Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. No. 3375 WOENSDAG 26 OCTOBER 1927 42ste JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES Uit de Pers. Buitenland, Dr H.NANNING's SUPPOSITOR1A Officieel Gedeelte. W. BOEKHOVEN A ZONEN 411e stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Blaren en Brandwonden. KLOOSTERBALSEM (Zetpillen te$en aambeien.) ƒ1.75 per doosje van 12 stuks. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— b| vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Nogmaals i maximum •snelheid. De Burgemeester van het dorpske waarover we in ons 1.1. Woensdag»nummer spraken, vroeg rectificatie van onze driestar maximum snelheid. Hij deelt ons mede dat«aldaar inderdaad op de maximum=bordea de belachelijke sneb heid van 12 K.M. vermeld staat*, doch heeft daar hij «het belachelijke van een dergelijke snelheid bij ervaring weet, den veldwachter opgedragen geen verbalen te maken indien de snelheid 25 K.M. p„ uur of minder bedraagt«. Gaarne willen we deze restrictie aan onze driestar aanbrengen. Dit doet echter niets af van het bezwaar, dat wij tegen het maken van dergelijke ver» ordeningen inbrachten. Wanneer de Gemeenteraad een verordening maakt, mist de Burgemeester juridisch alle recht om eigenmachtig den gestelden regel opzij te zetten. Wanneer dat toch gebeurt, wordt het oog> ^'iikend toegestaan, omdat de uitvoering van zulk een regel practisch onmogelijk is. Maar dan ligt het ook op den weg van den Raad dergelijke bepalingen spoedig te wijzigen en te doen aansluit en bij de werkelijkheid. Waar dit nieit gebeurt handhaven wij ons oordeel, dat: «cHe gemeentebesturen die ver» ordeningen maken, welke in de practijk niet zijn na te komen, tenslotte alle prestige inboeten*. Dirksland heeft dit blijkbaar ingezien en bracht juist dezei: dagen de maximumsnelheid op 25 K.M., welke daad wij andere gemeente» besturen gaarne ten voorbeeld stellen. Het antitCr e do der Socialisten. Naar aanleiding van het religieus congres der socialisten, waarover ook wij geschreven hebben, gaf De Mn.rsbode, het Roomsch<Kath. dagblad voor Nederland, een paar artikelen ?aarin passages voorkomen welke onze volle instemming hebbc.n. Het volgende 't>.v. is zeer lezenswaard Het socialisme zelf is inderdaad een soort nieuwe godsdienst geworden, zonder God, zonder eeredier ist, zonder eeuwig leven. Maar evenals de Islam heeft het een eroot deel der wereld overstroomd het heeft zijn strijders, zijn a| jostelen en zijn martelaren. Het heeft zijn aparte gebruiken, eigen ge» woonten, karakt eristieke plechtigheden, eigen taal, eigen leer; .tukken ook. Duizenden die zich te verstar idig wanen om te gelooven aan den duive! of aan de beloften van het Evangelie, bui gen hun hoofden voor het geheimzinnige begrip «kapitalisme* dat zij hooren aandu iden als de oorsprong van alle ellende en zij gelooven in alle oprecht» heid aan socia iisatie» of ontwapening»leuze. Lenin's lijk ligt gebalsemd te Moskou in een soort bed evaartskapel en voor Matteotti werd onlan g s een gedenkteeken opgericht dat socialis tische sprekers inspireerde hem te vergelijk en met den Messias. In «Het Volk* wer d de overleden Herman Gorter vlakweg g elijk gesteld met Jezus Christus zelf en d lat met bewoordingen, die geen twijfel lie ten of de schrijver.van dar artikel zag in dr ,-n gestorven revolutionair een soort bovenaar dsche verschijning. Wie nauwlet» tend toi :ziet, kan niet ontkennen, dat hier de beho efte aan geloof, die niet vernietigd worden kan, hervormd werd in socialis» tischen zin. Het mysterieuze werdonderge» bracht in een leer wier eerste artikel de ontker ining van het mysterie geweest was. De or itkenningen waarmee men begon, wer» den o mgezet in bevestigingen waarmee een antiCCredo werden gevormd. Men ging ge» loovt :n aan de toekomst van het socialisme. Illusie? Jawel, maar men gelóóft er in en d it geloof is des te vaster naarmate men mine Ier in andere zaken gelooft. De be» hoe/.te aan geloof kan niet vernietigd wor» den zij ligt vastgeankerd in ieder men» sch'enhart. Men kan haar hoogstens van natuur veranderen, maar haar uitroeien kan men niet. Wie niet in God gelooft,'gelooft in een menscbwie niet aan het boven» natuurlijke gelooft, gelooft aan het «irra» tioneele* en wie niet aan den geest gelooft, gelooft aan de stof waarvan we al even weinig weten als van den geest. De oorsprong van dit verschijnsel hebben wij hier niet na te gaan, maar het feit ligt er. Domela Nieuwenhuis en Gorter hebben even hardnekkig geloofd als Schaepman en Kuyper. De beiden eersten hebben wel degelijk getracht hun socialistische begin» selen, waar zij ze verwerkelijken wilden, het karakter te geven van geloofswaarheden. En dat doen de echte socialisten nu nogj Wat iederen nuchteren beoordeelaar van het socialisme tieft, zijn de vage formules waarmee men het verbreidt. Het doet wel wel degelijk een beroep op het geloof der massa en op die behoefte aan geloof is het grootste deel der socialistische propaganda ingesteld. De voorbeelden ervan liggen voor het grijpenzij komen nergens sterker uit dan bij de oppervlakkige praatjes waarmee de toekomstige moraal gepredikt wordt. In» dien men op dit punt den socialist aan» grijpt, zal men bemerken, hoe heel die moraal steunt op louter geloof in een toe» komstige ideëele gemeenschap ontleedt men dit begrip, dan bemerkt men, dat het geen werkelijke moraal dragen kan. Inderdaad, het socialisme is een nieuwe godsdienst, een godsdienst zonder God. De sociaabdemocratie voert haar leden af van het Christendom en om toch maar aan religieuze behoeften van het menschelijk hart tegemoet te komen schept het een nieuwe religie. Op een harer congressen heeft een der kop» stukken der S D. A. P. verklaarthet socia» lisme is een geloof. Zeker, maar een geloof waarin de komst van den Anti»Christ wordt voorbereid. V Wat aandacht verdient. Ons gewerd het volgende bericht De Commissie van Uitvoering van het Verband van A. R. Propagandaclubs heeft het voornemen gevormd om ook dit jaar, evenals beide vorige jaren, aan de jaarvergadering van het Verband het ka» raktcr te geven van een algemeenen cursus. De datum voor die vergadering is voorloopig bepaald op Woensdag 28 Dec. e.k. De Voor» zitter der Commissie, de heer J. Schouten, heeft zich bereid verklaard op dien cursus een onderwerp te behandelen, waarin het karakteristieke verschil van beginsel tusschen de A. R. en de S. G. opvatting van de Overheidstaak ten opzichte van het gods» dienstig en geestelijk leven des volks naar voren komt. Het schema voor dien cursus zal verschijnen in het Novembernummer van het orgaan «Nederland en Oranje«, uitgave van het Bureau C. C. van A.»R. Kiesvereenigingen, Dr. Kuyperstraat 5 Den Haag. Bij tijdige be» stelling aan dat adres en bij voldoende afname zal een extra oplaag van dit schema ter perse worden gelegd. Wij vestigen de aandacht onzer Kies» vereenigingen en Propagandaclubs op dit bericht en dringen er zeer op aan zoo mogelijk Novembernummers van «Nederland en Oranje* te bestellen en bedoeld schema, dat ongetwijfeld hoogst belangrijk zijn zal, in studie te nemen. De Rotterdammer driestart. Belachelijk, als hel niet zoo treurig was. De Banier van de S. G. P. neust artikel voor artikel na uit ons blad en ziet in alles den vijand aan het woord. Och arme, als onze redactielieden niets anders te doen hadden, dan te denken om menschen, die lijden aan afbraakmanie. Maar nu is het toch wel wat heel erg. Bij het snuffelen in ons blad, heeft de Banier- redactie ook aangetroffen een beschrijving van het nieuwe gebouw der N.V. Louis Dobbel» man te Rotterdam. Daar kon wel weer een adder onder het gras schuilen, denkt De Banier en nu gaat zij fluks een inlegkunde doen, een woord daar wel bekend. Dit staaltje van tot dusver onbekende po» lemiek willen wij onzen lezers niet onthouden. Dit te meer, wijl het niet onderteekend is en dus van de hoofdredactie, het Kamerlid Kersten, afkomstig moet zijn. Men leest dan Maar wat dat nu met de S. G. P. te ma» ken heeft? Wel De Rotterdammer zegt het u. Reeds in den aanhef. «Vorig jaar trok een bekend politicus uit onzen kring het land door met een onder» werp «Bouwen en Breken«. De lezer wete dat een politiek tournooi is ondernomen door drie dominé's, Ds. Barth, Chr. Geref. Pred. te Alphen a. d. Rijn Ds. Zandt, Ned. Herv. Pred. te Delft Ds. Kersten, Pred. der Ger. Gem. toen te Ierseke. Men had van A.R. zijde toen de vinding den menschen te vertellen dat B. Z. K. in aantocht was. En blijkbaar doelt De Rotterdammer op deze woordvoerders der S. G. P. Prachtig 1 B. Z. K. is pruimtabak voor Jan Boeze» roen. De S. G. P. is een partij van de kleine luyden. B Z. K. heeft door allen concurrentiestrijd heen zich gehandhaafd. Tot hiertoe ook de S. G. P. Trots de felste aanvallen, zelfs op de personen. B. Z. K. groeide; kon geen dag stop gezet; kwam tot schrikkelijke uitbreiding. En de S. G. P.? Reeds twee afgevaardig» den in de Tweede Kamer. Vele Statenleden en leden in gemeenteraden. Ja de beginselen werkten door. Zoo ga het tot heil van ons volk in de toekomst. Dank de «Rotterdammer* voor de goede vergelijkingzij bevat goede profetie voor de S. G. P. Ge helpt ons zoowat in het midden houdennu eens lacht ge, dan weer voor» spelt ge goede dingen. En voorts doet ieder verstandig, zich niet te laten afschrikken door de zwartgallige voorstellingen van die zijde. Doch te vroolijk te zijn over goede voorzeggingen doch, vastberaden, eigen weg betredend, den strijd voort te zetten, om de beginselen waarvoor onze vaderen goed en bloed geofferd hebben. Als een eenig man opgetrokken dus, en niet gedraaidreeds nu het zwaard gewet tegen den naderenden strijd tegen revolutie en coalitie en alle watering van beginsel. Nu wete men, dat de redacteur van ons blad, welke over Dobbelman's gebouw schreef, nooit een enkel woord over politiek schrijft, wijl dit niet zijn taak is. De S. G. P. stoort zijn gemoedrust dus allerminst en hij heeft bij het maken van zijn verslag aan niets minder dan aan de S G. P. gedacht. Zoodat de Redactie van De Banier, als een echt moderne Don Quichotte tegen windmo» lens is te keer gegaan. Maar tegenover ons blad en onzen redacteur is zij verplicht, te erkennen lasterlijk te hebben beticht, wijl zij iets deed, wat in strijd moet zijn met haar beginselen. Waarna wij gaarne dit domme stukje zullen vergeten. Dat men het opneemt voor het eigen volk, zoo gaarne door de Banier het «vrome volk* genoemd, is' goed, maar aan de keur der wa> penen zal ook de Banier°redactie zich hebben te onderwerpen. Ook dat leerden «onze vade» ren« reeds. Nieuws onrust op den Balkan. Rakoiski. Al zijn de Bulgaren en Zuid»Slaven zoo verstandig geweest om de gerezen verschillen op vreedzame wijze en na wederzijds genoegen te beslechten, daarmee is toch de rust op den Balkan nog niet teruggekeerd. De Macedoni» sche revolutionairen toonen zich recalcitrant en laten zich door de regeering te Sofia niet de wet voorscarijven. Zij zetten hun stroop» tochten kalm voort en hebben nu voor de verandering eens een inval gedaan in Grie» kenland. Maar zij zijn nog veel meer van plan, als men ten minste gelooven mag wat er in de documenten staat, die de Zuid»Slavische grensautoriteiten hebben buitgemaakt Volgens die geheime stukken zijn de komitadji's van zins om met behulp van de nieuwste chemische strijdmiddelen op groote schaal aanslagen te plegen, niet alleen te Belgrado, maar door geheel Europa heen. De Macedoniërs zijn namelijk zeer gebeten op alle Europeanen zonder onderscheid, daar de Volkenbond zich niet voldoende heeft be» ijverd om hen van het Bulgaarsche juk, waar» ODder zij gebukt gaan, te bevrijden. Daarom willen zij wraak nemen op alle leden van den bond Dat klinkt tamelijk dreigend, al zullen de volkeren, die zoo gelukkig zijn niet op den Balkan te wonen, voorloopig nog wel niet veel last krijgen van de Macedonische benden. Maar niettemin schuilt er gevaar in de opstandige plannen der komitadji's, door de machten die achter de schermen aan de touwtjes trekken. En het zijn in den laatsten tijd vooral de Italianen die het smeulende vuur telkens aanwakkeren. Zij kunnen hun teleurstelling over het bijleggen van het conflict nauwelijks verbergen en blijven met een ijver, een betere zaak waardig, naar een nieuwe ge» legenheid zoeken om hun neus in de Balkan» zaken te steken. Ondertusschen heeft zich een incident voor» gedaan dat allerminst geschikt is om de ge» moederen te kalmeeren. Eenige dagen geleden werd te Praag de Albaneesche gezant aldaar het slachtoffer van een moordaanslag. Hij viel door de hand van een landgenoot omdat hij, volgens den moordenaar Albanië aan Zuid» Slavië had willen verkoopen. Deze politieke moord draagt dus een sterk anti»Zuid<Slavisch karakter en heeft als zoodanig de spanning in het Zuid.Oosten weer belangrijk doen toe, nemen. Zena bey, de vermoorde gezant, was een man des vredes hetgeen niet van alle diplo» maten op den Balkan kan worden gezegd. Zijn vredelievendheid heeft hem zelfs onlangs nog in conflict met zijn eigen regeering ge bracht. Men herinnert zich, hoe een halfjaar geleden de toestand tusschen Albanië en Zuid» Slavië zoo dreigend was, dat de diplomatieke betrekkingen zouden wo den afgebroken. Maar Zena bey, die door zijn regeering van zijn post te Belgrado werd teruggeroepen, weigerde aan dit bevel te voldoen en bleef bij de Zuid'SIaven de zaak des vredes behar» tigen. Dit heeft hem in zijn vaderland veel vijanden bezorgd en dat hij thans aan een lafhartigen sluipmoordenaar ten offer is ge vallen, is daarvan wel een bewijs. De kwestie is, dat Zena bey zijn land niet wilde laten inpalmen door Italië. Het verdrag van Tirana, waarbij Albanië zich op genade en ongenade aan den dictator te Rome overgaf, wab hem een doorn in het oog. «De Balkan voor de Balkanstaten* was zijn devies en de liefde van Mussolini voor Albanië vertrouwde hij niet erg hetgeen hem trouwens niet kwalijk is te nemen, gezien de politiek van Italië gedurende de laatste jaren. Want waartoe zou Italë's vriendschap met Albanië anders dienen, dan om de macht van Zuid» Slavië (en die der groote mogendheden die achter Belgrado staan) te breken Eindelijk dan is er in de verhouding tus» schen Moscou en Parijs eenige klaarheid ge komen. Na de botte weigering van bolsjewiki om Rakofski terug te roepen, is eenige dagen later de verzekering gevolgd, dat de sovjet bij nader inzien toch wel met de Fransche wen» schen rekening wilde houden en den gezant naar huis zou halen. Dat was een groote overwinnig voor de regeering te Parijs, maar toch duurde het nog Ir Brandwonden, waarop on middellijk een lapje Akker's Kloosterbalsem wordt gedaan, doen dadelijk minder pijn en genezen spoedig zonder zelfs lit- teekens achter te laten. Blaren, trekken in een oogwenk weg. Oeeit Goud zoo goed. AKKER'S verscheidene dagen, voor Rakofski officieel uit Moscou de boodschap kreeg, dat hij ver trekken kon. Hij zal worden opgevolgd door Dofgalefski, die 20 jaar geleden door de Tsaristische regeering werd verbannen en tot heden gezant is geweest in Tokio. Het is te hopen dat Frankrijk het met hem beter zal treffen dan met zijn voorganger al zal hij heel wat werk hebben om het geschokte ver» trouwen in de bolsjewiki terug te winnen. Men staat er trouwens verbaasd over, dat de Fransche regeering zoo met zich heeft laten sollen. Vooral daar ondertusschen de communistische propaganda in Frankrijk met kracht wordt voortgezet en de politie eiken dag broeinesten van de bolsjewisme heeft uit te roeien. De Italianen, die groote belangstelling toonen voor wat er tusschen Frankrijk en Rusland in den laatsten tjjd gaande is, geven openlijk toe, dat zij van de heele kwestie eigenlijk niets begrijpen. Voornamelijk snappen zij niet dat een land vrees kan hebben voor het communistische gevaar. Italië heeft ook een handelsverdrag met de Russen,maar dat levert geen enkel bezwaar op. Er is namelijk in heel Italië geen man te vinden, die er aan zal denken om reclame te maken voor den heilstaat. Op dit gebied is Italië absoluut kiemvrij om de doodeen» voudige reden dat Mussolini de aangelegen» heid der bolsjewistische propaganda afdoende heeft «geregeld*. Daardoor blijft het land van roode smetten vrij. Dat klinkt heel aardig, maar men moet niet vergeten dat in Italië elke actie verboden is, zoodra deze niet precies strookt met de fas» cistische beginselen. Op die manier kan men het communistische gevaar wel bezweren, maar een land, dat niet is gezegend met een dicta» tuur k la Mussolini heeft andere middelen noodig om den sovjet»agenten het zwijgen op te leggen 1 BOOTONGELUK. Vijf jongens verdronken. Een ernstig ongeluk wordt uit Bordeaux gemeld. Zes jongelui waren met een boot gaan varen en hadden zich daarbij op zee gewaagd. Tengevolge van het stormachtige weer sloeg de boot om, met het noodlottige gevolg, dat vijf hunner verdronken. De zesde wist zich zwemmende te redden. Een afschuwelijke aanslag op een trein. 8 dooden, vele gewonden. Zes personen werden gedood en verschei» denen gewond bij een bomaanslag van Mexi» caansche opstandeliugnn op een trein ten Zuiden van San Luis Potosi. De trein, die door de opstandelingen werd geplunderd, was geheel vernield. De opstandelingen wierpen naar wordt gemeld twee bommen, waarvan er een ont» plofte onder een wagon 2e klasse terwijl de andere den spoorweg voor den trein vernielde. Er waren tien gewonden van wie er later twee zijn overleden, zoodat er in totaal acht dooden zijn. De opstandelingen zijn de bergen ingevlucht met een buit van meer dan 10.000 pesos. Drama In een ziekenhuis. In een ziekenhuis te Nizza, heeft een patiënt, een 27»jarige Griek zijn 22»jarige ver» loofde doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd Ze waren verloofd, maar vijf maan» den geleden had de man zich met tuberculose in het ziekenhuis moeten laten opnemen. Dientengevolge had het meisje weinig haast met hun huwelijk en dit moet de aanleiding tot de daad geweest zijn, waarvan de man in brieven aan den vader van de jonge vrouw en aan den comm'ssaris van polite, die in zijn kleeren gevonden zijn, kennis gegeven heeft. EEN NIEUWE VLIEGBEVEILIGING VOOR VLIEGTUIGEN. Tol bescherming van de vleugels. De oorzaak van 95 pet. van alle vliegtuig» ongelukken zou weg te nemen zyn. Sedert eenige dagen heeft men op het vlieg» veld te Cricklewood proeven genomen met een nieuwe beveiliging van de vleugels van een vliegtuig. Vorige week werd bekend ge maakt dat zij uitstekend voldaan had. Bij de proeven waren regeeringsambtenaren en andere deskundigen aanwezig, die zeer onder den indruk moeten gekomen zijn van de doeltref» fendheid van de nieuwe uitvindiding. Zij is de vrucht van acht jaren lange studie en men verzekert dat zij het gevaar terzijde stelt dat de oorzaak is geweest van 95 pet, van alle vliegtuigongelukken. Da Daily Mail zegt dat zij bestaat uit een verbetering van het stelsel van d:n «gegleuf» den* vleugel die zes jaar geleden door Handley Page werd uitgevonden. Handley Page be» schouwt de uitvinding in den vorm dien zij nu verkregen heeft, als de grootste gebeurtenis op het gebied van het vliegwezen sedert de gebroeders Wright hun patenten aanvroegen. Het toestel is zoo vereenvoudigd dat het, naar de meening van vele deskundigen, spoedig algemeen toegepast zal worden. Het bestaat uit een klein verlengstuk dat aan de vleugels wordt bevestigd en automatisch werkt. Bij gewoon vliegen verricht het geen functie Maar wanneer de steunvLkken een stand krij» gen in zulk een steilen hoek dat de luchtdruk ze niet meer kan opheffen, begint het toestel automatisch te werken. De omvang van den heelen vleugel neemt dan toe en dan komt het weer vast in de lucht te liggen, zelfs wan» neer het vliegtuig een stand heeft die thans gevaarlijk is Volgens de Daily Mail, bracht een vlieger met passagiers van het luchtministe» rie in zijn vliegtuig dit in de hachelijkste toe» standen zonder het beheer er over te verliezen, dank zij het automatisch werkend toestel. Men verklaart dat het gevaar van het plotseling omlaag duikelen van de vleugels gevolgd door een noodlottige neerstorting thans is afgewend. OPENBARE KENNISGEVING. MOTOR. EN RIJWIELWET. VERNIEUWING RIJBEWIJZEN. De Burgemeester van SOMMELSDIJK brengt het volgende ter kennis van belang» hebbenden Zooals bekend zal zijn, treden op 1 Nov. a.s. de herziene Motor» en Rijwielwet (Staats» blad 1925, no. 24), het Motor» en Rijwiel» reglement (Staatsblad 1927, no 143) en de Motor» en Rijwielbeschikking (opgenomen in het Bijvoegsel van de Nederlandsche Staats» courant van 1 September j.l. no. 169 in wer» king. Volgens het Koninklijk Besluit van 19 Augustus 1927 (Staatsblad no. 287) staat er voor de bezitters var rijbewijzen, afgegeven vóór 1 November 1925, een termijn van 8 maanden 1 November 1927 1 Juli 1928 open, om zich ingevolge de wettelijke voor schriften een nieuw rijbewijs te verschaffen. Het is zeer gewenscht dat houders van dergelijke rijbewijzen ten spoedigste hun aan» vraag om een nieuw rijbewijs, vergezeld van de vereischte bescheiden, inzendenindien met de inzending te lang wordt gewacht, kan

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1