>UROL Kerk en School. V erkoopingen. Marktberichten. Posterijen. Burgerlijke Stand Visscherij. Gemengd Nieuws. Correspondentie. anden Nieuws. Overwerkte Zenuwen MIJnhardt's Zenuwtabletten Ingezonden Stukken. ff heek w de We, liegen voor de menS; H vierde hoogtij. Het nmum van het m fet menschelijk gell£ het geopenbaarde I hoogste goed, TOa^ Ipenbaarde, dat werd Maar daarop raoe« ^en. En het rationa. IProf. Emiel du Bot over „die qrenro Ihet bekende Woord" Wi, weten niet en I, en in vertwijfeii I pessimisme. En die J de Westersche cul Pf leer van Boedha t Rwat ge^demt ieo-Boedhisme. JV{en f. Pe"k slechE aan Ihet Oosten en aan ■ofte. Het is een al- lood het^ einde van In, is voor velen de Men vindt deze trek loos zegt: men moet In ijzen, en Frederik zijn de uitkomst lie, de levenszatheid |emis aan levensdurf Boedhisme in nieu- cultuur haar hoog- i van het menschelijk "ld liggen, de mensch |d en alle potenties I heeft geëxploiteerd, looveel rijkdom zoo Iwordt Tiidende vraag, door gesteld: wat is het schatten, met zorg k de schimmelplant, poor ons gewonnen, |nd gebracht hebben In het verlaten van Waarachtig Christen- Jgekeerd. De mensch lorden. Hij wil zich- wil er niet aan de ellende te zoeken tot het ware geluk |)or het Bloed van eer naar het Oosten, -icht in den baaierd duisternis. Het is of loorden hem telkens leken. Zoo was het too was het in de lin onze dagen. nenschelijk geslacht de de eerste mensch, Ide bedreven, daa pschreid, daar wer Jen, daar begint de |ar ook zal zij haar dosten werd Adam Abraham geroepen daar ligt de heuvel en die Andere, die Middelaar tusschen I kruis en heeft daar Izegenend Zijn God- pver het Oosten en baan naar het „Nir- Ihij heeft de wereld |feet, de Zoon van /ader, maar hij liet nen geschreid. Maar in 't klagen", enz. volgende uit Ps. 42 ten slotte nog op Ihen het Boedhisme pardoor de hoogere des Kruises te doe^s Jstelooze leer va; lijden door in het |n, maar het Chris- rots van het lijden, al hooger en hoo- Irt, een hemelvaart [dom belijdt dat het In oorsprong, maar Iwige levensvreugde Belooft en rust vindt r deze rede gevolgd. Jik, door den heer [de spr. de samen- Ie, leerzame avond. cht en geneest aandag stonden 12 den correspondent :er gemeente inge- een is in deze ge' rans besteedt men asser 1 Bij een win de ramen bewerkt dit louter baldadig- it deze gemeente is wegens het rijden de den tijd waarin uit deze gemeente rdappelen, uien en derdag is de zee- rende op de stoom- 6, door een stortzee :rdronken. Hij laa eren achter. Jandpad, is verloren g geld en een kas- heer S. de Koning. ruari aangesteld ai jvenhage. amheden kreeg in zijn oog en w edische behandeling Woensdagmiddag van 2 tot 7 uur zal in het gebouw van den kolenbond gestemd worden voor een commissaris van het Onderling Be grafenisfonds. Als werkloos hebben zilh bij den Corres pondent der Arbeidsbemiddeling doen in schrijven: 24 veldarbeiders, 7 zeevisschers ei 1 timmerman. Totaal 32 personen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donder dag 16 Februari a.s., des n.m. 1.30 uur, zal de nieuwe motorbrandspuit aan de gemeente worden afgeleverd en zal de demonstratie plaats hebben. Vergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier op Vrijdag 10 Februari 1928, des n.m. 7 uur, bij A. Peekstok. De opkomst was niet groot. Slechts 37 leden waren tegenwoordig. De Voorzitter J. C. Elve opent de vergade ring en heet de aanwezigen hartelijk welkom. De secretaris C. Arensman leest de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Rekening 1927. De penningmeester L. Braber J.Lz. leest de rekening voor. Ontvangsten: Batig slot vorig jaar 676.08, contributie 134.—, ged. opbrengst Emmabloem 18.09, rente 29.02, totaal 857.19. Uitgaven 192.91, batig slot 664.28. De heeren M. Koppenaal, W. van der Welle en C. van der Sluis worden verzocht deze rekening na te zien. De commissie deelt mede, dat de rekening in orde is bevonden, waarna de rekening on veranderd wordt vastgesteld. De voorzitter brengt de commissie dank voor onderzoek en den penningmeester voor zijn be heer. De magazijnmeester Dr. Oosthoek geeft ver slag van de instrumenten van het magazijn. Hij deelt mede welke artikelen versleten zijn, welke artikelen zijn aangeschaft en van welke artikelen in 1927 gebruik is gemaakt. De voorzitter dankt den magazijnmeester voor zijn verslag. Verkiezing bestuurslid. Bij acclamatie wordt herkozen als bestuurslid C. Arensman Bz., welke deze herbenoeming aanneemt. De voorzitter deelt mede, dat hij ontslag neemt als bestuurslid. Bij de gehouden stemming voor een nieuw bestuurslid wordt met 33 van de 37 stemmen gekozen Dr. Oosthoek, welke deze benoeming aanneemt. Ds. Polhuijs stelt voor den heer J. C. Elve, die zoo langen tijd de belangen van het Groene Kruis heeft behartigd, te benoemen tot eere voorzitter. Hiertoe wordt besloten. Ds. Polhuijs meent namens allen te spreken wanneer hij den heer J. C. Elve hartelijk dank zegt voor hetgeen hij voor het Groene Kruis heeft gedaan en hoopt dat God hem nog vele ja ren moge sparen. De heer Elve dankt den spreker voor zijn hartelijke woorden, de vereeniging voor haar genomen besluit en hoopt dat het Groene Kruis nog steeds in bloei moge toenemen. De Voorziter deelt mede dat het bestuur heeft gemeend dat het zeer nuttig zou zijn wan- »neer in deze gemeente een aantal personen zou- /den zijn die bij een ongeluk eenige hulp zouden kunnen verleenen. Dr. Oqsthoek heeft zich be reid verklaard een cursus te geven voor eerste hulp bij ongelukken. Hiertoe wordt besloten. Personen die bereid zijn aan dien cursus te nemen kunnen zich opgeven bij Dr. Oost hoek voor Donderdag a.s. De cursus zal wor den gegeven in 4 avonden. Het aantal deelnemers mag niet boven de 20 zijn. Bij gebruikelijke rondvraag wordt nog be sproken over steun bij ziekenhuisverpleging. Na eenige bespreking wordt besloten dat door het Bestuur een spreker zal worden uitgenoodigd om deze zaak nader toe te lichten. Sluiting. DEN BOMMEL. Aan de haven vervoerd 150 H.L. aardappelen, 736 H.L. uien en 200 H.L. peen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 26 werkloözen ingeschreven. Tijdens de onweersbui van Vrijdagavond j.l. sloeg de bliksem in de woning van P. Ja cobs Pz. De bliksem verdween door een open- (staand raam en richtte weinig schade aan. Slechts enkele planken verkoolden ten deele. Tegen een persoon uit Nieuwe Tonge is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de motor en rijwielwet. Tengevolge van het schrikken kwam een wagen bespannen met twee paarden in den sloot terecht. Met een weinig schade kwam alles weer op het droge. OOLTGENSPLAAT. Uitslag schietwedstrijd Bijz. Vrijw. Landstorm G. L. H. de Bruin 92 punten, Inktstel, Jan. J. van Ree 90, portemon- naie, J. Rademaker 89 punten, tabakspot, J. van den Heuvel 88 punten Doos zeep, A. van den Heuvel 88 punten, idem, L. Korteweg 87 punten Borstelhanger, A. de Vos Mz. 85 pun ten Bonbonmandje, G. C. van den Berg 85 p. Kop met schotel, B. de Vos Mz. 85 punten Drie kop met schotels, J. Birkhoff 84 punten Bus cacao, J. van Putten 84 punten Pijp, M. van Binsbergen 82 punten Nachtlampje, D. Neels 82 punten twee schilderijtjes, M. van der Wende 82 punten Een luciferstandaard, J. W. Korteweg 81 punten Een zaklantaarn, S. van Ree 80 punten Een sigarettenbeker, P. Leijdens 80 punten, twee schilderijtjes. De overige perso nen behaalden van 79 tot 23 punten. De gemeentewoning Emmastraat bewoond geweest door K. Kloet is bij loting toegewezen aan C. Fun. OUDE TONGE. Bij B. en W. is een ver zoek ingekomen van H. en P. de Laat, mole naars alhier om een 15 P.K. motor te mogen plaatsen in hun korenmolen. De heer R. Troost, karnbaas alhier werd Zaterdagnacht onwel. De dokter die ontboden was constateerde ooname in een ziekenhuis noodzakelijk. Maar eer dat de tijd voor vertrek daar was, was de ongelukkige reeds overleden. Hij laat een vrouw met 6 kinderen achter. NIEUWE TONGE. Onder het vee van den landbouwer J. van Paasschen is mond- en klauwzeer uitgebroken. Aan den heer J. Holleman, schilder alhier, is door het gemeentebestuur vergunning ver kend tot het bouwen van een woonhuis aan den Zuiddijk. J.l. week werden van hier vervoerd 3500 balen uien en 2500 balen peen. J.l. Vrijdag en Zaterdag moesten een tweetal kinderen van hier naar Rotterdam wor den vervoerd, tot het ondergaan van een ope ratie. DIRKSLAND. Ingevolge de Hinderwet is aan den heer A. Hof, wagenmaker alhier, ver gunning verleend tot het plaatsen van een 4 P. K. benzinemotor in zijn werkplaats aan het Achterdorp A 123. De dienstplichtigen der lichting 1928, J. Bazen, J. Guldemeester, P. J. Jelier, C. Mulder, B, Oorbeek en L. W. de Wachter zullen op 19 Maart a.s. voor eerste ofening bij het 14e Regt. Infanterie te Bergen op Zoom worden ingelijfd. Bij de politie is aangifte gedaan' van diefstal van een tamelijke hoeveelheid fleschjes zuurtjes uit een auto. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de veldvruchten als volgt: aardappelen 6.koepeen 2.25 en uien 7.50 per H.L. Tarwe van 10 tot 14 cent per K.G. Vlas op contract oogst 1-928 witbloem 9 en blauwbloem 10 cent per K.G. De na-inlevering van de rijksgoederen door de dienstplichtigen der lichting 1912 zal alhier plaats moeten hebben op Vrijdag 24 Februari a.s. in het gemeentehuis, des v.m. 9.30 uur. Het woonhuis aan de Voorstraat, ten verzoeke van den heer B. H. Sloot te Rotter dam, is afgemijnd door den heer D. Gestel Pz. op 2465.De schuur aan de Tuinstraat is niet afgemijnd. MELISSANT.* Door de Landbouwvereeni- ging „Ons Belang" alhier is de levering van 1600 ton hoogovenslakken opgedragen aan de Flakkeesche Bouwmaterialenhandel C. Esselink te Middelharnis. HERRINGEN. De heer Jac. v. d. Velde is aangesteld als dijkbaas bij 't Waterschap „De Dijkring Flakkee". GOEDEREEDE. Van uit deze gemeente zijn vertrokken naar Rotterdam: W. Tanis en F. Non en naar Leiden mej. Joh. Ph. v. d. Born, en ingekomen van Bruinisse mej. S. de Korte. Van de 8 ingeschrevenen voor de Nat. Militie lichting 1929 komen er 6 in aanmerking voor broederdienst. Zaterdag j.l. stonden bij de Arbeidsbe middeling 14 werkloozen ingeschreven. P. 't Mannetje, J. Struijk, W. Tanis en M. Troost, allen dienstplichtigen der lichting 1928, zijn voorgoed vrijgesteld van den dienst plicht wegens broederdienst. Het jaarlijksch onderzoek zal in Juni plaats hebben voor de gewone dienstplichtigen van de lichtingen 1916 en 1919. Plaats en tijd van onderzoek zullen nader worden bekend ge- IT1 cl cl let De heer C. Tanis onder deze gemeente heeft zich voorzien van de nieuwste constructie centrale verwarming voor het opfokken van kuikens. Men krijgt dus in deze streek op het gebied der pluimveeteelt de moderne richting. OUDDORP. Goed geteld, door ambachtslui, kan nu al gezegd worden, dat er een zevental nieuwe woningen in dit jaar bijgebouwd zullen worden, of reeds in aanbouw zijn. Onze uit gestrekte gemeente heeft dan ook in de laatste jaren een geheel ander aanzien langs de vele wegen gekregen. Vele arbeiders verdienen in dezen winter tijd een boterham, al is het dan geen dikke, met het omzetten of afmijnen van zeer veel woestengrond, in de geheele gemeente ver spreid, om alzoo dien grond in cultuur te kun nen brengen. De „hameeten" krimpen dien tengevolge steeds in en veel voetpaden ver dwijnen of worden verlegd. Twee hekken in de Middelduinen aan de Noordzijde worden verplaatst, waardoor het wellicht in den a.s. zomer reeds mogelijk zal zijn om met auto's en andere voertuigen zonder verhindering tot in de nabijheid van de strand- restaurants te kunnen doorrijden. kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten SOMMELSDIJK. Naar men verneemt zal den Mkeleerw. heer Ds. H. H. van Ameide van Hoogeveen wegens ongesteldheid nog niet op 26 Februari a.s. zijn intrede doen. MIDDELHARNIS. Vrijdagavond 7 uur zal in het gebouw «Rehoboth» optreden Ds. Schaafsma uit den Bommel met het doel bij gebleken belangstelling eene Vereeniging op te richten tot bevordering van de Zending. L.l. Zondag werd in de Geref. Kerk, alhier, een bankbiljet van f 10,— voor de armen gecollecteerd. DEN BOMMEL, Tot kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk is benoemd dhr. Joh. den Braber. De heer P. Huijer is herkozen tot bestuurslid voor de Bijz. Lagere School, terwijl dhr, A. Lokker is gekozen in de plaats van dhr. J. C. Borgdorff. Als leden van de financieele commissie voor de Bijz. Lagere School zijn benoemd de H.H. M. Verkerke en A. Melissant. OOLTGENSPLAAT. De H.H. G. H.L.de Bruin, T. Wielaard en L J. Schilperoortheb» ben hunne benoeming tot Notabelen in de Hervormde Kerk aangenomen. DIRKSLAND. De maandelijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk bracht ruim f 86,—op. HERRINGEN. D.V. zal Donderdag 16 dezer des avonds 7 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk verkiezing worden gehouden van een kerkvoogd en notabel wegens perio» dieke aftreding van H. Dorst en M. Logmans. D.V. zal Woensdag 15 dezer, des avonds 6 uur voor de Herv. Gem. optreden, de heer Van Yperen. MELISSANT. Gedurende acht dagen en wel des avonds van 6-8 uur ligt ten huize van dhr. M. v. d. Bosch ter inzage de rekening en verantwoording van de Kerk» voogdij der Ned. Herv. Kerk over 1927. De verkoop van 2 mannenzitplaatsen in de Ned. Kerk heeft f 24,50 opgebracht. GOEDEREEDE. Donderdagavond 6 uur hoopt alhier voor te gaan dhr. W. Bouman van Stellendam. OUDDORP. De bij de Herv. Kerk beroe» pen predikant, Ds. G. J. Koolhaas van Oud» Beierland, bezocht 1.1. Vrijdag onze gemeente. Des avonds trad Z. Eerw. in de kerk op en hield een boeiende rede, ditmaal voornamelijk in het belang van »De School m. d. Bijbel». Als tekst werd genomen 1 Petr. 1 19, ge» sproken werd achtereenvolgens over: 1. De zending, 2. Het doel, 3. De vrucht van Gods Woord. In het kerkgebouw was geen plaats onbezet. Ds. K. heeft inmiddels voor het beroep naar Oene bedankt. De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur1 Beleefd verzoek ik eenige plaatsruimte in Uw blad om een paar misverstanden, die m.i. bij de beoordeeling van mijn verzoek aan den Gemeenteraad om het Postkantoor te huren, voor de vestiging van een postagent» schap, hebben bestaan. Bij voorbaat betuig ik U hiervoor mijn dank. Op de eerste plaats de kwestie van den huurprijs dien ik betalen wilde. Ik heb het bod van f 3 gedaan alleen om» dat ik in verband met het risico, dat voor mij aan het agentschap zou zijn verbonden, niet hooger kon gaan. Zooals de heer Burgemeester blijkens het verslag van den gemeenteraad, voorkomende in «Onze Eilanden», heeft medegedeeld, zou ik geenzins ongenegen geweest zijn na ver» loop van één jaar de huur te verhoogen in» dien het doel, dat ik mij had voorgesteld te bereiken met het postagentschap, nl uitbrei» ding van mijn zaak, inderdaad bereikt zou zijn. Op de tweede plaats de ter berde gebrachte ongeschiktheid van mijn vrouw voor het voeren van het agentschap. De vrees, die hieromtrent bij sommige ge» meenteraadsleden bestond, was geheel onge» grond. De bedoeling was toch, dat, indien ik het agentschap zou krijgen mijn vrouw gedurende eenigen tijd onderricht zou ontvangen, tot zij geheel voor haar taak berekend zou zijn. Ik hoop hiermede mijn doel bereikt te hebben. U mijnheer de Redacteur nogmaals dankend voor Uwe bereidwilligheid. Hoogachtend, P. J. PALINGDOOD. 13 Februari 1928. Beleefd verzoek ik U plaats voor het on» deistaande, bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van de pogingen om tot oprichting te komen van een Coöperatieve Beurtvaartdienst alhier, wou ik de volgende vragen eens stellen aan de eventueele oprichters: le. Wie heeft het initiatief tot deze verga» dering genomen of wordt er weer, zooals gewoonlijk hier achter de schermen gewerkt? 2e. Zijn de oprichters van meenig, dat het zakenleven alhier zoo bloeit, dat er een twee» de dienst noodzakelijk is? 3e. Of heeft de tegenwoordige beurtschipper Waling het zoo bont gemaakt, dat hij er zoo noodig moet worden uitgewerkt? 4e. Is de Commissie het niet eens met het spreekwoord «Leven en laten Leven» 5e. Vindt de Commissie niet, dat er vrucht» baarder werk gedaan kan worden, in verband met de groote armoede onder de visschers» bevolking Wanneer ontvangen we nu eens getypte circulaires, waarin we opgeroepen worden, niet om een beurtschipper te dupeeren, maar om de Stellendamsche visschers uit de put te helpen 6e. Was Waling niet altijd bereid om zie» ken te vervoeren. Herinneren de Stellendammen zich niet de prettige schoolreisjes van hun kinderen met de motor 7e. Is de Commissie niet van meening, dat er op Stellendam zoo zoetjes aan schuld ge» noeg begint te komen? 8e. Denken de heeren oprichters soms, dat velen trouwe en eerlijke bndiening niet weten te waardeeren Zouden deze menschen Wa< ling in den steek laten 9e. Lijkt het de Commissie niet riskant deze nieuwe dienst te openen, bedenkende dat in de bloeiende landbouw<gemeente Ouddorp deze dienst moest worden opgeheven Hopende, dat deze vragen door belang» hebbenden ernstig overwogen zullen worden, zeg ik U nogmaals dank. EEN STELLENDAMMER. Op Woensdag 8 Febr. 1928, 's avonds 7 uur te Dirksland, ter herberge van H. v. d. Doel veiling en op Woensdag 15 Febr. 1928, des avonds 7 uur te Dirksland, ter herberge van J. Keuvelaar afslag van een huis met schuur, wagenhuis, waschhok, tuin, erf en grond te Dirksland, aan de Julianalaan, kad. sectie B. No. 1912, groot 5 A. 86 c.A. in één perceel, ten verzoeke van Mej. de Wed. J. Stolk, Dirksland, en kinderen. Notaris VAN DER SLUIJS. Verhuring bij inschrijving voor 5 of 7 ja» ren naar verkiezing, van 2.54.00 H.A. weiland te Biert a/d Smalle velddam, direct ingaande. Inschrijvingsbiljetten gesloten in te leveren vóór of op Woensdag 15 Februari 1928, ten kantore van ondergeteekende te Zuidland. Notaris C. LOEFF. Woensdag 22 Februari, des voormiddags 10 uur, te Goedereede aan de Molenstraat, van 7 paarden, w.o. een Stamboek»Merrie, 13 stuks vee, landbouwgereedschappen, werktui» »en en machines, mestput, klaverhooi, wit» rooi enz. Ten verzoeke van den heer H. van Asperen. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving voor 7 jaren, in» gaande blootschoof en 25 Nov. 1928, van 18.08.05 H.A. bouw» en weiland in 10 per» ceelen, onder de gemeenten Abbenbroek, Zuidland, Geervliet en Oudenhoorn, behoo» rende aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem te$ Zuidland. Inschrijvingsbiljetten gesloten in te leveren vóór of op Zaterdag 25 Februari 1928, ten kantore van ondergeteekende. Notaris LOEFF. Op nader te bepalen datum zullen worden geveild de onroerende goederen van den heer C. C. Bruggeman te Middelharnis, gelegen in de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk en Stellendam. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdagen 24 Februari en 2 Maart 1928 des voorm. om elf uur in het Café «Het Wapen van Zuid.Holland», openbare verkoo. ping bij veiling en afslag voor de erven van den Heer D. Breederland. Een huis, erf, tuinland en boomgaard te Zuidland, in den vierden Raadsheerenhoek, aan den Kerkweg, groot 69 aren, 22 centiaren, in 3 perceelen. Te aanvaarden het tuinland dadelijk na de gunning, het huis en erf 3 Mei aanstaande. Betaling kooppenningen 18 April 1928. Inlichtingen geven de Heeren T. Sluimer, C. Breederland en ondergeteekende Notaris C. LOEFF. MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Maandag 13 Eebruari 1928. Roode kool f 12 per 100 stuks. Spruitkool f» 19,60 tot f 27. Stekuien f 4. Zure appelen f 11,70. Poters f 4. Peen f 3,30alles per 100 K.G. Honing f 0,67 per pot. Kaas f 0,25 tot f 0,37 per pond. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd Makelaar ln aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, Amsterdam. Marktoverzlcht der vorige week. De handel in aardappelen is en blijft nog kalm, voor alle soorten is geen groote vraag. Alleen Zeeuwsche bonten en blauwen goede sorteering zijn iets gevraagd. Een klein scheepje Spuische eigenheimers waren niet te verkoopen, daar deze blauw onder het schillen waren het schip is weder vertrokken. Alle soorten poters zijn gevraagd. Vlaamsche Industrie en eigenheimers zijn moeilijk te verkoopen of tegen lage prijzen. Industrie van de kleigrond zijn meer gewild en pl.m. 50 cent per H.L. meer waard. Drentsche eigenheimers, voor mooi blank goed zijn nog wel koopers te vinden, maar oudJandsche zijn niet meer te verkoopen. Hillegommer en andere zandaardappelen en van de duinstreek gevraagd. Roodster uit Haarlemmermeer en Ypolder meer vraag, maar niet tegen hoogere prijzen daar er nogal ziek in voorkomt, dat alleen bij het schillen te voorschijn komt. Bevelanders haast geen vraag. Biauwe Borgers gevraagd. Friesche Borgers ook gevraagd, daar er geen andere eigenheimers van de klei aan de markt zijn. Bravo's geen vraag. Lezers kunnen alle gewenschte inlichtingen zonder eenige verbinding krijgen bij Makelaar Jac. Knoop, Nassaukade 150, Amsterdam, telefoon No. 28622. De volgende prijzen werden heden 13 Februari gemaakt Zeeuwsche Bonten f 6,50 k 7, Zeeuwsche Blauwen f 6 a 6,50, dito Blauwe poters f 3,50 a 3,75, dito bonte poters f 3,75 k 4, dito eigenheimers f 5,75 a 6, dito Bevelanders f 5,30 èi 6, dito Roodster f 4,25 a 4,75, dito Bravo's f 5,50 k 6, dito uien f 7,25 k 7,50. Vlaamsche Industrie f 3,50 a 4, dito eigenh. f 4 k 4,50, Ypolder Roodster f 4,25 a 4,75, dito Bravo f 6 a 7, Drensche eigenheimers f 3,50 a 4,25, Friesche Blauwe Borgers f 5,25 k 5,50, dito Borgers f 5,50 a 6, Duinzand aardappelen f 7 k 8, Zeeuwsche Industrie van de kleigrond f 4 a 4,25. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 13 Februari. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 532 vette runderen, 211 vette kalveren, 390 schapen of lammeren, 1144 varkens. Prijzen per '/z kg. Koeien 27 a 32 c 40 a 42v2 c.47 a 49 c. Ossen 37 c. 39 a 41 c 46 a 48 c. Kalveren 60 a 65 c. 72v2 a 77,/2 c.85 k 90 c. Schapen 28 k 34 c. Lammeren f 20 tot f 34 per stuk; varkens 30'/2 c. a 31'/2 c. a 33 c. De aanvoer van koeien en ossen was gewoon met tamelijken handel en goed prijshoudend. Een enkele beste koe werd nog tot 2 cent boven noteering verkocht. Stieren waren weinig ter markt en weinig handel derhalve geen noteering. Vette kalveren met matigen aanvoer. De handel was eveneens matig en ongeveer de prijzen van de vorige week Dinsdag. Een enkel prima best kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren met kleinen aanvoer, tamelijk vluggen handel, zoodat de oude prij» zen dan ook gemakkelijk bedongen werden. De aanvoer van varkens was ODgeveer als vorige week. Hier was knappe handel, vooral zware varkens konden gemakkelijk geplaatst worden, welke dan ook goed prijshoudend werden verhandeld. Zouters gingen tot 28 cent. AMSTERDAM, 13 Februari. 475 vette koeien waarvan de prijzen waren 1ste kwal. f 1—1.08, dito 2e kwal. 84 ct. a f 1, 3e kwal. 62 a 84 ct. per kg. slachtgewicht125 melk» en kalf» koeien f 300—425 per stuk83 vette kalveren lste kwal. f 1—1.10, 2de kwal. 90 ct. a f 1, 3de kwal 70-90 ct. per kg. levend gewicht, 152 nuchtere kalveren f 9—16, 41 schapen f 30-40 per stuk700 varkens Overz. en Geldersche lste kwal. 72—73 ct., Prima varkens f 0.74, 2de kwal. 71—72 ct., vette varkens 70 —72 per kg. slachtgewicht77 paarden f 100 —225 per stuk. GRANEN ENZMEEL EN OLIËN. ROTTERDAM, 13 Februari. Fijne zaden (Boerennoteering) Karwijzaad f 34-36.50 maanzaad f 22—24geel mosterdzaad f 22—23 zaailijnzaad f 24—25voerhjnzaad f 18—20, alles per 100 kg. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 13 Februari. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Briel» sche eigenheimers f 6-f 6,75, Zeeuwsche Blauwe f 5—f 6, dito eigenheimers f5,75—f6, dito Bonte f 4,50—f 5,75, Belgische f 3,25— f 3,75, eigenheimers drielingen f 4,50—f 4,75, drielingen bonte f 2,75—f 3,40, drielingen blauwe f 2,75—f 3,40, bravo's f 6—f 6,60, Red Star f 4,75—f 5,25. Met redelijken aanvoer redelijke vraag. RIJKS TELEFOONDIENST. KANTOOR TE OUDE TONGE, ACHTHUIZEN. Nieuwe aansluitingen, No. 10. C. Smeets, Metselaar, Aannemer. No. 11. C. Kievit, Vrachtrijder, Langstraat. MIDDELHARNIS. Geboren: Jan, z. v. B. v. d. Slik en G. D. LooijHendrik Johannis, z. v. M. Langbroek en A. Visser. OverledenP. v. d. Nieuwendijk, 70 jaar, echtgen, van A. de Bloeme K. Vroegindeweij, 87 j., wed van P. de Koning. DIRKSLAND. Overleden: Gerrit Kaslander, j.m. 28 jaar; Angenietje van Herken, 88 j., weduwe van Leendert Lugthart. GOEDEREEDE. OverledenJan Non, 85 j., wedn. van Pieternella WitteBaaltje Heerschap, 1 jd. v. Klaas Heerschap en Krijntje van Heest. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 5 tot 30 kilo schubben per vaartuigdan tot 3000 kilo bliek; en verder 40 kilo garnalen per dag en per vaartuig. DE STORM. Een waar noodweer woedde Vrijdagavond laat boven Kerkrade. De krachtige wind ont aardde in een hevigen storm; middelerwijl stak éen zvfaar onweer op. Bliksem en cjonder waren niet van de lucht. Sneeuw- en hagel buien vergezelden het onweer. De electrische leiding geraakte in de centrale te Kohlscheid defect, zoodat de gemeente ongeveer 2 uren, tot half twaalf, zonder licht zat. Door den storm is aan den Vrouwenweg te Zoeterwoude een zestal half voltooide woningen geheel vernield. Huis ingestort. Te Hoensbroek is Vrijdag een huis inge stort, dat behalve door den eigenaar Dols nog door 4 andere gezinnen werd bewoond, meldt de „L. K." Het geheele dak en een deel der bovenver dieping is door plafonds heen naar beneden gestort. De bewoners hebben zich tijdig uit de voeten kunnen maken. Een klein kindje echter werd onder de puinen begraven. Het werd er onder vandaan gehaald en was ge lukkig niet erg gedeerd. Op een tweetal plaatsen is de bliksem nog ingeslagen. Het dak van een steenen schuurtje werd afgerukt en 200 meter verder neerge worpen. Men meldt uit Enkhuizen De hevige storm van Vrijdagnacht heeft in de nabijheid van Enkhuizen heel wat evene menten veroorzaakt. Gelukkig was men aan de haven op zijn hoede en konden visscherslieden met succes assistentie verleenen. Het motorschip „Vitesse", schipper Liem- bergen, komende geladen met rijst van Am sterdam met bestemming naar Groningen, ge raakte op het Enkhuizerzand. Met levensge vaar hebben visschers de „Vitesse", die zijn sloep verloren had, binnengebracht. Het klipperschip „Verwisseling", kapitein R. Veltman, geladen met vlas van Stavoren naar Amsterdam, geraakte eveneens in het Krabbersgat van zijn anker en werd door vis- scherslui en de sleepboot Anna-Frater binnen gebracht. Ook deze verspeelde zijn sloep. Het klipperschip „Carolina" met een lading steenkolen van Amsterdam naar Wieringen, kapitein H. C. Panneman, kwam eveneens on houdbaar te liggen in 't Krabbersgat. Ook deze werd gered. De motorschuit „Zeester" van de Zuider zeewerken is in den avond van den lOen uit Amsterdam vertrokken. Ze werd in den mor gen van Zaterdag nog vermist. Het vi,sschersvaartuig Bunschoten 175, schip per K. Koops, vertrok Vrijdagavond 11 uur van Enkhuizen met een lading haring. Op herhaal de aanvraag uit Bunschoten, waar het thans nog bevind, kon geen antwoord gegeven worden Ook uit IJmuiden meldt men Reeds in den nacht van Vrijdag op Zaterdag spookte het voor de kust zoo geweldig, dat de mailboot Grotius van de maatschappij Neder land, die om 5 uur voorgaats IJmuiden was, weer de zee is opgegaan, omdat binnenkomen te gevaarlijk werd geacht. Hetzelfde deden het van Japan gekomen stoomschip Tirpitz, van den Nord-Deutschen Lloyd, van Buenos Ayres naar Amsterdam bestemd. Ook de kolenboot Schieland bleef buiten. Door het slechte weer gingen er geen stoomtreilers naar zee. De Grotius is Zaterdagmiddag de haven bin- nengeioopen; de Tirpitz kwam eerst Zondag nacht binnen. Tien uitgaande stoomschepen wachtten in het Noordzeekanaal beter weer af. Zondagmorgen, toen het weer gunstiger was geworden, waren reeds vroeg vele menschen bij de visschershaven aanwezig, om de komst van de stoomtreilers af te wachten. Bijna alle schepen hadden met zwaar weer te kampen gehad en hadden eenige schade gekregen. Het droevigste bericht rapporteerde de schipper van de Bergen YM 16. Op dit pchip was de matroos J. Langbroek door een stortzee over boord geslagen en verdronken. Dit gebeurde, nadat men de netten had ingehaald, omdat het onmogelijk was te visschen. Dadelijk werden pogingen tot redding in het werk gesteld, maar door de hooge zeeën zijn ze gefaald. Een zoon van L„ die ook op de Bergen voer, zag zijn vader voor zijn oogen verdrinken. De matroos Langbroek woonde te Middelharnis en laat een weduwe met 12 kinderen achter. De stoomtreiler Jenny Elsa YM 38 bracht een gewonden stoker aan. Terwijl deze bezig was de bunkers dicht te maken, werd hij tegen de koelkast geslingerd, waardoor de man een beenfractuur kreeg. Na aankomst te IJmuiden werd hij per auto naar zijn woning vervoerd. De stoomtreiler Trio YM 175 kwam binnen met verlies van het geheele vfschtuig. De Vrij dagavond ter visscherij uitgevaren stoomtreiler Delfland IM 244 moest Zaterdagavond met machineschade terugkeeren. Zondagavond wa ren 34 stoomtreilers binnengekomen. Door het slechte weer hadden de meeste schepen slechts geringe vangsten. Ook uit het buitenland komen berichten van hevig stormweer. In Engeland bereikte de wind snelheid het hooge cijfer van 104 mijl (1 Eng. mijl is 1600 M.) per uur; te Liverpoolt, aldus een Engelsch record vestigend. Er zouden eenige dooden zijn en talrijke gewonden. Op de Mersey bij Liverpool is in den zwaren storm het kleine scheepje Crinkle vergaan. De zes man aan boord zijn verdronken. Het geheele verlies aan menschenlevens in den storm van Vrijdag op Zaterdag is dertien geweest. De meeste menschen kwamen te land om doordat zij getroffen werden door neer- valende steenen of boomen. ERNSTIG ONGEVAL MET EEN MITRAILLEUR. Zaterdagmiddag om halfvijf heeft een zeer ernstig ongeval plaats gehad in de gymnastiek zaal van de bijzondere school te Budel, waar aan een aantal jongelui, die worden opgeleid voor de vooroefeningen, onder leiding van een sergeant-majoor en een sergeant een mitrailleur gedemonstreerd werd. Bij de proefneming met dezen mitrailleur, welke naar men meende met losse patronen was geladen, ging een scherpe patroon af en trof den jongeman, die voor de mitrailleur stond. De kogel ging door zijn linkerarm. Achter hem stond de 19-jarige W. Rooyyakkers, die den kogel in de borst kreeg en kort daarop overleed. De andere jongeman werd naar het Liefdehuis vervoerd en kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De marechaussee heeft het lijk in beslag genomen. De sergeant en de sergeant-majoor zijn opgesloten. Enkele stukken moeten blijven overstaan tot een volgend nummer. [Red. U

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3