Uw Zenuwen Uit de Pers. Merk en School. Plaatselijk Nieuws. mest uitgestrooid, die moeilijk is onder te bren gen, of ook wanneer er veel onkruid op den grond staat, dan moet ge voor ge een steek omwipt, eerst de aarde afschuimen, 't zij met een schop, een „bats" of „plakhak". Be grijpt u de bedoelng Een dun laagje aarde, waarop bovenop mest, onkruid of loof wordt afgeschuimd en in de voor geworpen; daarna doet ge een steek en werpt dien boven op het afgeschuimde, zoodat dus al het ruige er be hoorlijk onder komt. De kunstmest-gebruiker heeft het gemakkelijker, wanneer hij althans het onkruid niet den baas heeft ia feu worden. Wij moeten evenwel aanraden den tuin zoowel stal- als kunstmest te geven. Of laten we liever in plaats van stalmest spreken van „natuur lijken" mest: compost en beer kunnen dus ook dienen. Maar, zoo we zeiden: kunstmest en natuur lijke mest moeten liefst samengaan, 't Zij men ieder jaar van beide aanwent, of beurtelings om het jaar. Anders mest men licht eenzijdig en krijgt de grond op den duur min of meer behoefte aan één of meer noodzakelijke voe dingsstoffen, waardoor onvolledige oogsten of ziekten in de gewassen het gevolg kunnen zijn. Mogelijk hebt u in 't najaar uw tuin reeds om gespit. UitstekendAls ge dan flinke steken hebt genomen en de aarde zoo hebt laten liggen, dan is ze nu door de inwerking der vorst verkruimeld en door de inwerking der lucht in een gezondere, betere conditie gekomen. Ook het bemesten in het najaar, als men het er naar heeft, is in vele gevallen aan te raden. De mest verteert dan al en men verbouwt smake lijke aardappelen en ook lekkerder groenten dan in pas bemesten grond. Bij het spitten in 't voorjaar, dus nu, neemt ge kleine steken en verbrokkelt de kluiten zoo goed mogelijk, wanneer er spoedig gezaaid zal worden. Bovenstaande geldt enkel en alleen voor tamelijk droge gronden. Zit de grond nog vol water ,stel dan het tuinieren nog uit. Pleizier zoudt ge er niet van hebben, en uw tuin maakt ge door uw arbeid niet beter, doch wel slechter. Kunt ge den drang niet weerstaan, om althans iets te doen, welnu, maak dan verhoogde bedden en schep de paden diep uit. En als ge in de gelegenheid zijt, werk dan wat paar- d e n m e s t onder; deze verwarmt. Intusschen hebt u de benoodigde zaden be steld, niet waar Wie 't eerst bestelt, heeft de meeste kans goed zaad te krijgen, en de soort, welke hij verlangt. Koopt van een vertrouwd handelaar Hebt u zelf nog overjarig zaad, stel er dan niet te veel vertrouwen in, zaai dan in elk geval wat dikker, want zulk zaad komt meestal dunner op. Is het koud en nat weer, dan zal de ontkieming van over jarig zaad in den regel het meest hierdoor lijden, de jonge plantjes hebben geen „tier" en staan lang te „pratten". Laat dus in deze de zuinig heid de wijsheid niet bedriegen !en Wij lezen in „De Waarheidsvriend" KENTERING 1 Er schijnt eenige kentering te komen in de gevoelens van de Staatkundig Gereformeerde Partij betreffende het vraagstuk van de ziekte-, ongevallen-, invaliditeits- en ouderdomsverzor ging van hen, die deze verzorging behoeven en niet in staat zijn zich uit eigen middelen van het noodige levensonderhoud te voorzien. Terwijl Artikel 9 van het Program van de Staatkundig Gereformeerde Partij over deze aangelegenheid zegt Onwettige dwang der consciëntie harer onderdanen door de Overheid wordt ook uitgeoefend door de sociale wetten, in 1913 door H. M. de Koningin uitgevaardigd, wier uitvoering God verhoede, zoowel als hare uitbreiding. De S. G. P. protesteert tegen verplichte verzekering en wapent zich tegen uitbreiding, schrijft thans het officieele partijorgaan „De Banier", van 12 Januari De strijd der Staatkundig Gereformeerde Partij ten opzichte van het verzekeringsvraag- stuk is voornamelijk een gevolg van den dwang, die sedert de invoering der Talma- wetten op ons volk wordt uitgeoefend. Werd deze dwang afgeschaft, dan zou reeds zeer veel zijn gewonnen. Bij aandachtige lezing en nauwkeurige ver- gelijkking van wat in het partij-program staat en hetgeen „De Banier" over de kwestie in haar jongste nummer schrijft, zal een merkbare verandering in het standpunt van de Staatkundig Gereformeerde Partij duidelijk zijn geworden, eene verandering, welke niet van gradueele, maar van principieele beteekenis is. Haast zou men kunnen vragen of de Staat kundig Gereformeerde Partij ten opzichte van het verzekeringsvraagstuk niet is over stag ge gaan. In Artikel 9 van het Staatkundig Gerefor meerd program beluistert men twee bezwaren tegen de bestaande sociale verzorging van zieken, invaliden en ouden van dagen in de eerste plaats het consciëntiebezwaar, dat tegen de verzekering zelve gaat, daarna komt in de tweede plaats de verplichting tot het verzekeren. Zoo staat het echter niet met hetgeen „De Banier" als het strijdpunt van de Staatkundig Gereformeerde Partij tegen het verzekerings vraagstuk aangeeft. Dit strijdpunt is bijna uit sluitend gelegen in den dwang, want als de dwang zou worden weggenomen, dan blijft er van bezwaar nog wel iets over, maar dit restant is van zeer geringe beteekenis. Immers er zou bij afschaffing van den dwang zoo schrijft „De Banier" reeds veel gewonnen zijn, Van een consciëntiebezwaar wordt, in hetgeen het blad te berde brengt, met geen woord gerept. En als dit bezwaar niet bestaat, dan is de eenige bedenking tegen de sociale verzorging het verplicht zijn tot het plakken van zegeltjes. Is dit zoo, dan lijkt het strijdnunt niet van groot gewicht te zijn. Intusschen hoe dit zij, het komt ons van belang voor op het verschillend inzicht van partij-program en „Banier" bij de Staatkundig Gereformeerde Partij, ter zake van het ver zekeringsvraagstuk, even de aandacht te ves tigen. SOMMELSDIJK. L.l. Maandag stonden 7 werklooze landarbeiders bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente inge schreven. Op de vastgestelde paardenlijst dezer ge meente komen 80 eigenaars of houders van paarden voor met een totaal aantal paarden van 283. Vorige week werden uit deze gemeente 110000 K.G. uien en paardepeen verscheept. Mej. C. B. had het ongeluk bij het eten van mosselen, dat haar lichaam zoodanig be gon op te zetten, dat geneeskundige hulpmoest worden ingeroepen. Werkzaamheden in het 4e kwartaal 1927 door den keuringsraad van waren in het keu- ringsgebied Dordrecht in deze gemeente ver richt Aantal inspecties van winkels, pakhuizen, bakkerijen, enz. 25 aantal genomen monsters melk 32idem van andere waren 9aantal waarschuwingen aan fabrikanten of verkoo- pers toegezonden 2. Geen processen-verbaal werden opbemaakt. Voor den dienstplicht, lichting 1929, wer den in deze gemeente 42 personen ingeschreven. MIDDELHARNIS. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling hebben zich in de afge- loopen week doen inschrijven 18 veldarbeiders en 8 zeevisschers, totaal 26 personen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Van J. H. alhier zijn door het hooge water eenige ledige petroleumvaten wfeggesj^oeld. Tot op heden zijn ze nog niet gevonden. De schade bedraagt ongeveer 120. Wij brengen in herinnering, dat de rente- kaarten van de arbeiders, die in deze gemeente wonen en werken, moeten worden ingeleverd vóór of op 8 Februari a.s. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 380 H.L. aardappelen en 645 H.L. uien. Bij publicatie wordt bekend gemaakt, dat de keuring van hondentuig en karren als uit vloeisel van de Trekhondenwet zal plaats heb ben op Woensdag 8 Februari 1928, des na middags half drie, ten huize van den gemeente veldwachter. In de districtsvergadering van de suiker fabriek „Dinteloord" is met algemeene stemmen voor ons eiland als bestuurslid herbenoemd de heer E. Mast alhier. - Tegen een persoon uit Oude Tonge is proces-verbaal opgemaakt wegens overschrijden van de maximum-snelheid. Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 30 werkloozen ingeschreven. Werkzaamheden Keuringsdienst over het 4e kwartaal 1927: Aantal inspecties van winkels, pakhuizen en bakkerijen 17; aantal genomen monsters melk 8; aantal genomen monsters van andere waren 10; aantal partijen ter plaatse afgekeurd 2; aantal waarschuwingen aan fabrikanten 1. OOLTGENSPLAAT. Woensdagavond 24 Januari hield de afd. Ooltgensplaat van den N. C. L. B. een openbare vergadering in de Geref. Kerk alhier, waar de heer Van Vliet een rede uitsprak. Drie punten werden door den spr. ontwik keld: de noodzakelijkheid van organisatie, waar om geoorloofd en waarom Christelijke organi satie. Véjlen betwijfelen de noodzakelijkheid der vakbeweging. Echter, reeds de geschiedenis bewijst haar. Alle tijdvakken, waarin de maat schappij niet voldoende was georganiseerd, ein digde in desorganisatie en verdrukking der zwakken. Vooral de tijd na de Fransche Re volutie (17891875) toont dit duidelijk. Voor de Fransche Revolutie de maatschappij radicaal omkeerde, was men degelijk georga niseerd. Ieder vak kende zijn gilden met hun straffe reglementen en verre bevoegdheden. Zelfs de Overheid rekende terdege met deze maatschappelijke organisaties. En al zijn ook door deze Gilden vele fouten gemaakt, geen enkel ter zake kundige zal ontkennen, dat door hen veel nuttig werk gedaan is. Echter, ge baseerd op eenigszins Patriarchale verhoudin gen, pasten ze niet meer in den tijd der op komende industrie. Daarbij kwam de Fransche Revolutie, met haar totaal andere waardebepa ling van organisme en persoonlijkheid. De or ganische beschouwing week voor de leer van het individualisme. Daarom moest de oude maatschappij ineengebeukt, opdat een nieuwe orde ruim baan zou laten voor de rechten van den mensch. Ter bevordering van de vrijheid werd een wet ingevoerd, die het vereenigen verbood, het z.g.n. „Coalitie-verbod". Echter, een vrijheid, komen tot rust en worden gesterkt door MIJnhardt's Zenuwtaoletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten niet getoetst en gebonden aan Gods Woord, eindigt in bandeloosheid en tyrannie. De tijd van het Coalitie-verbod bleek een tijd van desorganisatie. Leert alzoo het verleden reeds de noorzakelijkheid van organisatie, ook het heden levert bewijzen te over. Buiten de arbeidersbonden wordt door boerenorgansaties, inkoopvereenigingen en dergelijke, het bedrijf gediend- De landbouwvereenigingen behar tigen de gemeenschappelijke boerenbelangen. En waarom Omdat de enkeling niet bij machte bleek afdoende maatregelen te nemen tegen knoeierijen (b.v. in kunstmest en pootgoed) en tegen de uitbuiting van groothandelaars en ka pitalisten. Spr. wijst in dit verband op de actie tegen de particuliere suikerfabrieken in 1898, onder de Zeeuwsche boeren, die geleid heeft tot de stichting van de coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent. Welnu, zoo moeten ook de arbeiders zich vereenigen, om daardoor sterk hun gemeenschappelijke belangen te verdedigen. Maar, is organisatie al noodzakelijk, is ze daarom ook geoorloofd Eigenaardig is in dit opzicht, dat in Zeeland, wel d e streek der gemoedsbezwaarden, ook de wieg is der boeren- organisaties. Waar is, dat enkel matereele be langen geen voldoenden grond zijn. Maar in beginsel gaat het allereerst om recht, en strijden voor het recht is werken aan de komst van Gods Koninkrijk. De zonde heeft de verhoudingen scheef ge trokken, en daarom moet omgezien naar mid delen, die haar macht beperken. Ook de Schrift levert daarvoor menig bewijs. Abraham leert zijn herders den wapenhandel, dus organiseert een legertje. En zelfs in het Theocratisch ge regeerde Israel bestond een georganiseerd leger. God werkt middellijk. Lijdelijkheid is in strijd met Gods Woord, dat aanspoort tot activiteit. In één woord, samenwerking, organisatie is Scheppingisordinantie. Waarom nu „Christelijke" organisatie Dit is spoedig duidelijk als we letten op wel ken grondslag de moderne vakbeweging staat, en wat haar doel is. Gefundeerd op den klas senstrijd, is haar uiteindelijk doel omkeering der maatschappelijke orde, opdat daaruit een nieuwe, betere vorm van samenleving onsta. Dat is de revolutie, los van wet en gezag. Daaraan nu mag een Christen niet meedben. Wel moet met woord en daad geprotesteerd worden tegen scheeve verhoudingen. Geen ver dediging van kaste-tegenstellingen. Maar trots dat moet toch naar het gevoelen der Chr. vak- vereenigingsmannen voortgebouwd op het his torisch gewordene, met eerbiediging van het door God gesteldt gezag. Geen klassenstrijd, maar samenwerking; geen afbraak, maar op bouw. In die richting is door de N. C. L. B. reeds veel gedaan. Spr. besloot zijn rede met een oproep tot de landarbeiders van Flakkee, om te ontwaken en zich aan te sluiten. Maar, helaas, in hoe ver de arbeiders van Ooltgensplaat wakker zijn, bewees al heel duidelijk de opkomst in deze vergadering. Goed geteld waren er 24 menschen. De ar beiders schijnen hier zoo ontwikkeld, dat ze heusch geen voorlichting noodig hebben, vooral niet van zoo'n baantjesjager van de organi satie. En hun positie is zoo schitterend, dat ze liever elkaar bestrijden dan gemeenschappe lijk naar verbetering streven. Ze verdienen op 't oogenblik per dag 1.60 (zegge honderd en zestig cent), wérken 5J-£ dag per week, dps dat maakt 8.80 per week. Wat zal men dan nog klagen Hierna sluiting. OUDE TONGE. Van den autoverhuurder Pulleman geraakte een auto in brand. De chauf feur kon zich bij tijds redden door er uit te springen. De auto brandde geheel uit. Verzeke ring dekt de schade. J. G. met een auto en M. P. met een wa gen botsten door zich niet te houden aan de re gels van den weg tegen elkaar. Met eenige scha de aan den auto van J. G. liep het verder af. Heden is alhier de oudste inwoner J. de Vos op ruim 95 jarigen leeftijd gestorven. De kleinzoon van onzen predikant moest voor een spoedige operatie naar Rotterdam ver voerd worden. Helaas spoedig na aankomst is het knaapje al overleden. NIEUWE TONGE. Aan de wijkverpleegster Mej. A. van der Polder is wegens studiebelan- gen een verlof verleend van een maand, in gaande 1 Februari a.s. De dienstplichtigen van de lichting 1928, C. Bakker en A. van Schouwen, zullen op Woensdag 1 Februari a.s. worden ingelijfd bij het regiment Huzaren te 's-Gravenhage. De heer Iz. van Zielst Iz. moest j.l. Vrij dag per ziekenauto naar het ziekenhuis te Rot terdam worden vervoerd, tot het ondergaan van een operatie. Andermaal is tegen J. C. Verolme pro ces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van een ambtenaar in functie (Art 266 Wetb. v. Strafr.). De heer J. Holleman, Tilde alhier, heeft vergunning gevraagd tot het bouwen van een Woonhuis aan den Zuiddijk. J.l. week werden van hier vervoerd 1000 balen peen en 4000 balen uien. Daar de meeste bewoners van de Ben- tingstraat zich bereid hebben verklaard gas af te nemen, is besloten door die straat een leiding te leggen, de verschillende woningen aan te sluiten en er een viertal gaslantaarns te plaatsen. Gezien de treurige verlichting die er thans is mag dit als een mooie verbetering beschouwd worden. Vergadering van de vereeniging „Eigen Hulp" alhier, op Donderdag 26 Januari 1928, des nam. 7 uur, in de Hulpschool. Aanwezig 44 leden. Voorzitter de heer J. van Vliet. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter is geopend, worden de Noulen der vorige vergadering gelezen, goedgekeurd en geteekend. Het jaarverslag wordt voorgelezen en goed gekeurd. Daarna is aan de orde de rekening van ont vangsten en uitgaven over 1927. Daaruit blijkt het volgende Ontvangsten: Kassaldo begin des jaar 167.11 Contributie 1157.48® Inleggeld 20.11 Huren 435.73 Rente van aanleg dreef en buizen 4.20 Rente hypotheek172.50 Rente leening Nieuwe Tonge 125.— Rente Boerenleenbank77.39 Terug ontvangen onkosten 94.67 Aflossing hypotheek150. Totaal 2404.19® Uitgaven: Bij overlijden548.— Brief en port 5.22 Drukwerk, stempel en boeken 14.14® Onderhoud dreef54.42 Grond- en polderlasten60.35® Kosten van vergadering12.71 Kamer van Koophandel 5.— Bijdrage Verzekeringskamer 1.59 Zes stel staten2.40 Salarissen 256.80 Totaal 960.64 Saldo over het jaar 1927 1443.55® Van dit bedrag is op de Boerenleen gestort met inbegrip van bijge- scsreven rente Boerenleenbank 1202.39 Alzoo in kas op 31 December 1927 241.16® Op 31 December 1926 bedroeg het tegoed op de Boerenleenbank 1582.96 Over 1927 gestort op de Boeren leenbank 1202.39 Op 31 Dec. bedroeg het bedrag tegoed alzoo2785.35 Overzicht van de bezittingen Landswaarde 7000.— Hypotheek 3300.— Leening Nieuwe Tonge2500. Bedrag op de Boerenleenbank 2785.35 Kassaldo 241.16® Totaal 15826.51® Het aantal leden op 31 December 1926 be droeg 918; op 31 December 1927 903. Er werden 33 nieuwe leden ingeschreven en 41 uitgeschreven, terwijl 7 leden zijn overleden. De laatst uitgegeven polis heeft no. 1328. De commissie, die deze rekening heeft onder zocht, rapporteert bij monde van dhr. B. Hol ster, alles in orde te hebben bevonden en der halve tot vaststelling adviseert. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. Met bijna algemeene stemmen wordt tot be stuurslid herkozen dhr. J. van Vliet. Tot leden der commissie van onderzoek van de rekening over 1928 worden benoemd de heeren A. Breur, L. A. v, d. Werf en G. Felsbourg Sr. Dhr. Van Alphen dringt aan op meer pu bliciteit, wanneer de vergaderingen worden ge houden. Daarmede zal rekening worden ge houden. Met algemeene stemmen wordt daarna be sloten leden van 70 jaar en ouder, vrij te stellen van contributiebetaling. Onderzocht zal worden of het mogelijk is met ingang van volgend jaar dit op 65 jaar te bepalen. Daarna sluiting. in DIRKSLAND. De lezing voor het comité van Winterlezingen door Ds. den Boer van Haar lem, met het onderwerp „Licht uit het Oos ten" is Vrijdagavond wegens onvoorziene om standigheden niet gehouden kunnen worden. Woensdagmiddag zal op het plein der O. L. School de keuring van trekhonden plaats hebben. Zij die dien dag met hond en kar moe ten verschijnen, zijn schriftelijk opgeroepen. De overige houders zullen tegen een anderen dag worden opgeroepen. Woensdag 1 Februari zal S. C. Kramer te Utrecht bij de compagnie Intendante troepen voor eerste oefening worden ingelijfd. De prijzen van de veldvruchten op de wekelijksche beurs alhier, waren voor aardap pelen 6,—, Uien 8,en koepeen 2,25 per Hectoliter. HERRINGEN. Maandagavond werd van on der deze gemeente een patiënte vervoerd naar een der ziekenhuizen te Rotterdam tot het on dergaan van een operatie. Voor de veldvruchten worden heden hoo ge prijzen besteedt, n.l. 8,— per H.L. voor de uien en 2,50 per H.L. voor de paardepeen. Binnenkort zal aan de Tuinstraat alhier weder een of meer nieuwe woningen worden ge bouwd. De gemeente breidt zich in deze rich ting gestadig uit. MELISSANT. Naar we vernemen bestaan ook in deze gemeente plannen om te komen tot oprichting van een Vereen, tot steun bij Zie- kenhuisverpleging. Naar we vernemen is tegen T. O. pro ces-verbaal opgemaakt wegens het op den open baren weg besturen van een tractor met onbe schermde wielen. Voor de lichting 1929 zijn voor deze gemeente 20 personen ingeschreven. Aan den heer J. L. Struik, dienstplichtige der lichting 1928 is tot 16 Juli a,s. uitstel van eerste oefening verleend. GOEDEREEDE. Vorige week kwam een span paarden de gemeente in hollen met een kar achter zich. Later bleek dat ze waren van den vrachtrijder D. Sandifort. De paarden wa ren geschrokken, gingen er van door en den eigenaar werd er af geslingerd. Behalve eenige materieele schade liep het goed af. Vorige week werden plm. 1700 balen juin vervoerd. De voorraad gaat hard inkrim pen. OUDDORP, Voor de nationale militie, lich ting 1929 zijn 38 jongelingen ingeschreven. Van de vereeniging „Draagt elkanders lasten", tot steun van weduwen en wezen, zijn bij het bestuur aan de beurt van aftreding P. Bezuijen en J. van der Klooster tevens is er een vacature ontstaan door het vertrek van C. K. Lodder. Wegens een zeer ernstig ziektegeval is het eerste gedeelte van den Smousenhoek, van af de Weststraat, voor rij- en voertuigen af gesloten. De slagersbediende W. R. kwam met fiets en vleeschmand in een sloot terecht, in de buurt van Klarenbeek. Gevolgen een nat pak en nat vleesch. Onze dorpsgenoot F. van der Linde Lz., dienende als korporoal-kok bij de Marine, zal 8 Februari naar O.-Indië vertrekken, om daar 2 jaren te blijven. De reis wordt gemaakt met het nieuwe motorschip „Sibajak" van de Rott. Lloyd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Woens dagavond 6.30 uur zal in de consistorie der Geref. Kerk ledenvergadering worden gehou den. 23e Jaarvergadering van de Jongelingsver- eeniging „Emanuel", op Donderdag 26 Januari 1928, des n.m. 6.30 uur in de Bijz. School. De opkomst was niet groot. De voorzitter, J. M. v. d. Boogert, opent de vergaderng met het laten zingen van Ps. 25 3 en het lezen van Ps. 26, waarna de eere voorzitter Ds. de Graaff voorging in gebed. De voorzitter heette de aanwezigen harte lijk welkom, alsmede de zangvereeniging „Soli Deo Gloria", die dezen avond haar medewer king zal verleenen. Hij besprak de zegeningen die de J. V. in het afgeloopen jaar heeft ge noten en hoopte, dat de jongelingen, die nog geen lid zijn der vereen., spoedig mochten toe treden. Verslag secretaris. De secretaris, J. C. van Neuren, gaf een overzicht van de werkzaam heden in het afgeloopen jaar. Het aantal leden bedraagt thans 18. Hierna verkreeg vr. L. van Splunter Jz. ge legenheid zijn inleiding over Matth. 20 voor te lezen, waarop eenige bespreking volgde. Achtereenvolgens werd nog behandeld Verslag penningmeester, E. Vroegindeweij. Het batig saldo bedroeg 70.44. Maatschappelijk onderwerp, getiteld: „Waar om lid van de J. V.", door vr. C. van Rumpt. De vereeniging werd gefelicteerd met haar jaarfeest door Ds. de Graaff, de meisjesvereen., de J. V. van den Bommel, eerelid v. Sprang en A. v. Biert, alsmede een schriftelijke felicitatie van de vereen, te Middelharnis. Verslag biblothecaris door vr. L. van Biert. Inleiding kerkgeschiedenis „De Dordtsche Synode" door vr. L. van Biert. Inleiding Geloofsbelijdenis „De Voorzienig heid Gods", door vr. J. C. van Neuren. Door de zangvereeniging Soli Deo Gloria" werden eenige liederen ten gehoore gebracht, o.m.: Houdt gij mijn handen beide, Mijn Neder land, Zonnezang en Kroont Hem. De aanwezigen werden getracteerd op melk, koek en sigaren. De voorzitter dankte de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en verzocht ten slotte te zin gen Ps. 105 2, waarna vr. van Sprang in dankgebed voorging. Het bestuur der J. V. mag op een geslaagden avond terugzien. De inleiders toonden door het beantwoorden der vragen, dat zij hun onder werp goed hadden bestudeerd. Het was een gezellige en leerzame avond. DEN BOMMEL. Tot ouderling in de Geref. kerk is gekozen de heer Joh. Buth. OUDE TONGE. Door omstandigheden zal er deze week geen catechisatiën gehouder worden in de Ned. Herv. kerk. NIEUWE TONGE. De bevestiging van de gekozen ouderling en diaken in de Ned. Herv kerk, resp. de heeren C. van den Bogerd en A. Brooshoofd, zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Zondagmiddag a s. zal in de Ned. Herv, kerk de bediening van den H. Doop plaat; hebben. Doopvaders moeten zich aanmelden in de consistoriekamer der kerk Vrijdagavond van 7—8 uur. Als notabel der Ned Herv. kerk zijn aan de beurt van aftreding de heeren M. J. van Driel, L. Kareis en L. Zweerus Sr. DIRKSLAND. Bij de verkooping van de opengevallen zitplaatsen in de Ned. Herv. kerk werd tot f 101,— per plaats besteed. Zondag zal in de Ned. Herv. kerk alhier de maandelijksche collecte voor de kerk won den gehouden. De 49e jaarcollecte van de Scholen met den Bijb°' b'Jcht a1h:er f 53,26 op. HERRINGEN. De winteravond'godsdienst. oefening, welke op Woensdag wordt geh0„, den, zal door omstandigheden deze week r,; plaats hebben. Dle' De catechisaties in de Ned. Herv. W zullen deze week niet worden gehoudeD. GOEDEREEDE. Zondag namiddag zal tj. H. Doop worden bediend. Aangifte Zaterdag- avond 7 uur aan de pastorie. Donderdagavond 6 uur hoopt de heer Bouman van Stellendam in de Ned. Herv kerk op te treden. Het Mannenkoor »De Vriendschap* zai Vrijdag 3 Februari, des avonds ten 7 Ure een uitvoering geven in de Bijzondere School aan het Havenhoofd OUDDORP. De rekening van de kerk, voogdij der Herv. Gemeente, over het jaa! 1927, ligt gedurende deze week bij den kerk, meester Kr. van Koppen, voor de lidmaten ter inzage. LIJST 26 van de 49ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transportvan lijst 25 98056.25 Oostwold (Old.)15625 Nieuwe-Pekela (Alteveer) Roodeschool 20o! Stadskanaal-Afdraai141.50 Wildervank377,50 De Wilp50, Woldendorp c.a. Ho Gorredijk 60 Nes (W.D.) 8130 Nijensletk (Dr.)121 Deventer253,90 Enschede met Lonneker 548,05 Lutten a. d. Dedemsvaart 125,— Nijverdal II433.— Culemborg c.a206 Harderwijk 414.97 Heelsum 150.75 Hoevelaken23.85 Neede 196.10 Teuge, gem. Voorts41.06 Twello (Gld.)62.58 Breukelen 90.81 Nieuw-Loosdrecht 72.25 Amsterdam (oud-Amsterdam) 1611.99 Haarlemmermeer O.Z. (Rijk) 200.- Landsmeer 200. Totaal van 650 Loc. Com. 104031.10 De collecte bracht te Culemborg 152.50 op; te Beusichem f 25.75 en te Haaften 27.75. De slotlijst volgt hieronder. De ton is reeds overschreden LIJST 27 (laatste lijst) van de 49ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 26 104031.10 Berlikum (nagiften)6.50 Buitenpost (nagiften) 15,50 Raalte (nagiften)7.77^ Veessen (nagiften)2.80 Nieuw-Beijerland162.— Dirksland 53.26 Gouderak 175.- Hilligersberg (Ned. Herv. Kerk) 107. Leerdam 264.25 Leidschendam 213.50 Papekop38.32 Stad aan 't Haringvliet 846.— Zegwaart-Zoetermeer 152.08 Anna Jacoba Polder505.50 's-Hertogenbosch97.70 Waardhuizen 330.- Venlo (Kerkcollect)33.40 Totaaal van 663 Loc. Com. 107041.68 In 't geheel is de Unie-collecte 1927 ongeveer vijfduizend gulden boven die van 1926 gestegen, Wij zijn dus in de opgaande lijn gebleven. Aan onze trouwe correspondenten, die tot dit schoone resultaat medewerkten, en aan onze Pers, die onze pogingen steunde, brengen wij onzen welgemeenden dank. Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel". ZEG MIJ, WAT GIJ LEEST EN IK ZAL U ZEGGEN, WIE GIJ ZIJT. Er is een Fransch spreekwoord, dat luidt: Zeg mij, met wien ge omgaat en ik zal u zeg gen,wie ge zijt. Met een kleine variatie kunnen we het ook op deze wijze uitdrukkenZeg me, wat ge leest en ik zal u zeggen, wie ge zijt. Immerp zoowel uit den omgang, die men zoekt als uit de lectuur, die de liefde heeft van ons hart, is zoo duidelijk mogelijk afte leiden, wat er in ons binnenste leeft. Nu wordt er in Christelijken kring nog wtl opgelet, wie men tot zijn vrienden of vrien dinnen kiest, maar terwijl men ongewenschte voor het geestelijk en zedelijk welzijn schade lijke vriendschap afwijst, laat men tegelijker tijd dikwijls toe. dat dag aan dag eigen ziel en de ziel van eigen huisgenooten worden besmet met de vriendschap der wereld, die door mid del van boek en courant dagelijks aan ons zich zoekt op te dringen. Het is verdrietig, dat telkens weer tegen dit gevaar moet worden gewaarschuwd. Men luistert zoo weinig naar die waarschu wing, neemt ze voor kennisgeving aan en gaat voort in den ouden sleur. En intusschen stelt men zichzelf en de zijnen aan gevaarlijke besmetting bloot. Dezer dagen lazen we daarover het vol gende hWanneeer men wordt opgewekt, om. ia plaats van de liberale of neutarle pers te steu nen, zich op een Christelijk blad te abonneeren, dan wordt er wel eens gezegd: „ja, dat moesten we toch doen", maardaar blijft het bij en er komt geen verandering. Men ziet het hoog belang van deze zaak niet in. Wanneer ge hoort, dat uw kind in het water ligt, dan zegt ge toch ook niet zoo gemoedelijk weg: „ja, die moesten we er maar eens uithalen maar dan liegt ge op, want elke seconde kan het te laat zijn. Dan is er gevaar. Welnu, hier is ook gevaar. Gevaar voor u zelf. Of dacht ge dat ge aan den verderfelijken invloed ontkomt, wanneer ge eiken dag een blad leest, in welker beschouwing niet met God en Zijn Woord gerekend wordt, ja, welke er menigmaal lijnrecht tegen in gaat Door een neutraal blad wordt ge zeker nooit een beter christen, maar wel zal het u schade doen aan uw geestelijk leven. Gevaar ook voor uw kinderen. Zou het ook niet daor de neutrale pers in onze kringen komen, dat onze jjonge menschen vaak -00 weinig belangstelling hebben voor de dingen van Gods Koninkrijk Hun belangstelling word immers voor andere dingen gewekt. Wat zou I ge er van zeggen, wanneer ge telkens een be' zoeker in huis kreegt, die uw kinderen tegen u opzette, door hun heel andere dingen voo te houden dan waarin gij bezig zijt hen op voeden

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2