Spierpijn Kloosterh&lsem stijve spieren Geen goud n zoogoed" Het Ziekenhuisvraagstuk Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. De heer BLOK zegt, dat wanneer een rij boomen gerooid werd dit den w,eg zeer ont sieren zou. Het zou mogelijk zijn den weg met steenen te bestraten wanneer er niet zoo druk over gereden werd. Maar wat aanvan kelijk gehoopt was, dat de boeren den weg sparen zouden is niet gebeurd, integendeel, er wordt zooveel mogelijk gebruik van gemaakt. Van alle kanten komen ze langs dezen weg het dorp binnen. Daarom is bestraten niet ge- wenscht en geeft spr. een andere wijze van verharding in overweging. De VOORZITTER zegt het met Goudaline te willen probeeren, dat bevalt best. Spr. zal een begrooting laten maken. Dan sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET, op Maandag 6 Februari 1928, des v.m. 10.15 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden, met uitzondering van dhr. Koppenaal, die door ziekte afwezig is. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed. Nieuwjaarswensch. Bij deze eerste vergadering in 't nieuwe jaar roep ik u allen een hartelijk welkom toe en spreek ik gaarne den wensch uit, dat wij in 't jaar, dat nu voor ons ligt samen in de beste verstandhouding de belangen dezer gemeente mogen behartigen, gelijk wij dat in het afge- loopen jaar gedaan hebben. Moge wethouder Koppenaal voor den raad gespaard blijven en zijn plaats hier spoedig innemen. Notulen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Het proces-verbaal van kasopenming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat boeken en kas in orde zijn bevonden; een missive ten geleide van een goedgekeurd raadsbesluit tot wijziging der begrooting dienst 1927; een mis sive houdende mededeeling van de verdaging der goedkeuring van de gemeentebegrooting dienst 1928; een verslag van den keurings dienst van waren te Dordrecht over het 4e kwartaal 1927; de begrooting van den keurings dienst van waren over 1928, het aandeel van deze gemeente bedraagt 170.65; een bedrijfs- overzicht der gasfabriek „Oost-Flakkee over de maanden Sept.-Oct. j.l. welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen, alsmede het jaarverslag van de Commissie van Toezicht op het L. O. over 1927. Landarbeiderswet. Op een verzoek van de vereeniging tot ver krijging van onroerend goed ingevolge de Land arbeiderswet tot medewerking wordt op voor stel van B. en W. besloten de gevraagde mede werking te verleenen. Benoeming lid C. v. T. op het L. O. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het L. O. wordt met algemeene stemmen her kozen C. S. Koole. Mede was door de com missie voorgedragen; A. A. Hogeweg. Verzoek Joh. Huizer Dingzn. Ingekomen is een verzoek van Joh. Huizer, Dingzn., gemeentereiniger, tot betaling van de reparatie (burrie) van de vuilniswagen. Na eenige bespreking wordt op voorstel van B. en W. besloten dit verzoek niet in te willi gen aangezien het onderhoud in dien tijd ge heel voor rekening van den gemeente-reiniger was, terwijl bovendien de kar gebruikt wordt voor werkzaamheden buiten de gemeente-reini ging. Ontheffing schoolgeld. Op voorstel van B. en W. wordt aan A. den Hollander op zijn verzoek ontheffing ver leend van het betalen van schoolgeld, belasting jaar 1927-28. Reglement A. B. Armbestuur. Ingevolge een aanschrijving van heeren Ged. Staten wordt het reglement van het A. B. Arm bestuur aangevuld met de bepaling dat niet tot uitbesteding van een arme wordt over gegaan, alvorens door een geneeskundige schrif telijk is verklaard, dat hem na een opzettelijk door hem ingesteld geneeskundig onderzoek van alle leden van het gezin, waaraan de bestedeling zal worden toevertrouwd, is gebleken, dat de gezondheidstoestand van geen hunner een ge vaar oplevert voor hunne huisgenooten. Belegging kasgeld. Een missive van Ged. Staten ten geleide van een raadsbesluit tot het beleggen van kasgeld bij de Boerenleenbank, met verzoek daarin een bepaling op te nemen omtrent de verstrekking van onderpand. Aangezien de Boerenleenbank hieraan niet voldoet, wordt besloten een overeenkomst te sluiten met de bank van Ned. Gemeenten. Te gen de heer Braber. Aanschaffing motorspuit. De VOORZITTER deelt mede, dat door B. en W. een motorspuit is gekocht bij de firma Bikkers te Rotterdam. Na aftrek van den prijs der oude spuiten bedraagt de prijs met inbegrip van slangen enz. 2800.—. In verband met de aanschaffing van een motorspuit wordt de verordening op de brand weer gewijzigd. Het salaris van den machinist wordt vast gesteld op 40.— per jaar en van den assis tent-machinist op 10.— per jaar. Aangezien het brand(spuithuisje zeer vochtig is en dit volgens de fa. Bikkers zeer slecht is voor de motor zal worden uitgezien naar een betere gelegenheid. De Burgemeester wil zijn koetshuis verhuren voor 100.—. In de volgende vergadering zal hierover een beslissing worden genomen. De heer VAN PAASSE acht het aschhok een geschikte gelegenheid. De VOORZITTER deelt nog mede, dat Ged. Staten geen termen aanwezig achten tot goed keuring der raadsbesluiten betreffende de huur der Secretariswoning. Bij de gebruikelijke rondvraag vraag de heer BERK inlichtingen over de ondersteuning van Wed. N. en welk standpunt B. en W. in nemen bij het bedeelen der armen. Hierover ontstaat ten slotte een breede dis cussie. Dan sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente OUDDORP, gehouden den 3en Fe bruari 1928. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de Edelachtbare Heer G. J. F. Gobius du Sart. De vergadering wordt door hem op de ge wone wijze geopend. Aangezien dit de eerste vergadering in het nieuwe jaar is wenscht de Voorzitter, de oude traditie getrouw, den leden en hunnen gezinnen geluk en voorspoed en dankt hen voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar voor de gemeente hebben verricht en spreekt de hoop uit, dat 1928 een jaar moge zijn van bloei voor den handel veeteelt, vis- scherij enz. Tevens brengt hij hulde aan de na gedachtenis van den Commissaris der Koningin Sweerts. Wie de heer Sweerts kende, werd ge troffen door zijn beminnelijkheid, wie steeds een ieder met raad en daad ter zijde stond en op wien de Burgemeesters ten allen tijde konden rekenen. Ook een woord van nagedachtenis aan den heer van Elzingen, wat ook een kundig man was. Vooral dat ons eiland in het wegenplan is opgenomen, hebben wij aan hem te danken. Is aan de orde de beëediging van het nieuw gekozen raadslid, den heer P. Bezuijen, wiens geloofsbrieven in de vergadering van 15 De cember 1.1. zijn onderzocht en in orde bevon den weshalve tot zijn toelating wordt besloten. De voorgeschreven eeden, na door den sec retaris te zijn voorgelezen, worden door den heer Bezuijen afgelegd. Daarna wenscht de VOORZITTER den heer Bezuijen geluk met zijn benoeming en hoopt, dat het vertrouwen door de kiezers in hem ge steld, niet vergeefs zal zijn, en hoopt, dat hij steeds in het belang der gemeente werkzaam zal zijn. Alsnu worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna worden de navolgende ingekomen stukken ter tafel gebracht. a. Schrijven van heeren Ged. Staten dezer provincie dd. 4/28 December 1917 B. No. 13080/51 (3e afd.) G.- S. no. 47, houdende terugzending van het goedgekeurde raadsbesluit dd. 15 December 1.1. tot het aangaan van een dadelijk wrijven met het eenige middel 1 dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers geldleening groot 5000.— voor den aankoop van een nieuwe auto-brandspuit. b. Schrijv envan heeren Ged. Staten dezer provincie dd. 16/24 Januari j.l. No. 13247/ 13248/213 (3e afd.) G. S. no. 244 houdende terugzending van de goedgekeurde raadsbe sluiten dd. 15 December 1927 tot wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1928. c. Missive van heeren Ged. Staten dd. 3/26 Januari j.l. B no. 13545/52 (3e afd.) G. S. no. 8/6, houdende terugzending van het goed gekeurde raadsbesluit dd. 15 December 1927, betreffende overdracht van wegen aan de pro vincie. Van de commissie tot wering van school verzuim i£ ingekomen een overzicht harer werk zaamheden gedurende het jaar 1927 verricht. Uit het verslag blijkt dat in 1927, 9 vergade ringen werden gehouden waarin niet minder dan 52 gevallen van ongeoorloofd schoolver zuim werden behandeld. Evenals het vorige jaar blijkt het aantal verzuimers nog steeds stijgende. Van de 45 opgeroepen ouders of verzorgers verschenen er 32 voor de commissie, enkelen zonder bericht van verhindering, terwijl de overigen aan den oproep geen gehoor gaven. Wordt besloten dit verslag voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van de Gezondheiscommissie te Middelharnis dd. 31 Jan. j.l. No. 1, daarbij me- dedeelende dat bij genoemde Commissie geen bezwaar bestaat tegen de vaststelling van het daarbij ontvangen ontwerp-besluit tot aanvul ling der algemeene politie-verordening dezer gemeente, waarbij het verboden is in het open baar of van de openbare straat of weg zicht baar of op welke wijze of door welk middel ook God te hoonen en te lasteren, ofschoon zij van oordeel is, dat zoodanige verordening in de toepassing tot vele moeilijkheden aan leiding kan geven. De heer KL. WESTHOEVE spreekt zijn bevreemding uit, dat een dergelijke verordening de Gezondheidscommissie moet passeeren. De VOORZITTER antwoordt dat dit een wettelijk voorschrift is. Niemand het woord of hoofdelijke stemming daarover verlangende; wordt deze verordening ongewijzigd vastgesteld en zal heeren Ged. Sta ten ter goedkeuring worden aangeboden. Missive van heeren Ged. Staten dd. 6/7 Dec. 1927 B no. 11938/12 (3e afd.) G. S. no. 15, daarbij terugzendende dê begrooting voor het dienstjaar 1928 met op- en aanmer kingen. Volgno. 19 dier begrooting wordt alleen als raming toegelaten, in afwachting van de goed keuring van het raadsbesluit tot verhuur van een stukje weiland. De VOORZIT'TER deelt mede, dat het stuk je weiland, verhuurd aan W. Mastenbroek, met ingang van 11 Nov. 1927 uit de pacht is geraakt. Besloten wordt dit weitje te verhuren aan M. Mastenbroek voor een prij|S van 50. per jaar voor den tijd van 10 jaren, ingaande 11 Nov, 1927. Verder wordt besloten aan de gemaakte op merkingen tegemoet te komen. Schrijven van den voorzitter van het college van Ged. Staten dezer provincie, daarbij terug zendende de aangeboden verordening op de heffing van keurloon, daarbij mededeelende, dat het gewenscht zou zijn in de verordening een bepaling te doen opnemen, volgens welke het keurloon bij afkeuring van in nood gedoode of gestorven dieren, wordt teruggeven. Wordt besloten, de desbetreffende bepaling alsnog daarin op te nemen. Alsnu worden overgelegd een tweetal be sluiten tot het doen van af- en overschrijving en tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1927. Deze besluiten worden onveranderd aange nomen. Alsnog is ingekomen een verzoek van het bestuur van de afd. Goedereede van de Zuid- Hollandpche Vereeniging het Groene Kruis, om subsidie in de kosten voor het aanstellen van een wijkverpleegster aldaar, aangezien zij ook onder hare leden de inwoners van den Oost- dijk telt. Burgemeester en Wethouders stellen voor, in verband met de eerlang genomen beslissing, waarbij ook op een dergelijk verzoek van de afd. het Groene Kruis alhier afwijzend is be schikt, niet goedgustig op dit adres te be schikken. Mocht later evenwel blijken, dat de vereeniging de kosten niet kan bestrijden, dan kan het verzoek andermaal in overweging wor den genomen. Na een korte discussie wordt zonder hoof delijke stemming dienovereenkomstig besloten. De VOORZITTER deelt mede dat dr. Pol derman heeft verzocht een serre te laten bou wen. De kosten worden geraamd op ongeveer 600. B. en W. stellen voor goedgunstig op het verzoek te beschikken, mits de geneesheer zich bereid verklaart, de woninghuur te verhoogen met 50. De heer T. TANIS stelt voor eerst prijsop gave in te winnen, alvorens een beslissing te nemen. Wordt besloten dit tot een volgende verga dering aan te houden. Bij de gewone rondvraag deelt de heer KI. WESTHOEVE mede, dat het al meer dan eens zijn aandacht heeft getrokken, dat het ge deelte weg vanaf de woning van de Mooij tot aan de begraafplaats in zeer slechten toestand verkeert en verzoekt of deze weg niet in een beteren toestand voor de vele voetgangers daar passeerende kan geraken. De VOORZITTER zal een onderzoek naar den toestand iristellen. De heer T. TANIS merkt op dat het verzoek om een goede drinkwatervoorziening aan de haven voorloopig terzijde is gelegd. Hij deelt mede dat door den heer Th. Jansen een nor- tonpomp is geslagen op 35 M. diepte en heeft zeer goed water. De Burgemeester en Wethouder VOOGD wijzen er op dat bij een onderzoek de kosten vermoedelijk ongeveer 200 zullen bedragen en dat alle moeite te vergeefs zal zijn. De heer T. TANIS zou het eens willen be proeven door den heer Nelisse te Nieuwe Ton- ge om nadere opgave en inlichtingen te verzoe ken. Ook de heer BREEN uit zich in dien geest. De heer BEZUIJEN deelt mede, dat een nortonpomp aan de haven dringend noodzake lijk is. Wordt besloten Nelisse een onderzoek te laten instellen en mocht blijken, dat de heer Nelise met billijke conditie's komt, dan worden B. en W. gemachtigd hem het werk op te dra gen. De heer C. BREEN vraagt of er nog iets bekend is omtrent de plannen voor de electri- ficatie. De VOORZITTER deelt mede dat daarom trent iederen dag bericht is te verwachten. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. In de Statenzitting is ook het ziekenhuis- vraagstuk ten plattelande ter sprake gekomen. De heer VAN STAAL sprak daarover het volgende Een enkel woord over het ziekenvervoer en de ziekenhuizen op het platteland. Wij hebben opgemerkt, dat de eilanden ontbloot zijn van een behoorlijk ziekenvervoer en van een eigen ziekenhuis. Over het ziekenvervoer behoef ik niet veel meer te zeggen na het gesprokene door den heer Ter Laan. Ik wil alleen wijzen op de moeilijkheden welke het gevolg zijn van het feit, dat de patiënten op de eilanden ten aanzien van hun vervoer afhankelijk zijn van de verbinding, en dikwijls van den namiddag tot den volgenden dag moeten wachten. De kosten van het vervoer zijn, niettegenstaande de medewerking van het Groene Kruis, zoo hoog, dat dikwijls van vervoer geen sprake kan zijn. Een eigen ziekenhuis is dan ook een zeer groot belang. Gedeputeerde Staten zeggen te dien aanzien „Ingevolge art. 33 der wet zijn Gedepu teerde Staten bevoegd om, indien voor eene gemeente (dus ook voor meerdere gemeenten gezamenlijk) niet of niet voldoende is voor zien in de genees-, heel- of verloskundige behandeling of in de verpleging van armen, den Inspecteur van de Volksgezondheid ge hoord eene bepaalde voorziening voor te schrijven". h' Inderdaad is dat juist, maar juist waar ons dit bekend was vragen wij aan Gedeputeerde Staten of zij het niet een groot belang vinden, dat de eilanden een eigen ziekenhuis krijgen. Het is dikwijls heel moeilijk, de patiënten naar Rot terdam te vervoeren, en zij kunnen daarvan zeer slechte gevolgen ondervinden. Wij hebben gister een partijgenoot begraven, die ook op den dag van haar overlijden werd vervoerd. Het is ook niet gemakkelijk voor familieleden e. d. om patiënten te bezoeken. Wanneer fa milieleden een patiënt in het ziekenhuis willen bezoeken, gaat dat met veel tijdverlies en kosten gepaard. Waar hier ook een groot aantal belastingbetalers wonen, hoop ik, dat Gedepu teerde Staten bereid zullen zijn, in samenwer king met bestaande organisaties een eigen ziekenhuis tot stand te brengen. De heer TROUW zeide Ik stap nu van het wegenplan af en kom tot den heer Van Staal, waar hij gesproken heeft over het ziekenhuisvraagstuk ten platte lande, hetwelk hij voor de eilanden niet nader heeft uitgewerkt; toch meende hij dat er meer ziekenhuizen moesten komen op de eilanden. Ik stel voorop dat dit vraagstuk voor de eilanden is een verkeersvraagstuk, vandaar de naam Groene Kruisweg en als de verkeerswegen in orde zijn, is deze kwestie voor een groot deel van de baan en gelukkig. Ik heb in de stukken gelezen, dat het ook met het oog op de belangen der minder ge situeerden noodzakelijk was, dat er zieken huizen kwamen. Wanneer er echter zoo'n ziekenhuis op het platteland komt, zal er een chirurg aan ver bonden moeten worden, voor wien geen vol doende dagtaak is. De chirurg wordt op de menschen losgelaten maar degenen, die het be talen kunnen rijden naar Rotterdam, waar zij te kust en te keur terecht kunnen bij specia listen. Uit dat oogpunt is het zeker af te keuren, wanneer er op het platteland ziekenhuizen zouden komen. Ten minste: tenzij Rotterdam niet behoorlijk op tijd te bereiken is. Dat is echter gewoonlijk wel het geval en ik heb gisteren aan den heer Ter Laan inlichtingen gevraagd over het groote ziekenhuis, dat ge bouwd zal worden op den linker Maasoever. Ik wist nog niet, dat het inderdaad reeds zoo ver met de voorbereiding was als de heer Ter Laan mij vertelde. Het zal voor 700 bedden in gereedheid gebracht worden en het zal later over 1400 bedden kunnen beschikken. AJs dat ziekenhuis eenmaal klaar is, denkt niemand op Voorne en Putten of de Hoeksche Waard er meer over om zich te laten be handelen in een ziekenhuis op het platteland. Aan de behandeling in een ziekenhuis op het platteland zijn groote kosten verbonden. Als secretaris van een afdeeling van het Groene Kruis, waaraan een ziekeninrichting verbonden is, heb ik te dezer zake eenige ervaring. Bo vendien wordt het te duur om de meest mo derne hulpmiddelen aan te schaffen, terwijl de menschen dan nog niet eens alles krijgen wat zij noodig hebben. Wat overigens de medische behandeling op het platteland betreft, deze is behoorlijk in orde. Het Groene Kruis is zeer nuttig werk zaam en voorziet in te dezer zake bestaande behoefte. Er zijn behoorlijke ziekenauto's. Wanneer de menschen voor een medische be handeling naar Rotterdam moeten vervoerd worden, worden de kosten dikwijls gedragen door een vereeniging. In Nieuw-Helvoet e. o. bestaat een dergelijke vereeniging, die op het oogenblik plm. 2000 leden telt en waar men voor man, vrouw en kind 6.20 per jaar con tributie betaalt. Daarvoor krijgt men dan: vrije operatie tot 75, vrije vervoer naar Rotter dam voor de operatie en voor het vooronder zoek, vrije operatiekamer. Er wordt gezegd dat is goedkoop, maar voorloopig marcheert deze vereeniging bevredigend. Zoowel met het oog op financieele overwe gingen als voor de belangen der zieken lijkt het wenschelijk, dat Wij zooveel mogelijk contact zoeken met Rotterdam en zoo min mogelijk ziekenhuizen op het platteland oprichten. Ik hoop, dat Gedeputeerde Staten de plannen, die op dit gebied mochten bestaan, niet al te grif zullen steunen. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer HOFFMAN, antwordde hierop De heer Van Staal heeft gisteren op uit nemende wijze gesproken over de ziekenhuizen, zoo ook de heer Trouw. Tot de eilanden zou ik echter wel eens willen zeggen doe het zelfde wat beneden den Moerdijk gebeurt waar de verschilende volksgroepen toch altijd zorg weten te dragen voor goed geoutilleerde, zij het kleine ziekenhuizen. Zij krijgen wel sub sidie, maar daar beginnen zij niet mee, want met de stichting wordt begonnen. Overal in Zuid-Nederdland zijn zulke ziekenhuizen aan wezig, al zijn zij natuurlijk niet als in Den Haag en op den Coolsingel. Voor de meest voor komende gevallen en tal van operaties zijn zij echter uitstekend geschikt en de eilanden mogen daaraan wel een voorbeeld nemen en uit eigen initiatief tot stichting overgaan om dan aan te vullen met subsidies. Krachtens mijn bijzon der ambt in de wereld weet ik hoe goed het daar in orde is. Als het heelemaal niet gaat zou ik ook voor steun zijn, maar anders moet de localiteit op de eilanden een voorbeeld nemen aan die localiteit in het zuiden. De heer TER LAAN: Moet men dan b.v. op Overflakkee een Protestantsch en een R. K. ziekenhuis krijgen De heer HOFFMAN Ik denk alleen aan neutrale ziekenhuizen, maar ik vergelijk die met de ziekenhuizen in het zuiden, die ook neutraal zijn, maar die, omdat ze staan in een Katholieke streek, van zelf Katholiek zijn. Als de heer Ter Laan daar gaat wonen en hij wordt ziek, zal hij daar met de grootste liefde behandeld worden. Ook in het noorden van ons land, b.v. Friesland, wat men zulks allerminst had kunnen verwach ten, gebeurt het, dat sociaal-democratische voormannen zich bij voorkeur hebben laten be handelen in een van de twee daar aanwezige R. K. ziekenhuizen. DE LANDBOUWaONDERLINGE. De maand •lijksche groei Tan de Landbouw»Onderlinge en de T» O. Op 1 Januari 1928 trad per Provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw»Onderlinge toe: Provincie Aantal leden Loon Groningen 10 f 13.816- Friesland 23 f 14.284- Drenthe 10 f 3.365- Overijsel 10 f 5.333.- Gelderland 14 f 9 864.- Utrecht 7 f 9 832- Noord-Holland 7 f 3.503.- Zuid'Holland 15 f 31.878- Zeeland 19 f 46.795.- Noord»Brabant 4 f 18.924.- Totaal 119 f 157 924- Per 1 Januari 1928 traden als lid der Tuin» bouw.Onderlinge toe 21 werkgevers, uitbeta» lende aan loon f 26450:—. Sedert 1 November 1926 vermeerderde het aantal leden bij de Landbouw.Onderlinge met f 1784, uitbetalende f 1.686.152.— loon. Tuin bouw.Onderlinge met 473, uitbetalende f 665.712.- loon. De Secretaris van de P. O. C. Overflakkee, A. W. KEIJZER. DE NEDERLANDSCHE VARKENSSTAPEL. De toestand op 1 Februari. VERMINDERING DER FOKKERIJ. Omtrent de sterkte van den varkensstapel op 1 Februari j.l. in vergelijking met het overeen komstige tijdstip van 1927 kan, in verband met de mededeelingen der Rijksveeteeltconsulenten, het volgende worden bericht. De ongunstige verhouding tusschen de prijzen van de voedermiddelen en die van het vleesch is sedert het vorige bericht, aangevende den (Stand op 1 November 1927, nog aanmerkelijk verscherpt. Het indexcijfer voor de maisprijzen steeg van 136 tot 152, dat voor varkensvleesch daalde nog van 118 tot 117. Bij deze prijsverhoudingen kan de mesterij weinig of geen voordeel opleveren, terwijl bij den geringsten tegenslag verlies moet worden geboekt, ook al zijn de prijzen der biggen even eens laag 6— 12). De verkregen gegevens duiden dan ook met zekerheid aan, dat de fok kerij wordt ingekrompen. Dat de vermindering van den varkensstapel nog geen grooteren omvang aannam, moet wor den verklaard uit de omstandigheid, dat in zeer 'vele bedrijven de varkens ten deele worden ge voed met allerlei bijproducten uit die bedrijven, welke men op geen andere wijze productief kan maken, zoodat de varkensmesterij een onmis bare schakel in die bedrijven vormt. Ook de fokkerij kan bij de genoemde prijzen der biggen niet rendabel worden geacht en kan alleen bij worpen, welke boven het normale zijn, nog eenigszins loonend zijn. Uit de onderscheiden provincies wordt de wijziging in vergelijking met 1 Februari 1927 als volgt aangegeven Groningen. Vermindering van het aantal ge dekte zeugen 40 a 50 pet., biggen plm. 40 pet., loopvarkens plm. 30 pet., zouters 25 a 30 pet., opleggers plm. 20 pet. en vette varkens plm. 20 pet. Friesland. Het aantl gedekte zeugen vermin derde met plm. 10 pet., van biggen is het aantal plm. 5 pet grooter, van de loopvarkens en zouters is het weinig veranderd, terwijl er plm. 3 pet. meer opleggers en vette varkens zijn. Drenthe. De varkensstapel vertoont over de geheele linie een vermindering, welke voor ge dekte zeugen plm. 25 pet., voor biggen 15 a 20- pct., voor loopvarkens gemiddeld plm. 15 pet., voor zouters plm. 10 pet., voor opleggers 10 a 15 pet. bedraagt, terwijl het aantal vette var kens in sommige deelen der provincie sterk verminderde en in andere deelen weinig ver andering onderging. Overijssel. Het aantal gedekte zeugen is be langrijk minder, terwijl in de andere rubrieken de vermindering gering is; vette varkens zij- er zelfs iets meer dan in Februari 1927. Gelderland. De vermindering is in deze pro vincie voor de gedekte zeugen plm. 25 pct voor biggen plm. 25 pct., voor loopvarkens 15 a 20 pct., voor zouters 15 a 20 pct., voor opleggers .en vette varkens plm. 10 pct. Utrecht. Over de geheel linie is een vrij ne_ ringe vermindering waar te nemen. Noord-Holland. Vermindering der gedekte zeugen 10 a 20 pct., biggen, oplegers en vette varkens plm. 10 pct., loopvarkens en zouters weing verandering. Zuid-Holland. De vermindering bedroeg hier voor de gedekte zeugen plm. 20 pct., de biggen plm. 15 pct., de loopvarkens plm. 20 pct., (je opleggers plm. 10 pct. en de vette varkens plm. 5 pct. Zeeland. Behalve voor de opleggers, waarvan het aantal weinig veranderde, bedroeg de ver- mindering voor de gedekte zeugen, loopvarkens en vette varkens plm. 20 pct. en voor de biggen plm. 15 pct. Noord-Brabant. Het aantal gedekte zeugen verminderde met 17 pct., dat der biggen met 11 pct., der loopvarkens met 6 pct. der op leggers met 3 pct. en dat der vette varkens met 2 pct. Zouters worden hier 3 pct. meer aan getroffen dan in Februar 1927. Limburg. Het aantal gedekte zeugen vermin derde met 20 a 25 pct., biggen zijn er in Noor delijk en midden Limburg 15 pct. en in het Zuiden weinig minder, loopvarkens zijn er in het midden en het Zuidelijk deel der provincie 10 a 20 pct. minder; n hét aantal opleggers en zouters kwam weinig of geen verandering en vette varkens zijn er 5 a 10 pct. minder 'dan een jaar geleden. Op grond van deze gegevens kan de ver mindering van de verschillende groepen over het geheele land gqschat worden voor gedekte zeugen op 20 a 25 pct., voor biggen op plm, 15 pct., voor loopvarkens op 1015 pct. en voor zouters, opleggers en vette varkens op plm. 5 procent. De uitvoer van varkensvleesch was in 1927 buitengewoon groot en bedroeg 51 millioen K.G versch vleesch, 49.5 millioen K.G. gezouten vleesch en 89.395 levende dieren, tegen 28.5 millioen K.G. versch vleesch, 35.5 millioen K.G. gezouten vleesch en 4843 levende dieren in 1926. Stelt men het gewicht der levende dieren, in 1927 uitgevoerd, op 10 millioen K.G., dan zou de totale vleeschuitvoer dus 110.5 millioen K.G. vleesch hebben bedragen, of rond 46 millioen K.G. meer dan in 1926. Dit groote verschil vindt in hoofdzaak zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de varkens thar^s worden doorgemest tot een gewicht van 100 K.G. en hooger, terwijl vroeger een groot aantal varkens werd geslacht bij een gewicht van 40 tot 50 K.G. SOMMELSDIJK. Voor de uien besteedt men op 't oogenblik in deze gemeente 10, voor de eigenheimer-aardappelen 6 en voor de paardepeen 2.25 per H. L. Donderdag 2 Februari, des avonds 7 uur, had in de bewaarschool alhier de uitreiking plaats van de prijzen, behaald bij de laatste schietwedstrijd van den Bijzonder Vrijwiiligen Landstorm, afdeelingen Sommelsdijk en Middel harnis. De vergadering stond onder leiding van den Voorzitter van de plaatselijke Land stormcommissie, den Edelachtbaren Heer L. J. den Hollander, die deze bijeenkomst met een passend woord opende. De gelukkige prijs winnaars waren Ie pr. G. van Driel een rijwiellantaarn, 2e pr. L. Mastenbroek een portemonnaie 3e pr. A. Holleman een tabakspot; 4e pr. A. Vis van Heemst een kistje sigaren 5e pr. W. Vroeg- indeweij een pijpenrek 6e pr. C. Sluij een asch- bak ,- 7e pr. C. Knape Azn. een tabakspijpSe pr. W. Wielhouwer een tabakspijp 9e pr. J. Grootenboer een inktpot10e pr. J. Schelle- vis een dominospel; lie pr. J. Tieleman een zaklantaarn 12e pr. J. Schol een zaketui en 13e pr. P. Vijfhuizen een zaketui. - Tegen een landarbeider is in deze ge meente proces-verbaal opgemaakt wegens bal dadigheid. L.i. week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente 10 werk- looze landarbeiders ingeschreven. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 115000 K.G. uien en paardepeen. MIDDELHARNIS. De heer P. Jongekrijg Weeshuisstraat B 16 Sommelsdijk, heeft een kanarievogel opgevangen. A. Koudijzer bekwam een wondje aan zijn hand. Daar de hand begon op te zetten begaf hij zich naar den dokter, die bloedvergiftiging constateerde. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos doen inschrij ven 10 veldarbeiders en 7 zeevisschers. De lijst van paardenhouders ligt gedu rende de maand Februari ter gemeentesecretarie ter inzage. Bij het onderling begrafenisfonds zijn aan de beurt van aftreding D. Vroegindeweij, be stuurslid en W. Jongejan, commissaris. We gens vertrek is laatstgenoemde niet meer her kiesbaar. DEN BOMMEL. Loop der bevolking in Ja nuari 1928. Ingekomen Q. J. Buis en gezin van Nieuw Helvoet. _r, De vrouw van M. E. had het ongeluk in een kreek te vallen. Zetf kon ze weer op het droge komen, maar het bleek dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij veiling is het huis van den heer J. C. Borgdorff te Schoonhoven staande aan de Wil- helminastraat alhier ingezet door M. Mooijaart op 2690.—. Onze dorpsgenoote mej. A. Ras slaagde vorige week te 's Gravenhage voor coupeuse- Het bouwen van een woonhuis voor A- Melissant Lz. is gegund aan R. Bakelaar voor timmerwerk, Gebr. van der Welle, metselwerk en P. J. Bruggeman schilderwerk. Tegen een persoon uit Stad aan 't Haring vliet is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden over de trambaan der R.T.M. Voor den dienstplicht lichting 1929 zijn voor deze gemeente 17 personen ingeschreven- De regenmeter gaf in Januari een neer slag van 61.4 m.M. tegen 34.4 m.M. in Jan. van het vorig jaar. Aan de haven werden de vorige week ver voerd 1251 H.L. uien en 450 H.L. peen- Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 20 werkloozèn ingeschreven. Van den landbouwer J. B. stierf een veu lenmerrie. Het paard was niet verzekerd. Voor de aardappelen besteedt men in de-1 gemeente 6.10 per H.L. voor de uien en voor de peen 2.25. OOLTGENSPLAAT. Gevonden, een zilve ren horloge en een zwarte handschoen. In"c tingen ter secretarie.

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2