L Officieel Gedeelte. Kerk en School. Vkscherij. Rechtzaken. Burgerlijke Stafltf Ruwe en Schrale Huid Verbinding Flakkee met Noord-Brabant. Plaatselijk Nieuws. Gebruik bij springende lippen en het allerbeste middel, en dat is Doos 30 ct. pen. Dit moet ge ook doen bij het tegenkomen van een rij- of trekdier of vee ge behoeft dit niet te doen bij het ontmoeten van voetgangers, die niet tevens geleiders van trekdieren of van vee zijn. Zorgt voor heldere verlichting van de nmmerplaat aan de achterzijde van Uw motorrijtuig op meer dan twee wielen, alsmede voor een, aan de linkerzijde van dit motorrijtuig aangebracht, rood achterlicht. Bij een motor rijwiel mag in plaats van een rood achterlicht een reflector worden gebruikt, welke daarop vallend wit licht rood terugkaatst. 11. Zorgt, dat ge een instrument voor het geven van geluidsignalen in bedrijfsvaardigen toestand tot Uwe beschikking hebt. Bedenkt, dat het bestuurders van motorrij tuigen verboden is binnen bebouwde kommen een ander geluidsignaal te geven dan dat door middel van den hoorn, welke voor automobielen een lagen zwaren toon en voor motorrijwielen een hoogen schellen toon moet geven. De sirtne, claxon en de mechanische fluit mogen dus alléén buiten de bebouwde kommen worden gebruikt. 12. Bedenkt, dat het verboden is de overige gebruikers van den weg door r'ook of damp van motorrijtuig te hinderen. Bedenkt verder, dat gij verplicht zijt de af werkte gassen van den motor door een geluid demper (knalpot) af te voeren en dat het ver boden is met een geopenden geluiddemper te rijden. 13. Bedenkt, dat het verboden is een motor rijtuig zonder voldoend toezicht op een weg te laten staan, anders dan met in rust gebrachten motor. Bedenkt verder, dat gij verplicht zijt het rij tuig te doen stilhouden en den motor in rust te brengen, telkens, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. 14. Het is verplichtend de aanwijzingen in het belang van het verkeer door de daartoe be voegde ambtenaren (verkeerspolitie) gegeven, op te volgen. Evenzeer is het verplichtend or ders tot stoppen van daartoe bevoegde ambte naren op te volgen. 15. Indien ge een ongeval verorzaakt, be denkt dan, dat ge U aan een strafbaar feit schuldig maakt, wanneer ge doorrijdt en nalaat hulp te verleenen. Zulks afgezien van de vraag of ge overigens strafbaar of aansprakelijk zoudt 15. Indien ge een ongeval veroorzaakt, be- schade of lichamelijk letsel. EISCHEN VOOR RIJVAARDIGHEID, Rijvaardig is de bestuurder van een motor rijtuig alleen dan, wanneer hij het besturen van zijn motorrijtuig volkomen beheerscht en tevens zich stipt aan de regels van het verkeer houdt. Bij de beoordeeling van de rijvaardigheid (rij proef) wordt dan ook zoowel gelet op de be kwaamheid in het besturen zelf, als op het in acht nemen van de regels van den weg. De beoordeeling geschiedt naar een alge- meenen indruk over iemands vaardigheid, ter wijl in het bijzonder wordt gelet op de volgende punten a. het correct (d.w.z. zonder schokken of Stootenwegrijden b. het vlug overschakeelen van de eene in volgende versnellingen, zoowel versnellend als vertragend c. de bediening van de remorganen, zulks zoowel in rustig verkeer bij de normale rijproef als ook op onverwachte order van den adviseur; d. het goed achteruitrijden (door automobi listen) zoo wel in zooverre dit noodig kan zijn bij verkeersstoppingen, als b.v. bij het achteruit een garage inrijden e. het nemen van bochten (met kleinen straal) het nemen van bochten naar links (met grooten straal; f. het tegemoet rijden en het voorbij rijden (inhalen) van andere verkeersmiddelen g. het correct en tijdig geven van verkeers- teekens met de hand of met richtingaanwijzers h. indien de proefrit niet in voldoendt mate gelegenheid bood tot eene beoordeeling van iemands kennis van .de regels van den weg, zullen ter zake vragen worden gesteld, waarbij vooral in aanmerking komen de punten rechtshouden en zooveel mogelijk op de rech- terweghelft blijven links voorbijrijden niet afsnijden voorrang geven aan van rechts komend ver keer verkeersteekens. Dit komt er dus op neer, dat een oordeel wordt gevormd over de aanwezigheid van kalm overleg, bij de besturing van het motorrijtuig, technisch juist behandelen van de verschillende organen van het motorrijtuig voor zoover dit met de rijvaardigheid verband houdt (b.v. het goed remmen en het op de juiste wijze in- of overschakelen van versnellingen) en het reke ning houden met andere weggebruikers (tijdig geven van signalen en opvolgen van de regels van den weg). Zuiver motortechnische be kwaamheden blijven bij de beoordeeling van de rijvaardigheid volkomen buiten beschouwing. DE INPOLDERING VAN DEN ZUID- HOLLANDSCHEN BIESBOSCH. HET NIEUWE PLAN. Een winst van 1400 a 1500 H.A. cultuurgrond. Naar aanleiding van de plannen van de gemeente Dordrecht om nieuwe inpolderings- werken in den Biesbosch uit te voeren, om zoodoende aan Dordqsche werkloozen werk te verschaffen, had de plaatselijke pers een onder houd met den wethouder, den heer J. A. J. Jansen Maneschijn, tevens voorzitter der ver- eeniging „Biesbosch". Deze deelde mede, dat er bij het gemeente bestuur en bij het bestuur van de vereeniging „De Biesbosch" wel een idee, doch nog geens zins een „plan" bestond, om het land ten Noorden en ten Zuiden van het Wantij, dus ten Oosten der stad Dordrecht, in cultuur te brengen, mede in verband met het nieuwe wegenplan. Daartoe zal o.m. een dijk langs den Zuidelijen over der Merwede moeten worden gelegd, die dus tevens een verbindingsweg zal kunnen vormen tusschen Dordrecht en de Al- blasserwaard over een vermoedelijk te maken brug over de Merwede nabij Sliedrecht. Het Wantij zal op twee plaatsen moeten worden afgedamd of van sluiswerken moeten worden voorzien, waardoor een deel van het watersportgebied der Dordtenaren zal verloren gaan. Door deze nieuwe inpoldering zal 14 A 1500 H.A. cultuurgrond aan het Dordtsche eiland worden toegevoegd. De Biesbosch, die thans zoo goed als geheel in cultuur _is gebracht, was 960 H.A. groot. Het grootste deel van het nieuwe gebied be staat reeds uit zomerpolders, terwijl 300 H.A. griendland zijn. Met deze werkzaamheden zullen 500 werk loozen twee a drie jaar werk hebben. De eco nomische waarde van dit gebied, dat ligt in de gemeente Dordrecht, Dubbeldam en Slie drecht, is veel grooter dan den reeds ingepol- derden Biesbosch, mede daar dit aan de stad Dordrecht grenst. Mocht dit idee ten uitvoer worden gebracht, dan zal, mede door den reeds ingepolderden Zuid-Hoüandschen Biesbosch, het gedeelte van het eiland van Dordrecht, dat voor cultuur geschikt is, tweemaal zoo groot worden als voorheen. In de Zomerzitting der Frov. Staten van Zuid'HolIand werd dit punt aangesneden door den Heer Ter Laan (S D.A P.) Zooals uit zijn beschouwing blijkt geeft hij er de voorkeur aan een verbinding tot stand te brengen tusschen Ooltgensplaat en Willem» stad, met het oog op het verdere vervoer naar het Noorden. Later zullen we zien dat voor dit plan geen meerderheid bestaat, dat de overtuiging te alge» meen is, om de verbinding te leggen tusschen Ooltgensplaat en Dinteloord, met het doel een verderen doorweg naar het Zuiden te krijgen. Wij laten hier volgen wat d< heer Ter Laan gezegd heeft: Mijnheer de Voorzitter, ik stap van dit onderwerp af om thans nog een paar speciale vraagstukken nog wat nader te beschouwen. Door Gedeputeerden is medegedeeld in hun antwoord, dat het College zich voorstelt om het provinciale wegenplan zooals het ook hier moet worden vastgesteld, in October in een speciale vergadering der Staten, aan de orde te stellen. Ik ga daarmee accoord. Ik weet, dat er tijd van voorbereiding noodig is en zal dus op dat debat niet vooruitloopen, en in October zullen wij dus in deze of in een andere zaal rustig het provinciale wegenplan behandelen. Een speciale verbinding in onze Provincie moet ik echter behandelen. Ik kan dit niet doen zonder een enkel woord te wijden aan het Rijkswegenplan zooals het onlangs is vast» gesteld. Dit Rijkswegenplan geeft ons in Zuid»Hol land een aantal Rijkswegen en een van die wegen moet ik nu met een enkel wo^rd be» handelen. Op de groote kaart, bij dat Rijkswegenplan behoorende, is aangegeven, dat er van af Rotterdam een Rijksweg is geprojecteerd over bet eiland IJsselmonde naar en over den Hoekschewaard, over de brug bij Barendrecht en dan volgende den bestaanden weg naar Numansdorp, Nu is in de stukken de aandacht gevestigd op den tol op de Oude»Maasbrug en nu blijkt uit deze Rijkswegenkaart dat dit gedeelte van den weg, dat hier als Rijksweg staat aange» geven, ook omsluit den provincialen weg, van den Dordtschen straatweg tot en met den Boomsweg. In dit gedeelte ligt de provinciale brug over de Oude Maas en nu zou ik Gedeputeerden willen vragen of dit moet worden opgevat in dien zin, dat dit stuk provinciale weg, door het Rijk wordt overgenomen en derhalve de brug die van dien weg een deel uitmaakt, ook de brug over de Oude Maas, zouden overgaan naar het Rijk Als dat het geval is, behoeven wij er niet verder over te spreken. Wanneer wij dezen weg vervolgen tot Nu- mansdorp, dan zien wij dat die weg bij Nu mansdorp eindigt Maar tusschen Numansdorp en Willemstad in Noord>Brabant bestaat een Rijksveer en ieder weet dat dit een zeer ge> brekkig veer is en dit is waarschijnlijk de reden waarom die weg ook niet verder is doorgetrokken. Op die kaart ziet men dat het zeer groote en belangrijke eiland Goeree> Overflakkee geen enkel stukje Rijksweg heeft. Nu wd ik spreken over de noodzakelijkheid om Goeree» Overflakkee en een deel van West» Brabant een betere verbinding te geven met Zuid'HolIand en omgekeerd dat gedeelte van Zuid»Holland °en betere verbinding te geven met West-Brabant en Goeree» Overflakkee en een groot deel van Zeeland. Nu moet ik mij even beroepen op de schrif» turen. Ik meen dat er ten opzichte van dit belangrijke vraagstuk in het verleden veel te weinig is gedaan en omdat er zoo weinig is gedaan, heeft zich het verkeer van een groot en belangrijk deel van ons vaderland niet gericht naar het hart van Nederland, maar telkens weer naar net Zuiden. Dat kon niet anders. Wanneer men dit groote stuk van West»Brabant ziet, dat geen verbinding heeft over Willemstad naar het Noorden, dan komt men er van zelf toe aan te nemen dat het verkeer van dat gedeelte van ons land en van Zeeland zich grootendeels richtte op België en met name op Antwerpen. Wat er tot stand moet komen is een ver» binding waardoor Zuid'HolIand eenerzijds een verbiuding kan krijgen met Brabant en Zee» land en Goeree.Overflakkee met name, en omgekeerd West»Brabant en een groot deel van Zeeland kan zich richten naar het Noor» den, en met name naar Zuid'HolIand. Maar dan zal het provinciaal bestuur van Zuid'HolIand niet langer als tot nu toe met de handen in de zakken moeten blijven staan, maar de handen uit de mouwen moeten steken. Hier is noodig een goed veer in de allereerste plaats, zoodanig ingericht, dat er bij Numansdorp, maar vooral bij Willemstad een behoorlijke haven is en zóó dat niet alleen de gewone vaartuigen kunnen worden opge> laden maar ook de tramwagens op de veerboot kunnen worden gereden en dat gedeelte van het land de lading ongebroken naar het Noor» den zal kunnen vervoeren. Wat met name Goeree»Overflakkee noodig heeft is, dat de massa.artikelen van dat eiland zullen kunnen worden vervoerd naar het Noorden, dat er een veer komt van Goeree» Overflakkee op Willemstad, een behoorlijke haven bij Willemstad, sluitende op het veer, dat West»Noordbrabant met Zuid'HolIand moet verbinden. Men is nu bezig een veer te maken van Goeree.Overflakkee naar Dinteloord, dat wat verder naar het Zuiden ligt en dat, wat de waterbeweging betreft, wat gemakkelijker is dan Willemstad ik geef dat toe Maar men ieidt het verkeer, en het gaat hier alleen om het kleine verkeer, van Goeree»Overflakkee toch niet naar een dooden hoek, zooals Din* teloord is. Moet men het verkeer van een eiland, dat men moet dienen, naai een dooden hoek brengen of de richting geven, waardoor men kan aansluiten op de algemeene ver» keers wegen Mijnheer de Voorzitter, dit is een vraagstuk, waarbij, behalve enkele gemeenten, drie groote lichamen betrokken zijn: het Rijk (met de veren), de provincie Noord»Brabant en de provincie Zuid'HolIand. Wanneer hier niet wordt aangepakt, blijft de toestand zoo, blijft hij althans uiterst ge. brekkig. Ik zou graag willen, dat van over» heidswege die zaak onder de oogen werd gezien en dat ons provinciaal bestuur de koe eindelijk eens bij de horens zou pakken. Bij de tegenwoordige middelen is de toe» stand op het oogenblik onhoudbaar, Dat veer wordt geëxploiteerd door de Rot» terdamsche Tramwegmaatschappij. De verbin» ding is gebrekkig en bovenal duur. Dat laatste geldt voor de veerverbinding van Goeree- Overfl ikkee met Hellevoetsluis evenzoo. Het geheele eiland verkeert daardoor nog in zeker opzicht in een isolement en het is de overheid, die moet aanpakken om daarin verbetering te brengen. Op het oogenblik staat de zaak aldus: De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij heeft het geheele tramwegnet in handen, zoo» lang die toestand bestaat, heb ik er geen be zwaar tegen, dat die maatschappij, ook wanneer het veer in een goeden staat wordt gebracht, de exploitatie van dat veer heeft, mits want men kan die maatschappij, die ingesteld is op het maken van winst, niet alleen laten loopen in dergelijke zaken behoorlijke regelen worden gesteld, waardoor het algemeen belang wotdt gediend en deze maatschappij op een behoorlijke wijze gebonden zal zijn. Onder die voorwaarden meen ik. dat deze maat» schappij in verband met de algemeene tram» wegexploitatie daarvoor in aanmerking komt Men moet echter deugdelijke waarborgen stellen, dat er iets van terecht komt. OPENBARE KENNISGEVING. Vervoer ontplofbare stoffen. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat per vaartuig onder behoorlijk geleide van Hellevoetsluis langs Haringvliet, Volkerak, Hollandsch Diep en Haringvliet (terug naar Hellevoetsluis), verder door kanaal van Voorne en Putten, Nieuwe Maas, Oude Maas en Mer» wede naar Gorinchem en vervolgens langs Merwedekanaal, Vaartsche Rijn, Merwedeka» naai en Zuiderzee naar Elbuig eene hoeveel» heid ontplosbare stoffen zal worden vervoerd, bestaande in buskruit en artillerie»materieel. Met dit vervoer, dat door of langs deze gemeente zal plaats hebben, wordt vermoe« delijk een aanvang gemaakt op Maandag, 23 Januari 1928. Sommelsdijk, 21 Januari 1928. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente 278000 K.G. uien, paardepeen en poters verscheept. L.l. Maandag stonden 18 werklooze land arbeiders bij den Correspondent der arbeids bemiddeling dezer gemeente ingeschreven. MIDDELHARNIS. Door de politie alhier is een gesignaleerde aangehouden om zijn straf te ondergaan, welke hij nog tegoed had. Door-een persoon is in deze gemeente een portefeuille met bankpapier verloren. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling hebben zich als werkloos doen inschrijven 17 arbeiders en 3 zeevisschers, totaal 20 per sonen. Aan den milicien G. Reingoud is voor den tijd van 2 jaar vrijstelling van den militairen dienst verleend wegens kostwinnerschap. DEN BOMMEL. Vorige week werden uit deze gemeente vervoerd 870 H.L. aardappelen en 450 H.L. uien. Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 28 werkloozen ingeschreven. Zij die een vischalcte willen hebben, kun nen ter secretarie aanvraagformulieren ver krijgen. In deze gemeente worden pogingen aan gewend tot het oprichten van een vereeniging ter bestrijding van de kosten bij ziekenhuisver- pleging. De heer H. van Gent heeft onderhands aan het Waterschapsbestuur verkocht een tuin, tot het plaatsen van een watermachine. Enkele dames gaan met een lijst rond tot inzameling van gelden voor het koopen van een vaandel voor den Bijz. Vrijw. Landstorm. Wij hopen, dat ze veel geld zullen ontvangen. Voor de aardappelen besteedt men 7.50 per H.L. en voor uien 6.50, peen 2.50. OOLTGENSPLAAT. Vergadering der A.R. Kiesvereeniging op Maandag 23 Januari 1928, ten 6 uur. Aanwezig 37 leden. De voorzitter Cor Korteweg laat zingen Ps. 42 5. Daarna wordt gelezen Klaagliederen 3 22-42. Gebed. Na een kort openingswoord worden de no tulen gelezen en goedgekeurd. De secretaris geeft een uitgebreid jaarverslag hetwelk wordt vastgesteld. Hierna verslag van den penningmeester, het welk een batig saldo aanwijst. C. D. Birkhoff, welke boeken en bescheiden heeft nagezien, adviseert tot goedkeuring. Bestuursverkiezing. A. Braber Cz. wordt herkozen met 32 stem men. P. C. van der Mast herkozen met 33 stemmen. K. Vermaat herkozen met 29 stemmen. Allen laten zich de benoeming weder welge vallen. Adhaesie wordt betuigd aan het bepluit van de kiesvereeniging Hazerswoude-Rijndijk, wel de aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzoekt het verplichte 7e en misschien het 8e leerjaar niet in te voeren. Besloten wordt Woensdag met de autobus van A. van Dam naar de politieke lezing van het kamerlid v. d. Heuvel te gaan. Enkele per sonen zullen ook de middagvergadering bij wonen. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer P. van den Heuvel. Door den heer A. Pieterse wordt voorge steld, den heer Kloosterman in een openbare vergadering te doen optreden. Wordt besloten Ds. van Grieken, Herv. Pre dikant te Rotterdam, te laten optreden. In de eerstvolgende vergadering der Kiesver eeniging zal gen inleiding geleverd worden door den heer A. de Vos Az. en den heer A. Pieterse Hz. Niets meer te behandelen eindigt de heer W. J. Donkersloot met dankgebed. OUDE TONGE. Woensdag 25 Januari des nam. 2 uur zal er voor de Oude School een keuring van Trekhonden plaats hebben. Bij B. en W. is een verzoek ingekomen van J. Smeets, metselaar alhier, voor een ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein. De rekening van den Dijkring Flakkee ligt voor belanghebbenden een maand ter inza ge ten kantore van den Secretaris, den heer J. M. van Paasschen te Middelharnis. Bij een drietal personen alhier zijn res pectievelijk aardappelen, uien en konijnen ont vreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. De politie stelt een onderzoek in. peen. A.s. Dinsdag 31 Januari zal de Gemeng de Zangvereen. alhier haar eerste jaarlijksche uitvoeringg geven. Tegen een persoon alhier is proces-ver baal opgemaakt wegens belediging van een ambtenaar in functie. Ingevolge de Trekhondenwet is het hou ders van hondenkarren verboden daarop mede te rijden, zonder vergunning van den Burge meester. Door den heer N. Knops is vergunning gevraagd tot het bouwen van een schuur achter zijn woning. De heer A. Mans heeft zijn woning aan den Zuiddijk alhier onderhandsch verkocht aan den heer P. van den Doel te Sommelsdijk. De heer J. v. H. had het ongeluk in een sloot te rijden. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrij. Het dochtertje van L. A. van Vliet moest j.l. Zondag per Ziekenauto naar Rotterdam worden vervoerd, tot het ondergaan van een operatie. Aan den heer Huygens is vergunning ver leend om a.s. Woensdagavond een bioscoop voorstelling te geven in de zaal van den heer de Wit. DIRKSLAND. Zondagavond ontstond er in de woning van den heer A. van der Groef een begin van brand. Door spoedig optreden kon het vuur met enkele emmers water gebluscht worden. De brandweer behoefde, hoewel de brandklok nog even geluid heeft, niet uit te rukken. Door het wegzakken aan den kant van den weg geraakte de auto van den slager Ph. Gazan aan het Korteweegje in den sloot, per soonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats Aan den auto was daarentegen nog al wat schade. Tegen een koopman van elders is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het venten zonder vergunning. Op de wekelijksche beurs besteedde men hier voor de veldvruchten als volgt Tarwe van 0.10J/2 tot 0,14, Schokkererwten van 0,25 to 0,30 per kg., Uien 8,—., Koepeen 2,25, Aardappelen 6,— per H.L. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de Stierenkeuring voor deze gemeente te Heenvliet gehouden zal worden op 2 Maart. Het jaarlijksch onderzoek van de verlof gangers der lichtingen 1916 en 1919 zal in Juni a.s. alhier worden gehouden. Belanghebbenden worden verwezen naar de aan het aanplakbord alhier gedane publica tie wat betreft de aanvragen van nieuwe rij bewijzen. Door hen die nog in het bezit zijn van een rijbewijs afgegeven vóór 1 November 1925. Wegens de steeds stijgende prijzen der veldvruchten is er veel vervoer en onder de veldarbeiders hierdoor bijna geen werkloosheid. HERRINGEN. Maandag a.s. zal aan de win naars van een prijs bij de laatst gehouden wedstrijd, deze ter secretarie worden uitgereikt. Voor de uien besteedt men hier op 't oogenblik 7.75 per H.L. en voor de peen 2.per H.L. Eieren 11 cent per stuk. De heer C. Keijzer A.Wz. heeft een fruitkweekerij gehuurd onder de gemeente Nieuw-Borgvliet bij Bergen op Zoom. De heer L. Wouters alhier heeft zijn woonhuis en wagenmakerswerkplaats dezer dagen onderhands verkocht. MELISSANT. Naar we vernemen heeft de heer H. Tieleman een woonhuis, staande aan den Dorpsweg, onderhands verkocht aan den heer J. van Oudenaren. GOEDEREEDE. Van den landbouwer M. Hoek geraakte een paard met zijn poot in de ploegschaar en verwondde zich zoodanig dat het direct naar Rotterdam werd vervoerd ter slachting. Vorige week werden plus minus 650 ba len juin vervoerd. OUDDORP. Zaterdagavond werd in het Hotel Akerhoek, door Notaris van den Berg van Goedereede, het volgende bij afslag ver kocht: Een perceel weiland in den kouden hoek aangeloopen op 26,10, voor K. M. Tanis Az. 2 perc. Bouwland aan Hazersweg, gecombi neerd, voor 84,30 aan J. van den Bok Cz. 2 nerc. Bouwland, genaamd „Miinlief", aan den nieuwen weg, voor 43,10 aan Jb. Tanis Hz. Een Huis enz. aan den Molenweg, voor 4160 aan G. van Oostenbrugge2 perceelen Bocbgrond in den Molentienden, voor 11,40 aan Pw. Bezuijen. Een aandeel in de Cichorei- drogerij „de Eendracht" voor 230,aan P. Tanis Hz. Heden (Maandag) avond is door den heer Vijzel een lezing gehouden om de men- schen aan te sporen, in hun eigen belang tot liet verbouwen van geneeskrachtige kruiden als Valeriaan, Pepermunt enz. Ruim vijftig per sonen woonden de lezing bij. In de volgende maand wordt hier een bakercursus geopend. De prijs der ajuin is thans tot 7,50 opgeloopen, de aardappelen tót 6,Boter geldt van 1,— tot 1,05 per pond. Onder de gevonden voorwerpen behoo- ren 2 portemonnaies met geldwaarde. f Naar men ons bericht is een stukje bouwgrond onderhands verkocht voor den Luiten gewonen prijs 70,— per roede. -J Voor gedroogde cichorei-wortelen be steedt men reeds 14,per 100 kilo. Deze ge weldige prijsstijging weerspiegelt volkomen de behoeften en is in genen deele abnormaal. De ncteenng in het buitenland is voor disponibel 190 -392 franc. MIDDELHARNIS. Naar de inschrijving van de benefitie van bouwland van de diakonie der Ned. Herv. Kerk zijn 14 inschrijvings» biljetten ingekomen bij den Kerkeraad. Ouders welke Zdbdag hun kinderen in de Ned. Herv. Kerk wenschen te laten doopen moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond 7 uur in de Kerkekamer. DEN BOMMEL. De heer A. Bogerman heeft bedankt als ouderling in de Geref. Kerk. Woensdag 18 Januari 1.1. hield de Jonge- lingsvereeniging „Psalm 121 2a" op Gerefor meerden grondslag haar 19e jaarvergadering in de Bijz. Lagere School. De diukbezochte vergadering werd door den Voorzitter geopend met het zingen van Ps. 121 vers 1 en gebed, waarna hij 1 Kon. 3 vers 1 15 voorlas. Hij sprak daarna een kort ope ningswoord en heette allen hartelijk welkom en 6 zeide zeer verheugd te zijn dat bij zulk ee groot getal aanwezigen mocht zien. Vooris sprak hij nog enkele woorden naar aanleidin van 1 Kon. 3. Uitgaan en ingaan worden ij! ,de H. S. meermalen samengevoegd. Toen de grijze Kaleb op 85-jarigen leeftijd gekomen, be tuigen wilde, dat hij nog niet leed onder de op breken des ouderdoms, zeide hij „Zie ik ben heden 85 jaar oud en nog even sterk als ten dage toen Mozes mij uitzond. Verder sprak de 1 voorzitter over de kloekheid van Salomo. Sa. lomo was klein en toch groot, want in het hart van dien kleinen jongeling, woonde de Groote God. Maar de bede kwam in zijn hart om ver stand. Zoo moeten wij allen ook om verstand en wijsheid bidden. Zooals brood door arbeid zoo wordt kennis door studie verkre'gen. Maar wie verstand heeft met Goddelijk licht bestraald smeekt hij met de bede geef mij, Heere, een verstandig hart. Daarna werd het woord gegeven aan den secretaris, die het jaarverslag over het jaar 1927 voorlas. Uit dit verslag bleek, dat de ver eeniging geen slecht jaar gehad heeft, Wd bedankten 2 leden, doch de vereeniging werd spoedig weer met 2 nieuwe leden versterkt Niemand werd door den dood uit ons midden weggerukt, en bidden om Gods genade, dat dit in het nieuwe vereenlgingsjaar ook niet zal plaats hebben en dat hij ons aanspore om met nog grooteren wil onzen arbeid voort te zetten. Hierna kreeg vr. J. Holleman de gelegenheid tot het voorlezen van zijn inleiding, getiteld; „Noachs Godsspraak", waarin de inleider een 3-tal punten behandelde, n.l. 1ste de aanleiding der profetie, 2e de inhoud daarvan en 3e de vervulling der profetie. Na voorlezing werden enkele vragen gesteld, welke door den inleider naar behooren werden beantwoord. Vervolgens bracht ons Jacques Floorijp een voordracht ten gehoore over het vergaan van de „Titanic", hetwelk zeer in den geest viel, Hierna volgde pauze. Na de pauze werden en kele felicitaties uitgebracht, door de meisjesver- eeniging van Den Bommel, de Jongelingsver- eeniging van Stad aan 't Haringvliet, Ooltgens plaat en Middelharnis. Daarna kregen we een inleiding te hooren van Jan Floorijp, getiteld „Jothams fabel". Op dit onderwerp werd geen bespreking gehouden. Het oud-lid W. Verheul gaf nog een voordracht over een Oudejaars avond, welke ook goed uitkwam. Vr. van Loon behandelde een inleiding over het onderwerp „Nederland en Oranje". In dit onderwerp be sprak de inleider wat het huis Oranje voor het land heeft gedaan en dat hiervoor het Neder- landsche volk onze geliefde Koningin alle liefde, eer en trouw moet bewijzen en dit om Gods wil. Op dit onderwerp volgde weer een korte bespreking. Daarop volgde een korte pauze. Na heropening door den voorzitter met het zingen van het eerste couplet van: „Zij zullen het niet hebben", gaf Abram Brinkman ons een voordracht ten gehoore, getiteld: „De Collec tant". Dit was een heel aardig stukje, wat goed werd voorgedragen en velen hartelijk deed lachen. J. Huizer gaf daarna een inleiding over: „Onze Pretentie". Hierin wees de inleider er op, dat elke jongeling van Gereformeerde be ginselen, lid van onze vereeniging moest zijn en dat onze bond geen hatelijke bond is, omdat er ook Hervormde Jongelingsvereenigingen bij aangesloten zijn. Hierna gaf vr. A. Bakelaar Pz. nog een voordracht, getiteld: „Een Schrijffout". Alsnu was het nrogramma afgewerkt en sprak de Voorzitter nog enkele woorden. Hij zeide allen hartelijk dank voor de betoonde belang stelling en hoopte een volgende jaarvergadering op een even groote belangstelling te mogen rekenen. Daarna liet hij nog zingen Ps. 119 1 en 5 en ging broeder K. L. Buth na in dank gebed. We kunnen gerust zeggen, dat allen wel voldaan huiswaarts gingen en spreken den wensch uit, dat het behandelde van dezen avond tevens een propaganda mag zijn om het ledental van de vereeniging uit te breiden en nog meer begunstigers gewonnen mogen worden. En dan twijfelen we niet, of de vereeniging zal in het jaar 1928 bij gelegenheid van haar 20ste jaarvergadering op een gezegenden arbeid mo gen terugzien. DIRKSLAND. Donderdagavond sprak D». Koolhaas van Oud*Beijerland in hetkoord-r Ned. Herv. kerk alhier in het belang van het Chr. onderwijs over het onderwerp»Uw Woord is mij een lamp voor mijnen voet en een licht op mijn pad« Ps. 119: 105. Het koor was tamelijk gevuld. Voor de schoolkinderen zal in plaats van Woensdag, zooals eerst bekend gemaakt was, Donderdagmiddag catechisatie in de Ned. Herv. kerk worden gehouden. HERRINGEN. D.V. zal Woensdag 25 de. zer des avonds ten 6 ure in de Herv. Kerk optreden de Eerw. Heer A. H. v. Yperen. De catechisaties in de Ned. Herv. Kerk zoowel als bij de Geref. Gem. zu'len deze week weder op de bekende uren worden ge> houden. GOEDEREEDE. Donderdagavond 6 uur hoopt alhier op te treden dhr. Bouman van Stellendam. OUDDORP. Aangifte voor den doop in de Herv. Kerk kan geschieden op Vrijdagavond a.s. te zeven uur in de consistorie»kamer. De catechisatiën worden deze week niet gehouden. GOEDEREEDE. De schubbenvisscherij beliep de vorige week van 10—60 kilo per vaartuig. OUDDORP. Door de visschers werd de vorige weekge' vangen van 10 tot 120 kilo schubben pet vaartuigverder te zamen 60 vaten sardijn en 60 duizend kilo bliekin de stallen één zalm. Faillissementen. (Opgegeven door van der Graaf Co. afd. handelsinformatiën). Opgeheven H. van der Mast Hzn., veldarbeider te Me» lissant. SOMMELSDIJK. Overleden: Lena den Hollander, 82j.»wed. van Izak Doornhein. MIDDELHARNIS. GeborenJobannis, z. v. A. Krijgsman to J. v. d. Valk; Pietje, d. v. H. Overwee' A. M. Goedegebuur; Meindert, z. v. J. Dne en W. Koiteweg. j Overleden: F. E. E. Vrijdaghs oud6mn K. Rooij 75 j„ echtgen. van N. Langbr NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd 6000 balen uien en 2000 balen

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 2