No. 3394. Vier Bladen. Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem I*? n5/ cnM" 200dat de jd 2 M. 59 was. Zondag aal 3.03 M. en Zondag- 4. Reeds stond een groot onder water. In de voor- le kelders onder. Gelukkig an het zakken, de schaal - een stand van 2.93 M. opingen. Zaterdag 31 Dec. 1927. Pit nummer bestaat uit ^TWEEDE BLAD. De sneeuiuslorm op FiaKHee. Gemeenteraad. ,Ceen goud zoo goed" HOBSZTB TOOE T7"^OXT"W E Voor de Vrouw. SGIöénÉ»' t°dtSuw alle licht scbeen te bebben Voor de Jeugd. i :rlid wijlen mr. F e elft gestudeerd en w' m de chemie bevordla ;ger directeur van de ir j Nijverdal te Almelo^" WATER. aal in de laatste t»., r-jm- ijs sdagochtend 8 c.M. Waj -laas is hier sedert Zate -wassen zoodat thans h« ijk staat, en de overtnA i plaats heeft van G°,ht rij te Nederasselt, omd ip de Veerstraat te Nedp pe overtocht voor VqA" gierpont plaats. De gmorgen tot staan te zit! al te Grave teekent aas blijft langzaam Was adplaats staat heelemaal nkade is overstroomd geheel gestremd. Het L chterzijde de kelders dei straat binnen. Maastricht tDe bewoners van de f' i-timmel, Borgharen en een paar angstige dagen bs, die Vrijdag nog slechts A- «ad, ging onrustbarend at de peilschaal Zaterdao. aanwees. Gedurende den |»P HET LAND. ;rgen (N.-H.): Btdagen geweest, die ons iet, maar met een vries- le het niet lang, of alle I en zelfs het gras waren talmen waren staafjes hel- i, als je er doorheen liep, in glas gegoten. Het was ;n duur voor menigen tak s dieper zag je ze zinken, ast mijn huis braken telkens In af; een jonge lijsterbes ver het weggetje gebo—v, ooral de aanblik van] J hij door zijn worstelend ingen lijf en kronkelende aökoon doet denken. Een Xte van een boom op zich- lig afgewrongen, afgerukt s, en daarna op de draden ichtleiding gevallen, die hij psleurd. Verscheidene Ber- het donker 's Avonds het huis kralentakken waar het licht uit de ge- :r, waarin de Kerstboom jen viel, daar lichten de lioriseerden. Ook het huis Van de daklijst hing een nlaag, en op den klimop Is ijs. tdag is daar nog een dik en, dat het landschap nog dat me voor mijn arme bosch, het ergste doet EN IJZEL. sommige deelen van l J/l •stmis, althans een wiite v'orden. Op vele plaatsen sneeuw en daalde de tem de Noordelijke provincies elvorming plaats. Alle te» |sche verbindingen met het de provincie Noord-Hol- dientengevolge verbroken, n men slechts via één lijn linding krijgen met Leeu- /erbindingen met Friesland verstoord. Ook met ver- |atsen in het land, vooral groote rvieren, kwamen fingen voor. ogisch Instituut in De Bilt Noord-Noord-Oosten een er ons land trok. Hierdoor Joordelijke provincies ijzel- auari 1928, des namiddag' nelsdijk aan de Kaai van achtig sloophout, afkom' teak», eiken» en grenen' ribben, platen, planken, vare luiken, trappen, ent. rder GROENENDIJK. anuari 1928, des namid' lattenoord aan de haven ij prachtig sloophout, at' nentaek», eiken« eng'" ten, ribben, platen, plan' n, zware luiken, trapPeD' irder GROENENDIJK- Januari 1928, des namid' Stellendam aan de bav ij prachtig sloopho"'' iepen; taek», eikem balken, ribben, pl»'«; ïotten, zware luiken, irder GROENENDIJK. uari 1928 des namiddag» Tonge aan de Kaai rachtig sloophout afk Taek», eiken- en gteo ribben, platen, vare luiken, trappen, rder GROENENDIJK- 'N wor. SlifNOVINSES Ook Flakkee heeft ruimschoots zijn deel in den sneeuwstorm, welke op den tweeden Kerst dag en den nacht daaraan volgend, gewoed heeft, gehad. Van verschillende zijden deelde men mede dat de sneeuwval hier grooter is geweest dan op het vasteland boven de Maas. Onze correspondenten van schier alle plaat sen zenden berichten over stagnatie in het ver keer. De R. T. M. b.v. ondervond zeer veel ver traging. De tramboot moest enkele diensten overslaan. De tram Dinsdag voormiddag, komend van Middelharnis en welke ongeveer half tien te Stellendam moest aankomen bleef op ongeveer een kwartier afstands van het station aldaar in de sneeuw steken. Bij de pogingen om de ge strande tram los te krijgen, ontspoorde de post wagen, waardoor de lijn nog meer versperd werd. Na verkregen hulp uit Middelharnis ge lukte het ten slotte den wagen weer op de rails te brengen en kwam de tram met drie uur ver traging te Stellendam aan. De autobus van Middelharnis naar Den Bom mel kon wegens den sneeuwval Dinsdag ornno- gelij den Molendijk te Den Bommel passeeren. Ze werd na vele vergeefsche pogingen in een landbouwschuur gestald en kon eerst Donder dagmiddag 3 uur den dienst hervatten. Ook verschillende particuliere personen on dervonden wat het zeggen wil „in te sneeuwen." Onderscheidene automobilisten hadden groo te moeite om hun doel te bereiken. We hoorden zelfs van een automobilist die zijn voertuig in i nden steek moest laten, en loopend met zijn vrouw naar huis moest terwijl zijn wagen zoo goed als geheel ondersneeuwde. Te Nieuwe Tonge kwam een persoon door de sneeuw misleid in de sloot terecht. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw ander halve meter hoog opgestapeld. Het heeft dan ook onafgebroken van af 3 uur Maandagmiddag tot den anderen mor gen 7 uur gesneeuwd, en direct daarop is het bij een scherpe Noord-Oostenwind fel gaan vrie zen, zoodat er nog heel weinig sneeuw verdwe- neQ 'S' I-lil -IA* Gelukkig heeft de blanke wereld dezer dagen ook haar lichtzijde. De jeugd, juist met vacantie, geniet van de ^"ueeuwpret en ouderen doen er aan mee 1 De Rirretikkers glijden door onze dorpen met lus tige vaart en vroolijk belgerinkel. Maar ook aan onderscheidene werkloozen be zorgd de witte winter een extra maal. De meeste plaatsen hebben sneeuwruimers te werk gesteld. We vernamen dat in Goede reede zelfs een twintig-tal werkloozen zijn aan gesteld om de hardbevroren sneeuw van de stra ten en voetpaden weg te werken. Zoo ziet men Ook hjer hebben de donkere wolken nog gouden randen. Ook deze sneeuwval is oorzaak dat ons blad een halve etmaal later verschijnt in de plaatsen buiten Sommelsdijk en Middelharnis omdat het gevaar te groot is, om bij avond de buitenwegen te berijden. Wij vertrouwen dat niemand ons dit zal euvel duiden. Vergadering van den Gemeenteraad van DIRKSLAND op 20 December 1927 v.m. 10 uur. Aanwezig maren alle leden. Nadat de vergadering met gebed was geopend werden de notulen der vorige vergadering ge lezen en onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. Een schrijven van H.H. Ged. Staten dezer provincie waarbij zij het besluit goedgekeurd terugzenden tot verhuring van bouwland aan M. Labeur, J. G. B. Lebeur en Wed. D. B. La beur. Alsvoren een schrijven waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de verordening op het gasbedrijf. Alsvoren de goedkeuring van de wijziging van het reglement op het algemeen armbestuur Een schrijven waarbij wordt medegedeeld, dat deze gemeente in de kosten van den keurings dienst van waren te Dordrecht 36.22 teveel heeft bijgedragen. Van den heer G. A. Potter, hoofd der bij zondere school alhier een schrijven, waarbij deze mededeelt, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie van plaatselijk schooltoezicht aanneemt. Een verzoek van het bestuur der bijzondere school om gelden beschikbaar te stellen voor den aankoop vn 80 nieuwe schoolbanken en een landkaart van Zuid-Holland en Europa. Dit verzoek zal nader worden behandeld, daar eerst met het bestuur der school nader overleg zal worden gepleegd. Een schrijven van de heeren G. Goemaat en P. J. Keijzer, waarmede zij den raad dank zeg gen voor de hun toegekende salarisverhooging als ambtenaren ter secretarie. 3. Tot onderwijzers aan de winteravondcursus aan de o. 1. school worden benoemd de onder wijzers L. Touw en M. Brooshooft en hun pen sioengrondslagen vastgesteld op het bedrag hun ner jaarwedden. 4. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders werd met algemeene stemmen besloten aan de Koninklijke Nederlandsche Politiehond- vereeniging een jaarlijksche subsidie van 10 uit de gemeentekas te verstrekken. 5. Aan Mej. M. Kasteleijn werd met ingang van 1 Januari 1928 op haar verzoek wegens vertrek eervol ontslag verleend als helpster aan de handwerkschool. 6. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten werd vervolgens wijziging gebracht in het besluit tot het verleenen van een voor schot voor den bouw van 8 arbeiderswoningen. Het besluit werd zoodanig gewijzigd, dat in plaats van 18000.— tegen 50 jaarlijksche an- nuiteiten en een voorschot van 200.tegen 70 jaarlijksche annuïteiten. 7. Op voorstel van B. en W. werd met al gemeene stemmen besloten tot ontbinding van het contract omtrent het beheer en onderhoud van den grintweg Ouddorp—Sommelsdijk. 8. Eveneens werd aangenomen het voorstel om dat beheer en onderhoud voor rekening der gemeenten te nemen, met betaling door de pol ders van de tot heden geldende bijdragen aan de gemeenten. 9. Idem het voorstel om het beheer en onder houd van den weg aan de Provincie over te dragen tegen een jaarlijksche bijdrage van 600 per K.M. door de betrokken gemeenten te be talen in verhouding tot de thans aan de Com missie verschuldigde bijdragen, verminderd met de evenredige bijdragen die de polders thans betalen. 10. Nadat nog gesproken was om de boomen aan den Boezemweg voor de verbetering niet te rooien, werd vervolgens met algemeene stem men aangenomen het voorstel om de aan de gemeente toebehoorende wegen, bermen en weg- slooten die in den Provincialen weg vallen, kos teloos in eigendom aan de Provincie over te dragen. bet bouwland bij de gasfabriek voor 7 jaren voor den thans geldenden pacht van 156.— per gemet. 12. Na een breedvoerige bespreking, waaraan alle leden deelnamen, werd het voorstel tot wij ziging van de algemeene politieverordening tot nader aangehouden. 13. Een voorstel tot wijziging van de ge- meentebegrooting 1927 werd onveranderd aan genomen. 14. Als laatste punt stond op de agenda het stellen van enkele vragen door het raadslid DE BONTE omtrent de organisatie van het brandpiket naar aanleiding van den laatsten brand der kerk van de Geref. Gem. Tamelijk breedvoerig werd over dit punt ge sproken, waarbij men het er over eens was, dat de organisatie van het brandpiket niet geweest was en niet opgetreden is zooals het behoorde. Nadat bij de rondvraag nog gesproken werd over het ledigen van W.C. emmers in de Gooi, werd de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente DEN BOMMEL op 22 December. Tegenwoordig alle leden. De Burgemeester is wegens ziekte afwezig. De eerste wethouder, de heer J. P. Mast, leidt de vergadering. Na opening der vergadering worden de no tulen gelezen en onveranderd goedgekeurd, daar na komen de ingezonden stukken aan de beurt. 1. De door heeren Ged. Staten goedgekeurde geldleening, groot 4900.— voor de gasfabriek. 2. De goedgekeurde rekening van den keu ringsdienst te Dordrecht. 3. Mededeeling, dat de heer Nijgh te Middel harnis weder is herbenoemd tot secretaris van de gezondheidscommissie. 4. Goedgekeurd het besluit tot wijziging der begrooting. 5. Goedgekeurd het besluit eener geldleening groot 2300.—, ten bate van de haven. 6. Wijziging in de begrooting. 7. Goedgekeurd de wijziging in het reglement van het burgerlijk armbestuur, in zake het uit besteden van armlastigen. Hierbij is door heeren Ged. Staten een clausule ingeïascht. 8. Aanvrage van de Politiehondvereeniging om subsidie. 9. Een schrijven van de commissie tot wering van schoolverzuim, waarbij verzocht wordt den verloftermijn voor veldarbeid te verplaatsen van 1 tot 29 September. De Voorzitter zegt, dat hiertoe een wijziging van de verordening noodig is. Nader zal dit punt worden besproken. 10. De Chr. Landarbeidersbond verzoekt voor de werklooze arbeiders verruiming van werk verschaffing, door ook bij het uitvoeren van het wegenplan zooveel mogelijk arbeiders in dienst te nemen uit de inwoners der gemeente. Bij werkverschaffing zal rekening worden ge houden met dit verzoek. De heer Segers vreest dat bij den wegenaanleg de raad niet veel mede zeggenschap zal hebben. 11. De begrooting op den keuringsdienst vol gens de Warenwet wordt goedgekeurd. Al deze ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Aan de orde komt het voorsteloverdracht der wegen, vallende onder het wegenplan. Voor Den Bommel bedraagd de lengte 8 K.M. Het voorste] van B. en W. om deze wegen aan de provincie over te dragen tegen 600.per K.M. per jaar wordt aangenomen zonder hoof- delije stemming. De heer Jongeling vraagt of het stuk, bestraat met kleine steenen tot aan de woning van A. van Zanten er ook onder be grepen is. De Voorzitter zegt, dat dit wel be proefd zal worden, maar kan geen toezegging geven. Hij brengt het voorgestelde plan ter tafel, waaruit blijkt, dat de breedte der wegen in het geheel gebracht zal worden op 8,70 M. met een gefundeerde verharding van 4J^ M. benevens een fietspad van 1.20 M. Vervolgens wordt aangenomen de wijziging in de begrooting, dienst 1927. Nog wordt besloten, om, evenals andere jaren aan den rijksveldwachter voor extra politiediens ten eeri gratificatie van 35.— te verleenen over 1927. Bij de rondvraag verzoekt de heer Houthuizen eenige inlichtingen aangaande de door het wit gele kruis gevraagde subsidie voor de wijkver pleegster in Achthuizen. De Voorzitter wijst er op, dat op de begroo ting 1928 een post is uitgetrokken, doch dat nog geen beslissing kan worden genomen. Het bestuur van het Groene Kruis toch heeft een onderhoud gehad met het bestuur van het Wit- Gele Kruis, om te komen tot gemeenschappelijke wijkverpleging. Van deze conferentie is de bur gemeester beter op de hoogte, omdat deze als voorziteter van het Groene Kruis bij die samen- sprekingen tegenwoordig is geweest*. Daarom stelt hij voor, dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. De heer Houthuizen meent te weten, dat een samenspreking tusschen de beide vereenigingen niet tot stand zal komen. Nog verzoekt de heer Houthuizen medewerking van den raad om er toe te komen, dat de drie güijf daarmee toch niet loopen. Jakkers Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting kalmte en rust bezorgen. lantarens in Achthuizen ook bij lichte maan zullen branden. Ook dit punt zal nader worden onderzocht. De heer Lokker vraagt wanneer de gemeente zal overgaan tot het beharden van de Juliana- straat. De voorzitter deelt mede, dat deze straat, die in hoofdzaak eigendom was van den heer P. Luijendijk, door diens overlijden, nog niet in 't bezit der gemeente gekomen is. Zoodra dit in orde is, zal met in orde maken worden be gonnen. Nu moet men nog even geduld oefe nen. Ten slotte vraagt de heer Jongeling of het behardingsmateriaal, als grint of keislag, dat in bakken langs de wegen aanwezig is, ook aan de provincie komt, wanneer de wegen worden overgenomen. De voorzitter is van oordeel, dat dit materieel getaxeerd en overgenomen zal worden; een desbetreffende bepaling wordt uit het reglement voorgelezen, waardoor de leden voldoende ingelicht zijn. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Verslag van de gehouden vergadering van den Raad der gemeente HERKIN- GEN op Woensdag 28 December, des voorm. half elf. Present alle leden. De vergadering wordt wegens afwezigheid van den burgemeester door den eersten wet houder, den heer J. den Boer, geleid, welke deze opende met gebed. Daarna worden door den secretaris de notu len der vorige vergadering gelezen. Naar aanleiding hiervan merkt dhr. KALLE op, dat er niets vermeld staat, dat de minderheid in den Raad zich heeft uitgesproken tegen het beleid van B. en W. inzake het oproepen van sollicitanten voor een plaatselijk geneesheer. De heer VAN ECK zegt, dat het niet bij B. en W. heeft voorgezeten, om den Raad daarin niet te kennen, wat de heer Kalle ook gaarne toestemt. Toch zou hij wenschen, dat iets aangaande een zoo belangrijk punt in de notulen vermeld werd. Na deze opmerking werd besloten dit alsnog in de notulen op te nemen, waarna ze werden vastgesteld en ge- teekend. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten goedgekeurd terugzendende een besluit betreffende armenzorg. Van Ged. Staten goedkeuring raadsbesluit be treffende verkoop grond aan Joh. Poortvliet voor een bedrag van 100.—. Schrijven van den Keuringsdienst van waren te Dordrecht, daarbij aanbiedende de begroo ting voor 1928, waaruit blijkt, dat deze ge meente moet bijdragen 129.16. Een schrijven van den Minister van O., K. en W„ dat de bijdrage dezer gemeente aan de R. H. B. S. te Middelharnis bedraagt 200.53. Schrijven van den commissaris der Koningin in deze provincie omtrent het lidmaatschap van de Kon. Ned. Politiehondenvereen., waarvoor per jaar schuldig 10 Een adres van de Politie Radiocommissie, ver zoekende ten behoeve der politie radio aan te schaffen voor het opnemen der politieberichten. Een schrijven van dr. G. Huisman te Melis sant, dat hij zijn benoeming tot plaatselijk ge neesheer aanneemt. Proces-verbaal kasopname gemeente-ontvan ger, waaruit blijkt dat In kas is 1289.54. Idem algemeen armbestuur tot een bedrag van 3248.84J4, welke beide accoord worden be vonden. Van Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen gemeentebegrooting 1928 en gemeenterekening 1926. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Benoeming lid van de commissie van toezicht op het L. O., wegens periodieke aftreding van J. A. Witvliet. Op de voordracht der benoeming waren ge- plaats: J. A. Witvliet en A. W. Soeteman. De heer J. A. Witvliet wordt met algemeene stem men herbenoemd. Was ingekomen een schrijven van den heer C. van Rumpt, doodgraver alhier, daarbij ver zoekende hem met ingang van 1 Jan. 1928 ont slag te verleenen wegens ouderdom. Met algemeene stemmen wordt besloten hem dit op de meest eervolle wijze te verleenen, met dankbetuiging voor de vele diensten door hem bewezen. Door B. en W. zijn sollicitanten opgeroepen .op een jaarwedde van 70.waarvoor zich een tweetal hebben aangemeld, n.l. Ph. Log- mans en Joh. Speelman. De heer Speelman verzoekt echter een jaarwedde van 80.—. De heer KALLE vraagt of er een publieke oproeping gedaan is, waarop de Voorzitter toe stemmend antwoord. Daarna stemming over de benoeming dood graver. De heer DE GEUS merkt op dat dit niet goed is. Er zijn sollicitanten opgeroepen op een salaris van 70.— en Speelman vraagt direct 80.—. Deze sollicitatie kan dus van hem ter zijde gelegd worden, waarbij de andere heeren zich kunnen aansluiten. Daarna wordt op voorstel van eenige leden een stemming gehouden of het salaris bepaald zal blijven op 70.of dat het verhoogd dient te worden. Met algemeene stemmen wordt be sloten 70.— te handhaven, waardoor de sol licitatie Speelman vervalt. De heer Logmans wordt met algemeene stemmen met ingang van 1 Jan. 1928 benoemd. Gevraagd zal worden aan den heer Van Rumpt om bij het maken der eerste graven een beetje onderricht te geven, waartoe deze wel bereid zal worden gevonden. Bericht van het gemteentebestuur van Melis sant omtrent de regeling voor het gemeenschap pelijk gebruik der motorspuit. Als vergoeding voor het gebruik der spuit vraagt 30.per uur met een minimum van 100.— per brand. De heer KALLE vraagt of B. en W. zich al een voorstel gevormd hebben omtrent een en ander. De heer DE GEUS zegt, dat dit goedkooper uitkomt voor de gemeente dan het aanschaffen van een nieuwe spuit. De heer VAN KEMPEN vindt, dat men op dit voorstel wel in kan gaan. De heer VAN ECK zegt: als men deze re geling 1 aangaat, men dan gedekt is bij Ged. Staten. Spr. zou dus willen voorstellen, om deze regeling te aanvaarden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Wijziging politieverordening art, 35a, legger der wegen en voetpaden. Verboden is, om vuil, steenen, mest e. d. op straat neer te werpen of te laten liggen. Wagens moeten zorgen, dat hun wielen enz. behoorlijk van modder gereinigd worden. Art. 71 zal voortaan worden gelezen ongeveer als volgtHet zal verboden zijn op de daarvoor niet bestemde plaatsen een of andere natuurlijke behoefte te verrichten. De heer KALLE merkt naar aanleiding van het laatstgenoemde op, dat er zijns inziens te weinig plaatsen zijn, n.l. 2, waar men zonder ensplaat aan de KaaJLtf, tachtig sloophout, Taek-, eiken- en ribben. pUtco.pW* echt Hollandsch gebruik wil, dat we tüud en Nieuw vieren in intiemen familie» kring. Na den Oudejaarsavond>kerkdienst veree» ni8' z'c'1 langzamerhand de zooveel mogelijk voltallige familiekring in de gezellige huis» Die door arbeid gedwongen wordt veraf van het huis te leven, rept zich toch op den laatsten avond van het jaar naar huis, om net de eigen familie vereend dezen avond te vieren. Pek],agenswaardig zijn zij, wien geen huis tot bijeenkomen roept, en die op eenzame Kamer alleen de laatste jaar-uren doorbrengt. wp den Oudejaarsavond komt men bijeen. ue eerste gedachten worden nog wel gewijd aan den preek, die den Oudejaarsavond en et net oude jaar bezag in eeuwigheidslicht, maar langzamerhand verandert het gesprek Van.i?L werp en ket familie lief en leed wordt besproken. Er is zooveel lief en er is zooveel leed en ffr, w?rcJt dan enkel nog maar gesproken over n u Z'CB uiten kan in woorden, Uo.c herdenking van de levenshoogtijden in familieleven doet alles weer inleven in en tijd waarin alles zoo goed was, toen alles pfi vreu8de scheen. Elk weet er weer iets aan toe te voegen en a! TOpkHtf vvordt in herinnering weer Vi.;j n,V scBooner nog dan in werkelijk» o», wat 8e'eek °P schaduw, ver» !s' jD ket scBoone te duidelijker naar voren treedt. Toen was het goed, maar later of eerder, en, toen was het zoo goed niet geweest en d»?6? j wo weer in gedachten gebracht "Jf. waaruit alle vreugde scheen geweken, ui--,ere scBaduwen van zorg en pijn net blijde leven verdonkerd hadden. Ja, den "Jd wordt zoo duidelijk herinnerd waarin de Het schijnt dan wel of allen, de een meer e ander minder meer gevallen den druk der M?»eVu ®eD' "e4 vader of moeder die toch t het minst toen hebben geleden weer in «Minnering brengen den Oudejaarsavondpreek, waarin met allen de levensvreugd maar ook het levensleed bezien wordt van uit eeuwig' heidslicht. Het is de Heere geweest die het leven leidde door vreugde en leed en dan is het goed al is het soms zoo moeilijk te verstaan. Al pratend bemerkt men niet dat de klokke» wijzers in hun star regelmatigen gang bijna het laatste uur van het jaar aanwijzen, tot de klokslag vertelt dat van het oudejaar alleen de herinnering overbleef. Het nieuwe jaar is begonnen en het gelukkig nieuwjaar klinkt van alle kanten. Het nieuwe jaar, wat zal het brengen Niemand weet het, doch het is heerlijk, het is de grootste zegen te weten n.l. dat het gansche gaan door voorspoed en ook tegen slag wordt toegezonden door Gods Vaderhand. Dat maakt in voorspoed recht dankbaar en de tegenspoed niet boven onze krachten zwaar. Dat is de Oudejaarsavond dien we vieren met de onzen, maar het is alsof we heel stil voor onszelven ook nog een Oudejaarsavond houden, als we van dit afgeloopen jaar onze levenbalans eens opmaken. Als we dan blijven staren op de lange lijst van onze levensschulden voor den Heere, dan hadden wij een droeven Oudejaarsavond voor onszelf, maar daarnaast is toch een lijst die alles overstraalt van licht, het Licht van den Kerstnacht. Het Licht van Gods liefde ook voor ons als wij zijn kinderen willen wezen. Dat maakt zelfs dien Oudejaarsavond voor ons zelf licht. Dat licht wil ook stralen over het Nieuwe jaar. Dan wordt het een gelukkig jaar hoe het leven ook zijn moge. M'n beste nichtjes en neefjes. Zoo dikwijls hoor je zeggenwat gaat de tijd toch gauw. Ik was haast geneigd met dienzelfden zin te beginnen. Wat is dit jaar voorbij gevlogen en wat heb ik in dit jaar een massa gezellige brieven van m'n neefjes en nichtjes ontvangen. Een heel jaar lang hebben we als een groote gezellige familieclub met elkander vreugde en verdriet medegeleefd. Eiken keer verlangde ik al naar jullie brief» jes. 'k Heb een echt trouw clubje gekregen. Toen ik vorig jaar zoo maar ineens Tante werd over zoo'n massa neefjes en nichtjes, had ik niet gedacht dat het zoo prettig zou wezen Als ik van jullie weer briefjes krijg is het nieuwe jaar, 1928, al begonnen. Ik hoop van harte dat het in onze familiekring zoo gezellig blijven zal als het steeds geweest is. Verder wensch ik dat 1928 voor al mijn nichtjes en neefjes een recht gelukkig jaar zal zijn. Allen willen misschien vader en moeder, van wie ik zoo dikwijls hartelijke groeten kreeg, ook een gelukkig jaar toewenschen namens TANTE TRUUS. Ingezonden door Johan de Vos te Ooit» gensplaat Het ongehoorzame jongentje. Jan zijn Grootvader was tuinman bij een rijke mijnheer, die wel een half uur buiten het dorp woonde. Jan moest 's middags eten brengen bij Grootvader. Nu zal ik eens ver» tellen wat er gebeurde, 's Middags toen Jan uit school kwam, zei Moeder: «Jan hier is de schotel voor Grootvader*. In den schotel was lekkere warme soep. »Nu moet je vlug loopen en niet spelen, anders wordt het eten koud Hij had nog maar een poosje geloopen toen hij drie jongens zag die aan 't voet» ballen waren. Jan hield veel van voetballen. Hij bedacht zich niet lang, zetle zijn pannetje neer en zei«Ziezoo, nu moet je zorgen dat je niet koud wordt en niet wegloopt. En als er een hond komt dan bijt je maar terug. Daarna ging hij aan 't voetballen. Het pannetje stond nog maar een poosje alleen, of daar kwam een dikke hond. Hij snoof eens en rook de lekkere warme soep. In een oogenblik had hij de heele pan leeg. Jan was nog altijd aan 't voetballen. Opeens hoorde hij de klok slaan, en toen dacht hij weer aan zijn pannetje, Op een holletje liep hij er heen, nam de pan op en draafde naar Grootvader. Maar hij had er geen erg in dat de doek er af was. In zijn haast voelde hij niet dat het zoo licht was. Geheel buiten adem kwam hij bij Grootvader aan. Grootvader had hon» ger. Hij had al vaak eens uitgekeken. Einde» lijk, daar kwam Jan aan. «Alsjeblieft, Groot» vader, hier is eten*, zei Jan. Je bent laat Jan, ik heb honger. Nu Grootvader, dan treft u het, want er zit lekkere soep in. Grootvader maakte gauw de pan open en wat er toen met Jan gebeurde, nou dat moet je maar aan zijn broekje vragen. J. DE VOS. Oudelandschedijk B 8, Ooltgensplaat. HENK. XIY. (Slot.) Moeder was in een oogenblik bij Henk. «O, Moesje, help me toch, ik heb 't zoo benauwd Met groote angstoogen keek Henk Moeder aan. Al wat Moeder doen kon, deed ze, en ge» lukkig ging de aanval gauw voorbij, maar daarna werd Henk al zwakker en zwakker. Dokter hoefde niets te zeggen. Vader wist het wel. Moeder wist het wel. En Henk wist het ook wel. Henk zou niet lang meer bij Vader en Moeder zijn. En Henk is niet lang meer bij Vader en Moeder geweest. Benauwd heeft hij het niet meer gehad, pijn heeft hij niet meer geleden. Moeder en Vader zijn steeds bij hem geweest. Henk's kleine witte handje had zich steeds verscholen in Moeders handen. 's Morgens had Henk nog gezegd «Moe, weet u nog van vorig jaar, Kerstfeest, toen zei u, de Heere kan alles en wil alles, ook al mijn kwaad vergeven Nou is 't heelemaal goed, ook "met Nelis*, had hij nog gezegd met z'n oude vriendelijke glimlach, en voor den avond van dien dag had de Heere heel stil Henk bij Zich genomen in de heerlijkheid waar geen ongelukkigen en bedroefden meer zijn. Wat was het stil op 't «Rozenhuis*. Alleen kleine zus, de droefheid niet be» grijpend, speelde met pop haar oude spelletje, soms even de vinger op 't mondje leggend, stil zijn moest ze voor Henk. Maar boven op z'n kamertje snikte Wim z'n onstuimige jongenssmart uit. Met heel z'n eerlijk, trouwe hart, had hij z'n zwakke broertje liefgehad. Het was zoo moeilijk voor hem om getroost te worden, toen hij Vader in al zijn droefheid, na veel gebed, ook boorde danken dat de Heere Henk na al z'n pijn nu zulke groote heerlijkheid had willen geven. Op 't graf waren Henk's klasgenootjes, ook Nelis. Deze had nog op Henk's verzoek geen straffen gehad, thuis niet en op school ook niet. Wel heeft meester lang, heel lang met Nelis gesproken, niet op school maar in mees» ters huis. Wat daar dan gesproken is vertelde meester aan niemand, en Nelis vertelde het ook aan niemand, maar 's avonds op het zolderkamertje van de «Oude Hoeve« knielde een jongen neer en bad zooals hij nog nooit gebeden had. Jaren later ja heel veel jaren later is Nelis weer naar Henk's moeder gegaan, toen kon hij haar zeggen: «Nu weet ik dat ik de Heere Jezus liefheb dat Hij al mijn kwaad vergeven heeft en 't begin daarvan is al geweest bij Henk's bedje toen hij al mijn plagen vergeven wilde en toen u gezegd hebt. We vergeven het je, vraag of de Heere je ook vergeeft. Het is wel eens geweest dat ik er niet aan wilde denken dat ik met opzet kwaad deed, ik wilde niet meer luisteren als ik in m'n gedachte Henk's stem weer hoorde. Maar nu weet ik het zeker het is alles goed.* «Nelis, jongen ik ben zoo blij, zoo gelukkig dat ik dat nu weet, dat je me dit ben komen vertellen, nog over onzen kleinen jongen.* En Moeder zag weer in gedachten het smalle witte gezichtje van Henk, toen hij ook zeide «Nou is 't heelemaal goed, ook met Nelis.* «Nelis, onze jongen zei in 't laatst van z'n leven dikwijls, «de Heere kan alles, hé Moeder*, en nu zien we dat de Heere ons zwakke teere ventje nog heeft kunnen gebruiken voor jou bestwil.« En Nelis schaamde zich nu z'n tranen niet, toen hij zeide: «Ik hoop dat mijn verder leven het bewijs mag zijn dat uw Henk's lijden niet vergeeft geweest is.«

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3