ie en een 2e knecht Advertentiën. c. uan den boel-sint I in Kerk en School* V erkoopingen. Correspondentie. h. van den doel Het Wegenplan voor Flakkee. Plaatselijk Nieuws. Ondertrouwd F. A. PEN W. v. D. HAART Enschedé December 1927. Middelharnis Thuis 18 December n.m. 3—5 u. lil •il anderen wilden wel :en worden een zeker ïen, daarin hadden zij IZEN vindt dat de ient op te treden als ik omdat de bewoners n in de Overdorpstr n bijna niet begrijpen ar met hun primitieve Hij zou nogmaals met iting willen spreken, gt dat hier reeds veel ver de aansluiting van vele woorden Vuilge- dat er vele bewoners :mers zijn. il er nog eens met de vraagt naar het mj. lagd wordt. :egt dat het min.-ver- Beide partijen wilden ïdaar dat er van aan- ;rwacht er nnets van met de bewoners en :ren. 'OORZITTER wordt itemmen besloten een iten maken. De kosten T. wordt onveranderd [g voor 1928 van het ar de gemeenten Mid- tad aan 't Haringvliet fum gemeente Middel- Ged. Staten worden Ijzigingen aangebracht [tebegrooting voor '28. ;n, dat over 1926 aan te Dordrecht te veel 26.30 welk bedrag |in mindering zal wor- er gasfabriek over de 27, waaruit blijkt, dat ruim 2000.— de in de vorige ver- J Holleman ingediende Ig van de handwerk- lij afzonderlijke cursus pklokaal. Gelijkstelling I huur te bepalen per litie op 0.50. Je daarmede gelijk te llijkheden, uitoefening umgsche bodem toe belt mede, dat B. en |tel, het advies van 't agewonnen en het een Volgens het advies .one schooluren moe- Decteur van het L. O. plan goed te keuren er week les in de nut- gegeven, terwijl voor boor de gemeente zou waarbij nog de leer lijs benoodigd bere- Jrleden jaar is er al- voor meisjes die de Spoedig nam het inodst de cursus wor- aorzaak heirvan was Igeld dat toen 10 cent zeker geen bezwaar stelt zich de vraag dat de cursus verloo- hand aan de nuttige en niet pas dan wan- hebben doorloopen. |at de kosten volgens aofd der school wel inziens zou er wel I vinden zijn. Maakte jiar een leerplan goed I aangegeven, dat op |k handwerkonderwijs toch lang niet zeker Jecteur daar bezwaar lil met Holleman in |en. Hij heeft de zaak och een besluit werd vooral met het oog Lerkt op, dat het zijns Idig is, dat aan zoo n Tssen werkzaam zijn. prachtige oude boo» iindje verder gewan» bij een groot huis. er vroeger een Graaf had zooveel aan de zelf arm geworden »zie je die knoesten uitsteken? Dat zijn t die de Graaf heeft le armen Toen we we bij een grooten >t grasveld heenliep, n inliepen. In den i, eenden en ganzen, oot hok met wel 50 :1 andere vogels rond, sn enz. Verder zagen oemperken. Na een hok waarin 3 apen hadden daarom het wat ze graag lusten, gezicht. Er stonden de apen iets te eten tte Kees, en hij was de anderen durfden eid te komen. Toen twamen we bjj een lidden een heel klein ent mocht je in het je dan een grooten daar aangekleed bij aaf Hermirace voor- geld met het pondtje komen, vertelde ons af leefde in 1600 en vrouw was al hee de dochter trouwde lar stand. Daarove dat hij zijn dochte^ en haar zei dat z id mocht komen. N* af berouw, en wilde Maar nu wilde de rerd hier zóó Jre" g arsleven ging l«den' en en het huisje P zaara in wonen. uwde bediende, n verzag. T°.en wa op het eilandje. Na ie hem opgravej, :n gehad gehad pen onderwijzeres en twee helpster zouden be langrijk minder kosten. Spr. wijst er op hoe het roeger gebeurd is en concludeert, dat meisjes, 1 vroeger van school kwamen, heel wat beter je naald konden omgaan dan tegenwoordig. De VOORZITTER wil vroeger uitsluiten. Als je hoort wat vroeger gebeurde, dan moest je schouders wel eens ophalen, thans mag echter niet meer dan 2 uur per week handwerk onderwijs onder de gewone schooluren worden aegeven. De heer HOLLEMAN zegt daarom dan een afzonderlijke cursus te willen oprichten. De heer VISBEEN zegt, dat het als „bij zaak", doch door hem als „hoofdzaak" wordt beschouwd. Hij heeft wel eens oud spreekwoord gehoord voor jongens, dat zegt „als je een meisje zoekt, zoekt er dan een, die gaatjes in haar vingers heeft", dat wil dus zeggen, dat je er een moet zoeken, die goed kan naaien enz. Daarna komt het 3e voorstel van den heer Holleman in behandeling. De heer HOLLEMAN zegt, dat hem bij het lezen der notulen is gebleken, dat hij omtrent de wijziging der politieverordening niet duide lijk of onvolledig schijnt geweest te zijn. Spr. had niet begrepen, dat men van hem een uit gewerkte verordening wenschte. Zijns inziens behoort zoo iets niet bij een raadslid thuis, doch bij burgemeester en secretaris. De VOORZITTER wijst er op, dat de uit voering van dergelijke besluiten behooren bij g en W., doch dat de voorsteller zelf met een uitgewerkte wijziging der verordening zou voor den dag komen. Wie kan beter dan de voor steller zelf zijn voorstel uitwerken. Hij wil daarom wachten tot de volgende vergadering. De heer HOLLEMAN heeft echter geen be zwaar het voorstel in de volgende vergadering te behandelen. Wethouder PRINCE heeft wel bezwaar het voorstel aan te houden. Hij dacht in de vorige vergadering, dat Holleman op hol was. Wan neer hij artikel 180 der gemeentewet goed had gelezen, zou hij bemerkt hebben, dat de Raad onbevoegd is, om dergelijke zaken, die tot de compentitie van den burgemeester als hoofd der politie behooren, te regelen. De VOORZITTER zegt, dat art. 180 der gemeentewet daarop niet slaat en leest art. 188 der gemeentewet, luidende „De politie over de schouwburgen, herbergen, tapperijen en alle voor het publiek openstaande gebouwen en samenkomsten, openbare vermake lijkheden en openlijke huizen van ontucht, be hoort aan den Burgemeester. Hij waakt tegen het doen van met de openbare orde of zedelijk heid strijdige vertooningen". Z. i. bezit de raad wel degelijk bevoegdheid om een door den heer Holleman beoogde wijzi ging in de verordening op te nemen. De heer HOLLEMAN zegt den burgemeester in deze niet aan banden te willen leggen. Z. i. kan zoo n verordening voor den burgemeester nog een ruggesteun geven, wetende dat hij den Raad achter zich heeft. De heer NELISSE merkt op, dat het tegen woordig in Nieuwe Tonge erg druk is met al édie publieke vermakelijkheden. Een poosje ge- .eden kwamen er zelfs een paar jongelui bij spreker met het verzoek of hij teekenen wilde voor een te houden bioscoop. Natuurlijk wei gerde spreker dat. Hij is altijd bereid op lijsten te teekenen, ten minste als hij er van overtuigd is, dat het noodig en nuttig is. Dan schijnt er na de uitvoeringen nog al eens wat voor te vallen. Spr. woont even buiten het dorp en hoort er daar natuurlijk niets van, maar toch heeft hij er al eens over hooren klagen. Z. i. zou er een grens aangegeven moeten worden, b.v. tot 10 uur, dat is laat genoeg. De heer NIEUWENHUIJZEN deelt mede, dat z. i. niet alle bioscoopvoorstellingen over een kam geschoren moeten worden. Er zijn b.v. bioscoopvoorstellingen, die een zeer leerzaam en nuttig zijn. Naar zulke zou spr. de jongelui nog op willen wekken. Dat vele bioscoopvoor stellingen minder leerzaam en niet goed zijn, zou spreker niet gaarne ontkennen. Bijv. „De Eeuwige Stilte", de Zuidpooltocht van Schack- leton en de Bijz. Vrijw. Landstormfilm, zijn z. i. leerzame en nuttige voorstellingen Wat betreft de mededeelingen van den heer Nelisse omtrent het rumoer op straat na de uitvoeringen joierkt spr. op, dat hij daar nog nimmer iets van ^.ehoord heett. Trouwens als zooiets zich mocht voordoen, dan zou de politie er wel spoedig bij zijn om een proces-verbaal op te maken. Het sluitingsuur voor een gepaste uitvoering op 10 uur te stellen, is natuurlijk niet mogelijk. De heer HOLLEMAN doet het genoegen, dat ook de heer Nelisse zich een weinig in zijn richting begeeft. Spr. is tegen bioscoopvoorstel lingen en ziet er bovendien het nut niet van in. Over de bioscoopvoorstellingen heeft hij het echter niet, omdat het hoold der plaatselijke politie daarover de baas is. Als men echter hoort, wat na het late sluitingsuur nog ge beurd, dan wordt het tijd, dat het sluitingsuur voor de uitvoeringen b.v. op 12 uur wordt ge steld. Spr. heeft echter het oog op de circussen en zou alle circussen van buiten hier willen weigeren. Wethouder PRINCE zegt dat wanneer de Burgemeester afwezig is, hij als waarnemend- burgemeester optreedt. Hij geeft de vergunning tot een zeker uur en wanneer alles ordelijk ge schiedt, mogen ze er dan nog wel een uurtje hij nemen. Hij behoudt zich echter altijd het recht voor, wanneer blijkt, dat het er onredelijk naar toe gaat, ten allen tijde de zaal te doen ontruimen. Spr. is helaas dikwijls des nachts Present, doch nimmer heeft hij iets rumoerigs gehoord. Le heer HOLLEMAN het gaat er toch al tijd niet even netjes toe. De heer PRINCE dat gebeurt in het gewone leven ook niet. De heer NELISSE zegt dat de heer Nieuwen- nuijzen hem niet goed schijnt begrepen te heb ben. Ook spr. wil niet alle bioscoopvoorstellin gen verbieden. De VOORZITTER zou gaarne een omlijnd voorstel hebben. Na nog vele discussiën wordt ovvergegaan Jot behandeling van het 2e voorstel van den heer Holleman. De VOORZITTER zegt, dat verschillende ^reenigingen gebruik van het gymnastieklo- ,a. maken en er zijn natuurlijk verschillende cangen bij betrokken. Vroeger was men blij, a we een lokaal hadden en aan zang- en ^oziekvereeniging beschikbaar konden stellen, ^jongelui zijn van straat en beoefenen de heer HOLLEMAN acht u zang en mu il een algemeen belang I e VOORZITTERhoe denkt de Raad aaar over ziek6 rHOLLEMAN zegt, dat zang van de vermakelijkheden zijn. Toch niet alle leden st voreenigingen worden daardoor van de iaad ^houden. Vele meisjes toch worden I en d °°r Van ^U'P aan moeder onttrokken nsn 6 i.on9ens zouden toch nuttige lessen kun- volgen De vergadering van de kiesver- zijn volgens spr. een algemeen belang, '%mmSje v'anneer geen partijbelang op den I .;iilfond staat. Z. i. is het voorstel niet on- 'leer NELISSE zegt een voorstander te zijn van zang en muziek, mits alles ordelijk ge schiedt. De VOORZITTER zegt, dat de vereenigin- gen 10.per jaar betalen. De heer PRINCE wil niet meehelpen de ver- eenigingen af te breken. De meesten hebben met de financiën te kampen. De heer VISBEEN vindt, dat men de ver- eenigingen dan even goed kan verbieden ge bruik van het loaal te maken. Hij betreurt het echter, dat naast het gymnastieklokaal zoo vaak nog de openbare school wordt gebruikt. De VOORZITTER zegt, dat allen in bijzon dere gevallen van de openbare school gebruik mag worden gemaakt. Laatst bij het v'ertoonen van de Landstormfilm is zulks geschiedt. De heer VISBEEN ziet niet het nut van de Landstormfilm in, waarover de heer Nieuwen- huijzen het zgo juist had. Het voorstel van den heer Holleman wordt daarna verworpen met 6 tegen 1 stem. Voor de voorsteller. De heer VAN VLIET vraagt hoe het staat met de verbetering der verlichting op de Zuid- dijk. De VOORZITTER zal hierover met den gasdirecteur spreken. De heeren VAN NIEUWENHUIZEN en HOLLEMAN zouden gaarne enkele lantaarns als doorbranders willen inrichten. Ook daarover zal de Voorzitter met den directeur spreken. De heeren VISBEEN en NIEUWENHUIJ ZEN klagen over de treurige verlichting te Battenoord. Besloten wordt er een tweede lan taarn bij te plaatsen. Dan komt aan de orde het voorstel, waarover in een vorigt vergadering staakten, om aan den heer M. M. Sneep een billijke vergoeding toe te kennen voor het in orde maken der afwatering van zijn tuin, ontstaan door het maken der straten. De VOORZITTER wil een bijdrage geven van 25. De heer NIEUWENHUIJZEN vraagt of de gemeente wettelijk verplicht is te betalen. De heer PRINCE vindt het geld geen be zwaar. Aan het erf is echter niets gedaan en dat de grond op het terrein van Sneep zakt, daarmede hebben we ons niet te bemoeien. Hij is er daarom tegen vergoeding te geven. De heer NIEUWENHUIJZEN zegt, dat het publiek belang eischte, dat de straat verhoogd werd. De VOOORZITTER merkt op, dat de straat de oorzaak is, dat de afwatering belemmerd wordt. De heer NIEUWENHUIJZEN, dat de straat voor afwatering zoo gelegd moest worden. Hij is bang een precedent te scheppen voor de toekomst. De VOORZITTER merkt nogmaals op, dat de gemeente de oorzaak is, dat de grond van Sneep niet kan afwateren. De heer NELISSE vraagt of de straat wer kelijk verhoogd is. Wethouder VAN DER KROON zegt dat goed afwatert, J4 niet. De heer NELISSE zo gaarne het advies van een deskundige inwinnen. De heer HOLLEMAN meent, dat de gemeen te wettelijke en zedelijke verplichtingen heeft na te komen, doch zedelijk verplicht fe een bijdrage te verleenen. De VOORZITTER adviseert de bijdrage toe te staan. De heer NIEUWENHUIJZEN die omtrent deze kwestie een rechtskundig advies heeft in gewonnen, leest uit dat advies het volgende voor „Door noodzakelijke verhooging van een openbare weg is een aangrenzend erf lager ko men te liggen. En nu vraagt u of de gemeente verplicht is, behalve door verhooging van dit particulier terrein, ook nog zorg te dragen heeft voor verplaatsing van het hek, dat het terrein van d enopenbaren weg scheidt, ten einde af watering op den openbaren weg als tot dusver mogelijk te maken. De gemeente is daartoe volgens ons positief recht o.i. niet verplicht. Art. 673 van het Burg. Wetboek verplicht wel is waar de erven, die lager gelegen zijn, ten behoeve van degenen, die hooger gelegen zijn, het water te ontvangen, hetwelk daarvan natuurlijk afloopt zonder dat zulks door 's menschen toedoen bevorderd wordt en hêt verbiedt den eigenaar van het lager gele gen erf een rijk of dam op te werken, waardoor deze afwatering belet wordt doch (afge scheiden nog van de vraag, of hier wel inder daad van het opwerpen van een dijk of dam sprake is gëweest, welke vraag wij ontkennend zouden beantwoorden, afgescheiden ook van de vraag of op deze bepaling nog wel een be roep mag worden gedaan ten behoeve van een erf, dat gelijk het onderhavige verzakt en dus in abnormalen toestand is) mag deze be paling, naar men in 't algemeen aanneemt, niet worden tegengeworpen, wanneer de Overheid zulks in publiek belang van een taak ten op zichte van haar publiek domein kwijt. En bij het ophoogen van den bedoelden weg trad der Overheid op ter behartiging van een publiek belang. Aangenomen echter, dat de bedoelde eigenaar een recht (b.v. een servituut) tot watering op den publieken weg heeft, dan volgt hieruit nog niet, een juridische verplichting van de gemeente om de schade te dragen, die de eigenaar door verhooging van den weg zou leiden. De ge meente heeft zich door het verhoogen van den bedoelden weg gekweten van een publieke plicht Heeft ze zich daarbij niet schuldig gemaakt aan het schenden van eenig voorschrift, door Rijk of provincie gesteld - en uit die brief blijkt dat dit het geval is dan is zij in geenerlei opzicht aansprakelijk voor de geheele of ge deeltelijke vernietiging van het bedoelde recht, als gevolg van die werkzaamheid. Wel is waar bepaalt art. 153 der Grondwet, dat in een derge lijk geval schadeloosstelling moet worden uit gekeerd. Doch deze bepaling blijft buiten toe passing, zoolang de wettelijke regeling omtrent de gevallen, waarin schadeloosstelling wordt toegekend, niet in werking is getreden. En die wettelijke regeling ontbreekt nog immer. Trouwens, als was hier inderdaad sprake van een recht van den bedoelden eigenaar en al ware art. 153 der Grondwet reeds van toe passing, dan zouden wij toch elke juridische aansprakelijkheid der gemeente betwisten, ver mits het bedoelde erf verzakt is. Bijgevolg moet de schuldoorzaak van de onmogelijkheid om het bedoelde recht uit te oefenen niet gezocht wor den in de verhooging van de straat (welke ver hooging noodzakelijk was) doch in nalatigheid van den eigenaar om zijn terrein in orde te brengen en te houden. Wij zien dan ook geen juridische verplichting van de gemeente, om schadeloosstelling toe te kennen. Of de gemeente zal zorg dragen voor de afwatering (b.v. door aanleg van een rio- leering) is een kwestie van politiek beleid. Gaat de gemeente daartoe over dan plukt daarvan ook de bedoelde eigenaar de vruchten. Doch daarbij zij dan toch nog opgemerkt, dat gemeente be voegd blijft om door een middel van een z.g. rioolbelasting de kosten daarvan op den be langhebbenden eigenaar te verhalen. Wij zouden hier ook niet willen spreken van een zedelijke verplichting van de gemeente om aan den bedoelden eigenaar een tegemoet koming toe te kennen. Neemt de Raad echter aan, dat op de gemeente inderdaad zekere moreele verplichting t. o. den bedoelden eige naar rust, dan volgt hieruit nog niet, dat de gemeente alle kosten, die de eigenaar ten ge volge van de wegverhooging maken moet, op zich behoort te nemen. Men mag toch aannemen, dat een dergelijke verhooging een wegverbete- ring is, waarvan de aangrenzende eigenaren het meest profiteeren. Het is daarom volstrekt niet onbillijk, dat deze eigenaren zich eenige opofferingen voor deze wegverbetering moeten getroosten. En dit klemt nog te meer indien in uwe gemeente geen straatbelasting geheven wordt. Het dunkt ons daarem, dat de gemeente door het kostelooze verstrekken van grond voor verhooging van het particulier terrein reeds ver genoeg is gegaan." De heer HOLLEMAN merkt op dat het ad vies goed kan zijn. ware de adviseur goed in gelicht. Nadat nog verschillende raadsleden hierover het woord hebben gevoerd, wordt met 6 tegen 1 stem (voor de heer Holleman) besloten aan den heer Sneep geen bijdrage toe te kennen. Daarna sluiting van deze langdurige verga dering. In aansluiting op onze mededeel! ng ter» zake het wegenplan op Flakkee in ons Blad van 3 December j.l. deelt de wegen» commissie ons mede, dat de in dat artikel genoemde besluiten zijn AANGENOMEN door ALLE POLDERS van Flakkee die bij dien weg betrokken zijn. Vijt van de elf gemeentebestursn heb» ben ook reeds de voor hunne gemeente te nemen besluiten aangenomen. De overige gemeenten vergaderen he- den en de volgende week. SOMMFLSDIJK. In de plaats van den heer A. Knape, die zijne benoeming als ge» meenteraadslid niet heeft aanvaard, is be» noemd verklaard de heer J. H. Dijkers. Op de 1.1. Woensdag gehouden week» markt werden 5 biggen en eenig pluimvee aangevoerd. Van den landbouwer A. v. A. stierf een rund. Het beest is onder politietoezicht be» graven. Tegen een tweetal personen uit Stellen» dam is op het Haringvliet onder deze ge» meente procesverbaal opgemaakt wegens oveT» treding van de visscherijwet. De heer L. Troost Jzn., alhier, is als hulpbesteller der posterijen bij het kantoor Middelharnis aangesteld. Memento mori. Hedenmorgen (Vrijdag) kwam de 83<jarige F. Kievit uit zijn bed. Na» dat hij nog een kleine bezigheid had verricht zakte hij in elkaar en stierf. De prijs der landbouwproducten is in deze gemeente weer stijgende. De aardappelen worden verkocht voor f 5 en de uien even» eens voor f 5 per H.L. MIDDELHARNIS. Donderdagavond had de uitdeeling van gemaakte kleedingstukken door de Jongedochtersvereeniging «Bidt en Werkt* plaats, welke door alle bedeelden in dank werden aanvaard. Dat deze vereeniging weder op den geldelijken steun der burgerij moge rekenen, opdat zij haar werk der barm» hartigheid weder opgewekt moge beginnen. Door den kolenbond «Ons Belang* is tot bestuurslid herkozen de heer J. v. d. Slik en gekozen in de plaats van den heer W Jongejan (vertrokken) de heer A. Koesse en tot boekhouder is met algemeene stemmen herkozen de heer J. L. Vink. De slagersknecht J. Hoolboom reed met zijn auto buiten de gemeente over den dijk. Hij had 't ongeluk met het uitwijken zoo kort aan den rand van den kijk te rijden dat zijn auto kantelde en naar beneden tuimelde. De auto werd aanzienlijk beschadigd, doch de chauffeur bekwam geen letsel, zoodat dit incident zonder ongelukken te veroorzaken afliep. De beurtschipper M. Zoon, bezig zijnde eenig werk te verrichten aan boord van zijn motor, had 't ongeluk te vallen, waardoor hij zijn been zoo ernstig kwetste dat medische hulp noodzakelijk was. Door de vele zieke kinderen (hoofdza» kelijk bof) wordt de bewaarschool slechts door de helft van het gewone aantal kinderen bezocht. OUDE TONGE. Onze vroegere dorps» genoot D. van Noord slaagde dezer dagen voor een acte M. O. in de Staatsinrichting. Het zoontje van L. O. kwam zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. NIEUWE TONGE. De prijs van de uien bedraagt hier f 4,75 per H.L. De handel is nogal levendig In de naamlooze straat zullen weder een tweetal arbeiderswoningen worden geplaatst. DEN BOMMEL. Op den 13 December 1927 werd in de O. L School alhier de Leger» en Vlootfilm vertoond, voor den Bijz. Viijw. Landstorm en belangstellenden. Tegenwoordig was den heer v. d. Nieuwen» huizen, Commandant van het Verband Mon» den der Maas. De Voorzitter der plaatselijke Commissie, de heer Brinkman, was wegens ongesteldheid verhinderd. Voor den aanvang der vertooning opende de Commandant deze bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom, in de eerste plaats voor de zoo talrijk opgekomen bezoekers, wat hem zeer verheugde en bracht dank aan den heer Burgemeester voor zijne groote bereid» willigheid, zijn groote belangstelling en krach» t gen steun aan de B. V. L. en sprak zijn leedwezen uit, dat deze nu juist door onee» steldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn. Daarop bracht bij dank aan den Weth. Mast voor zijne tegenwoordigheid en belangstelling en steun, en bracht tevens dank aan den pl. leider. Geluk voor de wijze waarop hij de belangstelling had gewekt en de goede orde welke was betracht en het middel tot belang» stelling en jsteun aan de Bijz. Vrijw. Landst. Daarop ontvouwde de Commandant het doel van de B. V. L. benevens de plannen van de Afd. en hun wenschen, waarbij bleek, dat zij als een man bezield waren, om deel te nemen aan den Landdag in Den Haag en dat zij tot hun besten wensch hadden gesteld het bezit van een Vaandel, dat zij als eene banier wenscht te bezitten als het symbool, van kameraadschap, eensgezindheid en saam» hartigheid. Daarop werden dames verzocht zich op te geven om voor een Vaandeel in de gemeente te collecteeren. Ten ongeveer 7 ure begon de film te draaien en kwamen verschillende prenten zichtbaar, o.a. huldebetooging aan H. M. de Koningin 1918. Verder kwamen er films van diverse handelaren, o.a. Ouddorp, Zierikzee, Oranje» feesten en ook de Landdag in Oud»Beijerland, en toen men daar in het défilé een eigen Afdeeling zag voorbijtrekken, ging er een storm van hoera op dat hartelijk weerklank vond in de harten van die aldaar geweest waren. Ook zag men nog een oefening van den Motordienst en Mariniers en nog talrijke interessante kijkjes uit het leven onzer soldaten die met groote belangstelling gevolgd werden. Gedurende de korte pauze kon men consumptie ter plaatse bekomen. Tot slot werd door allen staande het Wil» helmus gezongen, en gingen allen wel voldaan huiswaarts, in de hoop dat onze afd. door belangstelling en steun in staat gesteld worde nog dikwijks een Leger en Vlootfilm te doen vertoonen. De pl. leider bracht dank aan die vrijw. welke hem zoo flink ter zijde stonden, om dezen avond zoo goed te doen slagen. DIRKSLAND. Vanuit deze gemeente werden verscheept 2800 H L. aardappelen, 1800 balen uien en 2500 balen peen. Tegen a.s. Maandag des v.m. 10 uur is een openbare raadsvergadering belegd. Tegen een ingezetene alhier is proces» verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Naar wij vernemen ligt het in de be» doeling om voor de Geref. Gem. alhier een noodkerk te bouwen. Gevond-n voorwerpeneen kinderschoen en enkele sleutels, inlichtingen ter secretarie. Door de Chr. Meisjesvereen. «Dient den Heere* zijn in het afgeloopen jaar 110 kleedingstukken vervaardigd, welke aan de armen werden uitgereikt. Aan hen die de vereeniging steunden hartelijk dank. De Ver. hoopt haar werk weder voort te zetten. HERRINGEN. Door de gladheid kwam de bijoa 70<jarige C. van Rumpt zoodanig te vallen dat hij bloedend verwond werd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Voor de uien besteedt men thans f 5,— per H.L. met veel vraag. MELISSANT. Door het Gemeentebestuur is aan dhr, C. Koppenaal vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Dorpsweg. Donderdag had het zoontje van Joh. N. het ongeluk in de sloot te rijden. Met een nat pak kon hij huiswaarts. STELLENDAM, Bij den gemeenteveld» wachter alhier is gedeponeerd als gevonden voorwerp een autonummerplaat waarop voor» komt H. 36404. GOEDEREEDE. In de maand Januari 1928 zal er voor de jongelingen die in 1909 geboren zijn, gelegenheid zijn zich te laten inschrijven voor de Nat. Militie. In de maand Nov, hebben er geen ge» boorten plaats gehad. Voor aardappelen is heden geen vraag, daarentegen is de handel in juin vlug. Er wordt f 5,— per 60 Kilo besteed. OUDDORP. In den zomer van dit jaar is door deskundigen een voorloopig onder» zoek ingesteld naar ziekten die hier in bodem en gewassen voorkomen. Het resultaat van dit onderzoek en nadere mededeelingen er over zullen op as. Dinsdagavond te half zeven bekend gemaakt worden in de oude school door Ingenieur Verhoeven. De Naaikrans «Bidt en werkt«, uitgaande van de Doopsgezinde Gemeente alhier, heeft in het afgeloopen jaar ter uitdeeling onder de armen der geheele gemeente, vervaardigd 12 lakene, 12 kussensloopen, 12 theedoeken, 6 wollen onderrokken, 3 wollen onderjurkjes, 3 wollen manshemden, 6 vrouwenbroeken, 6 kinderbroeken, 6 vrouwenhemden, 6 kinder» hemdjes, 6 flanelletjes, 4 borstrokken, 6 schortjes en 10 paar kousen, tezamen 98 stuks. Het is eeu mooi getal, dat duidelijk vermeldt den vlijtigen arbeid der liefde, door de leden van genoemde Vereeniging in be» oefening gebracht. f Ten nadeele van Fl. zijn kippen gestolen door ocbekende(n). f Voor de uien besteedt men f 5,— per 60 kilo en aardappelen f 4,60—f 5,— per 70 kilo. Cichoreiwortelen gedroogd f 18,— per 100 kilo. De prijs is sterk gestabiliseerd in navolging met het buitenland. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 18 Dec. 1927. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 'sav. 6 uur Ds, Folhuijs van Stad. (Coll.) Middelharnis, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. den Oudsten. Den Bommel, v.m. Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v m. 9,30 leesdienst. en 's av. 6 uur Ds. Baarslag van Melissant. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. Baarslag. Herkingcn, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. v. Ypcren. Dirksland, n.m. 2 uur Ds. den Oudsten en 'aav. 6 uur dhr. Bouman. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag, n.m. geen dienst. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. v. d. Zee van Den Bommel. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en n.m, 6 uur Ds. de Lange, Melissant, vm, en n.m. Ds. van Velzen. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 uur Ds. de Blois in het koor der Herv. Kerk. Herkingen. v.m. 9, n.m. 2 uur leesdienst en 'sav. 6 uur Ds. de Blois van Dirksland. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. Ds. Schoppenhauer. SOMMELSDIJK. BH de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen de WelEerw. Heer Ds. H. H. van Ameide van Hoogeveen. De catechisattes van de Ger. Gemeente zijn deze week onder leiding van den Wel» Eerw. Heer Ds. de Blois uit Dirksland, weer begonnen. MIDDELHARNIS.* Donderdagavond werd in deze gemeente een Ned. Herv. Meisjesver» eeniging op Geref. grondslag opgericht, gen. naar de moeder van Augustinus «Monica*. Veertien leden traden toe. Het bestuur werd gekozen als volgtL. C. Doornbos, presi» denteA. T. Doornbos secretaresse A. Vroeg» indeweij penningmeesteresA. Vis bibliothe» cares en A. Krijtenberg alg secunda. Ook meisjes uit Sommelsdijk kunnen van deze vereeniging ltd zijn en worden dan ook ver» wacht. Donderdagavond had de stemming plaats in de Geref. Kerk voor twee ouderlingen en een diaken. De uitslag is als volgt: gekozen als ouderlingen P. H. Mans (aftr.) met 54 stemmen, J. de Bakker (aftr.) 44 stemmen de heer Jonker verkreeg 26 stemmen en A v. d. Tol 9 stemmen. Als diaken is gekozen M. Driesse (aftr.) 56 stemmen, A. Nieuwland verkreeg 14 stemmen. De heeren H. v. d. Wende en S. Ver» hage, respectievelijk gekozen als ouderlingen diaken in de Ned. Herv. Kerk, hebben bei» den voor die benoeming bedankt. DEN BOMMEL. De heer J. van Prooijen heeft zich niet meer herkiesbaar gesteld als diaken in de Ned. Herv. Kerk. MELISSANT. A.s. Dinsdagavond 6 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier Ds. Westerhuis van Hellevoeijsluis een winterlezing te houden. HERKINGEN. Zaterdag 17 Dec. hoopt de boekhouder der Ned. Herv. Kerk zitting te houden in de consistoriekamer tot ontvangst van tuinhuur, erfpacht en zitplaatsengelden, des avonds van 6 tot 7.30 uur. GOEDEREEDE. De Kerstfeestviering voor de Zondagsschoolkinderen zal D.V. plaats heb ben op 2e Kerstdag, nam. 6 uur in de Kerk. OUDDORP De oogstcollecte in de Geref. Kerk heeft ruim 300 gulden opgebracht. Daartoe in staat gesteld door de vele en goede giften uit Goedereede, den Oostdijk en op ons dorp, hopen de 80 leerlingen der Zon» dagsschool «Oostdijk* hun Kerstfeest te vieren in de beide lokalen van de Openb. School, in die buurtschap op Vrijdag 23 Dec. Aan begunstigers enz. zullen bijtijds uitnoodigingen ter bijwoning worden uitgereikt. Op Vrijdagen 23 en 30 December 1927 m. elf uur te Hekelingen in het koffiehuis an Hordijk bij veiling en afslag, publieke erkooping van Een huis, waarin twee woningen, en erf, in het dorp aldaar, groot 0,1 Are 54 centiaren, behoorende tot de nalatenschap van den Heer P. den Ouden. Gedeeltelijk verhuurd tot 1 Mei 1928. Betaling kooppenningen 15 Februari 1928. Inlichtingen bij den Heer A. Touw te Nieuw Helvoet en ondergeteekende te Zuidland. Notaris C. LOEFF. Een lid der Hervormde Kerk te Sommelsdijk. De grieven welke U hebt tegen Uw kerke» raad behooren niet in ons blad thuis. Alle dingen moeten met orde geschieden en wanneer U denkt reden tot klagen te hebben, moet gij handelen volgens de gedragslijn welke de Heiland ons heeft voorgeschreven in Matth. 18 verzen 15, 16 en 17. Red.] In plaats Tan kaarten. EN Huwelijksvoltrekking 28 December 29514 1927. Aanstaande Zaterdag 24 Dec, hopen onze geliefde Ouders en hunne 25»jarige Echtvereenl» ging te gedenken. 29519 Hunne dankbare kinderen en kleinkind Dirksland, December 1927. Receptie 26 December. r TCCTXSC ■LJSCLXXLTCCLC Het is ons een dankbaar voorrecht om met onze geliefde ouders M. VAN OOSTENBRUGGE en L. VAN OOSTENBRUGGE. Vreeswijk D.V. op 22 December a.s. den dag te herdenken waarop zij voor 40 jaar door den band des huwelijks werden ver bonden. 29518 Hunne dankbare kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Ooltgensplaat, December 1927. GEVRAAGD 1 MAART a.s. een één woning disponibel. A. J. VAN VUGT Bz., Nieuwe Tonge. 15592 -I [K' Mi '.'llt- i ;,r V M i; m IJ w it!.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 5