HEI VULPEHHUI8 Het is niet hetzelfde waar U Uw Vulpen houder koopt. Kerk en Schooi. Burgerlijke Standi Chri li Ingezonden Stukken. Boekbespreking. Land* n Tuinbouw. 5, HOOFDSTEEG 5 ROTTERDAM Plaatselijk Nieuws. Een afgrijselijke vondst Verloofd W. Dl EUZABI de aardsche vragen. Of dit nu al direct be« grepen zal worden betwijfel ik, doch ik zal trachten ook in mijn volgende schrijven dit duidelijk te maken. Doch grondige studie en zelfonderzoek zij hier op haar plaats. Wat er zoo al niet gemodderd wordt met het woord «sociaal», komt in menige uitdruk» king st'rk uit, vooral bij hen, die zich als »stille« Christenen aanstellen en van alle be» weging zoover mogelijk wegblijven. Doch weet gij wat dit al beduidt? Het zou be» duiden, dat de Christenen hunne aardsche roeping volkomen verzuimen dat zij het her stellen en beteren en helpen en recht doen aan anderen overlaten. Docü de geschiedenis is gelukkig ook overvol van bewijzen, dat de Christenen sociaal aangepakt hebben en stevig ook. Maar als het eens waar wasl zou dat geen schande wezen voor de Christenen en schade voor den grooten naam en eere Gods Velen zullen helaas zeggen vrees ik, al dat aardsche heeft een Christen niets mee te ma» ken, laat hij maar leven voor zijn ziel. Doch daarmee is de Christen er niet af. Ook hi moet zich ten volle geven aan het leven tot steun en sterkte van het maatschappelijke en ter eere van Gods Naam. Hierover een volgend maal, met het onder» werpSociaal Christendom. EEN CHR. ARBEIDER De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Geachte Redactie 1 Naar aanleiding van het raadsbesluit van Melissant dato 2 Dec. moet een enkele op» merking mij van 't hart. Wat bij de tegen» standers van de Geref. kerkbouw het meeste opgeld deed, was wel dit: »het is ons laatste hoekje grond in de kom der gemeente, we kunnen net in afzienbaren tijd zelf noodig hebben», 't Schijnt dat de heeren de zaken maar moeilijk uit elkaar kunnen houden, want bedoelde grond is niet van de gemeente, maar van de armen. Al de grond langs den nieuwen weg is van de armen, en wordt alles voor bouwgrond uitgegeven, voor vast tarief, waarom dit hoekje nu niet? Omdat de ge. meente het zelf noodig kan hebben. Als nu grond van de gemeente was, kon zoo'n argument door een tegenstander wel gebruikt worden, maar nu van de armen, moet de ar» men daar tenslotte de dupe van worden Is dat geen wanbeheer als de gemeente, als be» heerder der armengoederen, zichzelve tracht te bevoordeelen ten koste der armen Een zonderlinge opvatting van het beheer der ar» mengoederen heeft de gemeenteraad trouwens lang gehad, hier in de gemeente laat hij een hoekje driest liggen dat ze voor erfpacht uit kon geven, en onder Dirksland gaat hij land van de armen verpatsen om van de landar» beiderswet vrij te komen, waardoor de ver» koopwaarde van 't land aanmerkelijk minder geworden is. Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte teeken ik EEN OPMERKER. Melissant, 8 Dec. '27. Van den uitgever La Rivière Voorhoeve te Zwolle ontvingen we twee kalenders Neerlandia en Elf provinciën. De kalender Neerlandia is een dagkalender. Elke dag geeft een plaatje naar een foto van een of ander aantrekkelijk plekje uit stad of dorp van ons land. De plaatjes zijn mooi en scherp van lijn. Het schild ook uitgevoerd in koperdiepdruk geeft een berkenlaan te zien. Inderdaad iets heel moois. Deze kalender zal aan de wand een heel fijn efffect maken. Daarbij nog gevoegd het aan trekkelijke eiken dag een ander plaatje uit ons land. Het aardige is ook, dat dt uitgever voor be trekkelijk geringe kosten albums beschikbaar stelt, waarin de plaatjes verzameld kunnen worden. De tweede kalender, Elf provinciën, is een weekkalender. De uitvoering van deze kalender is schitterend. Het schild geheel gehouden in dofbruin met gouden letters, waarop het groot formaat kalenderblok met artistiek uitgevoerde platen een bijzonder mooi geheel vormen. Elk weekblad geeft ook een verschillend kiekje uit ons land. De uitgever heeft aan deze uitgaven de ui terste zorg besteed. Wie ook voor een kalender iets moois verlangt, kieze een van deze twee. BRENGT EENHEID IN SORTEERING EN VERPAKKING. WAT IN HET BUITENLAND GESCHIEDT. EEN NATIONAAL KWALITEITSMERK. Men kan tegenwoordig haast geen buiten- landsch vakblad in handen krijgen of er staat het noodige in over de wenschelijkheid van het volgens bepaalde regelen sorteeren en verpak ken van tuinbouw voortbrengselen. Voortdurend worden de voordeelen genoemd, welke er ver bonden zijn aan het oordeelkundig behandelen van groenten, vruchten en aardappelen. Dat men in verschillende overzeesche staten er steeds op uit is het product te verbeteren ener met succes propaganda maakt voor het collectief sorteeren en verpakken, is algemeen bekend. Ons land en ook andere staten in West- Eu ropa worden overstroomd met overzeesch fruit, vooral uit de V. S. van Nood-Amerika. En landen als Zuid-Afika en Australië beginnen zich op de wereldmarkt al meer te doen gelden. Maar ook in onze onmiddelijke nabijheid, bij onze afnemers zit m enniet stil. Over hetgeen b.v. onze oostelijke buren doen, ter verbetering van den afzet van tuinbouwvoortbrengselen, is reeds heel wat geschreven en op de onlangs ge houden „Frankfurter messe" is op duidelijke wijz egedemonstreerd, welke kant vele Duitsche tuinbouwers en handelaren in grenten en fruit uit willen. Dit streven verdient te meer onze aandacht, waar blijkt, dat het de Duitsce regeering er om te doen is, het land door uitbreidng van de cul tures zooveel mogelijk van den invoer onaf hankelijk te maken, ja als het kan dezen in voer zelfs geheel overbodig te maken. In dezelfde richting is men in Groot-Brittanni werkzaam, warabij men in niet geringe mate den steun van de Overheid ontvangt. Hoezeer daar het vraagstuk van den afzet der tuin bouwvoortbrengselen de aandacht der belang hebbenden is beslag neemt, moge o.a. blijken uit het feit, dat op de vanwege het orgaan „The Fruit Grower" tijdens de in Manchester ge houden „Growers Day Conference" alle spre kers een onderwep hadden gekozen in veband met de goede behandeling bij den afzet van de producten .hoewel zij geheel vrij waren gelaten in de keuze van hun onderwerp. In de Britsche pers wordt eveneens herhaal delijk op hetzelfde aambeeld gehamerd. Men gaat in Broot-Brittanie inzien, dat de reclame van de „Impire Marketing Board" voo het meer eten van fruit enz. van eigen bodem of afkom stig van de andere deelen van het rijk, lang niet voldoende is, ja, dat deze propaganda zelfs overbodig en nutteloos is, indien men niet te vens zorg draagt, dat het zelf geteelde product minstens aan dezelfde eischen voldoet als het geimporteerde. In verband dearmede is men in Engeland en Wales al sedert eenigen tijd een campagne be gonnen voor de verbetering van Marktmethodes, met name waar deze betreffen het goed sortee ren en verpakken. Thans is het reeds zoover dat men steun van het Mnisterie van Landbouw een nationaal merk is ontworpen, hetwelk reeds voor een enkel product in gebruik genomen is. Het voeren van dit merk is vrijwillig. Degene, die het recht verkrijgt, mag het aanbrengen op producten, die aan bepaalde, vanwege het Mini sterie vastegestelde eischen voldoen. Op die wijze hoopt men den handel in tuin- bouwvoortbrengeselen in goede banen te leiden en de afnemers te bewegen tot het koopen van nationale producten, waarvan him nu een bepaalde kwaliteit gewaarborgd wordt. We zien hier dus in Groot-Brittannië een Ieder fabrikant adverteert dat zijn fabrikaat het beste is. Wij hebben al de bekende en prima fabrikaten te samen gebracht, waarbij vele soorten welke speciaal voor ons zijn gemaakt en ook welke alleen bij ons verkrijgbaar zijn. Voor bet koopen is het noodig le dat U uit eene groote sorteering een keuze kunt doen naar eigen smaak en beurs. 2e dat U daarbij geholpen wordt door iemand, die deskundig is en weet wat voor Uwe hand geschikt is. 3e dat iedere Vulpenhouder voorzien is van een 14 Kar. gouden pen met iridium punt en ten volle gegaran» deerd. Dit alles vindt U UITSLUITEND in GEEN FILIALEN Naam graveeren gratis, terwijl U wacht. Vraagt Prijscourant, gratis en franco. streven soortgelijk aan dat van het U. C. B. hier te lande, alleen met dit verschil, dat in Engeland de controle meer smei-officieel is, in zooverre de Regeering er meer van nabij in betrokken is. Al deze feiten zijn symptonen van een bewe ging ten gunste van een verbetering zoowel als van een verhooging van den afzet van het product, welke beweging in vrijwel de geheele beschaafde wereld is op te merken. Het komt ons daarom voor, dat zij de aandacht van allen, die betrokken zijn bij de teelt van- of den han del in tuinbouwvoortbrengeslen ten volle waard is. Zonder ons zeiven de concurrentie op de wereldmarkt ernstig te bemoeielijken of zelfs onmogelijk te maken, kunnen wij bedoeld Streven niet aan ons voorbij laten gaan, zullen wij dus moeten blijven voortgaan op den reeds door velen ingeslagen weg van een verbetering van de methodes van afzet der producten. Standaarddiseering en normaliseering zijn fac toren, welke in onze dagen voortdurend de aandacht op zich doen vestigen en in de toe komst nog meer van zich zullen doen spreken. In dezen tijd reeds wordt de voortbrenging der goederen in sterke mate beheerscht door de wijze, waarop de verdeeling plaats vindt. Houden wij daarom het oog voortdurend scherp gericht op hetgeen in andere landen wordt gedaan ter verbetering van de sorteering en verpakking van groenten, fruit en aardap pelen en laten wij zorgen in dat opzicht vooraan te gaan, zooals wij reeds sedert jaren gewoon zijn op ander terrein. „De Tuinderij". SOMMELSDIJK. Op de 1.1. weekmarkt wer den 11 biggen en eenig pluimvee aangevoerd, terwijl 6 M-. straatoppervlakte werd verhuurd. Aan de fairbank no. 1 werd in dit najaar door den weger H. Heij 7592250 K.G. suiker bieten gewogen. De aanvoer was nog iets hoo- ger dan vorig jaar. De inlevering van rijksgoederen, lichting 1912, zal voor deze gemeente plaats hebben op Woensdag 21 December a.s. des nam. 2 uur in de bewaarschool te Middelharnis. In de maand November 1.1. werden alhier 2 personen geboren; 21 personen vestigden zich alhier; 15 vertrokken; 1 overleed en geen huwelijken werden voltrokken. De aardappelen worden in deze gemeente geleverd voor 5.— en de uien voor 4.75 de H.L. MIDDELHARNIS. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. benoemd tot adjunct-inspec teur der posterijen en telegrafie, de heer M. N. D. Augustijn, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. De heer J. Kroos had het ongeluk, ter wijl hij op een ladder stond en werk verrichtte aan de telefondraden, dat de ladder brak en hij op den grond viel, waardoor hij zich zoo ernstig bezeerde, dat medische hulp noodzake lijk was. Donderdagmiddag had in de woning van den heer Peeman een begin van brand plaats. Daar het onheil spoedig werd opgemerkt, werd erger voorkomen. DEN BOMMEL. De regenmeter gaf over de maand November een neerslag van 94.7 m.M. tegen 60.3 m.M. over dezelfde maand van het vorige jaar. Vorige week werden vervoerd 2062 H.L. uien en 2117 H.L. aardappelen. B. en W. hebben aan W. C. Luijendijk vergunning verleend tot het bouwen van een aardappelbewaarplaats op zijn erf. Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 5 werkloozen ingeschreven. Door C. Merkhof alhier is aangevraagd verlof tot verkoop van alcoholhoudende dran ken andere dan pterke dranken. Tegen welk verzoek bezwaren bij B. en W. worden inge diend. Voor de uien besteedt men hier 4.50 tot 5.voor aardappelen 4.75 en peen 1.60 per H.L. Wegens de vele gevallen van mazelen is in Achthuizen de R.K. School gesloten. OOLTGENSPLAAT. Jongelieden, geboren in 1909 kunnen zich doen inschrijven voor de nationale militie ter gemeentesecretarie tusschen 1 en 31 Januari. Meer bepaald wordt hiervoor zitting gehouden Donderdag 5 Januari, des avonds van 7 tot 8 uur. OUDE TONGE. De ijsclub „De Schaats" hield op 1 December haar jaarvergadering in de oude school. De Voorzitter, de heer I. Mes- ritz, opende met een hartelijk woord van wel. kom. De verslagen van den penningmeester en den secretaris werden goedgekeurd. Hierjuit blijkt, dat het ledental der vereeniging 115 be draagt. De aftredende bestuursleden, de heeren I. Mesritz, voorzitter, en W. J. Gebuis, secre taris, werden met algemeene stemmen herkozen. Verder werden er eenige punten va internen aard in de rondvraag behandeld, waarna de voorzitter de vergadering met een hartelijk woord van dank aan de leden voor hun opkomst sloot. Het kind van G. v. V. brandde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. NIEUWE TONGE. De uien worden thans verkocht voor 4.75 per H.L. De handel is erg traag. Tot geneeskundige, belast met het verrich ten van doodschouw in 1928, is door het ge meentebestuur benoemd Dr. C. van Gelder alhier. Tegen een persoon alhier is procesverbaal opgemaakt wegen het rijden zonder licht. Van de lichting 1928 zijn 4 personen tot gewoon dienstplichtige aangewezen. Een drietal ingezetenen van hier hebben zich aangemeld voor deelname aan het examen voor kommies bij 's Rijks directe belastingen. De Landstormfilm. Op initiatief van enkele vooraanstaande mannen uit deze gemeente en de af deeling Nieuwe Tonge van de B. V. L. werd j.l. Woensdagavond in het gymnastieje lokaal der O. L. School alhier een landstorfilm vertoond. Majoor van den Nieuwenhuijzen, de bekende leider van de B. V. L, „Monden der Maas", open de bijeenkomst. Hij heette allen hartelijk welkom en sprak er zijn leedwezen over uit, dat de EdelAchtbare Heer Sterk, burgemeester dezer gemeente, verhinderd was dezen avond bij te wonen. Hij wijst op het onstaan van het korps, zijn werkwijze, zijn afdeelingen, die in bijna alle plaatsen van Nederland zijn, en zijn getolssterkte. De film vertoonde duidelijk: De ijver en het optreden van de B. V. L. Het dienstdoen van de B. V. L. als eerewacht bij een koninklijk bezoek, o.a. te Sneek, Urk, Heerlen, Barneveid enz. en bij het optreden tijdens overstroomingen. De laddagen van de B. V. L., gehouden te Oud-Beijerland, Zierikzee en Ouddorp. De ver schillende personen, die aldaar het woord voer den enz. De Voorzitter van den B. V. L. den WelEdelGestr. Heer Duymaer van Twist, het A.R. lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het optreden tijdens de landbouw tentoonstellingen te Ridderkerk en Hoofddorp, waar steeds de B. V. L. of een landelijke rijver- eeniging een voorname rol speelde, in de pauze besprak Majoor v. d. N. de samenstelling van den B. V. L.; de politieke samenstelling van de verschillende voormannen, het ontptaan van de B. V. L. in de Novemberwoelingen van 1918, toen Troelstra met zijn aanhang naar de macht greep en de zeer treurige toestanden in Rusland. Hij sprak een opwekkend woord, tot allen die gediend hebben, om lid te worden van de B. V. L. en zij die een motorfiets hebben van het korps vrijwillige motordienst. De landelijke rijvereeniging, welke hier is opgericht, dient belangrijk grooter te worden, en kan, zooals de film te zien gaf, bij verschil lende vereenigingen niet gemist worden. De plaatselijke leider van de B. V. L. de heer M. Breur en de zeer bekende leider van het korps Motordienst, sergeant Nieuwenhuijzen alhier, zijn gaarne bereid, de noodige inlichtingen te verstrekken en liefhebbers als lid te noteeren. De zaal wa,s goed gevuld en waar de film zeer in den smaak viel, keerden allen welvol daan huiswaarts. Moge deze filmavond trekken tot verhooging en versterking van het korps B. V. L. Hoe grooter het korps wordt, hoe minder kans de commnunisten of andere revolutionaire mannen zullen zien met succes naar de macht te grijpen. Alleen door het stembiljet moeten zij trachten en is het geoorloofd de macht te krijgen. Langs anderen weg zullen de mannen van de B. V. L„ de leden van dit vredesinstituut, laten zien, dat zij trouw blijven aan het Oranjehuis. Op dus, jongen ouden, die gediend hebben, wordt lid van de B. V. L. Het korps ,dat thans 50.000 man sterk is, moet nog grooter en sterker worden. Het wacht ook op u, niet-revolutio- nair gezinde DIRKSLAND. Het woonhui^ aan de Voor straat van mej. P. W. Mooijen is afgemijnd door den heer P. Hameete op 4610. Gedurende de laatste bietencampagne wer den van uit de haven alhier ruim 21000000 K.G. suikerbieten verscheept. De dienstplichtigen der lichting 1912, zul len op Vrijdag 23 December a.s. in de Raads zaal hun militaire goederen moeten inleveren. Verleden week werden van uit deze ge meente verscheept3215 H.L. aardappelen, 630 H.L. poters, 2220 balen uien en 2320 balen peen. De godsdienstoefeningen voor de Geref. Gemeente zullen voorloopig des Zondags in het Koor der Ned. Herv. Kerk worden gehou den. Tegen een tweetal personen van elders is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. MELISSANT. Bij publicatie is bekend ge maakt, dat gedurende de geheele maand Januari op iederen werkdag van 912 uur ter ge meentesecretarie gelegenheid zal bestaan om de dienstplichtigen der lichting 1929 in te schdij- ven. Donderdag viel de knecht van den land bouwer D. S. met een wagen beladen met gier van den dijk. Met lichte kwetsuren liep dit ongeluk af. HERRINGEN. Door den gemeente-veldwach ter alhier is tegen een persoon proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet. Voor de aardappelen en uien besteedt men hier 5.— per H.L. Het bouwen van een woonhuis poor re kening van den heer W. Bestman te Dirksland, is opgedragen aan A. Huizer, metselwerk, en P. Snijder, timmerwerk. STELLENDAM. Gedurende de bietencam pagne zijn aan de haven alhier aangevoerd 7.716000 K.G. suikerbieten. GOEDEREEDE. De vorige week werden 200 mud aardappelen en 1200 balen uien ver voerd. De prijs der gedroogde chicoreiwortelen is gestegen tot 13.— per 100 kilo. De vorige week door de kuilvisschers van 40 tot 90 kilo schubben gevangen. De campagne voor het drogen van cicho reiwortelen is geëndigd. Er werden 1.731.180 K.G. aangevoerd. OUDDORP. Aan de beide havens zijn dit jaar tezamen aangevoerd millioen K.G. suikerbieten. De oude meekrapdrogerij „De Onver wacht", is ook weer in werking, wat in geen jaren is gebeurd. Thans is men bezig met de weinige meekrap, die hier nog is verbouwd, terwijl in de haven een schip wordt verwacht, dat hier 1000 kilo zal aanbrengen. f De gepensioneerde rijksveldwachter Maks tevens oudste ingezetene, bereikte Dinsdag j.l. den leeftijd van 88 jaar. i Op de beurs besteedde men voor uien 4.75 per baal van 60 kilo. De handel is traag. f In een der cichoreifabrieken is men be gonnen met het bereiden van valeriaan en diverse aanverwante producten. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbturttn op Zondag 11 Dec. 1927. NED. HERV. KERK. hommelsdijk, 'sav. 6 uur dhr. van Yperen van Herkingcn. (Coll. v. hulpbeh. Kerken en personen.) Middelharnis, v.m. 9,30 en's av. 6 uur (Doop.) Ds. den Oudsten. Den Bommel, v.m. Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 leesdienst. en 's av. 6 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Oude Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. geen opgaaf. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. v. d. Zee (Coll. v. hulpbeh. Kerken en personen.) Herkingen, v.m. 9,30 dhr. van Yperen en n.m. 2 uur Ds. den Oudsten (Doop.) Dirksland, v.m. 9,30 uur leesdienst en n.m. 2 uur dhr. v. Yperen van Herkingen. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag, n.m. geen dienst. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m, Ds, Fol» huijs van Stad. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. (Coll. tot dekking tekort in de kas der Kerk) Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, 'sav. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur lees» dienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. en 's av. Ds. Schoppenhauer. OUDE TONGE. In de Ned. Herv. Kerk zijn herKozen de heeren J. Barnat en L. A. Mooijaart ais Ouderling en Diaken. OOLTGENSPLAAT. Gekozen tot voor de 2de maal tot Diaken in de Ned. Herv. Kerk Jacob van Gurp Johz., de benoeming is nu aangenomen. DIRKSLAND. Ds. A. de Blois alhier is beroepen by de Geref. Gem. te Meliskerke. HERKINGEN. De Woensdag tijdens de dankstond voor het gewas in de Ncd. Herv. Kerk gehouden oogstcollecte heeft opgebracht f 396,-. MELISSANT. Naar we vernemen is de heer J. L. Struijk, alhier, benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijzondere School te Ooltgensplaat. STELLENDAM. Deze week werd den Heer N. J. van Donge als blijk van waardeering voor zijn 40»jarige ambtsvervulling als onder» wijzer aan de Openbare School aangeboden door 't gemeentebestuur een prachtig marmer pendulestcl met coupes en door de commissie uit de ingezetenen een insteekhaard en album waarin vermeld de namen der gevers. GOEDEREEDE. Dhr. L. v. d. Wende Kz. die gekozen is als diaken, zal a.s Zondag worden bevestigd in zijn ambt. OUDDORP. De bij de Herv. gem. beroe» pen predikant, Ds. Klomp van Oldebroek, trad heden, Donderdag, voor ons op. Na gewezen te hebben op de ijdelheid van alle aardsch bestaan en de volkomenheid van het hemelsche, bepaalde spreker zijn gehoor, naar aanleiding van Openb. 1 17, achtereenvoi» gens bij het: 1. Als dood neervallen aan Je» zus' voeten2. De oplegging van zijn rech» terhand3. Vrees niet en 4. Ik ben de eerste en de laatste. Het kerkgebouw was met een aandachtig luisterende schare geheel gevuld. f Het kerkgebouw der Geref. Gem, aan het Spaanjersweegje zal naar men onze be» richtgever mededeelt, Donderdagavond 15 Dec. in gebruik worden genomen. DE GELDIGHEID VAN HET REGLEMENT OP DE PREDIKANTSTRACTAMENTEN. De officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank mr. Enger, heeft gisteren conclusie genomen in de bekende zaak over de predikants- tractamenten bij de Ned. Herv. Kerk, waarbij de Ned. Herv. Gm. te Ouddorp van de Ned. Herv .Kerk terugvorderde de door haar be taalde en door de algemeene Synode vastge stelde bijdrage voor het predikantenfonds. De Rechtbank verklaarde eischeresse ontvan kelijk in haar vordering met ontzegging daar van en veroordeelde haar tot de kosten van het geding. In een volgend nummer zullen wij de ge heele conclusie opnemen. OOLTGENSPLAAT. GeborenPieternella, d. v. A. van Dam A. van Gent; Jacoba Adriana Johanna d A. J. van Vugt en A. E. C. M. Hopmal Johannis, z. v. P. B. Crezee en M. H. Hobbel' Abraham, z. v. J. Duim en L. Fun Adriaans.' d. v E. de Ruiter en J. van Oostende. GetrouwdGerrit Mol, j.m. 22 j. en Adm* Neels, j.d. 23 j.Arie van den Heuvel i J 24 j. en Neeltje Adriaantje van Kempen ia 26 jaar. Overleden Maria Ras, 59 j., weduwe va Willem van KempenElberdina Vervloet 52 j., echtg, van Pieter Stam Jannetje van den Boogert, 3 maanden, d. v. Izak van den Boogert en Dina Adriaantje HuizerCornells Kaslander 66 j„ echtgenoot van Elizabeth va» Eek. OUDE TONGE. Stoffelina d. v. M. de Korte en L. duP»., Pieternella, d. v. P. Fluit en.P. Kik; Wil|e„ z. v. R, W. Kieviets en M. Bezemer, Aide gonda Johanna, d. v. C. van Peperstraten J. Dirkx; Johanna Maria, d. v. J. deBoett! J, C. MulderPetrus Josephus, z. v. A Poll! mans en E. Rommelse; Willy, d.v. L Ottevanger en J. H. Keuvelaar; Francini Maria, d. v. M. Dirkx en P. WagemansTeun» z. v. J. Los en J. van Kempen, Gehuwd. Adrian us Legierse, 25 j, en Catha. rina A. van Otzel j.d, 25 j.Pieter van do Valk 19 j. en Hendrika Kardux 21 j.Johannis J. Nijsse 26 j. en Johanna A. Buijs 24 i Leendert C. Raap 27 j. en Catharina Malt' paard 20 j. OverledenAnthonius van Dongen 41 i (ongeh,)Ida J. Deenekamp 76 j., wed van Johannes H. Leijgraa; Lode wijk Goemaat 11 j. echtg. van Neeltje FunAnthonius van Kempen 73 j. (ongeh.)Elizabeth van Balen 76 j., wed. van Anthonij Razeberg; Dina Simonse, 58 j. (ongeh DIRKSLAND. Overleden: Geertje Okkenburg 64 jaar weduwe van Machiel de Ruiter. GOEDEREEDE. Getrouwd: Willem de Vries 28 jaar en Maaike de Keijzer 25 jaar. HET LIJK VAN EEN VROUW GEVONDEN IN EEN DUIVENHOK, DAT IN DE WAALHAVEN DREEF. In de Waalhaven te Rotterdam is Maandag door een schipper een afgrijselijke vondst ge daan. Hij zag een ruw houten Hst drijven, die naar het uiterlijk veel weg had van een duijtl venhok. Bij onderzoek bleek deze kist het lij»® van een vrouw te bevatten. '71 De politie schat den leeftijd van de vrouw op 25 a 30 jaar. Zij is flink van postuur. Blijkbaar had zij een gezonde kleur gehad. Dt vrouw had donkerblonde wenkbrauwen. Dt tan den zijn bfzonder gaaf. Zij had zeer donkerblond gebodded haar en bruine oogen. Het voorhoofd de neus, de mond en de kin zijn gewoon; htt gelaat is vaal. De lengte is ongeveer 1 mettr 70. De vrou whad een blauw fluweelen hoed of muts op en droeg een zwarten mantel, met een kraag en mouwopslagen van heel licht bont, een zwarte, zijden japon, versierd met kraaitjes, welke in drie bloemfiguren zijn verwerkt, zoo wel voor als achter. Voorts droeg zij een ge woon, wit katoenen hemd, vermoedelijk ge merkt L. T., een tricot onderrok, een rose directoire, licht beige kousen en zwarte, lage schoenen, welke met één riempje zijn gesloten en welke zijn versierd met plaatjes van wit metaal. Verder zijn er geen bijzondere kentee- kenen op het lijk gevonden. De commissaris van politie in de 5e afdeeiing, bureau Nassaukade, verzoekt hen, die eenige inlichtingen omtrent de vrouw kunnen geven, zich ten spoedigste op zijn bureau te vervoegtJS Naar wij nader vernemen heeft de poliÜT geen uiterlijke kenteekenen van geweld op het lijk gevonden. Woensdagmorgen vroeg zou de sectie op het lijk worden gehouden. Toen het lijk werd gevonden stonden de schoenen op den schoot van de vrouw. De politie zet haar nasporingen voort. Nader wordt nog medegedeeld De schipper J. A. zag ter hoogte van het terrein van Van Walsum in de Waalhaven een groote kist drijven. „Die kan ik gebrui ken dacht hij en met een haak haalde hij het ding, dat half onder water dreef, naar zich toe. Daarbij trok hij er een plankje af en direct zag hij, dat er iets bijzonders was met die kist. Hij zag een paar schoenen en bij nader onderzoek ontdekte hij het lijk. Direct heeft hij de rivierpolitie opgebeld, die het bureau Nassau kade weer op de hoogte stelde. Nadat foto's waren gemaakt, heeft men de kist geopend. Het lijk van de vrouw bleek er als 't ware ingewrongen te zijn en de schoenen waren uitgetrokken en aan het voeteinde neergezet. Naar de omstandigheden tt oordeelen moet het lijk niet langer dan 24 uur in het water hebbes gelegen. Het vertoont gen enkel teeken van geweld zelfs geen blauwe plek en dit is juist het mys- terieuse van het geval, want nu is het nog niet eens zeker, of wel van misdrijf gesproken kas worden. Wanneer de sectie uitwijst, dat de vrouw een natuurlijken dood is gestorven, is waarschijnlijk alleen sprake van een overtredinj van de Begrafeniswet. Dan is echter wel heel vreemd, dat mes het lijk in zulk een vreemd getimmerte in bet water heeft geworpen. Het staat thans "C. vast, dat de „kist" niet anders dan een gr"0' duivenhok is geweest. Aan boord van schepen en een enkele maal ook wel aan den wal heeft men wel pla"E duivenhokken, die niet als een duiventil °P een paal worden neergezet, doch die men °P een plat dak of op een schuurtje heeft staau Dit hok was 1.54 M. lang, vanvoren 45 c.M van achter 35 c.M. hoog en 45 c.M. bfee^ Het liep dus naar achteren schuin af. Aan dE boven- en achterzijde was het hok bedekt ®e asphalt, dat echter half was vergaan. De eigenaar moet juist bezig geweest z') het hok op teverven, want de voorzijde wa in de grondverf gezet van een blauwgrijze kleu De randen waren echter nog niet klaar e vertoonden nog het oude ruwe hout. Zonder het hok te hebben schoongenw moet de dader het lijk op haar zijde vreemde kist hebben gewrongen. Men heeft daartoe de voorzijde met de vli a^ gaten er af geslagen en toen de daad verricht alles weer stevig dicht gespijkerd, alles is zoo solide gebeurd, dat men er a tijd voor moet hebben gehad en genomen, drie vlieggaten zijn zorgvuldig gedicht Het lijk, dat boven aangegevei; ton en een woll eenvoudig, van verzorgd. De politie hee laten nemen en c en Paul Krugerst verzoek aan aller1 schaffen, zich aan zijn enkele vrou» de vrouw te herki nog moeten word die reeds werd g een vrouw, die te herkennen, do< geven adres werd nog in levende 1 Met groott bell clusie van de dok| de politie nog, dl vallend is, door p- hok in hun omgev herkend. Het raadsel is o| vrouw is va: opwelT Het raadselachtl haven te Rotterd| vonden lijk van gekomen. Nadat heelen dag had meer aanwijzingei] belang van het mochten worden,| zoover gekomen, grenzende waarscj het drama zich nacht zijn nog enj confronteerd en licht gekomen. Uit het onderzij bleken Eenige dagen 's-Gravenhage eeJ waarin werd gem^ daar een geval had voorgedaan, sprake van een dl Den morgen vq brief verscheen treffende het in lijk, en natuurlijk vallen verband overlegde met de avond zijn enkele I vonden twee zust;. in den anomnieme te Rotterdam aangj aan de Nassaukadf hun ook de kleerej zijn ze naar het gebracht, waar zij zijn geconfronteerd te zijn dat van te 's-Gravenhage. Deze juffrouw dienstbode geweed 'is zwanger gewon behandeling gesteli op het in den anoi woont. In overleg opgezegd en tijde deling is zij bij Zondagnacht isl van de behandelif drijver heeft toen i zich ongemerkt va| heeft hij het in een dag heeft hij de terdam gebracht, de Waalhaven aa ter hoogte van de| sum, de kist in hf Dit laatste word klaringen van eed schip liggenden si hebben verklaard, f te hebben gehoor| mand met een ha dachten toen, dat Met dank aan -U:nnis van de gei M. V. D. J. v. D. Abbenes, 8 Dec. ANNA JOI COR v. D. NIEUWE TONC DEN ^BOMMEL Getrouwd MAX BETS die mede nan familie hartelij| de betoonde hun huwelijk Middelharnis, 13 Dec. a.s] liefde ouders C. DE VIS! hun 25»jarlge te herdenken. Eenige Heden over! stichting te seduldig ÜjdJ Zuster, Behuv Mej. in den ouderd Uil Nieuwe Tonge,

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4