Purol bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 ct. PLUIMVEETEELT. Plaatselijk Nieuws, Wethouder MIJS zegt ook dat dit geld on rechtmatig op de Bank gestort is. Eerst had in ieder geval Ged. Staten moeten beslissen. Bo vendien had de gascommissie als de bevoegde macht dit geld moeten storten en geen wet houder. De heer BLOK zegt, dat er geen beroep op Ged. Staten is gedaan, dus had dit college eigenlijk geen uitspraak kunnen doen. Deze zaak zal alsnog met de gascommissie besproken worden. De begrooting wordt goedgekeurd. De begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Begrooting Burgerlijk Armbestuur en Wees huis, dienst 1928. De heer BLOK zegt, dat de commissie grie ven had tegen de wijze waarop regenten voor dit college worden aangesteld. Het regenten college geeft zelf een voordracht, dat is niet meer in overeenstemming met onzen tijd. De commissie stelt voor art. 1 te wijzigen, zoodat B. en W. een aanbeveling geven en niet het regentencollege. Het spreekt vanzelf, dat de regenten niet iemand aanbevelen, die hun niet sympathiek gezind is. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. dit voorstel zullen overwegen. De begrooting van het grondbedrijf wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf met 10026.42 Steun voor landbouwhuishoudcursus. Deze cursus vraagt vrij vuur en licht en 150 jaarlijks. De Raad had dat voor één jaar gegeven. B. en W. willen het eerste besluit handhaven, doch het landbouwbestuur berichtte dat vernomen is, dat de andere gelden uit be paalde fondsen bestreden kunnen worden. Wethouder MIJS vraagt of het niet gewenscht is in uitzicht te stellen, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat later weer subsidie gegeven wordt, indien blijkt, dat deze cursus levensvat baarheid heeft en van algemeen nut blijkt. Spr. meent, dat dit toch eigenlijk de bedoeling der landbouwvereenigipg is. De Raad heeft geen bezwaar in dien geest te berichten. Wegenplan. B. en W. stellen voor overeenkomstig het wegenplan de wegen in beheer en onderhoud aan de provincie over te dragen. De VOORZITTER wijst op het groote be lang, dat Flakkee betere wegen krijgt en zegt dat er wel niets tegen zal zijn. De heer LE COMTE vraagt hoeveel de wegen nu kasten aan de gemeente. De VOORZITTER antwoordt, dat het niet precies te zeggen is. De kosten zijn echttr slechts weinig meer. De lengte is ongeveer 5850 M. De bijdrage is 600.per 1000 M. De kom der gemeente blijft natuurlijk voor rekening der gemeente. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel-B. en W. besloten. De vereeniging afd. Middelharnis en omstre ken der Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken vraagt om subsidie. Zij geeft een memorie van toelichting en wijst op het groote drankmisbruik en wil intensieve actie voeren en vraagt daarvoor 30.— per jaar. Zij zegt nog, dat vele kleine en groote plaatsen subsidie verleenen. B. en W. vinden het doel heel goed en sym pathiek, maar vinden het onmogelijk aan alle nuttige vereenigingen subsidie te verleenen, dat zou het budget zeer verzwaren. Det heer VAN DER VEER (S.D.A.P.) treft het, dat landbouwonderwijs wel steun krijgt, en nu wordt voorgesteld het niet te geven. Deze tegenstelling vindt spr. treffend. Is deze zaak van minder algemeen belang dan een geiten fokkerij of landbouwonderwijs Is het ook geen grootgemeentebelang als door minder drank gebruik het armbestuur minder armlastigen te verzorgen krijgt De heer SLIS vindt het verschil met een landbouwhuishoudschool toch wel groot, al is spr. ook niet tegen drankbestrijding. De heer VAN DER VEER vindt, dat het hier een groot zedelijk belang geldt. De heer SLIS vindt het drankgebruik toch al veel minder dan vroeger. De heer VAN DER VEER zegt als het minder is, dan komt het toch zeker door de actie van onze vereeniging. De heer BLOK meent, dat als de accijnzen verlaagd worden, het zeker noodig is, dat deze vereeniging hard gaat werken. Wethouder MIJS ziet het verschil hierin, dat het landbouwonderwijs practische resultaten heeft, terwijl deze vereeniging alleen maar een propagandistische strekking heeft. Het is toch ten slotte maar een theorie zonder meer. Spr. voelt er wel veel voor, maar acht het toch niet gewenscht, dat een dergelijke vereeniging met propagandistische strekking steun wordt verleend. In den breede wordt gediscuseerd over het nut van dergelijke vereenigingen. Ten slotte wijzigt de Voorzitter het voorstel B. en W. en stelt voor 10te geven. Dit wordt aangenomen met de stem van den heer Slis tegen. Gemeentebegrooting. De heer JOPPE brengt namens de commissie belast met het onderzoek rapport uit en zegt, dat er een paar punten waren, waarover zij inlichtingen wenscht, b.v. de post kaaigelden, daar staat 4000. te verhoogen met 1000.— (ontvangsten). De commissie wilde bij de uit gaven, welke voor de kasten haven geraamd zijn, verhoogen met' het zelfde bedrag, waar mede de ontvangsten verhoogd zijn, want de toestand is zeer slecht. De VOORZITTER vindt 1000.- wat hoog. Kan het niet met j 500.— Tot dit laatste wordt met algemeene stemmen besloten. De commissie wil den weg naar de be graafplaats beter verharden, want die weg is zeer slecht. De heer SLIS zegt, dat daaraan noodzakelijk wat gedaan moet worden. De heer BLOK vraagt of het niet 't beste is een goede wegbedekking te nemen, dat zal op den duur nog het voordeeligst zijn. De VOORZITTER zaj met den opzichter dit eens bespreken. De VOORZITTER dankt de commissie voor haar arbeid. De heer BLOK houdt algemeene beschou wingen en wil beginnen met iets over den Raad te zeggen. Vooral over de laatstgehouden ver kiezingen. De A. R. vroegen de gunst der kie zers, omdat zij zoolang en goed de gemeente bestuurd hebben. Spr. gelooft niet, dat de A. R. de gemeente zoo goed bestuurd hebben. Het resultaat is dan ook geweest, dat ze één zetel verloor. De Vrijheidsbond kwam met nog min der. Als ze doorgaat met propaganda te voeren als dezen zomer, dan is ze over twee jaar voor goed weg. 't Is goed, dat we het hier eens zeg gen, want we gaan hier door voor een gemoe delijken raad, maar achter de schermen speelt hier veel af. Spr. begrijpt niet, dat de „Maas- en Scheldebode" den heer Slis C. H. noemt en spr. zou graag willen, dat de heer Slis nu eens ronduit zei wat hij is. De Staatkundig Geref. partij kwam evenmin met iets positiefs. Spr. treedt niet in de christelijke beginselen van die partij, maar feit is, dat ze haar tweeden zetel dankt aan de vele stemnaen van den heer Slis. Spr. komt tot zijn eigen partij. De „Maas- en Scheldebode" had gepropageerd voor de water leiding, maar waarom daarmede bij de gemeen teverkiezing niet voor het voetlicht gekomen. Spr. keurt ook af de houding der A. R. fractie in zake de woningbouw en de volkshuisvesting. Het dagelijksch bestuur legt circulaires dienaan gaande naast zich neer. De Raad steunt op art. 135 der gemeentewet en verzuimt dus eigen lijk zijn plicht, als hij aan deze dingen niet vol doende aandacht geeft. Spr. komt tot de samen stelling van het dagelijksch bestuur. De „Maas- en Scheldebode" heeft spr. ondemocratisch ge noemd, omdat spr. een wethouder wilde kiezen in een raad, die nog niet voltallig was. Spr. gaat in den breede na hoe het geloopen is bij de verkiezing van B. en W. Spr. beschuldigt de A. R. fractie, dat ze zoo stil was bij de ver kiezing van dien tweeden wethouder. Volgens een ingezonden stuk in de „Maas- en Schelde bode" was het de bedoeling den heer Mijs maar een poosje wethouder te laten zijn. Toen spr. zijn convocatie thuis kreeg, twijfelde spr. er aan wie nu gelijk had, moest er één of twee wethouders benoemd worden. Er was in den Raad tusschen de fracties geen overeenstemming wie tweeden wethouder zou worden. Daarom is deze gelegenheid aangegrepen om de benoe ming nog uit te stellen. Dat was een pracht- gelegenheid. Maar dan heeft de Voorzitter mee gedaan aan dat geknoei, en zoo niet, dan is zijn beroep op z'n 20-jarige ervaring foutief ge weest en verstaat hij de gemeentewet niet. Spr. eindigt met een beschouwing over zijn eigen program over sociale maatregelen, de andere partijen hadden zoo goed als geen program. Spr. hoopt, dat er toch nog iets tot stand ge bracht zal worden, waartoe zijn fractie zal mede werken. De VOORZITTER antwoordt, betreffende de ministerieele circulaire over krotwoningen en zegt dat hiervan wel terdege nota genomen is. Te zijner tijd zal het in den Raad gebracht worden. Maar het is niet zoo gemakkelijk, wat betreft het „geknoei", waarvan de heer Blok sprak, daartegen moet spr. protesteeren. Het is hier een kwestie van wetsuitlegging, er zijn schrijvers, die er anders over denken. Maar spr. werpt het ver van zich af, dat hij deze gelegenheid zou hebben aangegrepen om mede te werken aan een wethoudersverkiezing in be paalde richting. Spr. zal zich daarvoor nooit leenen, ook al niet om de practische bezwaren, dat er eens een wethouder zou komen, welke een burgemeester liever niet gewild zou hebben. Spr. zegt, dat hij betreffende de kwestie van wethoudersbenoeming zich gewend heeft tot deskundige menschen, die spr. gelijk gaven en het begrepen, dat spr. de voorzichtigste partij gekozen heeft, door te wachten tot de Raad voltallig was. Spr. zegt, dat er twee meeningen zijn en dat voor de meening van Ged. Staten veel te zeggen is. Als er gekonkeld zou zijn, had men den heer Hokke direct na goedkeuring van zijn geloofsbrief kunneff installeeren. Dat is niet gebeurd, men heeft er niet eens aan ge dacht, zoover was het er vandaan, dat men hier had willen knoeien. De heer SLIS zegt, dat hij geen propaganda voor zichzelf gevoerd heeft. Een groep kiezers heeft dat gedaan. Spr. program is zeker be zuiniging. Er is hier geen christelijk-historische kiesvereeniging, dus vanzelf is spr. als zoo danig niet gekozen. Wat betreft de wethouders- verkiezing zegt spr., dat er van de A. R. zijde niet geknoeid is. Spr. geeft zijn verontwaardi ging te kennen over hetgeen gebeurd is. De heer Gideon was naar spr. gekomen en had gezegd dat spr. wethouder moest worden. Spr. heeft gezegd, dat hij het niet zoo graag wilde worden, want spr. zag tegen de verantwoording op. Later is gezegd, dat de heer Mijs gekozen zou worden, alleen voor de eer. Na gekozen te zijn zou hij bedanken. Er is veel gekletst. De heer Born had gezegd, dat spr. de heer Gideon had omgekocht met een paard te laten gebruiken en ook anderen omgekocht had. Er ontstaat een tweegesprek tusschen de hee- ren BORN en SLIS, welke ten slotte door den Voorziter wordt afgehamerd. De heer LE COMTE dankt den heer Slis, dat hij verklaard heeft geen lid der C. H. partij te zijn. De „Maas- en Scheldebode" had ge schreven dat hij wel C. H. was. Spr. geeft ook een overzicht van de verkiezing en de wethoudersverkiezing. De „Maas- en Schelde bode" zegt dat de S. G. P. niets gedaan heeft, spr. wijst op de sluiting van de brug op Zondag. De heer BLOK interrumpeertdat is po litieke reclame van jullie, die brug werd toch gesloten. De heer LE COMTE antwoordt, dat het hier over een principe gaat en de A. R. waren er niet voor te vinden. Spr. zegt, dat het niet juist is wat de heer Blok gezegd heeft, dat spr. n.l. met geen pro gram komt. Spr. heeft de christelijke beginselen tot grondslag. De heer HOKKE zet uiteen, dat met spr.'s intrede in den raad hier de eerste A. R. arbeider voor de A. R. beginselen optreedt. Spr. wijst op de tegenstelling tusschen de S. D. A. P. die den klassenstrijd predikt en de A. R. partij, die de belangen der geheele bevolking behartigt en den klassenstrijd verwerpt. Spr. hoopt op warme samenwerking met allen die zijn beginselen deelen en zich stellen op het A. R. standpunt, want dat standpunt dient niet alleen de stoffe lijke maar ook de zedelijke en geestelijke belan gen der bevolking. Wethouder MIJS zegt, dat de heer Blok zich nogal op een hoogen stoel zet. Spr. dankt hem, dat hij althans de V. B. nog gunt deze drie Jaren in den Raad vertegenwoordigd te zijn. Alle partijen hebben een veeg uit de pan gekregen. Spr. neemt het echter voor de daden van de verschillende partijen in den Raad op. Onder leiding der A. R. partij is er toch wel terdege wat voor de volkshuisvesting gedaan, zoo zelfs dat er nu een groote schuldenlast is. Spr. acht dezen weg echter niet de juiste. Maar wat be treft de gemeentebelangen, gelooft spr. dat iedere partij op haar wijze er voor ijvert. Spr. wijst o.a. op de actie van de V. 6. inzake de uit voering der landarbeiderswet. Dat liep goed, maar toen is opgericht een landarbeidersvereeni- ging, die krachtens de wet zou werken, en welke ontijdig de goedkeuring kreeg, maar niet ge daan heeft en een sta in den weg geworden is, om iets voor de uitvoering der landarbeiders- wet te doen. Ook op ander gebied is er wel wat gedaan. Spr. wijst op de waterleiding. Dat die stil ligt is niet zoo zeer te wijten aan conser vatisme van Sommelsdijk's raad, maar de opzet was niet goed. Wanneer het beter wordt op gezet, en de uitzonderingspositie welke nu in genomen wordt door Flakkee, wordt losgelaten. (Spr. wijst op voorbeelden in Zeeland, waar met garantie van Prov. Staten en Rijk gewerkt wordt) is het mogelijk een waterleiding te krijgen Wat de wethoudersbenoeming betreft, heeft spr. in de vorige vergadering uiteengezet wat zijn standpunt is, al is spr. hier voor de Joden een ergernis en de Grieken een dwaasheid, heeft spr. toch geen vrijheid om nu al te vertrekken. De heer BLOK vindt, dat door de algemeene beschouwingen een flinke opzuivering gekomen is, maar gevolg van deze „steedsche" gewoonte zooals de heer Mijs het noemde, is, dat er nog hier en daar iets te zeggen valt. Spr. is dank baar gelijk gekregen te hebben inzake de wet houdersbenoeming en ook dankt hij den heer Mijs, dat hij deze zaken aangesneden heeft, Maar toch heeft de V. B. ook inzake de water leiding bij de verkiezing gezwegen. Spr. vindt het gewenscht, dat de waterleidingkwestie niet blijft rusten, maar geeft B. en W. in overwe ging er weer mee te beginnen. Wat betreft de volksgezondheid, door den heer Mijs aangehaald, daarvoor ligt het in spr.'s voornemen straks bij de post volksgezondheid meer te zeggen Het is wel noodig, dat hierover eens gesproken wordt. Er is b.v. een huis, dat een houten vloer moest hebben, anders zou de gezondheids commissie het onbewoonbaar verklaren, maar tegelijk werd in andere woningen een cementen vloer gelegd. Dat zijn dingen, die niet moesten kunnen voorkomen en toch zeker wel buiten medeweten der gezondheidscommissie zijn ge beurd. Thans wordt overgegaan tot behandeling der begrooting zelve. Bij den post algemeen beheer (uitgaven) zegt de heer BLOK, dat in de com missie op dit punt geen overeenstemming was. Spr. zegt dat de post presentiegeld raadsleden veel te laag is. Als men ziet wat de raadsleden te doen hebben, dan is dat bedrag veel te laa Spr. stelt voor het bedrag te verhoogen tot 275.—, dan is deze post ongeveer in over eenstemming met de andere plaatsen op FlaKke (Thans is deze post 110.—.) Met algemeene stemmen wordt besloten het bedrag op 275.te brengen. Bij de post verlichting zegt de heer BLOK, dat er beter verlichting dient te komen. De heer SLIS zegt eveneens, dat het zoo niet langer kan. Iemand was dezer dagen bijna te water geloopen, dat had 's morgens vroeg plaats. De VOORZITTER zegt, dat hierin verbe tering gebracht zal worden. De heer SLIS wil 's Maandags en Dinsdags morgens ook de lantaarns aan den Langeweg laten branden. De VOORZITTER antwoordt, dat hiertoe al een opdracht gegeven is. Er zal gelet wor den op nakoming van dit voorschrift. De heer BLOK bespreekt het niet optreden der gezondheidscommissie, waar zulks toch dringend noodig is. Spr. stelt voor de gezond heidscommissie te verzoeken een onderzoek in te stellen naar den woningtoestand. Dan kan de Raad langzamerhand beginnen met het maken van verbeteringen in de volkshuisvesting. Bij den post onderwijs zegt de heer LE COMTE dat blijkens het gesprokene in den Raad de Schoolcommissie zeer laks blijkt te we zen. Spr. wil er op aandringen, dat deze com missie wat actief optreedt. De begrooting wordt in stemming gebracht en met algemeene stemmen vastgesteld. Aan de orde is benoeming van leden van de commissie tot werkverdeeling onder de werk- loozen. Aftredend zijn de heeren Kieviet, Blok en Van Nimwegen. De heer BLOK zegt, dat de commissie nuttig werkt, maar moest grooter bevoegdheid hebben. Ze heeft alleen tot taak het werk te verdeelen. Spr. wil de bevoegdheid uitbreiden, dat ze met B. en W. kan overleggen over het opzoeken van werk. Zooals het nu gaat is het een moeilijk iets. De VOORZITTER heeft hiertegen geen be zwaar. Tot leden van de commissie worden gekozen de heeren Blok, v. d. Veer en van Zetten, met resp. 9, 6 en 7 stemmen. De heeren nemen hun benoeming aan. B. en W. stellen voor een bouwverbod te vestigen op gronden ten Zuiden van de be bouwde kom van het dorp tusschen Dorpsweg, Langeweg, trambaan en Kreek. In de naaste toekomst voor aanleg van straten en pleinen bestemd. Hiertoe wordt met algemeene stemmen be sloten. Aan de orde is benoeming van een regent voor het burgerlijk armbestuur en weeshuis. Vacature van den heer Born. Aanbeveling is no. 1. G. Born, no. 2 Buth. Benoemd wordt de heer G. Bom. Aan de orde is benoeming van een lid der schoolcommissie in de vacature van J. v. d. Poel. Voordracht is no. 1 van der Poel, no. 2 Jonker. Gekozen wordt de heer J. v. d. Poel. Aan de orde is de benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Ge kozen worden de aftredenden uitgezonderd de heeren M. Dijkers en Vis in wier plaatsen ge kozen worden de heeren J. H. Dijkers en L. J. Buth. De heer JOPPE hoopt, dat de heeren nu eens beter op de vergaderingen van de commissie tot wering van schoolverzuim zullen verschijnen. De VOORZITTER brengt dank aan de af tredende heeren. Aan de orde is de benoeming van een lid- en plaatsvervangend lid der comm. van beheer der gasfabriek. Gekozen worden de heeren M. Joppe en A. A. Mijs. No. 1 lid en no. 2. plaats vervangend lid. De heer JOPPE vraagt inlichtingen omtrent den stand van de plannen der electriciteit. De VOORZITTER antwoordt, dat, er vor dering gemaakt wordt. Binnenkort zal er weer een vergadering gehouden worden. Dan sluiting der openbare vergadering. Decembertljd is wintertijd. De maand December is weer in het land. Wie echter meent dat het werk aan onze pluimveestapel afgeloopen is, evenals dit met het landwerk het geval behoort te zijn, heeft het mis. Door de hooge noteeringen der eier> prijzen, moeten nu juist de jonge dieren tot den leg geprikkelt worden. Met opzet noem ik de jonge dieren, want evenals de boer dient te zorgen voor hoog kiemkrachtig pooi» en zaaigoed, zoo moet het werk van den pluim> veehouder er op gericht zijn, te zorgen voor sterk bevruchte eieren in het voorjaar. Daarom is het noodig, dat de oude dieren, hoewel goed verzorgt, niet tot den leg geprikkelt worden, hoe verleidelijk dit ook is voor den pluim» veehouder. Ongeveer half Januari tracht men ze aan den leg te krijgen, liefst op natuurlijke wijze. Men geve ze dan ook volop groenvoeder (vitaminen) en ochtendvoeder, zooals men dat in voorjaar en zomer gewoon is. Men geve echter nimmer kunstlicht. Het is dan te ver» wachten, dat de broeduitkomsten van dien aard zullen zijn, dat ruimschoots vergoeding gegeven wordt voor de gemiste wintereieren. De jonge kippen behooren nu alle aan den leg te zijn. Behooren zeg ik, want nog maar al te veel zie ik op de boerderijen kippen loopen, die dien naam eigenlijk niet verdienen. Dit beteekent natuurlijk een strop, want dezen kunnen natuurlijk tusschen voor» en najaar, wanneer ze gaan ruien nooit dat geld opleggen, dat ze in den winter gekost hebben. Het is dus zaak, indien nog niet gedaan, de kippen uit te zoeken, ook de jonge uit de oude te houden, en te zorgen dat de hanen aanwennen bij die toom te loopen, waarvan men wil broeden. Wanneer men niet zelf wil broeden, wat met de meesten het geval is, moet men de hanen van de kippen verwijderen en in mesthokken zetten, naar gelang men ze noodig heeft. Volstaan kan dan worden met ze gerste» meel en maïsmeel rul aangemaakt te verstrek» ken, terwijl ze dan niet van het dure ochtend» voeder meeschransen. Een groote fout, die ik ook nog bij velen gezien heb, is, dat de kippen in kleverig vuile ruimten hun verblijf moeten houden. Reeds eerder wees ik er op, dat de kippen in den winter een schoone en met luchtig materiaal opgevulde ruimte worden gehouden, zooals turfmolm, tarwe en haverkaf, erwtenmok etc. Nauwlettend moet worden toegezien dat deze niet gaan stinken, en de kippen er graag in scharrelen. Wanneer dit niet meer het geval is, dan moet het beslist verwijderd worden. Ook meent men te volstaan met ontsmetting door creoline, doch vergeten, dat door de bespuiting juist de vloerbedekking vochtig gemaakt wordt. Het verstrekken v.in rul aangemaakt och» tendvoeder in den ochtend is beslist af te te keuren, want de kippen zullen na bun krop volgeschranst te hebben ineen gedoken suf het verstrekte voedsel gaan zitten verteren. Dit nu is gevaarlijk, want door hun mindere beweging, produceeren de kippen ook mindere warmte en wanneer een weinig tocht door het hok gaat loopt men de kans, dat de zoo zeer gevreesde snotziekte uitbreekt Dan hoeft men geen eieren te verwachten. Kalium Per- manganaat mag wel geacht worden een bekend en goedkoop bestrijdingsmiddel te zijn. Het beste is, om 's morgens de kippen met wat graan aan het werk te houden De droog voederbak mag dan.^atuurlijk niet gesloten zijn. Wanneer men dan s avonds zooveel rul aangemaakt geeft, als tegelijk opgevreten wordt, dan gaat ze met een volle maag naar stok, en hebben in den nacht hoog eiwitrijk voedsel te verteren. Decembertijd is wintertijd schreef ik boven dit stukje, doch een goed pluimveehouder heeft het 's winters drukker dan in den zomer. Goed beschouwt wordt de natuur hier ver» kracht. Immers, op een tijd als men van de dieren geen vrucht mag verwachten, gaat men door kunstmiddelen en door nabootsing van de natuur in het voorjaar aanzetten tot pro» ductie. Willen we dus eieren rapen, dan is het een allereerste vereischte, na te gaan wat de dieren te kort komen. Is men in staat, om dit tekort te verhelpen, dan kan men er ook op aan dat deze moeite beloond wordt. Tot besluit wil ik nog even wijzen op het verschijnsel, dat jonge kippen kleine eieren leggen. Het spreekt vanzelf, als een jong dier aan de leg gaat het nog niet heelemaal vol. groeit is. Daar de bestanddeelen van een ei hoofdzakelijk uit eiwit bestaan, en het dier voor groei veeren en vleeschvorming ook veel eiwit noodig heeft, spreekt het vanzelf, dat hetgeen overblijft belangrijk minder is als bij een volwassen dier. Hieruit is het dus te ver» klaren, dat eieren van jonge dieren kleiner zijn als van oudere. Bij de zware rassen wordt dit echter spoedig opgeheven, daar deze op latere leeftijd pas gaan leggen. Propagandaboekje V.P.Z.H. Verschenen is een propagandaboekje van de V.P.Z.H., dat ten doel heeft het werk van deze goed werkend, uitstekend georganiseerde Ver. meer bekendheid te geven, onder een breede laag van het pluimveebezittend publiek van Zuid.Holland en te doen zien, wat op het gebied van Pluimveehouderij en Tamme Konijnenteelt omgaat. Het werkje is verdeelt in verschillende hoofd» stukjes, welke een kort overzicht geven van hetgeen op die afdeeling behandelt wordt. Fokstations. Deze zijn in het leven geroepen, met het doel, die bedrijven naar voren te brengen, welke zich zuiver hebben ingesteld op verbetering der eierproductie. Dit beteekent voor de leden een belangrijk voordeel, want nu zijn ze in staat op betrek» kelijk goedkoope wijze in ieder geval ver» trouwd goed aan te schaffen, van zaken, die onder controle staan van hun eigen organisatie. Foktoomkeuringen. Deze worden bij de leden der VP.Z.H. gedaan, met het doel de slechte legsters en voor de fok ongeschikte dieren uit te schiften. Dit kan een z;er groot voor deel zijn, want ieder begrijpt, dat de winst, marge van een bedrijf zeer gedrukt kan worden door onvruchtbare dieren. De dieren worden op exterieur beoordeelt. Niet ieder kan leg» controle toepassen. Legwedstrijd Zevenhuizen. Hier worden in een eerlijke en onpartijdige wedstrijd de hoen» ders van verschillende eigenaren tegen elkaar getoetst, terwijl de huisvesting en voeding gelijk is aan die van model bedrijven. Tevens dient de legwedstrijd bij velen als voorbeeld hoe het moet zijn. Van de instelling gaat veel nut uit. Voederinstelling V.P Z.H. Een nieuwe stap in de economische richting was het in het leven roepen van een voederinstelling. Het doel van zoo'n instelling is, den leden gegarandeerd goede voeders, voornamelijk hoendermeel en opfokvoer, tegen den laagst mogelijken prijs te verschaffen. Hierin is de V.P.Z H. door hare overeen» komst met de heer H. Ph. J. KI pwijk te Delft ongetwijfeld geslaagd. Deze voederzaak is zonder dure of geforceerde reclame, zonder dwang op de leden, om dat voeder af te nemen, binnen 2 jaar tot een groote onder» neming gegroeid maandelijksch worden tien» duizenden Kilo's afgeleverd en de vooruit» zichten voor de toekomst zijn uitermate gunstig. De kwaliteit der voeders en de lage prijzen waren het, die de voederinstelling zoo deden groeien en de V.P.Z.H. heeft hiermede uit» nemend werk gedaan, want niet alleen de leden, maar feitelijk alle pluimveehouders in Zuid»Holland pronteeren hiervan, omdat ook de andere pluimveevoederhandelaren uitcon» currentie oogpunt genoodzaakt waren, hun prijzen te verlagen en laag te houden. Woordelijk overgenomen uit Pr. Boekje door B. van Asperen Vervenne, Pluimveeconsulent. Tentoonstellingen. Deze worden gehouden met het doel de bezoekers te doen zien, hoe kippen gehouden moeten worden. Als laatste punt staat op het programma «Het verbeteren van het onderwijs in Pluimveeteelt en de afzet der Pluimveeproducten. Het werkje is met vele foto's verlucht en geeft een duidelijk overzicht van hetgeen de V,P.Z,H. bedoelt te zijn. Op aanvrage aan het secretariaat te u dingen wordt het gratis toegezonden, het waarschijnlijk den leden der E F.PV aa geboden worden. SOMMELSDIJK. De heer A. Knape, k noemd tot lid van den Raad dezer gem'eJ in de plaats van den heer J. Gideon, heeft benoeming niet aangenomen. In de maand November 1.1. verlieten t; schepen de haven dezer gemeente. Vorige week werden uit deze geniet, 213000 K.G. aardappelen, uien en paarden», verscheept. L.l. Maandag stonden bij den Correspo. dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente werklooze landarbeiders ingeschreven. MIDDELHARNIS. De aangifte voor de Ra. Militie van jongelingen, die in 1909 geborè zijn, moet plaats hebben in de maand Janil> en wel op Woensdag 4 Januari van des voorn 10 tot 12 uur op 't Gemeentehuis. Bij den correspondent der arbeidsbemk deling hebben zich als werkloos doen insck ven21 veldarbeidens, 1 timmerman, 6 zei visschers. Totaal 28 personen. Gevonden s een autorijbewijsplaat, acul[[1, H. 60327. Inlichtingen verstrekt de aememi. veldwachter Dirx. -* Zaterdag 10 December werd in h Meijer alhier een vergadering gehouden uit. gaande van de afdeeling Zuid-Holland van t Nederlandschen Bond van Gemeente-aal naren. Aan de oproeping van den 2en voorzittei van voornoemde afdeeling, den heer D. Fot- kert van Oud-Beijerland, onder wiens leidin, de vergadering stond, hadden onderscheiden" personen gehoor gegeven, terwijl verschillend! brieven waren ingekomen van ambtenaren vat dit eiland, dat ze verhinderd waren deze ver- gadering bij te wonen. Vertegenwoordigd wam burgemeesters, secretaressen, ontvangers en amb. tenaren ter gemeente-secretarie van de meeste plaatsen van het eiland. Het doel van de» vergadering was te geraken tot oprichting vat een onder-afdeeling van den Nederlandse!» Bond van Gemeente-ambtenaren voor Goeree en Overflakkee. Na eenige besprekingen weid besloten een zoodanige onder-afdeeling op te richten. Alle aanwezigen beloofden hunne vol medewerking te zullen verleenen tot bloei vat deze afdeeling. Een voorloopig bestuur wad gekozen, bestaande uit de heeren L. J. Hollander, burgemeester van Middelharnis et Sommelsdijk, F. Nieborg, burgemeester-secretaiii van Stad aan 't Haringvliet, J. Rooij, gemeente secretaris van Dirksland, D. Verweij, gemeente, ontvanger-ambtenaar ter secretarie van (M Tonge en H. A. van der Meer, ambtenaar!® secretarie van Middelharnis. Besloten werd een reglement voor deze al- deeling te behandelen op een reeds spoedig n houden volgende vergadering, nadat eerst een ontwerp door het voorloopig bestuur zal zijt samengesteld. Aan het einde van deze bijeenkomst dankte de Edelachtbare Heer L. den Hollander, heeren Fonkert, gemeente-ontvanger van Oud- Beijerland, de Boer, gemeente-secretaris vai Hardinxveld en Schippers, ambt. ter gemeente secretarie van Oud-Beijerland, voor hunne be moeiingen in deze. Opgemerkt zij, dat de heer Fonkert, van dl vereeniging van Burgemeesters en Secretarissn op dit eiland een schrijven had ontvangen, waarin deze vereeniging hare sympathieke hou ding uitspreekt tegenover een eventueel op te richten onder-afdeeling. Met de oprichting van deze onder-afdfeelitj is ons eiland weer een nieuwe vereeniging rijker geworden, waarvan wij met belangstelling afwachten de dingen, die door haar zullen ge schieden. S. M. K. DEN BOMMEL. Aan de haven werden vorige week vervoerd 1500 H.L. aardappel®, 1090 Hï». uien en 120 H.L. peen. De collecte voor het gesticht van alleen staande blinden te Wolpheze heeft in deze j meente opgebracht de som van 58.43. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden dt vorige week 8 werklooze landarbeiders inge schreven. In de algemeene vergadering van het Wa terschap de polders loozende door Den mei, is met groote meerderheid van stei besloten tot plaatsing van een watermachine- Tijdens de bietencampagne zijn aan i Kaai alhier aangevoerd 4526000 K.G. bieten- OOLTGENSPLAAT. De burgem. brengt ps publicatie ter kennis, dat Vrijdag 16 Deceinbs alle straten en pleinen geschuurd moeten wot' den. (Jaarlijks straat schuren). Inschrijving naar de beneficie van dffl boedel van P. Bigge. Voor perceel I is het hoogst ingeschrevtt door Anth. van Dam en M. van Dam voffl 2200.-. Voor perceel II is het hoogst ingeschrevf door A. Kagchelland en B. de Vos voor 2451 De jaarlijksche pacht was 60.—. Duur 1 jaren. Ieder perceel is ongeveer 3 gem. Jaarvergadering van de Jongelingsveree»' ging „Obadja", op Donderdag 8 December. De eere-voorzitter, Ds. de Lange, laat zinjs Ps. 68 10. Hierna lezen van Matth. 13 viC 24—44 en gebed. In zijn openingswoord sprak zijn Eerwaar® blijdschap uit over dit samenzijn en hoopte, deze avond zou slagen, wees "verder op het dat de bond van Jongelingsvereenigingen jaar geleden is opgericht en toen met hooof lach werd begroet, doch thans duizenden let® telt en wonderlijk, de commununisten gaan et* jeugdvereenigingen oprichten. Alle jongeling werden aangespoord om een dam op te werp® tegen den afval in onze dagen. Ook wees SP Eerwaarde nog op een man als Schouten, der Tweede Kamer en tot voor kort wethout»' van Rotterdam, die meermalen heeft verklad" dat het juist de Jongelingsvereeniging is 'e' weest waar hij de kennis heeft opgedaan, hem voor 't oogenblik in zijn maatschappeili( leven en in de verschillende posities en fund'0 die hij bekleed, zoo te pas komen, en daar®*" juist geworden is wat hij nu is- Dan volgt een uitgebreid jaarverslag van e secretaris A. Pieterse en den penningmee^ van Putten, alsmede van den bibliothecar H. van Kempen Vervolgens een inleiding door vr. J- ,3' Korteweg, Gew. Geschiedenis, over Lucas vers 1 10, de geschiedenis van Zacheüs- Een aangename bespreking volgde hieroP' Pauze en tractatie. Verder een voordracht „Huib en Krijn vr. H. van Kempen. Thans een inleiding door vr. W. van Ké®P W. Cz. over „Ons land onder de van Koning Willem I", 1813—1840.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2