ngen handen Brieven van een Christen-arbeider. Land- n Tuinbouw. ruwe huid schrale lippen Plaatselijk Nieuws. Kerk en School. PLUIMVEETEELT. onmiddellijk verbod van samenscholingen van meer dan twee personen De ouders werken niet mede, het schijnt als hier iets plaats heeft dat dit altijd met herrie moet eindigen. Hi verklaart nadrukkelijk, dat vanaf heden niet een vergunning door hem meer verleend zal worden, hij is altijd mild in zijn opvatting geweest, doch het is nu afgeloopen en spreekt de hoop uit, dat als de Wethouder als plaats' vervanger van hem or treedt, ook deze absoluut alles zal weigere Voorstel van B. en W tot overgaven der wegen aan de provincie. Ook de weg Acht' huizen wordt in het plan opgenomen. Heel Flakkee besluit eenparig het te doen, vóór 1 Januari moet beslist worden. Nadat de VOORZITTER alles breedvoerig heeft toegelicht, wordt met algemeene stem' men besloten om de wegen aan de provincie af te staan De VOORZITTER meent ook, dat met het oog op de verbinding met Brabant, Flakkee spoedig een beurt krijgt, Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature van Rossum) wordt gekozen L. A. Hobbel en herkozen G. C. van den Berg. Tot leden in de Commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen R. Breeman, G. C. van den Berg en P. Verkerk. De heer BRINKMAN bespreekt de gladde straten. De VOORZITTER laat reeds morgenoch» tend salpeter strooien. De heer BRINKMAN wil een bord plaatsen om geen vuil achter de stoof te gooien waar» aan voldaan zal worden, als het publiek dan maar naar het bord kijkt. 'De heer DE VOS wil de gedempte sloot voor de woning van Breeman ophoogen. Indien noodig, zal dit gebeur-n. De VOORZITTER dankt de leden voor de werkzaamheden in dit jaar verricht en spreekt de hoop uit, dat in het nieuwe jaar dat aanstaande is, de Raad zal kunnen en willen medewerken aan de belangen der ge» meente. Hierna sluiting. In mijn vorig schrijven heb ik even aan» geroerd, hoe vele Christenen het aardsche met al zijn werken, tobben en zwoegen zich gemakkelijk laten ontnemen. In dezen brief wil ik dan ook probeeren nader aan te toonen, dat alle Christenen zich wel terdege in te laten hebben met al onze aardsche sociale werken. Men zegt welals de Christen leeft voor zijn ziel, zijn digelijksch werk doet, aan binnen» kamer en eeuwigheid, aan gebed en geestelijken wasdom denkt, dan heeft hij zijn hadden vol En al heeft bij ze dan niet vol, dan is er nog geen reden om aan al die sociale dingen te doen, dan kan hij nog voor andere zielen gaan werken, b v aan zondagsschool, evan» gelisatie, mannenkring, enz. enz Maar niet dat sociale, w reldsche, tijdelijke, aardsche, ons hart is veel te gro t voor de aarde, het leeft voor de eeuwigheid. Hoe dikwijls men zoo hoort redeneeren is niet op te noemen, hoe dikwijls h't ons bedroefr, dus ook niet. Want zoo te hooren redeneeren doet pijn. En waarom? Om twee red»nen. Doordat de samenleving en de Bijbelkennis er door ver» armen. Dat zal ik even duidelijk maken. Wan» neer de Christenen zich niet van harte en 'n toewijding aan de samenleving geven, kotri er niets van terecht. De mensch is toch voort durend bezig, om de maatschappij in elkaar te zetten of te vertimmeren. Hier een wet, daar een organisatie, ginds een afspraak. Hoé» veel organisaties er zijn? te veel om op te noemen en er komen voortdurend nog meer bij En wat geeft het? Ja, wat geeft het, hoor ik reeds menigeen zeggen niets, al es niets 1 Maar zeg ik dan, wacht eens even mijn goe» den vriend. Waarom geeft het niets of eerlijker gezegd, (want het geeft wel degelijk iets) waarom geeft het niet meer en niet alles Dan is mijn antwoord door U, en door allen die de maatschappij onthouden wat zij niet missen kan. Naar mijn meening zijn wetten, organisaties en afspraken beste dingen, of schoon het maar vorm is, de voorwaarde, het uitwendige et fia, vul maar aan. Zooiets moet met een zekeren geest gevuld worden anders zijn het leege en doode dingen. Een m chine 1 unt ge niet missen, maar zonder stoom (drijf» kracht) hebt ge er niets aan. Zoo is het nu ook met de wetten, organisaties en afspraken, zonder drijfkracht zijn het dorre woorden, doode dingen Nu, die drijfkracht dat is de geest waarmee men allen en alles moet kun» nen bezielen. En dien geest verwacht ik van onze Chrstenen Dus om te werken hebben wij beide noodig, stoom en machine 1 Dus ook in de maatschappij (begrijpt mij goed) doen wij niets met wetten, organisaties en afspraken, zonder den geest die dit alles moet bezielen. Ook doen wij niets met den geest, zonder de middelen waardoor hij werken kan. Houdt dus voor oogen, het sociale werken is onmisbaar en de hezieling is ook onmisbaar Ik zal trachten U een klein voorbeeld te geven Wij krijgen meer loon en korteren arbeidstijd. Ik vind dat een beste (sociale) machine, maar het is alleen de machine welke wacht op de drijfkracht of de vulling. De geest in den mensch zal nu beslissen hoe dat meerdere geld, den vrijen tijd zal besteed worden. Zal het zijn voor pret, of voor wat degelijk, b v. gezinsleven, ontwikkeling goede kunst, geestelijk leven, zielsbestaan. Dus van de vraag hoe het besteed wordt, hangt het af of dit tot een nieuwe zegen of tot een vloek wordt. Dit ligt toch wel dunkt mij op het terrein der Christenen Dus als gij nu niet mede helpt, U niet b moeit met het sociale leven om Christelijk leven in vereentgingen en vergaderingen en organisaties te kweeken, danstaat het U toch ook niet fraai om op grooten afs'and te klagen over al dat we- reldsche en ongeestelijk gedoe Zoo gij Uw geest- lijke kracht onthoudt, ligt ook de schuld aan U. Iemand den adem beklemmen en hem dan verwijten dat hij blauw wordt, is een rare manier van doen En zoo handelen toch al degene die zich over al het materialistische van den arbeider beklagen, maar tevens hem den steun onthouden, dat de sociale orde» ningen met den Christelijken geest worden gevuld en de sociale (geen socialistisehe) be weging goed geestelijk wordt geleid. Dus hier uw keerpaal. Of na deze uiteenzetting wij nu op Uw medewerken kunnen rekenen Ik ben daar nog niet zoo geheel gerust op. Velen zeggen het is toch maar een eigenmachtig optreden, doch wij verwachten het voor ons aardsche bestaan van God en uit Zijn hand willen wij leven. Ik vind dit een gewichtig onderwerp. Over dengebruikelijken tekst, welke men daarvoor gebruikt: Matth. 6 33, wil ik in mijn volgenden brief nog wel wat zeggen, wijl ik in deze met mijn onderwerp niet klaar kom. Doch eene vraag wil ik nog even verhan» delen. Mag een mensch, die zijn leven stelt in Gods hand, zich voor het onderhouden deszei ven ook inspannen, of moet hij het al overlaten aan God? Ik weet, bet is groot en heerlijk iemand te ontmoeten, die met groot en rustig geloof zijn Vader in den Hemel alles toevertrouwt. Maar is daarmee nu alles gezegd De taal van een ongeloovigen spotter was eens dezeals God het doet, doe ik het niet en als ik het doe, doet God het niet. Zulks klinkt nu wel, ma r wij weten wel beter. Ook dat tweede dat men verplicht is, de middelen aan te grijpen, die God ons ter beschikking stelt. Grijpt mee aan, al dat groote, en omvat de sociale vragen en sociale voorzieningen, welks middelen U gewezen worden in het groote begrip: de Chr. arbeidersbeweging. Houdt U niet bezig met Uw eigen idee en blijft hieraan niet vastzitten als zou al dat »aardsche« de aandacht van een echte Christen niet waard zijn. Doch daarover in mijn vol» genden brief en dan over de Chr. arbeiders» beweging zelf en Matth. 6 33, met het on derwerp De gerechtigheid van het Koninkrijk. EEN CHR. ARBEIDER. (Nadruk verboden). Veeaankoop op afbetaling. Wanneer de boer minder gunstige tijden door maakt, dan zijn er altoos menschen, die als zijn „weldoener" optreden. Zoo ook nu. Menige landbouwer zit slecht in zijn contanten, omdat hij weinig geld maakt. De varkens b.v. brengen een derde minder op dan 3 jaar geleden. En zoo zijn er heel wat boeren, die wel zouden willen koopen, maar niet kunnen betalen. Doch dan meldt de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank zich bij hen aan„Wilt u vee koopenop afbetaling 7 Wij zullen u hel pen 1" „Het Friesche Landbouwblad" vertelt, hoe het dan gaat. „De veehouder gaat naar de bank en koopt van de bank, of met een opkooper van de bank, op de markt een koe. Hiervoor betaalt men, als de koe kost 300.direct 25.zijnde 4 verzekerings premie, bij een veeverzekering, provisie 1 zegelkosten en eerst storting op een spaarver- zekering, terwijl men in 20 maandelijksche ter mijnen de koopsom met 6 rente terugbe taalt". Let welmen is verplicht een spaar- verzekering aan te gaangedurende 10 jaren betaalt men per jaar 10 maanden elke maand 4.—- en 2 maanden elke maand 5.—, na 12 jaren krijgt men 575.— terug. Het „Fr. Lbld." becijfert, dat men betaalt 15 per jaar aan rente en premie voor de verzekering, met nog 1.1 provisie van de koopsom, 't Zijn me de weldoeners wel I Die spaarverzekering is in dit geval wel merkwaardig 1 Als de boer dezelfde bedragen stort bij een boerenleenbank, die rente vergoedt, dan ontvangt hij na 12 jaar 613.57, dat is 56.57 méér I Maar daar is verder nog een heel muf luchtje aan de zaak. De boer krijgt geld van de bank, maar mag zelf de noodige dieren niet koopen. Dat doet de veeaankooper van de bank zoo vertelt de heer J. Sikkens die vooraf met den handelaar een beding maakt: „denk er om, als ik straks, in tegenwoordigheid van den boer, geld bied voor het beest, dat je dan 40.minder ontvangt dan mijn bod is 1" Wat blieft u: is dit nu geen brave manier van weldoen Na de uiteenzettingen en waarschu wing in 't „Fr. Lbld." moest de bank natuurlijk uit den hoek komen, maar haar verweer was slapjes en geenszins ini staat om de bedenkingen te ontzenuwen. Wijl de Bank haar terrein van werkzaamheden niet beperkt tot de provincie Friesland, doch ook elders haar klanten zoekt, die ze wenscht te beweldadigen, hebben we ge meend ook onze lezers even op de hoogte te moeten brengen van de wijze, waarop de Eerste Leeuwarder Hypotheek- en Credietbank haar boerenclientèle bedient en voorthelpt (7) Het „blauw" bij aardappelen. Wat is „blauw" 7 't Is moeilijk een beschrij ving er van te geven. Het sterkst treedt het verschijnsel op aan het naveleinde, waar men kleinere of grootere plekjts aantreft, die blauw tot grauwachtig getint zijn; de meeste dicht bij de schil, maar als het erg is, ook in het bin nenste van den knol. Het koken neemt de verkleuringen niet weg; ook blijven de blauwe plekjes min of meer hard, zoodat het „blauw" schadelijk is zoowel voc>r den verbouwer als voor den handelaar. De bemesting is niet zon der invloed; door s t a 1 m e s t-aanwending daalt het blauwe percentage blauwe knollen sterk en door bemesting met k a 1 i z eer sterk. Om goede uitkomsten te verkrijgen, is dikwijls, gelijk ge bleken is, een zi»er hooge kaligift noodig. t Gebruik van blauwe knollen als poters oefenen geen invloed uit op de nakomelingschaphet blauw gaat dus uiet met pootgoed over. Tijdens vervoer der aardappelen kon men bij de soort Bravo toename der blauwe knollen constatee- ren, en in sommige gevallen zelfs in beduidende mate bij de Eigenheimer w.as dat lang niet in die mate het geval. Door schudden en stooten zag men meermalen het „blauw" ontstaan, en vooral geschiedde 3it bij aard appelen gewonnen op kali-armen grond. De bewaring deed het percentage „blauw" niet stijgen, maar wel ver anderde het karakter der verkleuring. De be kende onderzoeker dr. J. Oortwijn Botjes en Ir. W. B. L. Verhoeven, die een onderzoek naar de oorzaak of oorzaken van het „blauw" rebben ingesteld, publicereden als hun con clusies onder meer: „Het „blauw" moet waar schijnlijk worden toegeschreven aan bescha diging der cellen door sterken druk, gevolgd door oxydatie van bepaalde stoffen. Slap ge worden aardappelen verdragen het schudden minder goed dan knollen, die nog geheel zijn opgezwollen. Blauwkleuring ketn ook optreden als gevolg van lichte vorst. Als middelen ter voorkoming van het „blauw" kan den aard- appelverbouwer word en aangeraden le. te zor gen voor een voldoende kalibumesting2e. de knollen bij het oogsten en verwerken zoo weinig mogelijk aan sterke schokken bloot te stellen. Dit laatste moet vooral vermeden worden, als de knollen in het voorjaar reeds eenigszins slap zijn geworden 3e. bij het bew aren te zorgen, dat zoo weinig mogelijk spruitverlies optreedt.. Hoofdzaak blijkt dus te zijn: eem flinke of be hoorlijke kalibemefiting. Kali gebrek is dikwijls aan het loof goed zichtbaar. Eigenheimers, die kaligebrek-verschijnselen toonden, gaven dan ook een zeer hoog percentage blauwe knollen. Wenken en mededeelingen. Met de bestrijding der iepenziekte heeft men tot dusver weinig of geen succes gehad. Eerst heette het, dat men in mangaan een goed genees middel zou hebben gevonden, maar dit is ten slotte op teleurstelling uitgeloopen. In de re sidentie nam men drieërlei preovenmet een preparaat van Walter Ilisch, met zout en met houtasch, maar men kan tusschen de behandelde en onbehandelde boomen geen verschil waar nemen. In dit jaar stierven in Den Haag, of zijn den dood nabij, een 350-tal boomen. Er is dan ook besloten geen iepen meer bij te planten, Nu de staltijd er weer is, herinneren we even het voigende rijm De Hollandsche koe Wordt nooit melk gevens moe, En juist daarom is zij er zoo gelukkig aan toe. Want de boer Geeft haar het lekkerste voer, En verzorgt haar met liefde en met oordeel. Al doet hij dit meest om zijn voordeel Want als een boer verstandig wil zijn, Dan geeft hij zijn koeien 't rantsoen niet te klein En zuiver berekenddaar komt het op aan Het schijnt, dat veel boeren dit nog niet verstaan Zijn U bekend 7 Past u de rijenteelt reeds toe op uw akkers en in uw hof; zijn u de voordeelen daarvan be kend mogen wij ze hier eens onder uw aan dacht brengen 7 1Rijenteelt geeft een groote besparing van zaaizaad, bij breedwerpig zaaien gaat altoos een deel van het zaad verloren, dat niet uitstoelen kan, te diep in den grond komt, enz. 2. Rijenteelt geeft een regelmatig gewas, omdat alle zaden vrijwel even diep in de aarde komen. 3. Men kan bij rijenteelt het land of de bedden beter schoon houden, zuiveren van on kruid. 4. Toepassing van rijenteelt geeft, door de geultjes, waarin de plantjes opkomen, eeni- ge beschutjting tegen vorst, het gewas zal dus niet zoo licht uitwinteren. 5. Daar het onkruid ook vocht uit den grond trekt, zal bij rijenteelt die in staat stelt het onkruid te bestrijden, meer vocht in den bodem blijven, wat op de lichte gronden, vooral voor onze graangewassen, niet van belang ontbloot is. 6. Licht is voor den plantengroei en de stevigheid der halmgewassen een factor van belang, en daar bij rijenteelt het licht veel beter kan toetreden, zal dan ook het legeren der gewassen niet zoo lich t voor komen. i B.r. SOMMELSDIJK. Mej. P. T. had het onge luk het deksel van een wascbmachine op haar hand te krijgen, waardoor haar hand zoodanig werd verwond, dat ze zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. In deze gemeente is tegen een ingezetene uit Melissant proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat de inlevering van rijksgoederen van de lichting 1912, voor deze gemeente zal plaats hebben Woensdag 21 December 1927, n.m. 2 uur, in de Bewaarschool te Middelharnis. De heer J. H. Dijkers, benoemd tot lid van den Gemeenteraad, heeft zijne benoeming aangenomen. Vorige week werden uit deze gemeente 163000 K.G. uien en paardepeen verscheept. L.l Maandag stonden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente 19 werklooze arbeiders ingeschreven. MIDDELHARNIS. Door de damesvereeni- ging „Dorcas" is evenals vorige jaren aan de arme gezinnen een geldelijke gift uitgedeeld, 't wel dankbaar aanvaard werd. Bij den correspondent der arbeidsbemi J- deling heben zich als werkloos doen inschrij ven 45 personen o.w. 33 arbeiders, zeevisschers 7, metselaars 2, oppermans 2, timmerman 1. DEN BOMMEL. Bij de arbeidsbemiddeling stonden de vorige "week 15 werklooze arbeiders ingeschreven. -~ Op het verzoek van C. Berkhof om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, hebben B. en W. gunstig beschikt. Door de gladheid reed de auto van v. N. achteruit den dijk af. Dat geen materieele schade werd aangericht en geen persoonlijke ongeluk ken voorkwamen, mag wel een wonder heeten. OOLTGENSPLAAT. Vergadering steenko- lenbond „Algemeen Belang", op Vrijdag 16 De cember in Hotel Hobbel. Aanwezig 85 leden. De Voorzitter, dhr. C. M. Breur, opent de vergadering, heet allen welkom en hoopt dat er aangename besprekingen zullen gehouden wor den zoo er grieven of misstanden zijn deze naar voren gebracht zullen worden, daar ieder daarvoor de gelegenheid zal verkrijgen. De secretaris, de heer C. de Vos, leest de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Een schrijven is ingekomen van het bestuurs lid A. de Vos Johz. Bestuursverkiezing. De heeren C. M. Breur en A. van Putten worden herkozen met 80 en 78 stemmen. Beiden danken voor liet m l.un ge stelde vertrouwen en verklaren de benoeming weder aan te nemen. Alvorens verder te gaan, dankt de Voorzitter de aftredende leden A. de Vos Jz. en G. Wiel aard, die steeds hun beste Krachten aan den bond gaven. De heer A. de Vos Wz. wil opheldering over het heengaan van A. de Vos Johz. en G. Wiel aard. De Voorzitter zegt, dat de heeren de Vos en Wielaard meenen niet erkend te zijn bij bestel lingen van steenkolen, bij kleine bestellingen ge beurde het wel eens, dat het alleen door den heer Voorzitter en Secretaris gebeurde door tijdsgebrek. Voor iedere kleinigheid kan men niet altijd vergaderen. De heer Ravenstein zegt, dat de heeren de Vos en Wielaard na deze verklaring zich be schikbaar stellen. Bij de thans plaats oehad hebbende stemming wordt de heer A. de Vos gekozen met 62 en 60 stemmen. Evenzoo de heer Wielaard. In de vacature C. J. Elvé, niet herkiesbaar als commissaris, de heer A. de Vos Wz. met 58 stemmen. De heeren J. C. Birkhoff, D. Kamp en P. van Putten worden door den Voorzitter dank be- bracht voor hun werkzaamheden als leden van het stembureau. Om de volgende jaarrekening na te zien wor den benoemd Van Ravenstein, J. Birkhoff en L. Hokke Lz. Bij de rondvraag stelt de heer Van Nimwe» gen voor ook turf beschikbaar te sttllen. Besloten wordt het volgende jaar de leden op gave te laten doen van de benoodigde turf. Een voorstel om het presentiegeld te verhoo- gen, wordt, nadat 't door den Voorzitter is ont raden, niet ondersteund, en blijft dus op 0.25 gehandhaafd. C. van Nimwegen wil dat de men schen van de kaai minder thuisbrengloon zullen betalen, dan zij die achter in het dorp wonen. Een brief naar Den Bommel kost evenvec, als naar Amsterdam, merkt de Voorzitter op. Voorts wordt opgemerkt, dat de handelaar B. Bree man de sloffen goedkooper levret dan de bond. Na uitvoerige toelichting door den Secr. wordt besloten het artikel sloffen cok zoo vroeg moge lijk te bestellen en zich in verbinding te stellen met andere coöp. vereenigingen op dit eiland, waardoor men grootere hoeveelheden tegelijk kan inkoopen. Het aanschaffen van een ruimere bergplaats wordt uitgesteld. Het lossen van de brandstof voor 1928 wordt binnenkort weer aanbesteed. De voorzitter dankt den leden voor de mede werking en beveelt de belangen van den bond den leden aan. OUDE TONGE. Hoewel de haven haast vol ijs zit, zijn de beide beurtschippers toen nog vertrokken. NIÉUWE TONGE. De heeren Gebr, de Lint hebben een perceel Bouwland bij Langendam gelegen onderhandsch verkocht aan den heer C. Holleman te Battenoord. De heer C. Luchtenburg had bij het hout hakken het ongeluk een stukje hout in zijn oog te krijgen. Geneeskundige hulp was noodzake lijk. De inschrijving van dienstplichtigen der lichting 1929 zal plaats hebben in de maand Januari a.s. Speciaal zal daartoe zitting worden gehouden ter gem.-secr. op Donderdag 5 Jan. v.m. 1012 uur. J.l. week werden van hier vervoerd 7000 balen uien. Door den heer C. Pape is ingevolge de Hinderwet vergunning gevraagd tot het drogen van visch en nat graan. Bezwaren kunnen ter gem.-secr. worden ingediend op Vrijdag 30 Dec. Vanwege de ijsclub De Vlakte is de z.g. Vlakte onder water gezet. Het is een flinke baan. Uit baldadigheid is bij den heer M. B. een ruit stukgeslagen. Van de daders geen spoor. DIRKSLAND. Zaterdag stonden bij de ar beidsbemiddeling alhier 3 werkzoekenden in geschreven. De laatste groote iepenboomen op de be graafplaats zullen worden gerooid, en door an dere boomen worden vervangen. Tot hoofd van het brandpiket, is in de vacature L. M. Brooshoofd benoemd de heer A. Knops J. G.z. De rijksontvanger van Middelharnis zal deze maand alhier geen zitting houden voor het innen der belastingen. De dienstplichtigen der lichting 1912 wor den er aan herinnerd, dat zij a.s. Vrijdagmorgen 9.30 uur in de raadzaal de aan hun verstrekte militaire goederen moeten inleveren. STELLENDAM. Dinsdag is door de ijsclub alhier de baan geopend. Door den burgemeester is een openbare vergadering van den Raad belegd tegen Don derdag 22 December a.s. des nam. 3 uur. - De heer M. Touw, die gedurende 40 jaar boekhouder is geweest van het leesgezelschap S. G. M. O., werd Vrijdag j.l. door de leden gehuldigd onder het aanbieden van een ge schenk. GOEDEREEDE. Maandagmiddag 2 u. werd de nieuwe ijsbaan geopend. Met het muziek gezelschap voorop ging het vroolijk en opge ruimd de gemeente uit naar de z.g.n. Doelen wei. Geomen aan den band, die den weg en de weide scheidde, sprak de heer H. Lodder Voor zitter van het Bestuur ongeveer het volgende Dames en Heeren Op dezen kouden Decemberdag heet ik u allen hartelijk welkom. Het is voor het bestuur der ijsclub „Vooruit" een waar genoegen op dezen dag de leden van de ijsclub toegang te kunnen verleenen op haar eigen ijsbaan. Het is de eerste maal dat we dit doen kunnen om dat we nooit een eigen baan hadden. Er bestond wel een vereeniging, maarzonder baan. We moesten op zoek en soms heel ver. Gelukkig is zulks nu niet meer noodig. Met veel geldelijke offers gesteund door de ingezetenen, zijn wij er in geslaagd een eigen baan te krijgen. En om deze baan te houden en goed te onderhouden hebben wij uw aller steun en medewerking noo dig. n.l. om lid of donateur te worden onzer vereeniging. Verder wilde ik u mededeelen dat de baan alleen toegankelijk is voor de leden en donateurs der vereen. Verder breng ik mijn hartelijken dank aan de muziekvereeniging daar deze zoo welwillend is geweest aan de opening der baan een feestelijk karakter te helpen geven. Met den welgemeenden wensch dat de ver eeniging tot in lengte van dagen moge groeien en bloeien, besloot de voorzitter deze openings rede. Onder een luid hoera werd de band, die de weg van de baan scheidde, door het 6-jarig zoontje van den voorzitter doorgeknipt. En zoo is de ijsbaan „Vooruit" voor alle leden opengesteld. Van den landbouwer B. T. lag een 1-jarige vaars 's morgens dood in den gtal. Vorige week werden plm. 500 balen uien vervoerd bevroren uien konden niet worden ontvangen. OUDDORP. Vanaf 14 Dec. kunnen door degenen, die er recht op meenen te hebben, de kostelooze rijwielmerken bij den Rijksontvanger aangevraagd worden. De plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis heeft besloten tot aanschaffing van een draaibare tent voor t.b.c.-lijders, die dag en nacht dienst kan doen. Een woonhuis van wijlen C. 't Mannetje, staande in het Oostersche bosch, is door Joh. 't Mannetje ingezet op 1050.—. f Nabij den Middeldijk wordt een stuk grond omgezet tot productief kleiland. Een aan tal arbeiders krijgen hiermee 2 maanden werk. -"J Van wege het drijfijs kunnen de visschers- schuiten niet uitgaan. SOMMELSDIJK. Donderdagavond a.s. des avonds 6,30 uur hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier op te treden de nieuw.beroepen leeraar, de Weleerw. heer Ds. H. H. van Ameide, van Hooge veen. De heer A. Breeman, voorheen lid van den kerkeraad der Ned. Herv. gem. alhier, heeft wederom als zoodanig zitting genomen. MIDDELHARNIS. In de Ned. Herv. kerk is gekozen tot ouderling Adr. Krijgsman en tot diaken E. Razen berg. STAD AAN T HARINGVLIET. In de Geref. Kerk zijn de volgende dubbeltallen gesteld voor Ouderling en Diaken. OuderlingA. v. Biert (aftr.) en M. W. KeijzerW. P. Jelier en J. Wagner Diaken W. v. Sprang (aftr.) en C. v. Biert Izn. DEN BOMMEL In de plaats van J. L. van Proogen is in de Ned. Herv. Kerk tot diaken gekozen P. J Bruggeman terwijl tot ouderlin, is herkozen dhr. H. Lokker. 8 OOLTGENSPLAAT. Alhier worden ernsti»» pogingen aangewend om binnenkort «n nieuwe Geref. kerk te stichteD. HERRINGEN. De heer J. van dn Wende herbenoemd tot diaken der Ned. Herv. kerk' heeft die benoeming aangenomen, terwijl dé heer J. A. Witvliet, gekozen tot ouderling wordt geacht zijn benoeming niet aan te nemen Woensdagavond D.V. hoopt ten 6 ure voor de Herv. Gem. op te treden de heer vjn Yperen. Aanstaande Woensdag, des avonds 8 ure zal er in de Consistoriekamer een ver> kiezing plaats hebben voor een ouderling |n de vacature B. de Gast (wegens bedanken) Namens den kerkeraad en kerkvoogdij wordt, met dank aan de gevers en geefsters bekend gemaakt, dat met nog enkele nagekomen giften, het bedrag der oogstcollecte is gestegn, tot f 440,-. MELISSANT.* Ds. J. Baarslag, predikant bij de Ned. Herv Gemeeente alhier, zal D.V 22 Januri a.s. afscheid nemen van zijn gemeente cm 29 Januari d.a.v. intrede te hoen te Lage Zwaluwe, na bevestigd te zijn door Ds. N van der Snoek te Kralingen STELLENDAM. Tot diaken der Ned. Herv, Kerk is met 18 van de 35 stemmen gekozen dhr. C. Hoek. GOEDEREEDE. Donderdag 22 December hoopt albier des avonds 6 uur op te treden de Heer Bouman van Stellendam. OUDDORP. Als Voorzitter van de comm. tot wering van Schoolverzuim is herkozen dhr. J. Westhoeve en als secretaris dhr. C, Tiggelmanmet deze twee zijn door den gemeenteraad herbenoemd de heeren P. v. d, Linde, G A. Poldermans, J. Tanis, P. Spuij» broek en A. v. d. Kemp. Zaterdagmorgen werd hier het bericht ontvangen dat Ds. J. E. Klomp van Oldebroek voor het beroep naar de Herv. Gem. beeft bedankt Tot tijd. onderw. aan de Chr. School is benoemd dhr. G. Schermers van Dordrecht, thans te Herkingen. LIJST 22 van de 49ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 20 f 84 156,42 Nieuwe Pekela (Beneden) 110,— Vlagtwedde325,— Zandtange bij Mussel (Gr 88,— Metslawier117,95 Wouterswoude (Fr.) (Kerkcoll.) 48,— Nieuwlande (Dr.)134,75 Valthermond I114,— Den Hulst a»d Dedemsvaart 58,— Lemelerveld110,— Ellecom32,— Ermelo (nagift)I,5j Zalt Bommel2390 Leersum (Utrecht)23,24 Overberg bij Veenendaal 14,37 Schalkwijk11,23 Wijk bij Duurstede96,32 Bergen (N.H.)41,65 Marken57,36 Watergraafsmeer296,76 's Gravenhage1714,69 Reeuwijk (Z-H.)119,70 Rotterdam (Tuindorp) (Kerkcoll.) 50,52 Meliskerke (Z,)40,82 Terneuzen141,82 Almkerk135,18 Helmond50$ Totaal van 525 Loc. com. f 88.103,51 De Locale Comité's Wouterswoude, Ellcecom, Leersum en BergeD, die op deze lijst voon komen, hebben in 1926 niet gecollecteerd, Jammer, dat er nog zóóvele Locale comité's zijn, die de collecte dit jaar achterwege laten. Daar zullen nu de rollen straks wel ver» wisseld worden en gaat «Volksonderwijs» collecteeren voor de openbare school.,Omdat de openbare school het geld zoo noodi beeft? Neen, maar omdat de heeren val «Volksonderwijs» van ons hebben afgezien, welk een propagandistische kracht er in de jaarlijksch collecte schuilt en van hoe groote beteekenis de band, ook de financieele band, met de ouders is. Moet nu straks het openbaar onderwijs (thans in de minderheid) het bij» zonderwiis weer overvleugelen Laten onze schoolbesturen en correspondenten wel toei zien 1 MR. J. TERPSTRA. Secretaris van de Unit »Een School met den Bijbel Vrijdag 9 en Zaterdag 10 December werd te Zuidland de eerste Pluimveetentoonstelling van de Vereeniging Zuidland en Omstreken, Afdeeling der V. P. Z H„ gehouden De heer M. C. van Buuren, Dierenarts, sprak een openingswoord, waarin hij alle aanwezigen namens het Bestuur hartelijk wel' kom heette. Hij wees op de vooreeuwscbe toestanden, welke men nog voor enkele jaren op vele boerderijen aantrof en vergeleek deK met thans, nu men op menige boerderij naai de nieuwste eiscuen des tijds ingerichte kip' penhokken aantreft. Alles wijst volgens sprei ker op verbetering, doch wij zijn er nog niet. Nog velen komen achteraan en vooral daarom ook is een tentoonstelling op dit gebied zo» nuttigzij dient nie't alleen als middel ter verbetering van den pluimveestapel, doch ook als uitbreiding der Vereeniging, die nooit tt sterk kan zijn. Gelukkig kan deze eerste tentoonstelling >ls alleszins geslaagd genoemd worden, niet alleen wegens het groote aantal inzendingen doen ook wegens het hooge gehalte dier zendingen, Met de beste wenschen voor de tentoon' stelling en de Vereeniging sloot spreker zijne rede. Verder werd nog het woord gevoerd «K» den beer Mr. L. Trouw, lid der Prov. Stater van Zuid Holland en voorts door den he« G. van An del, burgemeester van Zuidlanoi Oudenhoorn en Abbenbroek. De tentoonstelling mocht zich in een druk bezoek verheugen. De volgende prijzen werden toegekend1: Trio Witleghorns, J. C. Manintveld, Ouden hoorn Patrijsleghorn, dezelfde Zilver Duckwing legb,, I. Oostboe Geervliet i Barnevelders, L. Noordermeer, Zuidlan Red Island Reds., G.Zevenbergen,Oud hoorn k Columbia Wyandotte, A. Kranendo Geervliet T Hamburger Zilverlaken, E. van Zuidland

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2