Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. PU ROL m m 'wb w? Bladen. K§§ Wêèü wê. ill w 'ill •«■f» SB mjf im" ■*Nip| llll JÊL v No. 3382 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1927 42STE JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES TWEEDE BLAD. AflflKOnDIGinG UERGODERinGEH. Gemeenteraad. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te eenden aan de Uitgevers Dit nummer bestaat uit SCHAAKRUBRIEK. Gesprongen Handen Schrale Lippen Ruwe Huid fiei ve/vmcM &n g/zmesi PLUIMVEETEELT. Ingezonden Stukken. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bfl vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel D1ENSTA AN VRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zQ beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Nu de tijd van vergaderen weer is aangebroken brengt schier elke post ons opgaven van vergaderingen met verzoek deze onder plaatselijk nieuws te willen opnemen. Wij kunnen ons goed verplaatsen in den toestand waarin de meeste ver» eenigingen zich bevinden. Zij moeten van „gegeef" leven en zitten over het algemeen slecht bij kas. Hooge adver- tentiekosten kunnen er meestal niet af. Toch is 't niet mogelijk voor de uit gevers van dit blad al deze verkapte advertentiën belangeloos onder het redactioneel nieuws op te nemen. Dat gaat te veel geld kosten. Daarom hebben wij een middenweg gezocht en meenen deze gevonden te hebben in de volgende regeling. Wij stellen onder de rubriek adver tentiën de gelegenheid open tot het an nonceeren van vergaderingen, tijd, plaats, agenda, spreker enz. en bere kenen hiervoor den sterk gereduceer- den prijs van 5 CENT PER REGEL, zoodat de vereenigingen een zeer goed- koope gelegenheid hebben hun verga deringen op de wijze zooals ze zelf wil len, bekend te maken. In tien regels, dus voor slechts 50 cent, kunnen zij annonceeren wat zij willen» Wij geloo- ven, dat men de billijkheid van deze regeling zal inzien. Onder het redactioneele nieuws wor den dus geen aankondigingen van ver gaderingen meer opgenomen. Heeren Secretarissen of andere in zenders van de voor deze rubriek be stemde berichten, gelieven er rekening mede te houden, dat zij bij inzending er bij vermelden: „voor advertentie-ver gaderingen". Bij nalatigheid daarvan worden deze onder de gewone annon ces opgenomen. DE UITGEVERS. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 32. Probleem no. 32 is een variantenrijke opgave met een keurige sleutelzet, die een witte batterij opheft, nml. De8. 't Probleem is uitgewerkt in volledige tempovorm bevattende een witte pion- task. y Tc6 2. c3 mat. JTc5 2. c4 mat (moet d5 dekken). Td3 2. cd3 mat. L Tb3 2. cb3 mat. eze varianten vormen de witte piontask. Verder zijn er: JTc4 2. c3 mat. Tc2 2. Lc2 mat. JTa3 2. c3 mat. Pe3 2. Pd2 mat (blokeering) Tf3: 2. gf3 mat. Ldcl, 2. Td4 mat. jLel of f4 of g5 2. Td4 mat. Le3 2. Pg3 mat (interferentie). Jd5. 2. De5: mat. L Lg8. 2. Dg6: mat. en totaal van 11 verschillende matzetten I Probleem voor den wedstrijd. No. 34. Voor dit keer eens een vierzet. Men late zich met afschrikken door 't aantal zettten, er zijn niet veel varianten. C. C. W. MANN. Bron onbekend. Wit: Kg3, Dhl. Zwart: Kg5, pi. f6, g4 en g6. Mat in vier (4) zetten. Oplossingen inzenden voor Donderdag; 1 December. Geheele oplosping aangeven. Oplossing over 14 dagen. f BERICHT. Om wat vlugger verandering in den stand der oplossers te verkrijgen, zullen af en toe in een maand 2 prijzen beschikbaar gesteld worden. Over de maand December (als Kerstmis verrassing) worden twee prijzen beschikbaar gesteld. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 32. A. Verbrugge (52); L. Eggink (49); G. Tie- mens (29); Parrée (27); D. Hofland (24); D. Uitert (24); C. Tiemens (19); J. Enzlin (7); „Udi" (7); G. v. Gelder (2); „Animo'' (0). Oplossing Eindspel no. 7, 1. f7. Kg7. 2. f8Df, Kf8: 3. Tflf, Ke7. 4. Tfel, Tbc3-[- (zwart heeft niets beters). 5. Kb4, Tb3f. 6. Ka4 en wint. Op 3Kg7 volgt 4. Tg2f, Kh6. 5. Thlf, Th3. 6. Tgh2 en wint. Op 3Tf3 wint 4. Tef2. Eindspel no. 8. In de „Bredasche Courant" kwam onlangs onderstaand eindspel voor. De stand kwam voort uit een partij. Wit won door een Werkelijk diabolische combinatie 1. De8fü, Ke8X (onderzoek wat volgt, wan neer de koning in plaats van te nemen naar g7 loopt). 2. PföH. Kd8. 3. Te8f, Kc7. 4. Lflf, Kc6. 5. Tc8X+!!, Tc8X, 6. cd5Xf, Kc5X. 7. Pd7f, Kd5X. 8. Lg2fmat. Men onderzoeke zelf wat volgt op 2 Kf8. Aljechin-opening. Uit de vierde ronde van het tournooi te Maagdenburg. Wit: List. Zwart; Schönmann. 1. e2—e4 Pg8—f6 2. Pbl~c3 d7d5 3. e4e5 Pf6~d7 4. Pc3Xd5 Pd7Xe5 5. Pd5e3 c7c5 Wit heeft nu zijn paard in een voortreffelijke positie in het centrum geplaatst. Den druk tegen d4 moet hij wel is waar opgeven, maar hij komt niettemin op tijd tot d2d4. 6. Pgl—f3 Pb8c6 7. Pf3Xe5 Pc6Xe5 8. b2—b3 Deze manoevre verhindert 8g7g6, waarop zou volgen 9. Lcl^b2 Lf8—g7. 10. Pe3—c4. 8e7^e6 9. Lel—b2 Pel—c6 10. Lflb5 Lc8-d7 11. 0-0 Dat wit in de opening er niet slecht afge komen is, wordt nu wel duidelijk. 1 1Dd8—c7 Zwart had met 11. a7a6 wit nu moeten vragen, wat hij met Lb5 van plan was. De af ruil op c6 had zwarts spel gemakkelijker ge maakt; bijv. 12. Lb5Xc6 Ld7Xc6. 13. Tflel Dd8g5 met vrij goed spel. 12. Ddl—h5 Wit wil den tegenstander niet middels de lange rochade laten ontsnappen. 1 2Pc6d4 13. Lb5Xd7f Dc7Xd7 Stelling na 13. Dc7Xd7. ZwartSchönmann. WitList. 14. c2—c3 De beslissende doorbraak. Ook al kost zij een pion, zoo vormen de twee open lijnen voor de beide witte torens een voldoende te genwicht. 14Pd4—c6 15. d2-d4 c5Xd4 16. c3Xd4 g7-g6 Onmiddellijk Pc6Xd4 faalt natuurlijk op 17. Tfl-dl. 17. Dh5-e2! Uitstekend. Na 17Pc6Xd4. 18. Lb2Xd4 Dd7Xd4. 19. Tfldl vindt nu de zwarte dame nergens een veilig veld. Bijv. 19. Dd4e4. 20. Talcl en wit dreigt Tc7 en bovendien De2—b5-j, benevens Telc4. Na 19. Dd4 e5. 20. De2f3 volgt een inbraak op b7 of Pe3g4. Wit heeft maar voor het kiezen. 17Lf8g7 18. d4d5 Pc6-d4 19. De2d2 e6e5 20. f2f4 0-0 Zwart heeft geen verdediging meer. 21. f4,X e5 Pd4-c6 22. e5—e6 f7Xe6 23. Lb2Xg7 Dit wint een officier. 23Tf&Xflf 24. TalXfl e6Xd5 25. Lg7-h6 d5d4 26. Dd2—f2 Zwart geeft het op. Noten van Dr. E. Lasker in de „Telegraaf". Schaakmatch HollandBelgië. Deze kamp zal plaats hebben in het Nationaal Schaakgebouw te 's-Gravenhage. Voor Nederland zullen uitkomen Dr. M. Euwe (captain), Mr. G. S. Fontein, G. Kroone, H. Weenink, H. v. Hartingsvelt, R. J. Loman, H. Pannekoek, Jhr. A. E. v. Foreest, Mr. G. C. A. Oskam en W. F. Wertheim. De volgorde der spelers staat nog niet ge heel vast. Dr. L. Fick is als reservespeler aangewezen. De Belgische kampers zullen het zonder Colle moeten stellen. Kamp Wereldkampioenschap. De stand na de 29e partij was Aljechin 4 punten Capablanca 3 punten. De rest remise. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. CORRESPONDENTIE. „Animo". Bij 't oplossen van problemen moet LI er aan denken, dat wit slechts de beschikking heeft over een zet. Op alle zetten van zwart moet wit mat kunnen geven, in een tweezet bij wit's tweede zet enz. 1. Pfl Xg3f Ke4—e3. 2. Da8a7 kan niet wegens 2Tc3—c5. Eveneens niet. 1. Tdld2, pi. d6—d5. 2. Td2e2 wegens Tc3—Te3. 1. c2—c3 kan niet vanwege de toren op c3!ü Er is dus slechts een eerste zet van wit de sleutelzet. Vergadering van den Gemeenteraad van Ooltgensplaat op Woensdag 16 No vember des nam. half 5 uur. Afwezig is de heer DE VOS (S.G.P.). De Voorzitter, burgemeester Donkersloot opent de vergadering met gebed, waarna de no tulen der vorige vergadering worden voorge lezen en onveranderd vastgesteld. Enkele ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. De klerken ter secretarie danken den Raad voor de verhooging van jaarwedde. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Oude Tonge bericht dat de besteldienst van de avondtram gehandhaafd zal worden. Ged. Staten zenden de rekening van de be waarschool dienst 1926 goedgekeurd terug. De Bond „Heemschut" verzoekt den Raad de Ringgracht niet te dempen. Ooltgensplaat behoort nog tot de weinige Zuid-Hollandsche eilanden, waar de Ringgracht intact bleef. Het zou te betreuren zijn als er weer zulk een stukje historisch natuurschoon verloren ging. B, en W. stellen voor dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Ook zij vinden hef, jam mer, maar de toestand is er onhoudbaar. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. De Bond tegen het vloeken, wijst op de nood zakelijkheid dat het onteerend en ijdelijk ge bruik van God|S Heiligen Naam strafbaar wordt gesteld. De VOORZITTER zegt dat ook hij het vloe ken vooral langs den publieken weg streng af keurt. Spr. wijst er op, dat wanneer het Mini sterie Colijn in stand gebleven ware, wij mis schien al een algemeene wet hadden gekregen tegen het vloeken en de openbare godslastering. Spr. stelt voor dat B. en W. deze zaak eerst eens zullen overdenken en later in den Raad met prae-advies komen. De politie-verordening is oud en moet noodzakelijk een® worden nage zien. Dat kan dan tegelijk gebeuren. Conform wordt met algemeene stemmen be sloten. De Heer A. J. G. van Rossem bedankt voor zijn benoeming als lid van de pi. comm. voor schooltoezicht. Besloten wordt in de volgende vergadering in deze vacature te voorzien. Eenige reclames tegen de hondenbelasting worden behandeld. De VOORZITTER deelt mede het verloop van de aanbesteding van het postkantoorge bouw. Timmerwerk J. Heintjes 1110,95, J .Kor te wge Lz. 1098, Mosselman en Korteweg 1051, L. Dorsman Jz. 136, J. Campfens 1017. Metselwerk Jan van Ree Kz. 92o, K. van Ree Jz. 8o4.5o, A. Oosters 725, W. van der Welle 6.98. Schilderwerk L. Dors man Lz. 350, L. T. Ras 286, P. C. van Don gen 285, A. J. Hobbel 272.90, G. van Nim- wegen 188.80. SmidswerkC. D. Birkhoff 56.A. Risseeuw 45.—. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers J. Campfens, B. van der Welle, G. van Nimwegen en A. Risseeuw. De totale som is 1948.80. De huur Winterhanden Wintervoeten Doos 30 en 60, Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten van de woning van het postkantoor is bepaald op 8.50 per week. Vastgesteld wordt de vergoeding aan de Bijz. Scholen ingevolge art. 101 der L. O. wet. B. en W. krijgen machtiging tot het doen van enkele af- en overschrijvingen in de begrooting van 1927. Ingevolge de aanschrijving van Ged. Staten wordt besloten het reglement van het Burgerlijk Armbestuur te wijzigen en te bepalen, dat bij uitbesteding van personen het huisgezin medisch moet worden onderzocht. De heer VERMAAS (R.K.) vindt het ge- wenscht dat de uit te besteden personen zelt ook onderzocht worden, want zij kunnen even goed het gezin besmetten als andersom. De VOORZITTER wijst er op, dat het niet op den weg van het Burg. Armbestuur ligt hier voor te zorgen. Hiertegen moet van andere zijde gewaakte worden. De gemeentewoning die ledig staat zou moe ten worden verhuurd. Er zijn verschillende ge gadigden. De VOORZITER dringt er sterk op aan de woning te verhuren aan L. de Vos, daar deze met een ziek kindje tobt, waarvan de dokters verklaard hebben dat het noodzakelijk een an dere woning moet hebben. De heer DORSMAN (Gem. Belang) zegt dat De Vos in een huisje van zijn zuster woont en deze woning vermaakt moet worden. Spreker gelooft, dat als dit gebeurt, De Vos er wel wil blijven wonen. De heer BRINKMAN (S.D.A.P.) verklaart te weten dat De Vos zeer gaarne er uit wjl en de gemeentewoning betrekken. Spr. acht het on verantwoordelijk van den Raad, indien er geen gelegenheid gegeven wordt dat kindje, dat men schelijker wijze gesproken, anders niet in het leven tebehouden is, een betere woning te be trekken. Het huis waarin De Vos nu woont is onbe woonbaar. Het water loopt langs de muren van de bedstede waarin het kind liggen moet. Comform het voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten. De heer HOBBEL Gem. Belang, geeft den heer Heer Dorsman in overweging het huis, al gaat De Vos er uit, toch maar te laten opknap pen. De Bijz. Vrijw. Landstorm vraagt de be schikking over een schoollokaal voor het ver- toonen van een Leger- en Vlootfilm. Wordt toegestaan. De VOORZITTER deeld mede dat het mo gelijk gemaakt wordt uit nood geslacht vee van Ooltgensplaat aldaar te verkoopen aanconsu- menten. De VOORZITTER vraagt inlichtingen over het gebruik van droge pulp. De havenmeester had spreker meegedeeld dat indien het vervoer van droge pulp toeneemt en het tarief hetzelfde is als van natte pulp het een schadepost voor de gemeente zal worden. De heer VAN GURP (S. G. P.) zegt dat droge pulp niet tegen de natte opkan. Dinteloord zal met zijn droge pulp geen succes hebben, De heer VERMAAS wijst er op dat het een schadepost voor de gemeente moge zijn, maar het vervoer van 'natte pulp is een schadepost door het wegenonderhoud. In de rondvraag stelt de heer DORSMAN de vraag of het niet gewensch tware geweest het circus dathier geweest is staangeld te laten betalen. Zij gaan met de duiten uit de gemeen te weg. De VOORZITTER zegt dat de Directeur van het circus 10.- in de armenkas gestort heeft. De heer DORSMAN zou 50.— staangeld willen heffen. De VOORZITTER antwoordt dat het hoekje grond waarop het werd opgetrokken geen waar de had. De heer DORSMAN zegt dat zij wel een 750.ontvangen hebben. Hiervan kan best een 50.aan de gemeente afgestaan worden. De heer HOBBEL stelt de vraag of er in dit geval hier geen vast circus gevestigd kan worden. De heer BRINKMAN zou 10 vermakelijk heidsbelasting willen heffen. De heer VAN GURP (S. G. P.) vindt daar tegen geen enkel bezwaar. De heer DORSMAN wil het alleen van een circus e.d.g. heffen. De heer VAN ES begrijpt niet waarom de heer DORSMAN niet van alle publieke verma kelijkheden een belasting heffen wil. Het circus betaald toch ook belasting al is het niet hier. Na eenige besprekingen wordt besloten dit punt nog eens nader inder de oogen te zien. Na nog een praatje over slechte wegen en putten in de straten, wordt de vergadering ge sloten. Hieronder volgen de resultaten van een drietal monster ochtendvoeder door het Rijkstand» bouwproefstation te Wageningen. Monster No. 1902: Flora's ochtendvoeder, Dordrecht. Gehalte eiwitachtige stoffen 27,9 vetachtige 5,0 Botanisch bestond het monster uittarwe» grint, maismeel, rijstvoedermeel, gemalen bis» cuits met vleesch, gemalen beenderen, visch» meel, gemalen kafferkoren, soyameel, grond» notenmeel, havermeel, gemalen trieurafval, gemalen hennepzaad en fosforzure voederkalk. Monster No. 1903 J. Ruitelaar, 's.Gravenzande. Gehalte eiwitachtige stoffen 27 9 vetachtige 8,1 °/o Botanisch bestond het monster uittarwe» zemelen, maisglutenvoermeel, rijstvoedermeel soyameel, gerstemeel, havermeel, diermeel, gemalen beenderen, vleeschmeel, grondnoten» meel, gemalen biscuits en gedroogde gist. Monster No. 1904. Merk V.P.Z H., H. Ph. J. Klapwijk, Delft. Gehalte eiwitaebtige stoffen 28,2 °/o vetachtige stoffen 7,9 Botanisch bestond het monster uitmais» meel, diermeel, grondnotenmeel, klein graan» meel, havermeel, gerstemeel, tarwegrint en erwtenmeel. De prijsnoteering deze ochtendvoeders be» draagt per 100 K.G. als volgt: V.E. V.V. Flora's ochtendv. f 19,— 18,8 5 Ruitelaar's f 19,— 27,9 8,1 V.P.Z.H. f 16,80 28,2 7,9 De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur! Verzoeke een plaatsje in Uw blad voor onderstaande In het nummer der «Maas» en Scheldebode« van 16 November j.l. vinden we een inge» zond-n stukje van «Opmerker» te Oude Tonge. Liever ware het ons als «Opmerker», die intusschen een eigenaardig opmerker is, zijn aanvallen met zijn eigen naam onderteekende. Hij schijnt voor de S.D A P. niet bijzonder veel te voelen Dat is natuurlijk zijn zaak. Maar als hij de S.D.A.P. wil bestrijden ver» zoeken wij hem, dit op een manier te doen die wat minder infair is en geen personen met zaken verwarren. Over het opruimen van varkenshokken kunnen we ons gevoegelijk neerleggen bij datgene dat de Redactie onder het stukje van «Opmerker» plaatste. We wil» len er desnoods aan toevoegen, dat onderge» teekende niet sprak van opruimen van de bestaande hokken, maar van het aan het oog onttrekken daarvan, door middel van schut» tings of d.g. Op het geen »Opmerker« verder over ondergeteekende intrigeert willen we niet ingaan. Zulks achten wij beneden onze waar»

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3