toen begon het minst romantische van dezen uittocht. De zeilen werden geheschen, maar vingen geen wind, de tros werd losgegooid, maar de „Schuttevaer" kon geen eigen koers krijgen. Het eenige wat er op zat, was, nog eenige keeren om het sloepje heen te draaien, terwille van de fotografen, nog eens en nog eens „adieu, goeie reis, hoor" te roepen en dan het roer om te gooien en terug te gaan, de kleine ronde zeilboot, zoo keurig opgetuigd met vlag, wimpel en radio-draden; ankertje, roeispanen, benzineblikken, pikhaak en nog meer onont beerlijks vastgesnoerd op dek, achterlatende op de gladde, zonnige zee, zonder veel hoop, dat Londen, de eerste pleisterplaats, gauw bereikt zal worden. „We zullen eiken dag seinen hoe 't er mee staat", heeft de marconist ons nog beloofd, zoo dat we goede hoop hebben, onze lezers geregeld op de hoogte te kunnen houden van de kleine, dappere „Schuttevaer", die na zoo heel veel jaren in voorbereiding en in aanbouw te zijn geweest, eindelijk de reis is begonnen, om, als het goed mag gaan, over eenige maanden de nieuwe wereld te bereiken, waarmee dan tevens onomstootelijk haar deugdelijkheid en onzink- baarheid vast is komen te staan. De oude heer Schuttevaer drukte ons nog op het hart zijn specialen dank te willen over brengen aan allen, die het ondernemen van dezen proeftocht hebben mogelijk gemaakt. --V 1 "MpUB 'W v De reddingsboot op de Theems aangekomen^ De reddingboot „Schuttevaer" is Woensdag van Rotterdam op de Theems aangekomen. Zij passeerde Woensdagmiddag om 5.15 uur Gra- vesend op doorreis naar Londen. De bouw van de boot. Nu de „Schuttevaer" reeds eenige dagen onderweg is, is het de moeite waard nog eens de eigenaardigheden van deze onzinkbare red dingboot te memoreeren. Het fs de tweede boot, welke de 70-jarige Schuttevaer bouwde. Deze boot kan geheel omgehaald worden, „gekrengd", zooals dit in zeemanstermen heet, en springt dan eenmaal losgelaten -- zeer snel weer in haar evenwicht, kan van boven met luiken afgesloten en daardoor waterdicht ge maakt worden. De boot drijft als een bal op het water en is eenvoudig doch practisch ingericht. Zij kan vervaardigd worden van teak-, eiken- of Noorsch vurenhout. Deze boot is voorzien van een gewelfd dek, dat de inzittenden beschermd doet zijn tegen alle ongerief van zee- en hemel water, alsmede van weer en wind, vervolgens zijn op het dek op vier plaatsen ovale ingan gen aangebracht, een getal groot genoeg, om in alle behoeften van het oogenblik te voorzien. De boot is overnaads gebouwd onder de berghouten, en diagonaalsgewijze dus volgens torpedo-model, boven de berghouten. De bevestiging is kopervast; al het ijzerwerk is gegalvaniseerd. De tuigage bestaat uit groot zeil, fok en stormfok of emmerzeil. De boot kan door vier riemen bediend wor den en is voorzien van een gewoon en van een noodroer. Tot verhooging der stabiliteit bezit zij een automatisch werkende, waterballastladende bak kie], hetgeen het medevoeren van ballast over bodig maakt en te zamen met de zich in het inwendige bevindende luchtkisten, hun onzink- baarheid waarborgen. Tevens dient deze bak- kiel om de boot langs leibanen met kogellagers buiten boord te zetten. Deze kiel schenkt de boot de capiciteit, bij eenige navigatiekennis van haar bestuurder, zeilende, onveilige kusten te vermijden, veilige havens te bereiken, en bij zeer woelige zee, gevaarloos te kunnen ronddrijven. Als vaststaand moet het beschouwd worden, dat thans een zeer verbeterd type boot is ge schapen, die met en zonder davits buiten boord kan gebracht worden. De boot kan tenslotte ingericht worden ten dienste van 2050, ja zelfs tot een nog grooter aantal opvarenden, geheel conform de voor schriften der bestaande scheepvaartwetten. Voor handigheid aan boord van schepen heeft zij de volgende afmetingen: lengte over steven 7.50 M„ breedte grootspant 2.20 M„ de holte van binnenkiel tot onder gewelfd dek 1.30 M. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. De collectieve arbeidsovereenkomst. Men meldt aan de N. R. Ct. De bestaande collective arbeidsovereenkomst in de typografie loopt einde Maart van dit jaar af. In verband hiermee zijn de leiders der patroons- en arbeidersorganisaties eenigen tijd geleden met elkaar overeengekomen, over een nieuwe colective arbeidsovereenkomst te onder handelen. De onderhandeling,scomissie, bestaande uit 11 patroons- en 11 arbeidersleden, koos tot voor- ziter den heer J. H. van Lonkhuyzen, als secre taris van werkgeverszijde mr. dr. A. A. van Rhijn en van werknemerszijde den heer W. C van Haaien. Van de zijde der patroons werden in hoofd zaak de volgende voorstellen gedaan: het in voeren van een twee-ploegenstelsel in het ma chinale bedrijf tusschen 6 uur v.m. en 10 u. n.m„ in plaats van tusschen 6 uur v.m. en 7 uur n.m.; de mogelijkheid om jongere werk nemers tot reserve-machinezetters op te leiden; een kleine loonsverlaging voor oudere werk nemers, wier prestaties achteruit gaan; een andere indeeling in de personeelsverhouding, waardoor op eike 10 werknemers niet meer dan 6 volbeloonde krachten zouden behoeven te zijn. Van werknemerszijde werden eveneens in grijpende voorstellen ingediend. Men wenschte in hoofdzaak inkrimping van het ploegenstelsel, meer beperking van de leerlingen-aankweek; een loonsverhooging van 2 cent per uur en een andere indeeling in gemeenteklassen; vakantie bijslag en meer beperking van het ontslag. Over deze voorstellen werd in de maanden Januari en Februari eenige dagen per week vergaderd. Het resultaat was, dat geen der beide partijen geneigd bleek, aan de wenschen der andere groep tegemoet te komen. De onder handelingen dreigden hierop af te springen; om dit te voorkomen zijn de partijen toen overeen- vkalmeerei en worden gesterkt door ^^|^^uisj<H^5c^i^Apofhj!n^Dn)gTsfen^! gekomen, dat beide haar voorstellen voorloopig zouden intrekken. Vandaar dat het overeenge komen concept, behoudens enkele ondergeschikte wijzigingen, gelijkluidend is aan het bestaande contract. De duur der overeenkomst werd be paald op 2 jaar en 7 maanden. Aan het slot der bijeenkomst verklaarden de bonden zich zonder uitzondering bereid, het overeengekomen concept met kracht voor hun leden te verdedigen. De patroonsorganisatie zal vermoedelijk een van de laatste dagen van Maart over het concept-contract beslissen. FINANCIEELE MISERE TE SPIJKENISSE. Zeer hooge gemeentelijke Inkomstenbelasting, Men schrijft aan de N. R. Ct. Het is nu al eenige jaren lang, dat de in gezetenen van Spijkenisse zuchten onder een buitengewoon zware plaatselijke inkomstenbe lasting. De toekomst wordt door menigeen somber ingezien, daar de kans zeer groot is, dat de gemeente binnen afzienbaren tijd haar finan cieel verplichtingen niet zal kunnen nakomen. De kwestie is, dat al eenige jaren het maximum percentage geheven mag worden, terwijl het belastbaar inkomen vermindert. Dat de inkomstenbelasting niet gering is, blijkt uit het volgende staatje, dat betrekking heeft op een gezin met twee minderjarige kinderen in het belastingjaar 1927/28. Rijksink. bel. Zuiver Opc.v.d Prov. Gem. inkomen Verd.bel. II Ink. Bel. Tezamen Procent Bedrag van zuiver inkomen 1200 5.05 30.- 35.05 2.92 1400 8.08 57.44 65.52 4.68 1600 14.52 82.56 97.08 6.07 1800 21.48 tt 108.32 129.80 7.21 2000 25.21 134.72 159.93 8.- 3500 86.46 356.96 443.42 12.67 5000 155.27 657.96 813.23 16.26 7000 256.07 1221.76 1477.83 21.11 10000 426.90 M 2073.76 2500.66 25.01 Voor hooger inkomens neemt dit percentage nog voortdurend toe. Een kleine troost is, dat het maximum bedrag van de drie inkomstenbe lastingen tezamen geen 50 pet. van het zuiver inkomen kan worden, doch slechts tot 49.55 pet. kan stijgen bij zeer hooge inkomens. Voor inkomens tusschen 1200 en 10.000 is de plaatselijke inkomstenbelasting het 6/7 tot 5/6 gedeelte van het hierboven genoemde totale belastingbedrag; het andere 1/7 tot 1/6 gedeelte is voor rijk en provincie tezamen 1 Het is echter niet alleen het loopende be lastingjaar, dat de inkomstenbelasting zoo hoog is; al eenige jaren is dit het geval, zooals uit onderstaand lijstje blijkt. Cijfer v.d. Rangscli.lijst Totaal ü<.r gem. u. d. ocl.druk Verm.eijf. v.d. aantal Gehuwd m. twee kind. Bel. jaar Gein. ink. Bel. gem. zuiver inKumen van 1920/21 1110 706 871 22/23 1.8 1097 674 791 23/24 2. 1084 844 919 24/25 4. 1083 1076 1078 25/26 2. 1082 847 905 26/27 4. 1981 1078 1078 27/28 4. Telkens als het vermenigvuldigingscijfer 4 is, zooals in het loopende jaar, moeten de Spijke- nissenaren een dergelijke moordende inkomsten belasting opbrengen, ledereen, die met de dorps toestanden op de hoogte is, is er van overtuigd, dat ditzelfde vermenigvuddigingscijter nog tien tallen van jaren geldig zal zijn, indien niet krach tig ingegrepen wordt. Gebleken is, dat in de slechtste jaren er 6, later zelfs 3 gemeenten zijn, waar een hoogere belasting werd geheven dan in Spijkenisse. Behalve uit de inkomstenbelasting zou Spij kenisse echter door hefting van meer opcenten van de Grond-, Vermogens- en Rersoneeie be lasting zijn inkomen kunnen vergrooien. Indien deze opcenten verhoogd worden, zou het ver- menigvuldigingscijler 3 kunnen zijn. In den raad is tot op heden geen meerderheid te vinden, om hiertoe over te gaan. Eenige jaren geleden zijn al een paar vermo gende landbouwers verhuisd naar gemeenten in den naasten omtrekdat nog meer renteniers in de hoop leven hun huis te kunnen verkoopen, om naar een andere gemeente te verhuizen, spreekt vanzelf. De laatste maanden doet echter het feit zich voor, dat verscheidene arbeiders de gemeente verlaten, om zich te Rotterdam of Vlaardingen te vestigen. Verwacht wordt, dat er nog ver scheidene zullen volgen. In een goed burger-huishouden is het gewoon te, de uitgaven te verminderen zoodra bekend is, dat de inkomsten verminderen. Bij de gemeente-huishouding van Spijkenisse echter niet. Wel vermindert het belasbaar inkomen, terwijl het maximale percentage geheven wordt, doch volgens de meerderheid in den gemeenteraad kan er op de uitgaven niet bezuinigd worden, daar Gedeputeerde Staten en Kroon deze be zuinigingen toch niet zouden goedkeuren. Ook weigert de raad verhooging van de op centen en zoo blijft vporloopig alles bij het oude. En de ratten verlaten het zinkende schip. VOOR DE TALRIJKE GEZINNEN. Een vierling beloond. Te Sora heeft een koopvrouw, die ruim een jaar geleden bevallen was van een drieling, thans het leven geschonken aan vier kinderen tegelijk. Zoowel kinderen als moeder maken het uitstekend. Mussolini heeft dadelijk den prefect van Frosinone last gegeven de vrouw een gift van 400 lire te overhandigen. Voorts zet de leider de toekenning van gif ten, die varieeren van 200 tot 600 lire, aan de gezinnen met 10 en meer kinderen voort; 27 gezinshoofden te Lecce en Brindisi, 13 in Val di Scalve en nog verschillende in den omtrek van Napels, Piacenza, Pistoia, Perugia, Lucca en Brescia zijn de vorige week weer met giften verblijd. (n! 'k Ben niet zoon heel erge vereerdster van Vader Cats z'n dichtwerken, 't Is me wel eens euvel geduid, maar wat doe je er aan. 'k Moet direct volmondig erkennen, dat 't spreekwoord: „Onbekend maakt onbemind", misschien hierop wel van toepassingis, want een bepaalde studie heb ik van Cats' dichtwerken nooit gemaakt, al heb 'k er natuurlijk ook wel meer van gelezen dan de stichtelijke en toepasselijke „kleine ge dichtjes, die men in vroeger jaren nog al eens als bladvulling zoo hier en daar kon vinden. Doch een werkelijke studie, neen, daartoe is het nooit gekomen. 'k Geloof, dat ik afgeschrikt ben, toen ik van Cats de op rijm gestelde eischen, te stellen aan de goede huisvrouw, gelezen had. De schrik sloeg mij om 't hart, toen ik het telkens maar weer herhaald „niet al te, niet al telas. „Vraeght iemant wat ick voor een vrou ,Tot mijn gezelschap wenschen zou 1 „Gezellen soo hier wenschen geit, „Ick wensche eene dus gesteltt „Niet al te soet, niet al te suer, „Niet al te sacht, niet al te stuer.". En zoo gaat het maar verder, vier en dertig regels lang. 't Is toch geen wonder ,dat mij de lust en de moed tot verder lezen ontbrak. Maar miscchien denkt een enkele, hoe ik nu toch zoo opeens bij Vader Cats terecht ben gekomen. Dat kwam, doordat ik dezer dagen een ar tikel las, waarin, zij het ook met andere woor den, gezegd werd, wat ook Cats in zijn eischen noemde. Zegt Cats, dat een vrouw wezen moet: „Niet al te vuil, niet al te net", de Haagsche Vrou wenkroniek schrijft in bovengenoemd artikel dezen zin: „Niet peuterig netjes zijn en ook niet gemakzuchtig slordig". 'k Dacht, ziedaar Vader Cats in 't gelijk gesteld: „Niet al te vuil, niet al te net". Dat artikel, welk ik met genoegen las, geeft in kort rake teekening den indruk weer, die men in verschillende gezinnen ontvangt. Soms ■al te net, soms al te slordig, of ook soms al 'te practisch, om nu zoo maar eens in de stijl van Vader Cats te blijven. Die al te practisch ingerichte huizen, o wat doen die ongezellig aan Alles zoo sober mo gelijk, gezellige kleedjes, luxe voorwerpen, alles contrabande, 't Eischt alles maar werk en onderhoud. Niet gemakzuchtig slordig, dat geeft ook een verkeerde sfeer. Als niets zoo in de puntjes is. Hier rafels, daar een kras, ginds een stukje afgebroken, steenwerk waar scherven af zijn. Overal slingeren kranten, boeken, speelgoed, jn een woord; echt slordig en dus niet gezellig. Daar moet de Kroniekschrijfster niets van hebben. Doch het overgroote gedeelte van haar artikel wijdt ze aan het „niet al te net". Dat komt meer overeen met onze Hollandschen volksaard. Is er een slordig gezin in onze om geving, o, dat weten we allemaal wel, doch dikwijls zijn we al te net en dat weten we niet altijd allemaal. Zij zegt er over: „De vrouw, die alles weert uit haar huis wat op gemoedelijke bewoning lijkt, vergeet geheel en al dat de woning er is ten dienste van de bewoner en niet omge keerd. Zij wordt de slavin van het huis; als een waaksche hond bij het minste ongewone ge rucht, is zij dadelijk geënerveerd als er „rom mel" is. De Hollandsche netheid kam men ook te hoog aanslaan; zij ontaardt dan in een sport, die voor niemand plezier oplevert. De starheid van de woning, waarin geen anti-makkasser een millimeter uit de lijn mag liggen, waarin stoelen, bankje, bibelots en pop petjes hun onaantastbare plaats hebben, waar op de tafel niets mag liggen dan het smetteloos blanken kleedje, die woning kan worden ge meden door den acfieven geest en wordt het ook meestal indien men ten minste, wat nog erger is, toegeven gaat aan een stompzinnigen lediggang als men thuis is". Dus ook niet al te net. Cats schreef het, èn de Haagsche Kroniekschrijfster herhaalt het op eigen manier. Het huis moet er bewoond uit zien en niet als een woonkamer van een meubelinrichting. De juiste middelmaat houden tusschen niet al te slordig en niet al te net. Het is een heele kunst, doch niet te moeilijk om te leeren. En wie er in geslaagd is die juiste middelmaat te vinden, heeft er ook voldoening van, want dan is in 't huis de echte knusse sfeer, die ieder door prettige behaaglijkheid tot zich trekt. Ieder voelt er zich thuip. Niemand ergert er zich over slordigheden en niemand wordt er ook geërgerd door noodeloos gevit of aan merking. Vader Cats wist het toch wel. Niet al te vuil, niet al te net. M'n beste nichtjes en neefjes Al aardig wat inzendingen voor onzen teeken wedstrijd heb ik ontvangen. Er kunnen er nog meer bij, maar we hebben ook nog een week, tot 9 Maart dus, den tijd voor de in zendingen. 't Is een gezellig gezicht al die teekeningen te zien. Maar ik zal daarover niet verder praten. Jullie bent nu nieuwsgierig naar de prijswin» sters. 'k Heb nu twee gelukkigen. GRETHA VAN DER KEMP te ANDELST een boekJaa Hoorenkamp's overwinning. en JAAPJE VAN ZANTEN te MIDDELHARNIS een boekjeOpzoekende liefde. Beiden gefeliciteerd van mij. Nu eindig ik mijn praatje om aan de brieven te beginnen. Daarom kinders, allemaal heel veel groeten van TANTE TRUUS. Ma K. te Sommelsdijk. Wat een leuk briefje kreeg ik van jou. Zoo zie je, een brief naar mij schrijven is ook nog ergens nuttig voor. Neen, ik ben niet in die vergadering geweest. Dan kan ik jou daar natuurlijk niet gezien hebben. Thomas K. te Sommelsdijk. Jou brief is ook best hoor. Zus is ook al weer wat ouder, die kan het natuurlijk wat beter, Jo N. te Sommelsdijk, Arm nichtje, zoo heel erg verkouden, 'k Hoop, dat je weer gauw beter bent. Ik maak het best hoor. Doe jij zoo graag gymnastiek. Je mag best vriendinnetje zetten, dat ben je toch eigenlijk ook van mij. Thuis veel groeten terug. Henk S. te Middelharnis. Keurig naverteld, hoor wat in dat boekje staat. Zooiets is fijn om te lezen hé Ik geloof dat je gauw kunt lezen dat je 't nu al uit hebt Teuntje T. te Goedereede. Ik had er hier niets van gehoord dat er bij jullie e enschip vast zat. Is het al weer los gekomen Als het niet zoo ver was kwam ik eens kijken. Thijs L. te Middelharnis. Dank voor je raad sels. Gelukkig dat die kleine broer het zoo goed maakt. Is zusje er nu wel blij mee Martientje V. te Sommelsdijk. Jouw raadsels kan ik ook gebruiken hoor. Gefeliciteerd met dien kleinen jarige. Natuurlijk mag die dan ook meedoen. In onze krantenfamilie kunnen er altijd nog wel bij. Gretha v. d. K. fe Andelst. Je was gelukkig nog al gauw beter. Hoe is het nu met broertje Dat ongeluk met dien jongen is ook vreeselijk. Woont hij dicht bij jullie Dan weet je zeker wel hoe 't er nu mee gaat. Vertel me dat maar eens. Ik heb de Zendingsfilm nog niet gezien. Dank voor 't raadsel. Grietje F. te Sommelsdijk. Stuur maar gerust dat raadsel in. Als het niet te moeilijk is zal ik hel wel plaatsen. Nou of ik van muziek houd. Radio hab ik niet, nu maak ik zelf maar wat muziek op 't orgel. Maarten G. van N. te Sommelsdijk. Je was nog net op tijd met je brief. Ik had dus heel geen reden om boos te worden. Je teekening heb ik ontvangen. Het raadsel wat je me nu inzond heeft al vroeger eens in ons hoekje gestaan. Liena K. te Achthuizen. Ook welkom in ons hoekje. Het raadsel oplossen valt wel mee, als je het een poosje doet. Betje K. te Achthuizen. Ik kon je voornaam niet goed lezen. Maar zoo ip het toch zeker wel goed hé Verder is het best gedaan. Marie K. A. te Achthuizen. Het damspel is een mooi spel. Ik vind het knap van je, dat je 't nu al kunt. Gefeliciteerd met je jarige. Een raadsel heeft vroeger al eens in ons hoekje ge staan. Geertje V. te Middelharnis. Natuurlijk mag je met ons meedoen. Je hebt het al best gedaan voor den eersten keer. Lauwrens van R. te Middelharnis. Wel neef kom je ook weer eens kijken. Best hoor. Wel ieder die trouw meedoet, heeft kans op een prijs je. Dank voor je raadsels en de groeten aan je broer terug. Jaapje A, van L. te Middelharnis. Ja als het zulk mooi weer is kan je fijn buiten spelen, maar je brief is toch nog aardig lang geworden. Later komt er weer eens een wedstrijd waar jij aan mee kunt doen. Johan de V. te Ooltgensplaat. Jouw brief was vorig maal te Iaat, daarom krijg je nu pas een beurtje. Hoe gaat het met je teekening Jannetje G. te Ouddorp. 'k Ben blij dat je den prijs zoo mooi vindt. Je teekening ontvangen. Doe moeder de groeten terug. Dat handwerkje is mooi hoor. Corrie G. te Ouddorp. Wat een groote familie hebben we hé Verlang je nu al naar 't strand 'k Kom er ook eens gauw kijken. Doe vader de groeten terug. Suze K. te Sommelsdijk. Wel nichtje geen nieuws in Sommelsdijk Nu volgende maal beter hoor. Dan krijg ik zeker wel nieuws van je. Gré S. te Middelharnis. Gefeliciteerd met je verjaardag. Schrijf mij maar eens gauw of je een prettigen verjaardag gehad hebt. Je broertje mag ook meedoen hoor. Die arme Lien en Co. 'k hoop dat ze gauw weer beter zijn. Wat een hartelijke groet zeg. Evenveel terug hoor. Vader en Moeder de groeten terug. Claartje U. te Middelharnis. Wat een bofheb- bers hé, die twee zieken. Ik dacht heusch nogal dat ik 't gemakkelijk gemaakt had met mijn raadsels. Jaantje B. te Middelharnis. 'k Ben al nieuws gierig naar jullie teekeningen. 't Zal een heel pak zijn zoo vijf teekeningen tegelijk. Heb je de patronen al gebruikt Elizabeth A. te Ouddorp. De datum was een vergissing hoor. Ik .houd wel van een grapje, natuurlijk anders kon ik het met zooveel nicht jes en neefjes niet uithouden denk ik. Wat leuk van die kleine zus, maar ik denk dat ze nog geen briefje schrijven kan, daar moet ze dan maar op wachten. Allen veel groeten terug. Jacoba G. K. te stad aan 't Haringvliet. Ik heb jullie nieuwe school gezien, alleen maar van buiten,maar ik vind het heusch een pracht- school. Daar ga je met dubbel plezier naar toe zeker Wil je die twee dames de groeten terug doen Leendert K. te Stellendam. Het raadsel oplos sen leert gauw aan. Over een poosje vind je ze zoo maar. Leentje v. O. te Ouddorp. Ja hoor je mag met ons meedoen. Wij vinden het ook prettig als we zoon groote familie hebben, 'k Zou het wel eens willen zien als je Vrijdag met je vader om 't hardst aan 't loopen bent om de krant. Als ik in Ouddorp m'n raadselfamilie ga opzoeken zal ik jou niet overslaan, dat beloof ik je. Pieter A, L, te Melissant. Ik vind je ge dichtje heel mooi. 't Is echt knap gedaan. Je briefje kwam een vorige maal te laat in mijn bezit, daarom beantwoord ik je nu pas. Gerrit P. te Numansdorp, Dat ben ik met je eens hoor. Gedichten maken valt zoo nog maar niet mee. Jammer hoor dat je niet naar school kunt. Ik wensch je spoedig geheele beterschap toe. Corrie G. II te Ouddorp.. Ik zal jou maar Corrie G. II noemen anders raak ik in de war. In Ouddorp heb ik nog een Corrie G. Je mag natuurlijk met ons mee doen. Heb je je niet vergist in het breipatroon 't Is nog al uitkijken Johan de V. II te Ooltgensplaat Ik noem jou maar Johan II, ik kon anders wel in de war raken met een ander neefje met precies eender naam. Je bent heel welkom in ons jeugdhoekje. Leendert R. te Hoorn. Jou teekening ontvan gen. De oplossingen zijn; I. Echo. II. Omdat er een nacht tusschen is. III. Stekelvarken. Nieuwe raadsels t I. Ingezonden door Gretha van der K. te Andelst Het is een grondsoort. Doe er de eerste letter af dan is het een schrijfgereedschap. Doe er dan weer de eerste letter af dan is het een kostelijk voedsel. «I II. Ingezonden door Elisabeth A. te Ouddorp. De eerste lettergreep is een lichaamsdeel. De tweede lettergreep vindt men in een naai doos. Het geheel is een sieraad. III. Ingezonden door Lauwrens van R. te Middelharnis. Wie heeft oogen en kan niet zien De oplossingen kunnen tot Vrijdag 9 Maart met vermelding van naam en voornaam, leeftijd en adres worden gezonden aan TANTE TRUUS Bureau „Maas- en Scheldebode". SOMMELSDIJK. I. I

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 9