Kerk en School, Voor de Jeugd. Verkoopingen. Marktberichten. Pauze, tractatie en zingen Bondslied. De laatste inleider, vr. J. van Putten, be handelde Kerkgeschiedenis, „De Hervorming". Ook hierop volgde een aangename bespreking. Vervolgens werd door mej. W. Buth namens de Meisjesvereeniging alhier de groeten over gebracht, alsmede door een bestuurslid door de fongelingsvereeniging van Den Bommel. Na een slotwoord en het zingen van Psalm 103 9, sl°°t Ds. de Lange met dankgebed. OUDE TONGE. Van de Wed. W. Hartman is een koe gestorven en afgekeurd en in den grond gestopt. Aan C. A. Lambert is vergunning verleend om een motor te mogen plaatsen in een perceel aan den Molendijk alhier. Alhier is op het oogenblik veel vraag naar uiende prijs is 4.75 tot ƒ5.— per 60 K.G. Door de vorst is er weinig handel. NIEUWE TONGE. Te Battenoord werden Hit naiaar 5300.000 K. G. suikerbieten ver voerd en per tram 4500.0000 K.G, jj. week werden van hier vervoerd 1000 balen uien en 400 balen peen. Het jaarlijksche straatschuren zal moeten plaats hebben op Vrijdag 16 December a.s. Uitslag voor deze gemeente van de te Sommelsdijk gehouden Postduivententoonstelling C. A. Holleman 3 eerste prijzen, 1 derde prijs en 2 eervolle vermeldingenD. Buitenhuis 1 eerste prijs, 1 zeer eervolle vermeldingen en 1 eervolle vremeldingC. van Gelder 1 eer volle vermelding. D1RKSLAND. J.l. Vrijdagavond trad voor het comité van winterlezingen alhier op docent Van der Schuit uit Apeldoorn met het onder werp „Een blik in den Hemel". De volgende spreker voor het comité zal zijn burgemeester Bergmeyre van Almkerk met een lezing met lichtbeelden over Indië. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de veldvruchten als volgtuien 4.75, aardappelen 5.en peen 1.30 per H.L. tarwe met schot 10.— tot 11.50 en erwten tot 31.— per 100 K.G. Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 2 werkloozen ingeschreven. MELISSANT. In deze gemeente is reeds tegen velschillende personen proces-verbaal op gemaakt wegens niet in achtneming der bepa lingen vervat in de nieuwe Motor- en Rijwiel- wet. In deze gemeente heerscht onder de paar den een ziekte. Van één landbouwer zijn in enkele dagen tijd, niet minder dan 5 paarden gestorven, wat zeer zeker een groote schade post is. Naar we vernemen hoopt onze dorpsge noot, de heer M. van der Spaan, op 20 De cember a.s. naar Amerika te vertrekken, ter verbetering van zijn positie. HERRINGEN. Van den landbouwer v. d. Velde stierf dezer dagen weer een best werk paard. Dat is in enkele weken reeds 4 stuks. Voor de betrokkene een schadepost. Bij de gehouden schietwedstrijd van den B. V. L. zijn de volgende punten gemaakt Rasse I, C. van der Wende 87, J. C. van Putten 83 punten. Klasse 2, R. Witvliet 83, H. v. d. Velde 83, Ph. Logmans 82, J. Doornhein 80 en J. G. Noordijk 80 punten. Maximum te vehalen punten 100. De prijzen zullen de volgende maand ter gemeente-secre tarie worden uitgereikt. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 350 H.L. aardappelen. GOEDEREEDE. In de maand November zijn ingekomen, van Ouddorp A. Orgers en gezin en C. Aalbrechtse en echtgenoote en vertrokken naar Ouddorp Jannetje Heerschap. Devorige week werd vervoerd50.000 kilo gedroogde cichorei en 1100 balen uien. OUDDORP. Op het postkantoor zijn on bestelbare brieven teruggekomen, waarvan de namen der afzenders niet bekend zijn, n.l. Aan De Automaat, gebouw Petrolea, Den Haag aan de Redactie Rott. Nieuwsblad, Rot terdam en drie brieven aan firma A. Fritze, Lübeck. Bij uitgenoodigde inschrijving voor het bouwen van een huis voor rekening van E. Tanis Tz„ aan den Weitjesweg, is het werk aan de laagste inschrijvers gegund metselwerk J. v. d. Nieuwendijk, timmerwerk J. Mierop schilderwerk P. Tanis, en smidswerk J. van Damme. De kuilvisscher C. van Noord is aange varen door een motorvaartuig met schade aan zijn schip moest hij te Bruinisse binnengeloopen. Krijn Zandburg heeft een anker verspeeld. MIDDELHARNIS. Donderdagavond 6,30 uur zal D.V. in de Geref. Kerk optreden Ds. G. van Velzen. Na den dienst zal er stemming gehouden worden voor twee ouderlingen en een diaken. Bij de Vrijdagavond gehouden stemming in de Ned. Herv. Kerk is gekozen tot ouder, ling de heer H. v. d. Wende in de plaats van dhr. J. Vroegindeweij en tot diaken dhr. 8. Verhage in de plaats van dhr. J. Boeter, die voor het ambt heeft bedankt. De extra.collecte, welke Zondag in de Gereformeerde Kerk gehouden is ten bate van het Zondagsschoolgebouw »Rehoboth« heeft f 112,- opgebracht. - De Meisjesvereeniging «Bid en Werk* te Middelharnis zal D.V. Donderdag haar jaarlijksche uitdeeling van de door haar ver» ie kleedinkstukken houden. Ongeveer 250 stuks werden vervaardigd, zoodat weer tal van gezinnen van eenige warme kleeding» stukken kunnen worden voorzien. V' z°ndag werd in de Geref. Kerk een bankbiljet van f 10,— gecollecteerd voor de armen. OOLTGENSPLAAT. In de Geref. Kerk is tot ouderling gekozen C. J. Oostdijk en tot Diaken P. van Es. T Pjr,.J; Li Struik van Melissant is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijz. School wegens ongesteldheid van het hoofd dier School, dhr. R. Kieviet. Woensdag 21 Dec., 's avonds 6 uur, zal ae eerste ouderavond gehouden worden in «e Bijz. School. DIRKSLAND. In de Ned. Herv. Kerk ra Zondag nog f 230 aan nagiften voor ae oogstcollecte gecollecteerd, zoodat deze dus in totaal f 1070 heeft opgebracht. A» de Blois alhier komt voor op tweetal bij de Geref. Gem. te Rijsoord, Ri7, c c £ers,tf?esl voor de kinderen der Bijz School zal m het koor der kerk worden gevierd op Donderdag 22 Dec. a.s. mij.As- Zondag zal, aangezien er dan des Om ins godsdienstoefening is, des morgens houde UUÏ godsdienstoefenin8 worden ge. HERRINGEN. Bij de Vrijdag 9 dezer ge» aken tl. st.cm®in8 yoor een ouderling en di» ken in de Herv. Kerk werden gekozen als ouderling J. A. Witvliet, zulks in de plaats van B. de Gast, en tot diaken Jan van der Wende. Woensdag 14 Dec., 's avonds zes uur, hoopt voor de Herv. Gem. op te treden dhr. v. Yperen. Zondag 11 dezer werd aan nagiften in de Ned. Herv. Kerk nog ontvangen f 22,50, waardoor de oogstcollecte gestegen is tot f 418,50. Gedurende het tijdvak dat Ds. de Blois te Dirksland in het koor der Ned. Herv. Kerk eenmaal per Zondag zal voorgaan, zal Z.Eerw. ook éénmaal te Herkingen voorgaan, behoudens onvoorziene omstandigheden. Heden Dinsdagavond ten 5 ure hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds. A. Verhagen van Middelburg. STELLENDAM. A.s. Vrijdagavond 6 uur zal stemming plaats hebben voor een Diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier, wegens het bedanken van den heer Jb. Kalle. GOEDEREEDE. Vanwege ongesteldheid van Ds. Bax van Oude Tonge hoopt Zondag a.s. dhr. v. Yperen van Herkingen de vacature» beurt te vervullen. Donderdag 15 Dec. des avonds 6 uur hoopt alhier voor te gaan dhr. Bouman van Stellendam. Zondag namiddag werd voor de Kerk gecollecteerd 3 in elkaar gevouwen bankjes van 25 gulden. OUDDORP. Door verschillende omstandig» heden zijn de gewone winteravondgodsdiens» oefeningen nog niet gehouden, in de Herv. Kerk. A.s. Woensdag 14 Dec. te 6 uren, zullen ze beginnen. In de Doopsgez. kerk wordt eveneens op dien avond godsdienstoef. ge» houden. De collecte in de Herv. Kerk ten bate van de Evangeliesatie in het Noorden des lands, heeft opgebracht f 98,50. DE GELDIGHEID VAN HET REGLEMENT OP DE PREDIKANTSTRACTEMENTEN, Een conclusie van den officier van justitie bij de Haagsche rechtbank inzake de eisch der Ned. Herv. gemeente te Ouddorp van terugvordering van de Ned. Herv. Kerk van de door deze gemeente reeds betaalde bijdragen aan het fonds der predikantstractementen. Is de Alge- meene Synode bevoegd tot regeling van hetgeen zij in het reglement heeft vast gesteld? De officier meent van wél. De kerkelijke gemeente Ouddorp was con tractueel gebonden aan het reglement op de predikantstractementen. De vordering van Ouddorp ontzegd. De officier van justitie bij de Haagsche recht bank, mr. Enger, heeft Donderdag conclusie genomen in de bekende zaak over de predikants- tractamenten bij de Ned. Herv. Kerk, waarbij de Ned. Herv. gemeente te Ouddorp van de Ned. Herv. Kerk terugvorderde de door haar betaalde en door de Algemeene Synode vast gestelde bijdrage voor het predikantenfonds. De conclusie luidt als volgt De Algemeene Synode van de Ned. Herv. Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden heeft den 13en Augustus 1920 vastgesteld het „regle ment op de predikantstractementen". Uit krachte van dit reglement heeft de raad van beheer voor de predikantstractementen in zijn vergade ring van 23 Juni 1921 vastgesteld, „het regle ment op de bijdragen", hetwelk door de Alge meene Synode in haar vergadering van 9 Au gustus 1921 is goedgekeurd. Eischeresse heeft gesteld hetgeen gedaagde heeft weersproken dat rechtens de Alge meene Synode niet bevoegd is tot regeling van hetgeen zij in eerstgemeld reglement heeft vast gesteld, zoodat dit reglement en het daarop be rustende „reglement op de bijdragen" voor haar, eischeresse niet verbindend is. Voorts heeft eischeresse gesteld hetgeen eveneens door gedaagde is weersproken dat gedaagde en haar organisatie door haar ten dienste staande feitelijke machtsmiddelen haar, eischeresse, heeft gedwongen tot betaling van een op deze reglementen steunende aanslag van 870 over het jaar 1925. Nochtans doet eischeresse blijkens dagvaar ding en repliek de door haar ingestelde condictio indebiti uitsluitend steunen op de door haar geponeerde stelling, dat de Synode tot voormelde regeling niet bevoegd is, zoodat de strijd, die de partijen verdeeld houdt, zich op lost in de beantwoording van de vraag of de Algemeene Synode bevoegd is tot regeling van hetgeen zij in hetgeen zij in het reglement heeft vastgesteld. Alvorens te komen tot de beantwoording van deze vraag, dient te worden vastgesteld, wie partijen zijn naar Nederlandsch recht. Volgens art. 1 van het algemeen reglement van de Ned. Herv. Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden, in Werking getreden den len November 1852, bestaat de Ned. Herv. Kerk uit al de Herv. gemeenten in het Koninkrijk der Nederlanden, Waalsche, Presbyteriaansch-Engelsche en Schot sche, zobwel als Nederduitsche. Wat is nu rechtens een kerkgenootschap Het antwoord daarop luidt ongetwijfeld een burgerechterlijk zedelijk lichaam. Ditzelfde geldt ten aanzien van een kerkelijke gemeente (cf. H. R. 29 Dec. 1911 W. 9272). Vermits dus de Ned. Herv. Kerk is een burgerrechtelijk zedelijk lichaam, zijn op haar toepasselijk de artikelen van den tienden titel van het derde boek van het Burgerlijk Wetboek „Van de Zedelijke Ligchamen". Ieder zedelijk lichaam heeft de bevoegdheid aan zijn leden binnen de door zijn doel en werkkring bepaalde grenzen „verplichtingen" op te leggen, hetgeen ten duidelijkste blijkt uit art. 1697 B. W. Dit artikel 1697 B. W. spreekt zoo algemeen mogelijk van „verplichtingen", zoodat deze ook kunnen zijn „geldelijke" verplichtingen. Art. 61 van het alg. reglement van de Herv. Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden, inhou dende dat bij de Synode berust de hoogste wet gevende, rechtsprekende en besturende macht. Art. 62 van het reglement, bepalende dat de Synode de reglementen, welke voor de geheele kerk verbindend zijn, vaststelt, doen duidelijk zien, dat ook voor de leden van de Ned. Herv. Kerk deze, in gemeld artikel 1697 B. W. er kende mogelijkheid bestaat, dat hun door het zedelijk lichaam verplichtingen kunnen worden opgelegd; volgens vaststaande jurisprudentie ver binden de reglementen en de besluiten der or ganen van een burgerrechtelijk zedelijk lichaam de leden als overeenkomst. Indien dus 't burgerrechtelijk zedelijk lichaam, de Nederlandsch Hervormde Kerk, op voorge schreven wijze een reglement heeft vastgesteld, wordt daardoor ook gebonden een tot dat ze delijk lichaam bahoorend lager zedelijk lichaam: een kerkelijke gemeente. Hieruit volgt, dat eischeresse, de kerkelijke gemeente Ouddorp, ook contractueel gebonden is aan het reglement op de predikantstrakte menten, hetwelk, zooals tusschen partijen vast staat, op formeel juiste wijze door gedaagde is vastgesteld, tenzij zou moeten worden aan genomen, dat de inhoud van dat reglement valt buiten de gereglementeerde bevoegdheid van ge daagde; een geestelijk lichaam toch, aan zijn leden financieele verplichtingen opleggende, kan, gelijk steeds bij de uitoefening van zijn regle- menteerbevoegdheid, nimmer verder gaan dan de goede trouw toelaat conform H. R. 29 No vember 1923 N. J. 1924, blz. 129, W. 11147 en 2 December 1926 N. J. 1927, blz. 102, W. 11613, in welke twee arresten ook de mogelijk heid erkend is, dat voor leden van een ver- eeniging nieuwe in de statuten nog niet voor ziene financieele verplichtingen geschapen kun nen worden. Eischeresse, stellende, dat de algemeene sy node niet bevoegd is tot het vaststellen van het reglement op de predikantstractementen, nochtans niet stellende, dat dit op onformeele wijze is tot stand gekomen, zoodat tusschen partijen vaststaat, dat dit reglement en het daar op berustende „reglement op de bijdragen" op formeel juiste wijze is vastgesteld, dat hare stelling hierop steunen, dat in de Nederlandsche Hervormde Kerk streng onderscheid gemaakt moet worden tusschen „bestuur" en „beheer" Onder bestuur moet dan worden verstaan zorg voor de „geestelijke belangen der kerk (spiritualia), terwijl onder „beheer" moet begre pen worden de zorg voor de „stoffelijke be langen (temporalia). De eigenlijke taak der algemeene synode zou dan zijn het bestuur over de Nederlandsche Herv. Kerk, d. i. de verzorging van hare „gees telijke" belangen, d. i. het beheer daarvan, zou toekomen aan de kerkelijke gemeenten. Met deze opvatting van eischeresse kan ik mij niet vereenigen uitgaande van de algemeen geldende, door de jurisprudentie gesteunde op vatting (cf. H.R. 29 Dec. 1911 W. 9272), dat de thans bestaande Ned. Herv. Kerk naar het gemeene recht is een burgerrechtelijk zedelijk lichaam, waarop toepasselijk is de tiende titel van het derde boek van het burgerlijk Wet boek „van zedelijke lichamen", had, waar in geen artikel van dien titel, waarin sprake is van „de bestuurders" van een zedelijk lichaam, een dergelijk onderscheid wordt gemaakt, zoo dat de door eischeresse beweerde splitsing van „bestuurder" in twee rubrieken een uitzonde ring zou maken op het gemeene recht, dit in het algemeen reglement voor de Hervormde Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden, vast gesteld bij K. B. van 23 Maart, 1852, uitdrukke lijk vermeld moeten zijn. Aangezien van een der gelijk in duidelijke bewoordingen aangegeven splitsing in gemeld reglement niet blijkt, kan m. i. deze niet worden aanvaard, tenzij een historische interpretatie daartoe zou leiden. Het komt mij nochtans voor, dat men langs dezen weg evenmin tot die opvatting kan ge raken. Hoe belangwekkend, hoe voortreffelijk het betoog ook moge zijn, hetwelk de geëerde plei ter van eischeresse heeft gehouden om aan te toonen de wording en ontwikkeling der Gere formeerde kerken tijdens de Republiek der Ver- eenigde Nederlanden, de zorg voor hare spiri tualia en die voor haar temporalia, toch komt het mij voor, dat dit voor het onderhavig geding van geen belang is. Door het algemeen reglement voor het be stuur der Hervormde kerk in het Koningkrijk der Nederlanden, vastgesteld bij K. B. van 9 Jan. 1816, toch in afwijking met het vroe gere kerkenrecht, tijdens de republiek der Ver- eenigde Nederlanden, de Herv. kerk in het Ko ninkrijk der Nederlanden tot één zedelijk lichaam vereenigd. „Het is opmerkelijk" zegt C. Hooyer in zijn bekend werk „Kerkelijke wetten voor de Her vormden in het Koninkrijk der Nederlanden" op bldz. 23 en volgende, „dat het den Staat met dit zijn reglement voor het bestuur der Herv. Kerk gelukt is, wat dezelfde vroeger, bij grooter gezag over de Staatskerk, nooit heeft kunnen bereiken, ofschoon dikwijls en ijverig beproefd. En deze verandering wordt nog grooter, als men opmerkt, dat deze nieuw Kerkorde, zonder eenige inzage beoordeeling of goedkeuring der kerkelijke besturen, zelfs na de Synode niet, maar alleen door den Koning sua anctoritate aan de Synode. Volgens art. 16 van dit reglement is het hoog ste kerkelijke bestuur opgedragen aan de Sy node. Tegen dat reglement, een geheel nieuwe kerkorde brengende, zijn aanstonds bezwaren gerezen (zie Hooger t.a.p. bid 22 en 23). „Ein delijk is er nog een bezwaar aangevoerd tegen de groote macht welke der Synode is toegestaan als het hoogste kerkelijke bestuur". „Op deze bewaren", zoo lezen wij verder, bij Hooyer, „is vanwege Zijne Majesteit door den commissa- ris-genera|al geantwoorddat het Algemeen Reglement wel van den Koning is uitgegaan, maar dat Hoogstdezelve in dit geval niet dan met de grootste omzichtigheid en na met erva ren kerkelijke personen geraadpleegd te hebben, gebruik gemaakt heeft van een recht, door de Souvereinen dezer landen sedert de reformatie onafgebroken uitgeoefend omtrent de regeling niet van de Hervormden godsdienst, maar van het bestuur en dus der uitwendige belangen van de Hervormde kerk." Uit verschillende bepalingen van dit reglement blijkt, dat hetzij de Synode, hetzij de lagere kerkelijke besturen met behartiging van stoffe lijke belangen hadden te maken a. artikel 19. De Synode heeft een vasten quaestor. b. artikel 30 draagt de Synode op dadelijk reglementen te maken o.a. betreffende de kosten vallende op de predikantjsberoepingen en de classicale uitgaven. Krachtens deze opdracht heeft de Synode vastgesteld „het reglement op de klassikale kos ten", goedgekeurd bij K. B. van 30 Juli 1816. C. Volgens artikel 62 moeten de classicale moderatoren behartigen de belangen van pre dikantsweduwen en weezen in hun ressort. In 1819 besloot de Synode tot oprichting van één algemeene weduwenbeurs onder beheer van den queastor. Er is wel eens twijfel gerezen, of de Koning bevoegd was tot vaststelling van het reglement, doch deze vraag heeft haar belang verloren door dat de H. R. bij arrest van 2 Jan. 1846 W. 674 besliste, dat het zedelijk lichaam (de Neder landsche Hervormde Kerk) het reglement van 1816 rebus ipsis et factis heeft aange nomen en onderhoudenden, als uitmakende de statuten van deszelfs bestaan. Naar luidt van artikel 90 van gemeld regle ment wordt in administratie der kerk, pastori, custorie en andere gemeentefondsen door de be palingen van dat reglement geen veranderingen gemaakt. Aan dat artikel nu ontleenen sommigen het argument „dat de Synode en de kerkelijke be sturen buiten „alle" stoffelijke bemoeiingen we gens gesloten en dat „bestuur" beteekent zorg voor de louter „geestelijke" belangen, m. i. echter ten onrechte. Het bijzondere rechtskarakter van vele dier fondsen en de rechtspositie voor wat de admi nistratie daarvan betreft, had reeds tijdens de republiek der Vereenigde Nederlanden aan leiding gegeven tot vele en ingewikkelde vra gen. Daarom heeft de Koning uitdrukkelijk ten aanzien van de administratie dier fondsen het voorschrift gemaakt, neergelegd in gemeld art. 90 en met kracht van het bepaalde in art. 92 onderscheidene provinciale reglementen gear resteerd tot regeling dier administratie en ter bepaling der betrekkingen tusscsen de bestuur ders der kerkenfondsen en de kerkeraden (v.g.l. Hooyer ter t. a. p., blz. 195 en volgde.) Uit bovengemelde voorbeelden waaraan nog meerdere zijn toe te voegen blijkt, dat de behartiging van „stoffelijke belangen" is van velerlei aard, zoodat, waar met opzet om be paalde redenen ten aanzien van de administratie der kerkelijke fondsen in art. 90 van het Al gemeen Reglement een afzonderllijke regeling is getroffen, daaraan geen argument kan worden ontleend, dat de Synode en de kerkelijke be sturen buiten „alle" stoffelijke bemoeiingen wa ren gesloten. Het komt mij integendeel voor, dat het bo venstaande grond geeft voor de opvatting, dat de Synode het bevoegde en bindende bestuur was, onder de werking van het Algemeen Regle ment van 1816, tot behartiging van alles wat de algemeene belangen der kerk raakte, behalve natuurlijk dat zij, door het met opzet gemaakte voorbehoud ten aanzien van de kerkelijke fond sen, het beheer der gemeentelijke bezittingen en financiën niet aan zich mocht trekken en evenmin mocht regelen. Dit blijkt ook duidelijk uit artikel 21 van da reglement, luidende „Het Synode is belast met de zorg van de Algemeene belangen der Hervormde Kerken". Den eersten Mei 1852 is voormeld reglement vervangen door het thans vigeerend algemeen reglement voor de Hervormde Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden. Het thans geldend reglement, hetwelk wortelt in dat van 1816 en bron van recht is voor de geschiedkundige uitlegging van het huidige, heeft ten aanzien van het boven betoogde geen wijziging gebrachtartikel 55 overeenko mende met artikel 21 van het reglement van 1816 vertrouwt aan de Algemeene Synode de algemeene belangen der gemeenten, behoo- rende tot de Nederlandsche Hervormde Kerk, toe. Gelijk boven uiteengezet omvatten deze algemeene belangen ook de „stoffelijke be langen. Volgens artikel 61 berust bij de Synode de hoogste wetgevende, rechtsprekende en bestu rende macht. Blijkens artikel 62 stelt de Synode de reglementen vast, welke voor de geheele kerk verbindend zijn. Naar luid van artikel 64 gaat de „besturende" macht der Synode over de „algemeene belangen" der Nederlandsche Her vormde Kerk, terwijl tenslotte blijkens artikel 65 bij de Synode berust het beheer der kerkelijke fondsen, die slechts kunnen ontstaan, doordat de Synode, als wetgevend en besturend orgaan tot hun instelling besluit. Volgt uit het boven staande, dat de Synode ook krachtens het thans vigeerend reglement zich ongetwijfeld met de behartiging der „stoffelijke" belangen der kerk mag inlaten, zoo blijft toch de vraag hoever moet zij daarin gaan, wat dient zij zelf ter hand te nemen, wat dient zij over te laten aan de gemeenten, personen met eigen rechtsper soonlijkheid en eigen regelingsbevoegdheid? Een dergelijke vraag kan overal daargesteld worden, waar lichamen met min of meer uit gebreide autonomieën tezamen één corporatie vormen. Wettelijk kan men geen ander criterium stellen, dan dat het algemeen lichaam slechts die zaken tot zich trekken mag die van alge meen belang zijn en dat bij dit tot zich trekken en bij de vaststelling van wat van algemeen belang is „te goeder trouw te werk worde gegaan. Niemand zal wel ontkennen, dat toen de Algemeene Synode besloot tot het op peil brengen van de predikantstraktementen en ter uitvoering daarvan van het reglement op de predikantstraktementen samenstelde, zij zich aan trok een algemeen kerkelijk belang, waartoe zij krachtens de artikelen 61 en 62 Algemeen Reglement, gelijk boven betoogd, volkomen be voegd was. Hieruit vloeit voort, dat eischeresse in haar vordering niet ontvankelijk moet worden ver klaard den eerstaangevoerden grond kan ik buiten bespreking laten, daar partijen ten dien aanzien tot overeenstemming zijn gekomen. Volgens den tweeden zoude eischeresse, die een bedrag heeft gestort in de kas vgor de predikantstraktementen en stelt dit onverschul- digt te hebben gestort, dit niet van de Neder landsche Hervormde Kerk gedoogde, kunnen terugvorderen. Het komt mij echter voor, dat eischeresse terecht tegen gedaagde haar vordering heeft in gesteld, daar de Raad van Beheer, benoemd door en rekenplichtig aan de Algemeene Sy node, een „orgaan" is van de Nederlandsche Hervormde Kerk, dat slechts belast is met het beheer van de kas voor de predikantstrakte menten, tengevolge waarvan wat in die kas wordt gestort, eigendom wordt van de Neder landsche Hervormde Kerk, zoodat, waar eische resse heeft gesteld onverschuldigd gelden in gemelde kas te hebben gestort, zij terecht van gedaagde deze terugvordert. Mitsdien heb ik de eer te concludeeren, dat uwe rechtbank eischeresse verklare ontvankelijk in haar vordering, haar deze ontzegge, met haar veroordeeling in de kosten van het geding. Uitspraak 1 Maart 1928. N. R. Ct. RECTIFICATIE. Door de haast was het mij vorige week ontgaan dat de zetter de naam van Abram Wagner verkeerd had gezet. Daarom wil ik nu nog even vertellen dat het opstel van ABRAM WAGNER te Stad aan 't Ha. ringvliet in aanmerking kwam voor een boek» werk HET KERSTBOEK. Zaterdag 17 December bij inzet en Zater» dag 24 December bij afslag, telkens des avonds 6 uur, te Ouddorp in het Logement Akers» hoek, a ten verzoeke van de erfgenamen Cor» nelis 't Mannetje, van een huis en schuurtje, staande op» en het eeuwigdurend recht van erfpacht aan den grond, in het Oostersche Bosch, in den polder den Ouden Oostdijk ónder Ouddorp, kadastraal bekend Sectie C. no.'s 698 en 699, samen ter grootte van 31 aren 30 centiaren 204'/2 R. V. M.). Dadelijk te aanvaardenb. ten verzoeke van den heer W. K. Hameeteman Tzoon te Ouddorp van een perceel dijkweiland, het middengedeelte van den Langedijk te Ouddorp, in den pol» der het Oude Nieuwland, kadaster Sectie B. no. 1230, groot 94 aren 20 centiaren (2 G. 15 R. V. M). Dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Op Dinsdag 20 December 1927, 's avonds 7 uur te Dirksland, ter herberge .van H. van den Doel, veilingen Op Dinsdag 27 December 1927, 's avonds 7 uur te Dirksland, ter herberge van J. Keuve» laar, afslag; van 7 Aren 78 centiaren (51 R. Voornsche Maat) Bouwgrond te Dirksland, aan de Paulina Van Weellaan en de Julianalaan, kad. Sectie B no. 2308, in 2 perceelen en in combinatie. Dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee. Veiling van Maandag 12 December 1927. Kipeieren 61—62 Kg. f 9 tot f 9,05. 50 Kg. f 6.10. bruin 60 Kg. f 9,20. Eendeieren 66 Kg. f 7,25. Roode kool f 5,70 tot f 9,60. Savoye kool f 4,70. Witte kool f 9. Tulpenbollen f 0,30 tot f 0,50. Alles per 100 stuks. Spruiten f 9 tot f 10,10. .Kleiperen f 3,80 tot f 8,40. Lauwtjes f 12,10 tot f 12,40. Armgaard f 8,60 tot f 13,40. Grauzoete Reinetten f 8,70 tot f 10. Campagners f 10,20 tot f 10,60. Bellefleurs f 10 tot f 10,80. Alles per 100 K.G. Kaas f 0,35 tot f 0,37 per pond. Boter f 1,56 tot f 1,15 per pond. Ingezonden door JAC. KNOOP, beSedigd Makelaar In aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, Amsterdam. Heden 12 Dec. 1927 werden de volgende pryzen aan de aardappelenmarkt gemaakt Marktoverzlcht der vorige week. Prijzen waren heden Zeeuwsche Eigenh. f 4,75-f 5,25 idem Bon» ten f 5,70—f 4,15. Iden blauwen f5,40—f5,60 idem blauwe en bonten poter f 3,25—f 3,50 tdem uien f 4,50-f 4,75 per 60 K.G. idem Industrie f 4'00—f 4,20. Vlaamsche industrie f 4.00—f 4,20. Idem Eigenheimers f 4,00-f 4,20. Flakkeesche Eigenheimers f 5,20-5 5,30 id. Drielingen f 5,25—f 4,30. Spuische Eigenheimers f 5,25—f 5,40 idem Drielingen f 4,40—f 4,50. Bravo's f 5,— 4 6,— naar kwaliteit idem po» ters f 3,50—f 4,—. Peen f 4,- per 100 K.G. Bevelanders geen aanvoer. Zandaardappelen slechts aanvoer van kleine partijen. Een ieder die iets op. Amsterdam wil onder nemen kan alle gewenschte inlichtingen krijgen bij Makelaar Jac. Knoop, telefoon 28622. Het zachte weder van de vorige week maakte ook flauwe handel met langzaam terug gaande prijzen en wanneer de verkooper geforceerd wil verkoopen, moet hij een groote veer laten. De handel gaat hoofdzakelijk in eigenheimers, Borgers Drent zand en poters, er komt meer voor puike blauwen dit door dat ze grover zijn dan bonten en verschil in prijs maken Zeeuwsche bonten vallen over 't algemeen te klein en ook de kwaliteit valt tegen, hoogste prijs f 6,15. zelf gaat de prijs tot f 5,70. Bra» vo's weinig gevraagd. Eigenheimer, Bonten en Blauwe poters blijven gevraagd. Flakkeesche en Spuische Eigenheimers teruggaande prijzen. Zeeuwsch Vlaandersche Industrie vooral van de klei gevraagd, geen hoogere prijzen te ma» ken. \laamsche Eigenheimers worden gelijk gesteld in prijs met Industrie. Friesche borgers kleiner vraag met teruggaande prijzen ljpolder en Haarlemmermeer geen aanvoer. Drentsche Eigenheimers extra kwaliteit, blank gaan tot f 5,— donkerder soorten naar kleur veel lager in prijs. Blijft in de maand December het weder zooals thans, dan is er minstens voor 1 maand en langer voorraad. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 12 December. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd648 vette runderen, 206 vette kalveren, 1620 schapen of lammeren en 1195 varkens. Prijzen per '/a kilo; Koeien 30 4 33 c„ 42 4 45 c., 47V2 k 50 c. Ossen 37'/a c„ 41 k 44 c„ 46 k 49 c. Kalveren 55 4 60 e., 70 k 75 c., 82'/2 k 87'/j c. Schapen 29 31 c. Varkens 31 c., 32 c„ 33 c. Lammeren f 18 A f 27 per stuk. De aanvoer van koeien en ossen was groot met langzamen handel en eenigszins gedrukte prijzen. Een enkele puik beste koe werd nog tot 2V2 cent boven noteering verhandeld. Stieren niet noemenswaardig ter markt, van» daar geen noteering. Vette kalveren waren tamelijk aangevoerd. De handel was redelijk en prijshoudend. Een prima best kalf werd nog van 5 tot 7'/a cent boven noteering verhandeld. Schapen en lammeren waren ruimer aan» gevoerd. Wegens de slechte berichten uit Frank» rijk was de handel zeer traag en dit was ook van invloed op de prijzen. Enkele prima zware lammeren werden nog iets boven noteering verkocht. De aanvoer van varkens was nog goed met tamelijk vluggen handel en er werden hoogere prijzen bedongen. Voor zouters werd van 28 tot 30 cent per K.G. besteed. AMSTERDAM, 12 December. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 626 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 1ste kwaliteit98— 108 c., 2de kwal. 80-96 c„ 3de kwal. 68-78 c. per K.G. slachtgewicht140 melk» en kalf» koeien f 300-f 400 per stuk96 vette kalveren 2de kwaliteit 90-104 c., 3de kwal. 80-90 c. per K.G. levend gewicht56 nuchtere kalveren f 12—f 20, 90 schapen f 32—f 42 per stuk 763 overz. en Geldersche varkens: 1ste kwa» liteit 73-75 c., 2de kwal. 72-73 c. per K.G. slachtgewichtvette varkens 71-72 c. per K.G. slachtgewicht62 paarden f 100-f 225 per stuk. GRANEN ENZ., MEEL EN OLIËN. ROTTERDAM, 12 December. Fijne zaden (Boerennoteering)blauw maanzaad f 38 k f 39, karwijzaad f 37 it f 38, koolzaad f 20 4 f 22, kanariezaad f 11 4 f 12, zaailijnzaad f 23 4 f 25, voerlijnzaad f 18 4 f 20, alles per 100 K.G, GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 15 Dec. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers f 5,20-5,70, Zeeuwsche blauwe f 5,60-6, Zeeuwsche eigenheimers f 5-5,30, Zeeuwsche bonte f 5,75-6,25, blauwe eigen» heimers f 4,80-5,20, bravo's f 5,75-6,25, Red Star f 4,50-4,75, industrie klei f 4-4,40, drielingen, bonte, blauwe f 3-3,60, drielingen eigenheimers f 4,50-4,70. Met matigen aanvoer kalme vraag.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3