Dn nummer Mat uit (wee Bladen tweede blad. FEUILLETON Zaterdag' 11 Fetor. 1928. No. 3406. Officieel Gedeelte. Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem Terug naar Huis Leden van Anti-Rev. Kies- vereenlgi^gen en Propagandaclnbs. SCHAAKRUBRIEK. rt Geen goud zoo goed" Boekbespreking. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletian 60 ct. Laxeer Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten .90ct. Maag-Tabletten.75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 2) Nunr. sitï NOVWSES Komt Woensdag 15 Februari a.s., des nam. 4 uur, naar Middelharnis, waar in de Geref. Weeshuisschool de heer R. A. DEN OUDEN van 's-Gra- venhage een belangrijke cursus-ver gadering zal houden. De gewichtige vragen der ACTUEELE POLITIEK zullen daar behandeld worden. Niemand die komen kan, verzuime Het Bestuur der Centrale Prop.-clubs. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 43. No. 43 heeft tot sleutelzet 1. De5Een mooi thematisch dameoffer. De dreiging is 2. Dd6: mat. Door de (sleutelzet wordt tevens een zwart stuk ontpend, dat dan tot een vier voudige variantenwinst aanleiding geeft, n.l. 1Lb3. 2. Pa3 mat, interferentie en ontpenning. 1Ld3. 2. Dd4 mat, interferentie. 1Ld5: 2. Ld5: mat. ILb5: 2, Lb5: mat. Tevens komt in dit probleem een matveran- dering voor, n.l. 1Tb5f Lb5: mat en niet als in den beginstand 2. Tb5: mat. Na 1Td5: volgt 2. Lb5: mat 1Lb8. 2. Lb6 mat en na de5: 2. Le7 mat. Probleem voor den wedstrijd. No. 45. G. CRISTOFFANINI - Genua. „De Problemist" - October 1927. Zwart (7) fa Wit (9). Wit: Ke8, Dhl, Te6 en g8, Lb7 en b8, Pg3, pi. f2 en f7. Zwart: Kg4, Te2 en h7, Le3 en gó, Pd2, pi. h5. Mat in twee (2) zetten. Oplossingen inzenden vóór Donderdag 23 Februari. Oplossing volgende week. Sleutelzet is voldoende. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 43. D. Hofland (39); D. Uitert (39); C. Tiemens (35); J. Parrée (33); „Udi" (22); G. v. Gelder (21); A. Verbrugge (15); L. Eggink (11); J. Enzlin (5); W. Nieuwland (6); G. Tiemens (2); „Animo" (0). De winnaar, D. Hofland, kan de prijs over Januari bij de redactie in ontvangst nemen. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20)Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing eindspel no. 18. 1. b7, Tf8 (op Tg7-j- volgt 2. Kf3, Tg8. 3. b8 D en wint). 2. Pd7f Kf53. Pf8: Lf8: 4. b8 LI en wint. Foutief is 4. b8 D Ld6f 5. Ddó: en zwart staat pat. Wit mag in den tweeden of derden zet niet b8 D spelen, want dan volgt TXD, PXT gevolgd door Lf4f remise. Een tweede variant is (i.p.v. 2 Kf5 2Keó. 3. b8 DLf4f. 4. Df4: 5. Kf4: Kd7: 6. Kf5, Ke7. 7. Kg6, Kf8. 8. Ld5 en wint. In deze variant mag juist in tegen stelling met de vorige -- niet 3. Pf8:7 ge schieden, want dan houdt zwart remise. Toelichting van den auteur in Tijdschrift N S. B. Eindspel no. 19. (H. Hattison - Riga). Wit speelt en forceert in enkele zetten remise. De witte K. komt pat te staan. 1. a4 Kb6 eenige zet. Immers na Kaó (a4) valt c5 en kan zwart geen dame halen na Kc4 volgt Lf2 en dreigt Tc5, enz. Na Kb4 volgt Tg4 en Lg5. 2. Lf2 I clD. 3. Tc5 I Dc5. Na andere dame zetten volgt door een T-zet aftrek schaak met D. winst. 4. Khl I Df2 ge dwongen. Wit staat pat. Eindspel no. 20. M. Platoff. Wit: Kh8, Lcó, pi. d4 en h4. Zwart; Kg4, Pbl, pi. h7. Wit speelt en wint. Oplossing volgende week. Reorganisatie Nederlandsche Schaakbond. Door het hoofdbestuur van den Nederland- schen Schaakbond werd onlangs een studie commissie ingesteld, die tot taak had, te onder zoeken, of een reorganisatie van den bond in decentraliseerenden zin mogelijk zou zijn en zoo ja, in hoeverre. De commissie, bestaande uit de heeren Mr. Max, Levenbach, J. G. van Burken, H. Boon, W. A. T. Schelfhout (voor zitter) en L. G. Eggink (rapporteur)had bereids 2 vergaderingen, waar de hoofdzaken werden besproken en waarbij men tot alge- heele eenstemmigheid kwam. Na een derde vergadering is men gereed gekomen met het rapport, dat bij het H. B. nu reeds is inge diend. Tournooi te Berlijn, Stand na de vierde ronde Réti 2J/2 (1); Bogoljubow 2y2-, Tartakower 2y2Brinckman 2Niemzowitsch 1J^ (2) Stolz \]/2 (1). Aan „De Problemist" ontleenen we de vol gende biographie over den bekenden Engelschen componist C. S. KIPPING. Geboren te Londen op 10 October 1891, kreeg hij welhaast zijn opvoeding en onderwijs in een van Engelands grootste universiteiten, namelijk deze van Cambridge. Vanaf omtrent 1914 tot 1924 was hij onderwijzer aan ver scheidene Engelsche scholen, tot hij in laatst genoemd jaar benoemd werd tot hoofdbestuur der eener te Wednesbury nieuw opgerichte jongensschool, die op dit oogenblik 140 leer lingen telt. Deze hebben voor den heer Kipping allen een ware genegenheid en dit dank zijn bizondere vaderlijke manier hen te leiden. Nevenstaand vinden wij zijn geliefkoosd en vermaardste probleem (In notatie: W.: Ka4, Ld5, Paó en c6. Z.: Ka8, Tg2, pi. e2. Mat in drie zetten; Manchester City News 1911) een miniatuur, die waarlijk een kunststukje is en een verleidingszet heeft, die vele oplossers zou kunnen misleiden. Zijn eerste probleem werd gepubliceerd in 1907 en sindsdien zagen niet minder dan 1500 zijner composities het licht. Wanneer men zijn werk ontleedt, ontwaart men aanstonds een voorliefde voor taskproblemen, vooral zulke, waarin de zwarte D. een hoofd rol speelt. Zijn voorkeur gaat vooral naar het drie- en meerzettig probleem. Hij is de talentvolle schrijver van de zeer nuttige boeken: „300 Chess Problems", „Selected Gems", „The Chess Problem Hobby". Buitendien besteedt hij zijn vrijen tijd aan het op meesterlijke wijze besturen van het ontwikkeling schenkend maan- delijksch tijdschrift „The Chess Amateur", dat een eereplaats op internationaal gebied heeft weten te veroveren. Ook vindt men hem steeds vriendelijk bereid, zooals door ons reeds on dervonden, zijn hulp en goeden raad te ver- leenen, waar het gaat de schaakproblematiek te helpen verspreiden. Dit alles doet hij op zulke wijze, dat wij hem hier graag den naam van „Gentleman-Editor" betitelen. Wij hopen, dat, ten dienste der problematiek en van ander algemeen nut, hij nog lang en met succes den door hem ingeslagen weg moge vervolgen. „BROMBEER (Wij vermelden nog, dat C. S. K. in tal van jury's betreffende compositie-tournooien is opgetreden. N.) CORRESPONDENTIE. „Animo". 1. Pa3 kan niet, daar dan de W. K. in schaak komt. INGEZONDEN. Zeer geachte Heer Redacteur 1 Hoewel ik, zooals U bekend zal zijn, bij zondere waardeering koester voor de uitnemen de wijze, waarop u de aan uw zorgen toever trouwde schaakrubriek redigeert, moet ik U tot mijn leedwezen mededeelen, dat ik over wegend bezwaar heb tegen het oplossen van opgave n.r. 44 van den probleemwedstrijd. De regels, waarnaar het samenstellen der zooge naamde maximummers plaats heeft, wijken in zoo sterke mate af van de gewone schaak- regels, ja druischen daar zoo diametraal tegen in, dat ik niet mee kan doen aan een dergelijke tegennatuurlijkheidscultus, hoe vernuftig in som mige gevallen de gewrochten dezer puzzlefa- bricage ook mogen zijn uitgedacht. Wellicht zoudt U mij, en ongetwijfeld ver- scheidenen anderen zeer belangstellenden lezers, door een nadere beschouwing dezer materie het genoegen kunnen doen, het bovengenoemde bezwaar te ontzenuwen, waarvoor in dat geval mijn besten dank Met vriendelijke schaakgroeten, verblijf ik, Hoogachtend, Uw lezer, L. G. E. Haarlem, 8 Februari 1928. Volgende week, bij de bespreking van no. 44 zal ik hierover eenige woorden bijvoegen. Wedstrijd Schaakclub »Ons Genoegens Stand na de zesde ronde. Groep I L. Bund F. Nanning J. Hoek J. Vink A. Visser A. Verbrugge Groep II D. Jacobi L. Vink J. Parrée C. Ie Comte G. Bergman G. v. Gelder Groep III A. Kerkhof M. Ëoomsma J. Boomsma W. Nieuwland J. Thielman G.v.d. Wende E o O S. 5 ro "rj E s 6 O v CQ ■0 10 i .01 I 0 i |0 n 0 0 1 Hl 13 11 ui ivmi i i 1 1 13 li 1 1 1 |0| 1 UI 14 1 101 1 1 10! !I!H0| 10 11 100|1| IBIBI2 CS F E xn E O -o c c ei CJ •o c <D O <S1 e a <L> O CU Hl J3 CQ H V schrift van Adrian us Troost, van beroep havenarbeider, wonende te Sommelsdijk, om verlof voor den verkoop van alcohol» houdenden drank, anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteitde oostelijke benedenzaal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sommelsdijk, sectie B No. 1806, plaatselijk gemerkt A 257 en gelegen aan den Oostdijk aldaar. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burge» meester en Wethouders inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J DVN HOLLANDER, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. Sommelsdijk, 6 Februari 1928. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Sommels» dijk brengen ter openbare kennis, dat op 3 dezer bij hen is ingekomen een verzoek' Blijf daarmee toch niet loopen. inker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en ruit bezorgen. Christelijk Letterkundige Studiën. Verzameld doorM. J. Leendertse en Dr. C. Tazelaar. Deel 111 en deel IV. Uitgave van de Uitgevers mij. „Holland te Amsterdam. Beide deeien heb ik met groote belangstelling gelezen. Deel IV bevat drie opstellen, n.l. over Frederik van Eeden door M. J. Leendertse, over Henriëtte Roland Holst door K. H. Miskotte en over Lodewijk van Deyssei door P. J. Molenaar 'k Heb van alle drie dezer studiën genoten. Van Eeden wordt ons in zijn werk zuiver ge' teekend eu over „De Kleine Johanneseen mooie uiteenzetting gegeven. Van Deyssei door zijn volgelingen bovenmate geëerd, wordt hier ook juist beoordeeld. Van Deyssei heett ons proza gegeven, fonkelend van leven en schoonheid, doch op die schoone periode is gevolgd een tijd, dat hij ons goed proza gaf, doch dat niet reiken kan bij het eerste werk van hem. Van Deyssei wordt juist beoordeeld, hem is net onthouden de lof, die hem als kunstenaar toekwam, zonder in de fout te vervallen alles schoon te noemen omdat het van Van Deyssei is. Deel III bevat vier opstellen, resp. over Boutens als lyrisch dichter door Dr. B. Eringa; Albert Verwey door J. van Ham; Mr. Jacob Israël de Haan door A. J. van Dijk; Martinus Nijhoff door J. Haantjes. Ook in dit deel valt te waardeeren de dege studie van de besproken schrijvers. Belangwekkend is ook de studie over leven en werk van Mr. Jacob Israël de Haan. We kunnen deze gaarne aanbevelen. Voor wie iets voor letterkunde voelt, zijn deze werken zelfs noodig. Bij Dichters en Schriftgeleerden, door K. Schilder. Uitgave van de Uitgevers-mij. „Hol land" te Amsterdam. Het is een bundel verzamelde opstellen. Gs leest zoo maar niet in eenen uit. Gelukkig maar ook. Neen, elk opstel leest ge rustig zin voor zin bedachtzaam over en dan gevoelt ge u na elk gedeelte als geestelijk verrijkt. Oe inhoud lijkt verscheiden, toch is er één gedachte, die door alles heen loopt. We zullen de inhoud noemen De Dichter en de Schriftgeleerde; Religieuse of aesthetische ontroering; De paradox in de religie; De Boeddhistische Christus; Mefisto of Satan; „Wij wilden Jezus wel zien"; Onze PsalmberijmingApocriefe Kerstgedachten Anthropomorphe prediking; Over Franciscus- vereering. Wie alleen een boek mooi vindt, dat jagend vlug in boeiende spanning achtereen uitgelezen kan worden, raad ik dit boek ter lezing maar niet aan, doch wie inderdaad genieten kan van een schat van rijke gedachten in fijnen vorm ons voorgelegd, dien raad ik 't dringend aan. Schaf u zeiven dit aan en ge hebt een geeste lijken rijkdom in uw bezit gekregen, die nog dikwijls u verblijden kan. Timotheüs Uitgave van La Rivière Voor hoeve te Zwolle. Reeds te lang hebben we gewacht om het extra verzorgde nummer van dit christelijk tijd schrift ter gelegenheid van de jaarwisseling, te bespreken. Timotheüs is zulk een goede oude bekende onder ons, dat een woord van aanbeveling niet noodig is en toch kunnen we het niet na laten onze waardeering te uiten over de wijze waarop dit blad steeds verzorgd wordt. Timo theüs geeft week aan week iets goeds, iets moois. In christelijke gezinnen behoeven geen neutrale illustraties te komen, we hebben goede illustraties van onze richting. Timotheüs levert elke week daarvan een duidelijk bewijs. Jezus van Nazareth. Harmonie der vier Evangeliën door Dr. Alexander Westphal, ver taald door C. K. Derde druk. Uitgave van het Ned. Comité tot verspreiding van het boekje „Jezus van Nazareth". In 1916 bracht het vreeselijke oorlogswee Dr. Alexander Westphal te Lausanne er toe dit boekske uit te geven om het aan de militairen uit te reiken. Op het slagveld en in de kampen vond dit werkske gereedelijk zijn weg. In het Hollandsch werd het vertaald door Mej. C. M. E. Kuyper. Ten tijde van de mobilisatie werd het ook ten onzent gratis uitgereikt aan de militairen en in de gevangenkampen. De eerste druk telde 10.000 exc. De tweede druk 25.000 exc. En nu beleeft dit werkje zijn derde druk. Deze is overal verkrijgbaar voor 1.25. Spe ciaal voor Evangelisatie is een zéér goedkoopen overdruk gemaakt, waardoor het mogelijk is bij afname van minstens 20 exc. het beschikbaar te stellen voor 60 cent. Voor het samenstellen werd het Evangelie van Lucas gebruikt en werden de andere Evangeliën aanvullend er aan toegevoegd. Het geheel dat zoo verkregen is, achten we een uitnemend middel in dienst der Evange lisatie, dat we daarvoor gaarne, zeer gaarne aanbevelen. Jubileum-nummer van „De Veldbode", ge ïllustreerd weekblad van land- en tuinbouw. Uitgave van Leiter-Nijpels, Maastricht. Gaarne vestigen we de aandacht op dit goed geredi geerde en technisch keurig verzorgde vakblad voor land- en tuinbouw. Het schijnt ons toe, dat wie betrokken is bij land- en tuinbouw, dit blad niet missen kan. Het heeft een breede opvatting van zijn arbeidsveld. De mooie foto's maken het ook voor ieder ander aantrekkelijk. ZWEMINRICHTING OOST-HAVENDIJK TE MIDDELHARNIS. In aansluiting op het vroeger gemelde en ter kennisname van onze aandeelhouders, welke niet ter vergadering kwamen, zoowel als de verdere belangstellenden, diene Dat wij ons plan een grondkapitaal te vormen tot verwezelijking onzer plannen, hebben uit gevoerd en dat wij daarin naar ons genoegen zijn geslaagd. Niet alleen, dat velen zich niet onbetuigd gelaten hebben in onze beide gemeenten om één, verschillende zelfs meerdere aandeelen te nemen, sommigen maakten ons deze bedragen geheel cadeau, terwijl ook zij, die hier vroeger woonden, of de belangen van Middelharnis en Sommelsdijk een warm hart toedragen, zich ook van buiten het eiland interesseerden door het nemen van aandeelen. Eene mooie toezegging ontvingen wij ook nog van ons medebestuurslid Dr. P. Knöps, welke heeft aangeboden, allen welke in onze zweminrichting onder deskundige leiding en toe zicht zwemmen of zwemmen gaan leeren, des gevraagd gratis te onderzoeken in hoeverre zwemmen voor hunne gezondheidstoestand aan beveling verdiend. Aan allen onzen hartelljken dank voor deze zeer gewaardeerde finantieele en moreele steun. Want hoewel wij als bestuur wel vooruit wisten, dat het geheele kapitaal, om een inder daad geheel aan de eischen voldoende zwem inrichting te stichten, niet uit de beurzen der belangstellenden alleen zou komen, het was juist naast de finantieele steun vooral ook de moreele steun, waar wij een onderzoek naar wilden instellen. We wilden weten of er een zoodanige groep van voorstanders was te for- meeren, welke niet alleen hunne instemming met het plan wilden betuigen, want dat is ons gebleken, die zijn er velen, maar die ook in den zak wilden tasten, zoodanig, dat daarop onzen verderen arbeid waardig gegrondvest kan worden. En dit is tot groot genoegen van ons bestuur ruim voldoende gebleken, terwijl zich weer anderen opgaven als begunstigers ad 2.50 per jaar. Verschillende vergaderingen zijn uiteraard gehouden, waarin ons verder werkprogram na der werd vastgesteld en zoo besloten wij de laatste stoot te geven door het organiseeren van een verloting. De toestemming tot deze verloting werd aan H. M de Koningin gevraagd en inmiddels ver kregen. Daarop is een vergadering van aan deelhouders gehouden, waarop naast meerdere punten, tot definitieve aankoop van het terrein werd besloten en de verloting c. a. de prijzen werden vastgesteld. Er zullen uitgegeven worden 9000 loten Het Bestuur: CHR. F. HöSSEN, Voorzitter. H. A. VAN DER MEER, Secretaris. J. M VAN PAASSCHEN, Penningmeester. Van Redactiewege verkort. door W. ESTLANDT. „Heel goed", was 't korte antwoord, ,,'k zal den boekhouder opdracht geven U Uw salaris uit te keeren". Henkema maakte een stijve buiging en ver trok. Even later stond hij op straat. Tegen den avond bezocht Henkema Van der Ham in zijn armoedig stulpje. De zieke lag voor het breede venster in een oud houten ledikant. In de bedstede vond de dokter het te bedompt en te donker, zei vrouw Van der Ham. Een paar viooltjes en margrieten hingen triestig neer over den rand van een medicijn- fleschjezij treurden over hun droevig lot. Henkema schrok toen hij den ouden knecht zag liggen, een verwoesting had de ziekte aan dat lichaam aangericht en hij begreep, dat vrouw Van der Ham bnnenkort ook het halve salaris van haar man zou moeten missen, want ze zou weduwe worden. Maar Henkema sprak vroolijk en opgewekt en hij zinspeelde op een spoedige beterschap. „Als God wil, mijnheer", sprak het nietige mannetje en hij kuchte en kuchte nog eens, totdat hij vermoeid in zijn kuisen zonk. Een oogenblik later greep zijn skelet-achtige hand den rand van het ledikant en draaide zijn ingevallen gelaat naar Henkema, toen herhaalde hij„Als God wil, mijnheer, maar Zijn wil geschiede; voor m'n vrouw zou 'k graag nog wat blijven, maar voor me zelf verlang ik ontbonden en bij Christus te zijn". Henkema ontweek een antwoord op dit ge tuigenis en zei, dat 't nog wel los zou loopen. Vrouw Van der Ham tikte Henkema op den schouder en wenkte hem even in 't keu kentje te komen. Daar toonde ze hem een schaal met eieren en een grooten tros West- landsche druiven. „Dat heb ik wezen koopen van Uw geld, mijnheer", sprak ze zacht en haar vriendelijke grijze oogen vertolkten de dankbaarheid, welke diep in haar hart leefde. 't Deed Henkema goed wat zonneschijn in deze droeve omgeving gebracht te hebben. Toen dacht hij terug aan hetgeen dien mor gen was gebeurd. Hij sprak nog een poosje met den zieke, maar 't gesprek vlotte niet, de zieke sprak een geloofstaal en dit verstond Henkema niet. „Beterschap, Van der Ham, 'k kom je gauw weer eens bezoeken hoor Van der Ham bedankte hem voor zijn gift, maar Henkema maakte een afwijzend gebaar. Aan de buitendeur vroeg vrouw Van der Ham of de patroon niet boos was geworden. „Spreek daar nu maar niet over", zei Hen kema, „dat komt wel terecht". Toen hij thuis kwam, zei zijn hospita hem, dat mijnheer Van Veen aan de deur geweest was, hij had de boodschap achter gelaten, dat hij over een uur terug zou komen. Henkema was blij toen Van Veen kwam, 't was zijn vriend, die hem verstond en hij had behoefte zijn overkropt gemoed uit te storten. Zijn vriend nam tegenover hem plaats aan tafel, schoof zijn donkere haarlokken naar achter en zei„Zoo, ouwe jongen, heb je van morgen weer eenjs gekke dingen uitge haald „Weet je er al van, ja vroeg Henkema. „Ja, 'k heb een collega, nu een oud-collega van je, gesproken, die heeft me ingelicht om trent de historie. Je staat nu dus feitelijk „op straat", zooals de term luidt 7" Henkema knikte bevestigend. „Had je dit nu niet wat beter aan kunnen pakken 7" vroeg zijn vriend. „Je weet", antwoordde Henkema, „dat ik geen mensch ben die alleen beredeneerd han delt, 'k doe de dingen vaak intuïtief". „Helaas wel", zei Van Veen, „en als je je verstand niet het rechthebbend deel schenkt, zal die intuïtie je nog veel schade en leed berokkenen". ,,'t Kan waar zijn", sprak Henkema en hij trok onverschillig zijn schouders op. Maar dan vervolgt hij onstuimig„Toch hoop ik nooit te veranderen, ik houd niet van die koel be- redeneerende verstandsmenschen. Er is genoeg koud-egoistiscb verstand in de wereld, maar er is gebrek aan warmkloppende harten. Het medegevoel voor anderen moet zich in het leven tevreden stallen met een schamel hoekje en het verstand in dienst van den grooten „Ik", de Engelschen schrijven 't met „I" hoofd letter, eischt het leeuwenaandeel voor zich. De wereld is één stuk koud, koel en wreed egoisme". „Amice, wind je niet zoo op, daar bereik je niets mee. Laat ik je even zeggen, dat als de verhouding andersom was, het evenmin goed zou zijn. Gun jij 't verstand maar gerust het leeuwenaandeel, maar wensch, dat het niet in dienst van het egoisme, maar in dienst van het alruïstisch beginsel gesteld wordt. Je weet, ik ben met hart en ziel S.D.A.P.er en je zult me niet beschuldigen egoistisch te zijn, maar toch zou 'k niet graag willen, dat onze partij dezelfde taktiek ging toepassen, die jij van morgen gebruikt hebt. Met den toestand te forceeren, wordt absoluut niets bereikt". Een oogenblik was het stil. Henkema keek somber naar de glimmende punten van zijn molièrejS. Toen sprak Van VeenMaar kom, dat is achter den rug, we hebben nu te zien wat je in de toekomst te doen staat. Heb je al plannen 7" „Nee, nog niet", antwoordde Henkema. „Dan heb ik een plan. Zooals je bekend is, ga 'k binnenkort naar Rotterdam, 'k Geloof dat de omstandigheden er heen wijzen, dat 't beste is, dat we samen gaan, samen op kamers gaan wonen en samen de partij dienen". Henkema zweeg. Hij dacht aan zijn ouders en aan zijn meisje. Van Veen stoorde hem niet in zijn ge- dachtengang, rustig rookte hij zijn sigaar. Eindelijk vroeg Henkema „Dus je wilt, dat ik socialist wordt?" „Weineen, jongen, dat kun jij nooit worden, want je bent 't al 1" Henkema leunde met de hand onder het hoofd. Weer stond hij op den tweesprong des levens, maar nu was de tijd aangebroken, dat hij een keuze moest doen en die was moeilijk, niet voor zichzelf, maar hij dacht aan zijn betrekkingen en' vooral, hoe zou zijn Marie dit opnemen 7" ,,'k Zou wel mee willen, Rotterdam trekt me wel aan, maar 'k heb geen betrekking", zei hij ten slotte. „Dat is 't ergste niet", antwoordde zijn vriend, „voorloopig kom je bij mij en samen zien we voor jou naar een positie uit, 't zou me zeer tegenvallen, als er in Rotterdam geen betrekking voor je open was. Je weet, dat ik al meer gesproken heb over dit plan en de gelegenheid is er nu prachtig voor. Wat zou je ten slotte langer in Leeuwarden moeten doen 7" „Laat ik je voorstel een paar dagen in be raad nemen", zei Henkema. ,Accoord amice, over een paar dagen weet ik je beslissing dus. Laten we er nu dan verder over zwijgen. Heb je zin een wande ling te maken, 't weer is te mooi, om er niet van te genieten". „Best", zei zijn vriend en samen zochten ze een landweg op, waar 't stil was. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3