ALS EEN VRIEND Kerk en School. Posterijen. Burgerlijke Stand 1 (iemengtl-iMieu w Ingezonden Stukken „Het was een heerlijke avond". Met deze woorden besloot een verslaggever zijn goed ver zorgd verslag over de lezing van Ds. de Vey Mestdagh. Inderdaad het was een heerlijke avond. De spreker had dan ook de volle aan dacht van het talrijke publiek. Eigenlijk had de spr. geen lichtbeelden noodig, zoo voortreffelijk wist hij de plaatsen, die hij in Palestina bezocht had, te schilderen. Men had gaarne nog uren naar den begaafden spreker willen luisteren. Er was slechts één bezwaar, een bezwaar dat aan den lijve gevoeld werd, namelijk de tocht in het Koorgebouw. „Dat kan zoo niet langer", zeiden twee bezoekers. Dat moet veranderen. De zoldering moet doorgetrokken worden. Ja wel, maar dat kost geld, veel geld. Waar een wil is, is een weg. Bij een twintigtal bewoners van Dirksland en omgeving werd aangeklopt en binnen twee dagen was het benoodigde be drag, zijnde 400.bij elkaar. In overleg met de Kerkvoogdij werd de uitvoering aan den timmerman opgedragen en wel onder voor waarde, dat de zoldering klaar moest zijn vóór den 9en December, den dag, waarop docent Van der Schuit van Apeldoorn de tweede lezing zal houden. Voor bijzonderheden dezer lezing verwijzen wij naar den vergadering-advertentie in het blad van Woensdag a.s. MELISSANT. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 198 is reeds goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. Van de lichting 1928 zijn voor den dienst plicht aangewezen A. Grootenboer, 14e Regt Infanterie, 2e ploeg Bergen op Zoom, inlijvings tijdvak 1—5 Oct., K. Kwak, idem, 2e ploeg, inlijvingstijdvak 1925 Maart, P. Noordijk, 2e Regt. Veld. Art. beredenen 2e ploeg s-Graven- hage, 17—21 Dec. en J. L. Struik. 14e Regt. Infanterie 2e ploeg Bergen op Zoom (opleiding tot onderofficier) 1820 Juni 1928. HERRINGEN. De koop.r. ui van P. geraakte met fiets en koopwaar in een diepe, langs den weg gelegen sloot. Met een nat pak en schade aan zijn koopwaar <oc hij zich huis waar te be geven. GOEDEREEDE. Door de dames De Hondt en Hoogewater wordt ijverig gecollec teerd om de kinderen der O.L.School met St. Nicolaas te tracteeren. De ajuinprijs is dalende, er wordt 4.75 per 60 kilo besteedt. OUDDORP. Onze geneesheer, dokter Polder man, heeft Dinsdagavond in de Oude School gesproken over Tuberculose en haar bestrijding. Een half uur van te voren was het lokaal propvol, zoodat niemand meer binnen gelaten kon worden. Tientallen personen, waaronder ook uw berichtgever, hebben tevergeefs eenigen tijd buiten gewacht. Wellicht is er bij een vol gende dergelijke lezing een regeling te treffen, om te voorkomen, dat vele leden van het Groene Kruis teleurgesteld huiswaarts moeten keeren. De spreker heeft ons zijn geheele rede ter inzage willen geven, dus kunnen we toch een beknopt verslag er van leveren. De Voorzitter opent de vergadering met dank zegging aan het publiek voor de talrijke op komst; tevens dank aan Dr. Polderman en ten slotte aan den heer Geesink, voor zijn bereid willigheid om van uit Zwolle naar hier te komen met zijn lichtbeelden. Daarna is het woord aan Dr. Polderman. Tuberculose of tering, kortweg aangeduid door T. B. C., wordt, volgens wetenschappelijk onderzoek, veroorzaakt door het binnendringen van uiterst kleine wezentjes. Tubercelbacil ge- heeten, in het men,schelijk lichaam. Deze bacil is in het het jaar 1882 voor het komt in den winter Genius Wond. balsem in IJw huis. Springende handen en lippen worden spoedig genezen en de huid krijgt een fluweelachtige zachtheid. De zalf met de groote geneeskracht. 25 ets. eerst ontdekt door een Duitschen arts Robert Koch. De t. b. bacil heeft een lengte tusschen XYi en V/i mu.; 1 mu is het 100ste gedeelte van een m.M.; er zijn 1000 millioen bacillen noodig om 1 kub. m.M. te vullen. „Gods almacht in het kleine is nog meer wonderbaarlijk dan in het groote", voegen wij hier tusschen in. De t.b. bacil bestaat uit: water, eiwit, vet en nog enkele andere bestanddeelen. Zij is een levend wezentje, dat groeit en vermenigvuldigt, voor namelijk in het lichaam van een levend wezen. Buiten dat lichaam verkeert hij, als het ware, in een slaaptoestand; in het lichaam binnenge drongen begint een jsnelle groei en een rijkelijke vermenigvuldiging, zoodat na eenigen tijd mii- lioenen en nog eens millioenen bacillen in ons lichaam gehuisvest zijn, trachtende dit te er- woesten. Eigenschappen def t.b. bacillen. I. Door het vetgehalte wordt de bacil, buiten het lichaam zijnde, voor uitdroging bewaard. Een opge hoeste fluim van een t.b.c. lijder bevat tal van bacillen. Hoe gevaarlij is het dus om bij het deponeeren van ffluimen in de vrije natuur, onvoorzichtig te handelen. II. De door de bacil afgegeven stoffen zijn voor ons lichaam van buitengewoon giftiger, aard en veroorzaken koorts, vermagering en vermoeidheid. III. De bacil kan niet tegen hitte in een voch tige omgeving; een warmte van 80 graden Cel sius doodt het diertje in vijf minuten; en zoo het in kokend water of melk voorkomt, wordt het in een minuut tijds geedood. Daarom: kookt altijd uw melk IV. De bacil wordt zelfs na (én uur droge verhitting van 100 graden nog niet gedood. V. De bacil heeft een groot weerstandsver mogen tegen ontsmettingsmiddelen. Sublimaat is ter ontsmetting van het opgehoeste sputum niet te gebruiken; een 5 carbol-oplossing doodt de bacil eerst na 24 uur. De zakdoeken het bedde- en linnen goed van een lijder worden het best ontsmet door vochtige hitte; de sputum- bakjes en -flacons door ze in kokend water te laten liggen, een half uur lang. VI. De bacil is zeer goed bestand tegen lage temperatuur: bevriezen, ontdooien en weer be vriezen doodt haar niet. Af te keuren is het gebruik van koude en afgekoelde spijzen; denkt aan zieke dieren. VII. Zeer belangrijk is het, dat de bacillen gedood worden door de werking van het zonne licht. VIII. De weerstand der t.b. bacillen.tegenover rotting is vrij groot; in het vuilste riool leven ze langer dan 6 maanden. De t.b. bacillen komen voor bij den mensch en ook bij dieren, waarmee de mensch zich voedt, als rund en varken. Wij gevoelen bij gevolg, hoe ontzaggelijk belangrijk in dezen het werk der dierenartsen is. Uit talrijke onderzoekingen is gebleken, dat een pas geboren kind geen t.b. bacillen heeft. Zij komen later van buiten af in den mensch, al worden dan niet alle menschen er door be smet. Hoe komen ze in het" lichaam 1. Langs de ademhalingsorganen: neus, keel, luchtpijpen enz.; 2. langs de spijsverterings organen en ten derde door de huid, menigmaal door kleine, onzichtbare wondjes. Nu iets over den strijd, die tegen de t.b. bacillen te voeren is. Jaarlijks worden er talrijke jongens en meis jes, jonge mannen en vrouwen door de long- t.b.c. opgeëischt. In ons kleine Nederland stier ven in 1926 ruim 7000 jonge menschen aan t.b.c. terwijl er op het oogenblik 50 a 60 duizend menschen lijdrde zijn aan t.b.c. Het lichaam van ieder mensch beschikt over een bepaalde hoeveelheid afweerstofffen, die trachten alle vreebde en schadelijke indringers dus °°k t.b. bacillen, onschadelijk te maken. De som van alle afweerstoffen, waarover een mensch beschikt, kunnen wij samenvatten in het weerstandsvermogen ten opzichte van de t.b.. Dit weerstandsvermogen van iemand zal kleiner worden door slechte voeding, slechte woning, slechte kleeding, buitensporig levens gedrag enz. en daarom I. De besmetting trachte men zooveel mogelijk tegen te gaan en II. maat regelen dienen getroffen te worden, om het weerstandsvermogen van den mensch te ver- grooten. Besmetting van mensch op mensch komt her haaldelijk voor. Daarom is afzondering van een t.b.c. lijder dringend noodig. Een afgezonderd vertrek moet ruimschoots toegang verleenen aan licht en versche lucht. Ruimten met kleine ruitjes, met stoffige en muffe lucht zijn ten eenenmale on voldoende. De aparte kamer moet op de zuid kant liggen, opdat de zon met volle kracht naar binnen zal kunnen schijnen. Ook kan een apart gebouwtje aan de zuidzijde geplaatst worden, of draaibare lighallen of -tenten worden aan gebracht, waarin zoo noodig het Groene Kruis kan helpen. Het slapen van een t.b.c. lijder met huisgenooten op eenzelfde bed is streng af te keuren. Bij ernstige ziektegevallen is op name in een sanotorium noodig, waartoe reeds op het platteland een begin gemaakt kan worden door het bouwen van een groote glazen serre, op de zuidkant gelegen en plaats biedende aan vijf a zes ledikanten. Elke lijder worde er op gewezen, dat hij ge vaar oplevert voor zijn omgeving, dus nooit in de vrije ruimte hoesten, maar steeds den zakdoek voor den mond. Het sputum, dat hij opvangt, worde geborgen in een sputumbakje en bij een rondloopend patiënt in een flacon. Beide voorwerpen moeten na lediging afdoende ontsmet worden; eveneens het bedde- en linnen goed, zakdoeken, eet- en drinkgerij, door den t.b.c. lijder gebruikt. In de plaatsen, waar een wijkzuster is, zal deze, zonder eenigen twijfel, aai alle huismoeders hulp en raad willen ver leenen. Voor de huisgenooten is het beslist nood zakelijk, dat er eenige bekendheid met de ziekte is. Onnoodige aanraking met den lijder of met de besmette voorwerpen hebbe niet plaats; en zindelijkheid is beslist noodig. Vooral met het oog op aanwezige kinderen, make men de uit wendige omstandigheden zoo gunstig mogelijk. Bedsteden, die veel kinderen bevatten, zijn nadeelig. Een kleine, benauwde woning worde verwisseld met een ruimere. „Doch dit is ge makkelijker te zeggen, dan te doen, zoo ook met andere aangeprezen middelen", denkt menig een. Toch kan ook hierin met medewerking van alle partijen veel bereikt worden. Ook het Gr. Kruis kan hierin goede diensten bewijzen, bijv. door middel van de laarlijksche rijkssub sidie. (Wordt vervolgd) Zaterdagavond van half zes tot half acht worden de schietoefeningen van den Bijz. Vrijw. Landstorm voortgezet. Ook de leden van de plaatselije commissie worden verwacht; er zijn vaandels op zicht aangekomen. De Meisjeskrans off Jongedochtersvereeni- ging Dorcas", die reeds tal van jaren voor ht Geuzengesticht te Brielle ijverig knipt, naait, breit, haakten knoopt, stalde heden (Donderdag) avond haar 134 stuks ter verzending gereed liggende goederen uit en wel: 20 handdoeken, 20 theedoeken, 12 schorten, 12 sloopen, 12 lakens, 12 flanellen hemden, 11 andere hemden, 6 paar kousen, 1 trui, 6 broekjes, 5 paar hand schoenen, 2 paar pantoffels en 19 zakdoeken. Wij bevelen bij vernieuwing dezen arbeid der liefde bij alle begunstigers aan, als de meisjes straks bij u aankloppen om een gift. f De rekening der N.V. Beurtveer „Oud dorp" ligt tot 18 Dec. a.s. voor aandeelhouders ter inzage bij den boekhouder. Periodiek is af tredend de heer KI. Westhoeve Pz. f Op de beurs waren de uien lager in prijs, zoodat er weinig handel was. Men be steedde 4.50 per 60 kilo. Aardappelen 4.— tot 4.25 en sjalotten disponibel 3.per baal van 50 kilo. J- Met de schubbenvisscherij maken de vis- schers bevredigende loonen. Naar men ver neemt maakt men reeds 2 gulden per kilo. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 4 Dec. 1927. NED. HERV. KERK. "ommelsdijk. n.m. 2 uur dhr. van Yperen van Herkingen. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 Ds. Folhuijs en n.m. 2 uur leesdienst, Den Bommel, v.m. Ds v. d. Zee. Ooltgensplaat, v m. 9,30 leesdieDSt.en 's av. 6 uur Ds, Polhuijs van Stad. Oude Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 6 uur dhr. Vetter van Langstraat. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en D.m. 2 uur dhr Vetter van Lanhstraat. Herkingen, v.m. 9,30 en 's av 6 uur dhr. van Yperen. Dirksland, vm. 9,30 uur leesdienst en 'sav. 6 uur Ds. Baarslag van Melissant. Melissant, v m. 9,30 uur Ds. Baarslag, n.m. geen dienst. Goedereede, n.m. 2 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. den Oudsten van Middelharnis (Oogstcoll.) GEREFORMEERDE KERK Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en n.m. 5,30 uur Ds. de Graaff Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 (H.A.) en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen. v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur lees dienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. en 's av. Ds. Schoppenhauer. SOMMELSDIJK. A.s. Maandagavond 6.30 uur hoopt in het Zondagsschoolgebouw alhier op te treden Ds. Boone van St. Filipsland. Hedenavond' (Vrijdag) zal aan de ouders van schoolgaande kinderen der Bijzondere lagere school gelegenheid worden gegeven tot het be zichtigen van het werk hunner kinderen. MIDDELHARNIS. De collecte, welke Dins dagavond in de Ned. Herv. Kerk gehouden is ten bate van den Geref. Zendingsbond, heeft opgebracht ruim 48 gulden. MIDDELHARNIS. Verslag van de zesde jaarvergadering der Geref. Meisjesvereeniging «Onderzoekt de Schriften* alhier, gehouden in het Zondagsschoolgebouw »Rehoboth« op Woensdag 30 Nov. 1.1. De presidente, Mej. N. Knape, opende deze zeer druk bezochte vergadering, door te laten zingen Ps. 103I, las Ps. 251 10 en ging voor in gebed. Hierna sprak zij een kort openingswoord, waarin zij alle aanwezigen hartejijk welkom heette en de medewerking inriep tot het goed doen slagen van dezen avond. Vervolgens werden de jaarverslagen gelezen, waaruit bleek, dat de Vereeniging 31 leden telt en kas en boeken goed worden beheerd. Reden tot dankbaarheid heeft ook deze Ver» eeniging. Punt 5. Inl. Gew. Geschiedenis, «Naamans genezing* door J. Koster. 6. Gedicht «De moeder der zeven zo« nen«, E. Kieviet. PAUZE. 7. Zingen «Bondslied* door de leden. 8. Geloofsbelijdenis «Art. 14* door M. Zoon. 9. Gedicht «De profeet Jona* door Adr. Bakelaar. 10. Inleiding «Onze Vader* door A. Sprong. PAUZE. 11. Inl. Kerkgeschiedenis «Mohammed* door A Bakelaar. 12. Inl. «Onderzoekt de Schriften« door P. van der Laan. Op de inleidingen genoemd onder punten 5, 8 en 11 werd gelegenheid gegeven tot ge» dachtenwisseling. Hiervan werd goed gebruik gemaakt en weerden de inleidsters zich dapper. Aan het einde van de vergadering dankte de presidente allen voor hun belangstelling en medewerking, waarna zij verzocht nog te zingen Ps. 119; 17, terwijl de heer A. Krijgs' man de vergadering sloot met gebed De aanwezigen werden op een en ander getracteerd, terwijl de heer J. van Zanten het gezang begeleidde met orgelspel. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De heer Joh. Huizer Kz. heeft zijn herbenoeming als notabel niet aangenomen. DEN BOMMEL. De oogstcollecte heeft in de Ned. Herv. Kerk opgebracht 263. OOLTGENSPLAAT. Tot ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren D. Korteweg Lz. en C. de Vos Johz. en tot diaken de heer Jacob van Gurp Johz. OUDE TONGE. Dinsdag 6 December a.s. des avonds 6 uur, hoopt in de oude School op te treden Ds. Boone van St. Filipsland. HERKINGEN. Wegens ongesteldheid van den predikant kan "Zondag 4 dezer in de Ned. Herv. Kerk alhier de Doopsbediening niet plaats vinden. Wegens onvoltalligheid kon de vergade ring van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk deze week niet doorgaan, en is mitsdien verdaagd. D.V. zal a.s. Woensdag de jaarlijksche dankstond voor het gewas worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Zoowel des voorm. als des avonds hoopt dan op te treden de heer van Yperen. Tevens zal er dan oogstcollecte worden gehouden. -- De catechisatie voor de groote meisjes van 16 jaar en ouder in de Ned. Herv. Kerk, zal voortaan in plaats van 's middags van 3 tot 4 uur des avonds van 7 tot 8uur worden gehouden. BEPROEVEN. ONDERZOEKEN. Op deze woorden wijst zeker blad, waarmee wij het volkomen eens zijn. Op deze woorden wordt gewezen met het oog op de neiging tot wereldsch vermaak en Schriftcritiek. Beproeven. Als ge waarschuwt en op het ontzettende gevaar van wereldgelijkvormigheid wijst, als ge zegt, dat wij wel in de wereld zijn, maar niet van de wereld mogen wezen, dus als het zout, als het licht, dan komen ze u tegen met een tekst in de hand„Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede." Alsof dat in 1 Thess. 5 21 stond. Zie, het is wel eens gemakkelijk als men niet precies weet wat er in den Bijbel staat. Dan kan men verdraaien. Want dat staat er niet Schandelijk wordt die tekst misbruikt. Beproeft alle dingen zóó staat er. Ook nietproeft alle dingen, zooals die geestelijke „snoepers" dat willen. Neenbeproeft, zooals door het vuur het goud en zilver wordt beproefd. Werp alle dingen eerst in het vuur der be proeving. En zie dan eens, wat er overblijft en wat afvalt. Ga dan ^scheiden zilver en schuim. Ge wilt toch niet het schuim Neen 1 Beproeft alle dingen, behoudt het goede. Onderzoeken. En onderzoek de Schriften. Ziet daarvoor in de plaats willen ze nu liever dat andere woord lezen beproeven. Beproeft de SchriftenGeliefkoosd werk tegenwoordig. Dit is nu eens echt wetenschap pelijk, dien Bijbel te nemen en dien te werpen in den smeltkroes. De critiek kan het vuur wel heet stoken. En dan eens zien wat afvalt en wat blijft, schiften het schuim van het goud, het men- schelijke, eindige, gebrekkige, van het God delijke, eeuwige, volkomene. De Schrift is immmers een menschelijke oor konde van de Godsopenbaring. In de Bijbel i|s Gods Woord en daarom Beproeft de Schriften. Al weer dat staat er niet Onderzoekt de Schriften zoo leest ge. Die Bijbel is Gods Woord. De bron van het levende water. En nu niet beproeven, neen, maar putten, al door putten. In kinderlijk geloof dat Woord lezen. Er in graven al dieper. En zoo in heel die Schrift zien Gods Woord, hooren Gods stem, vinden den Christus der Schriften. „Onderzoekt de Schriften, die zijn het die van Mij getuigen". 0 NIEUWE TONGE. Aan het postkantoor alhier werden over de vorige maand behandeld; Telegrammen 68 Telefoongesprekken 1204 Oproepberichten 15 Totaal 1287 handelingen SOMMELSDIJK. Gehuwd Leendert Hoek, 23 j., en Cornelia Nelis 21 jaar, beiden alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenLeendert, z. v. T. van Biert en C. M. Hogerwerf; Adriana, d. v. J. Vroeg' indeweij en A. van Schetsen. Ondertrouwd A. Fris 61 j. en A. de Korte 56 j. beiden wonende alhier. Getrouwd J. Wesdorp 25 j. te den Bommel en M. Driesse 23 j. alhier. OverledenA. L. van Nierop 20 j. z. v. P. J. van Nierop en I. DubelLouwrens van Rossum 73 j. echtg. van M. WerversFrans Noudt 42 j. echtg. van L. den Hollander. NIEUWE TONGE. Gehuwd: Jan van Balen 22 j. en Tannelje van Weenen 25 j.; Adam Smitshoek 25 j. en Cornelia Margaretha van Driel 20 j.Willem Drooger 25 j. en Pieternella Hoogstraten 25 j. Overleden; Jau van den Tol 59 j., weduwn van Pietronella van der Linden. De copie van ingezonden stukken die niet ge' plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers DE RECTIFICATIE VAN HET HERKINGSCHE RAADSVERSLAG. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd voor onderstaande regelen een plaatsje in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Naar aanleiding van een rectificatie op het raadsverslag wensch ik het volgende naar voren te brengen. Bij het opmaken van mijn verslag is mij een gedeelte mijner notities ontgaan. Dat de onderteekenaars prijs stellen op een zoo breedvoerig mogelijk verslag, is begrijpelijk. Doch dan dient ook alles vermeld te wórden. Dat er gedurende de openbare vergadering ge sproken is over een bijdrage van Va van het rijk en -Va van de Prov., eertijds genoten voor den verloskundige, kan ik mij absoluut niet her inneren. Dat is zeker in de vooraf gegane ge heime zitting besproken. Evenzoo de bijdrage van de Herv. Diaconie. Dan hadden B. en W. in plaats van 900 zielen volgens een der onder teekenaars gerust kunnen melden in hun adver tentie 1100 zielen, omdat heel de omgeving, welke bij Melissant en Dirksland behoort, in dien Herkingen een goed geneesheer bezat, zeker tot onze gemeente kon worden gerekend, waarop de Voorzitter antwoordde, dat men altijd eer- 1 ij k voor den dag moet komen. Als Herkingen plm. 900 zielen telt, mag men niet publiceeren 1100, al kon men veilig aannemen, dat deze menschen, wat betreft een geneesheerte raad plegen, wel tot Herkingen mochten worden gerekend. Dan verwonderde het me ook, dat de ge achte inzenders niet hebben gemeld, dat er oogenblikken waren, waarop allen tegelijk het woord namen en de Voorzitter moest kloppen en verzoeken of de heeren alsjeblieft om beur ten wilden spreken, daar het onmogelijk was iemand te verstaan. In zulke oogenblikken moet een verslaggever zeker over een paar goede ooren beschikken en een niet- minder goed stel hersenen. Dan is ook door een paar onderteekenaren gedurende de beraadslagingen een kort maar Kluisterend gesprek gevoerd, wat toch voor de goede gang van zaken zeker niet bevorder lijk is. Overigens heb ik van een en ander goede nota genomen. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, A. DE GEUS, verslaggever. Wat onze verslaggever hier mededeelt klopt met hetgeen ons van zeer bevoegde zijde ter oore kwam. Hetgeen de leden der Staatk. Geref, fractie in den Raad van Herkingen in het verslag wenschten te zien opgenomen is grootendeels behandeld in een onderonsje vóór de openbare raadsvergadering. Onze verslaggever treft dus in dezen geen schuld. Sommelsdijk 2 Dec. 1927. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik een plaatsje in Uw veel gelezen blad, tot opname van onderstaande Bij voorbaat mijn dank. Wanneer men het oor te luisteren legt, en men hoort de gevoerde gesprekken, op hoeken en kanten van straten en wegen, moet men al heel weinig met den tegenwoordigen tijd op de hoogte zijn, wil men niet den ernst van den te genwoordigen toestand inzien. De één is wel wat meer onderlegd dan den ander, maar over het algemeen is het toch treurig gesteld. Dat zulke gesprekken dan ook meest een slechten in vloed te weeg brengen, v.n.l. op het jongere geslacht, behoeft geen nader betoog. Waar mede nog wel het meest gemodderd wordt, is met het woord „sociaal". Vooral „Chr. soci aal" kan bij velen maar geen ingang vinden, want niet zoodra hoort men het uitspreken of, en het woord en de handelingen worden ont popt voor socialist, hetwelk dan moet beduiden een aanhanger der S.D.A.P. Voor die partij dan ook een prachtreclame-woord bij ongeschoolde menschen. Afgezien van alle politiek betoog,, zou ondergeteekende, in de nadere lange win teravonden dan ook gaarne eenige toelichting willen geven over het sociale leven. Vooral het christelijk sociaal is datgene wat mijn aan dacht heeft, tot bevordering van de propaganda op het gebied van den arbeid, v.n.l. aan hen die in ons sociale leven rekening willen houden met de christelijke wereld en levensbeschouwing Het is dan ook mijn streven om velen die dit lezen, eenigszins te heffen uit de gewone sleur van het leven, waardoor er eenigszins de over tuiging in U wakker wordt, om in kracht toe te nemen, U te maken tot wakkere en krachtige strijders voor de christelijke vakbeweging. Vele arbeiders zijn helaas door verleiding en onbe grip verdwaald geraakt in de moderne of neu trale organisaties, waar zij, krachtens hun zleis- overtuiging toch niet behooren. Tevens loopen nog tal van ongeorganiseerden rond, zonder te beseffen wat een leed zij hun strijdende mak ers bezorgen. Deze zijn het ook vooral die ik in de lange winteravonden langs dezen weg wil benaderen met de innige hoop, dat er eenige vruchten van te mogen zien, n.l. dat op ons eiland al meer en meer het organisatie-leven in geleefd wordt met een activiteit welke zeker ons doel bevordert voor onze Ned. Chr. Vak beweging en ons gezin. U, Mijnheer de Redacteur beleefd dankend voor de toegekende ruimte, methet vriendelijk verzoek mij in het Vrijdagnummer eenige ruimte toe te staan voor enkele vervolgstukken, voor het eerst met het onderwerp „een Christen-so- ciaal teeken ik EEN CHRISTELIJK LANDARBEIDER [Onderschrift der redactie. Het spreekt vanzelf, dat het doel dat de christelijken landarbeider beoogt onze sympa thie heeft, waarom wij hem zoo nu en dan gaarne een klein plaatsje van ons blad, tot uit eenzetting van onze Antirevolutionire beginse len op sociaal gebied, afstaan. Vertooning van de bijz. vrijwillige land stormfilm te Nieuwe Tonge. Ondergeteekendenwekken bij deze de inwo ners van Nieuwe Tonge en Omstreken op om a.s. Woensdagavond in de hulpschool aldaar deze vertooning, betrekking hebbende op den Bijz. Landstorm te komen bijwonen, om hier mede meer belangstelling te wekken voor het nuttige werk hiervan. Immers, 't is voor een goed deel aan het be staan van dezen landstorm te danken, dat ook in ons land nog geen revolutie en burgeroorlog met al de daaraan verbonden ellende, is uitge broken. Allen die prijs stellen op wettig gezag en orde, behooren deze instelling stoffelijk en zedelijk te steunen. De inhoud van deze bewe gende lichtbeelden (want de film is niets anders dan een nieuwere vorm van lichtbeelden) heeft slechts betrekking op 't ontstaan en het werk van dezen landstorm en geen enkel redelijk be zwaar kan aangevoerd worden tegen 't bijwonen ervan. Ze zijn bovendien mooi om te zien en dus een aangename en gepaste verpoozing na 't dagelijks werk. De toegangsprijs is zoo laag gesteld, dat deze wel geen overwegend be zwaar zal zijn. Wij hopen daarom dat velen, uit alle standen, deze leerzame vertooning zul len komen zien en zijn er zeker van dat niemand onvoldaan huiswaarts zal kearen. R. STERK. C. VAN GELDER. J. C. VAN NIEUWENHUIZEN. Algemeene Vergadering van den Bond van Muziek- en Zanggezelschappen op Goeree en Overflakkee. Zaterdag 26 November hield de Bond, die op 13 Maart 1927 werd opgericht, haar eerste jaarvergadering. Door den Voorzitter werd mededeeling ge daan over de voorbereidingen van het volgende concours, dat op Hemelvaartsdag 1928 te Goe dereede zal worden gehouden. Gezien de medewerking der autoriteiten in Goedereede, belooft, bij gunstig weer, ook dit concours, evenals te Middelharnis, een succes te worden. De jury zal gevormd worden door de heeren Boer, Diamant en Kools. Nadat de notulen, concoursverslag, jaarver slag en de rekening van den penningmeester, waren goedgekeurd, werd overgegaan tot be stuursverkiezing, waarbij de aftredende heeren Vis en Hekman werden herkozen. Hierna werden eenige artikelen aan het reg lement toegevoegd. Besloten werd een eigen bondslied en bonds- marsch te doen vervaardigen. Uit het jaarverslag bleek, dat thans bij den bond zijn aangesloten 21 vereenigingen, namelijk 9 muziek- en 12 zanggezelschappen, dus bijna alle vereenigingen van het eiland. De toestand, zooals die heden is, wettigt de hoop en het vertrouwen, dat het voortbestaan van den Bond verzekerd is. EEN JONGEN 5 DAGEN VERMIST. Teruggevonden in een kippenhok. Te Melder was sinds Vrijdagavond een jon gen spoorloos verdwenen. Politie en particu lieren waren er op uit getrokken om te trachten hem op te sporen, zelfs was per radio het be richt wereldkundig gemaakt, maar alles ver geefs, de jongen was weg en bleef weg. Door een toeval is hij thans gevonden, n.l. in een kippenhok, waarin hij zich verborgen had. De jongen was thuis meermalen bang ge maakt voor de politie en uit angst daarvoor was hij weggeloopen en had zich volgens het „Hbl. vijf dagen en nachten in dit verblijff schuil gehouden, dun gekleed en zonder eten of drinken te gebruiken. Hij was, toen men hem vond, geheel uitgeput en zelfs niet meer in staat te loopen. OVERREDEN EN GEDOOD. Te De Bildt is Donderdagmiddag omstreeks half twee het zoontje van den heer v. D. aldaar toen het plotseling de Utrechtsche Straatweg over wilde steken, door een auto gegrepen en onmiddellijk gedood. Toen de 18-jarige mijnwerker Zwaan uk Gemmenich Donderdagmorgen per fiets van de mijn „Willem Sofia" naar huis terugkeerde, is hij te Drievogel, gemeente Kerkrade, dooi een autobus van den heer S. uit Bocholtz overreden en gedood. De chauffeur treft, naar uit een voorloopig ingesteld onderzoek is 9e' bleken, geen schuld. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 34-jarige motorrijder J. van Ginkel, café houder te Stoutenburg, die vorige week 'e Woudenberg door een auto werd aangereden, is thans aan de gevolgen daarvan overleden. RIJWIELDIEF GEKNIPT. Sinds eenige dagen scharrelde op de DonW' niale Mijn te Kerkrade een man rond, die no eens in het badlokaal dan weder bij de rijwie len bewaarplaats werd aangetroffen en voor zijn anawezigheid min of meer aannemelijk*- verklaringen wist te geven. Dezer dagen wer de man door de mijnpolitie weer aangetroffen, nu bij de controle. Zijn houding kwam \et' dacht voor, weshalve hij werd aangehouden^ Dat de mijnpolitie een goede vangst heeft 9e^ daan, bleek al spoedig. Ofschoon de man aa?c vankelijk een valschen naam opgaf, be^ken hij later K. te heeten en uit Schinnen afkoins 9 te zijna. Reeds had hij drie rijwielen van mP werkers op de Domm. Mijn gestolen. Zijn ffle plichtige was zekere H. te Aken wonende,

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4