Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. No. 3377 IN HOC SIGNO VINCES Verzuim toch niet WOENSDAG 2 NOVEMBER 1927 42ste JAARGANG KINKHOEST ABDIJSIROOP Buitenland. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën eti verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers V Herdenking van een geloofsdaad. wordt-verzacht AKNER'S %¥oord& Borst Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franc per post f 1.— bf vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIjKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT1ÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. De wijzigingen in de Provinciale Wet. De vorige week werden in de Tweede Kamer i twee belangrijke wijzigingen in de Provinciale Wet aangebracht. In de eerste plaats werd aan de Provinciale Staten ontnomen het interpellatierecht tegen» Ged. Staten over het toezicht dat dit college is toegekend op de verrichtingen der ;emeentebesturen. Tot het zelfbestuur, de uitvoering van rijks» vetten en van Aigem. maatregelen van bestuur aan Ged. Staten opgedragen behoort dit toe» zicht op de Gemeentebesturen. Als zoodanig zijn de Ged. Staten werktuigen der regeering en dus geen verantwoordelijkheid verschuldigd aan Prov. Staten. Terecht heeft Oud»Min. Heemskerk opge» merkt dat de Prov. Staten zich alleen te be» moeien hebben met Provinciale zaken en daar» toe behoort niet het toezicht op gemeente» fsturen. t Geldt hier feitelijk een juridische kwestie, iractisch zal deze wijziging niet veel verande» :en, daar volgens Minister Kan dit recht al jaar in de Prov. Wet staat en er bijna nooit gebruik van gemaakt is. De andere wijziging is het benoembaar maken van vrouwen als Griffier bij de Prov. Staten. Ons A.»R, Kamerlid Dr. Beumer heeft zich scherp tegen deze wijziging verzet. 't Mocht niet baten. De linkerzijde was er unaniem voor en rechts was verdeeld, waarbij ook weer eens bleek hoe weinig eenheid er n de Christ. Hist. Unie is als het gaat over dergelijke principieele vraagstukken. De een itond lijnrecht tegen den andere over. Al verzette onze Anti»Rev. mannen zich ook tegen deze nieuwe stap op een verkeerden weg, het mocht niet baten, de meerderheid eeg Min. Kan achter zich. 's. Kersten beleeft wél plezier van zijn >ermezzo«>Kabinet. weg, I heeg 'H|£>s 31 October is herdenkdag voor Protestant» Nederland. Op dien datum verrichtte Luther zijn ge- loofsdaad te Wittenburg. Jammer dat het woord Protestant zoo bitter reinig of zoo heel veel, net naar men het temen wil zegt. Het woord duidt tegenwoordig een vergaar» bak aan, waarin alles thuis hoort wat niet loomsch»Kath. en nog niet heidensch is. Zooals Calvijn zich in zijn tijd heel wat teer tot de Roomsch-Kath. voelde aangetrok» ken dan tot de libertijnen, zoo ook zal ieder lie nog gelooft in God Drieëenig zich nau» 'er verwant weten aan de Roomsch<Kath. ian aan zooveel duizenden bij duizenden protestanten onzer dagen die met God en Zijn dienst finaal gebroken hebben. Het woord protestant zegt den Christen lan ook niets meer. De geesteskinderen der Hervorming vindt ten eigenlijk onder hen die nog bezield rorden door de geloofsdaad van den held ran Wittenburg. Maar hóe treurig is het ook onder deze geesteskinderen gesteld. Verdeeldheid allerwege. De ééne groep zoekt in stille afzondering haar vermaak. De bede van den Christus: 'dat zij allen één zijn«, heeft op haar geen lem. Een andere groep zoekt haar kracht in ne» gatie, in ontkenning, zij weet wel wat ze niet 'il, maar wat ze wél wil blijkt niet, een derde toep meent de geloofsdaad van Luther niet beter in eere te kunnen houden dan door lelie antipapisme. Alles louter krachtverspilling en bewijs van j'egezonken geloofsleven. Vandaar dat men de handhaving en de tedding van ons positiefiChristelijke leven op terrein van het leven, in hulpmiddelen gaat zoeken. Men gaat steunen op den mach» %n arm van een Overheid, men zoekt dekking ,chter het Koninklijk purper. Vandaar dat "ten gaat steunen op menschelijke inzettingen en instituten, dat men kunstgrepen gaat aan» Wenden,speculeeren op kerkelijke hartstochten, Mdi'papistisch vuurtje stooken, enz. Hoe armelijk steekt dit alles af bij de helden» daad van den Hervormer der zestiende eeuw 1 Hij juist trotseerde alle machten en alle menschen en waagde het met zijn God alleen. Wat steekt zijn geloofsheroïsme af tegen ai dat jammerlijk gedoe onzer dagen I Willen wij de Hervorming gedenken, laat ons dat dan doen met een verslagen en ge» broken hart, waarin de geest des Heeren wer» ken kan. Zijn we hieraan nog vreemd, laat ons dan zwijgen in alle talen, want wat we slechts doen kunnen, is vreemd vuur op het altaar dragen. En daarmede wordt het Hervormings» werk het allerslechtst gediend. VERSLAG van da algemeene ledenver» gadering van de afdeeling Stellendam van de Z.»H. Vereeniging »Het Groene Kruisc op Woensdag 26 October 1927. De Voorzitter, de heer P. D. Holleman, opent te 7 uur de vergadering en deelt de talrijke aanwezigen mede, dat deze vergade» ring hoofdzakelijk wordt gehouden om het 25'jarig bestaan der vereeniging te herdenken. Na eenige inleidende woorden, waarbij hij alle aanwezigen, vooral de heeren doctoren uit Ouddorp en Goedereede, en den heer Burgemeester der gemeente welkom heet en ook in 't bijzonder Dr. van Gelder uit Nieuwe Tonge, bekend om alles wat hij heeft gedaan en geschreven voor de Groene Kruisbeweging en die zich nu weer beschikbaar heeft gesteld een rede Je houden op dezen avond betref» fende het werken van het Groene Kruis, een hartelijk welkom toeroept, geeft de Voorzitter een overzicht van het wel en wee der afdee» ling gedurende de 25 jaren van haar bestaan. Hij noemt daarbij Dr. Kaiser, als den oprich» ter, den vader der Vereeniging, herdenkt Ds. Hoogendijk, die gedurende ongeveer 20 jaren haar Voorzitter was, en deelt mede, dat van beide oud»bcstuursleden gelukwenschen zijn ingekomen voor de afdeeling, zoo ook van Dr. Sneijders de Vogel uit Dirksland en de Zuster afdeeling uit Nieuwe Tonge, waarvoor de Voorzitter zijn dank betuigt. Verder deelt de Voorzitter mede, dat van de eerste be» stuursleden heden nog zitting hebben de heeren H. van Eesteren, thans Secretaris, en P. D. Holleman, thans Voorziter. Hierna verklaait hij de vergadering voor geopend. Daar het bestuur heeft gemeend, niet beter te kunnen doen, dan v.an avond de Groene Kruisfilm te doen vertooncn, geeft de Voor» zitter den operateur gelegenheid hieimede te beginnen. De film in zijn geheel te bespreken zou niet mogelijk zijn, zoodat wij zullen volstaan met mede te deelen wat deze film beoogd, te meer daar deze nog nooit op ons eiland is vertoond. Deze film dan beoogt in beeld weer te geven de voornaamste instellingen onzer vereeni» gingen op het doek wordt gebracht; de op» richting van het Groene Kruis en zijn ont» wikkeling, de hulp der lijders vóór en n£ de wording van het Groene Kruis, het zieken» transport van voorheen en thans, de telefoni» sche meldingsdienst, ziekenauto's, wijkver» pleging en huisverzorging, verplegingsmate» riaal, aanbouwkamer, kraamverzorging en zuigelingen bescherming, moeder cursus, de ouderwetsche en de tegenwoordige baker, consultatie»bureaux voor zuigelingen en T.B.C., convenses voor te vroeg geboren kinderen, kinderen naar buiten, ontsmettingsdienst, Centraal magazijn te Utrecht enz. enz. De fiilm duurt minstens 5 kwartier en is vol» doende van tekst voorzien, zoodat mondelinge toelichting overbodig is. Als 5 gedeelten van de film zijn vertoond, geeft de Voorzitter het woord aan Dr. van Gelder, doch voor deze begint met zijn lezing, volgt een intermezzo. Dr. Mulder vanhier neemt als bestuurslid n.l. plaats voor den katheder en deelt mede, dat niet alleen de afdeeling jubileert, doch dat dit ook het geval is met de heeren Holleman en van Eesteren, die 25 jaren lang hun beste krachten hebben gegeven aan de vereeniging. Met erkentelijkheid en waardeering heeft daarom de afdeeling gemeend beiden een klein souvenir te moeten aanbieden, en wel aan den heer Holleman een electrische pianolamp en aan den heer van Eesteren een paar prachtige bronzen bloempotten. Met eenige waardeerende woorden worden deze cadeaus overhandigd. Beide bestuursleden danken vereeniging en bestuur voor de zoo onverwachte hulde en de geschenken. Hierna krijgt de heer Dr. van Gelder het woord en wenscht de afdeeling hartelijk geluk. Spr. noemt dit werk wel iets specifiek Neder» landsch. Het buitenland bezit deze instelling niet. Wij moeten er dus wel dankbaar voor zijn. Spr. zet dan breedvoering uiteen welke beteekenis het Groene Kruis voor de zieken uit alle rangen, standen, politieke en^kerkelijke richtingen heeft. Dan gaat spr. de geschiedenis van de jubileerende afdeeling na, waaruit blijkt, dat wel eens tegenstroom geroeid is. Spr. brengt hulde aan 't bestuur dat doorzette en flinke leiding gaf en hoopt dat het in de toekomst niet op de lauweren zal gaan rusten maar op den ingeslagen weg voort gaan. Spr. herlast hierop een brief van geluk» wensch aan de jubileerende afdeeling van het Hoofdbestuur der Zuid»Hollandsche Vereeni» ging »Hct Groene Kruis* voor, waarin 't bij» zonder 't bestuur o.m. de heeren Holleman en van Eesteren gehuldigd werden voor alles, wat zij al deze 25 jaren voor de vereeniging gedaan hadden. Dan ook mijnerzijds een steentje bij te dragen, kwam 't mij 't beste voor om 't volgende met U te behandelen in de hoop, dat het een gewillig oor en hart zal vinden. Op de zooeven vertoonde rolprent hebt U kunnen zien, dat de groote Zuid»Hollandsche vereeniging »Het Groene Kruis* een zeer uit» gebreiden dienst ten bate van zieken en ge» zonden heeft ingesteld, waarvan de verschil» lende takken door afzonderlijke commissies behartigd worden. Velen zien in 't Groene Kruis nog niet veel anders dan een vereeniging voor het aan» schaffen en ten gebruike stellen van verplegings artikelen. Dit is echter slechts, 't allereerste begin of de onderste trede. Een trede hooger, maar daardoor ook zeer veel hooger staat de Afdeeling, die Wijkverpleging heeft ingevoerd. Ze kan dan ook de bestrijding der tuberculose als volksziekte, de zorg voor kraamvrouwen en zuigelingen in haar program van werk» zaamheden opnemen. Weer een andere tak van dienst der Zuid»Hollandsche vereeniging is de Ziekentransportdienst en de daarvoor ingestelde meldings» of noodtelefoondienst nog een andere, haar opleiding hun bakers. Weer een andere, haar zorg voor het misdeelde kind door opleiding op bepaalde daarvoor ingerichte scholen. Ze heeft daarvoor een fonds ingesteld, waarin o.a, een deel van de opbrengst der filmvertooning gestort moet worden. Haar laatst betreden nieuw veld van werk» zaamheid is 't bevorderen van het oprichten van vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging. Laten we deze vereeniging kortheidshalve aanduiden met de voorletters S.B.Z Spreker schetste het ontstaan en het doel dezer ver» eenigingen in enkele woorden, wees op het mooie van deze volksbeweginghet mensch» lievende echt Christelijke beginsel, «draagt elkanders lasten*, ook de minder gegoede krijgt hierbij de ziekenhuis behandeling, die hij noodig heeft, zonder dat hij hiervoor een beroep behoeft te doen op de weldadigheid van kerkelijk» of burgelijk armbestuur, wat voor zijn eergevoel toch altijd eenigszins kwet» send is en zonder dat hij in haast onover. komenlijke geldelijke moeilijkheden geraakt. 't Groote nut van zoo'n S.B.Z. is nu, dat veie zieken, die ziekenhuisverpleging noodig hebben, ze hierdoor ook verkrijgen, terwijl daar anders wegens geldelijke bezwaren niets van kwam. En ze krijgen ze daardoor ook veel gemakkelijker en sneller, omdat allerlei besprekingen met gemeente» of armbestuur of familie leden thans onnoodig zijn en juist die gemakkelijke en snelle beslissing tot zieken» huisverpleging is voor het succes hiervan dikwijls van het grootste belang. Als voorbeeld uit de dagelijksche praktijk noemde spreker de z.g. blindedarmontsteking. Dit is een gevaarlijke en verradelijke ziekte. Ook al schijnt de toestand van den zieke nog niet verontrustend, dan kan toch de patiënt reeds in een zeer gevaarlijken toestand ver» keeren, zelfs de zoo gevaarlijke en daardoor zoo gevreesde darmdoorbraak kan aanwezig bij het boodschappen doen, een doos Purol mede te brengen. Elk oogenblik van den dag kan net in Uw gezin te pas komen, zijn reeds in het begin der ziekte, zonder dat de buikvliesontsteking, die er,op volgen moet, zich dadelijk openbaart. Na 1 of 2 dagen wordt men er echter door opgeschrikt en dan is een kostelijke tijd voorbijgegaan, om de pa» tient deze gevaren te besparen. Ook dan beidt een haastige overbrenging naar een ziekenhuis nog de meeste kans op redding, maar deze kans is dan veel kleiner dan bij dadelijke overbrenging bij het begin der ziekte, wat met het oog op de daarbij bereikte resultaten dan ook algemeen als vaste regel geldt. Als ander voorbeeld werd genoemd een geval van klemziekte, dat zich pas in de prac» tijk had voorgedaan. Vroeger verliep deze schrikwekkende ziekte haast altijd doodelijk. Thans, bij zoo spoedig mogelijke ziekenhuis» behandeling, zoodra de eerste verschijnselen der ziekte zich voordoen, worden er nogal tamelijk veel zieken van genezen, zoo verleden jaar en thans weer een uit 's sprekers eigen practijk. Bij moeilijke en gevaarlijke bevallin» gen wordt in de stad gewoonlijk ziekenhuis behandeling toegepast. Hier nog zeer weinig, 't Laatste jaar heeft spreker 2 vrouwen naar Rotterdam per zieken» auto doen vervoeren met goed gevolg, terwijl men vroeger niet wist, hoe zoo'n patiënte vervoerd te krijgen en daardoor de behande» ling aan huis plaats (had, zoo goed en zoo kwaad als 't ging. Ook voor nader geneeskundig ook is zoo'n S. B. Z. een uitkomst. Bij sommige maag» of darmziekten, bij zware samengestelde been» breuken is opname in een ziekenhuis voor onderzoek met allerlei hulpmiddelen daar, waaronder de foto een zeer voorname plaats inneemt, vaak noodig, om den aard der ziekte en daardoor de vereischte behandeling dui» delijk te maken. Ook al is de zieke bedlegerig, is het ver» voer gemakkelijk genoegmet de S. B. Z. en de ziekenauto is alles voor een oogenblik voor elkaar. Welnu, naar 't mij voorkomt, is er voor Uwe Afdeeling alle aanleiding haar werkzaamheden op dit gebied uit te breiden. Waarom zou in Stellendam niet evengoed een bloeiende S. B. Z. opgericht kunnen wor» den als b.v. in Nieuwe Tonge? Daar werkt ze uitstekend. Verschillende zieken hebben er de ziekenverpleging door gekregen, die ze noodig hadden. Allen zijn tot heden hersteld teruggekeerd en in de enkele maanden, die verioopen zijn na de oprichting, is er reeds een overschot van plm. f 1400,—. Wat een mooi denkbeeld, dat al de patiënten op ge» zamenlijke kosten geholpen zijn, gelukkig voor hen en gelukkiger nog de anderen die hen geholpen hebben. Laat men zich niet gauw laten ontmoedigen. Gevaar is er heelemaal niet verbonden aan Verzacht de hoestbuien, waaraan de kinkhoest de ver zwakte lichaampjes Uwer kinderen blootsfeit, ver kort den duur der sloopende ziekte en vermijd het gevaar voor ergere ge volgen met de steeds lekker smakende de poging tot oprichting van een S. B. Z. Stel dat men b.v. door omstandigheden slechts de helft van de gemaakte onkosten vergoeden kan, zou dat dan al niet een groote vooruit» gang zijn, vergeleken bij de toestand zooals die hier thans nog bestaat Laat men de zaak met moed, beleid en volharding aanpakken, dan is succes zeker te wachten, 'k Zou daar» bij de wijze waarop men in Nieuwe Tonge hierbij met zoo'n goede uitslag te werk ge» gaan is, ook hier willen aanbevelen. Mocht een flinke S. B. Z. thans opgericht worden en zijn na een paar maanden de eerste pa» tienten op kosten daarvan in een ziekenhuis verpleegd, dan zal men zeggenwat een ze» gen, dat ook hier zoo'n vereeniging bestaat. Als een zeer belangrijk punt op 't program van werkzaamheden, dat m.i. hier voor ver» wezenlyku g ook vatbaar zou zijn, is de in» voering van wijkverpleging. Op 't platteland geeft men zijn zieken niet zoo gemakkelijk aan een ziekenhuis ter verpleging af als in de stad Dat is een sympathieke trek, die o.a. samenhangt met het nog hechtere familieleven op 't land. Als men wijkverpleging bezit, dan is 't in vele gevallen ook mogelijk de zieken in hun huiselijke omgeving te laten. Spreker zette uiteen, hoe de wijkzuster vele en veler» lei diensten kan bewijzen ten bate van zieken en gezondenhoe de bestrijding der tuber» culose als volksziekten, de goede verzorging van kraamvrouwen en zuigelingen krachtig ter hand genomen kunnen worden, als men de hulp van een wijkverpleegster heeft. Wat de bestrijding der kosten aan wijkverpleging verboden betreft, wees spreker er op, dat de eerste drie moeilijkste jaren zeer belangrijke subsidies .hiervoor verkregen worden van de Z.»H. Vereeniging en voortdurend van de Rijksregeering en die der Provincie, als men aan bestrijding der tuberculose doet. Hierdoor worden deze kosten belangrijk verlaagd. Met behulp van eventueele verdere subsidies van gemeente, armbesturen zouden deze met eenige inspanning en opoffering van bestuur en leden zeer wel kunnen opgebracht worden. Zoo noodig zou men met Goedereede gezamenlijk tot wijkverpleging kunnen komen. Dan zou ook deze gemeente geholpen zijn. Spreker sprak tenslotte de hoop uit, dat alle leden der Afdeeling zich eendrachtig achter 't Bestuur zouden plaatsen, waardoor het mogelijk zou zijn, dat Stellendam binnen» kort de zegeningen zou kunnen genieten zoowel van de Wijkverpleging als van een S.B.Z. en dat deze jubileum vergadering er toe moge bijdragen om de booze geesten van onverschilligheid, onkunde, gebrek aan samen» werking en gemeenschapszin uit te bannen en te versterken die van vooruitgang eensgezind» heid en onderling hulpbetoon, wat tot zegen zou strekken niet alleen van de afzonderlijke zieken maar ook van de gansche gemeente. Na de beëindiging van zijn interesante lezing dankt de Voorzitter de spreker voor zijn keurige rede, ook namens de afdeeling. Den De nood der tijden dringt, ook wat betreft het Hooger Onderwijs. Rome staat eenerzijds en het Ongeloof ander zijds en moet dan „de gereformeerde gezindheid" (waarvan Groen spreekt) elkaar den rug toekeer en? Het zou verblijdend zijn indien we op het terrein van het Hooger Onderwijs, (Vrije Uni versiteit) waarvoor de strijd van alle gereformeerden moet gaan, elkander konden vinden. Daarom is en blijft onze leuzeEén Hooge School op Gereformeerden grondslag voor dl de gereformeerden in Nederland. Daarom niet met den rug, maar met het aan gezicht naar elkaar toe". Ds. M. VAN GRIEKEN, Pred. Ned. Herv. Kerk Redacteur v. De Waarheidsvriend) rede, de lezer zal het wel met ons eens zijn, is nu goed te begrijpen voor iedereen, en zal dan ook niet nalaten goede vruchten te dragen. Dan volgt het laatste gedeelte van de film. Als ook deze is geëindigd zegt de Voorzitter nogmaals dank aan allen, die hebben mede» gewerkt deze vergadering zoo uitstekend te doen slagen. Hierna volgt sluiting. Als wij er bijvoegen, dat allen hoogst vol» daan huiswaarts keerden overdryven wij heusch niet. CONFERENTIE TE GENÈVE. POLEN EN LITHAUWEN. Tot de vele ernstige gevolgen van de na» oorlogsche malaise behoort in de eerste plaats het stelsel der in» en uitvoerbeperkingen. Toen in verschillende landen van ons we» relddeel het geld voortdurend in waarde daalde, kwamen de valuta»kooplui uit de omringende staten, waar het geld zijn waarde had behouden, als een troep hongerige wol» ven op hun prooi af. Zij kochten alles wat te koop was en maakten grove winsten door de artikelen in eigen land van de hand te doen tegen prijzen, die lager waren dan de waarde der grondstoffen. Die tijd ligt bij de meeste menschen nog versch in het geheugen. Wie herinnert zich niet, hoe blij men was met deze valuta»koop» jes? Maar aan dezen gouden tijd voorkoop» jesjagers was toch een heel gevaarlijke kant. De handel werd er door ontwricht en in de valutadanden begon het bedenkelijk veel op een finalen uitverkoop te lijken. De voorraden raakten op en konden niet meer worden aan» gevuld, zoodat de regeeringen hun toevlucht moesten nemen tot het uitvoerverbod, om zoodoende de industrie voor ondergang te bewaren. In de landen met waardevast geld raakte de eigen nijverheid in het gedrang door de geweldige invoer, zoodat daar het invoerver» bod als schild moest worden gebruikt. Zoo kwamen maatregelen in de wereld, die wel» iswaar spotten met elk begrip van gezonden internationalen handel, maar die door den nood waren opgelegd. Sindsdien zijn de donkere tijden van in» flatie voorbij gegaan. De meeste landen wisten hun geld op de een of andere manier weer vast te zetten, maar een groot deel de crisis» maatregelen bleef bestaan, en belemmerde den terugkeer naar normale toestanden op het gebied van nijverheid en handel. Deze hinderpalen weg te nemen, is het werk van de groote conferentie, die dezer dagen onder voorzitterschap van den heer Colijn te Geneve is bijeengekomen. De voor» naamste redenen voor de in» en uitvoerver» boden zijn thans vervallen en dus is het voor een gezonde ontwikkeling van de oeconomi» sche verhoudingen noodzakelijk dat ook de slechte gevolgen worden opgeruimd. Maar bij den aanvang der conferentie bleek al dadelijk dat de aanwezigen wat huiverig waren om het teere punt aan te raken. Zij hadden een duwtje noodig en dit werd ben gegeven door den Voorzitter, die het beter vond om den stier maar direct bij de horens te vatten. Toen was het ijs gebroken enkwa» men de stemmen los. Niet minder dan twee dozijn amendementen werden op de drie ar» tikelen van de ontwerp overeenkomst afge» vuurd. Het zijn vooral de Engelschen die er niet aan willen. Zij duchten gevaren voor hun eigen industrie die na den oorlog zeer nood» lijdend is gebleven. En daarom toonen zij niet veel eetlust, nu het er op aankomt om de gerechten te verorberen die de oeconomische wereldconferentie indertijd zoo smakelijk heeft toebereid. Terwijl op den Balken de golven der po» litieke haitstocht nog hoog opslaan, is het ook in het Noord»Oosten van Europa alles»

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1