(3ij Scheren PUROL Kerk en School. Vissctierij. Burgerlijke Stand Buitenland. Gemengd Nieuws. I Nieuws. Van onze adverteerders. i lekte zeugen is be- Ie andere rubrieken vette varkens ziin Februari 1927. ing is in deze pro. ugen plm. 25 Pct voorloopvarkens 15 a 20 pct.. voor plm. 10 pct. linie is een vrij ge_ nemen. ering der gedekte t, oplegers en vette varkens en zouters lering bedroeg hier 20,pct' de bi9gen s plm. 20 pct., de de vette varkens opleggers, waarvan e, bedroeg de ver- eugen, loopvarkens en voor de biggen al gedekte zeugen at der biggen met iet 6 pct. der op- vette varkens met 3 pct. meer aan- 927. kte zeugen vermin- en zijn er in Noor- 15 pct. en in het (varkens zijn er in deel der provincie t aantal opleggers leen verandering en 0 pct. minder dan tvens kan de ver- inde groepen over rden voor gedekte (or biggen op pjm. op 1015 pct. en vette varkens op eesch was in 1927 eg 51 millioen K.G. en K.G. gezouten dieren, tegen 28.5 sch, 35.5 millioen 843 levende dieren wicht der levende p 10 millioen K.G., uitvoer dus 110.5 bedragen, of rond in 1926. in hoofdzaak zijn d, dat de varkens t een gewicht van vroeger een groot it bij een gewicht de uien besteedt ze gemeente 10, pelen 6 en voor 1. L. des avonds 7 uur, lhier de uitreiking laid bij de laatste tonder Vrijwilligen nelsdijk en Middel- and onder leiding plaatselijke Land- itbaren Heer L. J. jeenkomst met een gelukkige prijs- rijwiellantaarn, 2e •temonnaie 3e pr. 4e pr. A. Vis van 5e pr. W. Vroeg- C. Sluij een asch- een tabakspijp 8e tabakspijp 9e pr. 10e pr. J. Schelle- J. Tieleman een tol een zaketui en aketui. er is in deze ge naakt wegens bal den correspondent gemeente 10 werk- reven. uit deze gemeente :n en paardepeen. teer P. Jongekrijg nelsdijk, heeft een en wondje aan zijn op te zetten begaf e bloedvergiftiging der arbeidsbemid- loos doen inschrij- (evisschers. ïouders ligt gedu- gemeentesecretarie fenisfonds zijn aan Vroegindeweij, be- commissaris. We ide niet meer her- :r bevolking in Ja- Buis en gezin van had het ongeluk :on ze weer op het dat geneeskundige rn. ran den heer J. C. jande aan de Wil- loor M. Mooijaart A. Ras slaagde voor coupeuse, woonhuis voor A. R. Bakelaar voor Welle, metselwerk •werk. >tad aan 't Haring- naakt wegens het R.T.M. lichting 1929 zijn anen ingeschreven. Januari een neer- i.M. in Jan. van 1 m H. _a_ week ver- J.L. peen. stonden vorige I* stierf een veu- verzekerd- steedt men in de-e ior de uien Alhier is opgericht een mannenkoor ge- i "md Advendo met aanvankelijk 32 leden, on- f leidinq van den directeur De Graaff. Voor tter is J- van den Heuvel, Secr. P. Hokke Cz. n nninnmeester L. van der Griend, Commissa- P«en S. van den Doel en P. van der Stelt. yoor de nationale militie lichting 1929 -ijn 39 personen ingeschreven. OUDE TONGE. Voor den dienstplicht heb ben zich alhier 28 personen aangemeld. Op de gehouden conferentie van de R.K. moderne landarbeidersorganisaties eenerzijds de patroonsorganisaties anderzijds is men e>t tot overeenstemming kunnen komen, om trent het loon en de arbeidsvoorwaarden over iq98-1929. A]s een bijzonderheid kan gemeld worden jat de eerste motorschuit alhier een radiotoe- Stel-b De timmerman F. Qsseweijer alhier zal voor eigen rekening 3 woningen bouwen aan je tramweg. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van bier vervoerd6000 balen uien en 1000 balen ^ee_ Het zoontje van den heer J. Noteboom viel j.l. Maandagmiddag in de Kerkgracht. Waar het ongeval direct werd opgemerkt, sprongen een tweetal grootere jongens te water om den onqelukkige op het droge te brengen, wat hun evenwel niet gelukte. De jongeheer P. Waling die daar juist per rijwiel passeerde, begaf zich 00k te water en slaagde er in het ventje al zwemmende op den kant te brengen. Waren deze redders niet toegeschoten, voorzeker zou t ventje verdronken zijn. Een woord van dank aan die jongelui, die zich in de met veel water qevulde Kerkgracht begaven om het ventje te redden, is hier zeker wel op zijn plaats. Door de firma W. L. D. van Eesteren, bakkers alhier, is aan het gemeentebestuur ver- qunning gevraagd tot het verbouwen van een tweetal woningen achter hun bakkerij tot ga rage. DIRKSLAND. A.s. Woensdagmiddag zal on het plein der o. 1. school de keuring van trek honden worden gehouden. Bij publieke veiling door notaris van der Sluys werd het woonhuis aan de Voorstraat ten verzoeke van den heer B. H. Sloot te Rot terdam ingezet door den heer C. van Marken- steyn op 2425.en een schuur aan de Tuin straat door den heer D. Mooijaart op 1080. Tegen een ingezetene is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet in acht nemen van de verkeersregels. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de veldvruchten als volgtuien 8.50, aardappelen 6.— en koepeen 2.— per H.L. Tarwe van 0.10 tot 0.14 per K.G. Aan de heeren P. en H. Wolfert is ver gunning verleend tot het bouwen van een woon huis. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. e vorige >0 ng iven B. iet onden, een zilve- landschoen. Inhch" De lijst van de eigenaars van paarden zal gedurende deze maand op het secretarie ter inzage liggen. Op Woensdag 15 Februari a.p. des n.m. 4 uur zal in de openbare bewaarschol^ gelegen heid worden gegeven tot kostelooze in- en her inenting. De lezing van Ds. M. den Boer van Haarlem, welke op 27 Januari gehouden zou worden, is door onvoorziene omstandigheden niet doorgegaan. Thans is deze lezing bepaald op aanstaande Vrijdag 10 Februari. Zie hier voor advertentie in dit blad. MELISSANT.** Door de Landbouw vereen. „Ons Belang" is in het jaar 1927 aangekocht 290.000 K.G. Chilisalpeter, 135.000 K.G. Zwa velzure ammoniak, 77.000 K.G Kali, 827.000 I G. Superphosphaat, 167.000 K.G. Veevoeder, N4.000 K.G. Pootgoed, 485.000 K.G. brandstof fen, 38.000 K.G. Thomas phosphaat, 1093 K.G. Gras- en Klaverzaad, 7600 stuks Juttezakken, 880 stuks palen, 480 stuks Klaverruiters, 1465 stuks boonstaken, 890 spoorbiels, 8120 stuks aardappelkumbakken, 356 M3. grint, 961 M,!. hoogovenslakken, 315 pak turfstrooisel, terwijl 3658 K.G. bietenzaad door de vereeniging werd ontsmet met Germisan. De uitgaven der ver eeniging bedroegen over 1927: 143174.15 en de ontvangsten 135801.20, zoodat 7372.95 nadeelig saldo is geboekt. Dit nadeelig saldo is hieraan te wijten, doordat met algemeene stemmen in de ledenvergadering van 18 Maart besloten werd tot het bouwen van een poot- aardappelbewaarplaats. 55 leden namen door het plaatsen van kistjes hier deel aan. Totaal werden dit jaar in deze inrichting 10.000 kisten geplaatst, terwijl 12.000 kisten in het gebouw geplaatst kunnen worden. Hoewel dit gebouw met de strenge vorst in December niet is ver warmd geworden, blijken geen bevroren poters aanwezig te zijn. De in 1927 voor rekening der vereeniging gedane scheikundige onderzoekingen bleken allen aan de garantie te voldoen. Door het musschengilde zijn over 1927 op gekocht 1825 oude musschen, 8217 jonge mus- schen en 10642 musscheneitjes, totaal 20648 st. Dat door de leden der vereeniging goed wordt deelgenomen aan de aankoopen, blijkt hieruit, dat gemiddeld door eik lid over 1927 voor 1429 gulden bij de vereeniging is aange kocht. HERRINGEN. Als verloren voorwerpen zijn aangegeven een frictiebus van een motorrijwiel. Inlichtingen ter secretarie. Voor de uien besteedt men hier op 't oogen- blik 9.— per H.L. De aanwezige voorraad onder deze gemeente is echter niet groot meer. GOEDEREEDE, De vorige week werden nog ruim 1100 balen uien vervoerd. OUDDORP. Beknopt verslag van de jaar vergadering van „Draagt Elkanders Lapten" op Vrijdag 3 Febr. 1928, des avonds te 7 uren in hotel „Bellevue". Voorzitter de heer T. Tanis Tz. Aanwezig waren 32 leden en de eere-voor- zitter, burgemeester Qobius du Sart. Daar de vorige secretaris, de heer C. K. Lodder, naar Amsterdam vertrokken is, leest e voorzitter de notulen van de vorige ver gadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penningmeester, ea heer S. Bezuijen, blijkt, dat de vereeniging m bloeienden toestand verkeert. De vereeniging 'Ut 142 leden, en heeft 68 donateurs, die te zamen 816.75 inbrachten. De uitgaven hebben bedragen aan steun, bodeloon enz. 403.30; batig saldo 413.45. Dit bedrag, gevoegd bij hetgeen reeds in kas wap, doet het oezit der vereeniging stijgen tot 2160.69. Als bestuurseleden zijn aan de beurt van af treden de heeren Jb. van der Klooster en Pw. Bezuijen, die met bijna algemeene stemmen zijn herkozen. In plaats van den vertrokken secre taris wordt de heer P. Hekman voor die functie gekozen. Alle drie de gekozenen nemen hun benoeming aan. Een boerderij met wei- en bouwland, boomgaard en arbeiderswoning, eigenaar de heer T. Tanis Tz. alhier, en staande of liggende onder de gemeente Stellendam, is ondershands verkocht aan den heer W. v. d. Bok, mede alhier woonachtig. Vrijdagnamiddag kwamen, in de nabijheid van de tramhalte, de auto van den verhuurder H. van Oostenbrugge alhier en die van den eierkoopman C. Korteweg uit Middelharnis, met elkander in botping. Bij het wegrijden bleek, dat de eerste auto erg beschadigd was, kwam in de sloot achter de pastorie terecht en viel over zij. De chauffeur werd, met toegeschoten hulp, door het portier uit zijn moeilijke positie verlost. En daarna werd met „man en macht" de auto uit de sloot getrokken. Huis, winkel en schuur van den heer J. Stolk is wegens vertrek van deze naar Rot terdam, in eigendom overgegaan aan den heer A. Moerkerke. SOMMELSDIJK. Tot Secretaris van de Chr. Jongelingsvereen. op Geref, grondslag »Spr. 23: 23a« alhier, is benoemd de heer B. J. de Bakker, MIDDELHARNIS. Donderdagavond 6,30 uur zal in de Geref. kerk voor de gemeente optreden Ds. G. van Velzen. Na afloop der godsdienstoefening worden de leden in de gelegenheid gesteld de kerkelijke rekening na te zien. Zondag 11. werd in de Geref. kerk alhier, een bankbiljet van f 10.— voor de armen ge< collecteerd. DEN BOMMEL. A.s. Donderdag 9 Febr. hoopt Ds. v. d. Zee, in de Ned. Herv. Kerk alhier een Zendingsrede te houden. In de N. H. Kerk zal voortaan des Zon» dags bij afwezigheid van den predikant, lees» dienst worden gehouden. OOLTGENSPLAAT. De herstemming voor Notabelen in de Ned. Herv. kerk zal plaats hebben op Woensdag a.s. van 10—12 uur en van 2—3 uur. Ouders, die a.s. Zondag hun kinderen wenschen te laten doopen, moeten zich daar' voor aanmelden Vrijdagavond 7 uur in de kerkekamer der Herv. kerk. Naar men ons meldt, moet Ds. J. Jap» chen, predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, op medisch advies rust nemen. Ziju toestand is van dien aard, dat indien ooit dan toch zeker niet binnen korten tijd her» vatting van zijn werk te verwachten is. OUDE TONGE. Dinsdag zullen de Cate» chisaties voor alle leeftijden weer een aanvang nemeD. Woensdag nam. van 2—4 uur zal er ge» legenheid bestaan om de gemaakte goederen te bezichtigen van de Naaikrans »Dorcas«. Ds. Bax alhier heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van Puttershoel^ aan» genomen. Zondag a.s. zal door Ds Bax den Heiligen Doop bediend worden. Doopvaders kunnen zich aanmelden Vrijdagavond na 7 uur aan de Pastorie. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmiddag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een collecte worden gehouden voor den Geref. Zendmgs» bond. Van harte wordt de collecte warm aan» bevolen. De lijst van lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier, ligt gedurende acht dagen voor een ieder ter inzage in de consistoriekamer. De bevestiging van den gekozen ouder» ling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier, zal plaats hebben op Zondag 19 Febr. a.s. HERKINGEN. D. V. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier a.s. Zondag bediening van den H. Doop plaats vinden. Alsdan hoopt voor de gemeente op te treden Ds. Bax van Oude Tonge. Doopvaders worden verwacht in de consistoriekamer tot het doen van aangifte op Zaterdag om half acht. De catechisaties in de Ned. Herv. Kerk worden deze week allen weer gehouden op de gewone uren. D. V. zal Woensdagavond 8 dezer ten 7 ure voor de Herv. Gemeente optreden de Eerw. heer Van Yperen. GOEDEREEDE. Donderdagavond 6 uur hoopt alhier dhr. Bouman van Stellendam Bijbellezing te houden. Als Bestuursleden der Bijz. School aan het Havenhoofd zijn herkozen de heeren W. Redert Sr. en Jac. Tanis Kz. OUDDORP. De bij de Herv. Kerk beroe» pen predikant, Ds. G. J. Koolhaas van Oud» Beierland, hoopt a.s. Vrijdag deze gemeente te bezoeken, en des avonds te 6 uur voor de gemeente op te treden. In verband hiermede vervalt de gewone wekelijksche winteravond» beurt op Woensdag. GOEDEREEDE. Als een bijzonderheid zij gemeld, dat door den visscher P. Kastelijn 2 zeehonden in het vischnet zijn gevangen. De kuilvisschers vingen de vorige week van 10—100 kilo schubben. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 10—80 kilo schubben per vaartuigverder zijn te zamen gevangen 30 vaten sardijn en 50,000 kilo bliekin de stallen 2 zalmen. MIDDELHARNIS. Geboren Maria Cornelia, d. v. C. Verhage en A BuskopLeendert, z. v. J. Breeman en en M. C. Driesse. OndertrouwdI. Grootenboer, 25 j. (Som» melsdijk) en N. Verduin, 21 j. GetrouwdL. Schol, 23 j. (Sommelsdijk) en E. de Groot, 22 j. DEN BOMMEL. GeborenGerrigje, d. v. A. Bogert en M. Baan; Jan, z. v. Leendert Wolfert en C. Ba kelaar. OverledenKornelia Pieternella de Graaff, oud 79 jaren, weduwe van Cornells van der Sluijs. OOLTGENSPLAAT. Geboren Ary Jacob, z. v. Dingeman Kooy- man en Jacoba Donkersloot; Arie Hendrik, z. v. Hendrik van Gent en Francina J. van der Meer; Izak, z. v. Daniël Jacobus Konings en Pieter nella Leijdens; Pieter, z. v. Cornelip Hotting en Jannetje A. Koppenaal; Wilhelmina Jannetje, d. v. Pieter Bakelaar en Elizabeth Kievit; Pie- terenlla Martina Elizabeth, d. v. E. Boets en Anna C. Jacobs; Adriaantje, d. v. Jan Bakelaar en Goverina van Eek. Ondertrouwd Willem Kloet, oud 26 j„ en Hester Neels, oud 22 j.; Pieter Leijdens, oud 26 j„ en Lijntje Noteboom, j.d. 29 j. DIRKSLAND. OndertrouwdH. van Asperen, 23 j„ en N. J. van Driel, 23 j. Overleden W. Kardux, 77 j„ echtgenoot van M. W. Hagens. In het nieuwe gedeelte van Middelharnis is weer een nieuw winkelhuis geopend. Wij bedoelen het bloemenmagazijn van de firma van Zetten. Het is het eerste bloemmagazijn in onze dorpen en wellicht ook wel het eerste op hef eiland Flakkee. Wij gclooven dat hier in een behoefte wordt voorzien. Meermalen hoorden we de klacht bij ver» schillende gelegenheden, dat het zoo jammer is dat men hier geen bouquetten bekomen kon. Voor aardige bloemstukjes en bloemen» mandjes, voor bruidsbouquetten was men nog altijd op Rotterdam aangewezen. De Heer van Zetten heeft het aangedurfd hierin verandering te brengen. Hij heeft een flinke hoekwinkel laten in» richten geheel conform de eischen die aan een bloemenmagazijn te stellen zijn. Achter zijn woonhuis heeft hij een flinke bloemenserre doen zetten, waarin planten bewaard, geob» serveerd en gekweekt worden. Het ligt in het voornemen van den Heer van Zetten het publiek alles te offreeren wat er op dit gebied te verkrijgen is. Diverse soorten vaste planten, als palmen enz, bloem» stukken en bloemzuilen, voorts met vakkennis opgemaakte bouquetten levert hij. Wie reeds het genoegen had een kijkje in of voor zijn winkel te nemen, heeft bemerkt dat het niet bij dit voornemen bleef, doch dat de Heer v. Zetten terstond bij het openen van zijn zaak, j.l. Zaterdag, getoond heeft het pu» bliek de volle keus te geven. Wij geven onze eilandbewoners in overwe» ging, bij diverse feeestelijke gelegenheden in gedachten te houden dat Flakkee ook in dit opzicht zich in staat gesteld heeft zichzelf te helpen en dus niet meer op Rotterdam is aangewezen. HET LOT DER VERWAARLOOSDE KINDEREN IN RUSLAND. Hun aantal. De genomen maatregelen. Een blik op de werkelijkheid. Een revolutie verschijnsel, dat van den be ginne af sterk tot de verbeelding van het bui tenland heeft gesproken, waren in Rusland de verwaarloosde kindereif. Die kinderverwaar- loozing was een gevolg van oorlog en burger oorlog, interventie en blokkadein massa vluchtte de bevolking van stad en land; de hongersnood van 1921 had ook een heele volks verhuizing ten gevolge. Onder de verwaarloos de kinderen worden niet alleen de vagebondee- rende kinderen gerekend, die in het geheel geen houvast of hulp hebben, maar ook de kinderen uit arme gezinnen, die van den kant der ouders toezicht noch verzorging hebben. In Engelsche kranten vooral kan men nog altijd lezen, dat er daarvan twee millioen zijn; mevrouw Ka- menjewa, een zuster van Trotski en de vrouw van Kamenjef, den gewezen sowjet-gezant te Rome, schrijft in het jongste nummer van Das Neue Russland, dat hun aantal op 1 October 1926, 442.906 bedroeg, van wie er 303.406 reeds in kinderhuizen waren ondergebracht; nog 139.500 wachten op hulp. Wat hun sociale afkomst betreft, goed de helft van deze 442.900 ongeveer drie op duizend inwoners zijn boerenkinderen, een kwart kinderen van ar beiders, de anderen zijn kinderen van thuiswer kers, ambtenaren, soldaten van het Roode Le ger; 67.5 pct. zijn volle, 29.5 pct. halve weezen. Verreweg de meesten (62 pct) zijn tusschen 5 en 14 jaar oud, 22.4 pct. is tusschen 14 en 16 jaar. Daar onze huidige omstandigheden ons niet mogelijk maken alle weezen goede, normale levensvoorwaarden aan te bieden, aldus schrijft Kamenjewa, moesten we compromissen aangaan: we moesteft het patronaatsysteem toepassen, d.w.z. we geven de kinderen ter opvoeding aan kinderlooze gezinnen of gezinnen met weinig kinderen, nadat de ouders tevoren aan een me disch onderzoek zijn onderworpen. Voor de kinderen wordt een bepaalde vergoeding be taald en zij blijven onder toezicht van de raad gevende artsencommissie We beschouwen dezen maatregel niet alleen daarom als een compro mis, omdat we in het algemeen geen kinderen ter opvoeding geven aan vrouwen, die daartoe niet speciaal opgeleid zijn, maar ook omdat we streven naar een collectieve opvoeding van het kind. De strijd tegen de kinderverwaarloozing wordt gevoerd door de volkscommissariaten van onderwijs der afzonderlijke republieken en de plaatselijke afdeelingen voor volksontwikke ling zijn belast met de leiding en het voeren van dezen strijd. De instituten voor bescher ming van het moederschap en zuigelingenzorg en de kindertehuizen (voor kinderen beneden drie jaar) staan onder de volkscommissariaten van gezondheid. Aan de centrale uitvoerende commissies der republieken zljA bovendien com missies voor verbetering va. levensvoorwaar den van het kind toegevoegcf. Op het land hebben de dorpssowjets de zorg voor de ver waarloosde kinderen. In 1924 tenslotte is be gonnen met de oprichting van vrijwillige open bare hulporganisaties „Kindervriend", die den staat in dezen strijd ter zijde staan. Op het gebied der vijf sowjet-republieken bestonden in 1926 3700 kinderinstellingen voor verwaarloosde kinderen, met uitsluiting van die beneden drie jaar. Het zijn meestal internaten. De ruim driehonderdduizend kinderen, die er zijn opgenomen, zijn van 4 tot 16 jaar oud. Voornamelijk wordt er naar gestreefd de kin deren aan arbeid te gewennen. Zij worden ook toegelaten tot de scholen voor de fabrieks- jeugd en de ambachtsscholen. Zelf hebben de kindertehuizen de beschikking over 1000 model werkplaatsen, waarin 20.000 kinderen kunnen worden opgeleid en over 230 landbouwbedrijven met 15.000 desjatinen (ongeveer evenveel hec taren) land, waar 10.000 halfvolwassenen voor den landbouw worden bekwaamd. Er zijn op nemingsinrichtingen, om den kinderen de eerste sociale hulp te verleenen, tehuizen voor kinde ren van en beneden den schoolplichtigen leef tijd; arbeidskolonies, instituten voor gebrekkige en achterlijke kinderen enz. Het aantal kinderen, dat aan particuliere ge zinnen ter opvoeding gegeven is, bedraagt 17.600. In het begin van 1926 heeft de cen trale uitvoerende commissie der sowjet-unie een reeks van privileges vastgesteld, tot verdere ontwikkeling van het patronaatswezen ten plat- telande, zoo wat de verkrijging van meer land en de uitrusting van het pleegkind betreft. De ondergeschikte organen kunnen zoo noodig nog verdere privileges toestaan. In het geheel wordt in de sowjetunie jaarlijks ongeveer 80 miljoen roebel voor de verwaarloosde kinderen uitge geven, gemiddeld een kleine 300 roebel per kind, dat verzorging vindt. Aldus de cijfers. En nu de werkelijkheid, zooals men ze ziet. Arthur Holitscher vertelt daarvan in Die Neue Rundschau in zijn reis herinneringen, die een paar maanden oud zijn. „Men ziet geen bessprisorni meer. De scharen verwaarloosde, weggeloopen, in lompen gehulde kinderen, die uit den hongertijd over de steden des lands als een plaag, als een sprinkhanen- zwerm, uitgestort waren, zijn verdwenen Waar zijn ze gebleven Heeft men ze, als de luie gedienstige met hét vuil doet, onder de sofa geveegd, opdat de gast denkt dat de kamer zindelijk is Neen, zooals allerwegen huizen, straten hersteld, het verkeersleven herzien, alle vormen van het stadsleven vernieuwd, tot leven gewekt, schijnen, getuigend van opbouw, de terugkeer tot orde, vooruitgang naar een nieuwe ordening der dingen, zoo heeft men dit bran- dendste, smartelijkste van alle euvels van het geteisterde, machtige land geliquideerd. In Mos kou, in Charkof, Bakoe, Noworossijsk bezoeken we geweldige gebouwencomplexen; meestal zijn het voormalige kloosters, waarin nu: scholen, werkplaatsen, woonruimten, cRbs voor deze vroeger armsten onder de armen van Rusland ingericht zijn. Het Maxim Gorki-in- stitut te Charkof b.v. is er maar een van de honderden even grootsch, waarin die uitgestoo- tenen tot het fatsoen van den arbeidenden mensch en maker wordt opgevoed. Gorki zelf een bessprisorni. Over een jaar, of over twee jaar zal er in het uitgesterkte Rusland geen verwaarloosd kind meer zijn Lenin's weduwe, Kroepskaja, komt de groot ste verdienste toe van de redding van deze jonge zielen voor de samenleving, de samenleving der toekomst. Slechts weinigen van deze kinderen waarover de staat zich ontfermt heeft, zit het vagebonderschap zoo sterk in bloed en zenu wen, dat ze niet meer tot werken op te voeden zijn. Wegloopers zijn er overal, maar hun aan tal neemt geregeld afIn de baai van Bakoe ligt, zeven kilometer uit de kust, een eiland. Daar is een tehuis voor bijzonder zwerfsch aangelegde kinderen ingericht. Zoo nu en dan zwemt er een bij nacht en nevel met behulp van een plank zeven kilometer ver naar den overkant. Ik begrijp dat, ach hoe goed begrijp ik datWie van ons, die de wereld doortrekken, wien stilzitten straf en kwelling lijkt, die, nog met oude botten, zich niet kunnen voegen naar de tucht der fatsoenlijke burgerij, zou dezen kleinen bij nacht en nevel op een plank weg zwemmende uitknijpeiys geen geluk wenschen op zijn fantastischen levensweg Wij, onze kleine groep, rijdt al voor den derden dag van Rostof, dwars door Georgië. Met sneeuw bedekte Kaukasische bergen, ver weg een zweem als een witte wolk: Elbroes, dat is Ararat. Een klein station. Iemand kijkt uit het raampje„Bessprisorni Kijk daar eens. Een kleine en een groote, ze zijn net onder den trein vandaan gekropen Wij allen haasten ons naar onze raampjes. Daar staan twee kleine, in lompen gehulde knapen, van boven tot onder met roet bedekt, op het perron, d.w.z. aan den anderen kant van den trein, en maken gymnastische toeren, slaan de dunne armpjes om het verstijfde bevroren lijf, binden hun arm zalige, zwarte lompen' vaster om hun middel. Knarsend zet de trein zich in beweging hsss, zijn ze allebei onder een wagon verdwenen Zullen wij ze aan het volgende station terug zien In het compartiment, waarin Panait Is- trati met ons reist, zitten we naar Istrati e luisteren. Ook hij was jaren geleden nog een bessprisorni. Nu kent de wereld hem. Met doorgesneden keel heeft men hem op een morgen aan het meer van Genève gevonden in een bloedplas. Toen werd Remain Rolland op hem opmerkzaam. En toen heeft de wereld hem ontdekt. Bessprisorni zonder thuis, zwervend, gevlucht, door de glo rierijke golf van het toeval her en derwaarts geslingerd,, nergens thuis, dan in de wijde avontuurlijke wereld. De toekomst toegegaan op de vlucht voor het leven van alledag De trein stopt alweer, we kijken uit de raampjes; daar kruipen ze weer onder den trein vandaan, de twee, we wenken ze, werpen ze geld toe, brood, vruchten. De kleine vagebonden grijns lachen tegen ons. De tanden zijn het eenige witte aan hun roetoverdekte gestalten; brood en vruchten stoppen ze tusschen hun lompen, maar het geld verdwijnt in waarschijnlijk het eenige heele deel van hun ellendige bedekking: de kleine zak, die ze voor dit doel genaaid hebben". EEN GEVAARLIJKE WEDDENSCHAP. In de buurt van Lokken, aan de Westkust van Jutland, heeft een jonge variété-artist een weddenschap van 1000 kronen aangegaan, dat hij zich zou laten binden, in de Noordzee gooien en dan zichzelf weer in veiligheid brengen. Zijn handen werden geboeid, hij werd in een zak genaaid, die met zware steenen verzwaard werd en toen roeide men hem de zee op en zette hem overboord. Twee-en-dertig seconden later kwam hij weer aan de opper vlakte. Men bevrijdde hem van zijn handboeien en onder toejuichingen van de kijkers werd hij aan land gebracht. CALVIN DE ZWIJGER. Calvin Coolidge is, als wij Candide mogen gelooven Amerikaan op de manier waarop Jules Verne z'n Amerikanen beschreef: ernstig, stijf zwijgzaam, voorzichtig en zuinig met z'n woorden. De volgende anecdote wordt van hem ver teld Na zijn verkiezing tot president van de Ver- eenigde Staten ging Calvin ter kerke. Mevr. Coolidge wachtte hem bij zijn thuiskomst op en ontving hem met de vraag En, Calvin, ben je naar de kerk geweest Ja antwoordde de president. Ben je bij de preek gebleven Ja, zei Coolidge. Heeft de dominé mooi gepreekt Nog eens Ja. Waarover heeft hij gepreekt, Calvin Over de zonde. O En wat was zijn oordeel daarover Calvin Coolidge dacht even na resumeerde toen, als sprak hij over een vergadering van den Senaat Tegen. i VERBREKING VAN TROUWBELOFTE NA LANGDURIGE VERLOVING. Voor de Assizen van Leicester ip een actie begonnen, waarin een vrouw van vijftig jaar, van 'n man die drie-en-vijftig is, 1000 schade vergoeding eischt wegens het afmaken van hun verloving. Zij hadden zich negen-en-twintig jaar geieden verloofd De advocaat van de eischeres voerde aan, dat zij al die jaren stukken voor haar uitzet gekoebt had, waarvan de meeste nu natuurlijk uit de mode waren. De man ,liep" nu met een andere vrouw. BRAND MET ERNSTIGE GEVOLGEN TE LEIDEN. Door het omvallen van een kachel drie kinderen zeer ernstig gewond, één kind overleden; de toestand der twee anderen zorgelijk; ook de moeder ernstig gewond. In de woning van den fabrieksarbeider H. Galjaard aan de Lammerenmarkt No. 46 te Leiden, is Zondagmorgen brand uitgebroken, met zeer ernstige gevolgen Een kindje kreeg zulke ernstige brandwonden, dat de dood na eenige uren intrad; twee kinderen werden zoo ernstig gewond dat men voor hun leven vreest, en de moeder kreeg in gelaat en aan handen ernstige brandwonden. Het gezin Galjaard bewoonde twee boven kamers van genoemd perceel; beneden woont de transportarbeider F. Pauw met zijn vrouw. Galjaard was Zondagmorgen even een bood schap gaan doen, en twee kinderen waren eveneens afwezig. Twee broertjes van onge veer 3 en 6 jaar speelden op de voorkamer vlak bij het brandend kolenkacheltje; niet ver van de kachel stond een wieg waarin een kindje van anderhalf jaar lag. Hoe precies de brand is aangekomen, is nog niet uitgemaakt; vermoedelijk hebben de spelen de jongetjes de kachel omgegooid waardoor de wieg vlam vatte en het vuur onmiddellijk met gordijnen, behang, enz. in aanraking kwam. De benedenbewoner heeft Zondag van het gebeurde het volgende relaas gegeven .Vanmorgen kwam juffrouw Galjaard mij vragen hoe laat het was. Ik antwoordde, dat het twintng minuten over tien was, waarna zij weer naar bovenging. Nauwelijks was zij weg, of ik hoorde gillen: „buurman, buurman, de boel staat in brand Ik vloog de trap op en ontdekte de vrouw, die geheel in brand sterd, op de trap. Ik sleurde haar naar beneden, om dat zij het brandende vertrek wilde inloopen om haar kinderen te redden. Toen ik de vrouw beneden had, vloog ik naar boven, maar vond de toegangsdeur tot de voorkamer al geheel in vuur en vlam. Door de vlamen heen ben ik de kamer opgeloopen en ik zag daar in de wieg, die ook in lichtelaaie stond, het kind van anderhalf jaar, met brandende kleertjes aan. Ik greep het kind uit de wieg en bracht het naar beneden. Mijn vrouw had intusschen de buren gewaarschuwd, die alleir met emmers water kwamen aandragen en de brandweer bericht gaven. Toen ben ik weer naar boven gegaan, maar door de vlammen en de rook kon ik bijna niets zien; hooren deed ik in het geheel niets. Ik trapte de wieg in elkaar en toen ik door het blusschen wat beter zien kon, zag ik vóór de kachel de twee broertjes liggen, die geheel bewusteloos bleken te zijn. Zoo spoedig het mij mogelijk was, bracht ik ze ook naar be neden; de buren en een politie-agent hebben hen in dekens gewikkeld naar het academisch ziekenhuis gebracht, waarheen de vrouw ook vervoerd was. Met behulp van de politie-brandspuit en de emmers, die ik in het vuur gooide, zijn we den brand meester geworden. Toen de brand weer met de groote motorspuit aankwam, viel er niets meer te blusschen, hoewel ook deze spoedig ter plaatse was. Alles had zich echter in een ontzettend korten tijd afgespeeld". De voorkamer is geheel uitgebrand. Het anderhalfjarige kindje is Zondagmiddag ongeveer 4 uur overleden. De toestand der twee andere kinderen is nog zorgwekend. De moeder is na in het academisch ziekenhuis te zijn verbonden, overgebracht naar het Sint- Elisabethgesticht. Ook haar toestand is niet zonder gevaar. OPIUM. Voor 400 in beslag genomen. Zaterdag heeft de centrale recherche in een pand aan de Delistraat te Rotterdam een hoe veelheid ruwe opium in beslag genomen. Voorts werden er nog 2 emmers met opiumhoudend water aangetroffen. In verband hiermee is een Chinees aangehouden. Toen de recherche haar inval deed, krabbelde de Chinees nog haastig eenige Chineesche letterteekens op een stukje papier. Ook dit papier is in beslag genomen. Het bleek, dat het een boodschap was voor een handlanger van den Chinees. Er stond op, dat de politie een inval had gedaan, dat al de voorradige opium in beslag werd genomen, zoo dat er terstond een nieuwe aanvoer van on geveer 75 kilogram gebracht moest worden, om de zaak voort te zetten. De in beslag genomen opium is ongeveer 400 waard. EEN VREEMDE ZIEKTE. Zes jaar slaapzucht. Naar de sowjet-bladen melden, is in een ziekenhuis te Rjasan een 16-jarig mesje aan gebracht, dat reeds gedurende ruim 6 jaren lijdende is aan een hoogst eigenaardige ziekte, die oppervlakkig overeenkomst vertoont met de bekende slaapziekte, maar een geheel andere oorzaak heeft, namelijk een ruggemergaandoe- ning. De ziekte is begonnen toen het meisje 10 jaren oud was met hevige koortsaanvallen. Na behandeling zijn deze verdwenen, maar sindsdien heeft het kind vrijwel aan één stuk door geslapen. Slechts met groote moeite gelukt het nu en dan haa rte wekken; zij is dan zeer opgewonden en heeft hevige huilkrampen. Voor zoover mogelijk worden deze oogenblikken ge bruikt om haar voedsel in vloeibaren vorm toe te dienen; nu en dan heeft men echter tot kunstmatige voeding zijn toevlucht moeten ne men. Behalve het ruggemerg vertoont geen der organen afwijkingen of gebreken. Van een boer en z'n koe. Een veehouder te Mijdrecht verkocht dezer dagen op de markt in Leiden een koe, omdat het beest niet naar zijn genoegen was. Hij wilde evenwel zijn veestapel op peil houden en eenige dagen daarna ging hij dan ook naar de markt in Utrecht om aldaar een andere koe te koopen. Hij was bijzorder goed geslaagd, vertelde hij Bij zijn thuiskomst. Wel had bij twintig gulden meer moeten betalen, maar daar stond tegenover dat hfi nu een puik beestje op den kop getikt had. Met spanning zagen de huis» genooten de aankomst van het dier teeemoet. Toen evenwel de koe gebracht werd waren de huisgenooten niet weinig verbaasd daar het dezelfde koe bleek te zijn, die op de markt te Leiden verkocht was. (Stand.)

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3