r Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 ct. L r-.v Uit de Pers. Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. gesprekken allerlei toestanden in de menschen- maatschappij worden blootgelegd, n.l. die van den wedstrijd tusschen de haas en de schild pad, waarbij de eerste door zijn lang uitgesteld vertrek, dien ten slotte toch nog verloor. Die fabel begint met de wijze waarschuwende woorden Rien ne sert de courir; il faut partiv a point, of: Als men te laat vertrokken is, helpt hard loopen ook al niet meer. Hier is het zwakke punt, waar in de eer,ste plaats de groote vooruit gang verkregen kan worden: Vertrek al dadelijk bij 't begin der ziekte. Ik voor mij zou echter die hooge bedragen beter besteed vinden aan dat andere plan, dat ook hierbij, zooals begrijpelijk is, weer ter sprake gekomen is. Want als men zulke buitengewoon ernstige ziektetoestanden heeft, dat ieder uur beslissend is voor dood of leven, dan helpt een eigen ziekenboot ook niet meer. Daarom zou men een heelkundige met operatiekamer op Flakkee moeten hebben. En hieraan zou het geld m. i. nuttiger besteed kunnen worden. Onder welke omstandigheden en in welke mate dit als bereikbaar beschouwd zou kunnen worden, een volgende keer. Dr. C. VAN GELDER. P.S. 'k Heb bericht ontvangen, dat er begin Maart Hoofdbestuursvergadering is der Zuid-Hollandsche Vereeniging en zal daarin de hier besproken vraagstukken aan de orde stellen. v. G. „De Waarheidsvriend" schrijft GEEN MOEILIJKE KEUS. Het is te verwachten, dat binnen enkele weken een paar hoogst belangrijke wijzigings-ontwer- pen, het onderwijs betreffende, in de Tweede Kamer in behandeling zullen komen. Wij be doelen de regeeringsvoordracht betreffende de wederinvoering van de zevenjarige leerver plichting en het initiatief-voorstel-Zijlstra ter zake van de herziening der schalen voor de verplichte leerkrachten voor scholen van ge woon- en uitgebreid lager onderwijl Dit laatste vooral strekt, zooals men zich zal herinneren, om de éénmans- en de twee- mansscholen, dat zijn scholen met één en twee leerkrachten, die zich voornamelijk ten platte- lande bevinden en ten gevolge van de be staande leerlingenschaal 48 kinderen per leerkracht een moeilijk bestaan hebben, in een eenigszins voordeeliger conditie te brengen. Deze maatregel zal voorts niet kunnen worden gemist bij het eenzijdig herstel van den leer plicht voor het zevende en deels ook voor het achtste leerjaar. Zou deze regeling doorgaan, zonder dat wijziging van de leerlingenschaal plaats vond, dan zou dit voor deze soort van scholen een ware ramp worden. Dat het aantal éénmans- en tweemansscholen nog niet zoo klein is- als men wel denkt, blijkt genoegzaam uit de schoolverslagen. Op 1 Ja nuari 1927 was het getal scholen met één leer kracht bij gewoon- en uitgebreid lager onderwijs tezamen 736. Scholen met twee leerkrachten waren er op dien datum, eveneens bij het ge woon -en uitgebreid lager onderwijs samenge voegd, 1791. Deze scholen bij elkander ge nomen, vormen het één derde deel van het totaal aantal inrichtingen, waarop de jeugd ten onzent onderwijs ontvangt. Met deze omstandigheden rekening houdende, is het onbegrijpelijk, dat, zoo een keuze moet worden gedaan tusschen een vervroegde weder invoering van den leerplicht voor het zevende leerjaar èn een in werking doen treden van een mildere leerlingenschaal, waardoor het te werk stellen van een leerkracht méér op de kleine scholen wordt mogelijk gemaakt, doch de finan- cieele toestand des lands het niet toelaat, dat de beide maatregelen niet gelijktijdig worden genomen, het niet onmiddellijk wordt ingezien, dat dan de laatste maatregel, n.l. die van de wijziging in de leerlingenschaal, ter wille van den goeden gang van zaken bij het onderwijs dient voorop te gaan. In deze onverklaarbare positie bevindt zich thans de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die de liefde van zijn onder- wijshart aan de wederinvoering van de zeven jarige leerverplichting heeft verpand. En omdat voor het tegelijk invoeren van de zevenjarige leerverplichting èn het herstel van de leerlingenschaal van 1923, in het wets- voorstel-Zijlstra belichaamd, thans geen gelden beschikbaar zijn, moet deze bewindsman van het in betereconditie brengen van de één mans- en tweemansscholen, voorshands niets hebben. Zou men nu de vraag stellen, of dan de argumenten, welke de Minister voor zijn maat regel aanvoert, zooveel zwaarwichtiger zijn dan die, welke voor het voorstel-Zijlstra zijn bij te brengen, dan staat men er verbaasd van te kijken, hoe Minister Waszink zich met een Jantje van Leiden van zijne opponenten weet af te maken. De eenige reden, op grond waarvan de Minister de vervroegde wederinvoering van den leerplicht voor het zevende leerjaar ver dedigt, is het gebrek aan aansluiting tusschen Leerplichtwet en Arbeidswet. Zooals bekend is, laat de Arbeidswet niet toe, dat arbeid in werkplaatsen en fabrieken verricht wordt doo rpersonen beneden de 14 'aar. Eindigt nu de leerplicht na zes jaren, j. i. als het kind 12 jaar oud is, dan zijn zoo redeneeren de Minister en zijne mede standers, de liefhebbers van den leerdwang vele duizenden kinderen van 12 tot 14 jaar, i die geen onderricht genieten, tot lediggang ge doemd. Is dit feit nu werkelijk een argument voor j de invoering van de zevenjarige leerverplich ting, dan weet de Minister heel goed,, en een klein kind kan dit begrijpen, dat dezè maat regel voor dat geval niet afdoende is, doch dat, wil men de kinderen voor goed van de straat j houden, dan de leerplicht ook voor het achtste j leerjaar behoort te worden ingevoerd. Daarom heeft het argument van het gebrek aan aansluiting tusschen Leerplichtwet en Ar beidswet met invoering van de zevenjarige leer verplichting, geen overwegende beteekenis. Daarbij komt nog, dat duizenden en nogmaals duizenden kinderen, zoowef in groote gemeenten als op het platteland, met de Arbeidswet niets uitstaande hebben en dat dus dezen bij het sinteren op de straat niet betrokken zijn. Ein- 'afdijk gaat het bezwaar niet tegen het zevende leerjaar, maar tegen den dwang, welke op de ouders wordt uitgeoefend. Wij vertrouwen, dat de tegenstanders van het regeeringsontwerp het den Minister zullen weten duidelijk te maken, dat het argument van het niet aansluiten van dg Leerplichtwet bij de Arbeidswet, weinig steekhoudend is en dat het belang va nhet onderwijs eischt, dat het wetsvoorstel-Zijlstra voorop gaat. Of de Minister zich zal laten overtuigen, is een tweed, doch een poging daartoe moet in alle gevallen worden gewaagd. ki ei •w ii al i< z' Aan het wetsvoorstel-Zijlstra is ten slotte nog een voordeelige kant, n.l. dat terwijl de invoering van de zevenjarige leerverplichting aan het Rijk en we laten nu maar de finan cieel gevolgen, welke de maatregel voor de gemeente heeft, buiten beschouwing ruim 3.5 milloen gulden zal kosten, de meerdere uitgave voor het Rijk, welke het voorstel- Zijlstra nJet zich zal brengen, niet boven de 18,5 ton zal gaan. Alzoo een financieel voordeel. De Kamer heeft de keuze tusschen een twee tal maatregelen; het regeeringsvoorstel en het initiatief-voorstel. Wij hopen, dat zij aan het laatste voorstel boven het eerste wetsontwerp de voorkeur zal geven; dan doet zij een goede keuze. (Nadruk verboden) Onderzoek is noodig. De Directie v. d. Landbouw zond ons de verslagen der; resultaten van het Controle onderzoek over 1926-1927 aan de Proefstations. We vinden daarin alleen een beredeneerd Ver slag betreffende de onderzochte meststoffen en zaaizaden; de tijd ontbrak voor een dito Ver slag over de gecontroleerde voedermiddelen. Deze verslagen spreken opnieuw van de on misbaarheid der Proefstations: naast de reëele handel bestaat nog veel knoeierij. Wij kunnen slechts enkele grepen doen. Van 1258 monsters zw. ammoniak waren 263 met een gehalte, lager dan de garantie, doch binen de toege stane speling; 32 overschreden de speling. Bij Leunasalpeter overschreden 18 van de 175 monsters de speling, bij superphosphaat 126 van de 2261, bij slakkenmeel 75 van de 5840, bij kalizout 20 pCt. 56 van de 1395, bij kali- zout 40 pCt. 73 van de 1923, bij patentkali 21 van de 511, bij kalkmergel 25 van de 246. Tot zoover over meststoffen, nu een greep uit de zaaizaden: Er werden onderzocht 177 mon sters, waarvan bekend was, dat zij afkomstig waren van partijen, geleverd onder Algem. Handelsvoorwaarden (A. H. V. Z.) Van de 137 monsters waren garantiecijfers opgegeven. Ten opzichte van de gebruikswaarde, welke in 120 gevallen gegarandeerd was, werd 33 maal de geoorloofde speling overschreden. Der halve in 27J7 of méér dan een vierde, der gevallenDrie maal moest de partij als niet leverbaar worden verjdaard. Van de 153 monsters roode klaver, die op oorsprong werden onderzocht, kon bij 46 (dus bij 31 pCt. of bijkans één derde deel) de aan wezigheid van Zuid-Europeesch zaad worden vastgesteld, In de overige gevajlen werden geen voldoende bewijzen voor vermenging ge vonden, maar daaruit zegt het Verslag mag geenszins worden afgeleid, dat in al die gevallen, waarin inlandsch zaad werd gega randeerd, dat ook werkelijk inlandsch zaad was. Van het totaal aantal op soortechtheid on derzochte grassen (367) hleken 5 vermengd te zijn. Warkruid kwam dit jaar weer wat veelvul- diger voor: bij roode, witte en Zweedsche klaver, hopperups en lucerne werd namelijk in respectievelijk 11, 6„ 22, 13 en 14 pCt. van de monsters warkruid vastgesteld. Wat de opsporingsdienst leerde. Het controle-onderzoek aan de Proefstations, •waarvan we iets meedeelden, betreft monsters die voor onderzoek waren aangeboden. Afkom stig dus meestal van partijen, geleverd aan vereenigingen (coöperaties), onder Algem. Han delsvoorwaarden. De leveranciers konden dus verwachten, dat de partijen zouden worden onderzocht en dat bij niet voldoen aan het gegarandeerd gehalte, of wel bij gebleken knoeierij, zij korting zouden moeten betalen of ontmaskerd zouden worden, 't Ligt dus voor de hand, dat zij, die anders niet zoo consciën tieus zouden handelen, nu voorzichtiger zijn. En als niettemin blijkt, dat een „niet onbelang rijk aantal monsters" niet aan de garantie vol deed, dan is het duidelijk, dat hetgeen in goed vertrouwen en buiten onderzoek wordt gekocht, nog wat meer te wenschen zal over laten, en zelfs ergerlijk bedrog niet buitenge sloten zal zijn. Dit leert trouwens de Opsporingsdienst, welke aan de Proefstations is verbonden. Controleurs gaan er op uit en zien hier en daar bij par ticulieren, die hun gekochte waar zonder onder zoek aanvaarden, monsters machtig te worden, welke dan door het Proefstation worden ge controleerd. 't Proefstation Maastricht contro leerde 24 van zoodanige monsters. Van 6 mon sters Thomasmeel voldeden 2 niet aan den eisch; van 4 m. zw. ammoniak 3 niet; 1 ge nomen m. kalizout 20 pCt. beantwoordde ook niet aan de garantie. In één monster zw. am moniak werd 48 pCt. zand gevonden Verschilende monsters en mengsels waren veel te duur Een monster afval van meststoffen dat nota bene verkocht werd als stikstofvrij Chili salpeter" (dat er nog zulke onnoozelen zijn, die zooiets koopenbestond uit niet anders dan fijn keukenzout. Een monster „bloemen- en plantenmest" kwam in samen stelling overeen met Chilisalpeter. Ook de „normaalmest", waarover zooveel geschreven is, is er nog, en wordt nog gekocht voor 4. per 100 K.G. „Patentkali bleek te bestaan uit een mengsel van keukenzout en soda; het z.g. superphopphaat was een vrijwel waardeloos product; een monster, genaamd Chilisalpeter, bestond hoofdzakelijk uit kristalsoda. Van deze verregaande knoeierij werd proces-verbaal op gemaakt en een vervolging ingesteld. Wie ooren heeft om te hooren, die hoore Wenken en Mededeelingen. De Rijksveeteeltconsulent te Middelburg, de heer Zwagerman, schreef een reeks artikelen over de richting onzer fokkerij. Wij stippen hieruit aan: Bij het stelsel van geven en nemen, dat de fokker moet toepassen, is er groot ge vaar, dat de economische meept gewichtige eigenschap, de melkrijkdom, in de knel komt. Lang konden wij er op bogen, dat we in Holland de melkrijkste verslagen der wereld bezaten. We zullen evenwel erg op onze hoede moeten zijn, als we dezen naam niet willen verliezen. De wijze, waarop tot nog toe op vele keu ringen met de productiebeoordeeling werd om gesprongen, demonstreert eveneens, dat bij onze maatregelen voor veeverbetering heel dikwijls de productie, en speciaal de melkgift, in het gedrang komt. De stierenfokkers houden in vele gevallen onvoldoende rekening met den natuur lijken aanleg voor hooge melkgift der stieren moeders. De vraagstukken op het gebied der productie-economie eischen meer belichting. Een Instituut voor Veeteelt zou in ons land een dankbaar en nog slelchtp weinig ontgonnen arbeidsveld vinden. Weet gij 1 Weet gij: dat den laatsten tijd verschillende samengestelde meststoffen door de Duitsche stikstof-industrie worden gefabriceerd; dat ook méér mengvoeders als vroeger in den handel komen; dat speciaal ochtendvoer voor hoenders veel wordt gebruikt Weet gij echter ook, dat hierin veel knoeierij en bedrog kan schuilen, en het mengen in den regel veel te duur betaald moet worden Weet gij, dat vooral in veevoeder veel geknoeid kan worden en ook gedaan wordt, omd&t het Prpefstation mengsels van voedermiddelen niet juist kan onderzoeken Dat het niet alleen van belang is te weten, wat er in voorkomt, maar ook in welke hoeveelheden de verschilende stoffen er in aanwezig zijn En dat de controle van dit laatste aan de Proefstations onuitvoerbaar is Weet gij, dat daarom voorgesteld, dat bona fide fabrikanten zich dienen te vereenigen en in samenwerking een bureau moeten stichten, b.v. te Wageningen Dat dit Bureau een regis ter moet bijhouden een controle moet oefenen bij het mengen, en dat de aangeslotenen in de kosten van een en ander zullen hebben bij te dragen naar gelang van den omzet B—r. SOMMELSDIJK. Op 't oogenblik besteedt men in deze gemeente 6.voor 1 H.L. uien en 3.50 voor 1 H.L. paardepeen. De handel in paardepeen is tamelijk. Vorige week ptonden bij den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling gemiddeld 2 werk- looze landarbeiders ingeschreven. Zondagmorgen omstreeks twee uur ont stond in de timmermanswerkplaats van S. Kas- teleijn aan de St. Nicolaasdreef brand. Het ge- heele gebouw brandde tot den grond toe af. Veel hout, dat pas was opgeslagen, werd mede een prooi der vlammen. Niets kon worden gered. Een en ander was verzekerd. Aangezien de belendende perceelen geen gevaar liepen, behoefde de spuit niet te werken. Vorige week werden uit deze gemeente 441743 K.G. aardappelen, uien en paardepeen verscheept. MIDDELHARNIS. De heer De Jager heeft van den heer J. Zaaijer een woon- en winkel huis, staande aan den Weptdijk, gekocht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het woon huis van J. Donk is ingezet voor 2210 door C. Koppenaal alhier. Een wijziging van de Branweerverordening ligt gedurende drie maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage. Het woonhuis aan de Voorstraat alhier, in eigendom van A. J. Braber en J. C. Elve, is ondershands verkocht aan P. Snijder. J.l. Vrijdag gaf de Chr. Zangvereeniging ,Soli Deo Gloria" een goed geslaagde uit voering in de Geref. Kerk alhier. Algemeene vergadering van de Coöp. Boe renleenbank Stad aan 't Haringvliet op Don derdag 23 Februari 1928, des n.m. half zeven uur, in de zaal van J. A. Peekstok. Tegenwoordig 91 leden. De Voorzitter C. Arensman opent de ver gadering en zegt: Het zij mij vergund bij de opening een terugblik te mogen werpen op het afgesloten boekjaaa, dat voor onze vereeniging niet ongunstig kan genoemd worden, daar het ledental zich nog gestadig uitbreidt en wij op ruim 150 leden maar een lid door den dood verloren zijn, wat zeker tot dankbaarheid stemt. Daar het lid van den Raad van Toezicht, dhr. Koppennaal nog altijd ziek is, spreken wij met dezen den wensch uit, dat hij spoedig moge herstellen, opdat hij met zijn medeleden zijn werk weer zal kunnen doen. Wat de financiën betreft mogen wij wel zeggen, dat 1927 tot de gunstigste jaren behoort. Ook was de taak van het Bestuur gemakkelijker dan dit voorgaande jaren wel het geval was, daar de leden op een enkele uitzondering na, allen op tijd aan hun verplichting konden voldoen. Met den weftsch, dat het Bestuur, Raad van Toezicht en leden moge gegeven worden ook in 1928 in het belang der bank te mogen samen werken, open ik deze vergadering. De secretaris J. van den Boogert wordt ver zocht de notulen der vorige vergadering te lezen welke na voorlezing onveranderd worden goed gekeurd. Rekening en balans 1927. De commissie belast met het onderzoek der rekening en balans heeft schriftelijk meegedeeld, dat alles in orde is bevonden en wordt na voor lezing van deze rekening en balans besloten deze onveranderd vast te stellen als volgt: Ontvangsten: Inhoud kas 31 Dec. vorig jaar 4509.74 Ontvangen van de Spaarbank 176505.43 Terugbetaalde voorschotten 60821.50 Ontvangsten in loopende rekening van de Centrale Bank85045.23 Op de reserve gebrachte winst 365.75 Ontvangen rente van voorschotten 5250.59 Ontvangen rente Centrale Bank 2806.30 Ontvangen prov. v, voorschotten 152.28 Divers ontvangsten,31.61 Totaal 335488.34 Uitgaven: Uitgegeven aan de Spaarbank 131140.95 Gegeven voorschotten54160. Uitgaven in loopende rekening aan de Centrale Bank127095.05 Uitgegeven rente aan spaargelden 6486.05 Bijdrage Centrale Bank37.72 Salaris van den Kassier 500. Diverse uitgaven245.79 Op de reserve gebrachte winst 365.75 Inhoud kas 31 Dec. van dit jaar 15457.12 Totaal 77335488.43 Vorderingen: Inhoud kas 31 Dec. van dit jaar 15457.12 Uitstaande voorschotten 101048.50 Tegoed in loopende rekening Cen trale Bank94041.02 Aandeelen Centrale Bank 60. Meubilair 1. Totaal 210607.64 Schulden: Schuld aan de Spaarbank 204219.33 Schuld in loopende rekening aan Reservefonds 5462.09 Saldo Winst926.22 Totaal 210607.64 Verslag toestand bank. De Voorzitter brengt verslag uit van den toestand der Bank als volgt: Het afgeloopen jaar geeft ons reden tot tevredenheid, gelijk dit U uit de overgelegde rekening en balans gebleken is, daar dit het hoogste winstcijfer is dat door onze bank gemaakt is. Wat het ledental betreft zij meegedeeld, dat er 7 nieuwe leden zijn bijgekomen, een lid is overleden en een lid uitgetreden. Er zijn 10 spaarders afgegaan en 44 nieuwe spaarders bijgekomen. Wat de geldmiddelen betreft, heb ben wij het geheele jaar een flink tegoed gehad bij de Centrale Bank, zoodat de Bank altijd met eigen geld heeft kunen werken. Verkiezing bestuurslid. Nu volgt de verkiezing van een bestuurslid wegens periodiek aftreden van den heer C. Arensman A.Pz., die met 77 van de 88 geldige stemmen wordt herkozen. De andere stemmen waren over 7 personen verdeeld. Verkiezing lid Raad van Toezicht. Tot lid van den Raad van Toezicht wordt met 66 van de uitgebrachte stemmen herkozen de heer A. Koppenaal. De andere stemmen waren over 14 personen verdeeld. De beide herkozenen hebben hun benoeming aangenomen. Commissie nazien rekening 1928. Op de vraag van den voorzitter of de heeren J. A. Peekstok, J. C. Elve en C. van Biert Imz. bereid zijn de rekening 1928 na te zien, wordt bevestigend geantwoord. Benoeming afgevaardigde Centrale. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van de Centrale te Utrecht, wordt be noemd de kassier J. van den Boogert. Aangezien bij de gebruikelijke rondvraag nie mand iets te vragen of te zeggen heeft in het belang der Bank, sluit de voorzitter de ver gadering onder dank aan de leden voor de goede opkomst en de gehouden orde. DEN BOMMEL. Vorige week werden ver voerd 700 H.L. uien en 200 H.L. peen. -Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 15 ingeschreven werkloozen. Het verrijden van de grint en keislag voor de polders is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer J. Boelhouwers alhier. Van den landbouwer C. van Prooijen stierf een zijner werkpaarden. Het cadaver is onder politietoezicht begraven. Voor de landbouwproducten wordt in deze gemeente besteedtaardappelen 6,25, uien 6,--, peen 3,alles per H.L. Loop der bevolking in de maand Febr. Ingekomen J. Jongeling van Rotterdam A. J. Eenink van 's-Gravenhage. Vertrokken A. de Jong naar LoosdrechtJoh. Vervloet en gezin naar Oude Tonge P. A. Winkels naar Oolt- gensplaatC. O^seweijer en A. Legierse naar Oude Tonge J. C. Waare en gezin naar Rot terdam B. Buijs en gezin en Adr. van der Made en gezin naar Rotterdam C. van der Made en echtgenoote naar Rotterdam P. J. Wagemans naar OoltgensplaatJ. Van Sintannaland en kind naar Rotterdam C. P. Wagemans naar 's-Gravenhage. OOLTGENSPLAAT. Het Gemeentebestuur heeft een leening aangegaan bij de Bank van Nederlandsche gemeenten a pari tegen 4% voor het aanschaffen van een auto-motorbrand spuit, het dempen van de Kerkgracht, Achter- wegsloot, enz. Ook heeft de Raad bouwver gunning verleend aan C. Spelaar en A. Kaste lein tot het bouwen van een woning, aan A. J. G. Koenraad tot het verbouwen van zijn café, aan J. Boets om een graanpakhuis te bouwen en aan J. van Putten voor het bouwen van een auto-garage. Door A. Kastelein is het bouwen van een woning opgedragen aan Joh. Korteweg Lz. timmerwerk, K. van Ree Jz. metselwerk, van Dongen, Achthuizen, schilderwerk. Het bouwen van een woning voor C. Spelaar is opgedragen aan J. Heintjes, timmerwerk, K. van Ree Jz. metselwerk, van Peer, Oude Tonge, schilders- werk, en Campfens, Achthuizen, smidswerk. OUDE TONGE. M. Koert en A. Osseweijer hebben een stuk bouwland gepacht van de ge- meente-armen te Middelharnis. Onze oudste inwoner Johs. de Koning is j.l. Vrijdag 96 jaar geworden. De prijzen der veldgewassen zijn als volgt Uien 6,50. Koepeen 3,50 en Aardappelen 6,50. In de haven zijn heden 3 schepen brand stoffen gearriveerd. 2 met kolen en 1 met lange turf. De ingezetenen zitten er dus weer goed in. Verslag van de vergadering van Maan dag 27 Februari in de Oude School. Doel was de oprichting van een Vereen. S. B. Z. De voorzitter H. Beijer opent de vergadering en zegt dat tot medewerking op deze drukbezochte vergadering aanwezig zijn Dr. H. W. Parree, alhier en het bestuur van S. B. Z. van Mid delharnis. Dr. Parree schetst den toestand van voor 40 jaar en thans, Vroeger pchrikte men er voor terug voor een opname in een ziekenhuis efl thans nu de moderne geneeskunde zoo is toegenomen voor een oniflisbare instelling. Spr. zegt dat nu de operaties zoo zijn toegenomen dat iedereen er van doordrongen is, dat een dergelijke vereeniging hoogst noodzakelijk is, men hoeft nu niet meer bij een instelling om steun te vragen maar men gaat naar de vereen iging waar het heet één voor allen en allen voor één. Daarna kwam aan het woord den heer J. C. van Loo van Middelharnis. Spr. zegt dat er lang en veel over gepraat is om een ziekenhuis op Flakkee te stichten maar alle pogingen le den schipbreuk. Dat ondanks de vele operaties (110 in twee jaar in Middelharnis en Som- melsdijk) de vereeniging er goed voor staat. De contributie zou voor Oude Tonge moeten zijn van 010 jaar 1 cent van 1015 jaar 2 cent en daarboven 6 cent met 2 maanden vooruitbe taling eer men op vereeniginskosten behandelt kan worden. Spr. hoopt dat de geheele bevol king van Oude Tonge straks als lid zal toe treden. De vergoeding zou dan ten hoogste 400.— bedragen, alles inbegrepen. Spreker hield een pleidooi voor de academische zieken huizen daar deze goedkooper behandelen. Hij wijst voorst op de hobbelige wegen en raadt aan de ziekenauto van Nieuwe Tonge te gebruiken. Voorts zegt hij dat geen operaties vergoed wor den die aan huis worden verricht. Na de op richting zegt spreker moet men een goede bode aanstellen die tevens propagandist is, en de politiek buiten de vereeniging houden. Enkele personen stelden nog vragen die door den heer Van Loo worden beantwoord. Daarna sprak de heer Van Heest Penningm. van de vereeniging te Middelharnis-Sommelsdijk die pleitte voor een centralisatie van geheel Flakkee, en besprak eenige voorbeelden om trent de ontvangsten en uitgaven. Na diens in leiding werden de namen der voorloopige com missie voorgelezen. 1, Mej, De Vin, 2 Dr. H. W. Parree, 3. D. Verweij, 4 H. J. Meijer, 5 C. Nijsse, 6 P. van Loon, 7 E. Z. van Rijssel, 8 J. van den Tol, 9 H. N. Everaers, 10 M. Faas, 11 C. Gebraad, 12 C. Z. de Wit, 13 J. Prince, 14 A. van Noord Wz. en 15 A. C. Pollemans. Staande de vergadering werden plm. 900 leden ingeschreven. Daar er niemnad meer het woord verlangd sloot de Edelachtbare heer P. van Schouwen deze vergadering met een woord van dank aan de opgekomenen, die allen de noodzakelijkheid van een dergelijke vereeniging voelden, en dankte het bestuur van S. B. Z. van Midd.- Sommelsdijk voor de opoffering dezen avond gebracht en hoopt dat er met genoegen op terug gezien mag worden dat deze vereeniging tot stand kwam en sprak den wensch uit dat door middel van deze vereeniging de afdeeling van Het Groene Kruis, die nu nog maar in naam bestaat, nieuw leven mag worden ingeblazen. NIEUWE TONGE. Door dhr. H. Felsbourg is vergunning gevraagd tot verbouw van een woning aan den Lorredijk. J.l. week werden van hier vervoerd: 4000 balen peen en 2000 balen uien. Naar men ons mededeelt is door de Coöp. Broodbakkerij alhier besloten tot het afbreken van het bestaande gebouw en het bouwen van een nieuwe bakkerij met woon- en winkelhuis. Vergadering van de vereeniging Steun- verleening bij ziekenhuisverpleging op Woens dag 7 Maart 1928, n.m. 6.30 uur. J. 1. Zondagmorgen werd boven deze ge meente een ooievaar waargenomen. Iets wat wel niet druk voorkomt. De auto van den heer Holleman alhier is heden (Dinsdag) morgen bij het aanslaan in brand gevlogen en geheel uitgebrand. DIRKSLAND. Door de A. N. W. B. Toe ristenbond voor Nederland zijn dezer dagen wederom een viertal wegwijzers geplaatst, n.l. een op de Kade te Middelharnis, een op het Zandpad te Middelharnis aan de grens van Sommelsdijk, een aan het eind van het Korter weegje alhier en een tegenover het Klooster te Achthuizen. De gemeentebegrooting 1928 met de daar bij behoorende bedrijfsbegrootingen, is goed gekeurd van Ged. Staten terug ontvangen. Aan den heer C. v. d. Kroon is vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis aan den Philipshoofjesweg. Zaterdag werden een 4-tal personen van elders verbaliseerd wegens overtreding van art. 14 van het motor- en rijwielreglement. De rekening van de los- en laadplaatsen van de Gemeene Uitwatering sluit over 1927 met een totale ontvang van 5780.45J7 en raet een uitgaaf van 5553.82. Goed slot 226.62Yi. De prijs van de uien daalde tot 6.— per H.L. Er is niet zooveel handel in. In de ouderavond van de o. 1. school werd besloten te trachten de lessen in de nuttige handwerken te laten geven onder de gewone schooluren. Bij de arbeidsbemiddeling stond Zaterdag^^ 1 werkzoekende ingeschreven. HERRINGEN. Vrijdagavond brak ten huize van Zuster Mulder een schoorsteenbrand uit, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Door krachtdadig optreden van eenige omwo nenden kon met eenige emmers water het vuur worden bedwongen. Van Mej. de Wed. Kardux sloeg vorige week door plotseling omkeeren der paarden de wagen onderstboven, waardoor de paarden aan den haal gingen, de wagen opi 2 wielen met zich voortsleepende. De wagen werd gedeeltelijk vernield. Persoonlijke ongelukken grepen geluk kig niet plaats. Voor de uien besteedt men hier thans 6 per H.L. Koepeen 33,50 per H.L., voor le vering einde Maart 4.—. Voorwaar een zeer hooge prijs. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 120 balen uien, 150 balen koe peen en 100 H.L. aardappelen. GOEDEREEDE. De militieplichtige C. K. Groenendijk zal 19 Maart e.k. worden ingelijfdil^ bij het 14e Regt. Inf. Ie ploeg Bergen op Zoom. J.l? Zaterdag stonden bij de arbeidsbemid deling alhier 7 werkzoekenden ingeschreven. Op de alphabetische lijst van houders en beheerders van paarden is het aantal 74. Vorige week werden 200 balen uien ver voerd voor den prijs van 6.per 60 kilo. Bij gelegenheid voor vaccinatie is er niet één ingeënt, noch hier, noch op 't Havenhoofd. Algemeene ledenvergadering van de af deeling Goedereede van de Zuid-Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" op Donderdag 23 Februari 1928 ten half zeven uur in het hotel „De Gouden Leeuw" alhier. Tegenwoordig 33 leden. De vergadering wordt met een toepasselijk woord van welkom door den voorzitter ge opend, waarna de notulen der voorgaande jaar vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend,nadat nog een uitgebreide gedachten- wisseling plaats had over het voor en tegen van het vervoer van patiënten, hetzij per as of per vaartuig. Hierna worden de notulen gelezen van de algemeene vergadering op 26 Nov. j.l., han delende uitsluitend over het aanstellen eener wijkverpleegster. Ook deze worden goedge keurd en geteekend. De voorzitter leest hierna voor het jaarver slag der vereeniging, waaruit o.a. blijkt, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar is verrijkt met de aanzienlijke gift van 225.waarvoor dank werd gebracht aan den onbekenden gever. Na lezing van dit jaarverslag algemeen applaus der vergadering. Aan de orde komt thanp de rekening en verantwoording van den penningmeester over het jaar 1927. Tot leden der commissie van onderzoek dier rekening worden aangewezen de heeren H. Lodder en H. Dubbeld. Na be ëindiging van het onderzoek der rekening en bescheiden adviseert de commissie tot goed keuring. Hierna wordt de rekening in zijn geheel aan de vergadering voorgelezen, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 2170.255 en de uitgaven 1122.865, sluitende alzoo met een goed slot van 1047.39. De vergadering hecht algemeen hare goedkeuring aan de reke ning, terwijl de voorzitter een welverdienden dank brengt aan denpenningmeester voor het uitstekend geldelijk beheer. Hierna wordt de begrooting voor 1928 voor gedragen in ontvang en uitgaaf op 1367.39, met een post voor onvoorziene uitgaven van 535.79, welke begrooting onveranderd wordt vastgesteld. Wordt overgegaan tot verkiezing van een bestuurselid wegens periodieke aftreding van den heer D. Lodder. De uitslag der gehouden stemming is, dat zijn uitgebracht 33 stemmen, waarvan 27 op den heer D. Lodder, 2 op den heer C. J. Lod der en 4 blanco, zoodat de heer D. Lodder blijkt herkozen te zijn, die zich op de vraag van den voorzitter bereid verklaart zich de benoeming te laten welgevallen. 1 De h( lijkheid den sec alle ver De se De de wijz aanspra de subs bestaan; Artiki ter voc naamisw keuring tereenvc tikelen, voorloo Even ment af algemee rijke w voorstel der tha gratis stellen daarvo; Dit in die bej erlange laris d Bij d mer no vervoei Havenl Het belooft Een hi planker met dei zal dar De dat op wezig over d Ten hunne het zijr ling, o kracht, Daai OUI derij „1 brand brand; vergad ken in het Midde De (ezoch ezong Hierna ..J" 1 4 I WMME

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2