ISEIIOS lOIIIILSEI 25 CIS. floot dett J}otid(i<i VAN ROSSEM's 15 tb. pm kalf oas llll HIHEIZIIIIIL Lichte Baaitabak Moniisch UteoKoverziom. Ingezonden. V erkoopingen. 't mrCdoei i&defiewt GENESIS 39 9b. III. Brieven van een Christen-arbeiider. In patent verpakking Morst niet, scheurt niet Maakt geen kort Gemengd Nieuws* wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft heter zitten sass ISWElllBIiBBBSBBBBBflBBB cancaneerde over het tooneel alsof ze een ton onder zich liet rollen, dan wel, of de vloer uit niets dan gladde raderen bestond, waar de voet geen seconde op „beklijft". Ons land schijnt niet de „eer" te hebben, haar te zullen ontvangen. De correspondent troost echter zijn landge- nooten met het heugelijk feit, dat reeds vele Nederlanders haar te Parijs gezien hebben. Gelukkig Aldus wordt althans nog de eer der natie gered, 't Zou ook al te bar zijn als wij, die toch al de „Chineezen van Europa" genoemd worden, totaal niets van die neger- grimassen aanschouwd hadden Intusschen blijkt zelfs deze correspondent geen onverdeeld aanbidder van de negerin te zijn. Sommige uitlatingen van hem wekken althans dezen schijn. Wat voor ons echter van belang is, is het verband, dat hij legt tusschen deze negeraan bidding en den wereldoorlog. Hij zegt, dat de „negerkunst" om en bij het einde van den oorlog opgekomen is. Het oude Europa had ten gevolge van den oorlog zijn „beste sappen verloren' In het besef van de massa had de beschaving bankroet gemaakt. Ze zoekt het tegendeel van de oude normen. Hoe eer hoe beter wilde ze aan de obcessie van die afschuwelijke herinneringen ontsnappen en d e „negerkunst" in al haar gedaanten bood zich daartoe aan. Haar dissonanten en haar dansmuziek, de kinderlijke barbaarschheid van die verfijnde en primitieve plastiek, de argeloosheid in de perversiteit (verdorvenheid) dit alles was het welkome tegenwicht op een barbaarschheid, die zich op verwoesting had afgebeuld. Met Josephine Baker brak een nieuwebeschaving voor Europa open. Het is niet toevallig, dat het land, dat het sterkst aan den vorm hecht en het meeste onder den oorlog leed, haar het eerst aantrok en op haar vaardigheid het scherpst reageerde. Aldus ontleed deze correspondent het psy chologisch, het zielkundig vraagstuk, hoe een beschaafde wereld in aanbidding kan neerzinken voor het aan alle beschaving gespeende heiden dom. Ik geloof, dat er in deze fijne ontleding van dit proces een groote kern van waarheid ligt. Onze wereld is zat van zichzelf, zooals de groote man, wiens denkkracht gespannen is ge weest, wiens geestelijk en zedelijk leven fiasco geleden heeft, reactie zoekt in 's levens don kerste zelfkant. Maar dat is dan wel een reactie van het allerminste soort. Een reactie waarvoor ook wel gevreesd is, door hen die niet vreemd zijn aan het Goddelijk Woord, dat ons mededeelt hoe de duivel, wan neer hij uit het huis gejaagd is, straks weder keert zevenvoudig in getale, om het gereinigde huis weer in bezit te nemen. Vreeselijk is het wanneer het oordeel luiden moet„Zij zijn geslagen, maar hebben geen pijn gevoeld 1" Europa, zal dat uw oordeel zijn UITKIJK. „Hoe zou ik dan dit een zoo groot kwaad doen en zondigen tegen God 1" (Slot). Wij zagen, hoe Jozef tot de zonde werd aangepord, en hoe hij in Gods kracht de verzoeking wederstond. En wat was nu de uitkomst Hij werd niet beschaamd, maar rijkelijk van God ge zegend, zoodat zijn laatste beter was dan zijn eerste. 't Ging echter niet, zooals wij 't ver wacht zouden hebben. De weg leidde door de diepte naar boven. Wij kennen de geschiedenis. Potifar's vrouw, door Jozefs weigering diep beleedigd, keert de rollen om door hem te beschuldigen, zoodat hij in de gevangenis geworpen wordt, 't Schijnt wel, dat 't met hem gedaan is. Maar juist die diepe verne dering werd het middel tot zijn ver hooging. God was met hem. Hij vond genade in de oogen van den overste der gevangenis, werd door een won derlijke leiding Gods uit den kerker bevrijd en klom tot hooge eer, ja werd de redder van zijn volk. Dat zou hij nooit geworden zijn, indien hij in Poti far's huis gebleven was, en aan de verzoeking gehoor had gegeven. Zoo werd aan hem bevestigd, dat zij die God eeren door Hem geëerd worden. Hieruit valt voor ons dit te leeren, dat wij, zoo wij God voor oogen hou den, niets te vreezen hebben. Wel wordt ons niet verzekerd, dat het einde voor ons even heerlijk zal zijn als voor Jozef, maar hiervan mogen wij zeker zijn, dat wij met God niet beschaamd zullen uitkomen. Die Hem vreest, moet rekenen op verdrukking; in vele ge vallen krijgt hij de wereld tegen zich. Die Hem meer gehoorzaam is dan den menschen, zal deswegen bespot wor den en nadeel lijden; hij zal de vijand schap des werelds opwekken en soms zal 't schijnen, alsof hij met God te gehoorzamen ten gronde gaat. Maar de Heere zal hem niet verlaten, hem Zijn gunst niet onttrekken, hem uit helpen uit allen nood. Het einde zal voor hem wel zijn. Maar omgekeerd is 't met hem, die naar den lust van zijn hart leeft en de wereld volgt. Vaak behaalt hij eer, de gunst van menschen, gewin uit be drog. Schijnbaar is hij gelukkiger dan menig christen. Maar straks zal 't an ders zijn. Eenmaal zal hij God tegen zich vinden en onder Zijn toorn ver gaan. Zijn lachen wordt veranderd in weenen. De goddelooze heeft geen vrede, de droetheid der wereld werkt den dood. Gods weg met Zijn volk is vaak don kerker. Soms is 't, alsof alle dingen tegen hen zijn. Maar het einde zal alles goed maken. Het einde zal vrede zijn. En wat kiezen wij nu den weg der zonde of het pad van Gods geboden Hoe staan wij tegenover de verzoeking: geven wij haar gehoor of wederstaan wij ze Laten wij ons medesleepen door de lokstemmen der wereld ot sluiten wij er ons oor voor Dat wij den Heere steeds voor oogen hebben, dat wij.Hem vreezen en bedenken, dat Hij ons ziet en kent en al wat wij gedacht, gespro ken en gedaan hebben eenmaal in het gericht zal komen. Dat wij, als de ver zoeking op ons afkomt, met Jozef spre ken: „Hoe zou ik dan dit een zoo groot kwaad doen, en zondigen tegen God 1" Satan heeft het oog op ons geslagen altijd en overal om ons te verderven. De Heere roept ons op tot den strijd, want zonder strijd wordt de verzoeking niet overwonnen. Dat wij steeds op onze hoede zijn, wakende in de gebe den. Alleen door Gods kracht kunnen wij staande blijven. Dat wij de verlei ding ontvluchten, evenals Jozef die zich weg maakte van de plaats, waar het net voor hem gespreid werd. Onze jonge menschen inzonderheid moeten van Jozef leeren de zonde te vlieden; de plaatsen der verzoeking te mijden, wanneer dat mogelijk is. Nie mand begeve zich onnoodig in de ver zoeking. Moeten ze soms wezen, waar hun gevaar dreigt, dat ze niet gaan in eigen kracht, maar God biddende, dat Hij hen beware. Heeft iemand het leven lief, hij vreeze God boven alles en houde Zijn geboden in waarde. Die Hem kent in Zijn wegen, het zal hem wel gaan. Ook tot Gods volk komt de ver maning den duivel te wederstaan. Moeten wij ons beschuldigen van na latigheid en roekeloosheid, belijden wij 't voor God en keeren wij terug van een weg, waarop niets dan onheil te wachten is en de vrede onzer ziel ver stoord wordt. Een heilige vrees tegen God te zondigen houde ons van het kwaad terug. Gods kind zondigt niet ongestraft. Wat de Heere voor ons geweest is en aan ons gedaan heeft dringe ons hoe langer hoe meer de zonde te haten en te vlieden. Zijn Zijn weldaden niet groot Heeft Hij ons niet liefgehad, ons gezocht. Zijn Zoon voor ons gegeven Is Hij niet waard dat wij Hem liefhebben en dienen Is er geen reden te vragen: wat zullen wij Hem vergelden voor al Zijne wel daden Zijn wij niet het eigendom van Christus, gekocht met Zijn dierbaar bloed En zullen wij dan niet vreezen Hem te onteeren, die ons een God van volkomen zaligheid is In dezen brief gaat het over de vraag wat is Kapitali s m e Ook hieromtrent vor- I men velen zich verkeerde denkbeelden. Men noemt vaak iemand „kapitalist" omdat hij veel geld heeft, een ander omdat hij een hoog inko men heeft, een derde omdat hij een fabriek heeft of een groot bedrijf, al werkt hij met verlies. Dan moet er ook rekening mede worden gehou den dat 't kapitalisme alle eeuwen verschillend is geweest. Er is een kapitalisme van de 12e, een van de 16e eeuw en een van den modernen tijd. Wij bedoelen thans het kapitalisme, dat zijn ontstaan vindt in de uitbreiding en de ont wikkeling van de industrie, v.n.l. toen deze zich uitzette door de uitvinding van het stoombedrijf. Deze twee behooren bij elkaar, want de ma chines waren heel duur en slechts groot-bezit- ters konden ze zich aanschaffen. Het is ech- I ter precies hetzelfde stelsel van industrie met patroon en arbeider van vroeger, doch op groote schaal. Het merkwaardige hiervan is, dat de overgang soms moeilijk is aan te geven. Het ging soms geleidelijk, soms plotseling. Ook in het eene land anders dan in het andere. In de eene streek vroeger dan in de andere. In het eene bedrijf allang en tegelijk inhetzelfde land. in een ander bedrijf nog heelemaal niet. Er volgt ook uit, dat in een zelfde land in een. zelfde tijd het klein bedrijf bloeien kan en daarnaast het kapitalistische grootbedrijf. Bo vendien kan en dat gebeurt vrijwel altijd de landbouw er bloeien, waarin weer geheel andere verhoudingen zijn en aindere regels gel den, waar de „agrarische" toestanden nog heer- schen. Alles tegelijk, naast elkaar, door elkaar. Maar, hoor ik misschien vragen, wanneer is dan een land of een tijd „kapitalistisch" Ja, wanneer ge daarmee bedoeltwaar en wanneer is alles kapitalistisch dan inoet ik antwoorden: nooit en nergensMaar gewoonlijk bedoelen, wij het anders. Wij noemen een tijd of een land „kapitalistisch" als het indruatrieele grootbedrijf daar de toestanden beheerscht. Om U enkele voorbeelden te noemen Engeland en Duitsch- land zijn al vele tientallen van jaren kapita listisch, Rgsland is het nooit geweest en is het nog nietFrankrijk en Italië zijn het in den laatsten tijd geworden. Pas dus op, wanneer men U het kapitalisme als één geheel afge rond, kant en klaar wil voorstellen, dat men tusschen kapitalisme en socialisme kiezen moet als de twee eenige mogelijkheden, hoewel er immers veel meer mogelijkheden zijn. Maar daarnaast moet ge wel bemerken wat een ge weldige beteekenis er in het optreden van het kapitalisme zit. Ge zult' als vanzelf zien, hoe uit het kleinbedrijf het grootbedrijf door stoom en electriciteit is ontstaan. Ook hoe met dui zenden het arbeidersgetal is gegroeid. En nu Nu wordt de groote kapitalist, de bezitter van al die midelen, veel meer baas dan vroeger over zijn arbeiders. Nu worden ook de vragen klemmender dan voorheen wie de arbeidsvoorwaarden vaststelt wie over loon en werktijd beslist, of de arbeider vrij is, dan wel gebonden enz. Maar er is nog iets. Iets nog ernstiger. Met machinale in het bedrijf kan er gewerkt worden bij dag en bij nacht, op Zondag en in de week. Vroeger niet, toen moest de arbeider zijn rust hebben. Doch ook in dat machine- werk is allerlei, dat een vrouw en een kind evengoed kan doen als een man. Het nam het zwaarste mannenwerk over, zoodra maar het kraantje werd gedraaid, of de hevel omgezet. Enfin, toen het kapitalisme kwam, bedreigde het de arbeiderswereld met al die vroegere on gekende rampen van vrouwen en kinderarbeid, nacht en Zondagwerk; langen werktijd en uit mergeling lage loonen en ellende. Dit alles behoefde niet te komen het zit niet onlosmake lijk aan het kapitalisme vast. Dit zal ik u in een nader schrijven nog wel duidelijk maken. Maar het kon komen. En het kwam Wat toen Dat is nu de sociale kwestie. Denk er aan sociale kwestie, dat heeft nog niets te maken met het socialisme. Velen denken dat dit hetzelfde is en verwarren steeds weer de twee woorden. Maar dat geeft aanleiding tot groot misverstand. Daarom zal ik in een vol genden brief het onderscheid tusschen sociale kwestie en socialisme even aanstippen. EEN CHRISTEN-ARBEIDER. AMBACHTSSCHOOL voor Overflakkee en Goedereed te Middelharnis. Het jaar 1927 zal in vele opzichten als een zeer bijzonder jaar in de geschiedenis van het Ambachtsonderwijs op Flakkee geboekstaafd blijven. In 1927 kwam namelijk de Ministirieele goedkeuring op het einde 1922 in behandeling zijnde reorganisatie- en uitbreidingsplan der school, waardoor het geheel in aansluiting zal worden gebracht op de eischen welke de tech niek tegenwoordig aan de vakopleiding stelt. Hoewel ook het reeds bestaandezal worden verbetert, o.a. zullen in de smederij niet minder dan 12 nieuwe vuren komen met ondergrondsche rookafzuiging, exhauster en ventilator, een veer- hamer etc., zullen na de voltooiing aanwezig zijn o.a. afdeelingen voor machinale hout- en ijzerbewerking, in welke afdeelingen een col lectie van de nieuwste hout- en ijzerbewer- kingsmaterialen geplaatst worden; het geheel aangedreven door een 15 P.K. Tangij Ruwolie- motor, staande in een afzonderlijke machine kamer. Zoodat Timmerlieden, Smeden en Machine bankwerkers nu een geperfectioneerde opleiding krijgen. Een projectie-afdeeling met een schitterend Ernemann toestel, geschikt voor lantaarnplaten, Epidiascopische projectie en film, gevoed door een benzine electro agregaat, direct gekoppeld met een Pöge gelijkstroom Dynamo met ven tilator, ten dienste van het aanschouwelijk on derwijs in alle vakken. Verder zalen voor permanente tentoonstel ling, magazijnen voor leermiddelen en modellen, waschafdeelingen, waterleiding, magazijnen voor hout en ijzer en tot slot zeker niet het minst belangrijke eene afdeeling voor Auto-, Motor- en Rijwieltechniek. Het is juist de geheel nieuwe afdeeling vooi auto- en motortechniek waar ik meer speciaal de aandacht op wil vestigen, omdat hierdoor voor een onbeperkt getal jongens, welke op dit terrein een goede vakopleiding hebben ge noten, een even onbeperkt arbeidsveld nog vrijwel braak ligt. De auto- en motortechniek heeft zich in 20 jaar over den gehelen aardbodem verspreidt, ter wijl het gebruig zich nog geregeld met buitenge wone getallen uitbreidt. Een statistiek, hierover gepubliceerd in het „Utrechtsch Nieuwsblad", geeft aan, dat op 1 Januari 1924 bijna 60.000 motorvoertuigen in Nederland in gebruik waren, ongerekend de motortractors; dat in Nederland gedurende 1924, 8500 personenauto's, 525 vrachtwagens, 3500 motorrijwielen en 252 chas sis werden ingevoerd, met een gezamenlijke waarde van 24.5 milioen gulden en dat voor de behandeling, herstel en deskundige montage van al dat materiaal in vergelijk gesproken nog zoo goed als geen onderlegde krachten aanwezig zijn, omdat er tot voor zeer korten tijd geen gelegenheid tot volledige opleiding van deze was. Om deze reden is er voor heden, doch ook voor een lange toekomst, groot gebrek in de geheel auto- en motorindustrie niet alleen in de stad, maar vooral ook op het platteland, aan goed geschoolde arbeidskrachten en hier van moeten ook onze Flakkeesche jongens pro- fiteeren. Door hoofdpersonen uit de automobiel-indu strie is mij verklaard, dat zelfs in een stad als Amsterdam niet minder dan 70 zegge zeventig procent, der automobielen, vracht zoowel als luxe auto's, niet zuiver loopen, en de gevolgen ondervinden van niet voldoende deskundige montage, hetwelk jaarlijks kapitalen in die bedrijven aan verlies beteekent. Het is dan ook de automobiel-industrie zelf, welke noodgedrongen door gebrek aan goed onderlegd personeel de grootste stoot tot in voering van dit onderwijs op onze scholen gaf en waardoor in 1925 de Minister van O., K. en W. zijn goedkeuring hechtte aan het plan het onderwijs in de auto-, motor- en rijwiel techniek aan onze Ambachtsscholen te verbinden zoodat onze Ambachtsschool te Middelharnis het nog bij haar uitbreidingsplan kon invoegen en daarmede (na de algemeene goedkeuring van Z. Exc.) tot de eersten behoort; daar mede eene nieuwe groote groep van jongens S op ons eiland de gelegenheid gevende een mooi en zeer aantrekkelijk vak te leeren, mooi door zijn prachtige techniek wat de demontage, het herstellen van de onderdeelen of ook wel de montage uit de samenstellende onderdeelen be treft. Maar ook mooi door deze samenstellende onderdeelen te monteeren tot de schitterende voertuigen, waarvan we er dagelijks in diverse vormen en kleuren langs onze wegen zien gaan, en daarbij aantrekkelijk door het be proeven, het leeren onderhouden en niet te vergeten het leeren rijden met verschillende wagens, waarvoor een bescheiden autopark als eerste oefenterrein tevens bij de school wordt ingericht. Om daarna straks, na de school met diploma verlaten te hebben, als degelijk voorbereid leerling, auto-, motor- en rijwielmonteur een goed betaalde positie in deze industrie te kun nen veroveren, met nog uitgebreide perspec tieven. Er moet echter uiteraard nog veel voor deze geheel nieuwe afdeeling voorbereid worden, o.a. het inrichten van de garage, het aankoopen van leermiddelen, het aanstellen van een leer- aar, enz. enz. Alles moet zijn studie en voor bereiding hebben. Allereerst moeten we echter in verband met in dit artikel medegedeelde weten hoeveel leer lingen we voor de verschillende vakken krijgen. Daarom zal de inschrijving van nieuwe leer lingen dit jaar plaats vinden van 1 tot 6 Maart a.s., van 8.30 tot 12 en van 1 tot 3.30 uur, aan de Ambachtsschool te Middelharnis. Hierop de aandacht der ouders en de toe komstige leerlingen te vestigen, was de be doeling van dit artikel, want men kan zijn zoon nu in doen schrijven als leerling voor een der volgende vakken 1. Timmeren; 2. Huis en Hoefsmeden; 3. Ma chine Bankwerken; 4. Auto-, Motor- en Rijwiel techniek, en de voor 2, 3 en 4 daarbij voor onderling verband noodige practische vakken; 5. Schilderen. Bij de vakken van de metaalbewerking, zoo als de onder 2, 3 en 4 bedoelde vakken ge meenlijk worden genoemd, vermeldden we: „de daarbij voor onderling verband noodige prac tische vakken". Ter verduidelijking diene het volgende De leerlingen van al deze drie vakken krijgen om te beginnen hetzelfde onderwijs. Een ma chine-bankwerker moet wel degelijk ook vuur werken of te wel smeden leeren, al wordt hij ook later geen speciale vuurwerker of smid. De smid, welke straks speciaal huis- en hoef smid wordt, krijgt ook bankwerk. En zoo is het ook met de aanstaande auto-, motor- en rijwielmonteur, hij krijgt zoowel vuur- als bank werk, omdat dit absoluut bij de grondige uit oefening van zijn vak noodig is. Resumeerende krijgen alle genoemde vakken der metaalbewerking eenzelfde voor-opleiding in vuurwerken, bankwerken, autogenisch las- schen en snijden etc. Deze voór-opleiding duurt ongeveer een jaar en daarna gaat ieder meer speciaal verder in het vak zijner keuze. Wij moeten echter reeds direct bij de in schrijving nu weten welk vak de leerling zich gekozen heeft, wij zorgen dan voor het ver dere. Men late dus nu zijn zoon het vak zijner keuze bepalen, opdat men weet wat men wil bij de inschrijving van 1 tot 6 Maart a.s. Zie voor verdere inlichtingen en bijzonder heden de advertentie in dit blad van 18 en 25 Februari a.s. De Directeur der Ambachtsschool voor Overflakkee en Goedereede te Middelharnis, CHR. F. HöSSEN. In „De Telegraaf" heeft de heer J. N. Bur ger, de directeur van verschillende rubbermaat schappijen, en iemand die algemeen beschouwd wordt als er veel van af te weten, een artikel geschreven oveh „De Wereldïubberpositie." Deze beschouwing lijkt ons van veel beteekenis vooral omdat zij niet te veel in de toekomst tracht te kijken, docht het tegenwoordige neemt als de basis voor de volgende uitspraken le. Voor een daling van beteekenis beneden het tegenwoordige prijsniveau bestaat geen en kele aanleiding 2e. Een krachtige prijsstijging als gevolg van verhoogd gebruik tegenover een lagere productie in 1928 kan worden tegenge houden zoolang de Amerikaansche rubberpool over voldoenden voorraad beschikt3e. Zelfs bij handhaving van het tegenwoordige prijsni veau opent dit voor den producent voor het thans ingetreden jaar een gunstig aspect. Wanneer wij die uitspraken van den heer Burger op onze wijze resumeeren, zouden wij in het kort kunnen zeggen Er zal wel niet veel verandering komen. Beurs en publiek schij nen hiervan al evenzeer overtuigd, gezien het feit, dat de handel in rubberaandeelen nog steeds inkrimpt. Men is van oordeel, dat de dividenden in de komende maanden lager zul len zijn dan zulks vorig jaar het geval was, zoodat men geen aanleiding vindt om de aan- deelen al* speculatieve belegging te koopen. Opmerkelijk is het, dat men tot deze slot komt voor ongeveer alle cultuuraandeelen 0ni Suikeraandeelen schijnen zeer langzaam voorzichtig te worden gelikwideerd, Waartoe positie van de suikermarkt zeer zeker aan] ding geeft. Het is daarom uiterst Stil, en omzetten ten onzent zijn ongeveer niet van k teekenis. Dezelfde berichten ontvangen wii C New-York. Directe koopers schijnen er hg1"' niet meer te zijn. Uit Soerabaya seint men en dan dat de stemming vaster is, doch bori T ten omtrent afdoening komen niet door p' schijnt zelfs geen belangstelling te bestaan voo' kleinere partijen van 500 of 1000 ton. \ty-- gelooven niet, dat de Visp niet verkoopt, oj dat zij hoogere prijzen verwacht, doch uits|ui" tend, omdat zij geen biedingen ontvangt, Pb mag nog direct geen onrust baren, de suite zal zijn weg wel vinden, doch het bewijst eb de groothandelaars lagere prijzen verwachten Ter beurse ondervindt de olie-afdeeling 2ec veel belangstelling. Men bemoeit zich thans niet meer met papieren met min of meer fa„ tastische mogelijkheidskansen, doch men is nó interesseerd te weten hoe 't gaat met de Konin klijke. Waar de steun vandaan komt is niet naspeurbaar, doch niettemin is zij aanwezig. Anders zouden Olie's ongetwijfeld reeds veel lager zijn geWeest, onder invloed van de ver- koopen voor rekening van het publiek. Verdet koersreactie kan naar onze meening niet uitblij ven. Zonder te willen beweren dat wij op de hoogte zijn van de politiek der Standaard Oil durven wij toch zeggen, dat zij zich geen strijd had laten opdringen aan de Russische olie, jn. dien zij dien strijd had willen ontloopen. Men is ter beurse uiterst benieuwd naar het slotdi- vidend. Velen meenen dat de slotuitdeeling dezelfde zal blijven terwijl anderen van oordeel zijn, dat deze wel eens zeer belangrijk zou kun nen worden verlaagd. Immers, elk procent di vidend beteekent ongeveer 4 millioen gulden en men acht het zeer waarschijnlijk, dat de Europeesche combinatie gedurende de periode van strijd zoo sterk mogelijk zal willen blijven. Daarom lijkt de kans, dat het dividend zal mee vallen, ons uitgesloten. Op de locale markt blijft men van oordeel, dat de vooruitzichten van handel en industrie goed zijn. Als gevolg daarvan laten ongeveer de geheele industrieeele markt en die der han delsvennootschappen stijgingen zien. Op de Amerikaansche markt blijft het ge worstel naar hoogere prijzen voortduren. Wij kunnen niet anders dan opmerken, dat dit op den duur steeds moeieüjker moet worden, en dat er in Amerika steeds meerderen komen, die 'met het oog op de diverse disconto-verhooging, voor een oogenblik de kaarten op tafel leggen, en de séance als geëindigd beschouwen. Welis waar heeft de Amerikaansche markt voor onze beurs geen directe groote beteekenis, doch een reactie zou ook hier nawerking moeten hebben, omdat reeds vele afdeelingen op het doode punt zijn aangeland. Op Zaterdag 11 Februari 1928 des namid dags 2 uur te Ooltgensplaat, aan de kaai, van een groote partij sloophout, afkomstig va "l zeeschepen, taek-, eiken» en grenenhout, ai. planken, balken, ribben, scuutten, deuren, luiken, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Maandag 6 Februari 1928, 's avonds uur, te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, veilingen op Maandag 13 Februari 1928, 's avonds 7 uur, te Dirksland, ter herberge van J. Vermeulen, afslag vanEen huis met schuur, erf en grond, te Dirksland, aan de Oostzijde van de Voorstraat en uitkomende aan de Tuinstraat, kad. Sectie B nr. 149, groot 3 Aren 30 centiaren, waarvan schuur onverhuurd en het huis bij de week verhuurd in 2 gedeel ten voor 5.75 tezamen, in 2 perceelen en combinatie. Ten verzoeke van den heer B, H. Sloot te Rotterdam. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 8 Febr. 1928,'s avonds 7uut te Dirksland, ter herberge van H. v. d. Doel veiling en op Woensdag 15 Febr. 1928, des avonds 7 uur te Dirksland, ter herberge van J. Keuvelaar afslag van een huis met schuur, wagenhuis, waschhok, tuin, erf en grond te Dirksland, aan de J uiianalaan, kad. sectie Bks No. 1912, groot 5 A. 86 c.A. in één perceel,'- ten verzoeke van Mej. de Wed. J. Slolk, Dirksland, en kinderen. Notaris VAN DER SLU1JS. Verhuring bij inschrijving voor 5 of 7 ja» ten naar verkiezing, van 2.54.00 H.A. weiland te Biert a/d Smalle velddam, direct ingaande. Inschrijvingsbiijetten gesloten m te leveren vóór of op Woensdag 15 Februari 1928, ten kantore van ondergeteekende te Zuidlaod. Notaris C. LOEFF. Woensdag 22 Februari, des voormiddags 10 uur, te Goedereede aan de Molenstraat, van 7 paarden, w.o. een Stamboek«Merrie, 13 stuks vee, landbouwgereedschappen, werklui' gen en machines, mestput, klaverhooi, wit» hooi enz. Ten verzoeke van den heer H. van Asperen. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving voor 7 jaren,in» gaande blootschoof en 25 Nov. 1928, van 18.08.05 H.A. bouw» en weiland in 10 pet» ceelen, onder de gemeenten Abbenbtoek, Zuidland, Geervliet en Oudenhoorn, behoo» rende aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem, te Zuidland. Inschrijvingsbiljetten gesloten in te leveren vóór of op Zaterdag 25 Februari 1928, ten kantore van ondergeteekende. Notaris LOEFF. Op nader te bepalen datum zullen worden geveild de onroerende goederen van den beer C. C. Bruggeman te Middelharnis, gelegen in de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk en Stellendam. Notaris VAN BUUREN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Wielrijder door een trein gegrepen. Dinsdagmiddag heeft op een onbewaakten overweg tusschen Maarssen en Breukelen een ernstig ongeluk plaats gehad, meldt het „U-D- Een bediende van de firma Albert Heyn te Utrecht wilde op de fiets den overweg Pzs' seeren, toen hij gegrepen werd door den sne' trein van Amsterdam naar Utrecht, die daa om 2.11 moet arriveeren. De man werd doo^ de locomotief gegrepen en een eind weegs mee' gesleurd. De trein stopte onmiddellijk en <je personeel hield zich met het slachtoffer, zeer ernstig gewond was, bezig. Er kwam e ter spoedig hulp opdagen en met een kwar vertraging kon de trein naar Utrecht ver gaan. De toestand van den wielrijder is '°r" wekkend. indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2