KI UULPEHHUIS I It 1 ill 1 i fi, ii Het is niet hetzelfde waar U Uw Vulpen houder koopt. Verkoopingen. ml Gemengd Nieuws. I Land- en Tuinbouw. Het goedkoopste, Het grootste, Het meest gesorteerd Hoeden- en Pettenmagazl|n N.V. J. HENIGER Jr. Brieven van een Christen-arbeider. 5, HOOFDSTEEG 5 fl I dood. Dan worden wij daardoor geleid tot verootmoediging, aanbidding en een leven voor Hem uit dankbaarheid. Gij, die den Heere aanbidt in Zijn groote genade, u betoond in de vleesch- wording des Woords, worde dat won der u steeds grooter. Geef u met uw zonden en nooden steeds meer aan Christus over. Laat Jezus steeds grooter plaats in uw hart innemen, heb Hem vurig lief, waar Hij zich zoo diep voor u vernederd heeft. Bid, dat gij steeds meer moogt ingeleid worden in de groote barmhartigheid Gods en door een godzaligen wandel Hem verheer lijken. God is geopenbaard in het vleesch, opdat gij, van Satan's heer schappij verlost, Hem tot een eigendom zoudt zijn. Zoo gaat er van het Kerst feest een dringende roepstem tot u uit: „Gij zijt duur gekocht, zoo verheerlijk dan God in uw lichaam en in uw geest, welke Gods zijn". Nadruk verboden. Is het varkensmesten nog loonend? Een belangrijke vraag voor zeer velen, nu de varkensprijzen zoo sterk gedaald zijn, en menige varkensmester, als hij zijn dieren heeft afgele verd, zucht„Wat blijft er over, als ik er de voederkosten afreken?" Van groote waarde is het dus, dat men onderzoekt, hoe men het ratio neelst, d.w.z. het voordeeligst kan mesten. De R.-K. Landbouwwinterschool van den A. B. T. B. heeft in den gepasseerden zomer op het be drijf van C. Lugtenberg een mestproef opgezet met 12 varkens, door hem zelf gefokt. Ze wa ren toen de proef begon op 28 Juli 1927, ruim 3 maanden oud en wogen te zamen 1160 pond, dus gemiddeld ieder 96 a 97 pond. Ze werden gemest tot 3 October, dus 9 weken en 3 dagen en waren in die 666 dagen gegroeid 1520 pond of gemiddeld per dier ruim 126 pond. De slager betaalde 32J-2 cent per pond. Nog even zij ge meld, dat de dieren gevoederd werden met een automatischen voederbak, die om de tien dagen werd gevuld, terwijl zij niet anders te drinken kregen dan water. Hoe waren nu de uitkomsten 't Rantsoen bestond uit mais (75 K.G.), gerst (15 K.G.) en vischmeel (5 K.G.), totaal 100 K.G. mengsel, kostende 11,04. Hier was een eiwit-verhouding van 1 tot T]/i, .dw.z., dat het aantal K.G. zetmeelwaarde 7J4 maal zoo groot was als 't aantal K.G. verteerbaar eiwit. Er werd in totaal vervoederd 2937K.G. gemengd voer, kostende 324.38, zoodat elk pond groei aan voeder heeft gekost 21,3 cent. Ontvangen werd 32J/2 cent, ergo een winst per pond van 11,2 cent. Per dag en per varken werd een winst gemaakt van bijna 21cent, of per week van f 1.50. Een groote winst kan dit nu nog wel niet ge noemd worden, maar die boer-varkensmester is gauw tevree en de meesten zullen een zoodanige win,st bevredigend achten. Twee dingen moeten er nog bijgerekend worden de mest, die van puike kwaliteit was en waardoor de proefne mer zijn arbeid dubbel betaald oordeelde, en de winst op de loopvarkens. Voor het gewicht dezer dieren (110 pond) werd per pond 32 cent ontvangen, terwijl de werkelijke koopprijs nog geen 30 cent was, zelfs vrij wat minder. Worde 30 cent gerekend, dan wordt de winst op 't mes ten 1088 x 2 cent grooter is 27,80. Daaite- genover stondende kosten van verzekering 1 per varken, 25 cents waagloon per dier, kortponden, vertering, enz., te zamen 5.60. Dit bedrag is berekend voor huisvesting. De slotsom blijft derhalve, dat de zuivere winst per varken is geweest 1.50 per week. Men ziethet rantsoen is van groot belang. Bij het gebruik van een goed rantsoen is er zeer zeker door vele varkensmesters uog wel wat meer te verdienen dan thans het geval is. Ieder zie, in hoeverre hij met bovenstaande zijn voor deel kan doen 1 Zorg voor nestkasten 1 Er is in de laatste kwarteeuw gaandeweg voor de vogelwereld een geduchte woningnood ontstaan. De holle boomen verdwenen bij den dag en daarmee verbazend veel nestgelegen heden. De ontginning van den grond was mede daarvan de oorzaak, door uitroeiing van struik gewas, waar vogels een geliefde woonplaats bij uitnemendheid vonden. En dandoor het droog leggen van plassen kon duizenden watervogels geen broedplaats meer vinden. Telegraaf en te lefoon droegen door hun palen en draden het hunne bij om de vogels af te schrikken en te doen verhuizen. Wij dienen onze vogels te helpen we moe- Vt)OD CLK Z^'IN KDU8 Kipstraat, hoek Pannekoekstraat Rotterdam. IT ZIE DE 5 ETALAGES Geen Filialen. Telefoon 11309 ten er niet alleen toe meewerken, overal waar dit mogelijk is, dat een eind kome aan het doel loos dooden van vogels, maar voorts moeten we er voor zorgen, dat zij geschikte en goede woonplaatsen krijgen, en dan nog maatregelen nemen om ze in den slechten tijd doelmatig van eten en drinken te voorzien. Elke vogelsoort heeft, de eene meer, de andere minder, een be paalde economische beteekenis. Maar afgeschei den hiervan: hoe doodsch is een streek zonder vogels, en welk een blijden indruk daarentegen maakt een bosch, een landschap, dat bevolkt is door vroolijk fluitende en kwinkeleerende vo gels De heer G. Wolda te Wageningen, die al jaren ijvert voor de instandhouding der vogel soorten, dus ook voor het bevestigen van nest kastjes, wekt hiertoe andermaal op in het Or gaan van de Heide-Mij. Hij schrijft o.m.Vele vogels hebben een holte noodig, waarin ze hun jongen kunnen grootbrengen. Het zijn de stumperds, die het bouwen van een nest op, in en tusschen de takken bij lange niet ver staan. Zij brengen wat nestmateriaal in de holte, draaien er hun lijfje eenige keeren in rond, en klaar is Kees. Waar de holten ontbreken, moet menige vogelsoort (meezen, roodstaartje, specht, draaihals, boomklever, boomkruiper, spreeuw e .d.) afwezig zijn. Waar we de holen aan brengen in den vorm van nestkasten, daar ont staat in vele gevallen een buitengewone op leving van het vogelleven. Vaak is dat ver rassend, vooral waar de plantengroei gemengd is. In zuiver naaldhout blijft het succes wel eens gedurende eenige jaren uit, maar dat is meestal tijdelijk. Het uitblijven mag nergens een reden zijn, de nestkasten niet aan te brengen. Deze kastjes r zijn, volgens de tegeenwoordige inzichten, geen weelde-objecten meer, maar noodzakelijke hulpmiddelen voor eiken vorm van bosch- en parkbouw, voor tunarchitectuur en voor den aanleg van gemeente-plantsoen. Bij den Inspecteur van den Plantenziektenkun- digen dienst te Wageningen is een handleiding (Mededeeling No. 17) te bekomen voor 30 ct., waar omtrent het gebruik van nestkasten, haar onderhoud, constructie en controle alle moge lijke aanwijzingen te vinden zijn. Voor den ge bruiker van nestkastjes is dit boekje onmisbaar. Wenken en mededeelingen. Niet alleen voor u zelf, maar ook voor den fiscus, heeft de landbouwer een goede boek houding noodig. Maar niet alle ontvangst- en uitgaafposten behoeven daarin te worden op genomen, verschillende postjes uit het kladboek mogen vereenigd worden, b.v. de werkloonen, het melkgeld, enz. Maar het is zaak om het kladboek te bewaren, om desgevraagd het te kunnen toonen. Dit is duidlijk, men zou anders wel wat kunnen opschrijven; al wat in de boeken voorkomt, moet men uit het aantekenboekje kunnen aantoonen. We geen „kladboekjes'kan laten zien, wordt geacht geen voldoende boek houding te hebben; aldus heeft de Raad van Beroep te Groningen bij uitspraak van 16 Oct. 1926 beslist. Waaraan moet de grond voor den aanleg van grasland voldoen De Ir. Cleveringa stelt vier eischen1. Goede ontwatering. 2. Afwezigheid of genezing van ontginningsziekt, voor welke ziekte de goede grassen veel gevoeliger zijn dan verschillende minderwaardige grassen. 3. Regeling van den kalktoestand ;ook dé grassen, zoo is gebleken, stellen hieraan hooge eischenmen late dus een grondmonster op kalktoestand aan het Proef station onderzoeken. 4. De juiste vorm van de kunstmeststoffen op grond met te veel kalk, ontkalkende of zure meststoffen, op gronden met te weinig kalk, alcalisch werkende mest stoffen. Weet gij Weet gij, dat een eieropbrengst van 225 tot 20 per jaar en per kip tegenwoordig geen zeldzaamheid meer is; dat men voor Ï0. 15, 20 jaar zich tevreden stelde met 80 a 90 eieren per kip Weet gij, dat de vitaminen bij de voeding, ook der hoenders, van groot belang is, en met het oog daarop aan den dieren ook vooral groenvoer gegeven moet worden. Weet gij, dat er ook in den handel van pluimvee voedersoorten heel wat knoeierij bestaat, en dat er op het Wereldcongres voor de pluimvee houderij, onlangs te Canada gehouden, door onzen afgevaardigde Dr. B. J. C. te Hennepe de wenschelijkheid is betoogd van het invoeren van internationale bepalingen voor den handel in pluimveevoedersoorten Weet gij, dat het verbruik van mager vischmeel aan hoenders de voorkeur verdient boven het vetrijkere Weet gij, dat 65 van de zandgronden in Gelderland, volgens den Landbouwconsulent Cleveringa, een kalktekort hebbendat de zandgronden meer kalk noodig hebben naar mate de grond humusrijker is Weet gij, dat het werkzame bestanddeel ten opzichte van de kalk op klei- en leemgronden niet alleen de humus, maar ook de klei- en 1 e e m- deeltjes meedoendat daarom op klei- en leemgrond nog veel meer kalk noodig is om een bepaalden kalktoestand te bereikenen omgekeerddat aan een kleigrond oneindig veel meer kalk kan worden onttrokken eer de kalktoestand zóó slecht wordt, dat de grond Hooghalensch ziek (zuurziek) is B-r. In mijn vorig schrijven, met het onderwerp „Sociaal Christendom", heb ik getracht u dui delijk te maken, hoe ge u zeiven als Chr. ar beiders hebt te bemoeien met het sociale leven. Daarin heb ik u gewezen op Matth. 6 53, waarmede men zich wil dekken, doch waarmede ik u in dit onderwerp „de gerechtigheid van het Koninkrijk" zal trachten uiteen te zetten, dat het ook wel degelijk uw taak is, zich aan het sociale leven te geven. Matth. 6 33 „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijnt gerechtigheid en al deze dingen zullen u toegeworpen worden". Daarmede wil men dan bewijzen, nietwaar dat een echt Christen zich niet bekommert om die vragen wat zullen wij eten, wat zullen wij drinken en waarmede zullen wij ons kleeden doch enkel en alleen zich bekommert om het Konin krijk Gods. Als dat nu zoo gelezen is, dan kunt ge wel gelijk hebben met uw besluit, om nooit met Chr. vereenigingen, vergaderingen of or ganisaties te bemoeien. Maar is mijn vraag is het woord op die manier goed gelezen En dit is een zeer ernstige vraag, mijn vrienden Want met dezen tekst wordt voortdurend ge werkt, toepasselijk of niet, om zich afzijdig te houden van het sociale leven. Maar ook, en dit is van groot gewicht, met deze tekst wordt door de sterkste tegenpartij de „onbruikbaar heid" van het Christendom aangetoond. En dat zal u toch wel iets kunnen schelen, of zelfs niet dulden, hoop ik. En dit gebeurt dan meest met de woorden (om u er maar iets van aan te toonen); wij staan als mannen midden in het leven en in al de practische vragen. Het Christendom zegt„zoek liever het Koninkrijk Gods". N moeten de mannen kiezen tusschen hun aardsche taak (hun roeping) en het Chris tendom. Let hierbij o phet woordje „kiezen", dus niet combineeren, niet schipperen, niet heen en weer zeilen, maar kiezen of het aardsche of het evangelieWat moeten onze mannen nu kiezen Nu zal men wel heel vroom zeggen: „wel het evangelie, want God en ziel en eeuwig heid gaan boven alles". Maar daarmee zijt ge er niet afHet is wel opmerkelijk, dat naar verhouding er niet veel mannen in de kerk ver schijnen. Hoe komt dat Omdat zoo zegt men er tegenwoordig geen vragen meer is naar de waarheid Gods. Was dit zoo, dan waart ge er in eens met alle fatsoen af. Maar, behalve de zoovele redenen, die gè zoudt kunnen vinden in de wuftheid der menschen en het materialisme en de vijandschap tegen God, enz. enz., zult ge toch één reden moeten vinden bij de Christenen zelf, die onze flinke en krachtige broeders voor de keus willen stellenof het aardsche werk, of het evangelie Dat vind ik een vreeselijke keuze. Eischt Christus van ons, dat wij als krachtige en gezonde mannen het werk onaangeroerd laten en over onze zielen gaan zitten denken Als gij dat beaamt, begrijp ik best, dat wij al onze b$ste mannen kwijt raken en met de z.g.n. doetjes blijven zitten. Goddank, dat Christus dat niet vraagt, ook niet in Matth. 6 33. Gelukkig maar, dat de flinke mannen bij ons, en wat meer is bij het Evangelie kunnen hooren Wat staat er dan wel in dien tekst Er staat, dat wij h Koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid moeten zoeken. Dus„en zijne gerechtigheid", welke woorden meestal kalmweg worden verzwegen. Maar ze staan er. En in heel Matth. 6 en 5 kimt ge vinden wat ze beteekenen. Er is hier op aarde een gerechtigheid, waarnaar de bur gers van het Koninkrijk Gods zich gedragen moeten die zij zoeken moeten met al hun macht. Dan komen alle andere dingen, zooals voedsel, kleeding, deksel vanzelf in orde. Dat staat er, en niets anders. De Christenen moeten hier op aarde een leven zoeken overeenkomstig Gods gerechtigheid en Zijnen heiligen wil. Ook in de aardsche zaken, dus ook in het sociale leven moet het Koningschap en de gerechtigheid van God worden gezocht. Wij toch weten en ge- looven, dat hier op aarde God onze ziel doet wonen in het lichaam. Dus wat volgt daaruit Ieder fabrikant adverteert dat zijn fabrikaat het beste is. Wij hebben al de bekende en prima fabrikaten te samen gebracht, waarbij vele soorten welke speciaal voor ons zijn gemaakt en ook welke alleen bij ons verkrijgbaar zijn. Voor het koopen is het noodig le dat U uit eene groote sorteering een keuze kunt doen naar eigen smaak en beurs. 2e dat U daarbij geholpen wordt door iemand, die deskundig is en weet wat voor Uwe hand geschikt is. 3e dat iedere Vulpenhouder voorzien is van een 14 Kar. gouden pen met iridium punt en ten volle gegaran» deerd. Dit alles vindt U UITSLUITEND in GEEN FILIALEN ROTTERDAM Naam graveeren gratis, terwijl U wacht. Vraagt Prijscourant, gratis en franco. Dat al wat op het lichaam aankomt, ook op de ziel betrekking heeft en omgekeerd, want de ziel huist in het lichaam en staat dus onder den invloed daarvan. (jEens zeide een dominee „ze zeggen, dat ik er voor de zielen ben, maar ik kom nooit zielen tegen, wel menschén". Nu, een mensch is een ziel plus een lichaam. Daarom zal dug ook de aardsche zorg geestelijk van belang zijn. Denk u niet in, dat het sociale leven buiten de ziel gaat of omgekeerd. Zie hier een voorbeeld. De arbeidsbeweging gaat o.a. over meer loon en korter arbeidsduur. Is dat aardsch of geestelijk Zeg nu niet van aardsch, want dan hebt ge het mis. Het loon beslist ik noem maar wat uit duizend voorbeelden over de woning. De inrichting nu der woning beslist over de vraag of men een gezellig gezinsleven kan hebben en of wij onze kinderen, jongens en meisjes, naar behooren te (slapen kunnen leggen. Zijn dat aardsche kwesties Veel hoort men over ge zinsleven en opvoeding, maar de beschouwing der woning wordt meestal vergeten. Doch deze kwesties zijn wel degelijk geestelijk. Nog een ander voorbeeld, n.l. de arbeidsduur beslist over de kans, of men zich zal kunnen ontwikkelen, het onderwijs (wat zeer velen nog noodig hebben) weer wat ophalen, lezen en spreken over geestelijke en eeuwige dingen en ook deze rustig overdenken. Dit is toch ook geestelijk, niet waar Soms, ja soms, dat geef ik toe, doet het er wel eens niet toe, of men in deze geriefelijke „aardsche" toestanden leeft. Er zijn b.v. ge zinnen, die leven in een pover huisje en waar van vaders en moeders met een afgejaagd lichaam, geen tijd over hebben, en die toch nog met hun ziel en Heiland leven, hunne kinderen opvoeden dat het een lust is, ja waar men zelf genot in heeft. Doch dat zijn groote uit zonderingen. En wij mogen gelooven, dat zulke menschen een extra steun van Gods genade noodig hebben, om het hoofd geestelijk boven water te houden. En van uitzonderingen, hoop ik, zult ge toch wel geen regel maken, ook niet om de menschen een zware last van dubbele geestelijke inspanning op te leggen. Dus ook hiervoor behooren de Christenen aan het hun opgelegd sociaal werk mee te doen. Deze brief, hoop ik, zal u nader tot het werk brengen. De volgende keer hoop ik iets nader te schrijven over de 'arbeidersbeweging op zichzelf. EEN CHRISTEN-ARBEIDER. TERREUR VAN EEN KRANKZINNIGE. In de kleine gemeente Miribel-les-Echelles (Isère-departement) heeft een waanzinnige schrik en ontsteltenis verspreid. De man, de 32-jarige ex-soldaat Pierre Bioud, was in aanval van koorts plotseling krankzin nig geworden. Zijn vader zou hem per auto naar een krank zinnigengesticht overbrengen. Onderweg sprong de ongelukkige echter uit den auto en kwam in een rivier terecht, waar hij echter ongedeerd uit te voorschijn kwam om in versnelden pas weer het 30 K.M. verder gelegen Miribel te bereiken. Bioud sloeg in dit plaatsje met een stok alle ruiten stuk, die onder zijn bereik kwamen, klom zelfs met een ladder naar de eerste ver dieping van sommige huizen om zijn ruiten- brekerswerk te verrichten en deed de inwoners van ontzetting beven, die in nachtgewaad de straat op ijlden. Intusschen voorzagen eenige „dapperen" zich van hooivorken en wisten den krankzin nige te omsingelen en te binden, die tenslotte naar een krankzinnigengesticht kon worden vervoerd. Toen Pierre Bioud had voelen aankomen, dat hij krankzinnig werd, had hij den pastoor van Miribel laten roepen om zijn biecht te hooren. Hij vertrouwde den geestelijke een aantal goud stukken toe, die de priegter, gelijk de voorzich tigheid eischte, in het bijzijn van getuigen telde en veilig voor hem opborg. De spaarpenningen bleken een aanzienlijk be drag te beloopen. WOLVENPLAAG IN SIBERIE. Sommige der dieren door dolheid aangetast. Tengevolge van de hevige koude, die op 't oogenblik in Siberië heerscht, hebben er in sommige bewoonde streken van dat geweldig groot gebied af en toe wolven-invasies plaats, zooals er sinds menschenheugenis niet moeten zijn voorgeomen. Hetgeen het wolvengevaar nog erger maakt, is het feit, dat sommige de zer bloeddorstige dieren door dolheid zijn aan getast en door hun beten andere dieren en eventueed ook menschen, met de vreeselijke ziekte besmetten. Kort geleden is het dorp Pilovo (gouverne ment Ieinisseik) door een bende wolven over vallen. Verscheidene inwoners werden door de uitgehongerde beesten verscheurd. Toen de wolven bemerkten, dat de dorpelin gen zich in hun woningen verschanst hadden, lokten zij door hun gehuil andere wolven na derbij en begonnen een waar beleg. Gelukkig werd van een militair vliegtuig uit, dat over het dorp vloog, de wolven-invasie bemerkt. De autoriteiten werden gewaarschuwd en twee detachementen roode gardisten werden te hulp gezonden. Rondom het dorp werden groote vuren aan gelegd, waar men de wolven in dreef. Een groot aantal hunner vonden den dood in de vlammen, terwijl andere de vlucht namen. PANIEK IN EEN WARENHUIS. In een warenhuis te Kiel ontstond Dinsdag middag een gevaarlijke paniek. In de lichthal van het warenhuis waren doo- zen met Bengaalsch vuur door zelf-ontbranding ontvlamd. Ontelbare andere stukken vuurwerk in de nabijheid uitgestald, ontploften, waardoor weer balen stof in brand geraakten. Er ont wikkelde zich veel rook. De bezoekers van het warenhuis vreesden het ergste en bestormden de uitgangen of be gaven zich naar de vensters om op straat te springen. Toen de oorzaak van den brand was vast gesteld, kon het vuur met brandblusch-apparaten worden gebluscht. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ HALFWEG. Drie personen gedood. Uit de Haarlemmermeer wordt gemeld Zondagmiddag heeft hier een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Het gebeurde op een eenzamen weg langs de rngvaart, tusschen de Liede en Halfweg, ongeveer ter hoogte van de timmerfabriek Kennemerland. De 18-jarige Eigenhuis zag in snelle vaart een auto passeeren. Hij moest in de omgeving een boodschap doen en toen hij terugkeerde zag inj iets zwarts in de ringvaart. Dat bleek een onderstboven gekeerde auto te zijn. Een arm van een mensch stak boven het water uit. De jongeman begaf zich te water en trok aan den arm een meisje in bewusteloozen toestand aan den kant. Inmiddels was ook een vriend van den jon geling te hulp gekomen. Samen droegen zij het bewugtelooze meisje naar de woning van een landbouwer in de nabijheid, waar men er met toepassing van kunstmatige ademhaling in slaag de de levensgeesten weer bij haar op te wek ken. Het meisje verkeerde evenwel in een zeer zorgelijken toestand en kon geen verklaringen over het ongeluk geven. De jongelui gingen daarop weer naar de plaats van het ongeluk. Zij konden den auto, die met de wielen naar boven lag iets keeren, en toen bleek dat in den auto drie lijken waren. Een portier van den auto was open; blijkbaar hebben de inzittenden nog gepoogd, zich zelf te bevrijden. De levensgeesten waren bij hen reeds eenigen tijd geweken. Dr. Melchior, van Halfweg heeft den dood vastgesteld. De drie lijken en ook het meisje zijn naar het Binnengasthius te Amsterdam gebracht. Uit het onderzoek, dat de politie uit Haar lemmermeer instelde bleek, dat het ongeluk over komen is aan de familie Van Nierop, uit de Van Eeghenstraat te Amsterdam. De heer dr. A. S. van Nierop, directeur van de chocolade fabriek van de firma Bensdorp 6 Co. te Bussum, zijn echtgenoote mevrouw Van Nierop—Polak Daniels en hun 21-jarige dochter zijn gedood. Het geredde meisje is 18 jaar oud. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd, doordat de auto in een zachte plek van den weg gekomen is; de wagen, die veel vaart had, is toen over den kop geslagen en meteen in de ringvaart terecht gekomen. Van andere zijde schrijft men De heer en mevrouw Van N.P. D. uit Amsterdam die bij Halfweg mét hun auto te water zijn gereden en verdronken, waren Zon dagmiddag 2 uur ut Amsterdam vertrokken met hun twee dochters, van wie de oudste aan het stuur zat. Hun bestemming was een familie diner in Den Haag waar zij om half zeven verwacht werden. Naar het schijnt, is de auto op de plaats van het ongeluk bij het uitwijken voor een wielrijder geslipt, in de vaart gestort en blijkbaar omgeslagen. Er was op dat oogen blik niemand in de nabijheid dan de wielrijder, die het jongste meisje, dat rechts in den wagen zat bij den arm heeft kunnen grijpen en uit het water halen. Hij heeft haar daarna op den kant gelegd en is in allerijl hulp gaan halen. Toen deze wam was het voor de drie andere leden van het gezin reeds te laat. Eerst toen de auto was opgehaald en men hun lichamen op de wal gebracht had, kon uit hun papieren worden vastgesteld, met wie men te doen had. Tegen 6 uur ontving de familie bericht van hetgeen er gebeurd was. Het geredde meisje, de eenige overlevende van het gezin is in een Amsterdamsch ziekenhuis opgenomen. Haar toestand was hoogst zorg wekkend, doch men hoopt haar in het leven te behouden. Zij heeft een longontsteking ge kregen. Dr. A. S. van Nierop was een zoon van het vroegere Eerste Kamerlid wijlen mr. F. c I Nierop. Hij had te Delft gestudeerd en w Heidelberg tot doctor in de chemie bevord 1 De overledene is vroeger directeur van de k I ninklijke Stoomweverij Nijverdal te Almelo I weest. HOOG WATER. Uit T i e 1De Waal is in de laatste etmalen 2.67 meter gewassen .De stand is t 6.48 boven A. P. Indien het water n0fl paar centimeter stijgt, zal de pont weer r:,'r: vaart genomen moeten worden. Keulen seinde Dinsdagochtend 8 c.M w Uit Grave: De Maas is hier sedert Zat L dag 3 m. 80 c.m. gewassen, zoodat thans'k water van dijk tot dijk staat, en de overtel voor passagiers reeds plaats heeft van GbtI naar de z.g. Brouwerij te Nederasselt, qJj op sommige plaatsen op de Veerstraat te Ned I asselt water staat. De overtocht voor vo»f tuigen heeft nog per gierpont plaats. De 1 schijnt sedert Dinsdagmorgen tot staan te t I gekomen. De peilschaal te Grave teekent ttJ 10.09 M. plus N. A. P. Uit V e n 1 o De Maas blijft langzaam te send. De los- en laadplaats staat heeW onder water, de havenkade is overstroomd het verkeer daarlangs geheel gestremd. Het I ter loopt aan de achterzijde de kelders j,l huizen aan de Maasstraat binnen. Maastritlil seint val. Uit Maastricht: De bewoners van <jJ Maasdorpen Heugum, Limmel, Borgharen s Itteren hebben weer een paar angstige daan doorgebracht. De Maas, die Vrijdag nog slechts een hoogte van 33 c.M. had, ging onrustbarend aan het wassen, zoodat de peilschaal Zaterdag" morgen 1.79 M. was aanwees. Gedurende dag wies de Maas nog 57 c.M., zoodat hoogte Zaterdagavond 2 M. 59 was. Zoodal morgen wees de schaal 3.03 M. en Zondaj middag 4 uur 3.06 M. Reeds stond een groo gedeelte van Heugen onder water. In de voor- stad Wijk liepen al de kelders onder. Gelukkig is de Maas thans aan het zakken, de schaa wees Maandagmorgen een stand van 2.93 M WINTER OP HET LAND. Men schrijft uit Bergen (N.-H.): Dit zijn twee Kerstdagen geweest, die lang zullen heugen. Zondag regende het, maar met een vries wind, en zoo duurde het niet lang, of alle boomen en struiken en zelfs het gras wara dik beijzeld. De grashalmen waren staafjes lid- der ijs, die afknapten, als je er doorheen lii en het bosch was als in glas gegoten. Het wat een vracht, die op den duur voor menigen tal te zwaar werd. Steeds dieper zag je ze zinken In het elzenlaantje naast mijn huis braken telkens de geglaceerde takken af; een jonge lijsterbes was als een poort over het weggetje get»- Maar tragisch was vooral de aanblik van'll forschen spar, die mij door zijn worstelen» houding, zijn verwrongen lijf en kronkelend takken, altijd aan Laökoon doet denken.'Ets van zijn armen, terdikte van een boom op zich zelf, was er eenvoudig afgewrongen, afgerukt door de vracht van ijs, en daarna op de draden der bovengrondsche lichtleiding gevallen, die hi; in zijn val had meegesleurd. Verscheidene Ber- genaars zaten toen in het donker's Avonds was het, of we om het huis kralentakln hoorden ruischen en waar het licht uil de ge zellige, warme kamer, waarin de Kerstboom schitterde, naar buiten viel, daar lichten li boomen of ze phosphoriseerden. Ook het huis zelf was geheel beijsd. Van de daklijst hinges franje van pegels omlaag, en op den klimop lagen groote schilfers ijs. Den tweeden Kerstdag is daar nog een dik pak sneeuw bijgekomen, dat het landschap nog mooier maakte, maar dat me voor mijn arme boomen, het mooie bosch, het ergste doet vreezen. SNEEUW EN IJZEL. Het is toch nog in sommige deelen van- land een witte Kerstmis, althans een w® tweede Kerstdag geworden. Op vele plaatsen viel Maandagochtend sneeuw en daalde de tem peratuur. Vooral in de Noordelijke provincie: van ons land had ijzelvorming plaats. Alle te legrafische en telefonische verbindingen met bt; grootste gedeelte van de provincie Noord-Hol land waren Maandag dientengevolge verbroken, en uit Amsterdam kon men slechts via één 11): over Groningen verbinding krijgen met Leeu warden. Alle andere verbindingen met FriesWj en Groningen waren verstoord. Ook met ver scheidene andere plaatsen in het land, vooral ten Noorden van de groote rvieren, kwauffl Maandagochtend storingen voor. Het Kon. Meteorologisch Instituut in De meldde, dat uit het Noord-Noord-Oosten te koude luchtstroom over ons land trok. Hierdw had allereerst in de Noordelijke provincies ij»' vorming plaats. Op Dinsdag 3 Januari 1928, des namidd'P I ten 2 ure te Sommelsdijk aan de Kaai'rt'l een groote partij prachtig sloophout, afkoe l stig van zeeschepenteak», eiken« en pen®l hout, waarin balken, ribben, platen, planW| deuren, schotten, zware luiken, trappen,'11" Deurwaarder GROENENDIJK- Op Woensdag 4 Januari 1928, des namijl dags ten 2 ure te Battenoord aan de M'jjjl van een groote partij prachtig sloophout, t'l komstig van zeeschepen; taek«, eiken< enp-l nenhout, waarin balken, ribben, platen, PI ken, deuren, schotten, zware luiken, trappe Deurwaarder GROENENDIJK Op Donderdag 5 Januari 1928, des naojjl dags ten 2 ure te Stellendam aan de M I van een groote partij prachtig sloophout, komstig van zeeschepentaek«, eiken' grenenhout waarin balken, ribben, p» 'i planken, deuren, schotten, zware luiken, pen, enz. GROENEnDIJK Op Vrijdag 6 Januari 1928 des naoidtWl ten 2 ure te Oude Tonge aan de Kaa I een groote partij prachtig sloophout a stig van zeeschepen, Taek», eiken« en p i hout, waarin balken, ribben, platen, P1' I deuren, schotten, zware luiken, trappw, Deurwaarder GROENENDIJK Op Zaterdag 7 Januari 1928 des I ten 2 ure te Ooltgensplaat aan de n» B,| een groote partij prachtig sloophout, (J stig van zeeschepen, Taek«, eiken» en J,(tl hout, waarin balken, ribben, platen, P (|)!J deuren, schotten, zware luiken, trappe UJ Deurwaarder GROENENDIJK vrouw naar h goed als gehe. Te Nieuwe sneeuw misleic Op sommige halve meter Het heeft uur Maandagi 7 uur gesnee i een scherpe I zen, zoodat er nen is. Gelukkig he ook haar licht De jeugd, "neeuwpret er t-irretikkers gli tige vaart en Maar ook a zorgd de witt De meeste te werk geste reede zelfs ee:

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2