srJ eenm DATIODfl Burgerlijke Stand Verkoopingen. Marktberichten. Gemengd Nieuws. DAC DIEK DiEr AF «I 2 Land- en Tuinbouw. Ondertri Ondertr zuster A.(j Kantoi JONG s Vervolgens sprak hij een openingsrede uit, waarin hij o.a. wees op 't nut van een avond als deze; de ouders aanmaande de onderwijzers steeds te steunen, ook als hun kinderen straf verdienen en den onderwijzers aanbeval de ouders aan huis op te zoeken, om den band tusschen school en huis te versterken. Ook las hij een paedogogisch schetsje voor, getiteld: „Het Offer", waarin uitkwam, dat al te streng vasthouden aan eenmaal aangenomen regelen, in dit geval voor elk vergrijp steeds straf opleggen, soms tot noodlottige gevolgen kan leiden. Immers, een jongen van diefstal be schuldigd en streng gestraft, blijkt naderhand zich voor een klassegenoot te hebben opgeof ferd. Na deze rede werd gezongen Ps. 103 8. Mej. Brouwer las hierna een schetsje, „De Boef" geheeten, voor. Dit handelde over een onderwijzer en een ruwe, brutale leerling, die echter door meesters tactvol optreden, zij 't ook na eenige strubbeling, verandert in een gewillig, dankbaar leerling. Onderwijzer Hoek, het woord verkrijgende, sprak over: „Iets over de Vredesbeweging". Hij zei o.a. Onze tijd staat in het teeken der Vredesbeweging. De oorzaak van den oorlog ligt reeds in 't Paradijs en de leus „Geen God en geen meester" is niet alleen die der Revolutie maar ligt op den bodem van ieders hart. Waar zal 't menschdom nu medicijn tegen dit vreese- lijk wee vinden „Geen zonden dan geen won den", wordt tegenwoordig omgekeerd. Of het feit der zonde wordt ontkend, of haar invloed onderschat en nu zoekt men o.a. verbetering door de legers weg te willen doen; de school meesters voor den wagen te spannen. Er moet geleerd. Oorlog is onbeschaafd en we moeten den Volkenbond steunen. Maar dit is de prin- cipieele fout, ook van den Volkenbond, dat de grondoorzaak van den oorlog ontkend wordt of haar invloed onderschat. M. i. zei spr., is er slechts één medicijn, n.l. Jezus, van wien we mogen zeggen: „Hij is onze vrede". Buiten Hem echter niet, noch voor enkeling noch voor ge meenschap. We moeten voorzichtig zijn met al dat vredesgeroep tegenwoordig. Allen beroepen zich op Jezus, 't Eenige middel tot vrede is niet door tractaten en verbonden, maar door lijden en strijden. Dit bepaalt onze houding ten opzichte van de rijpere jeeugd, die met die schoonschijnende leuzen licht meegaat. Wij moeten komen tot gemeenschappelijk schuldbe sef, dan kan 't worden naar 't woord van Pau- lus: „Wij dan gerechtvaardigd zijnde uit het geloof, hebben vrede bij God door onzen Heere Jezus Christus". Alsnu werd pauze gehouden, waarin door eenige dames thee geschonken werd en de hee- ren bezoekers een sigaar werd aangeboden. Ook de schriften der leerlingen en de hand werken werden bezichtigd. Na de pauze las onderwijzer Jansen een stukje voor: „M'n jongens één voor één", schets int een Rijksopvoedingsgesticht. Eenige typen van deze boefjes werden ons geteekend, jongens van 19, 20 jaar, hoe ze zoo zijn geworden, dat ze diep in den grond van hun hart niet voldaan zijn, vastheid wenschen, zoeken, maar toch ei genlijk niet willen vinden, immers sport en bioscoop houden hen vast, zijn hun afgoden. Het hoofd der school, de heer Potters, begon met een herinnering aan zijn voorganger, den heer van Oversteeg, een der oprichters van de school en een der oud-strijders voor het chr. onderwijs. Hij verkeert nog in gunstige positie, kan nog van de rust genieten en onbekommerd maar hoevele oud-strijders verkeeren in kom mervolle omstandigheden. Spreker herinnert daarom aan het „Fonds voor oud-strijders", dat ieder, die wil, kan steunen. Reeds meermalen, vervolgt hij, ben ik hier in dit gebouw vergaderingen voorgegaan, maar naar dezen avond heb ik met spanning uitge zien en ik ben verblijd vele gezichten te her kennen. Hieruit blijkt, dat er liefde voor het chr. onderwijs in deze gemeente leeft. We voeren reeds jaren een scherpe concurrentie met de openbare school, maar velen sturen hun kinderen toch naar de chr. school. En dat is goed ook, want na de Kerk (dit in ruime be- teekenis genomen) heeft geen gebouw meer te beteekenen, daar de kinderen hier niet alleen voor 't tijdelijke leven worden klaar gemaakt, maar ook worden gewezen op 't eeuwige leven dat volgt. Ik had voor hedenavond keur uit vele onderwerpen, maar wil nu behandelen „Gezin en School". Moet in onze dagen nog gesproken worden over de juiste verhouding tusschen die twee. Ik meen van ja. Deze twee terreinen zijn nauw op elkander aangewezen. Nu wordt 't gezin zwakker en de school sterker. De verhouding wordt daardoor ongezond. Reeds jaren geleden wees dr. Kuyper op de oorzaken die 't gezin verzwakken. Hij noemde o.a. deze: De publieke verzamelplaats (schouwburg, café's enz.) krijgen meer beteekenis; de prostitutie doet afbreuk aan de heiligheid van het huwe lijk; de onderdanigheid voor vader en moeder verminderen. Nu in 1928 is 't er zeker niet beter op geworden. De verstandelijke vorming wordt 't een en al; de school gaat meer een heerschen- de dan een dienende plaats innemen. Haar roe ping is 't gezin bij te staan in dat deel der opvoeding, dat onderwijs heet. Nauw contact is gewenscht. De ouders zullen beslissen of hun kinderen 6, 7 of 8 jaar de school zullen bezoeken. Voorgelezen wordt de onlangs te Sommelsdijk aangenomen motie en voorgesteld hiermee sympathie te betuigen. De ouders zijn de natuurlijke opvoeders en hebben daarom, niet individueel, maar collectief ook verantwoording voor de school. Ook juist door 't karakter der school, die een reactie is tegen de Overheidsschool. Op voeding is geen geestelijk werk, waardeering is gewenscht, laat daarom kleine fouten voorbij gezien worden. Opvoeding blijft de taak der ouders. De school kan nooit de algeheele opvoeding op zich ne men. Zij zorge vooral voor 't onderwijs. Hier dreigt het gevaar voor overlading. Vroeger op de Latijnsche school werden de hoofdvakken en zingen onderwezen en wat is er nu al niet bijgekomen. Laten we niet meedoen met die ren naar kennis. Bijbelsche geschiedenis blijve het hoofdvak. Laten we samen werken om dat kwaad te bestrijden. Middelen om die samen werking te bevorderen zijn: 1. Huisbezoek, de onderwijzer komt anders licht buiten het practische leven te staan. 2. Publieke les. 3. Lid zijn der schoolvereeniging. Voor de openbare school wordt ook veel propaganda gemaakt. Laten wij het doen voor de Bijzondere school. Moge deze avond meegewerkt hebben om meerderen voor haar te winnen. Onderwijzer van Houwelingen bracht nu de lachspieren nog in werking m.et een humoris tisch stukje: „Angstavond". Aan het eind van het programma gekomen zijnde, bracht de heer Potter in zijn slotwoord dank aan de dames en herinnerde aan de over 14 dagen te houden ledenvergadering. Na het zingen van Ps. 105 vs. 3 en 5 eindigde hij met dankzegging. Naar schatting bezochten ongeveer 120 per sonen dezen ouderavond. heben beiden hun herbenoeming aangenomen. D.V. zal a.s. Woensdag 7 Maart voor de Geref. Gemeente optreden, des v.m. 9 u. en des avonds 6 uur, Ds. de Blois van Dirks- land, tot het houden van een bidstond voor het gewas, des nam. 2 uur leesdienst Plannen bestaan om in de Ned. Herv. Kerk eenige zitplaatsen bij te maken. Zij, die voor een der nieuwe zitplaatsen in aanmerking wenschen te komen, kunnen dit Maandagavond in de consistoriekamer opgeven. STELLENDAM. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen de heer J. Koolstra, candidaat te Amsterdam. DE STRIJD TEGEN DE BIJZONDERE SCHOOL. HERRINGEN. De tot kerkvoogd en notabel herbenoemde heeren H. Dorst en M, Logmans Ouders worden omgekocht om hun kinderen naar de openbare school te zenden. Bij de jongste behandeling van de Onderwijs- begrooting in den Haagschen Raad heeft de woordvoerder van de Sociaal-Democratische raadsfractie de heer Harms o.m. den voorstan ders van de bijzondere scholen verweten, dat zij met zekere finantieeie dwangmiddelen ouders verplichten hun kinderen naar de bijzondere school te zenden, waarover deze socialistische spreker heel slecht te spreken was. Maar onze onderwijs-specialiteit Mr. de Jong, wees die beschuldiging onmiddellijk terug en interrumpeerde„Wat gij verwijt aan de voorstanders van de bijzondere scholen, doen juist de propagandisten voor de Openbare. Broekhuizen koopt de ouders om". Op die beschuldiging is de communist de heer de Visser in de vergadering van 16 De cember uitvoeriger ingegaan en hij sommeerde Mr. de Jong deze ernstige beschuldigingen waar te maken. De „Residentiebode" ip daartoe thans in staat en publiceert eenige gevallen, waarin propa gandisten van de openbare school en met name ook de heer Broekhuizen ouders geld aan boden, Hetzij als bedragen in eens, hetzij als wekelijksche uitkeeringen, wanneer deze ouders hun kinderen naar de openbare school zouden sturen. De redactie van de „Residentiebode" is bij eenige der betrokken ouders op bezoek geweest en vertelde van haar ervaring o.a. als volgt: „We kwamen zoo op bezoek in een holje aan de Zuilingstraat, waar een aardig kereltje van een jaar of elf ons meedeelde: „Mijnheer, ik moet van mijn vader nu naar de prote- stantsche school, want daar krijgt mijn vader geld voor, maar ik was liever bij de broeders gebleven". En op een bovenetage in de Zuilingstraat ontmoetten we een moeder met bijna zes kin deren. Ze vertelde ons dat ze protestant was, maar haar man was katholiek en de kinderen katholiek gedoopt. Ze kreeg wel ondersteuning van de St. Vincentius, maar haar man was dikwijls werkloos. En nu was er een mijnheer van de school uit de Lombardstraat gekomen en die had gezegd, dat hij twee gulden per week meer gaf dan de St. Vincentius en ook zou zorgen dat ze een en ander had als het z^sde kindjei kwam, maar dan moesten de kinderen naar de openbare school. Nou, dat meerdere geld kon ze goed gebruiken en voor het Roomsche geloof kon ze dat niet laten schieten. Haar man had er wel tegen gesput terd, maar dan moest die maar zorgen, dat hij wat meer verdiende. Bij een ander bezoek bleek ons ook, dat een onderwijzer van de school Sirtemastraat er ook dergelijke verheven practijken op nahield en van de armoede der ouders misbruik maakte om de openbare school aan wat kindertjes te helpen. Welke verheven karakters deze paedagogen op die wijze kwee ken, bleek uit een geval in de Hemsterhuisstraat. „Een zekere van Z. uit die straat kwam op bezoek bij een der paters in de pastorie in de Da Costastraat en deelde hem daar mede, dat de heer Broekhuizen hem aangeboden had elke week 5. —te geven, indien hij de kinderen naar de openbare school stuurde. En nu kwam hij vragen, wat de pater had aan te bieden, want gaf die meer dan bleven zijn kinderen op de bijzondere school. Natuurlijk heeft de pater hem de deur gewezen, maar tot dergelijke chantage-practijken worden de menschen door dit omkoopsysteem van deze paedagogen ge voerd". Ook heeft het blad eenige schriftelijke ver klaringen van ouders, dat de heer Broekhuizen hun geld geeft, omdat zij hun kinderen van de katholieke school hebben afgenomen en naar de openbare hebben gezonden. Voorts wijst het blad op de meer dan eigen aardige houding, welke Maatschappelijk Hulp betoon ten opzichte van deze ronselpraktijken inneemt. Zooals bekend mag worden geacht, wordt bij personen, die gesteund worden door Maat schappelijk Hulpbetoon en die ook de St. Vin centius steunt, het steunbedrag van de St. Vin centius in mindering gebracht. Maar nu moet een der huisbezoeksters van Maatschappelijk Hulpbetoon, ook haar naam is aan de redactie genoemd, hebben verklaard, dat de bedragen, die de heer B. verstrekt, niet aan Maatschap pelijk Hulpbetoon behoeven te worden op gegeven, dié mogen de ouders behouden als een extra domceurtje. Weet het gemeentebestuur hiervan en zoo ja. hoe kan dit meten met twee maten dan ver dedigd worden vraagt de Residentiebode te recht. Met het blad zijn wij van meening, dat in deze geheele aangelegenheid een ernstig on derzoek van gemeentewege geboden is. („De Maasbode"). DE SOMMELSDIJKSCHE MOTIE. Men schrijft aan „De Rotterdammer" Zooals bekend, heeft de Chr. Schoolvereeni ging alhier, zich in een motie uitgesproken tegen de uitbreiding van den leerplicht tot het zevende leerjaar en dus ook tegen de vervroegde invoering daarvan. Circulaires zijn gezonden aan de Besturen van alle Chr. Scholen in Nederland, met verzoek om adhaesiebetuiging. Men zegt met het oog op de voorgenomen zevenjarige leerverplichting: „Het kwaad is ten volle' over ons besloten". Wij weten niet, in hoeverre dat waar is, we hopen natuurlijk, dat dit niet het geval is. Maar dit is zeker en daar leggen we even den nadruk op dat we, als we niets doen, zelf schuldig staan, indien het kwaad over ons komt, Vandaar dan ook, dat de Schoolvereeniging te Sommelsdijk zoo gaarne zou zien, dat geen enkele Chr. Schoolvereeniging of indien deze voorloopig niet vergadert geen enkel Bestuur achter bleef met het zenden van een adhaesiebetuiging. Zijn er dan geen menschen meer, die uit principe tegen den leerplicht zijn En waar blijven de plattelandsscholen Want voor het platteland beteekent de 7-jarige leer verplichting, indien gehandhaafd, een ramp, en indien niet gehandhaafd, een paskwil. Daarom, broeders, stelt de Chr. Schoolver eeniging te Sommelsdijk niet te leur, zeggende: ,,'t Helpt toch niets". Doen we ook in deze wat onze hand vindt om te doen. De weg van het protest op deze wijze staat ons open. 't Moet worden een groot „petitionnement". DE LANDBOUW-ONDERLINGE. De maandelijksche groei van de Landbouw- Onderlinge en de Tuinbouw-Onderlinge. 1 Op 1 Februari 1928 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw-Onderlinge toe Provincie. Aantal leden. Loon. Groningen Friesland Drenthe Overijsel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Totaal 12 13 22 3 15 7 16 19 13 3 114 18.441.- 6.498.- 12.087.- 1.576.- 12.641.- 8.881.- 12.028.- 34.784.- 5.939.- 2.322.- 115.197.- Per 1 Februari 192 8traden als lid der Tuin bouw-Onderlinge toe: 42 werkgevers, uitbeta lende aan loon 65.936 Sedert 1 November 1927 vermeerderde het aantal leden bij de Landbouw-Onderlinge met 435, uitbetalende 420.131.— loon; bij de Tuinbouw-Onderlinge met 127, uitbetalende 186.895.- loon. De secretaris van de P. O. C. Overflakkee, A. W. KEIJZER. OUDE TONGE. GeborenAdrianus, z. v. Teunis van Noord en Bastiaantje de Vos; Leuntje, d. v. Johan» nis Cornells van den Ouden en Mariechen Anna Johanna Mahler; Neeltje Leentje, d. v. Cornells Kievit en Leentje Anna van Maiken» steijnWilhelmus, z. v. Hendrik Stassen en Adriana DingenoutsAdriaantje Jannetje, d. v. Izaak van der Vliet en Johanna Kievit; Maria Johanna, d. v. Adrianus Tuns en Din» gena Maria van der MadenDingeman, z. v. Hendrik van Noord en Sophia van Loon. Overleden: Cornelia Duijm, oud 79 j., wed. van Willem Slis; Hester van den Bosch,oud 76 j., echtgen. van Leendert Salie; Adrianus Fluit, oud 2 j., z. v. Leendert Fluit en Wib lemtje Leentje Hartman; J acobus de Vos, oud 95 j., wed. van Geertje van den Nieuwendijk Jan Pulleman, oud 73 j., echtgen. van Geertrui Elisabeth Hartveld. NIEUWE TONGE. Geboren: Lena Johanna, d. v. J. van Balen en F. P. van Weenen Krijntje Johanna, d. v. J. van Nimwegen en M. FluitCornells, z. v. D. van Es en P. Holleman; Jan, z. v. C. Hoogstraate en F. van Eek. Ondertrouwd: Frans Nieuwland, j.m. 25 j. (te Dirksland) en Jannetje Elizabeth Kievit, j.d. 20 j. alhier. OverledenIzaak van Zielst, oud 38 j., echtgen. A. KomJacomina van den Tol, oud 48 j., echtgenoote van G. v. d. Ouden. DIRKSLAND. GeborenHendrik Willem, z. v. M. Broos» hooft en C. HagensAdriaantje, d. v. A. A, v. d. Wekke en N. Boogerman. GOEDEREEDE. GeborenGerrit, z. v. D. Orgers en S. v. HulstLeuntje, d. v. W. Redert en P. Groe» nendijk. Gehuwd: Pieter van Asperen en Janna Willemina Franken. Overleden: Jan de Bloeme, 62 j., echtge» noot van Trijntje WitvlietChrisstoffen Hak» ken brak, 62 j„ echtgenoot van Jannetje 't Mannetje. Op Woensdag 14 Maart 1928 voorm. 9,30 uur te Sommelsdijk, aan den Dorpsweg, van 5 werkpaarden, Landbouwgereedschappen w.o. Nieuwe veerwagen met zijportieren, een veer» karos, 3 boerenwagens met toebehooren, wiel» slede, diverse ploegen en eggen, windmolen, 2 bictensnijders, stroosnijder, de mest in de mestputten, hooi, stroo, enz., ten verzoeke van Mevr. Wed. G. Joppe-Oprei. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 14 Maart 1928 des nam. 5 uur (na aankomst tram) te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, verhuring van 54 perceelen Hoverijland in kavels 6, 25, 37 en 45 van den Eendrachtspolder en in kavel 6 van den Halspolder onder Stellendam, ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goe» dereede. Notaris VAN DER SLUYS. Donderdag 8 Maart bij inzet en Donderdag 15 Maart bij afslag, telkens des namiddags 3 uur, te Ouddorp in het Logement Akershoek, ten verzoeke van de N.V. Beurtveer-Maatschappij „De Onderneming" te Ouddorp, van I. Het Stalen motorschip „Onderneming", groot 77.BUO ton, gebouwd in 1913, voorzien van 35 P.K. .Steijaard" motor, met inventaris, varende in beurtvaart tusschen Ouddorp en Rotterdam, met het recht op ligplaats te Rotterdam, voor zoo ver dit voor overdracht vatbaar is. II. Een pakhuis en drie woningen, staande op- en het erfpachtsrecht aan den grond te Ouddorp aan de Haven, in 4 koopen en combinatiën. III. Het stalen motorschip, genaamd „Onderneming I" groot 135.280 ton, gebouwd in 1925, voorzien van 60 P.K. Kromhout motor, met volledigen inventaris. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 10 Maart bij inzet en Zaterdag 17 Maart bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement Akershoek, ten ver zoeke van: I. Mejuffrouw de Weduwe Jacob Grinwis J.Kz.-de Mooij, van a. een huis met schuur en bouwland te Ouddorp aan den Kool- weg, groot 2.86.26 H.A. of 6 G. 70 R. V. M. in 8 koopen, combinatiën en massa, de gebou wen te aanvaarden 1 Juli 1928, de grond ge deeltelijk dadelijk; b. een meed bouwland te Ouddorp aan den Kooiweg, groot 0.20.36 H.A. of 133 R. V. M., dadelijk te aanvaarden; c. Vs2 in de Middelduinen onder Ouddorp. II. Mejuffrouw L. de Gans-Lodder te Middelharnis, van a. een huis met steenen schuurtje te Oud- dorp nabij den Nieuweweg, groot 4.50 aren of 36 R. V. M„ bewoond door L. Nederveld, in gebruik te aanvaarden 1 Mei 1928; b. een perceel bouwland te Ouddorp in het Oudeland nabij de Blauwe Steen, groot 8.70.30 H.A. 1 G. 159 R. V. M., verhuurd aan L. Nederveld tot 1 Nov. 1930 a 90.per jaar. III. Me juffrouw A. E. Verbiest te Ouddorp, van een huis met kippenhok en grond te Ouddorp, op „Duinkerken", groot 6.37 aren of 4! R. V. M„ gedeelte lijk verhuurd aan J. Westdijk a 2 per week, overigens op 1 Mei 1928 te aan vaarden. IV. den heer Jan Tanis Humanszoon, van een huis met grond te Ouddorp op de Jonkerstee, groot 0.52.35 H.A. of 1 G. 42 R. V. M„ in 2 koopen en massa, dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee. Eierenveiling van Donderdag 1 Maart 1928 Kipeieren 50—52 Kg. f 4,70. 54-56 Kg. f 5,-. 58-60 Kg. f 5,35 tot f 5,40. 60-62 Kg. f 5,45 tot f 5,55. (bruin) 60-62 Kg. f 5,55 tot f5,60. Eendeieren 66-72 Kg. f 5,60 tot f 5,70. Ganseieren f 11,—. Alles per 100 stuks. Boter f 0,95 tot f 1,07 per pond. Aanvoer 23000 eieren. ROTTERDAM, 28 Februari 1928. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed: Kipeierenf 5,10 tot f 7,- Idem (klein)-,- tot Idem extra zwtot Eendeieren6,— tot 6,80 Ganseieren tot Middenprjjs f Aanvoer 160.000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING VOSSENJACHT. Dinsdagochtend zagen eenige wandelaars op den Kraneburgerweg te Den Haag een vos loopen. Zij waarschuwden de politie en twee agenten begonnen het dier te achtervolgen. Gemakkelijk te pakken was het beest niet, maar ten slotte gaf de vos zich maar aan de politie-agenten over. Het bleek, dat hij enkele verwondingen had opgeloopen. Men besloot dat het beest naar het dierenasyl aan de Wessels- straat zou gebracht worden en even later kon men den vos gedwee tusschen twee agenten naar het dierenasyl zien stappen. AUTOBOTSINGEN. Woensdagnacht even voor half drie heeft op den hoek van de Ruysdaelkade en Jac. van Camphenstraat te Amsterdam een ernstige bot sing plaa(s gehad tusschen twee auto's. Een particuliere auto, bestuurd door een chauffeur en met een passagier reed langs de Ruysdael kade. Uit de Jac. van Campenstraat naderde op datzelfde oogenblik een huurauto met een passagier. Op het kruispunt van Jac. van Campenstraat en Ruysdaelkade botsten de voertuigen tegen elkaar. De huurauto kwam op het trottoir, de particuliere auto midden op de brug terecht. Beide wagens waren erg gehavend. De chauffeur van den huurauto werd uit zijn wagen ge slingerd en bleef op straat liggen. De andere chauffeur had geen letsel gekregen. De passa giers van beide auto's klaagden over pijn. Door den Geneeskundigen Dienst werden de twee passagiers en de chauffeur van den huurauto naar het Binnengasthuis vervoerd. Na daar be handeld te zijn konden zij alle drie naar huis gaan. Zij hadden geen noemenswaardig letsel opgeloopen. De Geneeskundige Dienst, die door de politie was gewaarschuwd, liet in dit geval lang op zich wachten. Dit bleek echter niet de schuld te zijn van dezen Dienst, maar van een ander ongeluk, dat aan de ziekenauto was overkomen. De ziekenauto en een huurauto kwamen met elkaar in botsing op den hoek van de Utrecht- schestraat en het Frederiksplein. Beide chauf feur remden sterk, waardoor de ziekenauto met een zwaai nogmaals tegen den huurauto op kwam en omsloeg. Ook hier hadden gelukkig geen ernstige persoonlijke ongelukken plaats. De brandweer werd te hulp geroepen, die met den reddingswagen den ziekenauto weer over eind heesch. V VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Door den G. G. en G. D. is naar het Binnen gasthuis te Amsterdam vervoerd het lijk van een 30-jarigen schilder, die: van een steiger, welke op pl.m. 15 M. hoogte was aangebracht aan de achterzijde van een perceel aan de Keizersgracht, was gevallen en met een ge broken schedel was opgenamen. Bij het onder zoek bleek de steiger van deugdelijke samen stelling. AANDEELEN GEVONDEN. Een dezer dagen vond een expediteurs-be diende op den Singel te Amsterdam eenige pa pieren. Hij zou deze benutten voor kladpapieren en was bezig ze te verscheuren, toen de be- drijfschef merkte, dat het 8 aandeelen waren van de Copper Corporation a 1000 dollar, waarvan de koers circa 4% pet. bedroeg. De politie werd gewaarschuwd en het bleek later, dat een dame uit Haarlem de aandeelen had verloren. EEN GEHEELEN NACHT IN DE MODDER Vorige week had te Valburg een ongeluk plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen. Na sluiting van het veertigurengebed be gaf de Pastoor van Valburg zich huiswaarts. Bij het oversteken van een vonder op een der binnenwegen, geraakte hij door uitglijden in een sloot, waar hij bijna tot de schouders in zakte. Den geheelen nacht bracht de pastoor in dezen benarden toestand door. Tegen den morgen meende hij voetstappen te hooren en riep om hulp. Met groote moeite kon men den inmiddels bewusteloozen pastoor uit den dras- sigen grond krijgen. Zijn toestand is een weinig vooruitgaande. De pastoor was gewend te voet dezen af stand af te leggen. Door het vriezen der laatste dagen was de grond daar ter plaatse glad, hetgeen de oorzaak is geweest van dit ongeluk. (De Tijd). DOODELIJKE VAL. Terwijl men dezer dagen op kipkarren voor de ontginning te Opende (prov. Qron.) aan het spelen was, viel de 18-jarige H. Jagersma zoo ongelukkig op een kar, dat hij ernstige inwen dige verwondingen in den buik bekwam. Hij is aan de gevolgen overleden. ERNSTIGE VAL. Te Waalwijk is de aannemer Z. T. van een dajf gevallen. Hij bekwam een hersenschudding en brak een been. VERMIST. Te Roosendaal wordt sedert eenige dagen een 16-jarig meisje vermist, zekere P. A. van Eekelen, fabrieksarbeidster. Men vreest, dat haar een ongeval is overkomen. AANGEHOUDEN. Men meldt uit Haarlemmermeer Dinsdagmorgen vervoegde zich aan de wo ning van den landbouwer L. aan den Sloterweg te Rijk alhier een op het oog net uiziend per soon, blijkbaar met het doel om een aalmoes te vragen of een potlood te verkoopen. Bij de openstaande deur van het z.g. achter huis gekomen, zag hij, dat daar niemand van de bewoners aanwezig was. Van deze gelegenheid wist hij gebruik te maken om fluks een heerenrijwiel, hetwelk in dit achterhuis stond, mee te nemen en daar mede weg te rijden. Dit werd opgemerkt door een zuster van L„ die toevallig uit een andere kamer naar buiten keek en den man zag weg gaan. Zij waarschuwde onmiddellijk haar broer, die achter op het erf werkzaam was; deze ging den dief met een ander rijwiel achterna en wist hem in te halen. Hij hield den man staande en kon met veel moeite de fiets weer bemachtigen. Alsof er niets gebeurd was liep de dief daarna kalm verder in de richting van den Vijfhuizer- weg. L. waarschuwde onmiddellijk de gemeente politie te Hoofddorp, die zich direct naar den Vijfhuizerweg begaf en den man arresteerde. LEVENSPOSITIE EN WAARBORGSOM. In den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor, dat per advertentie schijnbaar goede be trekkingen worden aangeboden, waarop begrij pelijkerwijs tal van werkzoekenden reageeren. In de laatste drie weken zijn niet minder dan drie gevallen voorgekomen, welke goed be schouwd, gerekend kunnen worden tot flesschen- trekkerij. Immers het is den „werkgevers" niet te doen om personen, die in hun dienst komen, loon naar werken te geven, doch slechts om het geld, dat reflectanten als waarborgsom moeten storten. De Centrale recherche te Rotterdam verzoekt te willen waarschuwen tegen dit storten van waarborgsommen, tenzij het een gevestigde, goed bekend staande zaak betreft en het geld als bankgarantie gestort wordt. Het volgende geval is o.m. thans aan het licht gekomen Een handelsreiziger uit een dorp in Noord- Brabant, de 25-jarige W. V., die voor eeniae weken in Rotterdam kwam en pensionhoudsters voor den gek hield, door een tijd lang kost en inwoning te genieten en dan, zonder te betalen, te vertrekken, had per advertentie bekend ge maakt, dat hij een bemiddelingsbureau was be gonnen, waarvoor hij agenten noodig had. Sollicitanten moesten om te worden aange nomen, een waarborgsom storten van ongeveer 250 gulden, doch, indien de a.s. agent hem ge- jschikt voorkwam, was hij ook wel met een kleinere som tevreden. Op deze wijze kreeg V. circa 800 gulden in handen, welke hij voor eigen gebruik besteedde. De agenten minvermogenden, die een tijd werkloos geweest waren en met moeite de 200 of 250 gulden bij elkaar hadden gekregen, be merkten na eenige weken, dat er een luchtje aan de zaak was en waarschuwden de politie, die den Brabander wist te arresteeren op het station, juist toen hij van plan was met stille trom te verdwijnen. Na zijn aanhouding heeft de man het geld weten terug te geven door bemiddeling van zijn familie, zoodat van eenig misdrijf niet ge sproken kan worden. Intusschen zijn de agenten nu hun „levenspositie" kwijt en was de kans, dat ook hun geld verdwenen zou zijn, vrij groot. BANDIETEN BRENGEN EEN TREIN TOT STAAN. Zij stelen voor 720.000 gulden. Zes bandieten hebben in een voorstad van Chicago een trein tot staan gebracht. Zij losten meer dan 50 schoten om de treinbeambten en reizigers schrik aan te wagen en maakten zich van een bedrag, overeenkomend met 720.000 gulden, in zilvergeld meester. In auto's, die op hen te wachten stonden, namen de banditen de vlucht. Door dezen diefstal heeft de Federale Re servebank te Chicago voor 12.000 p. sterling schade geleden. De banditen, die in een auto kwamen aanrij den. brachten den trein tot stilstand en hielden het personeel met revolvers in bedwang. Na zich van him buit meester te hebben gemaakt, lieten zij den postwagen met diamiet in de lucht vliegen. De politie werd terstond gewaarschuwd en, door burgers geholpen, zetten zij de bandieten terstond in auto's achterna. Er ontstond een schietpartij tusschen de bandieten en de politie, doch tenslotte wisten de bandieten toch te ont komen, daar hun auto sneller was. Intusschen werd de politie van alle omlig gende plaatsen gewaarschuwd, dit terstond alle wegen afzette. Het is echter nog niet gelukt de bandieten in handen te krijgen. Een bedrag van 200.000, dat zich nog in den postwagen bevond, is later terug gevonden. EEN KRANKZINNIGE MOEDER. Haar kind doodgebeten. In het stadje Retinne in de provincie Luik heeft zich een verschrikkelijk drama afgespeeld. De echtgenooten Bonaventure leefden daar op een kamer, vlak bij een kolenmijn, waar de man werkte. Twintig jaar geleden was de vrouw al eens enkele maanden verpleegd in een krankzinnigengesticht, maar weer hersteld ontslagen. Zij had een opvliegende natuur en was ongelukkigerwijze aan alcohol verslaafd. Van de politie was zij een goede bekende. Enkele maanden geleden had zij een meisje ter wereld gebracht; men hoopte daarvan op een uitwerking ten goede. Op een morgen bij het ontwaken, toen het wicht begon te schreien, greep de moeder haar kind en rukte het zoo hardhandig uit de wieg, dat de man het haar ontnam. Voor alle zekerheid liep hij een paar huizen verder om zijn broer te halen. Toen de twee mannen terugkwamen, was het drama reeeds gebeurd. Devrouw zat rechtop in bed, het in de armen omkneld. Zij had het dood gebeten en wel met zulk een kracht, dat haar gebit op vele plaatsen was gebroken. Luid lachend bekende zij de politie haar daad. Op advies van een geneesheer is de vrouw ander maal in een krankzinnigengesticht opgesloten, DE Men meldt Woensdag i. Londen aangeki nabij het parle loop van de re nemen wij, dat weest. Desniett bemanning last ziekte en door aan boord van manning overvi tevaer on het j dit onklaar evenwel herstel Schevening-Ha' hij seinen gewi? zijn oververmo staat de draadl| als anders mog De Schuttel zonder eerst aangedaan. TeJ ambten aan welwillend, zoc FRANS JANNE1 Dirksland Nieuwe Tongt J G. J. ANh Sommelsdijk Oude Tonge Huwelijksvo Ontvangdag Heden c in den oi jaar die gedure afdeeling verbonden Het Bt i>t voor H HERKINC Heden na een k heid, voos cramenten geliefde f huwd» er in den oi Uit a. wJ Oude Toi en WelE. f Züster v ^"rijke behandt bewezen. Ouddorp, 1 DAMES Si nis, vragen til v.g g.v. en nil Voor DIREC bij de Wed. straat, Ouddi met MEI ofv J.KASTELE1 - GEVRAA boven 20 j Rotterdam Bij pers. aan Met 1 M AdresJ Tonge, wegens dub! in KRU1D1 NUFACTI Rotterdam, legen. Rijk b Brieven fi reau dit Bh

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4