HET IIULPEHflUIS Ruwe Huid Het is niet hetzelfde waar U Uw Vulpen houder koopt. Kerk en School. 5, HOOFDSTEEG 5 ROTTERDAM droeg aan inkomsten en uitgaven. De bezittin gen bedroegen op 1 Januari j.l. de som van 16522,64. Bij het vaststellen salaris Secr.-Pen- ningmeester kwam P. Luijendijk met een voor stel van 25, opslag voor elk, welk voorstel werd afgestemd. Het bestuursvoorstel van 10 opslag voor elk wordt met 66 stemmen voor en 12 tegen aangenomen. Verkiezing van 2 bestuursleden. De aftre dende heeren J. Luijendijk en P. van Loon wer den met 76 en 79 stemmen herkozen. Bij de vraag van den Voorzitter of genoemde heeren hun benoeming weer aannemen wordt beves tigend geantwoord. Verkiezing 2 leden van den R. v. T. De aftredende heeren C. de Koning en J. van den Tol werden elk met 79 stemmen herbenoemd en nemen hun benoeming onder dankzegging aan. Bespreking oprichting Steun bij Ziekenhuis- verpleging. De voorzitter zegt dat het bestuur zich reec(s in verbinding heeft gesteld met de vereenigingen in Ooltgensplaat en Middelhar- nis-Sommelsdijk waarvan van elk een regle ment is ingekomen. De secretaris die tevens secretaris is van D. V. S. verklaart dat ge noemde vereeniging zich voor de oprichting van zoon vereeniging heeft uitgesproken. Daar na werd voor eenige inlichtingen het reglement van Ooltgensplaat voorgelezen, en vervolgens leest H. Beijer nog een verslag voor uit de Maas- en Scheldebode van de jaarvergadering van Middelharnis-Sommelsdijk. A. J. Barnat vraagt eenige inlichtingen om trent operaties, verpleging enz,, waarop nog geen antwoord gegeven kan worden daar wij nog geen vereeniging hebben. ff. Beijer zegt dat de eerste stoot gegeven is door D. E. S. en C. B. en zegt nadere be kendmaking te moeten afwachten waar en wan neer er een algemeene vergadering zal worden gehouden. Spreker schetst de gang van be trokken personen voor ondersteuning naar een Armbestuur heel zwaar en zegt bij een goede vereeniging vlugger te kunnen handelen. Ook de geneesheer Dr. Parréé heeft zijn medewer king toegezegd. De vergadering toont uoor op staan van hun zitplaatsen voor de oprichting van zoo n vereeniging te wezen- Bij de rondvraag vraagt J. Kieviet over dè controle en over de boekhouding. De voorzitter antwoordt, dat dit geschiedde door R. van T. en de verzekeringskamer. Daar niemand meer het woord verlangt sluit de voorzietter de vergadering met den wensch goede propaganda te maken voor punt S. B. Z. V. en na het ontvangen van de presentie? gelden ging de vergadering uiteen. NIEUWE TONGE. De timmerman C. A. Tieleman had het ongeluk zich zoodanig met een beitel te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Door het gemeentebestuur is aan den heer A. Huizer vergunning verleend tot het bouwen van een landbouwschuur. De levering van rioolbuizen in 1928 voor de gemeente is gegund aan den heer C. Esselink te Middelharnis. De echtgenoote van D. Holster moest j.l. Dinsdagmorgen per ziekenauto naar Rotterdam worden vervoerd, tot het ondergaan van een operatie. Het dameskoor „Ceacilia" gaf j.l. Woens dagavond een in alle opzichten goed geslaagde uitvoering. DIRKSLAND, Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 1345 H.L. aard appelen, 1480 balen uien en 4160 balen peen. -Tegen een inwoner is proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der alg. politie verordening, het rijden met een motorrijwiel in de richting Zuid-Noord over den Straatdijk. -Tegen a.s. Dinsdag des v.m. 9.30 u. is een openbare vergadering van den gemeenteraad belegd. Bij de arbeidsbemiddeling stonden alhier 2 werkzoekenden ingeschreven. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van polder Dirksland c.a. zal tot 28 Febr. a.s. ten katore van den secretaris van dien polder ter inzage liggen. Tot leden van de paardenmarktcommissie zijn door B. en W. benoemd de heeren C. Warnaer Jz., H. Ardon, W. Hagens en G. Goemaat. Tot voorzitter der commissie werd gekozen de heer C. den Hollander en tot secr.- penningmeester G. Goemaat. Bij de Woensdag alhier gehouden inenting werden geen kinderen gevaccineerd, wat wel een gevolg zal zijn van de nieuwe wetswijziging. Het huis met schuur aan den Julianaweg van mej. de wed. J. Stolk is afgemijnd door den heer J. W. van Putten. De nieuwe woningen van de Woning- bouwvereeniging zijn thans bijna geheel gereed en zullen spoedig betrokken kunnen worden. Aan den heer J. Boogert i|S vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan de Filipshoofjesweg. De vijfde, tevens laatste, winterlezing in dit seizoen zal gehouden worden op Donder dag 23 Februari a.s. Spreker voor dien avond is de heer Nonhebei van Hilversum. Genoemde heer zal een causerie houden over Egypte. Zijn lezing zal verduidelijkt worden door een groot aantal lichtbeelden. Aangezien de heer Nonhebei Egypte zelf bezocht heeft, hij der halve de merkwaardigheden van dit myste rieuze land met eigen oogen aanschouwd heeft, belooft deze lezing hoogst belangwekkend te worden. Wij twijfelen niet of velen zullen zich opmaken om dezen wereldreiziger te gaan be luisteren. Zie voor bijzonderheden de adver tentie in dit blad. heeft door middel van deze partij ons land en volk groote zegeningen willen schenken. Spr. releveerde vervolgens kort de voor-his torie der partij onder Groen van Prinsterer, die als „veldheer zonder leger" den strijd had aan gebonden tegen het oppermachtig Liberalisme. Uit de school van Groen van Prinsterer zijn enkele mannen opgekomen, die de Anti-Rev. partij hebben georganiseerd. Spr. wijst op enkele gunstige gebeurtenissen, waarbij onze partij voor land en volk tot groo- ten zegen is geweest. In de eerste plaats de spoorwegstaking, het anarchistisch avontuur, hetwelk de socialisten de moed gehad hebben dezer dagen te herdenken. Het was een misdadige woeling, waarvan de arbeiders zelve de dupe zijn geworden. Maar ook dreigde er gevaar in de hoofdstad des lands, dat de voed selvoorziening in de war zou loopen, waarvan zieken en zwakken het slachtoffer geworden zouden zijn. Toen is het Minister Kuyper, de leider der Anti-Rev. partij, geweest, die snel en afdoende heeft ingegrepen, waardoor ons land van een ramp is bewaard geworden. Dan wijst spr. op de snelle mobilisatie van ons leger in Augustus 1914, waardoor de bui- tenlandsche legers, naar verklaring der veld- heeren zeiven, het niet hebben aangedurfd ons land tot operatie-terrein te maken. Dat deze mobilisatie zoo snel en accuraat plaats had, was weer te danken aan den tegenwoordigen leider der partij, den heer Colijn, die onder het Ministerie Heemskerk als minister van Oorlog het leger gereorganiseerd had en in die dagen ook weerstand had geboden aan het geroep, dat we nu ook weer hooren: Vrede, vrede en geen gevaar In de derde plaats wijst spr. op de revolutio naire woeling in November 1918. Ook toen is de Anti-Rev. opvoeding van velen onzer jonge mannen het middel in Gods hand geweest, om de Troelstra-greep te doen mislukken. Zij heb ben een wacht om den troon van onze Vorstin gevormd. Ten slotte wijst spr. op het financieele gevaar, dat ons land bedreigde in 1924 en wijst daarbij op de stoffelijke en geestelijke ellende in Duitschland, veroorzaakt door het waarde loos worden van den Rijksmark. De partijleider, de heer Colijn, is toen in Gods hand het middel weer geweest om ons volk van dien ondergang te redden. Spr. roemt niet op die daden onzer partij. Het is ten slotte alles alleen Gods werk ge weest, maar dankbaar mogen wij herdenken, dat Hij daarvoor de Anti-Rev. partij heeft wil len gebruiken. We hebben wel niet alles verkregen, zooals onze partij het gaarne gewild heeft. God geeft wel eens op andere wijze verhooring op ons gebed, dan wij denken. Daarbij wijst spr. op twee dingen, de twee hoofdpunten, waarvoor langen tijd onze partij den strijd gevoerd heeft. In de eerste plaats den schoolstrijd. Spr. gaat in 't kort het karakter van dien strijd na. Uit die worsteling is eigenlijk onze partij ontstaan. En nu heeft God het gebed verhoord: er is recht geschied. Maar wat we eigenlijk wilden was: de School met den Bijbel regel en het openbaar onderwijs aanvulling. Dat hebben we niet gekregen. Wet finantieele gelijkstelling van het bizonder onderwijs met het openbaar onderwijs. Maar ook zoo is er Ieder fabrikant adverteert dat zijn fabrikaat het beste is. Wij hebben al de bekende en prima fabrikaten te samen gebracht, waarbij vele soorten welke speciaal voor ons zijn gemaakt en ook welke alleen bij ons verkrijgbaar zijn. Voor het koopen is het noodig le dat U uit eene groote sorteering een keuze kunt doen naar eigen smaak en beurs. 2e dat U daarbij geholpen wordt door iemand, die deskundig is en weet wat voor Uwe hand geschikt is. 3e dat iedere Vulpenhouder voorzien is van een 14 Kar. gouden pen met iridium punt en ten volle gegaran> deerd Dit alles vindt U UITSLUITEND in GEEN FILIALEN Naam graveerett gratia, terwijl U wacht. Repareereo van alle vulpenhouder* en ▼ulpotlooden. MELISSANT. Bij B. en W. dezer gemeente is door de American Petroleum Company een verzoek ingediend, om een hinderwetvergun ning, tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting, op het perceel van M. Verkerke aan den beneden Molendijk. Door den heer J. Troost is vergunning gevraagd bij B. en W. tot het bouwen van een woonhuis aan den Dorpsweg. Naar men verneemt heeft de heer L. W. van Bruinisse zijn woonhuis, staande aan den Molendijk, ondershands verkocht aan den heer J. Stolk. -* VAN 50 JAREN. Voor de Anti-Rev. K.V. alhier sprak Woens dagavond j.l. in de Chr. School de heer R. A. den Ouden, sceretaris van het hoofdbestuur der Anti-Rev. partij. Het lokaal der school was goed bezet. De voorzitter der kiesvereeniging, de heer Voge laar, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, sprak een kort openingswoord en gaf den heer den Ouden gelegenheid zijn rede uit te spreken, getiteld: Van 50 jaren. Spr. herinnert aan het feit, dat de Anti-Rev. partij 1 Jan. j.l. 50 jaren als georganiseerde partij bestaat. 1 Januari 1878 deed onze partij haar intrede in het politieke leven met een beginselprogram van 18 artikelen, later met nog 3 artikelen aangevuld. Er is wel oorzaak het 50-jarig bestaan onzer partij in onze kiesvereeniging te herdenken. God groote reden om den Heere voor wat Hij ons heeft willen schenken dankbaar te zijn. In de tweede plaats wijst spr. op 't kiesrecht. Onder de liberale heerschappij hadden wij het census kiesrecht. Het kiesrecht was toen verbonden aan de belastingen. Men moest een bepaald bedrag (in Amsterdam was het zelfs 120) in de belastingen bijdragen, wilde men kiezer zijn. Toen heeft Groen het opgenomen voor de kleine luyden, het volk achter de kie zers, en hun recht bepleit. De A. R. partij kwam met het huismanskiesrecht, het gezins hoofdenkiesrecht, dat elk gezinshoofd zou be zitten. Dit beteekende een zeer belangrijke uit breiding van het kiesrecht. In dezen zin is de strijd echter niet opgelost. We kregen algemeen kiesrecht. Dit is wel niet wat we wen^chen, maar toch is in zooverre aan ons verlangen te gemoet gekomen, dat ook onze kleine luyden het recht ontvangen hebben invloed op het staatsbestuur uit te oefenen. Ook hier hebben we dus dankbaar te zijn voor wat verkregen werd. Nu moet gezegd worden, dat hetgeen bereikt werd, onder Gods zegen tot stand gekomen is in samenwerking met de andere christelijke par tijen, de Chr. Historischen en de Roomsch- Katholieken. Slechts door coalitie hebben wij mogen strij den en overwinnen, is het liberalisme ten onder gebracht. Doch spr. merkt op, dat ook hier de Anti- Rev. partij het leidend element was. De Chr. Hist, partij is uit de Anti-Rev. partij opgekomen, hoofdzakelijk lag de reden der scheiding in de wetsontwerpen van het min. Tak-van Poort vliet over de uitbreiding van het kiesrecht. Kuyper steunde deze ontwerpen, omdat de klei ne luyden het kiesrecht kregen. De Savornin Lohman deelde dit standpunt niet. Dat werd een der redenen van de uittreding. Ook de Roomsch-Kath. partij is onder leiding van de Anti-Rev. partij in betere banen gebracht Voor heen verwachtten de Roomscheq nog veel van het liberalisme, zooveel zelfs, dat ze, toen het liberale Amsterdam Thorbecke, den leider der liberalen, liet vallen, de R. Kath. hem in Maastricht afvaardigden. Eerst onder Schaep- man, toen deze met Kuyper verbinding kreeg, gingen de oogen open en onder Gods zegen is er zoo voor ons land en volk veel tot stand en het liberalisme ten onder gebracht. Dan wijst spr. er op, dat we ons mogen ver heugen bij deze herdenking van wat God in deze halve eeuw heeft willen doen door middel der A. R. partij. Maar het moet eenverheuging met beving zijn. Spr. wijst op enkele symptomen die doen vreezen, dat wanneer er geen ken tering komt, zullen medewerken tot ontbinding van ons partijleven. Als zulke symptomen noemt spr. de verdeeldheid. De St. Geref. broederen bestrijden de A. R. partij. Eerst wezen ze op de leiders der partij, die volgens hen fouten maakten. Spr. zegt dat niet ontkent mag worden, dat er wel eens fouten gemaakt zijn. Wij kennen geen onfeilbaarheid. Maar thans veranderen zij van taktiek en vallen rechtstreeks het A. R. beginsel aan. In den grond der zaak gaat het over de geestelijke vrijheid, waarvoor reeds Prins Willem ge streden heeft en onze vaderen 80 jaar lang geworsteld hebben. Groen van Prinsterer nam het voor die geestelijke vrijheid ook voor het ongeloof op (zie zijn Ned. Gedachten) en onze partij heeft in 1878 dat in haar beginsel program neergelegd. Spr. wijst op het schitte rend boekwerk van den ouden voorvechter, den heer H. de Wilde en raadt het lezen van „Om de Vrijheid" met klem aan. Na even gesproken te hebben over art. 36 en de moeilijkheid waaruit dfe S. G. P .blijkbaar niet komen kan, wijst spr. er op, dat wij ten slotte te maken hebben met Gods Woord, dat ons leert, dat geestelijke dingen slechts met geestelijke wapenen kunnen verkondigd en ver dedigd worden. Dan staat spr. stil bij enkele bedenkelijke symptomen in ons eigen partijleven. Op het kerkisme, dat hier en daar ingang vindt en op het verdeelen in werknemers en werkgevers. Dat kent onze partij niet. We zijn een nationale partij, waarin alle lagen en standen vertegen woordigd moeten zijn. Patroon zoowel als ar beider. Na een opwekkend woord tot de kiesver eeniging van Melissant gericht te hebben, ein digde spr. zijn leerzaam en ernstig betoog, dat met stille aandacht gevolgd was. De heer Struijk (S.G.P.) stelt enkele vragen over Kuyper's meening over samenwerking met Rome en meende, dat deze vroeger op een ander standpunt gestaan had. De heer Den Ouden antwoordde, dat Kuyper zich verzette tegen het ultra-Montaansch drijven van Rome, welke vroeger het Pauselijk gezag over ons land wilde bevorderen. Daartegen verzette zich Kuyper en dat doen wij nog. Maar tegenwoordig ziet men in de Roomsche staat kundige kringen goed in, dat dit in ons Pro- testantsche land niet gaat. Er is in dit opzicht wel verbetering gekomen. Ten sloette roerde de heer Struijk nog een onderwerp aan, dat feitelijk niet veel met de rede van den heer Den Ouden te maken had. Hij protesteerde n.l. tegen een gemeenteraads- verslag, dat hem op de lippen gelegd zou heb ben, dat hij naast de begraafplaats een mu ziektent wilde plaatsen. Toen hij ten slotte de krant voor den dag haalde, bleek, dat het woord muziektent niet gebruikt was, maar ge zegd was, dat de heer Struijk de vergaderingen en zang en muziek-repetities, welke nu in de openbare school gehouden worden, in een ge bouw naast de begraafplaats wilde onderbren gen. Een ander raadslid had hieruit'opgemaakt, dat de heer Struijk daar een muziektent wilde hebben, wat de heer Struijk verklaarde als door dat raadslid inderdaad gezegd te zijn. Hij ont kende nu ook over zang- en muziek-repetities gesproken te hebben, alleen over een gebouw voor vergadering had hij die plaats bestemd willen houden. Hoewel het nu een duister punt blijft, hoe een ander raadslid dan uit die woor den heeft kunnen afleiden, dat de heer Struijk over een muziektent sprak, nemen we van het geen de heer Struijk zeide, gafcrne goede nota. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verscheept 150 balen koepeen en 30 H.L. aardappelen. - De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 50 K.G. garnalen. De kuilvisscherij wordt nog door slechts enkele vaartuigen uitgeoefend, en heeft de vorige week slechts opgeleverd 25 K.G. schubben per vaartuig en plm. 30.00 K.G. bliek. - Gedeponeerd als gevonden: een koperen rijtuigkaarsïantaarn. De gemeente-veldwachter verstrekt nadere inlichtingen. - In deze gemeente worden ernstige plannen aangewend om een onderling beurtveer op Rot terdam op te richten. - Toen gisterenmorgen alhier bericht werd ontvangen, dat een schip was gestrand op den Hinder, voer de reddingsboot „Koningin Wil- helmina", schipper W. de Jager, uit om zoo noodig hulp te verleenen, door de bemanning van 't schip af te halen. Ter plaaatse gekomen bleek het schip te zijn de Fransche vrachtboot Tor de Treyon, van Antwerpen met bestemming Schiedam. Op de vraag van schipper de Jager of de bemanning het schip wilde verlaten, gaf de kapitein een ontkennend antwoord. Onder wijl verschenen de sleepbooten „Wotan" van Vlissingen, de „Indos" en „Waterweg" van Hoek van Holland, met het doel om 't schip zoo mogelijk vlot te sleepen. Door' de buiten gewoon woeste zee was het zeer moeilijk de verbinding tot stand te brengen. De reddings boot verleenden assistentie daarbij: en slaag den twee sleepbooten, de „Wotan en de „Wa terweg" hierin. Voor de reddingsboot bleef er nu niets anders over, door de besliste weigering van den kapitein, terug te keeren naar de Stel- lendamsche haven, alwaar de „Koningin Wil- helmina" ongeveer 4 uur arriveerde. Nader ver nemen we nog, dat door twee bergingsmaat schappijen de berging van het schip is aange nomen, waarbij zoo noodig vaartuigen uit deze gemeente en Goedereede hulp zullen bieden. De heer P. D. Holleman, bakker alhier, behaalde op de te Rijssel (Frankrijk) gehouden bakkerijtentoonstelling een gouden medaille met bijzondere gelukwenschen der jury voor water brood, melkbrood, krentenbrood en beschuit. OUDDORP. De korenmolen „De Zwaan" is, in zijn geheel, in eigendom overgegaan aan den heer A. Pape. Middelharnis, v.m. 9,30 Ds. den Oudsten en 'sav 6 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. 9,30 Ds. v. d. Zee en s'av. 6 uur leesdienst. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 leesdienst en s'av. 6 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Oude Tonge v.m. leesdienst n.m. geen dienst. Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst n.m. 2 uur Ds. Ds. v. d. Zee (Bev. Kerkeraad) Herkingen, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur dhr. v. Yperen. Melissant, v.m. 9,30 Ds. Baarslag n.m. geen dienst. Ouddorp, v.m leesdienst en n.m. Ds. Pol» huijs van Stad. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Steenblok van Lopik. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. de Lange. Melissant, Dinsdagavond 6,30 uur Ds Wes» terhuis van Hellevoetsluis Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9.30 en 'sav. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, n.m, 2 en 's av. 6 uur leesd. Ouddorp, v.m. en n.m. leesdienst. Donderdag 'sav. 6,30 uur Ds. de Blois v. D'land. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. en 'sav. Ds. Schoppenhauer. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 19 Febt. 1928. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 9,30 leesdienst en 'sav. 6 uur Ds. den Oudsten. SOMMELSDIJK. Donderdag 16 Februari 1.1. vierde de Christelijke Knapenvereeniging 'Samuel* alhier, in het Zondagsschoolgebouw aan de van Aerssenstraat, haar 14e jaarver» gadering. Een der leiders, de heer J. van der Poel, opende deze vergadering door te laten zingen Psalm 68 vers 10, las Daniël 1 van vers 1 tot 16 en ging voor in gebed. Aan de hand van het voorgelezene sprak hij een openingswoord. Vervolgens werden de verslagen der ver» sch llende functionnarissen voorgelezen. De vereeniging telt thans 46 leden. Punt 3. Onderwerp Bij belsche Geschiedenis 'Daniëls vrienden in den brandenden oven*, door C. Edewaard. Punt 4. Onderwerp Vaderlandsche Ge» schiedenis »De Fransche Revolutie*, door A. Satter. Punt 5. Samenspraak 'Een dom troepje*. Punt 6. Gedicht door G. van der Stoep, getiteld 'Inspectie*. Pauze. Punt 7. Afgevaardigden zustervereenigingen. Verschillende vereenigingen gaven blijken van hun sympathieke houding tegenover de ver» eeniging. Punt 8. Onderwerp Bijbelsche Geschiedenis 'De wonderbare vischvangst* door J. van den Berg. Punt 9. Proza door J. van der Poel, getiteld 'Mijn eerste erfenis*. Punt 10. Samenspraak »De leergierige boer* Punt 11. Onderwerp Kerkgeschiedenis »De Hernhutters* door G. van der Stoep. Dan spreekt de medeleider, de heer J. Knape Azn., nog een slotwoord, laat zingen Psalm 25 vers 3 en gaat voor in dankgebed. De vergadering was buitengewoon goed be» zocht en had een gezellig verloop. De aan» wezigen werden in de pauze op een en ander getrakteerd. De collecte welke dezen avond werd gehouden bracht op de som van f 21,02. MIDDELHARNIS. Ds. A. M. den Oudsten, alhier, hoopt bondag 18 Maart in de Ned. Herv. Kerk zijn afscheid te prediken. DEN BOMMEL. Donderavond 9 Febr. j.l. hield de Geref. Meisjesvereeniging „Onderzoekt de Schriften haar 8e jaarvergadering in de Chr. School. Nadat alle plaatsen bezet waren, opende de eere-voorzitter Ds. Schaafsma de vergadering Na het zingen van Ps. 68 10 sprak hij een kort openingswoord. Hij begon met te zeggen, dat de jeugdvereenigingen in het middelpunt van belangstelling staan. Vervolgens besprak hij de verhouding tusschen de kerk en de jeugd vereenigingen en wenschte, dat zij tot zegen en tot bloei van de kerk mochten arbeiden en meewerken. Dan werd Ps. 123 gelezen, waarna men aan de afwerking van het rijke programma begon. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging (hoewel enkele leden de vereeniging moesten verlaten) toch nog gegroeid was. Nu volgde een zang van 4 meisjes met orgel begeleiding, get. „Het anker des geloofs", het welk met aandacht gevolgd werd. Dan een inl. van A. Bogerman over Jozef door lijden tot heerlijkheid. Hierin werd korte- lijks Jozefs leven geschetst en uiteengezet hoe hij behouder des levens een type van Christus was. Daar er geen naburige zustervereenigingen aanwezig waren, werd alleen namens de J. V. een felicitatie uitgesproken. Hierna leverde M. de Jong een voordracht: „De Bramaan, de Tijger en de Jakhals". Na het applaus dat volgde, werd eenige oogen- blikken gepauzeerd, waarin getracteerd werd. Met het zingen van het eerste couplet van het bondslied begon het werk weer, n.l. een voor dracht van Pie Bogerman: „Het kindergebed". H. van Dijk had een inleiding over de zen ding. Zij vertelde over de Javaansche vrouwen en meisjes en dat hun leven zooveel verbeterd ais zij Christinnen worden. Na deze inleiding verscheen een Javaansch meisje, hetwelk groote hilariteit verwekte. Ondertusschen werd in het andere lokaal „Zegen, Heer, de vredeboden" gezongen. Van Java werd nu overgesprongen naar de martelaren. N. Bakelaar las een inl. over Joh. Hus. Na eerst zijn levensgeschiedenis verteld te hebben, beschreef zij zijn heldendood op den brandstapel. Ook op deze inl. werden geen vragen gesteld, dus was dadelijk Truus Leeflang aan de beurt voor haar voordracht: Het gebroken vensterglas", waarop applaus en pauze volgde. In de pauze werd getracteerd, genoegelijk gepraat en gezongen. De vergadering werd heropend en door de zelfde meisjes werd nu het meisjeslied gezon gen. Dit werd evenals het andere aandachtig aangehoord. Het maakte den avond recht ge zellig. Daarna kwam een voordracht over „Mijnheer Santië" door Cornelia van Dijk. Het volgende nummer was een inl. getiteld „De Heilige Schrift" door A. van Loon. Zij schetste den oorsprong en voltooiing van den Bijbel en toen verder hoe dat machtige werk van Gods openbaring voltooid en bewaard gebleven was door de kracht des Heiligen Geestes. Op deze inl. werden enkele vragen gesteld. Hierna volgde nog een mooie, ernstige voor dracht door G. van Dijk, get. Uit 's Werelds diepten". De vergadering werd daarna met het zingen van Ps. 89 7 en 8 en dankgebed beëindigd. Het mag een goed geslaagde vergadering ge noemd worden. Voldaan ging men huiswaarts. OUDE TONGE.* Donderdag 9 Februari j.l des avonds half zeven, hield de Ring „Flakkee van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen op G G. in de Oude School alhier haar 3e openbare ringvergadering in dit seizoeen. De voorziter, de heer Faas, liet ter ope ning dezer vergadering zingen Ps. 103 vs. waarna hij las 2' Sam. 18 van vs. 9 tot het eind en vervolgens in gebed voorging. Naar aanleiding van het voorgelezen hoofd stuk, in hetwelk Absaloms einde wordt be schreven, sprak de heer Faas zijn openings rede. Hij vraagt aan de ouderen of zij ook wel eens over de jongelingen dachten en zich de vraag stelden, evenals David dit deed, wanneer de boden hem komen berichten het tragisch einde van zijn zoon Absalom: „Is het wel met den jongeling Besteedt hij zijn jongelingsleven op de juiste wijze als een voorbereiding voor zijn later leven Wat is het toch ook juist in dezen tijd noodig, om in onze jeugd goed de Schrift te onderzoeken, opdat men zich later kan verdedigen tegen de groote stroom van ongeloovigen. Spr. vraagt ten slotte de ouderen of zij ook alle medewerking willen verleenen en roept de vereenigingen toe om maar altijd méér mede te werken en zich vaster te binden aan dien schoonen arbeid. Na het lezen der notulen door den secretaris, vr. C. v. d. Sluijs, houdt vr. J. de Korte van Middelharnis zijn inleiding getiteld: „Het beeld in het dal van Dura", naar aanleiding van Daniël 3. Inleider beschrijft eerst de oprichting niet alleen van dit beeld, maar ook van een oven. Dengene, die niet voor het beeld wilde knielen, zou in dien vurigen oven worden ge worpen. Allen knielden, behalve Daniëls vrien den Sadrach, Mesach en Abednego. Op bevel van Nebukadnezar werden zij in den branden den oven geworpen, die zevenmaal meer heet werd gemaakt. Doch de levende God spaarde ▼an Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL hunne lichamen. Toen zij den oven hadden verlaten was zelfs de reuk des vuurs niet aan hun kleederen. Van de bespreking werd door enkelen gebruik gemaakt. Dan volgde het vrije onderwerp van vr. A. Hameete van Dirksland: „Gemengde Huwe lijken". Genoemde vr. zegt eerst iets van het huwelijk tusschen geloovigen en ongeloovigen en tusschen personen met verschillenden gods dienst, wat natuurlijk verboden is en komt in het laatste gedeelte op de moeilijke kwestie van het huwelijk tusschen personen van twee verschillende Protestantsche kerken, wat na tuurlijk wel geoorloofd is, indien men maar tot overeenstemming kan komen. Nadat gepauzeerd was, waarna nog gezongen werd Ps. 25 2, sprak vr. H. v. d. Doel van Sommelsdijk zijn inleiding over: „De verloren zoon", beschreven in Lukas 15 11 tot en met 32. Op boeiende wijze schildert de inl. ons het vertrek van den jongsten zoon naar het verge legen land en zijn verblijf aldaar, om ten slotte van honger en ellende, daar hij zelfs den draf die de zwijnen aten niet kon bemachtigen, terug te keeren naar zijns vaders huis, waar hij met open armen wordt ontvangen. Het opwekkend slotwoord werd gesproken door vr. C. van der Sluijs van Middelharnis. Spr. wees er op, aan de hand van Naboth's belijdenis tegenover Achab: „Dat late de Heere verre van mij, dat ik U de erve mijner vaderen geven zoude", hoe wij in geestelijken zin ook zulk een erve te bewaren hebben; als hoedanig hij beschouwde Gods Woord, benevens de be lijdenis en ook het Geref. volk, dat in de Ned. Herv. Kerk nog overig is. Vervolgens wees hij meer positief de taak der jongelingen aan, aan de hand van „Bewaar het pand, U toebetrouwd het bewaren van het pand, omschrijvende als een onderzoeken, kennen en liefhebben ervan. Besloten werd nog een 4e vergadering van den ring te houden op Donderdag 23 Februari te Middelharnis. Tot slot werd gezongen Ps. 72 11, waarna vr. C. v. d. Sluijs met dankgebed eindigde. De vergadering was druk bezocht; de collecte bracht op 17.50. NIEUWE TONGE. De j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor den Ger. Zendingsbona heeft f 66,55 opgebracht. DIRKSLAND. De heer J. Mooijaart, alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de bijz. school te Kethel en Spaland. HERKINGEN. Bij de gehouden verkiezing van 3 Bestuursleden der Chr. School op Ger. Grondslag, alhier, werden de aftredenden n.l. A. Riedijk, M. de Geus en J. Kareis allen herbenoemd, welke hun herbenoeming hebben aangenomen. De vorige week tot Diaken bij de Ger. Gem. herkozen heeren J. W. van Houdt en P. v. d. Veer hebben hun benoeming aan» genomen. Naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt bestaan er in deze gemeente weer plannen om vanwege de Oud-Ger. Gem., in» dien er geschikte lokaliteit te verkrijgen is, weder geregeld godsdienstoefeningen te houden STELLENDAM. Door Mej. A. de Koe, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, is tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag aan» gevraagd als zoodanig. GOEDEREEDE.* Ds. F. de Gidts, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oud»Vossemeer, te voren alhier, heeft gisteren den dag her» dacht, waarop hij voor 25 jaren in laatst ver» melde plaats als predikant optrad. Door het kerkbestuur der eerstgenoemde gemeente werd hem een cadeau aangeboden, terwijl deleden hun belangstelling toonden. Zondag zal hij een gedachtenisrede houden. OUDDORP. De Herv. Jongelingsvereeni» ging 'Daniël*, oji Geref. Grondslag, heeft Dinsdagavond haar eerste jaarvergadering ge» houden onder leiding van haar voorzitter G. A. Schinkel. De zaal was geheel gevuld, in meerderheid mitt jongere menschen. Want mede uitgenoodigd warende Jongedochtersvereent» ging van de Doopsgez. kerk, die van de Geref. kerk en die van de Herv. kerkverder de Geref. Jongelingsvereeniging en de Herv. Kna» penvereeniging. Wij meenen, dat nagenoeg alle leden van genoemde vereenigingen tegenwoor» dig waren. De voorzitter liet zingen Ps. 897, ging voor in 't gebed en las Ps. 95. In zijn inleidend woord moedigd hij de buitenstaan» ders aan tot aansluiting. Het ongeloof, socta» lisme en communisme steken driest den kop op; de verleiding onder den dagelijkschen arbeid is menigmaal groot. Gods Woord moet gekend en beter gekend wordenhet gansche leven door dient gewezen te worden op een Wegwijzer, ons in het Evangelie der genade voorgehouden. Daarom zegt spr. tot z>Jn medejongelingen'Kunt ge u aansluiten, doe

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4