Iff If 11 i 11 1 LAXEfJ^ MET BIJZONDERE ZORG ill A !|y V ill if Land- en Tuinfooww. Binnenland. Pfaa(seH|k Nieuws. Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren Oïïici* ICerl godsdi \\miA Mij i v i! onderwijsinrichtingen zijn, moge men wel toe zien voor de jeugd. En als Gereformeerde boekhandelaars wer ken als Droomkoninkje en Vuurvlindertje van Heijermans uitstallen, en er zijn, die werken van Zola, Couperus en Koenen druk verkoopen aap onze christelijk opgevoede jeugd, is er gevaar. We weten, hoevelen geregeld boeken lezen uit neutrale bibliotheken, op den titel af, hoevelen allerlei sensatielectuur als Lord Listers en Nick Carters verslinden en versjacheren .Velen meenen sexueelé voonlic4iüng noodig te hebben uit allerlei (schuine boeken, die ze het huis in smokkelen; anderen hebben behoefte aan allerlei humoristische rommel, die de heiligheid van het huwelijk b.v. aanranden en tot profaan toe wordt. Ach, en maar al te veel komen allerlei kran ten en tijdschriften als ,,Het Leven" b.v. in christelijke gezinnen voor en moet ik nog door gaan De christelijke jongelui zijn ver afgeweken, óf ze gaan veel te veel om met niet-cbristenen en komen in aanraking met hun lectuur. Een heilige haat tegen hen, die in God in woord en daad haten, past ons reeds vroeg en zoolang die er niet is, kan men hopeloos vechten met het gevaar der lectuur. Is die er echter, dan kunnen we eens lectuur gaan kiezen waarbij we ons laten leiden door Gods Woord en dan komen we tot de volgende beginselen omtrent onze literatuur: We gaan uit van God, God i,s de Schepper van de taal, de bron van waarheid, goedheid en schoonheid en heeft Zich als zoodanig in Zijn werk geopenbaard. De mensch, het beeld Gods, ziet in alles de uit drukking der Goddelijke ideëen in zijn schep ping, het ware en goede en schoone, het wezen der dingen en kan door de schepping der taal in Hem ook weergeven wat hij ziet. Dat is literatuur De mensch voor zijn val zag de schoonheid en gaf die weer, hij was de echte kunstenaar, gaf kunst, d. i. openbaring van schoonheid. Die schoonheid zag hij in alles, ook in de waarheid en goedheid en omgekeerd was hij en zijn zien van schoonheid altijd waar en akijd goed. Wel vormen goedheid en waarheid en schoon heid aparte terreinen en gaan bij voller ont wikkeling uiteen, steeds meer, maar toch was en moest er harmonie zijn, omdat ze allen één waren in God. Zoo was alle kunst wel iets aparts, was in wezen openbaring van de schoon heid, had eigen openbaringsvormen, maar tege lijk was alle kunst goed en waar en ter eere Gods. In wezen is de kunst dus niet vijandig tegenover de waarheid, noch minder mag ze slechts in dienst staan van de zedelijkheid b.v., ze heeft een eigen wezen. Kunst is beoefening waard om de kunst zelf. Niet de domineeswijsheid in een mooien stijl gegoten en dan dat werk uitgemaakt voor kunst omdat het een goede en ware strekking had, maar kunst enkel om schoonheid te openbaren. Het is de verdienste der tachtigers geweest, dat ze dat oude beginsel weer gepropageerd nebben als levensbeginsel voor de kunst' Orn deze reden noemen we ook het werk van Groen en Kuyper geen kunst. Het is niet geschreven met het doel de schoonheid te geven, maar de waarheid en de goedheid. Dit houden we dus vooraf vast Kunst is openbaring van schoonheid en Kunpt om de kunst. De val is gekomen. Het beeld God in den menpch is verwoest, omdat alles onder den vloek ligt kan hij ook niet in de schepping die schoon heid zien Maar door Gods gemeene gratie zijn er nog kleine vonkskens in hem overge bleven van dat beeld Gods en de schepping verrukt ons door haar schoonheid nog steeds. En de mensch zoekt en ziet soms weer de eeuwige schoonheid van een hem onbekenden God en hij js kunstenaar. Zoo geeft een on- geloovige zijn kunst. Zoo is er socialistische kunst, enz. Door de zonde, helaas is de har monie met de waarheid en goedheid verbroken en daarom is zijn kunst onwaar en ja soms goddeloos, maar kunst blijft het. Erger nog: hij kan de duivelsche leugen gehuld hebben in een schoon kleed en omhulsel en in dien zin geeft hij nog kunst. Maar hooger staat de kuust van hem, in wien het Beeld Gods weer Doos tegen Verstopping 6 O ct. door bijzondere genade hersteld is. Hij kan kunst geven die waar en goed is, hij nadert den ongevallen Adam en klimt zelfs op tot het Licht der schoonheid van het Rijk der heerlijkheid. Hij ziet ook de waarheid en goedheid in alles en heeft zijn litteratuur zijn doel in God en niet in zichzelf. In dien zin verwerpen we de leuze der tachtigers: kunst om de kunst. Hun fout is het zeggen, dat de kunst om zichzelf beoefend worden moet. Wij zeggen: ter eere Gods en daarom alléén. Ter eere Gods en dan onop zettelijk getuigend van etuwige waarheid en goedheid. Laten we nu zien wat uit deze be schouwing volgt le. De Litteratuur behoort te zijn en is in wezen: uitdrukken van de gedachte Gods en daarom moeten we ze lezen om er door ge vormd te worden. 2e. Litteratuur is allereerst Gods Woord. Ik heb er reeds op gewezen. Laat me nu nog zeggen vooral gij die weinig aan letterkunde doen kuntLees uw Bijbel om de kunst, om van de schoonheid te genieten. 3e. Ge moogt niet koud blijven voor de schoonheid der natuur, der taal, want geeft ze om ze te gebruiken en te genieten en dan zult gij dankbaar aanvaarden, tot Zijn eere en uw vreugde. 4e. Eerste eisch van Litteratuur in ruimen zin, dus wat geleest, is: waarheid (realisme). Waarheid, want een werkelijk bestaand God openbaart zich in alles. Let op, ik bedoel niet: waar gebeurd. De fabels in den Bijbel zijn niet gebeurd en toch zijn ze waar! Waar zijn beteekent: de schrij ver laat het wezen der dingen zien, dringt door tot wat God er in gelegd heeft. Daarom verwerpen we boeken, die christelijk heeten, en onware voorstellingen geven, waarin de deugd beloond wordt in dit leven, waarin ze mekaar altijd krijgen, waarin ieder bekeerd wordt. Ze zijn door en door onchristelijk. We willen, dat de schrijver het voorbeeld des Bijbels volgt. De zonde niet verzwijgt, maar ze, brandend van een vuur van heilige verontwaardiging, teekent, duidelijk maar sober juist. Geen prikkel lectuur tot zonde er van maken, maar wijzen op het God- en menschonteerende en de gevolgen van de zonde. We verwerpen dus geen boeken, omdat de zonde er juist in gezegd wordt, maar we oor- ieelen of er een geest der waarheid en goedheid it spreekt, of het in zijn geheel goed is onderzoek dan uw zelf, of ge persoon- d. zoo'n boek lezen ktrnt; maak er een zaak jj, gewetens en gebeds van. Algemeene voor- .utlng u te geven, maar u zijt geroepen voor persoonlijk te beslissen 5e. In verband hiermede wijs ik nog op iets: n.l. op boeken, die tegen een zekere zonde moeten waarschuwen. Om dat in den vorm van een roman te doen, lijkt me in 't algemeen verkeerd. Het geteekende kwade voorbeeld is niet geschikt tot afschrik. We moeten niet negatief, maar positief werken. Stel den mensch voor het goede, hoe het zijn moet, het ideaal, en dat leert hem zichzelf minachten, als hij er zoover af blijkt te staan. 6e. Omdat we waarheid eischen, verwerpen we de meeste defectieve romans en sensatie lectuur, ze ontvlammen innnerlijke driften en voeren tot een leeg hol geluk, We willen om de werkelijkheidseisch ook niets weten van die flauwe, valsch-humoristische geschriften en grappen. Denk aan „De Lach" en dergelijke 7e. Maar óók al stellen we den eisch waar zijn, we willen niet, dat in een boek de zonde-realiteit uiterst haarfijn en verlokkelijk geteekend wordt om de kunst, maar in waarheid om te vuilbekken. Weg met de naturalistische romans onzer moderne Letterkunde. Een dronk aard wordt nooit mooi, al komt de beste schilder hem op het doek zetten. We walgen er van. Trouwerijs, we willen werkelijkheid, omdat de lectuur de gedachte Gods in alle dingen geven moet en ze moet dus steeds op- bereid, is Genius ^ondbalsem een ocover» troffen middel ter verzorging der huid. Haar groote geneeskracht maakt haar tot aan» gewezen middel bij brand» en snij wonden, springende handen of lippen en ruwe huid. Haar regelmatig gebruik maakt de huid soepel en geeft haar een fluweelachtige zacht» heid. De zalf met de groote geneeskracht. 25 ets. klimmen van het bestaande en geschapene tot God, in Wien de eeuwige waarheid rechtstreeks gevonden wordt. Ze moet het ideaal doen lich ten over het bestaande en dat kan ook de ongeloovige, niet-christelijke schrijver, al is het misschien negatief. In ieder geval kan hij door de gemeene gratie nog goede lietteratuur geven en al gaan we eerst tot de positief chris- telijken, buiten dien kring is er nog veel goeds. We denken aan boeken, die de schoonheid der natuur, der landschappen, de beschaving der volken beschrijven. Ze verrijken ons gees telijk leven, ze moeten u tot aanbidding Gods voeren. We denken aan nog meer betrekkelijk neutrale werken, die we gerust lezen kunnen en zelfs, zeg ik, mogen we gerust op volwassen leeftijd litteratuur en kunst van anderen lezen, mits wij door dat lezen zelf maar komen tot God. En dat is mogelijk Maar behalve dit alles stellen we aan boeken, die zich voor kunstwerk uitgeven den eisch van schoonheid te geven. We zullen nooit een christelijke boek met vrome strekking „kunst" noemen, daar alléén om. We moeten niet het idee geven, alsof nu het werk van een dominee kunst zou zijn, om dat het zoo waar en goed is. Dat is weer iets aparts. We kennen de schoonheid haar eigen terrein toe en we zullen ook christelijke kunst moeten bestudeeren en waardeeren. Geniet allereerst van uw christelijke kunst. Voorhands is daar nog stof genoeg voor u. En we zeggen ook: Als een kunstwerk niet goed noch waar is, offeren we onze ziel nooit op aan de schoonheid, maar werpen het boek eenvoudig van ons. Wat betreft de andere boeken, die geen kunst geven, maar toch u verrijken en nuttig ter lezing zijn, eischen we allereerst dat ze waar en goed zijn, maar niet minder, dat ze goed gesteld zijn. Let daar steeds op. Veel nut ver schaffen ook de boeken, die persoonlijkheden teekenen. Maak ze tot vrienden, waardoor uw karakter gevormd wordt en denk aan het woord van den Koning der Wijsheid: „Van vele boeken te maken is geen einde en veel lezen is vermoeiing des vleesches". Zoo van iets, dan geldt het hiervanNiet het vele is goed, maar het goede dat is veel M. S. (Nadruk verboden). HET PACHTVRAAGSTUK. „Het pachtvraagstuk eischt een oplossing In allerlei toonaarden heeft men dit sedert jaren kunnen hooren, in en buiten de Kamer. Er moeten maatregelen genomen worden, die aan de zwakke en afhankelijke positie van den pachter steun geven, is gezegd. En inderdaad: de nood van vele pachters is grootMaar hoe komt men tot een goede oplossing? Door wet telijke maatregelen, nu gebleken is, dat Pacht- commissie of -bureaux, opgericht door de land bouworganisaties, bij het meerendeel der ver pachters gden steun vinden „Jazeggen steeds meerderen. Maar er laten, ook van niet belanghebbende zijde, en van niet-politieke per sonen, waarschuwende stemmen zich hooren. Vooral nu ook in de Kamer tot uiting komt het streven, om door middel van een herziening der pachtwetgeving de belooning van den land- bouwarbeid te doen stijgen ten koste van de grondprijzen. Een ernstig waarschuwende stem is die van den bekenden landbouw-econoom en oud referendaris, den heer J. Smid te Voorburg. Weet men wel zoo vraagt hij wie zou den lijden door maatregelen, die ten doel heb ben de loonen te doen stijgen ten koste van de grondprijzen? Dat zijn niet alleen de groote grondeigenaren, maar ook de eigen-geërfden, meerendeels behoorende tot de kleine lieden. En de laatste categorie is wat velen niet weten of vergeten in de meerderheid. Bijna 52 pCt. van onzen cultuurboden wordt geëx ploiteerd door eigen geërfdentelt men hen mee, die van hun ouders pachten, dan is het plin. 53 pCt. of bijna 3/s der totale oppervlakte. Aan dat 3/s deel van den Nederlandschen boe renstand heeft men blijkbaar heelemaal niet ge dacht, meent de heer Smid. Anders zou men toch weten, dat daling der grondprijzen voor de eigen geërfden, die belangrijke hypotheek schuld hebben, reeds van ouds het groote ge vaar is geweest, waaraan zij blootstonden. Als sterke daling plaats had, kreeg men altijd een groote ontreddering der landbouwverhoudin- gen. De geschiedenis heeft dit voldoende ge leerd in de periode, welke volgde op de Napo leontische oorlogen, en in de 80er jaren der vo rige eeuw. Indien men door speciale maatre gelen de koopprijzen over de geheele lijn ging drukken, dan zou die daling niet gering moe ten zijn, wilde men daardoor iets van betee- kenis voor de loonen bereiken. Maar bij een belooning van den landbouwarbeid met 40 a 50 cent per uur bij de tegenwoordige produc ten-prijzen zouden alle kleiboeren in Gronin gen, die een geheel vrij bedrijf hebben, hun in den grond gestoken vermogen kwijt zijn aldus betoogt en becijfert de heer Smid. Smakelijke groenten en kunstmest. (Slot). In een vorig artikeltje* vertelden we, dat vol- genp de meening van verschillenden Neder- landsche deskundigen geen verband bestaat tusschen den achteruitgang in smaak .welke men bij een deel onzer groenten meende te mo gen constateeren, en het gebruik van kunstmest. Deze meening is bevestigd geworden door proeven welke Prof. Engels te Speyer heeft genomen. Deze onderzoeker vergeleek de pro ducten bij verschillende bemestingswijzenbij toepassing van Thomasmeel en super b.v. (phosphorzuurmeststoffen), salpeter en zw.- ammoniak (stikstofmeststoffen) en 40 procents van, noch wat den smaak noch wat de houd baarheid ervan betreft. De produkten waren niet minder dan die, in stalmest geteeld bij gebruik van beer en gier waren ze daarentegen wel slechter. De gebruiker van kunstmeststof fen heeft echter zorg te dragen voor een vol ledige bemesting, want Prof. Engels consta- tetrde, dat bij weglating van een der drie ge noemde kunstmestsoorten, (phosphorzuur, stik stof en kali, de kwaliteit daalde), zooals te be grijpen is. En zoo zal het ook zijn als men en kel beer of gier aanwendt, en deze onvolledige bemesting niet aanvult met kunstmest.. De Conserven-industrie te Braunschweiz nam voor haar fabrieken ook proevenvoor deze industrie vooral is de vraag van gewicht, bij welke bemesting de fijnste en duurzaamste pro dukten worden gewonnen. De proeven werden breed opgezet. Kunstmest werd gegeven naast onbemeste perceelenstalmest naast stel- èn kunstmeststalmest naast volledige, juiste kunstmestaanwending, en idem naast eenzijdige kunstmestbemesting, waarbij de stikstof over- heerschte., Aldus werden prbefnemingen ge daan bij 9 groentesoorten erwten, wor teltjes, spinazie, witte roode en savoye kool, asperges, boonen en augurken. Als kunstmest werd gebruiktSuper, kalizout 40 en Chili. Resultaatbij geen enkele van de 9 soorten kon ook maar eenigen nadeeligen in vloed worden vastgesteld, noch op de struc tuur, noch op den smaak en de reuk bij het koken. Asperges kregen bij stalmest het cijfer 11.7, bij juisten kunstmest 19.5! Dat verschil spreekt zeer duidelijk ten gunste van het kunst- mestgebruik. En merkwaardig is ook. wat het onderzoek leerde aangaande de kwaliteit van de zuurkool. Kool van kunstmest zoo hoort men wel beweren wordt na het snijden eer der week dan die bij stalmest geteeld. De proeven te Braunschweiz leerden echter het te gendeel de kunstmestkoolen bleven goed hard, de andere werden na het suijden week. Me dunktde consument kan nu gerust zijn Hij mag althans de schuld niet bij den kunst mest zoeken, indien de groenten hem minder goed smaken dan vroeger het geval was. Wenken en mededeelingen. Niet alleen ten onzent bestaat een pacht vraagstuk, ook in andere landen. In België zoekt men naar een oplossing, een pachtwet is in 1925 reeds ingediend, maar men kan het niet eens worden. Voorgesteld was, het pachtcon- tract minstens drie jaar bindend zou zijn, an deren wilden hier 9 jaar van maken, voorts zou een vertrekkende pachter schadeloos ge steld worden voor aangebrachte verbeteringen, terwijl land, in eigendom bij openbare licha men opnieuw zou kunnen worden gepacht zon der publieke inschrijving. De Tweede Kamer nam een pachttermijn van 9 jaar aan, maar wat zal nu de Senaat (le Kamer) doen? Ver moedelijk iets anders een speciale iandbouw- commissie uit de Senaat sprak zich met 9.7 stemmen uit voor een pachttijd van 3 jaar. Dit voorjaar heef tmen zich in verschillende streken beijverd om den runderhorzel tegen te gaan door de larven in de huid der koeien (wormbuiten) te verwijderen. Deed men dit tot dusver met een pincet, nu echter wordt aan geraden de rijpe wormbuiten in te smeren met een bepaalden zalf. Nadere inlichtingen geeft de commissie tot bestrijding der runderhorzels, secretariaat Biltstraat 168 Utrecht. De tijd is nu voorbij, maar houdt dit in gedachten tot een volgend voorjaar, of beter nog vraag reeds nu de noodige inlichtingen. Weet gij Weet gij dat de in ons land gebruikelije mengelsoorten een gehalte hebben van 80 95 koolzure kalk dat de koolzure kalk in mergel des te beter oplost naar mate ze fijner verdeeld isdat theoretisch de fijnste mergel steeds de beste isdat ze nooit te fijn kan zijn dat men echter practisch zekere grenzen moet trekken dat eenerzijds naar de grove zijde als eisch moet gesteld worden, dat min stens 57 van de mergel door de Thomaszeef gaat, dat wil dus zeggen, dat ze minstens even fijn moet zijn als slakkenmeeldat men ander zijds naar de fijne zijde als grens dient te stel len, dat de mergel goed uitstrooibaar blijft en niet al te licht gaat stuiven Weet gijdat ge dient te zorgen voor een goede droge bewaring der mergel, en voor goed mengen met zoo droog mogelijken grond; dat de beste gelegenheid daar toe biedt de eenigszins opgedroogde geploeg de stoppel Weet gijdat er thans Limburg- sche en Belgische mergel in den handel komt, die evengoed gemalen is als de Duitsche, en dus in dit opzicht volkomen gelijkwaardig is dat het onderzoek op fijnheid moet geschieden door het Rijkslandbouwproefstation, evenals het onderzoek op gehalte Samenvattend, weet gij: dat u dient te koopen de fijnste niet hin derlijke klevende mergel, welke zoo mogelijk tevens per procent koolzure kalk de goedkoop ste is B—r. kan echter alleen door reclame worden be reikt en hoofdzakelijk door Dagbladreclame, want een andere mogelijkheid om tot dergelijke resultaten te komen, bestaat niet. Men hoort wel eens zeggen: „Goede wijn behoeft geen krans". Dit is echter in onzen modernen tijd een groote dwaling. Natuurlijk heeft ook per soonlijke aanbeveling goede propagandawaarde. Men bereikt daarmede echter geen cijfers, die een belangrijke rol spelen bij beoordeeling der rendabiliteit van een groot bedrijf. Waarmede wordt nu de dure Dagbladreclame betaald Zeker niet uit de portemonnaie van de huisvrouw of den winkelier, welke laatstge noemde voor zijn distributiewerk een benoorlijke winstmarge moet ontvangen. Keeren wij terug tot ons voorbeeld. De prijs van het artikel is dezelfde gebleven sinds de verkoop van het artikel met 100 gestegen is. Deze stijging maakt echter voor den fabrikant een onkostenbesparing uit van 0.15 per Ko. dat zijn per jaar 300.000.— en daaamedt kan inderdaad heel wat reclame gemaakt wor den. Wel begrepen, alleen van een werkelijk goede reclame voor een werkelijk goed artikel kan men dergelijke resultaten verwachten. Het artikel moet absoluut firts class zijn en op elk gebied beantwoorden aan de eischen, welke door de economische verhoudingen gesteld zijn. Zoo b.v. behoefte aan normale concurrentie en koop kracht der verbruikers. In Amerika b.v. weet elke winkelier en elke huisvrouw, dat het onvoordeelig is een groote reclame op touw te zetten voor slechte goederen Bij het doen van inkoopen wordt daarmede sterk rekening gehouden. De winkelier vraagt b.v. den handelsreiziger: „Welk bedrag zal LIw firma besteden om vraag naar uw artikel te scheppen en te onderhouden Eerst wanneer de winkeliefi zjjet, dat de tfiima voldoende reclame maakt „Hoe meer hoe beter", dan vindt het product bij hem belangstelling. De Amerikaan redeneert: „Wat geeft het één te zijn van de weinige, die een artikel voeren, er is toch maar een klein debiet". De Ameri- kaansche winkelier is liever een van de vele verkoopers, eischt dan echter ook voldoende en goede reclame, wetende, dat dan het op zijn winkel komende aandeel in den verkoop groot en winstbrengend zal zijn. In Nederland zijn wij helaas nog lang niet zoo ver. Zelfs bij menschen, waarvan men een verstandig oordeel zou kunnen verwachten, stuit men vaak op de ongelooflijkste meeningen over de waarde, de voor- en nadeelen van reclame. Nuchtere cijfers van groote en goedbeheerde ondernemingen bewijzen echter steeds weer, dat reclame een product inderdaad niet duurder maakt, maar in de eerste plaats het prestatie vermogen van een bedrijf verhoogt en de uit werking daarvan weer lage prijzen zullen zijn. MAAKT RECLAME EEN ARTIKEL DUUR? Vele huisvrouwen en ook niet weinig zaken- menschen antwoorden op deze vraag kort en bondig: ja. Deze menschen meenen, dat zij bij aankoop van het 'door reclame aangekondigde artikel ook de kosten van de publiciteit moeten betalen, want, redeneeren zij verder, indien de fabrikant geen kosten voor reclame heeft, dan kan hij zijn artikel goedkooper aanbieden. Een fabrikant heeft een reeks vaste onkosten. Deze blijven even hoog, of hij van zijn artikel een millioen verkoopt of twee millioen. Zijn deze vaste onkosten b.v. 100.000.— en ver koopt hij van zijn artikel 1.000.000 Ko., dan bedragen deze vaste onkosten op 1 Ko. be rekend nog slechts 5 ets. Elke moderne zakenman weet bij ondervin ding, dat de andere onkosten door een dubbel hoogen omzet op verre na niet ook met 100 toenemen, maar gewoonlijk onder plm. 50 blijven. Bedragen dus bij een omzet van een millioen Ko. de veranderlijke onkosten f 400.000 d. i. 40 ets. per Ko., dan stijgen deze bij een omzet van twee millioen tot hoogstens 600.000 Zij worden dus op 1 Ko. verkoop berekend 10 ets. lager, dan wanneer slechts een millioen Ko. van het artikel verkocht wordt. De als voorbeeld boven aangehaalde opvoe ring van den verkoop met 100 n.l. van 1 millioen Ko. op twee millioen Ko. heeft dus tot gevolg, dat alle onkosten, de vaste en de veranderlijke, met 15 ets, per Ko, verminderen. Een dergelijke vermeerdering van den omzet PORTVERLAGINGEN. Met ingang op I Februari. Het staat thans vast, dat met ingang op 1 Februari a.s. de volgende portverlagingen in werking zullen treden 1. het port van de brieven zal in locaal verkeer van 7Yl op 5 cent worden gebracht; 2. hetport van de briefkaarten zal in het locaal verkeer van 5 op 3 cent worden ge bracht; 3. de gewichtsgrenzen van de brieven boven een gewicht van 20 gram zullen worden uit gebreid; het tweede gewicht wordt van 100 op 250 gram gebracht; 4. het port van de gedrukte stuken zal wor den gesteld op 1 Yl cent per 50 gram (zie hieronder) 5. het recht voor de expressebestelling van brisfpostzendingen zal worden gesteld op 10 cent en voor postpakketten op 20 cent. Het port voor gedrukte stukken verschillend, naar gelang of er al of geen haast bij is. De gedrukte stukken worden, wat het te kwijten port betreft, gespitst in gedrukte stukken waarbij haast is, en gedrukte stukken, waarvoor niet de snelste overkomst naar de bestemmingen noodig wordt geacht. Het publiek zal dan zelf door het opgeplakte port te kennen moeten geven, of het betrokken drukwerk haast heeft of niet. Voor laatstbedoelde gedrukte stukken zal het port verlaagd worden van 2 cent tot 1 Yl cent per 50 gram; voor eerstbedoelde gedrukte stuk ken blijft het bestaande port van 2 cent per 50 gram gehandhaafd. Indien een port van 2> cent per 50 gram wordt voldaan, wordt aan het gedrukte stuk dezelfde snelheid van overkomst verzekerd, als aan een brief voor dezelfde bestemming. Het is geenszins de bedoeling, in beginsel aan de met het lagere port gefrankeerde gedrute stuk ken een mindere snelle verzending te geven, maar het kan bij massa-zendingen b.v. voor komen, dat de hoeveelheden niet even spoedig gesorteerd kunnen worden, als de aanwezige brieven, briefkaarten, enz. en dus moeten ach terblijven. Ook zal de verdeeling van die ge drukte stukken over de verschillende postbe stellingen meer systematisch kunnen geschieden. Voor prijscouranten, marktberichten en derge lijke welke aan geen vertraging mogen bloot staan, zal dus in feite geen portverlaging in treden. SOMMELSDIJK. A. I. H. had het ongeluk te vallen en een paar ribben te breken. Ge neeskundige hulp was noodzakelijk. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat voor de inschrijving voor den dienstplicht, lichting 1929, in het bijzonder zitting zal wor den gehouden ten gemeentehuize op Woensdag 18 Januari a.s., van des voormiddags 9—12 uur. De prijs der landbouwproducten is alhier nog steeds stijgende. De uien worden gekocht voor 6.per "H.L. Hedenavond (Vrijdag zal door de Bij zonder Vrijwilligen Landstorm schietoefeningen worden gehouden in de loods van den heer Kooman, staande aan den Prinses Julianaweg te Middelharnis. Aan dit schieten zijn prijzen verbonden. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 17 Januari a.s. zitting zal houden tot het ontvangen van schoolgelden. Deze week werden 8 werklooze landar beiders te werk gesteld bij de gemeente. Staat van bevolking over 1927. Bevolking op 1 Januari 1927 %1844 M., 1797 V., totaal 3641. Vermeerdering: door geboorte 32 M., 31 V., totaal 63; door vestiging 78 M., 96 V., totaal 174. Samen 110 M., 21 V., totaal 237. Vermindering: door sterfte 24 M., 21 V., totaal 45; door vertrek 112 M., 124 V., totaal 236. Smen 136 M, 145 V. Totaal 281. Aldus een vermindering van 26 M. en 18 V. of in het geheel 44 personen, zoodat dp i volking op 31 December 1927 telde 181s en 1779 V. of in totaal 3597 personen Gesloten huwelijken 30. Als levenloos aangegeven kinderen 1 Kindserkenningen 2. Elders overledenen alhier wonende 33 Alhier geborenen elders wonende 1 Alhier overledenen elders wonende 1 MIDDELHARNIS. Deze week zijn v, de Kaai vervoerd: 600 balen uien en Ua'! I H.L. aardappelen. H°0 I J. S. alhier had het ongeluk met i rooien van boomen zijn arm te breken Als werkloos hebben zich deze week t den correspondent der arbeidsbemiddeling d inschrijven: 45 veldarbeiders, 9 zeevissc/"1 1 timmerman, 1 opperman, 2 metselaars, ton 59 personen. Door de gemeente zijn 'aa/3' werk gesteld 16 personen. DEN BOMMEL. Uitslag Bijz. Vrijw Lanl storm afd. Den Bommel: Joh. Kievit 79 Dum° le prijs; H. Baker, 77 p„ 2e prijs; W. van/ Mast 7 p., 3e prijs; P. Bakelaar Pz. 75 4e prijs; J. Holleman 76 p., 5e prijs; Kl. Bakll, 76 p., 6e prijs; L: H. Floorijp 72 p., 7e prik. J. Melissant 71 p., 8e prijs; C. J. Geluk 69 J 9e prijs; W.de Boed, 68 p., 10e prijs. OOLTGENSPLAAT. Woensdag 11 Jam,a, 1 trad in openbare vergadering in hotel Vink; voor de Lanbouwvereeniging alhier op als sort I ker de WelEd. Heer C. Smits, hoofd der La gere Landbouwschool te Sommelsdijk, met he> onderwerp Stikstof meststoffen. In den breede zette spreker duidelijk uiteet de goede, maar ook de kwade eigenschapper van iedere soort meststof, alsmede de kostprijs per kilo, en werkelijk opneembare gehalte d; van. Aan het einde der rede werden door v„, landbouwers vragen gesteld, welke door spreker naar aller genoegen werden beantwoord et kunnen wij dan ook getuigen, dat het voor de meelevende landbouwers een zeer nuttige ver gadering was. Jammer, dat de opkomst niet 1 zonder groot was, een bewijs dat velen op land. bouwgebied geen voorlichting willen of noodig hebben, hetwelk te betreuren valt. Na nog enkele besprekingen werd de geachte spreker door den voorzitter L. J. Schilperoort den dank der vergadering overgebracht. Hierna sluiting. zonder dat Uw huid stukgaat of naschrijnf ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard' indien U slechts vóór het inzeepen dt baardoppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUR0L Het woonhi Mast en staande bij afslag afgennj T°!9 De" C J.V Woensdagavond haar 2e jaarfeest nadering had eei len keerden Iaat HERRINGEN rige week moest bet ontgelden, u ning va.n den grond af. Door B. A Doornhein te jeend tot het bo Tuinstraat. A.s. Maa winterbedeeling uitbetaling aan Door de Kom en F. de C gemeente gesteg STELLENDE van hier verzon Schipper V Maandag j.l- h< kuil te verliezei 300.— verlies OUDDORP. Hameeteman is zich daardoor De prijs c opgeloopen. _--j- Een stul „Jonkerstee" is vruchtbaar klei OUDE TONGE. J. K. kwam zoodanig ;§j| vallen, dat zij zich onder geneeskundige be- handeling moest stellen. Alhier is weer een stuk bouwterrein aan de haven in gereedheid gebracht om loodsen op te bouwen. De prijzen der veldgewassen zijn als volgt: Uien 6.—, aardappelen 6.— en koepeen 1.75 per 60 K.G. Loop der bevolking over het jaar 1927, Bevolking op 1 Januari 1927: 1586 M., 1566 V., totaal 3152. Geboren 41 M„ 43 V„ totaal 84; elders geboren, alhier woonachtig 5 M„ totaal 5; ge vestigd 58 M„ 71 V., totaal 129. Samen 104 M., 114 V., totaal 218. Overleden 17 M„ 18 V., totaal 35; vertrok ken 88 M„ 85 V., totaal 173. Samen 105 M, 103 V., totaal 208. Bevolking op 331 December 1927: 1585 M, 1577 V., totaal 3162. Levenloos aangegeven 2 M. Gesloten huwelijken 24. Kindserkenningen 2. Echtscheidingen 1 NIEUWE TONGE. De metselaarsknecht van Balen had het ongeluk kalk in zijn oog' te krijgen, waardoor geneeskundige hulp nood zakelijk was. Het 5-jarig zoontje van dhr. T. H. had het ongeluk in de Kerkgracht te vallen. Met eenige hulp kwam hij behouden op het droge, zoodat dit ongeluk met den schrik en een nat pak afliep. De metselaar A. Mans had het ongeluk zijn voet zoodanig te bezeeren, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. Eigenaars of houders van hengstens van twee jaar en ouder, moeten daarvan opgave doen ter gemeente-secretarie vóór 1 Februari aanstaande. De bus, geplaatst in de trouwzaal, heelt in 1927 29.08 opgebracht. In totaal werden er dat jaar 19 huwelijken gesloten. In de cichoreifabriek „De Onderneming alhier is men druk bezig met het drogen van uien. Voor vele werkloozen een uitkomst. Staat der bevolking op 31 December 1927. Bevolking op 31 December 1926: 1023 M-. 947 V., totaal -1970. Vermeerderd door: geboorten 15 M., 24 V., totaal 39; vestiging 29 M., 30 V., totaal 59. Samen 44 M. 54 V. Totaal 98. Verminderd door overlijden 9 M. 10 V. To taal 19. Vertrek 42 M. 44 V. Totaal 86. Samen 51 M. 54 V. Totaal 105. Alzoo een verschil van 7 M. en 7 V. Bevolking op 31 December 1927 1016 M- 947 V. Totaal 1963. Aatal huwelijken 19. Aantal echtscheidingen 1. Aantal levenloos aangegeven 1. DIRKSLAND. De dienstplichtige der lich ting 1928 S. C. Kramer zal op 1 Februari a.s voor eerste oefening bij de Compagnie Intt®' dancetroepen te Utrecht worden ingelijfd- Verleden week werden vanuit deze f meente 1080 balen peen verscheept. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 2 wei»' zoekenden ingeschreven. Bij bpublicatie is bekend gemaakt, da eigenaars of houdegs van tweejarige of ouden hengsten verplicht zijn voor den len Februa' ter secretarie hiervan aangifte te doen co gens art. 23 der Paardenwet. In 1927 werden volgens de vleescbke ringswet alhier 841 slachtingen aangegeven, halve de huisslachtingen. ,j De heer D. Poortvliet alhier is aangas tot assistent-controleur van den Raad van be'd. jjCj Door het overlijden van een der ou 1 is er thans in het oudemannenhuis van de conie nog slechts één verpleegde. Tegen enkele personen alhier is Pr verbaal opgemaakt wegens overtreding der gemeene politieverordening. MELISSANT. In de plaats van den heer^L- van der Baan is tot bestuurslid der Bijz- sc gekozen dhr. Johs. Baart. OPENB Veevoei De Burgem onder de aand op 16 en 17 geleide van he bosch en vanc kanaal, Merwe lek, Oude M Gorinchem, 1 hoeveelheid 0 vervoerd, best Met dit ve gemeente zal vang gemaakt Sommelsdijl De OF Predikbeurt Sommelsdijk, Ds. den Middelharnis, leesdiens Den Bommel Ooltgensplai 6 uur D: Oude Tonge, Herkiögen, Kerkr.) e Dirks!and, v uur Ds. Melissant, v geen die Ouddorp, v.i GEI Middelhami; Ds. van Den Bomme Ooltgensplaa Lange, Ouddorp, v. GEREB Dirksland, 's Herkingen, Ouddorp, v 's av. 6 DC Ouddorp, v SOMMEL is aan de O P. Verbiest Tot vit alhier, is ben Donder J.V. op G. jaarvergader aan de Van De Voorz gadering dot las daarna P hij in gebed Tonge spra groet, en bt zoo aangen wijden aan prachtige prt vereeniginge te nemen aa ouderen opw te begeven, toeroept om hun arbeid, bedraagt, to Nadat de narissen wa viet zijn inl waarin hij Elia op de hoe Baal n God en het is God, de Daarna k met een ir Waterloo,' zer Napolet weer in han verslagen ei gevoerd nak; bleef afgez- Nadat er verzen 7 er vereeniging sproken les inleiding o\ beschrijft gebeurde o voerig de t en den 00 Benhadad, Als Iaat;

Maas- en Scheldebode | 1928 | | pagina 4