m Uit onze Partij» Officieel Gedeelte. Burgerlijke Stand Visscherij. Binnenland. Gemengd Meuw§ Vrouwenhanden I lit K teravond' msdag ïeden 'godsdienst wordt gehou. deze week niet de Ned. Herv. kerk brden gehouden. lag namiddag zal de d. Aangifte Zaterdag- orie. uur hoopt de heer in de Ned. Herv. De Vriendschap* zaj avonds ten 7 ute de Bijzondere School :ning van de kerk, eente, over het jaar week bij den kerk. voor de lidmaten 26 llecte voor de en Bijbel. t im) ijk) 98056.25 156.25 17 200 141.50 377.50 50— 140— 60— 81.30 121 253.90 548.05 125 433. 206 414.97 150.75 23.85 196.10 41.06 62.58 90.81 72.25 1611.99 200— 200.— 104031.10 liemborg 152.50 op; te Haaften 27.75. De ton is reeds tste lijst) ollecte voor de len Bijbel. 104031.10 6.50 15.50 7.77 JFK 2.80' J 162— 53.26 175— Kerk) 107. 264.25 213.50 38.32 846— - 152.08 505.50 97.70 330— 33.40 107041.68 ollecte 1927 ongeveer lie van 1926 gestegen, aande lijn gebleven, ondenten, die tot dit erkten, en aan onze steunde, brengen wij J. TERPSTRA, :taris van de Unie hooi met den Bijbel", iy EST EN IK ZAL U GIJ ZIJT. eekwoord, dat luidt gaat en ik zal u zeg- kunnen we het ook Zeg me, wat ge vie ge zijt. omgang, dié men die de liefde heeft ïidelijk mogelijk afte enste leeft, lijken kring nog wtl vrienden of vrien- men ongewenschte lelijk welzijn schade' laat men tegelijker- lan dag eigen ziel en ooten worden besmet ereld, die door mid' t dagelijks aan ons lkens weer tegen dit arschuwd. naar die waarschu- isgeving aan en gaat zichzelf en de zijnen bloot. daarover het vol' It opgewekt, om. in neutarle pers te steu' k blad te abonneeren, egd: „ja, dat moesten daar blijft het bij ca j. Men ziet het hoog liet in. uw kind in het water niet zoo gemoedelijk r maar eens uithalen int elke seconde kan gevaar, raar. dacht ge dat ge aan ontkomt, wanneer ge fi welker beschouwing oord gerekend wordt, nrecht tegen in gaat wordt ge zeker nooit wel zal het u schade even. inderen. Zou het ook ers in onze kringen menschen vaak zoo ben voor de dingen i belangstelling word i gewekt. Wat zond r ge telkens een be' uw kinderen tegen andere dingen v0° bezig zijt hen op Ge zoudt hem toch zeker de deur wijzen I Welnu, dan ook het neutrale blad van de tafel en de deur uit e" 6r n°0it meer in Hierin worden dingen gezegd, die menigeen m tot ernstig nadenken moet stemmen en die ter J harte moeten worden genomen. Meer en meer wordt er geëvangeliseerd naar bULaten we er voor oppassen, dat de deur van doen huis gesloten blijft voor de evangelie prediking naar den mensch door middel van allerlei lectuur, die onder de vlag der neutra liteit de kracht zoekt te breken van hen, die onder de banier van Christus den goeden strijd moeten strijden op alle levensterremen.^ HFT ANTWOORD VAN DEN HEER H. DE WILDE. De heer H. de Wilde te 's Gravenhage, zond Jen heer Warnaer te Dirksland, Voorzitter van de Flakkeesche Hulp-centrale het volgende antwoord op het telegram dat hem de vorige week door de Antirevolutionaire partij op Flak- kee werd gezonden „Ik zeg U en al de vrienden, die de vergadering van 25 Januari te Som- melsdijk hebben bijgewoond zeer har telijk dank voor de vriendelijke woor den en wenschen tot mij gericht. Ik herinner mij nog zoo levendig den Tweeden Paaschdag van 1897, toen ik voor het eerst in het Zondagsschoollo kaal te Sommelsdijk optrad. Het woord toen gesproken, viel in goede aarde en de Heere heeft den wasdom gegeven. Sindsdien zijn er banden gelegd met Goeree en Overflakkee en Uw tele gram geeft mij daarvan opnieuw de overtuiging, dat deze banden niet zijn losgemaakt. Na de Statenzitting in 7 December ben ik zeer ernstig ziek ge weest, maar thans met Gods goedheid in zoo verre hersteld, dat ik eenigen tijd kan besteden aan litterairen arbeid. De Heere zegene den arbeid tot ver- eeniging en hereeniging van allen, die den Bijbel als Gods Woord erkenen en als zoodanig belijden." ZITTEN OP EEN HONDEKAR. L'De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK Thaakt bekend, dat het van 1 Januari 1928 af verboden is, dat zich tgdens den rit iemand op een hondekar bevindt. Op daartoe strekkend verzoek kan de Burge. meester een schriftelijke vergunning geven tot het zich bevinden op de kar, tijdens den rit, door één persoon. Deze vergunning, waarvan aanteekening geschiedt op het Dummerbewijs, kan te allen tijde door den Burgemeester wor» den ingetrokken. Behoudens intrekking is zij van kracht gedurende het tudperk tusschen twee op elkander volgende keuringen. SOMMELSDIJK, 28 Januari 1928. De Burgemeester voornoemd, L J. DEN HOLLANDER. 1 KEURING VAN TREKHONDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SOMMELSDIJK brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat volgens wijziging, bij Koninklijk besluit van 1 Augustus 1927 (Staatsblad no. 285), van bet Koninklijk be. 'uit van 6 Februari 1911 Staatsblad no. 45), I^fit uitvoering van de Trekhondenwet, Burge- meester en Wethouders het nummerbewijs, bedoeld in artikel 2 der Trekhondenwet, slechts afgegeven, indien na keuring van den hond diens lichamelijke geschiktheid voor gebruik als trekhond is gebleken. Burgemeester en Wethouders kunnen her» keuring op door hen te bepalen tijdstippen bevelen. De houders van trekhonden in de gemeente worden bij deze opgeroepen met trekhonden met de kar of karren, waarvoor de bonden als trekdier worden gebruikt, en het tuig, op Woensdag 1 Februari a.s., des namiddags tusschen 1—3 uur ter keuring of herkeuring aan te bieden op het plein van de openbare lagere school, alhier. SOMMELSDIJK, 30 Januari 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. MIDDELHARNIS. GeborenAdriaantje, d. v. A. Bogerman en A. van Nimwegen; Meinsje Jannetje, d. v. L. v. d. Meide en M. Driesse. GetrouwdA. van Zetten, 29 j., en K. J. Bowitz, 33 j. OverledenC. Bom, 40 j, DIRKSLAND. GeborenFrans, z. v. Johannis Jelier en Jacomijntje van Oostenbrugge. MELISSANT. Geboren: Abraham, z. v. Th. Keizer en K. Mijnders; Cornelia Helena Maria, d. v. A w. Mijnders en A. C. Coolbergen. O erledenK. Grauwen, 74 j., wed. van J. Keur. GOEDEREEDE. De kuilvisschers vingen de vorige week van 15—70 Kilo schubben. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 10 '°t 70 kilo schubben per vaartuigin het Beheel zijn 80 vaten sardijn aan den wal ge» wacht en 40.000 kilo bliek gevangen. - In deze week begint één vaartuig weder '"et het uitoefenen der garnalenvisscherij. VERBINDING TUSSCHEN NOORD BRABANT EN FLAKKEE. Een veer van Ooltgensplaat op Dinteloord. Er bestaan plannen om een vaste en doel matige verbinding tot stand te brengen tus schen den Westhoek van Noord-Brabant en het eiland Flakkee. Zooals men weet, is in de Provinciale Statenvergadering van Zuid-Holland dezen zomer het plan reeds breedvoerig be sproken. Thans zijn er twee commissies samengesteld, één voor Noord-Brabant en één voor Flakkee, om deze zaak verder uit te werken. De com missie voor Flakkee bestaat uit de heeren Den Hollander, burgemeester van Middelharnis, v. Schouwen, burgemeester van Oude Tonge, Warnaer, lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland, Mijs te Sommelsdijk, Jacobs te Oolt gensplaat, Vogelaar te Stad aan 't Haringvliet en Ma^t te Den Bommel. In de zomerzitting van de Staten van Zuid- Holland pleitte de heer ter Laan voor een verbinding tusschen Ooltgensplaat en Willem stad. Maar het blijkt, dat een verbinding tus schen eerstgenoemde gemeente en Dinteloord verre de voorkeur verdient. Naar wij vernemen bestaat er in beide com missies dan ook geen meerderheid voor een verbinding met Willemstad, daar er geen be hoefte is aan verbinding met Lage Zwaluwe— Dordt, doch juist de hoofdzaak is doorgang te krijgen naar het Zuiden des lands en België. Temeer daar Flakkee behoefte heeft aan een vast veer op het Zuiden met het oog op de suikerfabrieken en den paardenhandel met België. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, dit plan breed op te vatten en een veerboot in de vaart te brengen, die er op berekend is, niet slechts personen en goederen, doch even zeer vee en paarden en rijtuigen (auto's) te vervoeren. Men zal begrijpen, dat Vooral aan dit laatste groote behoefte is, als men weet,, dat thans al dit vervoer naar Noord-Brabant en België van Flakkee plaats heeft over Helle- voetsluisRotterdam en Dordrecht Het veer zal gesubsidieerd worden door de beide betrokken provincies en het Rijk. LUCHTVERKEER. De bekende Amerikaan Mr. van Lear Black, die het vorig jaar met een machine van de K. L. M. een vliegtocht heen en terug naar Ned. Indië maakte, heeft thans het plan op gevat om naar Kaapstad te vliegen, welk plan inmiddels tot een vast besluit is geworden. De K. L. M. heeft de route uitgezet, de vliegtijden vastgesteld en besloten, een van haar met één motor uitgeruste vliegtuigen de H-NADR daartoe tot een vliegtuig met drie motoren te verbouwen. De heer van Lear Black heeft de overeen komst met de K. L. M. geteekend. Het vertrek is voorloopig op 1 Mei bepaald. De heer van Laer Black had nauwelijks deze vlucht naar Kaapstad en terug goedgekeurd, of hij legde de K. L. M. een nieuw probleem voor, n.l. om deze vlucht te combineeren met een andere naar Britsch-Indië tot een bezoek aan eenige vrienden en van daar naar China. Deze zaak wordt thans bij de K. L. M. be studeerd. De machine zal ook deze reis wederom be stuurd worden door de piloten Geijsendorffer en Scholte. Dieie.ailca, inbraken enz. Zaterdagmiddag is ingebroken in den schoen» winkel van den heer J. J. S. in de Van Beveringkstraat in den Haag. Er is een partij schoenwerk gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft iemand zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot de woning van den heer K. aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Het geheel huis is doorzocht, maar daar de bewoners afwezig zijn, kan nog niet worden opgegeveD, wat vermist wordt. SNEEUWSTORM. Kinderen doodgevroren. Te New»York en in andere plaatsen van het land heeft het zwaar gesneeuwd. Vooral te Washington lag de sneeuw zeer hoog. Er hadden verscheidene ongevallen plaats als gevolg van den sneeuwstorm. Te Waterford in het Noorden van den staat New»York, zijn twee kleine kinderen tijdens een nachtelijken sneeuwstorm in de armen van hun moeder doodgevroren. De moeder was de kinderen, die met nog twee harer telgen op school waren, in een arrestee gaan halen. Óp den terugweg raakten de paarden de route kwijt en de slede zat spoedig in de sneeuw vast. Den geheelen nacht zaten moeder en kin» deren onbeschermd in den sneeuwstorm. Men vond hen den volgenden morgen onder de sneeuw bedolven. Twee der kinderen waren dood, terwijl de moeder en de twee andere kinderen gedeeltelijk bevroren waren. Maarschalk Haig. Zijn loopbaan. Het overlijden wordt gemeld van Douglas Haig, den voormaligen opperbevelhebber van het Britsche expeditieleger in de tweede faze van den wereldoorlog. Voor zijn diensten aan zijn land bewezen kreeg hij een regeerings» geschenk, groot 100,000 pond sterling. Voorts werd hij als «graaf Haig en baron Haig van Bemersyde« in den adelstand verheven. Dan werd hem de «Order of Merit« verleend en uit vrijwillige bijdragen van zijn bewonde» raars werd het huis te Bemersyde, waar zijn geslacht gedurende langen tijd had gewoond, voor hem gekocht. Na den oorlog was Haig korten tijd opper» bevelhebber van Groot'Brittanniëtoen die positie werd opgeheven, wilde hij geen andere aanvaarden, doch wijdde verder al zijn energie aan de steunverleening aan oud'gedienden. Lord Haig is 66 jaar oud gewordenwaar» schijnlijk is hij overleden aan hartverlamming. Brutal* streek van een oplichter te Haarlem. Een winkelier de dupe. De winkelier R. aan de Kleverlaan Haarlem is, naar «de Tel meldt, het slachtoffer ge» worden van een handigen oplichter. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd er omstreeks een uur aan zijn woning gescheld. R., die zich reeds ter ruste begeven had, schoot inderhaast wat kleeren aan om open te doen. Een jonge man stapte den winkel binnen, die zeide, gezonden te zijn door mevr. Keen goede klant van den winkelier. Deze liet vragen, of hij haar aan wat «bood» schappen» kon helpen. De heer R., die haar gaarne van dienst wilde zijn was daartoe dadelijk bereid en gaf den jo genman voor ongeveer f 7 aan waren mede, die evenwel niet dadelijk werden betaald. De winkelier lag nauwelijksch weer in zijn bed, toen andermaal werd gescheld. Weer was het de jongeman, die nu vertelde dat zij bij de familie K. zoo gezellig aan 't kaarten waren, alleen was het jammer dat zij niet voldoende klein geld hadden. En mevr. liet vragen of R. zoo vriendelijk wilde zijn hen daaraan te helpen. Geeft u maar voor f 25 klein, en als het kan veel kwartjes en dubbeltjes werd er gevraagd. R. was weer zoo vriendelijk en gaf het gevraagde. Moet ik, vroeg hij, de boodschappen maar meteen afhouden Neen, zeide de bezoeker, doet u dat niet. Mevrouw zal u den volgenden dag het geld tegelijk geven. Ik ben zoo maar even zonder geld weggeloopen. Toen mevrouw echter niet kwam, ging R. eens informeeren. Het bleek, dat zij noch van den jongen man, noch van de bood» schappen, noch van het geld iets afwist. EEN SLIMME «KRANKZINNIGE*. Trouwlustige dames opgelicht. Een berucht huwelijksmakelaar»zwendelaar, die jaren lang Duitscaland onveilig maakte, is thans weer te Berlijn gearresteerd. De man, Otto Wieduwiit geheeten en thans 47 jaar oud, was van huis uit chemicus en apotheker. Hij raakte echter op den verkeerden weg en begon reeds in 1912 als huwelijkszwen delaar te »opereeren«. Weliswaar liep het hem wel eens tegen, maar zoodra hij weer op vrije voeten was, vond hij steeds weer opnieuw trouwlustige dames, die geloofden en offerden. In de laatste jaren figureerde hij als een vroegere militaire dokter onder verschillende namen, vooral echter a s dr. Gottlieb en «Lo» renz«. Hij spiegelde den dames voor, dat hij te Metz een groote praktijk bad gehad, doch door de Franschen eerst vandaar en later naar Keulen was verdreven. In het jaar 1920 werd hij te Füssen in den Aligau gearresteerd en als «krankzinnig» in een gesticht geplaatst. De zwendelaar verdween en oefende in het Kurort Hmterzarten een tijdlang de genees» welke huishoudelijke arbeid verrichten blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30.60.90, Tube 80 ct. PUftOL kundige praktijk uit. Daar organiseerde hij ook een collecte ten behoeve van noodlijdende kinderen. In den laatsten tijd kwam de politie bij het onderzoek bij meerdere gevallen van huwe» lijksbemiddelings.zwendelarij uit de wijze van «werken* van den zwendelaar tot de overtul» ging, dat Wieduwiit weer te Berlijn moest zijn. De man werd opgespoord en gearresteerd. In zijn bezit werd briefpapier gevonden met het opschrift: «Dr. jur. Otto Peters, Strassburg, Justizrat, Rechtsanwalt uod Notar» en een aanzienlijk bedrag aan geld. Van het oogenblik af, dat hij gearresteerd werd, werd hij weer «krankzinnig*. DE PROSTITUTIE IN MOSKOU. Het venerologisch instituut te Moskou is een actie begonnen door middel van vergaderingen in arbeidersclubs tegen de prostitutie en haar nadeelige gevolgen; de verspreiding venerische ziekten. De vertegenwoordiger van dat instituut deelt mede, dat er op het moment in Moskou onge veer 3000 prostitué s zijn. Dit aantal is vast gesteld naar aanleding van een onderzoek in nachtasyls, op de boulevards en andere plaat sen, waar men ze kan verwachten te vinden. Het is gebleken, dat 68 pet. dezer vrouwen uit het dorp naar de stad gegaan zijn om werk te zoeken, en er ook vele dienstmeisjes onder zijn. Verder zijn er arbeidsters van tabak- en textielfabrieken onder, die laag betaald worden. Er is ook een groep van gehuwden, „reizenden", onder hen, dat zijn vrouwen die in de buurt van Moskou wonen en naar de hoofdstad komen voor „bijverdiensten" voor het gezin. Rondom deze vrouwelijke slachtoffers bestaat een heele organisatie van bemiddelaars en souteneurs, die hen expioiteeren en naar andere plaatsen sturen, vaak naar vacantieoorden. Er zijn speciale werkplaatsen, waar de pro- stitué's aan werk geholpen worden en een vak leeren; er wordt propaganda onder hen gevoerd om hun beroep te laten varen en zich tot deze werkplaatsen te wenden en er is besloten een soebotnik, den vrijwilligen arbeid op een Zater dagmiddag, te organiseeren, ten einde meer middelen te verzamelen voor deze werkplaatsen. EEN PACIFIST MISHANDELD. De in Zwitserland wonende Duitsche radicale pacifist Karl Merents, die onder vrijgeleide naar Duitschland was gegaan, om Zaterdag als ge tuige te worden gehoord in het proces-Schreck te Leipzig en die bij deze gelegenheid sensatio neel verklaringen aflegde, is Zaterdagavond in de nabijheid van het station te Leipzig aange vallen door een bende met stokken gewapende nationalisten. Mertens verdedigde zich dapper, tot de politie ter plaatse verscheen, met dat al had hij een paar verwondingen opgeloopen. Hij is onmiddellijk na het incident naar Zwitserland teruggekeerd. Politieagenten uit Leipzig verge zelden hem tot de grens om voor zijn veligheid te waken. ONDEUGDELIJK SERUM. Uit Sydney wordt gemeld, dat in Bundaberg elf kinderen zijn gestorven na te zijn ingeënt met serum tegen diphteritis. Zes andere kinderen zijn na inenting zwaar ziek geworden. Het heet, dat het serum verstrekt was door het Austra lische dept. van het gezondsheidswezen. Bundaberg ligt in Queensland bij de monding van de Burnett-rivier. ZEE-HUWELIJKEN. Het gebeurt soms, dat er op zee redenen zijn voor het sluiten van een spoed-huwelijk, dat dan door den kapitein kan worden voltrokken. Thans is voor een rechter te Chicago de vali diteit van een dergelijk zee-huwelijk betwist. Een der partijen in een proces wilde nietigheid van het huwelijk doen uitspreken op grond van het feit, dat de voltrekking op zee door den gezagvoerder heeft plaats gevonden. De rechter wilde daar niet van hooren; de nietigheid werd dus niet erkend. VALK EN DUIF, Nog juist gered. Werkelijk een zeldzaam schouwspel der na tuur, mochten we dezer dagen aanschouwen, schrijft „Het Huisgezin". Een roofvogel, hoogstwaarschijnlijk een valk, daar sperwers hier voldoende bekend zijn, had een duifje, dat op betrekkelijk lage hoogte door de lucht zweefde, tot zijn prooi uitgekozen en schoot snel omlaag om zich op het arme diertje te werpen en dit in de lucht af te maken. Het duifje, bij intuïtie voelend, dat het leven in gevaar was en tegen zoo'n geduchten vijand niet opgewassen, trachtte in een verhaaste vlucht aan de klauwen van het roofdier te ont snappen. De achtervolger, zeker dit begrijpend, belette dit echter en wierp zich op het arme, beangstigde dier. Veeren stuiven in het rond, we hooren de duif piepen en zien aan de on vaste vlucht, dat hij bij dien eersten aanval al veel te verduren heeft gehad. Het veilige hok is echter dichtbij en het in doodsangst verkeerende dier, steeds achtervolgd door den valk, spant alle pogingen in dit te bereiken. Deze bemerkend, dat hij haast moet maken, om zijn prooi niet zien te ontglippen, valt nog maals onmeedoogend op het duifje aan, brengt het met vleugels en bek zulke geduchte slagen toe, dat het arme beest omlaag stort. We schieten toe en de roover nu geen kans meer ziende, zijn slachtoffer te halen, neemt overhaast de vlucht. Voor dood nemen we het arme duifje op met angstige oogen kijkt het ons aan en we voelen aan het kleine trillende lichaampje hoe het beestje geschrokken moet zijn. We zijn blij, dat we dit duifje van den vraatzuchtigen valk hebben mogen bevrijden, denken onwillekeurig aan de valkenjachten, die in de middeleeuwen naast de tournooien de geliefkoosde bezigheden waren van den adel en we kunnen maar niet begrijpen, dat deze edellieden, ja zelfs edelvrouwen, zoo hardvoch tig kunnen geweest zijn. ANGSTIGE OOGENBLIKKEN TUSSCHEN DE TREINRA1LS. Een arbeider was dezer dagen op weg naar Sheffield om werk te zoeken. Bij den tunnel van Hatersley nabij Mottram hoorde hij geroep van jongens op de spoorbaan; hij zag een der jongens om hulp roepend, midden tusschen de rails staan. Bij het oversteken van de baan was een der voeten van den knaap bekneld geraakt tusschen een dwarsligger en een stalen stang van een sein. Er was nietes in de omgeving te vinden om den stang mee te verwijderen. De arbeider maakte de schoenveters van den jon gen los, maar deze was niet in staat zijn voet vrij te krijgen. Aan het andere eind van den tunnel klonk het fluinten van den trein, die met een snelheid van 96 K.M. per uur naderde. Een laatste poging om den jongen te bevrijden mislukte. De arbeider draaide daarop den voet van den jongen om en deed hem plat op de spoorbaan liggen en om hem moed te geven, legde hij Zich naast hem neer. Nauwelijks lag het tweetal tusschen de rails of de trein reed over hen heen. Enkele oogenblikken later ston den beiden ongedeerd op en slaagde men er in den knaap te bevrijden. De bewoners van Mottram onthaalden den moedigen man; wee- nend omhelsde de moeder van den jongen hem en er werd een inzameling voor hem gehouden. Hij weigerde zijn naam te noemen en verdween. Het eenige wat men van hem weet is, dat hij te Sheffield thuis hoort. OOK ENGELAND HEEFT EEN SPOOKHUIS. Sombere voorvallen in een geheimzinnige woning. Niet alleen Holland is gezegend met een spookhuis waarover de vreemdste verhalen de ronde doen en waarvan prachtige afbeeldingen in de groote pers verschijnen. Ook Engeland kan zich er op beroemen een spookhuis te be zitten en wel in de Ellandstraat te Battersa. Een geheel politiekordon houdt om het huis de wacht. Een geheimzinnige kracht werpt ta fels omver, breekt ruiten en aardewerk. Een der bewoners van het huis verklaarde het volgende: „Ik zat tt ontbijten toen ik plot seling in de aangrenzende kamer het geluid van een vallend voorwerp hoorde. Wij snelden de kamer in en zagen dat een saladeschotel was gebroken. Op den grond lagen verscheidene stukken van den schotel. Niemand was in de kamer geweest". Verder vertelde de bewoner, dat stukken steenkolen met groote kracht door de vensters vliegen. „Ik zag plotseling een schoen van het eene einde der kamer naar het andere vliegen, zonder dat er iemand te bekennen was. Gis teren wentelde de keukentafel met eigen kracht over den kop. Ik plaatste de tafel op vier verschillende manieren in de kamer, maar steeds weer verplaatste hij zich". De politie is van meening, dat de spookach tige verschijnselen door een grappenmaker wor- dan verricht. Maar ondanks de geweldige be waking van het huis, duren de verschijnselen voort. Lichten gaan plotseling aan of uit, ven sters worden opengesmeten, voorwerpen vliegen door de lucht. OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Een paard gedood. Op den onbewaakten overweg te Schelluinen bij Gorinchem die toch een vrij uitzicht heeft werd Zaterdagochtend het paard van den landbouwer H. Boot uit Hoornaar, dat voor een kar gespannen was, door een passeerenden trein gegrepen en op slag gedood. De onvoor zichtige voerman kwam met den schrik vrij. De trein had geen vertraging. POGING TOT VERGIFTIGING? De heer Rekers, kapper te Workum, ontving dezer dagen een pakje, dat uit Almelo was gezonden. Bij opening bleek het vijf taartjes te bevatten. Na het gebruik er van werd de heer R. ongesteld. Een ingesteld scheikundig onder zoek bracht aan het licht, dat het gebak ver giftigd was. De politie stelt een onderzoek in naar den afzender, doch tot nu toe tast men nog in het duister. EEN NOODLOTTIGE SCHIETOEFENING. Rijksambtenaar door een revolverschot gedood. Uit Wernhout (N.-B.) wordt het volgende gemeld De rijksambtenaar Van de W. was Vrijdag avond in de nabijheid van Wernshoutsbrug een nieuwe revolver aan het probeeren. Tot dit doel had hij een kartonnen kaart aan een boom vastgemaakt, waarop hij ettelijke schoten loste. Plotseling hoorde men in den omtrek een rauwe kreet. Een jongen, die voorbij kwam, hoorde eenige malen roepen een dokter, een dokter De jongen snelde toe en zag den man liggen, badende in zijn bloed. Spoedig waarschuwde de knaaD een politie agent en weldra was dr. Weert op de plaats waar het noodlottig ongeluk gebeurd wajs, aan wezig. Deze kon echter slechts den dood van het slachtoffer constateeren. Het lijk werd door de justitie in beslag ge nomen en naar Zundert overgebracht. Daar men niet weet op welke wijze het ongeluk ge beurd is, zal een onderzoek nog volgen en moet het stoffelijk overschot nog gerechtelijk geschouwd worden. Het wapen, waarmee het noodlottige schot gelost werd, is eveneens in beslag genomen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Kleeren maken de vrouw. De dienstbode die tijdens de afwezigheid van haar meesteres een onderzoek in de kleeren- kast van die meesteres instelt en zich na rijp beraad tooit met het dotje van een japonnetje, dat haar mevrouw enkel en alleen draagt bij zeer bijzondere gelegenheden, is een figuur die vele novellisten tot het schrijven van meer of minder geslaagde humoristische schetsjes heeft geïnspireerd. Enkele uitzonderlijke exemplaren van het langzaam maar zeker uitstervende dienstboden ras mogen dan misschien over een zekere mate van brutaliteit beschikken, over het algemeen echter waren die verhalen ter wille van het komische gewoonlijk eenigszins overdreven. Sinds de nooit volprezen Rheinlanderinnen en Westfaalschen de traditioneele Aaltjes, Aagjes en Mietjes uit hun pronkstukken van keukens hebben verdreven, zijn ook de wonderlijke dienstbodenverhalen als wekelijksch vulsel van alle mogelijke illustraties verdwenen. Het verhaal van het dienstbodendrama, dat Woensdagochtend voor den Politierechter werd behandeld, is dan ook bedoeld als een poging om deze even interessant als komische soort van literatuur weer tot nieuwen bloei te brengen. Het begint zooalp altijd. Mevrouw was uitgegaan en de dienstbode was alleen thuis. Mevrouw had een welvoor ziene garderobe en de dienstbode niet. De dienstbode was echter net zoo goed een vrouw als haar meesteres, stelde het dus op prijs zich tehullen in zijde, bont en verdere kostbare zaken.. Gevolg: een onderzoekingstocht van de dienstbode op verboden terrein. Een schitterend product van damesconfectie, saumon-kleurig met zilveren loovertjes oefende een fascineerenden invloed uit. Het duiveltje van de ijdelheid smoesde verleidelijk in het oor van de jeugdige dienstmaagd. Even later verbeidde een samoun-kleurige dienstbode met ongeduld de komst van „hem". „Hij" kwam, sprak woorden van waardee ring, Wilde zich trotsch met zijn mooie meisje in het publiek vertoonen. Weshalve zij besloten een café te bezoeken. De geschiedenis heeft zijn normaal verloop. In het café bevond zich de werkelijke eige nares van het saumon-kleurige stuk zijde. Heerlijke toevalligheid, die dit verhaal deed ontjstaan. Mevrouw briesqhte kwaadaardig, sprong strijdlustig op hbar gedienstige afEnkele jon gelieden verklaarden zich solidair met het arme Asschepoestertje en keerden zich tegen haar belaagster. Weer anderen namen ridder lijk den ouderdom in bescherming tegen de jeugd. Het werd een „frissche, fröhliche Krieg", waarbij de partij van mevrouw zich danig weer de en met behulp van een aardappelstamper en een pook enkele tegenstanders buiten gevecht stelde. Er vloeide zelfs bloed, dat, zooals ge woonlijk, om wraak riep. De politierechter trad "op als wreker en ver oordeelde de mannen, die gebruik hadden ge maakt van verboden wapenen, respectievelijk tot dertig en vijfentwintig gulden boete. Het saumon-kleurig japonetje hangt veilig in een afgesloten kast. EEN NOODLOTTIGE AANVARING. Een man overboord en verdronken. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur werd de politie gewaarschuwd, dat een man bij de Cruqusbrug over de Ringvaart in de Haar lemmermeer overboord was gevallen. Twee agenten troffen bij den mond van het Spaarne een sleepboot en een Rijnaak aan, welke dwars in de Ringvaart lagen. Het bleek, dat er tusschen de sleepboot en de aak een botsing had plaats gehad. Door deze botsing drong het water door de patrijs poorten in de machinekamer. De 24-jarige matroos A„ wonende te Dor drecht, schrok van het binnenkomende water en sprong over boord. Hij zonk onmiddellijk weg. Zijn lijk werd later opgevischt. AUTO TE WATER. De inzittenden met moeite gered. De heer P. C. Tijnagel uit Reeuwijk, is met zijn auto op den Bloemendaalschen weg te Waddinxveen, door tot nog toe onbekende oor zaak te water geraakt. De bestuurder had de tegenwoordigheid van geest het portier te ope nen, waardoor hij zich uit zijn benarde positie kon bevrijden; het mocht hem echter niet ge lukken den wal te bereiken. De bij hem in den auto zittende dame ver keerde in nog grooter moeilijkheden. Door het kantelen van den auto was zij niet in staat dezen te verlaten. Op hun hulpgeschrei echter kwamen de bewoners van nabijgelegen wonin gen naar buiten en wisten ten slotte na veel moeite de beide drenkelingen op het droge te brengen. INBRAAK IN EEN GOUDSMIDSWINKEL. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in den goudsmidswinkel van de firm van Wezel te Hengelo. Vermist worden o.m. 20 gouden heerenhorloges, 20 idem dameshor loges, 40 zilveren heerenhorloges, 70 gouden heerenringen, 12 damesringen met brillanten, 100 fantasie-damesringen, samen voor ongeveer vijfduizend gulden. De dieven zijn door een valraam binnengekomen. De firma is niet tegen inbraak verzekerd. ONTPLOFFING VAN EEN ZUURSTOF-CY LïNDER. Een ernstig gewonde. Zaterdagmiddag waren twee arbeiders in een bijgebouwtje van de Hollandia-fabrieken der firma Kattenburg 6 Co. aan den Valkenweg te Amsterdam bezig met het doortrekken van de centrale verwarming van de fabriek naar dit bijgebouwtje. Zij gebruikten daarbij een lasch- apparaat voor het met elkander verbinden van de buizen. Door nog niet opgehelderde oorzaak is de zuurstof-cylinder uit elkaar gesprongen met een geweldigen knal, die ver in de om geving de omwonenden deed opschrikken. De ontploffing moet een ontzettende kracht hebben gehad; alle ruiten der Hollandia-fabrieken waren gesprongen, en een scherf van den zuurstof- cylinder is later op grooten afstand, bij het Noord-Hollandsch Kanaal, gevonden. Van de beide werklieden had een zich juist eenige oo genblikken te voren verwijderd, om iets uit den kelder te halen, zoodat hij zijn volkomen on gedeerd blijven aan een gelukkig toeval te dan ken had. De andere, J. Z., die juist het lasch- apparaat hanteerde, is een eind weggeslingerd, tegen een muur aan, en later bewusteloos ge vonden met eenige uitwendige verwondingen en vermoedelijk ook met zwaar inwendig letsel. In j zeer erqstigen toestand is hij in een auto van den geneeskundigen dienst, die, evenals de brandweer, van alle kanten gealarmeerd was, naar het Binnengasthius gebracht en daar opgenomen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, bleek er voor haar niets te doen, daar er geen brand ontstaan was. m V

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 3