ÏNS ON SIOOMEB L80IHS voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Klooster- flflfl TING enz. Antire volutionair Orgaan I eizoen IN HOC SIGNO VINCES en Vocht No. 3389 WOENSDAG 14 DECEMBER 1927 42STE JAARGANG ING km dim tECHT hubs UW rbuizen Gemeenteraad. f Ml I I i nl I gevlekte r- 156 bn ntvangt U die be- e k t zijn. BER 1927 Sorteeerlng pleet appa- f 68.50 Btel gepla0*®* W. BOEKHOVEN ZONEN Xlïë stukken voor de Redactie bestemd, Ad ver t en tiénen verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers 1 tin v°orai ziidie iasi S'teS "G^AgOtsd ZOO gO«d" I Éi.. 'li si bekende 1062 BILLIJK TERUG SCOURANT GENTEN irljzen. SDIJK. .f120,- KORTING 2 0 pCt. SN dezen Winter dep. m-rk Vrucht. •KRIMPEN», sulfaten. is brochures over Ike U op aanvraag ezonden. opda* U verzekert rgenheid te kunnen e officieele weder, ree en Overflakkee, d. WENDE Teerproductel<j$j)'| 1ELSDIJK. ui worden franco on gezonden. alle Stations DezTcoura it veischljnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. AB0NNEM-.NTSFRIJS per drie maanden franc per post f 1.— bQ vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worde» berekend naar de plaatsruimte, die zfj beslaan. Advertentlën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. »Steedsch«. De Raad van Sommelsdijk opende de behan deling van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1928 met algemeene beschouwingen, ingezet door den vertegenwoordiger der S. D. A, P., den heer Blok. Wethouder Mijs noemde het een „steedsche" gewoonte om de vaststelling der begrooting aan een politieke beschouwing te doen voorafgaan. De vraag is nu maar of het gewenscht is in alles de „steedsche gewoonten" over te nemen. Er zijn wel gevallen, waarbij we de echte plat- telandsche gemoedelijkheid verre verkiezen bo ven zekere steedsche conventies. En wanneer de Raad van Sommelsdijk het niet vermag de algemeene beschouwingen op wat hooger plan te brengen, gelooven wij dat het beter ware geweest de oude gemoedelijkheid maar niet af te leggen. Wij gelooven dat de be langen dezer gemeente daarmede nog wel zoo fcaed gediend zouden zijn, als met de ellenlange loeschouwingen de behandeling der begroo ting maakt nu wel wat den indruk van een kind met een waterhoofdje die men nu te hooren Want elk dieper beginsel ontbrak er ten eene male aan. 't Was alleis louter platvloersch en materialistisch wat te berde gebracht werd. 't Had veel van een tegen elkander opbieden wie nu toch wel het meest voor Sommelsdijk gedaan had, in de vorige zittingsperiode. Liever hadden we gehad, dat men zich be paald had tot de beginselen waardoor men zich liet leiden, doch de eenige die dit nog aanroerde was het Anti-Rev. raadslid de heer Hokke. Ove rigens bewaarde men hierover een zwijgen als het graf. Of zou men aan elk beginsel gespeend zijn, en niet anders voor oogen hebben dan mate- rieele begrippen Wie zich dat voorstelt vergist zich. Wij wijzen slechts op de houding der heeren ülok en v. d. Veer, de twee socialistische afge vaardigden. Zij mogen bij hun beschouwingen over hun socialistische principes zwijgen, met de daad doen zij het niet. Wanneer de voor zitter het gebed bij de opening der vergadering uitspreekt en ieder zicht van zijn zetel verheft, blijven deze heeren demonstratief zitten. Zij weigeren aan het Opperwezen ook maar eenigen eerbied te toonen. Wanneer Hare Majesteit, onze Koningin den Raad de eer eens aandeed hem te bezoeken, zouden ze deze onbeschaamdheid niet durven openbaren, al was het slechts de vertegenwoor diger van H. M„ de commissaris der Koningin, zouden ze zich nog van hun zetel verheffen. Maar als de Raad zich voor de Allerhoogste Majesteit in het gebed Zijn zegen afbidt voor de beaadslagingen, dan weigeren de heeren elk eerbetoon. Zie, op zulk een oogenblik, komen de zuivere sociaal-democratische principes toch even om bet hoekje gluren en krijgt men even te zien door welken geest deze heeren gedreven worden. Inderdaad als het er zoo naar toe moet, geef °ns dan maar de oude plattelandsche gemoede lijkheid en verschoone men onp voor steedsche gewoonten. Billijk verwijt De socialistische heeren verwijten de A.R. partij, niets in het belang van de sociale behoef ten van den arbeidenden stand gedaan te hebben. Met name de volkshuisvesting zou veel te wen- sehen hebben overgelaten. Wij zulen hier niet opsommen wat er in Sommelsdijk voor de volkshuisvesting gedaan Is' d°ch brengen slechts in herinnering wat de Mrijheidsbonder, wethouder Mijs den heer Blok antwoordde. Volgens hem toch zou er onder witirev. leiding te veel aan volkshuisvesting 2'in gedaan. Volgens den een te weinig en volgens den ander te veel. Wij gelooven hieruit veilig te mogen conclu- eeren dat de Antirev. fractie de gulden mid- enweg bewandeld heeft en te dien opzichte Precies zoo veel gedaan heeft als noodig was. Wij vreezen dat als de politiek van de roode #e«en gerealiseerd werd, we in Sommelsdijk Poedig geen enkele oude goedkoope woning "eer zouden hebben, doch alle straten uit mooie, nieuwe huizen zouden zijn opgebouwd, alles naar de eischen des tijds. Maar tevens zouden we verrijkt zijn met een schuldenlast, die nog niet afgedaan zou zijn, wanneer de nieuwe woningen weer afgedankt moesten worden. Wij voelen veel voor dergelijke voorstellen der roode heeren, maar ze moesten ook zorgen dat het geld er kwam om alles te betalen. Met voorstellen, die voorstellen moeten blij ven omdat niemand weet waar het geld er voor te halen is, schieten onze arbeiders weinig op. De waterleiding. Het verwonderde ons niet dat de heeren ons de eer aandeden ook ons blad in de beschouwin gen te betrekken, evenmin als het ons vreemd voor kwam dat ze niet in alles met ons blad accoord gingen. De heer Blok meende het ons als een verwijt te moeten aanrekenen, dat wij voor de gemeen teraadsverkiezingen niet gepropageerd hebben voor de waterleiding. Dat is toch eigenlijk wel een ietwat onnoozele opmerking. Onze lezers weten wat ons standpunt is. Dat behoeft dus geen toelichting meer. Doch wie zal ons kwalijk nemen dat we reke ning houden met de werkelijkheid Het is gebleken dat momenteel van de water leiding niets komen kan. Het meerendeel der bevolking in de twee grootste plaatsen van Flakkee is er tegen. Dat spijt ons, maar het is zoo. Maar wie kan nu ijzer met handen breken Denkt de heer Blok dat wij de waterleiding een zoo gewichtige zaak vinden dat we er de geheele verkiezingsactie door zouden willen ver troebelen en onze Anti-Rev. kiezers tegen ons in het harnas jagen Als hij dat denkt is hij toch maar weinig politiek geschoold en moet hij nog maar eens bij zijn eigen politieke leiders in de leer gaan. De waterleidingkwestie is voor ons van groot belang, zeker, maar toch een belang van secon daire beteekeniis. Ons beginsel, ons Anti-Rev. beginsel primeert steeds. Dat gaat voorop. En als ons blijkt dat onze menschen nog niet aan een waterleiding willen althans niet op den voet als het vorige jaar werd voorgesteld dan leggen we ons daar graag bij neer en zou den niet gaarne willen dat deze zaak geforceerd werd ten koste onzer hoogere beginseleenheid. Het lijkt ons inderdaad wel wat onnoozel, ons dien eisch te willen stellen, al kunnen we ons goed voorstellen dat de roode heeren gaarne gewild hadden dat we dien weg waren opge gaan. En wat de waterleiding zeiven betreft, we gelooven, dat deze er wel komen zal, zoo goed als de electriciteit er wel komt. Maar zulke dingen moeten hun tijd hebben. Ze moeten ook eens van een anderen kant bekeken worden. In principe zijn er bijna geen menschen, die van de gemakken eener goede waterleiding niet willen weten.. De kwestie is maar op welke wijze zal ze tot stand komen. En daarbij moet gezocht worden naar de wijze, waarmede zich het grootst mogelijk percentage menschen kun nen vereenigen. En dat zoeken kost uit den aard der zaak eenigen tijd. Maar komen zal het wel. De Wethouderskwestie. Bizonder de beschouwingen over de wethou derskwestie gaven geen verheffenden indruk. Wij hebben reeds eer er het onze van ge zegd, maar hetgeen de afgevaardigde der Staatk. Geref. fractie ons aanwreef, dient nog wel heel kort even onder de loupe genomen te worden. De persoonlijke hatelijkheden van den heer Le Comte zullen wij stilzwijgend voorbij gaan. Daarmede wordt de zaak niet gediend. Zijn betoog liep ongeveer parallel met een artikel in „De Banier" van de vorige week. We kunnen dus beiden tegelijk te woord staan. De kwestie liep er over, dat de S. G. P. geen mannen van links in de colleges van B. en W. verkiezen willen en het ons kwalijk nemen, dat wij het soms wel doen als het zoo uitvalt. Wij hebben toen gewezen op het geval te Sommelsdijk waar de S. G. P. wèl haar stem gaf aan links, n.l. aan een Vrijheidsbonder, een principieel liberaal dus, en dat terwijl de keus liep tusschen dezen liberaal en een man van rechts, iemand die de Christelijk Hist, richting was toegedaan. Het spreekt vanzelf, dat de S. G. P. hierdoor in een moeilijk parket kwam, immers die zelf aldus handelt, verliest het recht van kritiek op anderen. Waar achter dekt men zich nu Men zegt, wat gij een Christ. Hist, noemt, is een partijlooze. Wij hebben dat ontkent, op grond van het feit, dat de heer Slis bij de verkiezing in 1923 zelf beleden heeft de Chr. Hist, richting te zijn toegedaan. Doch behalve dat wezen we ook op de daden van den heer Slis als raadslid. De heer Slis schaart zich getrouw aan de rechterzijde. Hij stemde voor het ambtsgebed en voor de Zondagssluiting. Wat doen de heeren nu? Zij negeeren ons tweede argument volkomen en beroepen zich uitsluitend op de uitgebrachte Christ. Hist, stemmen bij de Statenverkiezing. Zij zeggen een partij die bij de Statenverkiezing slechts een 40 stemmen uitbracht, kan bij een raadsverkiezing geen 240 stemmen uitbrengen. Accoord Maar wat bewijst dat nu Dat bewijst niets meer,- dan dat er in Som melsdijk geen Christ. Hist, organisatie en geen Christ. Hist, kiezers zijn. Maar wat doet dat af aan de richting van den heer Slis Willen zij inderdaad de politieke richting van den heer Slis afmeten naar de menschen die hem kiezen Wij zullen deze heeren dan eens even op den voet volgen en vragen wie hebben den heer Slis bij de raadsverkiezing gestemd Geen socialisten. Want bij de Statenverkiezing bracht deze partij uit 117 stemmen, terwijl de Raadsverkie zing in ditzelfde jaar op de S. D. A. P. werden uitgebracht 204 stemmen. Geen Vrijheidsbonders. Want deze partij had bij de Raadsverkiezing 8 stemmen meer dan bij de Statenverkiezing. Van links had de heer Slis dus geen enkele stem. Dat zou dan al bewijzen, dat de heer Slis er met rechtsche stemmen gekomen was, dus vol gens Staatk. Geref. logica rechts is. Maar nu gaan we nog even verder. Welke rechtsche stemmen heeft de heer Slis gekregen Laat ons zeggen in de eerste plaats die der Christ. Hist, dus een 40. De A. R. bracht bij de Statenverkiezing 491 stemmen uit en bij de Raadsverkiezing 448, dat zijn dus een 40-tal stemmen, die ook wel naar de lijst van den heer Slis zijn overgegaan. Maar de S. G. P. had bij de Statenverkiezing 380 stemmen, terwijl de heer Le Comte (S.G.P.) er bij de Raadsverkiezing slechts 189 stemmen halen kon en zijn tweeden zetel dankt aan het feit, dat de heer Slis geen opvolger op zijn lijst hadWaar zijn de 190 Staatk. Geref. stemmen heengegaan Waar anders heen dan op de lijst van den heer Slis, die dus met Staatk. Geref. stemmen gekozen is en zelfs zoo gekozen, dat, als hij gezorgd had voor een tweeden candidaat, hij 2 zetels in den Raad bezetten zou. Is dan volgens de stemmen en volgens de conclusie, welke de Staatk. Geref. heeren trek ken, de heer Slis rechts of niet Ja, volgens de rekening die de Staatk. Geref. heeren er op na houden zou de heer Slis zelfs S. G. P.er moeten zijn, want van die zijde had hij de meeste stemmen I En nu heeft de heer Le Comte den heer Slis willen dwingen om te zeggen welke richting hij was toegedaan. De heer Slis heeft zich niet laten dwingen, maar toch wel gezegd, dat hij niet aangesloten was bij de C. H„ omdat hier geen Chr. Hist, kiesvereeniging is. Dat zegt genoeg. De heeren hebben zoo graag willen cijferen. Welnu, we hebben de cijfers eens laten spreken. Maar ai mogen de Staatk. Geref. heeren zoo verzot op die cijfers zijn, wij meten met een anderen maatstaf, wij laten andere factoren gelden. En dan herhalen we nog eens wat de heer Le Comte zoowel als „De Banier" heeft dood gezwegen, dat n.l. de heer Slis zich als rechts raadslid openbaart. Hij stemde voor het ambts gebed en voor Zondagssluiting en tegenover rechts heeft hij zich nooit gesteld. De heer Mijs is principieel links, is de libe rale richting toegedaan, vrijzinnig. De Staatk. Geref. fractie heeft den heer Mijs haar stemmen gegeven. Dat is links steunen en links stemmen. „De Banier" van deze week heeft weer eens scherpe critiek op de wethouderskeuze van de A. R. partij, en ze oefent die kritiek op de haar eigene eigengerechtige wijze. Met het oog op het geval te Sommelsdijk zeggen welet op Uw eigen zaak, wat ziet gij den splinter in Uws broeders oog en den balk die in uw eigen oog is ziet gij niet „Nederland - een land van vocht en tocht", zei eens bg een vreemdeling. vanrheumatieken spierpijn hebben, zuilen dit ton volie beamen. want vocht en tocht zijn hun ergste vijanden, die de tijdelijk verdwenen pijn met nieuwe heftigheid te voorschijn kunnen roepen. Gebruik geregeld Akker's Kloosterbalsem (60 cent) als wrijfmiddel Het houdt Uw spieren lenig en ge zult spoedig vergeten zijn dat er zooiets als rheumatiek bestaai Vergadering van den Gemeenteraad van SOMMELSDIJK, op Vrijdag 9 Dec., des nam. half 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Enkele ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. In den keuringsdienst van waren is te veel betaald, dat zal over den volgenden dienst verrekend worden. De heer S. van Nimwegen neemt zijn be noeming tot lid der pchattingscommissie aan. De afdeeling Middelharnis-Sommelsdijk van de vereeniging Volksonderwijs verzoekt cursus sen in vervolgonderwijs op te richten, geduren de 6 wintermaanden. De kosten zijn gering en de rijpere jeugd heeft er profijt van. Wordt gerenvoyeerd naar B. en W. voor prae-advies. Dezelfde organisatie wijst op de vacature in het L. O. ontstaan door het vertrek van den heer G. J. Kruithof en acht het in 't belang van het onderwijs een boventallige leerkracht te benoemen. B. en W. achten het niet ge wenscht daartoe thans over te gaan. De heer BLOK (S.D.A.P.) verklaart leek op dit gebied te zijn, maar menschen die ver stand van het onderwijs hebben verklaren, dat aanstelling van een nieuwe leerkracht hard noodzakelijk is en dringt er op aan, dat B. en W. haast maken met de benoeming van een boventallige leerkracht. De klasse heeft 37 en 25 leerlingen, dat is te veel. De VOORZITTER zegt dat deze cijfers niet juist zijn, er zijn minder leerlingen. De heer LE COMTE (S.G.P.) bevestigt dat. De VOORZITTER zegt, dat beide scholen evenveel leerlingen hebben (257) en gelijke leerkrachten hebben. Wanneer het niet zooveel kostte, zouden B. en W. er natuurlijk terstond toe overgaan. De heer SLIS (C.H.) vraagt wat het zou kosten een boventallige leerkracht uit de ge meentekas te bekostigen. De VOORZITTER antwoordt dat wanneer het 7e leerjaar er door gaat, de gemeente het vergoed krijgt, maar zooals 't nu is moet de gemeente het betalen, dat zou in elk geval een 1200..kosten, dat vindt spr. nog niet zoo'n beetje. De heer BLOK vindt dat het onderwijs er niet onder lijden mag. Wanneer het moet, moet het betaald worden. Het rijk gaat steeds door met bezuinigen en wentelt de kosten af op de gemeenten, het volkskind mag daaronder niet lijden en stelt voor een tijdelijk overtolligen leerkracht te benoemen. De heer LE COMTE zegt, dat het in de commissie tot onderzoek der begrooting een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Het of ficieele lichaam, de commissie die door den Raad is aangesteld voor de schoolaangelegen- heden, heeft gezwegen als een mof over deze zaak. Dat bevreemdt spr. Voorts heeft het bij spr. bezwaar ontmoet, dat een uitgesproken link- sche vereeniging als Volksonderwijs daarmede komt. Ook spr. acht het wel nuttig dat er een leerkracht komt, maar spr. vraagt of dat geen assistent mag zijn. Het hoofd der school vindt in ieder geval een assistent nog beter dan niets. De VOORZITTER antwoordt, dat deze school geen assistent mag hebben. Dat is alleen voor kleine scholen. Het is mogelijk een volon tair met acte aan te stellen. De heer JOPPE (V.B.) zou graag willen weten wat de schoolcommissie er van zegt. De VOORZITTER antwoordt, dat het adres pas ingekomen is en acht het ook wel gewenscht eerst het gevoelen der schoolcommissie te vra gen. De heer BLOK zegt, dat over 3 weken de vacature al openkomt en wil niet wachten. Wan neer het adres voor kennisgeving wordt aan genomen, dan komt toch straks een gelijklui dend voorstel van de commissie belast met het nazien der begrooting. Het voorstel-Blok komt in stemming, nadat het door de heeren v. d. Veer (S.D.A.P.) en Joppe (V.B.) ondersteunt is. Wethouder MIJS (V.B.) vindt het niet ge wenscht thans een ondoordacht besluit te ne men. Er is eigenlijk geen advies van B. en W„ ook niet van de schoolcommissie en daarom zou spr. liever wachten, opdat men de zaak aan alle kanten kan bekijken. De heer Thiel- man, het hoofd der school, heeft zelf gezegd geen bezwaar te hebben even te wachten. Mis schien kan evenwel een volontair met akte be noemd worden. De heer BLOK vindt dit laatste een afkeu renswaardig systeem. Wethouder MIJS stemt dat toe, maar 't is een voorloopige maatregel en er loopen toch vele volontairs rond, die dankbaar zijn als ze een plaats krijgen. De heer BLOK handhaaft zijn voorstel. De heer HOKKE (A.R.) vraagt of dit dan ook het bizonder onderwijs geldt. De VOORZITTER antwoordt, dat de hee ren daarover nog niet gesproken hebben en stelt de vraag wat de heeren dan willen een tijdelijk of voor goed. Het voorstel-Blok wordt in stemming ge bracht Voor stemmen de heeren Joppe (V.B.), Le Comte (S.G.P.), Blok (S.D.A.P.), v. d. Veer (S.D.A.P.) en Van Zetten (S.G.P.). De stemmen staken en in de volgende vergadering wordt dus een beslissing genomen. Wethouder MIJS zegt, dat dus de adviezen over deze zaak gehoord kunnen worden en de Raad een volgende vergadering dus beter voor bereid kan zijn. B. en W. krijgen machtiging tot het doen van enkele af- en overschrijvingen op de ge- meentebegrooting dienst 1927. Op zijn verzoek krijgt de heer G. J. Kruithof als onderwijzer der Openb. Lagere School eer vol ontslag met ingang van 1 Jan. a.s. Joh. Mastenbroek verzoekt als 4de helpster bewaarschool wegens ziekte ontslag. Met algem. stemmen wordt dat eervol verleend. Rekening gasfabriek. De heer SLIS (C.H.) brengt rapport uit namens de commissie belast met het nazien dezer rekening en zegt dat alles in orde was. De rekening sluit in ontvangsten met 103098.37 en uitgaven 93427.27. Alzoo een batig slot van 9671.10. Begrooting gasfabriek 1928. De heer LE COMTE brengt namens de com missie belast met het onderzoek dezer begroo ting rapport uit en zegt, dat hij op de begrooting als zoodanig geen aanmerking heeft, doch vindt het handig gezegd van den directeur der fabriek te zeggen, dat uit de winst van de fabriek geen wisselplaats gemaakt kan worden. In de tweede plaats vraagt de commissie hoe het toch mogelijk is, dat alles toch maar zijn ouden gang gaat, ofschoon Sommelsdijk de be grooting niet heeft goedgekeurd. Dan vindt de commissie het gewenscht, dat wanneer de hoofd opzichter een onderzoek naar de mogelijkheid eener wisselplaats zal instellen, enkele leden van den Raad daarbij tegenwoordig zullen zijn, anders vreest de commissie dat deze ambtenaar eenzijdig zal worden ingelicht. De VOORZITTER vindt tegen dit laatste geen bezwaar. De heer BLOK wil het rapport nog aanvullen met het volgende. Spr. acht het n.l. gewenscht, dat wanneer hier besluiten genomen worden, daarvan goede nota genomen wordt. Spr. wijst b.v. op de kwestie der winstver- deeling. In plaats dat het verschil aan Ged. Staten is onderworpen, is de winst alvast op de Bank gebracht en Middelharnis heeft haar portie alvast genomen. De VOORZITTER zegt, dat het verzoek om de winst op de Bank te storten door spr.'s plaatsvervanger is gedaan tijdens afwezigheid van spr. Maar aangezien Middelharnis dat be sluit heeft genomen is het logisch, dat Ged. Staten tegen deze daad geen bezwaar hadden. De heer BLOK zegt dat zelfs de gascom- missie er niets van af wist. In ieder geval is hier een geschil dat eerst aan Ged. Staten had moeten onderworpen. Heeft het zoodoende nog zin, dat er een begrooting aan den Raad wordt aangeboden Spr. wil een einde zien aan al deze onaangenaamheden. Het geldt hier geen plagerijen, het gaat er overhet bedrijf in het be lang van beiden te beheeren en dan gaat het niet aan zoo op te treden. Spr. is van plan zich over al deze dingen te beklagen bij Ged. Staten. I tói.lf I 1 1 1 MG 'i'

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1