Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. ii eeMrzicn. IN HOC SIGNO VINCES 1 nummer hee^at uil drie Bladen No. 3386 ZATERDAG 3 DECEMBER 1927 42STE JAARGANG P ingefl* TWEEDE BLAD. Uit onze Partij. e A -"i LEVERT RAMI W. BOEKHOVEN ZONEN yie stukken voor d© Redactie bestemd, Advertentiëu eta verdere Administratie, franco toe te xienden aan de Uitjgevers SCHAAKRUBRSEK. Plaatselijk Nieuws. ■Mil 1 saar huis brengt, is het ontwaken heel rkelijkheid doordringt otere tegenvaller. X 5, het kapitaal is ge ulden, dat geld moet de pelisie, vertelt met ivontuur en terwijl ware verdenking gaaj, die immers meereden geheugen der weduwe nu weet ze 't, bUUr. de man uit 't winkel- toen ze uit den auto vraagd en eerlijk heeft 25 terugbetaald, zegt de handhaver lagt beleefd ekskuus, g kunnen leven totdat eer wacht oud wijfje slijk met zijn: „Dulce is aangenaam bij zijn). e, iet I te ÜWELIERSWINKEi ERDAM. ders gevat. ,'veer half vijf hoorde de Reguliersbreestraat sopend raam van een uw om hulp roepen, vernam daar, dat op daarnaast, door een icheiden, drie mannen iten keek, zag hij twee oste hij, om hen vrees fierop kwamen andere beide mannen hadden riet bleek, dat zij een zilveren voorwerpen, oges, bij zich hadden, en uit een juweliers- <.an, gevestigd in per- at. Om dezen te be- i een brandladder van de dakgoot daarvan ipt op het plat van een dakvenster open hebben zij alles over- en, een 24-jarige boek- timmerman, zijn naar ht, waar zij een vol- n afgelegd. Den naam I medeplichtige, naar kt, konden of wilden ïan is er met een i door. ïeeft de beurs ten-Af ip gehad, wat vd n de gunstige houding I het buitenland. Het ing niet in evenredig- oploopenden prij^ van I te wijten is aan de :id van het publiek. Ei de oorzaken te noemen; en wij op de zwakke sche beurs, waar een al heeft plaats t moeilijk verkrijgbare etaling van 8 voor j )en 4 Yi bij ons. he belangen, die wij I rdoor een ongunstigen tgeoefend. ïeid mag wel worden e stijging van aandee- er, waarop wij de vo-1 De koers is thans tot verband met geruchten I leel harer rubberlanden I ote bandenfabriek zoul vrijwel zeker, dat hier I g slechts tot 16 ubliek in groote LWl gaan. In elk geval wasl rbij een aandeel in Hl verdubbeld, vas voortdurend vastl >or toenemende vraag I e, zoowel voor direct I Zooals gezegd waren I aandeeien lang niet I van het artikel, omdat I wordt, dat de betere I men, om de resultaten I 1927 te beïnvloeden.) ïeden stegen aandeeien I its tot 325 en de rest I de aandacht getrokken! n van Berkels patent I daling schijnt verband I enheid omtrent de dé-f dend, wat is tegenge'l n claim had verwacht. echter tot de op rieele waarden, zeer goed zijn iflfl®' land, doch zéér sterk chitterend beschermde eheer conservatief eB •ember 1927, 's avond' I in Hotel »De Ha ember 1927, 's avond' in Hotel Spee, jaren nieuwgebouwd tnin, erf en gr°D. Middelharnis aan nabij den Langewe8l 12, groot 4 Aren anvaatden. Te £eZ1 ovember en 3 Dec te van de erven M. G. van Nieuw"1 j VAN DER SLUIJS- ivember 1927, 'sa^°j I Hotel Van den Doek ember 1927, 's Hotel Vermeulen. 'I net schuurtje, erf .1 in de Voorstraat, 2 Aren 10 cent aren n stand en gr°°i,Hiki tken geschikt. Dadel>J« cbtigen Maandag j iber 1927,'s namiddag P. W. Moojen. VAN DER SLUIJN Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc.No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 ceat, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTA AN VRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 34. Probleem no. 34 is een pseudo-tweezet. Wit moet een tempo verliezen, want was zwart aan zet, dan kan wit direkt mat geven. Dit zullen de oplossers ongetwijfeld bemerkt hebben. Doch wit moet eerst zetten en nu is de stand de oorzaak, dat wit om een tempo te verliezen, niet een doch drie zetten noodig heeft. De hoofd-variant is dan 1. Da8 Kh6. 2. Dh8f Kg5. 3. Dhl. Nu is de oorspronkelijke stand be reikt, dochmet zwart aan zet. Men ga de zetten van zwart na Speelt zwart 1Kh5 dan speelt wit weer 2. Dh8f enz. Andere varianten zijn 1f5. 2. Dd8f Kh6 (of h5). 3. Dh8f Kg5. 4. Dh4 mat. Een „shortmate" is 1Kf5. 2. Dd5 mat. Probleem voor den wedstrijd. No. 36. J. BUNTING - Chesterfield. Eerste eervolle vermelding en speciaal-prijs in 2e Grantham-tournooi. Zwart (11). Wit (9). Wit: Kb5, Dc8, Tc7 en e3, La3 en h3, Pf6 en h7, pi. g6. Zwart: Ke7, De5, Tel en f7, Le8, Pg4, pi. b3, c5, d7, g7 en h5. Mat in twee (2) zetten. Oplossingen inzenden vóór Donderdag 15 December. Oplossing over 14 dagen. Bij t vorige probleem stond: inzenden vóór Donderdag 7 Dec., dit moet natuurlijk wezen vóór Donderdag 8 December. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 34. L. Eggink (55); A. Verbrugge (54); G. Tie- mens (35); D. Hofland (30); D. Uitert (30); J- Parrée (29); C. Tiemens (25); „Udi" (13); J. Enzlin (5); G. v. Gelder (4); „Animo" (0). Ook een vierzet kan menige verandering ver oorzaken Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd oetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (mimmiun aantal punten is nul). Voor de maon- e 'Jksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niel- a onné s zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing eindspel no. 9. 1. Lc8 Lfl (Le6: 2. Le6: Ke6: 3. Ke4 en wint). 2. e7 Lb5. 3. c4f Kc4: 4. La6 en wint. Eindspel no. 10 (Ward). Wit speelt Te7 Hierdoor verliest zwart de dame tegen een toren. Na 1Dc3: volgt eenvoudig mat. In de „Bredasche Courant" kwamen we de volgende interressante partij tegen SPAANSCHE PARTIJ. Wit: Dr. E. Lasker. Zwart: Dr. S. Tarraisch. I. e2e4, e7-e5. 2. Pgl-f3, Pb8~c6. 3. Lfl~b5, a7a6. 4. Lb5-a4, Pg8—f6. 5. 0-0, Lf8e7. 6. Tfl-el, b7-b5. 7. La4-b3, d7- d6. 8. c2c3, Pc6—a5. 9. Lb3—c2, c7c5. 10. d2-d4, Dd8c7. Zwart wil zooveel mogelijk bewegingsvrijheid op de damezijde verkrijgen, als aequivalent voor de grootere vrijheid van wit in 't centrum en op den koningsvleugel. Bovendien heeft zwart met zijn damezet, die den looper op c2 indirect aanvalt, het doel, wit door de dreiging op d4 een pion te winnen tot een beslissing te brengen, of hij den pion d4 wil afruilen of naar d5 wil doorschuiven. II. Pbl—d2, Pa5c6. 12. h2-h3, 0-0. 13. Pd2fl. (Hiermede wordt de pion prijs ge geven), c5Xd4. 14. c3Xd4, Pc6Xd4. 15. Pf3 Xd4, e5Xd4. 16. Pfl-g3, Pf6-d7 (Om den raadsheer voor f6 gereed te hebben). 17. Lc2 b3, Dc7~b6. 18. Pg3—f5, Le7—f6. 19. Lel -f4. Als nu de raadsheer naar e5 ging, zou 19. Le5X, de5X. 20. Dg4, Df6. 21. Tel, dreigend Tc6, zwart in moeilijkheden gebracht hebben. Hij gaf er daarom de voorkeur aan het paard te spelen. 19Pd7e5. Deze zet dreigt na 20. Pd4X niet Dd4X. 21. Dd4X, Pf3"j% waardoor ik het betere spel gehouden zou hebben, maar het lastige Pc4. Ik besloot daarom rrtet vliegende vaandels op koningsaanval te spelen. 20. Lb3-d5, Ta8—a7. 21. Ddl-b3, Ta7- c7 (er dreigde Pd4X benevenp Le3). 22. g2 g4, g7—g6. 23. Pf5—h6f, Kg8—g7. 24. g4g5, Lf6-d8. 25. Db3-g3, f7—f6. Deze zet is zeer sterk. Als bijv. 26. h4, om het punt g5 vast te houden, dan verliest wit door fg5X. 27. hg5X, Tf4X. 28. Dg4X, Lg5X een stuk. Maar ook 26. gf6X was niet raad zaam, omdat dan niet de raadsheer, maar de toren kon terugnemen. 26. Ph6-f5f. Hierop kan zwart noch met den pion (we gens gf5X. 27. gf6X"f, Kh8. 28. Lh6), noch met voordeel den raadsheer nemen. Er volgde: 2 6Kg7h8. Nu had ik met gf6X, Lf6X, Ph6 moeten voortgaan, waarop mijn aanval altijd nog kan sen bood. Maar ik was vermoeid, mijn geest kracht verminderde en ik speelde den minder waardigen zet 27. Pf5-h4. Nu dwingt zwart mijn stukken met eenige machtige zetten tot afruil of terugtocht. 2 7f6Xg5. 28. Lf4Xg5, Ld8Xg5. 29. Dg3Xg5, d4—d3. 30. Kgl-hl, Tc7-c2. 313. Tel—e3, Tf8Xf2. Schijnbaar wint nu Pf3, daar mat op f6 dreigt, maar zwart speelt dan Tf3X. 33. Tf3X, Th2f, 34. Kh2X, Pf3Xf. 32. Ph4g2, d3—d2. 33. Tal-gl, Tc2-cl 34. Dg5e7, TclXglf. 35. KhlXgl, d2-dlDf 36. KgIXf2, Ddl-f3f. 37. Kf2-el, Db6—a5f. (Hier had zwart de partij in ten hoogste 5 zetten kunnen uitmaken, zooals we indertijd, dadelijk na afloop van de partij, aan de „Te legraaf" berichten, n.l. door: 37Pd3f. 38. Td3X (of A), Dbf2f (A.). 38. Kd2, Da2f. 39. Kd3X of a, b) Ddlf (a). 39. Kc2, Df2f. 40. Te2 (anders mat op den 40sten zet), De2Xf 31. Kbl b3)Db2Xf (b). 39. b4, Db4Xt- 40. Kc2 (Kd3X, dan 40Ddlf), Db2f. 41. Kd3X, Ddlf. In zijn analyses in dagbladen vermeldde Tarrasch deze manoeuvre niet. Later nam hij ze wel op in zijn boek over de match. L. G. EGGINK. Er volgde nog 38. Te3-c3, Lc8Xh3. 39. De7Xd6, Da5Xc3f. 40. b2Xc3 Df3Xc3f. 41. Keie2, Dc3-c2f. 42. Ke2-e3, Dc3-d3f. 43. Ke3—f4, g6~g5J-. 44. Kf4Xg5, Pe5—f7f en wit gaf het op. (Noten van Dr. E. Lasker.) CORRESPONDENTIE. J. E. Zooals U wellicht gezien zult hebben zijn U per vergissing 9 punten toegekend in de vorige rubriek, dit moet 6 wezen. No. 33. 1. Pflj- faalt na 1Pf7: De toren op c5 staat ongedekt. No. 34. 1. Dd5f faalt na 1Kh6. „Animo". 1. Del faalt na 1Kh5. 2. De8 Kg7. Denk vooral aan alle zetten van zwart Kamp „Wereldkampioenschap". De stand na de laatste (34epartij is: Aljechin 6 punten. Capablanca 3 punten. De rest remisie. Toch nog zag 1927 het einde van dezen titanenstrijd. Dat er hard gevochten is, blijkt wel uit het groote aantal remisepartijen 25 Doch des te grooter is de overwinning voor den Rus, die hiermede den titel weer naar Europa terugbrengt. Hoewel vooraanstaanden in de schaakwereld zelfs niet meenden, dat Al jechin een schijn van kans had omeen partij van Capa te winnen, heeft hij den wereldkampioen met een verpletterende meer derheid geslagen. Hulde aan Aljiechin, die na dezen zwaren en langen strijd (15 September werd begonnen) zijn meerderheid op zoon schitterende wijze toonde. BESPREKING VAN HET VRAAGSTUK VAN OVERHEID EN KERK IN DEN STATENKRING RIDDERKERK. De Overheid en de Kerk. In het gebouw Bethel (Feijenoord) werd Maandag de jaarvergadering gehuoden van den Staten-Kiesring Ridderkerk. De voorzitter, de heer J. C. Diepenhorst, heette de aanwezigen welkom en in 't bijzonder den spreker, dien hij dank der Staten-sectie Ridderkerk bracht voor zijn arbeid voor de A.R. beginselen. De heer J. Schouten, zijn rede aanvangende, zegt dat de vraag: „Heeft de Overheid tot taak den waren godsdienst, de ware Kerk te hand haven en te bewaren een belangrijke poli tieke vraag is geworden. De historie leert, dat hierop verschillende antwoorden zijn gegeven. De R. K. die de wereldlijke Overheid in dienst stellen van de kerkelijke Overheid, staan hierop in landen met meerdere kerken niet meer zoo sterk. In de Luthersche landen werd de vorst de band tusschen Kerk en Staat. In de Gereformeerde opvatting is een wij ziging opgetreden. Het standpunt door onze vaderen ingenomen werd belichaamd in art. 36 van de Geloofsbelijdenis. In den loop der jaren is in deze meening wijziging gekomen, vooral onder invloed van de A. R. richting. Bilderdijk, Da Costa en Groen van Prinsterer namen reeds een gewijzigd standpunt in. Vanaf 1878 heeft de A. R. partij in art. 20 van haar program haar standpunt omschreven. In art. 3 en 4 wordt de taak van de Overheid aan gegeven en beperkt en volledige godsdienst vrijheid voor allen gevraagd. Naar spr.'s. meening hebben on ze Geref. vaderen zich bij de omschrijving van art. 36 vergist. Dat was meer het gevoelen van dien tijd dan de Gereformeerde opvatting. Om dit te verstaan moet men terug gaan tot Keizer Constantijn en diens bescherming van de Kerk. Daarit is ontstaan een verhouding tusschen Kerk en Overheid, waarbij soms gepoogd werd om de grenzen te laten samenvallen. De strijd tegen de Roomsche Kerk was een zuiveringsstrijd om daarna die Kerk als de ééne Geref. Kerk te bezitten. Met de reformatie is de tweeheid in de zicht bare Kerk ontstaan, doch tegen de bedoeling in. Bij het zoeken naar een verklaring moet rekening worden gehouden met het leven en de openbaring daarvan in dien tijd. De Geref. vaderen konden zich aan het gevoelen van dien tijd moeilijk ontworstelen, gezien ook de oor spronkelijke geloofsbelijdenis door de Brés op gesteld en gewijzigd door de Synodes. Op de Nationale Synode te Dordrecht kwam Pole ander tegen den dwang op. Voetius, a Marck en anderen trachtten door verklaringen en on derscheidingen duidelijk te maken, dat de Over heidsmacht slechts van toepassing mocht zijn op openbare godslasteringen. Dr. Kuyper heeft in l879 aangegeven hoe onze Geref. vaderen nog niet doorzagen waarheen ze moesten, ter wijl ze toch niet geheel meer vast zaten in de opvatting van dien tijd. Een belangrijk deel van art. 36 is opgenomen, omdat een deel der Hervormers revolutionair optraden. Er is behalve een kerkelijke ook een burgerlijke strijd, die zich telkens weer door het optreden, van wederdoopers en Roomschen openbaarde. Dit verstaande mag echter niet worden ontkend, dat hetgeen neergeschreven is in art. 36 rechtdraads ingaat tegen het doel, waarvoor zij goed en bloed hebben over gehad. Voetius' onderscheiding tusschen conscientie- vrijheid en vrijheid van geloofsprediking gaat op dit punt niet op. Gewetensvrijhedi is het belijden van de belijdenis in het openbaar. De vrijheid van consciëntie eischt vrijheid van geloofsprediking. Onze vaderen en vooral Calvijn heb ben steeds aangegeven het onderscheiden ka rakter van de kerkelijke en de wereldlijke macht, waardoor aan beiden een eigen zelfstandigheid werd toegekend. Is dit zoo, dan mag niet de souvereiniteit worden prijsgegeven noch van de kerk, noch van den Staat. De A. 'R. partij heeft steeds ondubbelzinnig kleur bekend. De historie leert ons dat onze tegenwoordige opvatting juister is dan die van onze vaderen. Spr. zegt het zoo omdat die con fessie steeds appellabel blijft aa nde Heilige Schrift. Wie kan nu zeggen, dat de H. S. aan geeft de Overheidstaak als in art. 36 (oud) werd omschreven Naar spr.'s meening nie mand De theocratische Staat viel weg toen de nieuwe bedeeling optrad. Op grond van het N. T. is er niemand in geslaagd om deze overheidstaak aan te geven. Christus' woorden: „Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld", doet veeleer het tegendeel zien. Veelal leert de historie ook dat het aanwem den van de wereldlijke macht tot bescherming van de kerk is uitgeloopen op schade van de kerk. Het optreden van de Overheid over de kerk is van heidenschen oorsprong. Openbaring en geschiedenis bewijzen, dat het beste is, dat de kerk en Staat hun eigen terrein en zelfstandigheid hebben. Ook in ons land blijkt van de schade de kerk berokkend door Overheidsinmenging, b.v. onder Oldebarneveldt en onder Koning Wil lem I. Gaat men nu va nhet juiste standpunt aff, dan stelt men al het verkregene in de waagschaal. Dan moet de Overheid uitmaken wat de ware kerk is en is het met de vrijheid uit. De Staatk. Geref. willen volgens art. 4 van hun program dit en daarmede is in strijd hun deelname aan vergadering van gemeen teraden en Staten-Generaal. Tevens is het uit met de vrijheid der kerken behalve dan van de eene. Is nu zulk een streven antirevolutionair of ook in overeenstemming met het essentieele van hetgeen de Geref. vaderen wilden Dit streven is te gevaarlijker nu er van andere zijde wordt aangedrongen om een zekere cultuuropvatting het volk op te leggen. Voor handhaving onzer geestelijke goederen moet welbewust worden gestreden. Waar de geestelijke vrijheid weg raakt, daar kan op den duur van waarachtig Christendom geen sprake meer zijn. Spr. wekt op om dit onderwerp op de kies- vereenigingen te behandelen. Lectuur is er vol doende en er omt nog meer. Spr. wijst op *en komend werkje van den heer De Wilde en op DRAISItïA-vAN-VALKEMBüRG'S-- het schema, dat in „Nederland en Oranje" zal verschijnen en op de vergadering van den Bond van A. R. propagandaclubs zal behandeld wor den. Het standpunt van Ds. Kersten en Ds. Ling- beek is een afbuiging naar de Roomsche lijn en bereidt den weg voor de moderne demo cratie, die aan het volk wil opleggen, door Overheidsmacht, haar opvatting en haar cul tuur. In vrijheid moeten wij den strijd wagen, omdat Christus' kerk zal zeegenvieren zonder het wereldlijk geweld. (Applaus). Dr. v. d. Vaart Smit zegt op dogmatisch gebied het geheel met den heer Schouten eens te zijn. Komen echter de moeilijkheden op ethisch gebied dan niet in dubbele mate terug De heer Mol (Spijkenisse) vraagt naar den rechtsgrond van Overheidsmaatregelen. Immers niet steeds is er naast conscientievrijheid, vrij heid van geloofsprediking, b.v. bij de Dage- raadskwestie. De Overheid moet de goede zede toch handhaven. Het verschil in staatsbeschou wing leidt tot verschillend standpunt. Voor ons beslissen de objectieve normen Gods, doch hoezeer gelden die voor onze tegenstanders. De heer Crielaart vraagt naar de houding van de Roomsche Kerk in landen met ver schillende godsdiensten. Vervolgens werd nog gevraagd naar de hou ding van de A. R. in de Overheidscolleges waar ze slechts een minderheid vormen. De heer Schouten antwoordde dat de vraag eigenlijk is of het niet mogen hebben van een staatsgodsdienst samen loopt met een neutra len staat Spr. ontkent dat ten sterkste. Volgens ons beginsel is de Overheid gebonden aan Gods Woord in haar consiëntie. Daarom hebben wij een andere opvatting van openbare orde en goede zeden dan b.v. de linksche par tijen. Bij de maatregelen inzake Dageraad en Neo-Malth. Bond gaat het niet eerstens om vrijheid van consciëntie en geloofsprediking. Het gaat om de roeping van de Overheid en practisch moest dan nagegaan worden of de daaruit voortvloeiende beperking van vrijheid in strijd is met de door ons voorgestane vrij heid. Die vrijheidsbeperking ondervindt een ieder, doch dit is geen aantasting van de vrij heid. Het tot gelding brengen van de ordenigen Gods kan nooit anders dan door de sprake der consiëntie, doch bij onsis de consciëntis steeds gebonden aan de openbaring Gods. Niet alleen de Overheid is zoodanig gebonden, maar ook de onderdanen. De Overheid kan niat louter handelen naar eigen inzicht maar moet evenzeer rekening houden met de volksovertuiging. Slechts als in het volk de goede beginselen wor den bewaard kan de overheid in de wetgeving ze tot gelding brengen. Wij moeten trachten in eigen kring die beginselen tot gelding te bren gen om ze zoo het volk in te dragen. (Aplaus.) Nadat de voorzitter den spreker had dank gezegd, sloot de heer Schouten met dankzeg ging. In de huishoudelijke vergadering zijn tot be stuursleden herkozen de heeren P. van der Meijden te Brielle en C. Warnaer te Dirksland. Gekozen werd in de vacature Ds. Verkerk de heer P. Dirkse te Klaaswaal. De verslagen werden goedgekeurd en de bestuurevoorstel- len inzake de te voeren propaganda werden met instemming ontvangen. SOMMELSDIJK. Op de 1.1. Woensdag ge houden weekmarkt waren 5 biggen en eenig pluimvee aangevoerd. Voor de landbouwproducten werd op de beurs van 1.1. Woensdag voor de uien 4.75 en voor de paardepeen 1.30 geboden. Te beginnen met a.s. Maandag zal ter gemeentesecretarie eiken werkdag des namiddags van 1J^~uur gelegenheid bestaan voor werklooze arbeiders zich aan te melden, ten einde ijn aanmerking te komen voor werk aan de gemeente. MIDDELHARNIS. Door het zoontje van den heer C. Vis, Eendrachtstraat, zijn gevonden een paar dameshandschoenen met bonten rand. De correspondent der arbeidsbemiddeling maakt bekend, dat te beginnen met Maandag 5 December de gelegenheid is opengesteld tot aanmelding van werkzoekenden, op dezelfde uren en plaats als in den vorigen winter. Dinsdagmiddag wist de hit van den koop man M. van Brussel aan zijn geleider te ont snappen. Nadat het dier verschillende straten was doorgerend, wist men hem te grijpen en tot staan te brengen. Wij brengen in herinnering, dat de rente- kaarten van de arbeiders, dit in deze gemeente wonen en werken, moeten worden ingeleverd vóór of op 22 December a.s. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan L. Melaard en J. J. Nipius is vergunning verleend voor het bouwen van een woning op het Dijk- hof. Gedurende de vorige maand zijn op het postkantoor alhier behandeld 22 telegrammen, 961 gesprekken en 16 oproepberichten. Dit najaar zijn op de weegbrug alhier 9Vio millioen K.G. suikerbieten gewogen. Hoofden van gezinnen, dieniet in de R. I. belasting zijn aangeslagen en voor hun beroep een rijwiel noodig hebben kunnen zich vanaf heden voor een kosteloos rijwielmerk bij den Rijksontvanger aanmelden. DEN BOMMEL. In deze gemeente en vooral in de Zuidzijde en Achthuizen doen zich veel gevallen van mazelen voor. Door C. Berkhof alhier is verlof aange vraagd voor den verkoop van alcoholhoudende drank anderen dan sterken drank in het perceel Voorstraat sectie B no. 1194. Binnen twee weken kunnen tegen dit verzoek ter secretarie bezwaren worden ingebracht. OOLTGENSPLAAT. Uitslag verkooping door Notaris Akkerman van een woon- en winkelhuis ten verzoeke van A. L. Hobbel te Middelharnis. Een woon- en winkelhuis gecombineerd af gemijnd door Joh. Korteweg Lz. op 3500. OUDE TONGE. Uitslag van de verkooping van landerijen door Notaris J. van Ispelen al hier, in huur bij den heer G. Verweij. Koop 1 gemijnd door H. Felsbourg op 1610 per gemet; oopen 1 en 2 geemijnd door C. Snijder voor 1640 per gemet: koop 3, 4 en 5 aange- loopen; Koop 6 gemijnd door A. Holster voor 1770 per gemet; koop 7 gemijnd door A. Munters voor 1470 per gemet; koop 8 aan- geloopen. In massa afgemijnd door C. Snijder voor 1600 per gemet. In totaal 32064. Het schuren van straten en pleinen is uit gesteld tot Dinsdag a.s. den 6 December. A. P. Heestermans heeft onderhands de hofstede met land, bewoond door de Wed. P. E. Heestermans, aangekocht. NIEUWE TONGE. Dhr. A. Mans, alhier, heeft de woning, thans bewoond door J. van den Ouden, verkocht aan den heer T .C. Bij- devaate. De heer D. Melissant had het ongeluk een wagen over een zijner beenen te krijgen. Ge neeskundige hulp was noodzakelijk. DIRKSLAND. Het huis aan de Voorstraat van mej. P. W. Mooijen is ingezet door den heer M. Labeur op 4210. Gevonden voorwerpen een handschoen, een rijwielbelastingmerk en enkele sleutels, in lichtingen bij de gem.-politie. Vanuit deze gemeente werden verscheept 4000 balen uien, 2800 balen peen en 4000 H.L. aardappelen. Aan den heer D. Gestel Pz. is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Boezemkade. Bij enkele landbouwers alhier komen ziek tegevallen voor onder de paarden. Enkele diereu stierven hieraan. ;PI |l!| Vil ü'T ui I 11 i! 1 J ..i 11 .v

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3