voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. vtoCi* Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO YINCES No. 3383 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1927 42STE JAARGANG flflHKOWOIBIIIB UERfiflOmm. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe ie zenden aan de Uitgevers V Het vloekveibod. BuitenlandL Deze Courait vei schijnt eiken WOENSDAQ en 7ATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franc per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar, AFZONDEKLIjKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Nu de tijd van vergaderen weer is aangebroken brengt scbier elke post ons opgaven van vergaderingen met verzoek deze onder plaatselijk nieuws te willen opnemen. Wij kunnen ons goed verplaatsen in den toestand waarin de meeste ver» eenigingen zich bevinden. Zij moeten van „gegeef" leven en zitten over het algemeen slecht bij kas. Hooge adver- tentiekosten kunnen er meestal niet af. Toch is 't niet mogelijk voor de uit gevers van dit blad al deze verkapte advertentiën belangeloos onder het redactioneel nieuws op te nemen. Dat gaat te veel geld kosten. Daarom hebben wij een middenweg gezocht en meenen deze gevonden te I hebben in de volgende regeling. Wij stellen onder de rubriek adver tentiën de gelegenheid open tot het an nonceeren van vergaderingen, tijd, plaats, agenda, spreker enz. en bere kenen hiervoor den sterk gereduceer» den prijs van 5 CENT PER REGEL, zoodat de vereenigingen een zeer goed- koope gelegenheid hebben hun verga deringen op de wijze zooals ze zelf wil len, bekend te maken. In tien regels, dus voor slechts 50 cent, kunnen zij annonceeren wat zij willen. Wij geloo» ven, dat men de billijkheid van deze regeling zal inzien. Onder het redactioneele nieuws wor den dus geen aankondigingen van ver gaderingen meer opgenomen. Heeren Secretarissen of andere in zenders van de voor deze rubriek be stemde berichten, gelieven er rekening mede te houden, dat zij bij inzending er bij vermelden: „voor advertentie-ver gaderingen". Bij nalatigheid daarvan worden deze onder de gewone annon ces opgenomen. DE UITGEVERS. Verschillende gemeenten in het gewest waar ons blad gelezen wordt, zijn overgegaan tot het opnemen van een vloekverbod in hun po litie verordeningen. Meerderen zijn er echter, die hiertoe nog niet besloten of indien dit punt ter sprake kwam, besloten hebben afwijzend op het verzoek om een vloekverbod in het leven te roepen te beschikken. Daar de Bond tegen het schenden door vloe ken van Gods Heiligen Naam, thans weer met een verzoekschrift tot de gemeentebesturen kwam, kan het zijn nut hebben iets over deze kwestie te zeggen. Enkele gemeentebesturen weten eigenlijk niet precies wat zij in deze kwestie doen moeten. Oude Tonge b.v., hoezeer de Raad het vloe ken afkeurde, besloot geen vloekverbod in het leven te roepen, daar men niet inzag hoe een dergelijk verbod in de praktijk zou te hand haven zijn. Ooltgensplaat besloot deze zaak uit te stellen tot de volgende vergadering, waar Burgem. en Weth. met een prae-advies komen Zullen. Wij kunnen ons indenken, dat men de be zwaren tegen een dergelijk verbod niet licht weegt. Welke zijn deze bezwaren Meestal worden een drietal bezwaren tegen het vloekverbod ingebracht. In de eerste plaats is er een juridisch bezwaar. B.v een staatsman als Mr. S. van Houten heelt, toen hij minister was, een zoodanige ver- wdening van een gemeente vernietigd, op grond van de overweging dat onder de bevoegdheid van den gemeenteraad tot het maken van ver ordeningen, die in het belang van de openbare °rde, zedelijkheid en glzonheid worden vereischt en van andere betreffende de huishouding der gemeente (art. 135 gemeentewet) niet begrepen iss het waken tegen godslastering. In den laatsten tijd wordt dit juridisch be zwaar niet meer zoo naar voren gebracht. De tegenwoordige regeeering en vele leden der rechterlijke macht hebben zich op een ander standpunt gesteld en achten de gemeentebe sturen wel competent om vloekverboden in het leven te roepen. In de tweede plaats wordt gezegd dat door het vloekverbod de geestelijke vrijheid wordt aangerand. Het is voornamelijk Minister Slotemaker de Bruine geweest die dit bezwaar opperde. De Hoogleeraar deed dat met de volgende bewoordingen „Maar ik mag er misschien aan herinneren dat het was inderdaad voor de wet van 1848 en 1855 er mannen en vrouwen ge weest zijn van diepe religieuse overtuiging, die in den aanvang van de 19e eeuw zeer ernstig zijn belemmerd door degenen, die des tijds de leiding hadden. En omdat dit toen gebeurd is, komt het mij voor, dat inzonderheid zij, die rechts staan, zooveel aanleiding hebben om voor zichtig te zijn op dit terrein en om al den ernst van dit vraagstuk te doorschouwen". Het is bekend dat juist de Anti-Rev. de gees telijke en religie-vrijheid, in navolging van Groen van Prinsterer, willen hoog houden. Ge wetensvrijheid en vrije meeningsuiting zijn kost bare vruchten van het Calvinisme. Maar het strafbaar stellen van het openbaar vloeken en lapteren van Gods Heiligen Naam heeft hiermee niets te maken. Zoomin gewetensvrijheid en vrije meenings uiting belemmerd wordt door het verbod van majesteitschennis of door het strafbaar stellen van schending van goeden naam of eer, zoo min worden deze grondrechten aangetast door het instellen van een vloekverbod. De heer Idenburg heeft tegen het bezwaar van den heer Slotemaker terecht opgemerkt dat niemand in zijn geweten verplicht wordt om in het openbaar God te lasteren of te hoo- nen. Een derde bezwaar is sterker en daarmede dient o.i. wel degelijk rekening te worden ge houden. Het is namelijk mogelijk dat in de een of andere gemeente een vloekverbod praktisch niet te handhaven is en eer zal prikkelen tot verzet en toename van het kwaad dan dat het kwaad zou afnemen. Zooals met alle wetten en regelen' moet ook deze wortelen in de volksovertuiging en doet zij dat niet, dan wordt zij tot een aan fluiting. Iedere gemeenteraad zal voor zichzelf hebben uit te maken in hoever een vloekverbod prak tisch goed effect zal hebben. Vreest men dat de bevolking in haar meer derheid er verkeerd op reageeren zal, dan is het beter geen vloekverbod op te nemen. Men werpt hier wel tegen dat de roeping der Overheid er toch ligt, dat zij gehouden is Gods Naam te verheerlijken. Hiermede zijn wij het eens en daarom achten wij dat ook de Overheid in die plaatsen, waar de bevolking helaas zoover afgedwaald en ge zonken is, dat zij het vreeselijk kwaad der godslastering niet meer gevoelt, nog wel een taak heeft. Niet om nu toch met een vloekverbod te komen en dan te zeggen nu hebben wij onze plicht gedaan. Dat zou een paskwil zijn, een schijnvertoo- ning, misschien als politieke manoeuvre niet zonder nuttig effect, maar in den grond der zaak toch een bedriegelijke vertooning. De taak der Overheid in die plaatsen ligt o.i. hierin, dat zij in de instructie van haar gemeente- personeel en in de voorschriften, betreffende de gemeentelijke localiteiten, de openbare scho len, de verkooplokalen enz., bepalingen tegen hetvloeken opneemt. Het heeft ons zeer verblijd dat het dagelijksch bestuur van Oude Tonge nadrukkelijk verklaard heeft het vloeken streng af te keuren. Maar au zouden wij het van dit bestuur consequent achten, dat het, waar het de onmogelijkheid om een vloekverbod te handhaven inziet, der gelijke bepalingen in de instructies en voor schriften opnam. Niet omdat het zoo noodig is, dat tegen het gemeentepersoneel wordt opge treden, wij nemen gaarne aan, dat dit zich aan dit kwaad niet bezondigd, maar om met de daad te toonen, dat het de zonde tegen het derde gebod niet duldt en aan de ingezetenen dit op duidelijke wijze demonstreert en alzoo tot voor beeld is. Misschien kan, nu de Raad van Oude Tonge het in het leven roepen van een vloekverbod verwierp, door enkele leden nog eens een po ging gewaagd worden om in dezen geest toch iets tegen het kwaad te doen. V De Heer Schouten over t «Overheid en Godsdies si. Maandag 28 November a.s. houdt de Staten- sectie Ridderkerk haar jaarvergadering. Dit zal de eerste jaarvergadering zijn, welke zij in haar nieuwe samestellmg houdt. Het agenda, dat wij voor deze samenkomst ontvingen, bewijst dat de leiding onzer Sectie in goede handen is. Indien er een flinke opkomst 4s kan deze vergadering bizonder vruchtdragend zijn. Op de middagvergadering n.l. zal de heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer, het onder werp inleiden over Overheid en Godsdienst. Een onderwerp, dat juist voor onze Staten- sectie van zoo bizonder groot belang is. In deze moeilijke kwestie ligt het priac'p:ecle verschil tusschen ons en de St. Gerei partij. Dit vraag stuk omvat de verhouding tusschen Kerk en Staat, de Godsdienstvrijheid, de gees telijke vrijheid, de vrije meeningsuiting en zoo veel meer, waarover oneindig veel misverstand bestaat en tot dwaling aanleiding geeft. Daarom is het goed, dat deze zaken door iemand als de heer Schouten eens besproken worden. Wij hopen op een flinke opkomst. De vergadering wordt gehouden in de Oranje boomstraat, dus in de nabijheid van het station Rosestraat. Beter kan het niet Alle leden van Anti-Rev. Kiesvereenigingen hebben vrijen toegang. Aau den Arbeid. De secretarissen onzer kiesvereenigingen heb ben van het bestuur der Staten-sectie Ridderkerk een aanschrijven ontvangen, waarin gewezen wordt op den noodzakelijken arbeid van dezen winter. Nadat gewezen is op de noodzakelijkheid, dat het bestuur een werkprogram opstelt en zorg draagt, dat onze kiesvereenigingen actief blijven, ook in een winter waarin geen ver kiezing behoeft voorbereid te worden, wordt uiteengezet wat er zooal te doen is. Daar is in de eerste plaats de uitbreiding van het ledental. Het verhoudingscijfer van het bij de verkiezing uitgebracht aantal A. R. stemmen en het leden tal der K. V. is zeer ongunstig. Dan is er het vraagsstuk der financiën. Wan neer dit vlak voor een verkiezing onder de oogen gezien wordt, is het te laat. Voorts heeft de K. V. tot taak het lezerstal der A. R. pers uit te breiden. De stapels neu trale dagbladen, welke nog steeds onze A. R. gezinnen worden binnengedragen, zijn het be derf onzer beginselen. Dan is er de noodzakelijke propaganda onder de zoogenaamde middenstof. Het bestuur onzer Sectie zegt hiervan „Verkeerd moet het worden genoemd, dit alleen maar in verkiezingsdagen te doen. Dan doet iedere partij het en worden de menschen er ten slotte afkeerig van. Men doe het nu. In dezen winter. In onze dorpen gaat dat zoo onder de bedrijven door. Het communisme wacht niet en wacht nooit tot de verkiezin gen. Het werkt altijd. En dat moet voor ons reeds aanleiding te over zijn o m„ tijdig en ontijdig" bij ons volk het pleit te voeren voor onze heilige beginselen. Laat er dan zoo, ook in dezen meer rusti- gen winter, overal een verblijdende actie zijn, in onze kiesvereenigingen en Hulpcentralen. Onze beginselen moeten weer tot het onder werp van onze gedachten en van onze ge sprekken worden. Alleen dan zullen we ont komen aan de uiteenloopende gevaren, die ons in dezen materialistischen tijd bedreigen. Eenerzijds is er in onze gelederen nog zoo veel dat herinnert aan den kouden geest van het stervende Liberalisme, dat zich samenvat in de kreet: „Ben ik mijns broeders hoeder' en anderzijdsch dreigt het gevaar meegezogen te worden met den stroom der valsche de mocratie. Inzicht in die gevaren krijgt men alleen wanneer men voortdurend en ernstig studie maakt van hetgeen Gods Woord voor het leven, der volkeren te zeggen heeft en van hetgeen de Geschiedenis daarvan leert: daar staat geschreven en daar is geschied.' Laat ons deze wenk ter harte nemen 1 Aan den arbeid I Er is zoo veel zoo héél veel te doen i V Twee tegen drie. Op de begrooting van Financiën voor het volgend jaar komt een aanvrage voor om gelden ten behoeve van tractementen van twee nieuwe Hervormde gemeenten en wel voor Lemelerveld en Sittard. Daarnaast vraagt minister De Geer echter geld uit de Regeeringskas voor drie Roomsche pastoorsplaatsen, n.l. voor Munsterscheveld en Rottem voor een pastoor en zijn vicares, wijl Rothem tot een nieuwe parochie is verheven bij beschikking van den bisschop van Roer mond. Natuurlijk hebben Roomschen en Hervormden gelijke rechten. Beide kerkformaties zijn bij de wet erkend. Wanneer men echter zoo uit de Staatskas predikanten en pastoors gelijk op ziet betaald, moet toch, dunkt ons, de liefde van velen, die zoo gesteld zijn op dezen fiancieelen band, wel wat bekoelen. Het is in den grond der zaak een gekke situatie. „De Waarheidsvriend" wijst hierop en zegt hoe noodig het voor het welvaren der kerk is, dat die zilveren koorden eens worden doorge sneden. Natuurlijk is ook „De Waarheidsvriend" geen voorstanders van de scheiding van Kerk en Staat zonder meer. Zij schrijft „Want allen, die het goede voor de Kerk zoeken en die juist uit dien hoofde het be ginsel van losmaking van de zilveren koorde voorstaan, willen dit niet zonder meer, maar wenschen die losmaking gepaard te zien gaan met finale afrekening tusschen Staat en de Kerk, zoodat de Kerk in kapitaal krijgt, wat haar thans in jaarlijksche rente als pre- dikantstractamenten enz. wordt uitgekeerd. De voorstanders van losmaking van de zilveren koorde denken er dan ook geen oogenblik aan om oude rechten aan den kant te zetten. Zij onderschrijven daarbij volmon dig de gedachte, dat „zelf aanpakken" der Kerk zal ten goede komen. Vervolgens geeft het blad toe, dat, zooals het nu sinds jaren gaat, dat de regeering Pro testant en Roomsch jaarllijks op voet van ge lijkheid nieuwe tractamenten toekent, het niet langer voortduren kan. Inderdaad, zoo is het. Het ware te wenschen, dat de oogen van wat meer menschen hiervoor open gingen. Het lossmaken van den financieelen band kan de Kerk niet anders dan ten goede komen. EEN BEULSPLAATS VACANT. Een vrouw onder de gegadigden. De Tsjechoslowaksche beul heeft den leef tijdsgrens bereikt en moet thans zijn werk aan een jongere kracht overlaten. Hoewel het beuls- beroep op zichzelf wel weinig zal aanlokken, schijnt het ambtenaarschap, de vaste positie, die er aan is verbonden, een groote aantrekkings kracht uit te oefenen. Er zijn tenminste 59 sol licitaties voor den post ingekomen. Onder de gegadigden bevinden zich o.a. een gewezen hoogleeraar, een advocaat, een ambtenaar op wachtgeld en ookeen vrouw. Dit laatste feit geeft een Weenscsh blad, dat vergeet, dat er de eeuwen door altijd vrouwen zijn geweest, die in moed, onverschrokkenheid en wreedheid bij geen man ten, achter stonden, de bitteie opmerking in de pen, dat de huidige zeden wel diep gezonken zijn en dat met name de zwakke sexe in diep verval moet verkeeren. Het is voor de gemoedsrust van het blad ge lukkig, dat er niet veel kans schijnt te bestaan, dat Tsjechoslowakije voortaan een vrouw tot scherprechter zal hebben. MEXICAANSCHE GENERAALS. Een gevaarlijke post. De sterfte onder de Mexicaansche generaals is groot den laagten tijd. Voor zoover zij zich niet kunnen vereenigen met het huidige bewind van Calles en voorstellen, daaraan uiting geven door opstand te maken. Dat gaat nu eenmaal zoo: de militaire opstand leidt in Mexico wel eens tot het presidentschap, niet zelden ook mislukt de poging en blijven enkel nog maar de vlucht naar het buitenland of een terecht stelling over als ontknooping. In de geschiedenis der laatste maanden zijn het vooral terechtstel lingen. Thans is het generaal Aguillar, wien het lot trof. Hij wa^ een der aanvoerders van het leger van Serrano, dat in opstand kwam. Serrano zelf was al vroeger gepakt en tegen den muur gezet. Thans was het de beurt van Aguillar. Bij een poging om de grens van Texas over te komen, waar hij in veiligheid zou zijn geweest, werd hij gepakt. Overgebracht naar Montery, moest hij zich voor den krijgsraad verantwoorden. Hij werd ter dood veroordeeld en dadelijk terechtgesteld. EEN WERVELSTORM BOVEN WASHINGTON. Een storm, die op sommige plaatsen cycloon kracht kreeg, terwijl hij over de Oostelijke staten der Unie trok, heeft aan ten minste der tien menscshen het leven gekost en liet op zijn pad een aantal steden achter, die materieel zwaar geteisterd waren. De baan van de cy cloon strekte zich uit van Washington tot aan de Canadeesche grens en werd gemeld van Chicago tot New York. De hevige winden en de zware regens hebben een schade teweeg gebracht van millioenen dollars. Te Wasring- ton kwam een persoon om. Voorts worden de Nieuw Engeland staten met nieuwe overstroomingen bedreigd. In de staat van New York en in sommige gedeelten van Pennsylvanië woedde de storm met ongekende hevigheid. New Cork (stad) kwam er met betrekkelijk geringe schade af, offschoon de zware regens nogal stremming brachten in het verkeer. EEN MEISJE VERMOORD. Bij Dresden is Donderdag in een hooiberg het lijk van een jonge vrouw gevonden, die vermoord bleek. Zij had een schotwond in de hartstreek en teekenen van worging aan de hals. In een naburige herberg werd zij herkend als het meisje dat in gezelschap van een motor rijder daar een kop koffie had gedronken. Na dien was het paar weggetufft. De rechercheur te Dresden vermoed dat de motorrijder, klaar blijkelijk de moordenaar, uit Berlijn afkomstig is. DE DALING VAN HET GEBOORTE GETAL. Het geboortegetal heeft in Engeland en Wales in de eerste drie kwartolen van dat jaar zijn laagste stand (17.2 per duizend le venden) bereikt. Voor de eerste maal is het gebleven beneden de buitengewoon lage ge boortegetallen in den' oorlogstijd. Daarom kan, naar de Times opmerkt, de opvatting, dat het lage „oorlogsgeboortegetal" een zuiver tijdelijk verschijnsel was, niet meer gehandhaafd wor den. Het geboortegetal is thans de helft van wat het '40 jaar geleden was. Hier volgt nog een overzicht van de geboorte- tegetallen over 1913—1927 1913: 24.1 (per duizend levenden), 1914: 23.8, 1915: 21.9, 1916: 20.9, 1917. 17.8, 1918: 17.7, 1919: 18.5, 1920: 25.5, 1921: 22.4, 1922: 20.4, 1923: 19.7, 1924: 18.2, 1925: 18.3, 1926: 17.8, 1927 (drie eerste kwartalen): 17.2. Het aantal levend geborenen dat in het derde wartaal van 1927 is aangegeven, bedroeg 164.009 of 7071 minder dan in het voorat- gaande kwartaal, en 10.828 minder dan in het derde kwartaal van 1927. VERGANE GROOTHEID. Familieleden van den vroegeren Sultan in armoede. Uit Jeruzalem wordt aan de New York Herald gemeld, dat de locale gouverneur en andere autoriteiten te Aleppo giften inzamelen om de kleinkinderen te kunnen onderhouden van den vroegeren Turkschen Sultan Abdoel Aziz, die te Aleppo geheel hulpeloos vrijwel van honger omkomen. Abdoel Aziz was Sultan van Turkije van 1830—1876. Toen in 1924 de Turk- sche Sultan verbannen werd, moesten tege lijkertijd alle leden van het huis Osman, manne lijke zoowel als vrouwelijke, het land verlaten. EEN GRANAAT IN EEN GEVANGENIS GEDRONGEN. In een artilleriepark in het Oosten van Sofia is Vrijdagavond een stuk zwaar geschut afge gaan. Het stuk was gebruikt bij schietoefenin gen en nog geladen, toen het in het park terug gebracht werd. De granaat is aan den anderen kant van Sofia in een gevangenis geslagen. Eén soldaat werd zwaar, een ander licht gewond. Het gevangenisgebouw is niet zwaar bescha digd. Niemand werd gewond, maar onder de gevangenen en het personeel brak een paniek uit

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1