Advertentiën. Oïïicieel Gedeelte. Burger' jke Stand Rechtzaken. Ma rktberichten. DIENSTBODE leren leren «on Scheren J Mans had het ongeluk lezeeren, dat geneeskun- Iwas. stellendam. De vorige week werden van hier verzonden 150 balen koepeen. k Kerk en Schoot godsdienstoefeningen. Ondertrouwd n trsonen, zoodat de t, t' 1818 ïo Personen. leven kinderen 1 jlhier wonende 33 Kers wonende 1 llders wonende 1 beze week zijn 3 balen uien en i4qq het ongeluk met hei i arm te breken, ben zich deze week h- 'arbeidsbemiddeling dn»'' leiders, 9 zeevissche," lan, 2 metselaars, totani' I gemeente zijn aan en. plag B^z. Vrijw. Land- Joh. Kievit 79 punten I" 2e pnjs; W. van de f1. Bakelaar Pz. 75 lp., 5e prijs; KI. Bakke; Ploorijp 72 p., 7e prijs. prijs; C. J. Geluk 69 p 8 p., 10e prijs. Woensdag 11 Jan adering in hotel Vinke liging alhier op als spre- Smits, hoofd der La- Sommelsdijk, met het Itstoffen. ■spreker duidelijk uiteen kwade eigenschappen f, alsmede de kostprijs pneembare gehalte daar rede werden door vele jteld, welke door spreker Jverden beantwoord en jtuigen, dat het voor de Is een zeer nuttige ver- Bat de opkomst niet bij- Bewijs dat velen op land- Ichting willen of noodig buren valt. kingen werd de geachte fitter L. J. Schilperoort ring overgebracht. stukgaat of naschrijnt, og zoo zwaar en hard! iór het inzeepen de [rijft met een weinig IC. PU ROL K. kwam zoodanig pder geneeskundige be stuk bouwterrein aan gebracht om loodsen Jlgewassen zijn als volgt: ■len 6.— en koepeen jig over het jaar 1927. pri 1927: 1586 M„ 1566 V., totaal 84; elders htig 5 M., totaal 5; ge- totaal 129. Samen 218. V., totaal 35; vertrok- lal 173. Samen 105 M„ pcember 1927: 1585 M„ 2 M. 124. |De metselaarsknecht H$ Igeluk kalk in zijn oog'"-' Ineeskundige hulp nood- je van dhr. T. H. had fkgracht te vallen. Met Dehouden op het droge, den schrik en een nat fiers van hengstens van poeten daarvan opgave etarie vóór 1 Februari in de trouwzaal, heeft racht. In totaal werden Iken gesloten, j-iek ,,De Onderneming' tig met het drogen van loozen een uitkomst. op 31 December 1927. cember 1926; 1023 M., :boorten 15 M., 24 V., M., 30 V., totaal 59. taal 98. rlijden 9 M. 10 V. To- 44 V. Totaal 86. Samen 35. _n 7 M. en 7 V. cember 1927 1016 M- n 1. :geven 1. ienstplichtige der '1C^' zal op 1 Februari a.s. ij de Compagnie Inten- it worden ingelijfd, verden vanuit deze 9e' n verscheept, ddeling stonden 2 werk- bekend gemaakt, dat an tweejarige of oudere voor den len Februari aangifte te doen v0 enwet. volgens de vleeschkeu htingen aangegeven, liet alhier is aangesi be- teld van den Raad van Ar en van een der 0Uj^f mannenhuis van de 1 verpleegde. sonen alhier is Pr ens overtreding der ling. L- plaats van den ^ee[ .tuurslid der Bijz. school rt. Het woonhuis bewoond door H. van der staande aan den beneden Molendijk, is f afslag afgemijnd voor dhr.Verweij uit N.- Tnnae voor de som van 1810. De C J- M. V. „Sursum Corda vierde ixMensdaqavond met een aantal genoodigden 2e jaarfeest in de O. L. School. De ver- nadering had een zeer gezellig verloop en al len keerden laat ten zeerste voldaan huiswaarts. HERRINGEN. Door den storm van de vo- week moesten enkele dakgoten en pannen S ontael'den. Ook, de telefoonpaal bij de wo- p-ng van den heer Munt<# brak bij den 9r®dQoor B. en W. dezer gemeente is aan 1 Doornhein te Nieuwe Tonge vergunning ver leend tot het bouwen van een woning aan de Tuinstraat. Maandag zal de commiSsie voor winterbedeeling een aanvang nemen met hare uitbetaling aan armen. Door de geboorte van een kind van A. Kom en F. de Gast is het getal inwoners dezer gemeente gestegen tot 900. Schipper W. de Jager van de S.L. 25 had Maandag J.l. het ongeluk zijn geheele anker- kuil te verliezen, wat voor hem op ongeveer f 300.'-' verlies komt te staan. OUDDORP. De knecht van den heer C. Hameeteman is uit den wagen gevallen en heeft zich daardoor vrij erg bezeerd. De prijs der ajuin is tot 6.— per baal opgeloope^ woest Hggende grond op de „Jonkerstee" is men bezig om te werken tot vruchtbaar kleigrond. OPENBARE KENNISGEVING. Vervoer ontplofbare stoffen. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat op 16 en 17 Januari 1928 onder behoorlijk geleide van het fort Rijnauwen naar de Lies» bosch en vandaar per vaartuig langs Merwede. kanaal, Merwede, Noord, Nieuwe Maas, Bot. lek Oude Maas, Spui en Haringvliet naar Gorinchem, Brielle en Hellevoetsluis eene hoeveelheid ontplofbare stoffen zal worden vervoerd, bestaande in munitie. Met dit vervoer, dat door of langs deze gemeente zal plaats hebben, wordt een aan. vang gemaakt op Maandag 16 Januari 1928. Sommelsdijk, 12 Januari 1928 De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. 6 OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondig 15 fan, 1928 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 6 Ds. den Oudsten (Doop Middelharnis, v.m. dhr. v. Yperen 's av 6 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. Ds' v. d. Zee Ooltgensplaat, v m. 9,50 leesdienst. en 's av. 6 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Oude Tonge, v m Ds. Bax n m leesdienst. Herkingen, v.m 9,30 Ds. den Oudsten (Bev. Kerkr.) en 's av. 6 uur dhr. v. Yperen. Dirksiand, v.m. 9,30 leesdienst en n m. 2 uur Ds. Bax van Oude Tonge. Melissant, v m. 9,30 uur Ds. Baarslag, n.m. geen dienst. Ouddorp, v.m en n.m, Ds, Zandt. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen, Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. de Lange, Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksiand, 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkmgen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur leesd. Ouddorp, v m. en n.m. leesdienst. Maandag 's av. 6 uur Ds. Verhage. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. en 's av. Ds. Scboppenhauer, SOMMELSDIJK, Tot kweekeling met acte is aan de O. L. S. tijdelijk aangesteld de heer P. Verbiest, alhier. Tot vierde helpster aan de Bewaarschool, alhier, is benoemd mej. A. Vroegindeweij Abrd. Donderdagavond 7 uur hield de N. Herv. J.V. op G. G. „Jehova Nissi" haar achtste jaarvergadering in het Zondagsschoolgebouw aan de Van Aersenstraat. De Voorzitter vr. J. Kieviet, opende de ver gadering door te laten zingen Ps. 119 vers 3, las daarna Ps. 119 van vers 105 tot 120, waarna hij in gebed voorging. De heer Faas van O. Tonge spra daarna een heel mooie welkomst groet, en begint mede te deelen dat het hem zoo aangenaam is al zijn krachten te mogen wijden aan de jongelingschap, waarna hij een prachtige propaganda maakte voor de jongelings vereenigingen, de jongeren aanspoort om deel te nemen aan den arbeid dier vereeniging en de ouderen opwekt om zich ook meer in die kringen te begeven, waarna hij ten slotte de vereeniging toeroept om zoo welgemoed voort te gaan in hun arbeid, opdat hun ledental, dat thans 20 bedraagt, tot het dubbele zal groeien. Nadat de verslagen der verschillende functio narissen waren voorgelezen, hield vr. J. Kie viet zijn inleiding over „Elia op den Karmel." waarin hij op treffende wijze beschrijft wat Elia op den Karmel aan het volk doet zien hoe Baal moest vallen voor den Alcachtigen God en het volk ten slotte uitriep de Heere is God, de Heere is God. Daarna komt vr. A. van Dijk aan het woord met een inleiding getiteld „Quatre Bras en Waterloo, welke inhoudt hoe de gevallen kei zer Napoleon van Elba ontvlucht en de macht weer in handen krijgt, doch bij Waterloo wordt verslagen en daarna als gevangene wordt weg gevoerd naar St. Helena, waar hij tot zijn dood bleef afgezonderd. Nadat er gepauzeerd was, gezongen Ps. 89 verzen 7 en 8 en de afgevaardigden der zuster verenigingen hun gelukwenschen hadden uitge sproken leverde vr. J. C. van den Doel zijn inleiding over „Zijn laatste strijd", in welke hij beschrijft hetgeen Achab geschiedde na het gebeurde op Karmel. De inleider schildert uit voerig de behandeling van Naboth door Achab en den oorlog van Achab en Josephat tegen Benhadad, waarin Achab om het leven komt. Als laatste inleider kwam aan de orde vr. T. van den Boogert met een inleiding over „De Maagd van Orleans", genaamd Jeanne dArc en beschrijft haar geheele levensgeschiedenis. Ten slotte droeg vr. P. Kieviet een gedicht voor over „Napoleon's einde en vergoding." Daarna sloot de Voorzitter de buitengewoon druk bezochte vergadering door te laten zingen Ps. 25 vers 3 en eindigde de heer Faas met dankzegging. In de pauze werd getracteerd op chocolade en sigaren. MIDDELHARNIS.* Vrijdag 6 Januari hield de ring Flakkee van J. V. op G.G. een verga dering in de Geref. Weeshuisschool te Mid- delbarnjs. Na opening, die op de gebruikelijke wijze plaast had, sprak vr. A. van den Heuvel van Ooltgensplaat over „De lichamelijke opvoe ding en de J. V." Naar zijn meening wordt het belang der lichamelijke opvoeding in onze krin gen eer onderschat dan overschat. Wanneer de menschen over „sport" hooren spreken den ken ze onmiddellijk aan iets in den geest der Olympische spelen. Maar men kan ook het li chaam ontwikkelen door sportieve bewegingen zonder daarbij den lauwertak voor oogen te hebben en daardoor allerlei halsbrekende toe ren te wagen. Dat de sport bij zoovelen een „manie" geworden is, is aan eenzijdigheid te wijten. De geestelijke aanleg wordt vergeten. Maar wanneer het werk op de J. V. nummer één blijft is daardoor het gevaar niet groot. Ten slotte wijst spreker er op, dat sportieve oefe ningen niet van de J. V. behooren uit te gaan. Zij, die daarvoor een vereeniging wenschen kunnen die zelfstandig stichten. Natuurlijk een christelijke vereeniging. Want ook op het sport terrein is de antithese diep doorgedrongen. Er is ook een christelijke landelijke organisatie, bij wien men zich zou kunnen aansluiten. Met veel belangstelling werd naar den spre ker geluisterd, en hem werden verschillende vragen gesteld, die hij beantwoordde. Na hierop gehouden pauze sprak vr. J. L. Struik van Melissant over „Wat lezen Geref. Jongelingen of liever wat behooren ze te lezen. Spr. heeft weinig achting voor de boekenver- slinders; die het ééne boek na het andere snel uitlezen, om maar gauw te weten hoe 't af loopt. Wat heelemaal zoo'n inspannende be langstelling niet waard is, want 't eind van alle die boeken die zulke menschen lezen, is toch altijd, dat ze mekaar krijgen. En daarmede uit. Een boek moet met aandacht gelezen wor den, zoodat men ook onthoudt wat men leest. En op den vorm van het geschrevene moet wor den gelet. Allereerst is noodig een Chr. dag blad te lezen om op de hoogte te blijven van wat er in de wereld gebeurt. Dan beveelt hij het lezen van dogmatische Geref. litteratuur aan, welke niet uitsluitend die van den laatsten tijd behoeft te zijn. Het lezen van Calvijn's werken, of die van Comrie behoeft heusch geen af keuring te vinden. Maar men moet lezen om te weten. Dan, lectuur die ons de beginselen van het staatkundig en maatschappelijk leven doen kennen. Maar wij moeten niet allerlei werken van principieele tegenstanders er bij nemen, zoolang wij nog jongeling zijn. Voorts acht spr. het goed nu en dan iets te lezen, wat onder ons „ontspanningslectuur" genoemd wordt. Maar daaruit kiest spr. de werken van schrijvers, die schoonheid geven aan hunne ge dachten door hunne schoone wijze van uit beelding en zegging. Ook dit woord werd met belangstelling aan gehoord en door een levendige discussie ge volgd. Dan sluiting met dankgebed. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk ten bate van den Geref. Zendingsbond, heeft opgebracht 31.—. OOLTGENSPLAAT. Woensdag 18 Januari zal D.V. in de Hervormde Kerk een verkie zing worden gehouden voor 4 notabelen wegens periodieke aftreding van de heeren M. van Oostenbrugge, G. Mookhoek, P. van Rossum en J. E. Smit. OUDE TONGE.* De collecte ten behoeve van den Geref. Zendingsbond, gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier, is door nagekomen giften gestegen tot een bedrag van honderd en negen gulden en vijf cents. NIEUWE TONGE. De heer C. v. d. Bogerd heeft zijn benoeming tot ouderling der Ned. Herv. Kerk aangenomen, terwijl de heer A. Brooshoofd voor zijn benoeming als diaken heeft bedankt. DIRKSLAND. Tot onderwijzeres aan de Bijz. school alhier is benoemd Mej. H. M. Brouwer van Vlaardingen. HERKINGEN. D.V. zal a.s. Dinsdag in de Bijz. Lagere School de jaarlijksche Ouderavond worden gehouden, onder leiding van haar eere voorzitter Ds. A. Verhagen. STELLENDAM. A.s. Zondag zal in de Ge ref. Kerk alhier door Ds. de Graait van Stad aan 't Haringvliet de nieuw benoemde diaken D. Kievit worden bevestigd. SOMMELSDIJK. Overleden; Marina Lijdens 72 j, echtsen. van Machiel de Bruin Arendje Noordijk, 72 j echtgen. van Jacob van Antwerpen. NIEUWE TONGE. Getrouwd: Cornells Tanis, j.m. 26 j. (te Dirksiand) en Krijntje Maartje Brooshoofd, j.d. 25 j. alhier. DIRKSLAND. Overleden Abraham Doorn, 85 j., weduw» naar van Johanna Noordijk. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK, Zitting van Vrijdag 13 Januari. W. J. te Den Bommel, wiens zaak reeds een vorige maal is voor geweest, wordt ten laste gelegd het overtreden van de maximum-snel heid met een tweewielig motorrijtuig. Gehoord wordt de gemeente-veldwachter, die een breedvoerige beschrijving geeft van de wijze waarop hij met zijn chronometer de overtreding constateert. Geëischt wordt 10.— subs 10 dagen hech tenis. Veroordeeld tot 6.subs. 6 dagen hechtenis. H. v. d. M„ wiens zaak ook was aangehouden wordt wegens het laten losloopen van een hond veroordeeld tot 4.subs 4 dagen hechtenis. J. F., wiens zaak ook reeds in behandeling is geweest, wordt beschuldigd te Góedereede uien gehord te hebben, zondèr gezorgd te hebben voor voldoende afdekking. Nadat de veldwachter gehoord is, wordt ver dachte veroordeeld tot 5.subs. 5 dagen hechtenis. G. de J. heeft te Ooltgensplaat in dronkenschap publiek met een geopend knipmes bedreigd. Deze zaak wordt aangehouden om nog twee ge tuigen te hooren. H. v. O., 35 j., koopman te Ouddorp, had te Stellendam met zijn auto bij het keeren met twee wielen over het trottoir gereden. Deswege wordt tegen hem geëischt 3.subs 3 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. C. H. wordt bij verstek veroordeeld wegens overtreding der leerplichtwet tot 4subs. 4 dagen hechtenis. W. G., 43 j., werkman te Ooltgensplaat, wordt het zelfde feit ten laste gelegd. Geëischt wordt 2.subs 2 dagen hechtenis. Ver oordeeling idem. J. v. 't G. te Dirksiand wordt bij verstek ver oordeeld wegens rijden met rijwiel zonder licht te Melissant tot 5.— subs. 5 dagen hechtenis. L. B„ 21 j., melkknecht te Nieuwe Tonge, wordt ten laste gelegd te Melissant met een vrachtauto gereden te hebben en van richting te zijn veranderd zonder vooraf een waarschu wend teeken gegeven te hebben. Verdachte beroept er zich op, dat hij zijn stuurrad wegens de groote gladheid der wegen onmogelijk kon loslaten. Het O. M. neemt aan, dat hier overmacht was en vraagt ontslag van rechtsvervolging. Verdachte wordt vrijgesproken. L. M., bij verstek, wegens rijden zonder licht te Melissant, veroordeeld tot 5.— subs. 5 dagen hechtenis. J. C. H„ bij verstek, wegens rijden met „ver blindende verlichting", veroordeeld tot 2.— subs. 2 dagen hechtenis. P. C. K„ 23 j„ winkelbediende te Middel harnis, had te Melissant een paard, gespannen voor een wagen, onbeheerd laten staan. Ge- eischt werd 2.— subs. 2 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 1.subs. 1 dag hechtenis. A. S„ 3 j., nachtwaker te Ouddorp, had ge- Ioopen op een ijsbaan in huur bij een ijsclub, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Verdachte vertolkt zijn groote ontroering over het feit, dat hij als eerzaam oud-politieman met een blank strafregister, thans als verdachte voor den rechter moet verschijnen. Hij had geen bord gezien en de controle liet ook alles te wenschen over. Verdachte meent, dat het „ijs zoowel als de kerk" vrij is en in ieder geval deze ijsclub geen recht heeft dit land, dat tot staatsdomein behoort voor het publiek af te sluiten. Twee getuigen worden gehoord, waaruit wel is komen vast te staan, dat èn bestuur èn politie te Ouddorp ontactisch zijn opgetreden. De zaak wordt aangehouden, om te onder zoeken of het laatste verweer van verdachte op goede gronden berust. A. v. d. G„ bij verstek, veroordeeld wegens rijden met paard en wagen zonder licht tot 5.— subs. 5 dagen hechtenis. Gemengd Nieuws. Een berucht Inbreker veroordeeld. De gevaarlijke misdadiger Franz Kitsch, die na uit een gevangenwagen ontsnapt te zijn in November in het station Belzig (Brandenburg) heeft ingebroken, is tot 3 jaar tuchthuis ver. oordeeld. Kirsch, die 49 jaar is, heeft al 22 jaar in gevangenissen doorgebracht en heeft nog 8'/a jaar te goed. Tijdens de behandeling van deze zaak, waarin hij volledig bekende, bleef hij onbewogen totdat de officier van justitie tien jaar tuchthuis tegen hem eischte. Toen riep hij uit«Stel me tenminste in de gelegenheid op mijn ouden dag naar mijn familie terug te keeren. Tien jaar tuchthuis is een middel, eeuwsche straf*. Een pantoffelheld. Te Berlijn leefde een marskramer al lang met zijn vrouw in onmin en daar zij, naar hij althans beweerde, de handen niet thuis kon houden en hem herhaaldelijk te lijf ging, be> sloot bij zich van deze Xantippe te laten scheiden. Voor hij aan dat plan een begin van uitvoering gaf zocht hij echter al een nieuwe levensgezellin en kocht maar bij voor. baat trouwringen ook. Vorige week aldus vertelt de Lok. Anz. schelde de trouwlustige bij eon weduwe in zijn buurt aan en toen deze hem vroeg wat hij wou, antwoordde hij: «Ik wil met je doch. ter trouwen en heb de ringen al gekocht*. De weduwe, een praktische vrouw, vroeg daarop den marskramer naar zijn financieelen toestand en om te bewijzen dat die niets te wenschen liet, keerde hij naar zijn woning terug en stal den spaarpot van zijn afwezige vrouw500 Mark in zilver. De verliefde dief is kort na zijn euveldaad ingerekend. JACHT OP EEN BANDIET. Een beleg van 17 uur. De dolste bandiet, die men ooit in de buurt van Shanghai gekend heeft, heeft de politie aldaar verleden week van Vrijdagmiddag 4 uur tot Zaterdagmorgen 9 uur bezig gehouden. De politie was op jacht naar drie gewa. pende roovers, waarvan dit heerschap er één was. De twee anderen werden gevangen ge. nomen, maar nummer drie sprong na een jacht over daken op de vliering van een Chineesch huis, waar hij zich met een revol. ver en slechts zestien patronen verschanste en de politie uitdaagde. De brandweer en jagers op groot wild wer. den geroepen om bij dit beleg een handje te helpen, doch 's mans bekwaamheid als scherp, schutter was van een dergelijke hoedanigheid, dat hij zijn vervolgers op een afstand wist te houdenen dezen waren volstrekt niet ge. negen hun levens noodeloos op te offeren, daar zij wisten dat zijn ontsnapping onmo. gelijk was. Ten slotte maakte de politie gebruik van een mitrailleur en zond een regen van kogels op de vliering, welke eindelijk in brand vloog. Met zijn laatste schot stierf de bandiet op het veld van z ij n eer. DE OVERSTROOMINGEN IN LONDEN. Alles bedorven en verloren. De «Evening News* vertelt iets van de el lende,welke de overstroomingen van de Theems vooral in de dichtbevolkte arbeiderswijken van Londen hebben aangericht. H:t grootst is de voor velen onherstelbare schade in het Bermondseydistrict, waar naar schatting op het oogenblik ongeveer vijfdui. zend dakloozen zijn. Honderden menschen helpen de getroffen huizen reinigen en tientallen vrachtanto's ver. voeren de doorweekte bedden naar groote stookplaatsen om ze daar te drogen. Het is echter een bijna hopeloos werk, daar de meeste huishoudelijke artikelen niet alleen doornat zijn, maar centimeters dik met creoxool en vette olie bedekt zijn. In deze arbeidershuizen is het vaak het ide. aal der huisvrouw om eens een piano te be. zitten. Een piano beteekent jaren van sparen en zuinig huishouden. Maar nu zijn al die piano's de vrucht van zooveel zorgen, met olie doordrenkt en door het water vernietigd Een arm, reeds grijzend moedertje zat wan. hopend tusschen de puinhoopen van haar hebben en houden te weenen. «Mijn man bad dat allemaal voor me gekocht, een paar weken voor hij plotseling stierf, klaagde zij, en ik heb geen penny om iets te koopen.* In een ander huis staarde een jong paartje, gnkele dagen tevoren getrouwd, naar de ruï. nen van wat gisteren hun vreugde en trots was. Jarenlang hadden ze er voor gespaard, enkele minuten hadden het waardeloos en onbruikbaar gemaakt. De olie levert bovendien groot gevaar voor brand op en de menschen zijn gewaarschuwd, geen lucifers aan te steken, of kachels te laten branden. Vocht en koude maken de huizen onbewoonbaar. NIET STEEDS IS DE LIEFDE BESTENDIG VAN DUUR. De afgedankte minnaar met het mea bewerkt. Te Heerlen had in de kolonie Meezenbroek een ernstige vechtpartij plaats. Een zekere v. d. V. onderhield tot voor eenigen tijd betrek, kingen met de dochter van de W., die naast hem woont. Daar zijn beminde haar hart sedert kort aan een ander verpandde, gaf dit reeds eerder aanleiding tot oneenigheid. Maandagavond kwam het in den tuin van De W. tot een ve htpartij. Zonder veel aanleiding trok De W. een mes. waarmede hij v. d. V. te lijf ging. v. d. V. kon zich niet verweeren, omdat een zuster en een broeder van de geliefde hem vasthielden. De kostjuffrouw van v. d. V. kwam met een bijl gewapend opdagen, doch haar hulp kwam te laat. v. d. V. had reeds diepe mes. steken in de hals en de linkerarm bekomen. Hij moest onmiddellijk naar het Ziekenhuis te Heerlen worden overgebracht. DE NIEUWE COMMISSARIS. Naar met aan zekerheid grenzende waar. schijnlijkheid vernomen wordt, komt de Mi. nister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Kar. nebeek, oud.minister van Buitenlandsche Za. ken en oud>burgemeeeter van 's«Gravenhage, zeer ernstig in aanmerking voor het ambt van Commissaris der Koningin in de Pro. vincie Zuid.Holland, ter vervanging van wij. len baron Sweerts de Landas Wyborg. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek werd 21 Augustus 1874 te 's.Gravenhage geboren, be. zocht het gymnasium en de Utrechtsche uni> versiteit, waar hij op denzelfden dag tot mees. ter in de rechten en cum laude tot doctor in de staatswetenschap promoveerde. Reeds vroeg begon hij zijn politieke car. rière. In 1899 was hij secretaris ter eerste Vredesconferentie en in 1901 werd hij be. noemd tot adj..comm, bij het departement van Koloniën. De heer Van Karnebeek was in 1907 Nederlandsch afgevaardigde bij de tweede vredesconferentie en in 1908 werd hij referendaris bij het departement van Koloniën. Van 1911 tot 1918 werd jhr. Van Karnebeek burgemeester van Den Haag, maar hij ver. wisselde dien post in 1918 voor dien van Buitenlandsche Zaken in het Ministerie Ruys de Beerenbrouck. In 1922 ging hij over in 't tweede ministerie.Ruys dat tot 1925 aanbleef, om in dat jaar over te gaan in het ministerie. Colijn, dat op 11 November van dat jaar af. trad. Den 8en Maart 1926 werd jhr. Van Karnebeek opgenomen in het ministerie>De Geer tot hij korten tijd daarna aftrad wegens de verwerping van het verdrag met België door de Eerste Kamer. Jhr. van Karnebeek vertegenwoordigde ons land meerdere malen op internationale bijeen, komsten en was zelfs in 1921 voorzitter van de tweede Volkenbondsvergadering te Genève. Een waardevo' b.hangtal. Het »Vad.« vertelt van een Amsterdamsch burger, die na jaren in de wereld rondge. zworven te hebben, als een vermogend man naar zijn geboorteplaats terugkeerde. Zijn hart trok hem naar zijn ouderlijke huis op een der grachten. Hij vond het uiterlijk onver, anderd en belde aan. De eigenaar had geen bezwaar hem zijn vroeger tehuis nog eens te laten zien, waar wel een en ander veranderd was ln een der kamers was ook een ander behangsel, doch de vroegere bewoner merkte daaronder het oude. Het slot van dit bezoek was, dat de vroe. gere bewoner het huis wilde koopen. De eigenaar had geen bezwaar en stelde zich met een matig winstje tevreden. Achteraf was echter de grootste winst voor den kooper: hij liet voorzichtig het nieuwe behangsel verwijderen en vondde vele honderden postzegels, waarmee hij inde'tijd zijn kamer had versierd en waar men het nieuwe behang gewoon overheen geplakt had. Het was een kostbare verzameling die de nieuwe eigenaar met een winst van niet minder dan dertigduizend gulden van de hand wist te doen. EEN VROUWEN «AANRANDER. Het Individu te HÜlegersberg gearresteerd. Woensdag is ter beschikking van den officier van justitie naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht de 19<jarige W. de G. te Hillegersberg woonachtig en door de politie daar gearresteerd, als verdacht de dader te zijn van verschillende aanrandingen, die erbij avond op meisjes hadden plaats gehad met oneerbare bedoelingen. Het laatste feit viel Zaterdagavond voor op den Kleiweg bij het voetbalterrein, waar een meisje door een on. verlaat in de duisternis werd aangegrepen en op den grond geworpen. Zij bekwam een sterk bloedende hoofdwond en de aanrander scheur, de haar de kleederen van het lijf. Op haar gegil nam hij echter de vlucht. Maandagavond werd hij op denzelfden weg gegrepen door rechercheurs, die zich daar in hinderlaag had. den gelegd. Op het politiebureau aan de Hillegondastraat bekende hij de dader te zijn van de verschillende dergelijke aanrandingen, die daar in den laatsten tijd waren voorge. komen. Hij werd ook gekonfronteerd met eenige meisjes, die van dergelijke feiten aan. gifte hadden gedaan en is door eenigen harer erkend. ALS RAT EN HOND of nog wat erger. Een echtpaar te Saint.Brieux leefde twee jaar na de zilveren bruiloft nog steeds als hond en kat samen Het valt te begtijpen, dat op den duur één of beide partijen daar wel eens genoeg van krijgen. En zoo had de man een gewoonte aangenomen, die hem zeker niet als goed huisvader vei geven zou mogen worden, maar die in bepaalde crisisomstandigheden toch wel eenigszms begrijpelijk was. Wanneer zijn echtvriendin n.I. al te veel herrie maakte, zette hij haar op kalme, doch besliste wijze buiten de deur en ging rustig naar bed. Dit bad hij ook Zaterdagavond gedaan, maar het zou waarschijnlijk zijn dood geweest zijn, als niet de buren eenige oplettendheid getoond hadden. De buiten de deur gezette huisvrouw meende n.I., eenmaal in de koele buitenlucht, wat terug te moeten doen en zag kans om een tegen den achterkant van 't huis geplaatste stapel takkebossen in brand te steken. Op een afstand in een greppel verborgen, wachtte ze af, hoe de kool, die ze haar man stoofde, zou uitvallen. Doordat de vlammen al gauw hoog op. sloegen, merkten de buren, dat er onraad was en wisten den man te waarschuwen. Het geval zal de familieverhouding er wel niet beter op gemaakt hebben. De vrouw zei tenminste nader, hand een volgende keer zal ik het beter doen LIEFDESTELEGRAMMEN AAN DE GEHEELE STAD. En toch maar voor één meisje bestemd. Het volgende voorval uit een kleine Fransche stad bewijst, dat de liefde nog steeds vinding rijk maakt. Een jong werkman van fle electriciteitsfa- briek had er lang over gepeinsd, hoe hij wel op de snelste manier berichten naar zijn verloofde zou kunnen zenden. Pneumatische post was er niet en eiken dag telegrammen zenden, leek hem te veel opval lend en te kostbaar. Dies zat hij lang op die kwestie te broeien, tot op zekeren dag licht in de duisternis kwam. Wat was in dit geval een voudiger dan het door de fabriek geleverde electrische licht voor lichtseinen te gebruiken Er wa,s niets anders voor noodig dan van tijd tot tijd den stroom uit te schakelen. Werd hij één keer uitgeschakeld, dan beteekende dit: „Ben vanavond vrij", gebeurde het twee maal kort achtereen, dan beteekende dat: „Heb helaas dienst Zoo gezegd, zoo gedaan. „Zij" was verrukt. De uitvinder was met zijn succes in den zeven den hemel en zocht zijn uitvinding verder te volmaken. Het gevolg was, dat een geheel electrisch alphabet tot stand kwam, dat in niets voor het Morse-alfabet onderdeed. Hier mede konden lange telegrammen worden ge stuurd en de nieuwe dienst werd dan ook zon der verwijl geopend. Het muisje had echter een grooten staart, want de inwoners van het vreedzame stadje waren van deze 20ste-eeuwsche-minnekozerij niet op de hoogte en zaten met stomme ver bazing naar het zonderlinge periodieke aan- en uitflakkeren van hun licht te kijken. Het duur de niet lang of de verbazing maakte plaats voor een hevige onrust. Terwijl het onschuldige meisje in haar kamer met een gelukzaligen glimlach om de rozeroode lippen volijverig de lichtseinen in punten en streepen op papier zette, om vervolgens het telegram te ontcijferen en te genieten, stak onder de burgerij een grimmige storm van on rust op. Den volgenden dag was de kamer van den directeur der electriciteitsfabriek gevuld met protestbrieven. Het onderzoek naar den uitvinder van de electrische lichttelegrafie duurde niet lang. Hij werd gestraft en wat voor hem erger zal ge weest zijn men verbood hein verder te telegra- feeren. Waaruit blijkt, dat de ondankbare menschheid weer eens een genie miskende ROTTERDAM, 10 Januari 1928. Op de heden in ons Veilingslokaal, War. moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer. den de volgende prijzen besteed: Kipeierenf 8,20 tot f 11,75 Idem (klein)tot Idem extra zwtot Eendeierentot Ganseierentot Middenprijs f Aanvoer 65.000 stuks DE ROTTERDAMSCHE VEILING In plaats van kaarten. KftROLIItE JOSEFItlE BOUIITZ EN 29630 ADRIAAli VAfl ZETTEN Oude Tonge Stationsweg Middelharnis 11 Januari 1928. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders J. G. B. LABEUR en F. LABEUR-Korvlnk 22 Januari a.s. hunne 25 jarige Fchtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo. gen blijven is de wensch van Hunne dankbare kinderen. Dirksiand, Januari 1928. 29633 IDSCDSCLStlMi^SCLlSCDJSC: Langs dezen weg betuigen wij, mede namens kinderen en behuwdkinderen, onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang, langstelling welke wij mochten ont. vangen bij gelegenheid van onze 25» jarige Ecütvereeniging op 24 Decern, ber j.l. 29627 H. VAN DEN DOEL C. VAN DEN DOEL—Smit, Dirksiand, Januari 1928. Mevr VISSER te Dirksiand vraagt met April of Mei een nette voor dag en nacht, leeftijd boven 18 jaar. 29632

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 5