Gemeenteraad. Vrouwenhanden Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. het oog, of uitstel van d entermijn, waarop de vierde faculteit aan de V. U. aanwezig moet zijn kan worden tegemoet gezien. Van de re geering is zulk een voorstel niet te verwachten, en er is geen waarborg dat een kamerlid, dat er het initiatief toe zou nemen, een meerderheid zal krijgen. Vervolgens komt de vraag aan de orde: heb ben wij de mannen, die noodig zijn. Op het oogenblik kennen directeuren deze niet, maar al zouden later desnoods veelbelovende mannen ter opleiding uit hun werk moeten worden ge haald, spr. vertrouwt dat zij er op den bepaal den tijd zullen zijn. Het besproken plan is dus logisch van opzet, waarborgt practische resul taten en ligt in de lijn van het groote plan. Ten aanzien van de moeilijkheden die den laatsten tijd in Geref. kringen zijn gerezen, zegt spr. dat deze zaak wat de V. U. aangaat bij een commissie in onderzoek is; bovendien zal de actie voor de V. U. onafhankelijk hiervan zich moeten voortzetten. Wat gevraagd wordt, is dat met het 50-jarig jubileum der universiteit, in October 1930, als geschenk van het Gere formeerde volk de gelden voor een vierde facul teit (in beperkten vorm) aan directeuren kunnen worden aangeboden. Met een opwekking hiertoe besloot de heer Colijn zijn rede. Nadat gezongen was psalm 105 3 sprak prof. Anema. In gewichtige oogenblikken, aldus spr., ge voelen wij sterker den band tusschen het volk en onze universiteit. Volgens een viretal punten wilde hij deze verhouding nader beschouwen. Allereerst bespreekt hij, hoe de Vrije Univer siteit uit de practijk van het volksleven ge boren is; voorts, hoe zij uit de practijk van dat volksleven haar beste levenssappen trekt. De verstandelijke en de intuïtieve kennis vormen tezamen het geheel van onze wetenschap, de laatste is de grondslag, de logische kennis, het kopstuk er van. De universiteit dient voor de redeneerende kennis, doch hier dreigt eenzijdig heid, wanneer zij van de intuïtieve vervreemdt; en daar buitendien de overtuiging wordt ge boren uit de intuïtieve kennis, trekt de univer siteit dus uit het volksleven haar beste levens sappen. Ten derde werkt spr. de gedachte uit hoe de universiteit aan de practijk van het volks leven steeds weer haar resultaten moet toetsen. Als laatste punt wordt besproken hoe voor die practijk de universiteitprastijk de universiteit voor en boven alles onmisbaar is, omdat de in tuïtie tot uitersten neigt en de verstandelijke kennis daartegenover haar nuchter correctief stelt. In samenwerking van beide, van universiteit en volkt, ligt de voorwaarde voor de ontwikke ling van beider leven. Ten slotte behandelt spr. meer in het bijzonder de practische verhoding van de Vrije Univer siteit en het Gereformeerde volk, en de taak dezer universiteit voor heden en toekomst, waar toe steeds het contact met, het vertrouwen, de liefde en de hulp van het volk noodig blijven. De heer Schouten bracht beide sprekers dank - de heer Colijn was intusschen weer naar Genève vertrokken en deelde mede, dat de bedragen door Zuid-Holland en Rotterdam op te brengen voor het nieuwe plan zijn bepaald achtereenvolgens op 300.000 en 20.000. Met een krachtige aanbeveling tot het geven van kracht en geld besloot spreker. Nadat nog gezongen was Psalm 138 4 sloot dr. A. Kuyper Jr. de vergadering met dank gebed. Vergadering van den gemeenteraad van MELISSANT, op Vrijdag 2 Dec., des nam. om 2 uur. Afwezig is de heer C. A. A. Kort. De Voorzitter, burgemeester Visscher, opent de veragadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht, w.o. mededeeling be treffende Rijksvergoeding ingevolge de wet van 24 Mei 1897. Ged. Staten berichten ,dat in den keuringsdienst van waren te veel betaald is. Dit zal over den nieuwen dienst verrekend worden. De gemeentebegrooting 1928 is behoudens en kele kleine administratieve wijzigingen goedge keurd terug ontvangen. Mededeeling wordt gedaan betreffende een correspondentie met de firma Esselink, die vol gens B. en W. geen geede dakpannen geleverd zou hebben voor een gemeentebouw. B. en W. hadden deze firma medegedeeld, dat, \yanneer er geen betere pannen kwamen, voortaan deze firma voor leveranties uitgesloten zou worden. De firma Esselink had daarop geantwoord dat zelfs de beste pannen, indien ze niet gegla- zuur zijn binnen korteren of langeren tijd groen worden. De gemeenteraad bestaat uit leeken op dit gebied, waarom deze firma liever het oor deel van een deskundige had. B. en W. willen hun eerste schrijven hand haven. De heer VOGELAAR (A.-R.) is het met het oordeel der firma Esselink eens dat de raadsleden leeken zijn. Spr. zegt dat de opzich ter de pannen toch heeft geaccepteerd, wanneer de opzichter ze goedkeurt staat d eRaad niet in zijn recht wanneer hij gaat afkeuren. Na eenige bespreking wordt besloten dat de Voorzitter den opzichter diens meening zal laten zeggen en dienovereenkomstig zal gehan deld worden. Besloten wordt ingevolge een schrijven van Ged. Staten een wijziging in het reglement van het Burgerlijk Armbestuur aan te brengen. Bij het uitbesteden van armlastige personen moet het gezin waar deze onderdak krijgt, genees kundig onderzocht worden. In verband met de aanschaffing van een mo torbrandspuit wordt de verordening op de brand weer gewijzigd. B. en W. hebben zich genoodzaakt gezien den doodgraver wegens verregaande onachtzaam heid te ontslaan. 2 sollicitanten zijn er. n.1.1 H. Wielaard en A. v. d. Spaan. v. d. Spaan wordt benoemd op een salaris van 160 De heer v. d. SPAAN (neutraal) acht het ge- wenscht, dat er een instructie voor den dood graver wordt opgemaakt. De VOORZITTER antwoordt dat er al een ontwerp-instructie gemaakt is, dat eerst in B. en W. behandeld zal worden. B. enW. krijgen machtiging tot het doen van enkele af -en overschrijvingen. B. en W. van Herkingen willen een contract aangaan betreffende het gebruik van de motor- brandspuit van Melipsant. De raad heeft in principe tegen een zoodanig contract geen bezwaar. B. en W. zullen met het dagelijksch bestuur van Herkingen nadere rege lingen trefen. De kerkeraad van de Gereformeerde kerk te Melissant vraagt een hoekje grond naast de be graafplaats, in eigendom van het Algemeen Armbestuur, in eeuwigdurend erfpacht te mogen hebben, tot bouwen van een Gereformeerde Kerk. De VOORZITTER zegt dat B. en W. geen teekening van de kerk ontvangen hebben. De heer VOGELAAR antwoordt, dat de teekening op het oogenblik bij Ged. Staten is. Wethouder VAN BEEK (neutraal) zegt dat hij nog steeds dezelfde meeniging als in B.enW. is toegedaan, 't Gemeentebelang moet boven een particulier belang gaan en het gemeentebelang gedoogt niet dat het laatste stukje grond dat de gemeente zoo nabij de kom heeft, wordt wegge geven. Wanneer de Gereformeerde Kerk dis pensatie krijgt om er te bouwen dan zal de ge meente voor ieder ander gebouw het ook wel krijgen. De gemeente kan het stukje nog wel eens noodig hebben. Men zal zeggen over 25 of 40 jaar kan men wel weer zien, maar men moet niet vergeten dat het 't eenigpte hoekje is dat de gemeente nog heeft. En al was het over 50 of 100 jaar, de gemeente moet rekening houden met de belangen der nazaten. Als dit hoekje grond aan de gemeente blijft, behoeft ze in geen 200 jaar een andere begraafplaats aangelegd te worden. Het moet onze wensch zijn onze dooden te eeren, en ze zoo lang mogelijk hun graf ver zekeren. Bovendien zal het hoekje grond weinig opbrengen. Maar al kreeg de gemeente re 3000 gulden, al kreeg ze er 5000 gulden voor, dan nog zou spr. er tegen wezen. Wanneer de gemeente later grond noodig heeft en ze moet gaan koo- pen, dan moet het de menschen uit de handen gebroken worden. Spr. wijst op den prijs die voor andere stukjes grond gevraagd worden. Spr. is er tegen en blijft er tegen en gelooft dat 9/10 deel der gemeente er ook zoo over denkt. Spr, begrijpt niet hoe dat de heer Vogelaar er zelfs maar om heeft durven vragen, 't Is het eenigst wat de gemeente nog heeft. De heer VOGELAAR antwoordt dat niet hij maar de Gereformeerde Kerk er om vraagt. De heer Van Beek maakte spr. bijna een ver wijt er van dat hij er om heeft durven vragen en doet het voorkomen alsof het niet te be grijpen is, dat zulk een verzoek in iemands brein kan opkomen. Maar toen Struijk om den grond vroeg bleek dat hoekje toch niet zoo heilig te wezen. Spreker vraagtwas de grond toen minder heilig Wethouder VAN BEEK antwoordtToen hielden wij nog een hoekje grond over. De heer VOGELAAR zegt dat er z.i. niets beter bij een kerkhof te zetten is dan een kerk. Vroeger stelden onze vaderen er prijs op dat het kerkhof in de onmiddellijke nabijheid van de kerk was. Spr. zegt dat de dooden op geen en kele andere manier beter te eeren zijn dan door den bouw van een kerk in de nabijheid der begraafplaats. Spr. begrijpt niet dat men niet verdragen kan dat er een Gereform. kerk op dit hoekje grond gebouwd wordt, en heeft wel jarenlang toegestaan dat er in de onmiddelijke nabijheid van het kerkhof een groote rommel was. Het heeft er jarenlang volgestaan met var kenshokken enz. Het was er zoo erg dat de rat ten geulen maakten naar de begraaplaats en de graven zelfs niet met rust lieten. De sloot kant, b.v. was geheel ondergraven. Dit liet men toen. Toen scheen het kerkhof toch niet zoo ge heel heilig te zijn, en sprak men niet over het eeren van afgestorvenen. Maar nu er een aan vraag komt om een Geref. kerk te bouwen gaat men plotseling een ander standpunt innemen en vindt de begraafplaats er te heilig voor. Vindt men het dan beter dat er varkenshokken bij de begraafplaats staan dan een keerk, vraagt spreker Wethouder VAN BEEK antwoordt dat hij het toejuicht dat die rommel bij de begraafplaats is opgeruimd. Wethouder SIELING (A.R.) toont zijn ver ontwaardiging over de dubbelzinnige houding van wethouder Van Beek en zegt dat juist Van Beek eerst alle moeite gedaan heeft om er die rommtl te houden en er tegen gestemd heeft om het op te ruimen, hoe kan hij dan nu zeggen dat hij blij is dat de boel daar opgeruimd is Wethouder VAN BEEK zegt dat hij niet de kerk weghouden wil, maar de gemeente kan die plaats niet missen. Er zit bij spreker geen hate lijkheid achter doch zou willen dat het verzoek niet in stemming kwam, doch dat de verzoe- keijs het introkken. De heer VOGELAAR antwoordt dat de ge meente die plaats nooit noodig kan hebben. Waarom zou de gemeente dan wel een stukje ervan hebben afgestaan aan Struik om er een huis en smederij op te bouwen, waarom die wel en de kerk niet. Spr. keurt het streng af dat B. en W. hier den een voor den ander trekken. Wethouder SIELING zegt dat het kerkhof dateert van 1843 en dat kan nog wel 25 jaar gebruikt worden eer het vol is, dan zijn de eer ste graven 100 jaar oud. Spr. ziet er geen zonde in dat de eerste graven dan opgedolven worden. Het eerste gedeelte zou dan weer vernieuwd kunnen worden en kan men er wel weer een 100 jaar mee verder. Wanneer later dan nog uit breiding noodig is, zullen Ged. Staten toch nooit goedkeuren dat die uitbreiding in de rich ting der gemeente plaats heeft en in de richting van den openbaren weg. De uitbreiding zal dan wel plaats moeten hebben naar achteren. Spr. gelooft ook niet dat een dagelijksch bestuur van Melissant of de gemeenteraad in de richting van den openbaren weg willen uitbreiden tenzij de heer Van Beek er nog in zit, dan is er misschien kans op. Wehouder VAN BEEK zegt dat hij meent dat de begraafwet verbiedt graven op te ruimen. Wethouder SIELING antwoordt dan weet u er niets van. De VOORZITTER zegt ook te gelooven dat de heer Van Beek het mis heeft, alleen wanneer een kerkhof gesloten wordt, staat er een wette- lijken termijn waarbinnen niets aan het kerkhof veranderd mag worden. Maar het staat anders met het opdelven der graven. Wanneer een huurgraf 10 jaar oud is, mag het worden op gedolven. Wanner hier nu graven zijn die 100 jaar oud zijn dan is volgens spr. er niets tegen ze op te ruimen en opnieuw voor begraafplaats in te richten. Spr. gelooft bovendien ook niet dat Ged. Staten het zouden goedkeuren dat het hoekje grond dat de Geref. Kerk aanvraagt voor begraafplaats werd ingericht. De uitbrei ding der begraafplaats zal wel naar achteren moeten plaats hebben en niet in de richting van bebouwden kom en den openbaren weg. Wethouder VAN BEEK zegt, dat hij er toch tegen is, wat er ook opkomt of niet opkomt. Spr is er tegen en blijft er tegen. De heer STRUIJK (S.G.P.) is het met van Beek eens. Wie weet wat er de volgende 25 jaren gebeurt. Er komen telkens aanvragen om gebruik te mogen maken van een lokaal der openbare school. Wanneer die grond bij de begraafplaats eens gebruikt kon worden om een gemeentegebouwtje op te zetten, zouden daar allerlei vergaderingen, zang- en muziek- repetities kunnen plaats hebben. Bovendien is grond duur en heeft dus ook dit hoekje, dat zoo mooi dicht bij de kom ligt, groote waarde. De VOORZITTER zegt dat de uitbreiding van het kerkhof voor hem geen bezwaar is, die mag toch in die richting niet plaats hebben. Maar spr.'s bezwaar is, dat de gemeente haar laatste stukje grond zou afstaan. Wethouder SIELING antwoordt, dat dit het laatste stukje grond niet is. Het armbestuur heeft nog veel meer grond. Het hoekje in de kom kan nergens voor gebruikt worden, ook niet om er een muziektent op te zetten, zooals de heer Struijk wil, het zou toch al te gek zijn, om vlak bij het kerkhof dat toe te laten. Wan neer er geen kerk gebouwd mag worden, zal het hoekje er altijd ongebruikt blijven liggen. De heer v. d. SPAAN meent, dat het hoekje toch wel eens meer geweigerd is. Wethouder SIELING antwoordt, dat hem dat onbekend is. Voor zoover spr. bekend is, is er nooit een aanvraag voor gekomen. De heer VOGELAAR begrijpt niet, dat de heeren er geen kerk willen hebben. Dat is toch veel beter dan zoon zoodje rondom het kerk hof. Maar nu schijnt de heer Struijk de zaak weer van een andere zijde te willen bezien, hij toch wijst er op, dat de grond zoo duur is. Spr. vraagt hem of 50 cent per roe niet genoeg is, of zou hij nog meer geld uit de kas van de Geref. Ker willen trekken De heer VAN NIEUWENHUIJZEN (A.R.) spijt het, dat er in de kom geen andere grond is. Het is voor spr. wel moeilijk en er is niets tegen den bouw van de Geref. kerk. Deze kerk zal er trouwens toch wel komen, al is het dan misschien een eindje verder op den nieuwen weg. Maar spr. acht het toch ook geen ge meentebelang, dat dit laatste hoekje grond zoo midden in de kom gelegen, wordt afgestaan. De heer v. d. SPAAN is het hiermede eens. Ook is een bezwaar, dat het te dicht bij de Ned. Herv. Kerk is. Volgens de wet mag er binnen 200 M. van een bestaande kerk geen nieuwe kerk gebouwd worden. Spr. zou het niet zoover willen laten komen, dat het bestuur der Ned. Herv. Kerk zou moeten protesteeren. De heer VOGELAAR zegt, dat de wet niet ^preekt van 200 meter, maar van 200 ellen. De VOORZITTER zegt, dat dit juist is. 200 ellen is 136 mettr, doch de afstand tusschen dt Ned. Herv. Kerk en het lapje grond is maar 126 meter. Ten slotte wordt het verzoek van den ker keraad der Geref. kerk in stemming gebracht en verworpen. Vóór stemden de heeren Sieling en Vogelaar. De VOORZITTER brengt ter sprake het uit diepen van een sloot langs den dijk. De heer v. d. SPAAN zou willen beginnen bij de woning van Sieling, opdat er water ge noeg blijft bij eventueelen brand. De heer VOGELAAR deelt het standpunt van den heer v. d. Spaan niet, het is juist beter aan het andere eind te beginnen om water te hebben. Wethouder SIELING wijst ook op de nood zakelijkheid dat de sloot uitgediept wordt, wan neer er brand komt fs er tot aan het station geen druppel water te vinden. Besloten wordt tot het werk over te gaan. De Voorzitter had de begrooting bepaald op 200;-. Wethouder VAN BEEK zou willen wachten met het werk tot na nieuwjaar. Wethouder SIELING is hiertegen. Als er brand komt is het te Iaat. Spr. zou direct willen beginnen en niet willen wachten tot de loonen der arbeiders nog een dubbeltje lager zijn. Spr. keurt het af, dat de gemeente zou speculeeren op de laagste loonen. Spr. deelt dit bekrompen standpunt niet. Misschien is de gemeente iets duurder uit als er direct begonnen wordt, maar dat is nog niet eens zeker. welke huishoudelijke arbeid vetrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30.60.90, Tube 80 ct. PUROL Wethouder VAN BEEK zegt er niet tegen te zijn, dat de mënschen een dubbeltje meer verdienen, dat zit er bij spr. niet achter. Dan doet de VOORZITTER mededeelingen over het provinciaal wegenplan (welke mede deelingen men breedvoerig terug vindt in een artikel in ons j.l. Zaterdagnummer). Dt Prov. Staten vinden het goed, dat ook een gedeelte van den Molendijk wordt over gedragen aan de provincie. De twee besluiten, die hiertoe noodig zijn, worden met algemeene stemmen genomen. De heer VOGELAAR vraagt of de kosten van het onderhoud nog veel duurder worden. De VOORZITTE Rantwoordt, dat de kosten thans zijn 1430en ze worden 1622.72. Voor dit luttele bedrag van 192.— krijgt de gemeente prima wegen. De heer VOGELAAR wijst op den verschrik- kelijken toestand van de wegen in het dorp. Vooral de weg onder langs den dijk naar de tram was bij het natte weer niet begaanbaar. Eer men het station bereikt had, zat men onder de modder. Spr. vraagt wat vroeger te begin nen met het begrinten en dezen weg gedurig te laten afschrappen. Ook de straatverlichting vindt spr. meer dan treurig. De VOORZITTER zegt ook, dat het hem stom verbaasd heeft, dat juist den vorigen avond geheel Melissant in donker lag. Besloten wordt hiervoor een betere regeling te treffen. Ook met het andere verzoek van den heer Vogelaar hoopt spr. rekening te houden. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. L.l. Zaterdag werden de laatste suikerbieten per schipper J. van den Doel voor de suikerbietenfabriek Puttershoek uit deze gemeente verscheept. Bij mej. wed. C. G. ontstond Zaterdag avond half twaalf tengevolge van een petroleum lamp een begin van brand. Daar het onheil spoedig werd bemerkt kon het vuur spoedig worden gebluscht. Een barometer verbrandde o.a. Vorige week werden uit deze gemeente 263000 K.G. aardappelen, uien en p.aardepeen verscheept. -L.l. Maandag stonden bij den Correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente 9 werklooze landarbeiders ingeschreven. De heer A. de Mooij Dz. slaagde te Leiden voor het examen Doctoraal. MIDDELHARNIS. De vorige week zijn al hier uit de Kaai vervoerd 2 schepen aardappelen inhoudende 1000 H.L. Alhier besteedt men voor de eigenheimer aardappelen 5.—, voor uien 4.75 en voor koepeen 1.50 per H.L. Tijdens zijn werkzaamheden had de ar beider D. Gootjes het oncjeluk met zijn lichaam op een hek te vallen, waardoor hij zich inwendig zoo ernstig verwondde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. OOLTGENSPLAAT. De Postduivenvereeni- ging „De Stormvogel" is ontbonden en de leden worden ondergebracht bij de vereeniging „De Reisduif". Uitslag aanbesteding van het vervoeren van zand voor de Prins Hendrikstraat ten laste der gemeente. G. Kamp 43 ct. per M.; Brinkman 42J-£ ct. per M.; Jan Beijer 40 ct. per M.; J. L. de Vos 39 ct. per M.*, StraatwerkW. van der Welle 22 ct. per M. en K. van Ree Jz. 17 ct. per M.* Gegund aan de laagste inschrijvers. OUDE TONGE. Op de weegbruggen alhier zijn gezamenlijk 11.000.000 kilo bieten ge wogen. Heden besteedt men alhier voor uien 4.75, koepeen 1.50 en aardappelen 5. per H.L. NIEUWE TONGE. De landbouwknecht M. de Koek had het ongeluk te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Aan dhr. I. Mosselman is vergunning ver leend tot het bouwen van een tweetal arbeiders woningen. J.l. week werden van hier vervoerd 1000 balen uien. Peen werden niet verzonden. Op 15 December a.s. hoopt de muziek vereniging „Apollo" alhier, haar eerste jaar- lijksche uitvoering te houden in de zaal van den heer De Witte. Loop der bevolking gedurende de maand November 1927 Ingekomen Marinus Simon Kardux van Som- melsdijk; Arentje Jannetje Kardux van Melissant; Jan Tijl en echtgenoote van Oude Tonge; Stof fel van der Velde van Herkingen; Neeltje Sara Kornet van Dirksland; Cornelia van den Och tend van Dirksland; Cornelia Buth van 's-Gra- venhage; Leentje Pieternella v. da Tol van 's-Gravenhage. Vertrokken Wilhelmina van den Ochtend naar HilversumPieter Muije naar Ursem Arentje Cornelia Hobbel en kinderen naar 's-Heerenberg; Johanna Cornelia Breur naar Dirksland. DIRKSLAND. Tegen een viertal personen is alhier proces-evrbaal opgemaakt wegens het rijden met wagens zonder licht. Op de beurs besteedde men voor de veld vruchten als volgtaardappelen en uien 5. en koepeen 1.30 per H.L. Tarwe met schot tot 12.en erwten tot 36.per 100 K.G. KERKBRAND. Zondagavond ongeveer 10 uur werd er door een voorbijganger brand ontdekt in de kerk der Geref. Gemeente alhier. De brand had toen reeds zulk een omvang aangenomen, dat aan blusschen niet te denken viel. Er was Zondag avond van 6 tot 8 uur evenals altijd dienst gehouden. De in het kerkgebouw geplaatste kachel schijnt toen niet gebrand te hebben, zoodat de oorzaak waarschijnlijk gezocht zal moeten worden in de in de kerk geplaatste stoven. De kerk, waarin een tamelijk orgel, is geheel afgebrand, alleen zijn nog enkele mu ren blijven staan. Het gebouw was ongeveer 15 jaren geleden geheel vergroot en bevatte plm. 500 zitplaatsen. De aangrenzende woning van den koster en de vroegere pastorie moesten geheel leeg gehaald worden, doch konden, door dat de motorspuit spoedig aanwezig was, ge spaard blijven. De motorspuit van Melissant die wegens het ernstige aanzien van den brand, naar hier was vervoerd, behoefde evenwel geen dienst tt doen. De bescheiden engeldswaarden en nog een huisorgel van de Jongelingsvereeni- ging uit de consistorie, konden gered worden. Naar wij vernemen was de kerk niet ver zekerd. MELISSANT. Zaterdag j.l. zijn de laatste suikerbieten van de laadsplaatg nabij het stati on alhier, en halte Kraaijenisse, naar de fa brieken vervoerde Evenals vorige jaren is op beide plaatsen tezamen ongeveer 10.000.000 kilo aangevoerd. Het zoontje van den heer M. Wiegel viel van een wagen, waardoor hij zijn elleboog brak. Zondagavond omstreeks half elf werd de motorspuit uit deze gemeente ter hulp geroepen omdat de kerk der Geref. Gem. op Kralingen in brand stond. Daar de brandweer van Dirks land het vuur in bedwang wist te houden, be hoefde ze echter niet meer aan het blusschings- werk deel te nemen. HERKINGEN. Dit jaar zijn op de fairbank alhier 5.984.520 K.G. suikerbieten gewogen. A.s. Zaterdag zal bij goed weer de jaar- lijksche schietwedstrijd van de B. V. L. worden gehouden. De uitreiking der prijzen zal in de maand Januari in een daartoe te houden ver gadering geschieden. Tot controleur van de centrale aardappel bewaarplaats alhier is aangesteld de heer P. van Zielst. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 800 H.L. aardappelen, 400 balen peen en 200 balen uien. OUUDORP. In de maand November heeft niemand zich in deze gemeente gevestigd. Ver trokken zijnP. M. Tanis en kinderen naar Bennekom; S. van Weele naar Heemstede en C. A. Aalbrechtse en echtgenoote naar Goe dereede. Vervolg verslag lezing dr. Poldermans. Middelen, die het weerstandsvermogen kun nen vergrooten. I. Voeding. Het voedsel moet onschadelijk zijn, in voldoende hoeveelheid worden gebruikt en smakelijk en zindelijk worden toebereid. Af wisselende (spijzen zijn noodig; veel vet, ook eiwitstoffen en suiker. Toen er tijdens den wereldoorlog, voornamelijk groot gebrek aan vet was, nam in de oorlogvoerende landen de sterfte aan T.B.C. schrikbarend toe. Ook in ons land nam het aantal slachtoffers toe, in de steden het meest, ten plattelande was, ondanks de distributie, de voeding vaak nog zeer goed. Op het gebied der volksvoeding valt nog heel wat te doen. Een kookcursus te volgen Is ook heilzaam voor de arbeidende klasse. Het is onverantwoordelijk om ongekookte melk te drinken. De staat werkt mee in het belang der volksgezondheid door vleeschkeuringswet, wa renwet, boterwet enz. Dit allestezamen kan het weerstandsvermogen verhoogen. II. Woning. Weinig zonlicht, weinig ruimte, donkere bedsteden, gebrek aan verpche lucht in de woningen, kunnen slechts de t.b.c. bevor deren. Ook vochtige woningen, door velerlei ontstaan, zijn schadelijk voor onze gezondheid. Te meer is dit het geval in éénkamer-woningen, waar al de huiselijke bezigheden, die alleen in deze ééne kamer verricht kunnen worden, schade aan de gezondheid kunnen doen. Daarom zijn de gemeentelijke bouwverordeningen zoo goed. En dan veel zonlicht in de woning. Men weet het en men zorgt er zoo goed mogelijk voor, dat de gewassen op het veld veel zon genieten, komt het er voor de menschen minder op aan In buurten van dicht opeen gebouwde huizen in de groote steden, waar weinig zon licht binnendringt, is, bij overbevolking, de sterfte aan t.b.c. het grootst. Daarom nogeens veel zonlicht, de groote dooder van veel ziekte kiemen; en veel frissche lucht, dus niet angstvallig zijn voor een tochje. 00 III. Kleeding. Wat de kleeding aangaat, vraam menigeen „Wat zegt de mode en niet nier „Hoe verzorg ik door de kleeding het best mi lichaam De dunne kleeding van tegen-woord'" is niet genoeg af te keuren; en daartegenover" onnoodig-extra-dikke inpakkingen is ook ni r goed. Harding van het lichaam, ook door daa lijksche koude wa^schingen is heel goed, da is het lichaam bij de overgang van warmte 11 koude, of van droogte tot vochtigheid, minH° vatbaar verkoudheid, bronchitis en dergelijk"1 die de plaatselijke weerstand van de longen ver' zwakken en het uitbreken van de t.b.c k bevorderen. Ten slotte dezen raadKleed verstandig en ga niet roekeloos met uw lichaam IV. Levensgedrag. Iemand, die zich te buite gaat op het gebied van misbruik van sterke" drank, of op het gebied van het geslachtelijk leven, benadeelt z'n eigen lichaam niet alleer maar ook is het tot groote pchade voor omgeving. Alsnu gaf spr. eenige raadgevingen voor kin derverzorgingen. Alles moet in he twerk gesteld worden, om de moeders te overtuigen, dat he< een dure plicht is, haar kind de borst te doen te geven. Werkelijk onvermogen om te zoogen komt slechts bij uitzondering voor. Meestal is het onwetendheid. Moeder- en bakercursusseo doen in dit opzicht prachtig werk, Uuit onder zoekingen te 's-Gravenhage is gebleken, dat de sterfte beneden het jaar onder de fleschkinderen driemaal zoo groot is als onder de borstkinde ren. Op lateren leeftijd, als het kinde de sdiool bezoekt en het gevaar voor besmetting door t.b.c. vermeerdert, is spr. voor voortdurende controle van een (schoolarts en schoolverpleeg. Ten slotte. In onze gemeente zijn wij pas be gonnen met wijkverpleging, dus zijn wij in staat de t.b.c.-bestrijding ter hand te nemen. Te meer nog, omdat onze wijzuster bezig is haar diploma te hal envoor de t.b.c-bestrijding. De Groene Kruis-afdeeling te Ouddorp vraagt ons aller steun. Want de grootste voldoening hebbea wij van onze giften, als wij weten, dat deze be steed worden, om het lijden onzer medemenschen te kunnen verzachten. Na afloop der lezing werden door licht beelden de volgende zaken gedemonstreerd: Sputum-praeparaat, waarin tuberkel-bacillen; verschillende t.b.c.-bacillen van mensch en rund; het fijnere beeld van een gezonde menschtlijke long; een zieke long met tuberculeuse aandoe ningen; een zieke long met vliegende tering; een longblaasje dat bezig is verwoest te worden door t.b.c.-bacillen. Verder een aantal plaatjes welke woningtoestanden laten zien, dag-lighallen dag-sanatoria, sanatoria te Hellendoorn, Sonne- vanck, Oranje Nassau-oird, Zeehospitium te Katwijk, Davos, Leysin enz. Dr. Polderman gaf een korte verklaring bij de lichtbeelden. In den loop van deze week komt het drogen van de cichorei-wortelen in alle vijf de fabrieken ten einde, wat bij andere jaren ver geleken heel vroeg te noemen is. f De heer P. Bezuien heeft zijn benoemmr als lid van den gemeenteraad aangenomen. f Alhier worden contracten afgesloten voor de teelt van de meekrap tegen 70,— per 100 pondr-Hoe wel dit gewas nog spora disch voorkomt* is er kans, dat de meekrap- cultuur eenige uitbreiding zal ondergaan. SOMMELSDIJK. De Weleerw. heer Ds. P, de Looze, van Renkum, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt MIDDELHARNIS. In de Geref. kerk zijn de volgende personen candidaat gesteld, als ouderlingen: P. H. Mans (aftr.), J. de Bakker (aftr.), A. van den Tol en J. Jonker; als diaken: M. Driesse (aftr.) en A. Nieuwland. Ouders, die Zondag hun kinderen wen1 schen te laten doopen in de Ned. Herv. kerk, moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond 7 uur in de kerkekamer. OOLTGENSPLAAT. De heeren D. Korte, weg Lz. en C. de Vos hebben hunne benoe* ming tot ouderling in de Herv. kerk aangé nomenJ. van Gurp Johz. heeft zijn benoeming tot diaken niet aangenomen. OUDE TONGE. Zondag j 1. is in de Ned. Herv. kerk een bankbiljet van f 10,— gecol. lecteerd. Deze week zullen er geen catichisaties gehouden worden, wegens ongesteldheid van den predikant. Zondag a.s. zal er tijdens de godsdienst, oefening in de Ned. Herv. kerk collecte ge> houden worden voor Noodlijdende kerken en personen. NIEUWE TONGE. Zij, die belijdenis des geloofs in de Ned. Herv. kerk wenschen af te leggen, moeten zich a.s. Donderdag in de consistoriekamer aanmelden. Zondag j.l. is in de Ned. Herv. kerk aan nagiften ontvangen een bedrag van f 30,-, zoodat de oogstcollecte thans f 550,— heeft opgebracht. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden oogstcollecte bracht ruin f 840,— op. HERKINGEN, De boekhouder der Diaconie der Ned. Herv. Kerk hoopt Vrijdagavond a.s, in de consistorie zitting te houden tot ont' vangst van land> en tuinhuren. Woensdag a s. zal in de Kerk der Geref. Gem. de jaarlijksche dankstond voor het gewas worden gehouden. Des v.m. en des avonds hoopt dan op te treden Ds. A. de Blois van Dirksland. Des middags zal leesdienst worden gehouden. Vrijdagavond zal er verkiezing worden gehouden in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk voor een ouderling en diaken. Zondag a.s. zal er D.V. des n.m. om 2 uur in de Ned. Herv. Kerk bediening van den H. Doop plaats hebben. Doopvaders worden verwacht tot het doen van aangifte op Zaterdagavond in de consistoriekamer van half zeven tot half acht. Tevens zal Zondag' morgen een collecte worden gehouden voor noodlijdende kerken en personen en in den middagdienst voor Chr. belangen. STELLENDAM. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk tijdens de godsdienst' oefening, waarin voorging de heer van Veen uit Oude Pekela, ten behoeve van 't Drent' sche kind heeft opgebracht f 61,—. De heer K. A. van Wageningen heeft zijn herbenoeming tot ouderling in de Ned, Herv. Kerk aangenomen, terwijl de heer Jp- Kalle voor diens herbenoeming tot diaken m voornoemde kerk heeft bedankt. Daar nog een nagift van f 20,— voor de gehouden oogstcollecte in de Ned. Herv. Ker* is ingekomen, heeft deze thans opgebracB plm. f 308,—.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2