derde blad HEI VULPEHHUIS PÜROL Zaterdag 3 Dec. 1927. No. 3386. Het is niet hetzelfde waar U Uw Vulpen houder koopt. Kerk en School- winterhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid verzacht en geneest Marktberichten. TOHW.SWNOVDISBS Het wegenplan voor Flakkee. 5, HOOFDSTEEG 5 Land- eaa Tuinbouw. ingezonden Stukken. schen, theemuts en hooikist, ventilatie, sluiten van inmaakflesschen. Bij de plantkunde zal hij aansluiten de verzorging van kamerplanten en vaste planten, hij zal zoo wenschelijk de groen- tenkweekerij, frfuittetlt en kippenhouderij niet vtrgeten. Met deze grepen uit de te behandelen leer stof is wel voldoende aangetoond hoe mooi en hoe nuttig deze cursussen zijn. We hopen daarom van harte, dat onze roep stem bij velen weerklank vinde. Laat niet na Uwe dochter naar een der drie cursussen te zenden en gij dochters, laat niet na Uw ouders te verzoeken naar een dezer cursussen te mogen gaan. Doch uw leeftijd, we zouden haast ver geten dit te vermelden, moet mminstens 14 jear zijn en als de toeloop zoo groot is, dat er eenige leerlingen moeten worden afgewezen, dan zullen de ouderen de voorrang hebben boven de jon geren. Er bestaan landbouwhuishoudcursussen, waar ook les wordt gegeven in de naaldvakken, vermoedelijk zal het niet mogelijk zijn deze ook aan de cursussen op Flakkee te verbinden. Doch ook een ieder zal uit vorenstaande wel begrepen hebben, dat ook zonder naaldvakken er nog genoeg voor onze dochters te leeren valt. de vraag stellenheb ik ooit iets van het goede gesmaakt, dat de Heere uit ontferming aan verlorenen schenken wil in dit leven Boven zal Verzadiging van vileugde zijn. Daar zullen liefelijkheden zijn in Gods rechterhand, eeuwig- lijk maar hier beneden worden voorsmaken genoten. Er staat toch niet tevergeefs het is mij goed nabij God te zijn. Ik stel mijn betrouwen op den Heere, Heere, om al Zijn werken te vertellen. Iemand, die daar nooit iets van proefde en smaakte, is in een gevaarlijken toestand. Nooit prijzen, maar altoos kritiseeren. Nooit aanbidden, maar altoos laken. Nooit psalmen aanheffen, maar altoos morren. Dat is de eigenschap van Gods kinderen niet. Zoo zijn de kinderen des koninkrijks niet. Laat men voorzichtig zijn 1 Kritiek is goed en vaak noodzakelijk. Ze moet geoefend worden, mits het met liefde Op Woensdag jJ. wefs de zaal van Hotel Tabbers te Sommelsdijk druk bezet door de Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen der gemeenten, door Voorzitters, Bestuursleden en Secretarissen van Polders en andere belang hebbenden, die gehoor hadden gegeven aan de oproeping van het Bestuur der Wegencommis sie, om te spreken over de maatregelen, welke genomen zouden worden om zoo spoedig moge lijk in het ge,not te komen van de voordeelen, die het eenige dagen te voren genomen besluit van de Staten der Provincie Zuid-Holland, op het gebied der wegenverbetering in uitzicht heeft gesteld. De vergadering stond onder leiding van den heer C. Warnaer lid van de Prov. Staten, Voor zitter der wegencommissie. De voorzitter wees er op dat er in October ook een bijeenkomst van belanghebbenden is gehouden, waarvan het resultaat is geweest de verzending van een adres aan de Prov. Staten, dat verband hield met het ontwerp-wegenplan, dat Ged. Staten van Zuid-Holland hadden op gemaakt. Wat Flakkee betreftf zijn in dat plan de vol gende wegen, met een breedte van 7.50 M., stofvrij met gefundeerde verharding, en met een aansluitend fietspad van 1.20 M. opgeenomen van Ouddorp naar Sommelsdijkvan Middel- harnis over Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel noar Ooltgensplaat en van Sommelsdijk naar Oude Tonge. De kaart van Zuid-Holland beschouwende mocht Flakkee aanvankelijk met dat plan te vreden zijn, doch geheel voldaan was men niet, omdat eenige uitbreiding van het wegennet nood zakelijk werd geacht terwijl eenige wijziging in de route aan het geheel ten goede zou komen. In het adres waren de volgende punten naar voren gebracht le. Doortrekking van den weg van Oude Tonge via het buurtschap Achthuizen tot aan het Zuideinde van den Schaapsweg, gemeente Den Bommel, waarbij behalve op het groote belang van een rechtstreeksche verbinding tus- schen de gemeenten Oude Tonge, Den Bommel en Ooltgensplaat, werd gewezen op de nood- zakalijkheid van een doorgaanden weg, die aan sluiting zou krijgen van een eerlang in te stellen voor alle verkeer geschikte veerverbinding tus- schen Ooltgensplaat en den Noordbrabantschen wal hetgeen o.a. een vlugge verbinding met België zou bevorderen. De Voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten zich met deze doortreking konden vereenigen, uit overweging „dat nu inderdaad een belang rijk deel van het eiland Flakkee voor den uit voer van zijn producten een uitweg zoekt naar België en een krachtige actie op het eiland gaande is om te komen tot een goede stoom- verbinding tusschen Ooltgensplaat en Dintel- sas, en aan bedoelde doortrekking zoodanige behoefte bestaat, dat opneming van den hier- bedoelden verbindingsweg in het wegenplan daardoor gerechtvaardigd is." 2e. Werd er in het adres op gewezen, dat op de wegenkaart enkele weggedeelten niet als Provinciale wegen waren aangeduid het geen zijn oorzaak kon hebben in de kleine schaal waarop het kaartje was geteekend. Die ge- deelen waren de Broekweg te Ouddorp de Mo lendijk van Melissant en de Stationsweg en het Schelpenpad te Dirksland. Ten aanzien van dit punt kon het Lid van Ged. Staten de gerusstellende mededeeling doen dat bedoelde wegvakken, die behooren tot den Commissieweg Ouddorp—Sommelsdijk, welke door de Provincie zal worden overgenomen, eveneens voor overneming in aanmerking ko men. 3e. Werd er in het adres op aangedrongen, dat de thans door het dorp Goedereede loipen- de Commissieweg beter om het dorp geleid zou unnen worden dat het overweging zal verdienen, dat in het dorp Nieuwe Tonge niet de thans bestaande route naar Oude Tongewordt gevolgd, doch deze wordt genomen door de aan de gemeente Nieuwe toebehoorende Burgemeester Overdorp- straat naar het Koreteweegje en dat de veilig heid van het verkeer het wenschelijk maakt, dat bij het Zuidelijk deel van den Schaapweg onder Den Bommel eenige verandering van richting wordt aangebracht. Het Lid van Ged. Staten kon ook omtrent het meerendeel dezer punten bevredigende me- dedeelingen doen. Bovendien was het den Voorzitter bekend, dat bij de uitvoering van het plan zou worden gestreefd naar het wegnemen van gevaarlijke hoeken en scherpe bochten. Het ressultaat met het adres beereikt, dank zij ook de activiteit der wegencommissie en niet te vergeten de bemoeiingen van den Voorzitter in zijne hoedanigheid van Statenlid, geeft re denen tot groote voldoening, daar de Voor zitter kan mededeellen, dat de Staten wat Flak kee aangaat, het wegenplan zoodanig hebben vastgesteld, dat aan alle door de Commissie gevraagde uitbreidingen en wijzigingen is tege moet gekomen met uitzondering echter van één punt, n.l. de weg Middelharnis-Tramhaven. Deze weg als demonstratief voorbeeld, wat de Provincie op het gebied van wegenaanleg presteert en dat zeker elke weifelaar tot de erkenning moet brengen, dat het den kant van Provinciale voorziening op moet, was vóór de reconstructie niet in beheer en onderhoud bij de gemeente Middelharnis. De Provincie heeft den weg onder speciale voorwaarden overgenomen en in orde gebracht met een jaarlijksche onderhoudsbijdrage van de gemeente Middelharnis, die ook in de re- constructiekosten een zeker gedeelte heeft be taald. De Wegencommissie had er op gewezen, dat het h. i. billijk zoude zijn, dat de gemeente Middelharnis van elke bijdrage aan de Provincie zou worden vrijgesteld, aiangejzien bedoelde weg niet als een speciaal belang van Middel harnis kan worden aangemerkt, doch veel meer als een Eilanden- en nog meer als een Pro vinciaal belang. Dit betoog heeft niet mogen baten en de Voorzitter verklaarde, dat hij als Statenlid niet de vrijheid had kunnen vinden een lans voor Middelharnis te breken, daar de gevraagde regeling in strijd werd verklaard met het ge heel stelsel van het wegenplan en waaruit aller lei ongewenschte consequenties voor de Pro vincie zouden kunnen voortvloeien. Vergeijkt men nu het plan Flakkee met het wegennet voor geheel Zuid-Holland, dan moet hulde worden gebracht aan de ontwerpers van het plan en aan de Staten en terecht kon de Voorzitter er op wijzen, dat van de totale lengte der wegen in Zuid-Holland een negende gedeelte op Flakkee tot stand zal komen onder deze mits, dat belanghebbenden overeenkom stig de bepalingen door de Staten gesteld de wegen in beheer en onderhoud aan de Provincie zullen overdragen. De Voorzitter las deze bepalingen voor n.l. De op het wegenplan voorkomende wegen moeten door de wegbeheerders in beheer en onderhoud aan de Provincie worden overge dragen op voorwaarde le. Belanghebbende gemeenten zullen jaarlijks aan de Provincie 600.per K.M. als bijdrage in de onderhoudskosten betalen. Hierbij moet uitdrukkelijk worden gewezen op de bepaling, dat, wanneer de wegen niet binnen drie jaar zijn overgegeven, de bijdrage van 600.per K.M. wordt verhoogd. 2e. Het eigendomsrecht van de wegen daaronder begrepen de bermen en wegslooten, voorzoover ze eigendom zijn van de gemeente waarin de weg is gelegen of va nde geemeente, het waterschap of den polder, welke met het onderhoud van den weg is belast geschiedt kosteloos. De Voorzitter wijst er op, dat het nu aan de streek ligt of de wegen al dan niet zoo spoedig mogelijk door de Provincie zullen worden onderhouden, want wanneer aan de bepalingen en voorwaarden is voldaan neemt de Provincie het onderhoud onmiddellijk over in afwachting van de spoedig in uitzicht ge stelde verbreeding en verbetering der wegen. Hij geeft in overweging, dat wat het Westen betreft De Polders betrokken bij den weg Ouddorp Sommelsdijk zoo spoedig mogelijk aan de Inge landen voorstellen dat ze besluiten I. om het Commissiecontract te ontbinden en zich te verbinden om dezelfde bijdrage die zij tot heden aan den Commissieweg verschuldigd zijn aan de gemeenten te betalen. II. om het onderhoud en beheer van dien weg over te dragen aan de betrokken gemeen ten III. om de op het wegenplan voorkomende wegen voorzoover die door den Polder loopen en voorzoover zij eigendom van den polder zijn, kosteloos in eigendom aan de Provincie over te dragen en voorzooveel de langs de wegen loopende bermen en plooten ook eigendom van den Polder zijn, ook die bermen en slooten. Wat het Oosten betreft t dat de polders hetzelfde besluit nemen als hierboven onder III is aangegeven, voorzoover in die polders wegen, eventueel ook bermen en slooten liggen, die in het wegenplan zijn opgenomen. Wat de gemeenten in het Westen betreft Burgemeester en Wethouders aan de Raden voorstellen I. om het Commissiecontract te ontbinden en Ieder fabrikant adverteert dat zijn fabrikaat het beste is. Wij hebben al de bekende en prima fabrikaten te samen gebracht, waarbij vele soorten welke speciaal voor ons zijn gemaakt en ook welke alleen bij ons verkrijgbaar zijn. Voor het koopen is het noodig le dat U uit eene groote sorteering een keuze kunt doen naar eigen smaak en beurs. 2e dat U daarbij geholpen wordt door iemand, die deskundig is en weet wat voor Uwe hand geschikt is. 3e dat iedere Vulpenhouder voorzien is van een 14 Kar. gouden pen met iridium punt en ten volle gegaran» deerd. Dit alles vindt U UITSLUITEND in GEEN FILIALEN ROTTERDAM Naam graveeren gratis, terwijl U wacht. Vraagt Prijscourant, gratis en franco. dat de gemeenten van de Polders dezelfde bij dragen aanvaarden die deze tot heden voor het onderhoud aan de Commissie betaalden II. dat de gemeenten het beheer en het onder houd van den weg van de Commissie over nemen III. het beheer en onderhoud der wegen daarna over te dragen aan de Provincie, waar voor aan de Provincie te betalen een jaarlijk sche bijdrage van 600.— per K.H. en dan in dezelfde verhouding waarin de gemeenten tot nu toe bijdroegen in het onderhoud van den Commissieweg. Wat alle gemeenten op het eiland betreft s Dat zij evenals voor de Polders worden ge- eischt het eigendomsrecht van aan de gemeente behoorende wegen eventueel bermen en slooten kosteloos aan de Provincie over dragen. Uit de door den Voorzitter voorgelezen be rekening blijkt, dat in het algemeen genomen de gemeenten in de toekomst niet veel meer aan onderhoud zullen hebben te betalen en dat voor de Polders in het Westen hunne bijdragen niet worden verhoogd. Nadat gevraagde inlichtingen zijn beantwoord verklaren alle aanwezigen zich in hunne kwa liteit bereid om overeenkomstig het advies der Commissie te zullen medewerken tot spoedige totstandkoming van de besluiten die overgave van de wegen aan de Provincie zullen mogelijk maken. De Voorzitter vestigt er de aandacht op, dat de Provincie zal trachten alle eigendommen van particulieren voor wegenveijbreeding noodig, langs minnelijken weg in eigendom te verkrijgen en dat de Provincie er prijs op stelt, dat de wegencommissie zoonoodig van advies zal die nen, ook bij de uitvoering van de verdere plannen. Nadat de Voorzitter de aanwezigen voor hunne opkomst en medewerking had bedankt, werd de vergadering met applaus gesloten. Wij vertrouwen, dat de ingezetenen van Flak kee zullen toonen, dat zij de hand, die de Staten van Zuid-Holland hun op zoo royale wijze bieden, zullen aanvatten en met terzijdestelling van persoonlijke belangen uitsluitend zullen letten op het groote belang, dat iedere land bouwer, iedere autohouder, iedere motorrijder, iedere fietsrijder, iedere wandelaar, in één woord iedere eilandbewoner bij goede wegen heeft. D. R. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS OP FLAKKEE. [INGEZONDEN], Er worden pogingen in het werk gesteld om eenige landbouwhuishoudcursussen op Flakkee te organiseeren. Het is reeds zoo goed als ze ker, dat er een komt te Sommelsdijk, welke zal beginnen in Januari 1928 en onder toezicht zal staan van de afdeeling Overflakkee en Goedereede der H. M. L. Verder bestaat er kans, dat, althans bij voldoende belangstelling, er een cursus zal komen te Ouddorp en te Oude Tonge, resp. onder toezicht der afdeeling Goedereede en de afdeeling Oostelijk Flakkee der H. M. v. L. Daar het ons zeer nuttig voorkomt, dat deze pogingen met succes bekroond worden, dat dus alle drie cnrsussen voortgang zullen kunnen heb ben, meenen we goed te doen hier een en ander mede te deelen van hetgeen op zoon landbouw- huishoudcursus wordt geleerd. Het is een cursus bestemd voor dochters van het platteland. Niet voor dochters van landbou wers, niet voor dochters van dorpsbewoners, niet voor dochters van arbeiders, neen, alle dochters van het platteland. Het is eigenlijk overbodig hierop de nadruk te leggen, doch het woord „landbouw" in land- bouwhuishoudcursus heeft wel eens eenige aan leiding gegeven tot misverstand. De een meende er uit te mogen lezen, dat het dus alleen was voor kinderen van landbouwers en landarbeiders en niet voor burgerdochters, de andere meende landbouw te moeten uitleggen als landbouwer, dus alsof de cursus alleen en uitsluitend be stemd was voor dochters van landbouwers. Deze opvattingen zijn ten eenenmale onjuist en bestaan ook nergens meer, waar dit onder wijs reeds is ingeburgerd. Het schoolgeld bedraagt 10.— per kalen derjaar. Daarnaast hebben de leerlingen zelf de spijzen, welke op den cursus klaar gemaakt worden, gezamenlijk te bekostigen. Als we na gaan, dat op zoon cursus per jaar 42 lessen van 3 uur worden gegeven door een leerares en 20 lessen van hoogstens 3 uren door een landbouwonderwijzer, dan zal een ieder het met ons eens zijn, dat het schoolgeld gering is. Wordt de cursus door meerdere kinderen uit één gezin gevolgd, dan heeft een evenredige ver laging v.an het schoolgeld plaats. Willen ouders, die moeilijk het schoolgeld kunnen bekostigen, toch hun kind van het onderwijs laten genieten, dan is voor hen verlaging of geheele kwijtschel ding mogelijk. Op zoon cursus kan natuurlijk maar een beperkt aantal leerlingen geplaatst worden, sa menhangende met de grootte van het lokaal. Wij vertrouwen er op, dat onze Flakkeesche bevolking mede zal werken om op alle drie genoemde plaatsen een voldoend aantal leer lingen te verkrijgen. Als we allen hieraan een beetje meewerken, is het een kleine kunst en we doen daarmede een zeer mooi werk. Immers de leerares, welke op deze cursussen onderricht zal geven, vindt hierin geen volledig bestaan, en zal ook elders nog cursussen moeten geven, doch hoe meer uren wij haar op Flakkee kun nen bezorgen, hoe minder zwaar hare reis- en verblijfkosten per uur zullen worden, hoe voor- deeliger dus het onderwijs bij ons op het eiland zal zijn en hoe gemakkkelijker het wordt om ook in volgende jaren weder dergelijke cursus sen te organiseeren. De gemeenten Sommelsdijk, Ouddorp en Oude Tonge hebben reeds hunne zeer welwillende steun toegezegd en het zou al erg jammer zijn, als de bevolking hiervan geen dankbaar gebruik maakte. Wat wordt nu op zoon cursus door de leerares en den leeraar geleerd, dat is en blijft toch het voornaamste. Het onderwijs van de leerares kunnen we ver- deelen in een practisch gedeelte en een theo retisch gedeelte. Practisch gedeelte. 1. Het bereiden van eenvoudige en luxe ge rechten. 2. Het conserveeren van levensmiddelen als: le. het inmaken in suiker-, in azijn-, in zout. 2e Het bereiden van verfrisschende en andere dran ken. 3e. Het maken van verschillende soorten worst (plachten op de boerderij). 4e. Het sterili- seeren van groenten, vruchten, vleesch in ste- riliseerglazen en wijdmondsche flesschen enz. 3. Het onderhouden van de kleeding. 4. Het onderhouden van het huisraad. 5. Het maken van een .hooikist. Theoretisch gedeelte. 1. Inrichting en gebruik van een keuken, be spreking over en fabricage van keukengerei, prijs, mogelijke schadelijkheid voor de gezond heid, maten en gewichten. 2. De spijsverteering (ook behandeld door den onderwijzer). Het doel van het voedsel en de rol van de verschillende voedingsstoffen. De samenstelling van het voedsel, hierbij wordt een voedingskaartje gebruikt, vergelijk van ver schillende voedingsmiddelen in voedingswaarde en prijs, dagrantsoenen berekenen, de verteer baarheid van het voedsel, goede en schadelijke genotmiddelen. Het maken van menu's. Algemeene voorschriften voor zieke- en zui gelingenvoeding en verzorging. Iets over vegetarisme. 3. De lucht, vocht, verwarming, verlichting. Water als drinkwater en als waschwater. Het indeelen en inrichten van een hufs. Bij de kook lessen wordt een weinig warenkennis van de ingrediënten behandeld en bij de huishoudkunde lessen wat over wasch- en poetstmiddelen, grondstoffen voor weefsels enz. Bijhouden van een eenvoudig kasboek voor boerengezinnen. De leeraaar geeft onderricht volgens een leerplan, dat zoowel aan de omgeving als aan de leerlingen is aangepast. Hij geeft aanvullend onderwijs in natuur-, scheikunde, plantkunde en gezondheidsleer, een en ander zooveel mogelijk met toepasselijke voorbeelden uit de huishouding. Laten we eens een opsomming hiervan geven: Hij zal het bij natuurkunde hebben over: koorts thermometer, het springen van glazen en fles- De Copie van Ingezonden stukken die niet ge« plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever November 1927. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik U eeen plaatstje in Uw veelgelezen blad voor onderstaand ingezonden stuk. U bij voorbaat dankend. Met belangstelling heb ik, en misschien velen met mij, het ingezonden stukje „De doorziene S. D. A. P. te Oude Tonge" van Opmerker gelezen. De persoonlijke opmerkingen aan het adres van den heer Los gericht, uitschakelend, zit er toch wel iets waars in. Het wordt waarlijk eens tijd om acht te gaan slaan op de ver richtingen van de S. D. raadsleden nonze gemeenteraad. Ze zeggen op te komen voor de arbeidende klasse. Maar zien we daarvan wel zooveel Zooals „Opmerker" opmerkte, is het houden van een varken voor de arbeiders een gedwongen genoegen en zouden velen gedupeerd worden door het voorstel van Los. Nu zegt Los, dat hij niet bedoeld heeft het opruimen van de bestaande hokken, maar de hokken, die van den publieken weg af zichtbaar zijn aan het oog te onttrekken door schuttings. Maar hoe heeft de heer Los zich dat voorgesttld Toch bijna ieder varkenshok is van den pu blieken weg af zichtbaar En zouden dan al die menschen een schutting voor hun hok moe ten plaatsen En moeten die arbeiders dat op eigen kosten doen Of is de bedoeling schut tings van Gemeentewege Dit zal echter niet, want zooiets is door Los niet voorgesteldMen ziet dus wat hij voor de arbeiders doet i Dan is er nog iets, ook door „Opmerker" aangehaald, n.l. het voorstel van den heer van den Berg (die komt ook op voor de arbeiders om het loon van den gemeente-opzichter met 100.te verhoogen. We zullen het er toch allen wel over enes zijn, dat onze opzichter zonder die loonsverhooging toch wel kan leven. I'k geloof, dat hij wel, wat de socialisten een kapitalist noemen, is. Welnu, aan zoo iemand wil een sociaal-democratisch raadslid, gehetl vrijwillig een loonsverhooging geven. Wat moeten we daar nu van denken Ze heeten dan de belangen van de arbeders te behaitigen. Dat roept dan Weg met het kapitalisme. Maar aan leuzen, aan schoon klinkende woorden hebben de arbeiders toch niets D a a r kunnen zij toch niet van leven En nu zegt Los tot zijn verdediging wel, dat het hetzelfde blijft, wie loonsverhooging krijgt, al is dat dan ook toevallig een kapitalist, maar dan vraag ik gij leert toch (al ben ik het daar niet mee eens) dat het Kapitalisme de oorzaak is der arbeiders ellende, dat Kapitalisme oorzaak is van ar moede Men ziet weer, dat hun daden heel anders zijn dan hun woorden. Ten slotte heb ik nog iets. „Opmerker" zeide, dat er nog wel stinkender plaatsen zijn, en Los verzoekt die plaatsen aan te wijzen. Nu, als ik hem er een plezier mee doe, dan zal ik zoo'n plaats wel eens wijzenDan moet hij, alp hij de Stoofstraat bij de Stationsweg) op gaat, op de brug die daarligt, blijven staan, en de moeite nemen, aan de rechterzijde over de leuning te kijken, dan zal hij een werkelijk stinkende plaats zien en ruiken! Die kreek daar verkeert, van de genoemde brug tot het bruggetje dat naar het „Mekhof" voert, in een toestand, die onhoudbaar genoemd kan worden. Nu, om dezen tijd is het niet zoo erg, nu staat het onder water, maar sommige tijden is het er niet uit te houden van den stank. Allerlei vuiligheid en onreinheid ver mengt met modder ligt daarin. Dan zijn er nog plaatsen aan te wijzen, die niet stinken, maar die verschrikkelijk vuil zijn. Wil de heer Los me weer maar volgen We gaan naar de Luchtbal, de arbeiderswijk. Hier is het wer kelijk treurig met de straten gesteld. Modder, modder en nog eens modder. Op sommige plaatsen is het zoo erg, dat de menschen hun woningen bijna niet kunnen bereiken. Als dat wat opgeruimd werd, waarlijk daar zou men wat aan hebben. Als men die 100.die voor den opzichter bestemd waren, eens ge bruikte U,meneer de Redacteur, nogmaals dankend voor verleende plaatsruimte. O. H. H. KRITKASTERS. Ik hoorde onlangs een gesprek tusschen een man uit de stad en een boer. Eerstgenoemde was een echte kritikaster. Niets was er goed in zijn oogen. De prediking deugde niet en de liturgie deugde niet. Kortom, er deugde zoowat niets op kerkelijk terrein. Het boertje had alles met lijdzaamheid aan gehoord en, toen de stadsbewoner klaar was, zeide hij„er is iets, waar ik maar geen ant woord op kan vinden". „Zoo", antwoordde de meneer uit de stad, „en wat is dat 7" „Wel, meneer", zei het boertje, „ik kan maar geen antwoord vinden op de vraag wat u toch in den. hemel moet doen". De stadsheer keek verwonderd op en zei „weet jij dat niet De boer antwoordde „neen, meneer Ik ken u al jaren, maar ik heb nooit anders van u gehoord dan kritiek. Dat schijnt zoo uw element te zijnmaar meneer, in den hemel kritiseeren de verlosten niet meer. Wat moet u daar dan doen Het boertje was wel wat eenzijdig, want hier op aarde is alles onvolmaakt. Wij leven in de strijdende kerk en daarom is er wel terdege plaats voor kritiek, mits de kritiek dient tot verbetering. En toch was er iets waars in het gezegde van dien boer. Iemand, die nooit eens waardeeren kan, die altoos kritikastert en nooit iets goeds ziet in Gods kerk, die mag zich wel geschiedt tot verbetering en niet uit lust tot kritiseeren. Maar laat iedereen bedenken daar moet in ons leven nog wat anders zijn dan kritiek. Oordeelen is goed en soms noodig, maar genieten kan niet gemist worden. Wie nooit geniet mag wel vragen Ben ik het heil deelachtig, dat Jezus Christus schenkt? Wie zijn leven lang nooit anders deed dan kritiseeren, mag wel eens acht geven op de vraag van dien eenvoudigen boer mensch, wat zoudt gij toch in den hemel doen Een dronkaard zou niet kunnen wezen in die plaats, waar spijs en drank te niet ge daan is. Een wellustige zou niet kunnen zijn daar waar ze niet meer trouwen noch ten huwelijk uitgegeven worden. Zou dan iemand, die nooit anders doet dan kritiseeren (een kritikaster) wel kunnen wonen daar, waar men eeuwig dankt en prijst? „R'damsche Kerb." NEGATIEF CHRISTENDOM. Onder dit opschrift verhaalt X. in „De Drie Provinciën" het volgende, dat sommige „ortho doxe" streken in ons vaderland typeert. „Op mijn vacantietocht verzeild te Hoog- Blokland en mijn nieuwsgierigheid botvierend op een welgesteld landbohwer, dewelke blijkbaar de christelijke beginselen toegedaan. Mijn hart is opengegaan en haastiglijk infor maties gewonnen naar den geestelijken welstand, dewelke naar ik hoopte niet voor dien des land bouwers onder doen mocht. En het Christelijk onderwijs Wablief Of het met de Christelijke school goed gaat Die hebbe we heelegaer nie. Een Jongelingsvereeniging dan Nee. Een Meisjesvereeniging Nee.- Knapenvergadering Nee. Christelijke Zangvereeniging. Nee. - Christelijke Vakbeweging Nee. Naaikrans Nee. Geheelonthoudersvereeniging Nee. Zendingsvereeniging Nee. Maar man, heb je hier dan heelemaal niets e Genogt. Een gemeenteraad van zeuven leden en Natuurlijk links Mis man, alle zeuven rechts hoor 1" Welk een kracht en zegen er van zulk een „Christendom" uitgaat, is licht te bevroeden. En hoe haog het geestelijk peil staat in zulk een plaats, zal voor niemand, die de Schriftuur lijke opvatting van het geloofsleven kent en huldigt, ten mysterie zijn. Er zijn nog wel meer van die plaatsen. Dik wijls zwaar, zeer zwaar op de hand. Waar ieder, die niet meezucht in het traditio- neele klaaglied, uit de hoogte geoordeeld en natuurlijk veroordeeld wordt I Waar het blijde roemen in gelooffsvertrouwen op den Heere en Zijn Woord geestelijke contra bande is Waar men zijn „troost" zoekt niet in de kennis van de drie stukken ,door den Cate chismus genoemd, maar waar men in 't e e r s t e stuk, dat der ellende, blijft steken en dikwijls geestelijk verstikt. De vruchten des geloofs zijn onbekende groot heden. Van Christelijke actie wendt men zich meewarig en hooghartig af. En al zijn dan ook al de zeuven gemeente raadsleden „rechts", dit staat wel vast, dat waarlijk van „rechts houden" op allerlei gebied geen sprake kan zijn. 't Is het „Christendom" van het kerkhof, het „Christendom", waarmee de vorst der we reld zelfs vrede kan hebben, maar dat nooit oorzaak is of wordt, dat de Engelen, die in de hemelen zijn, zich verblijden. Uienveiling van Donderdag 1 Dec. 1927. Gewone uien f 4,50, Drielingen f 3,73, Picklers f 2,77, alles per en inclusief baal, met u.c. b. merk. Gewone uien f4,04, Drielingen f3,15, Picklers f 2,63, alles per en inclusief baal, zonder u. c, b merk. Totaabaanvoer 600 balen. ROTTERDAM, 29 November 1927. Op de heden in ons Veilingslokaal, War< moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» ■ien de volgende prijzen besteed: Kipeierenf 6,— tot f 13,05 Idem (klein).tot Idem extra zw. tot Eendeieren 6,35 tot 9,20 Ganseierentot Middenprijs f Aanvoer 47,000 stuks DF ROTTERDAMSCHE VEILING

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 9