I Gemeenteraad. Spoorwegongeluk te Rijswijk. Twee Treinen op elkander geloopen. Kc Plaatselijk Nieuws. AAMBEIEN KLOOSTERBALSEM De eerste hooge hoed. In de «Times* komt, aangehaald uit «The Hatter's Gazette«, een amusante beschrijving voor van den indruk, dien de verschijning van den eersten hoogen hoed in de straten van Londen op de bevolking van Engeland's hoofdstad maakte. Het was op 16 Januari 1797, dat een win' keiier in heeren«noveauté's, genaamd John Hetherington, wonende aan het strand, voor den lord'mayor werd gebracht op de beschul» diging, dat hij de orde verstoord en een oploop veroorzaakt had en 500 pond cautie moest geven. Het kwam vast te staan, dat de heer Hetherington, iemand van goede familie, zich op de openbare straat had vertoond, dragende op zijn hoofd wat hij een zijden hoed noemde (welke vertoond werd), een hoog gevaarte met een glimmenden glans, waardoor vreesachtige menschen konden worden verschrikt. En inderdaad verklaarden politiebeambten, dat verschillende vrouwen bij dit ongewone schouwspel in zwijm waren gevallen(l), dat kinderen schreeuwden, honden blaften, en een zoontja van den touwslager Thomas, die een boodschap had gedaan in een kruideniers' winkel, door de verzamelde menigte omver werd geloopen, waardoor hij zijn rechterarm brak. Daarom werd de beklaagde door de wacht opdepakt en voor den lord'mayor geleid. Ter verontschuldiging van zijn «misdrijf* voerde de beklaagde aan, dat hij geen wet van het Koninkaijk had overtreden, maar alleen gebruik maakte van zijn recht om een hoofd» deksel te dragen van zijn eigen vinding, een recht, dat geen Engelschman kon worden ontzegd. DE KOMJTADJl'S. De Balkan moge een achterlijk gebied zijn, ergens ver weg in den Zuid-Oosthoek van Europa zijn bewoners zorgen er echter wel voor, dat het beschaafde Westen terdege reke ning dient te houden met 'wat daar voorvalt. Meer dan eens toch is een binnenbrandje, ont staan in de kinderkamer van Europa, aanlei ding geworden tot een feilen uitslaanden brand, die de omgeving niet spaarde. Elk meenings- verschil tusschen eenige landen uit die buurt kan groote en ernstige gevolgen hebben voor geheel Europa en voor de geheele wereld, zoo- als 1914 heeft bewezen. En daarom zijn de oogen der groote mogendheden voortdurend op dien uithoek van ons werelddeel gericht. Na de laatste strubbelingen tusschen Albanië en Zuid-Slavië is het een tijdlang bizonder rustig geweest, maar thans komen de Kom- tadji's ons behoeden voor den waan, dat de Balkan een vredig oord zou zijn geworden. Deze Macedonische benden vormen in den laatsten tijd de schrik der Bulgaarsche gren zen. Van hun schuilhoeken uit organiseeren zij ware strooptochten naar Zuid-Slavië en houden daar huis op een wijze, waarvan de oude roof ridders uit de middeleeuwen nog veel hadden kunnen leeren. Met verbluffend gemak han- teeren zij hun handgranaten en wie zich tegen deze roovers durft verzetten is een kind des doods. Het behoeft geen betoog, dat de regeering van Zuid-Slavië weinig is ingenomen met de bezoeken van deze halve wilden. Zij heeft dan ook reeds meermalen een klopjacht op hen ge houden, maar het resultaat is tot nog toe be droevend klein gebleven. Vóór de wrekende hand der Zuid-Slavische gerechtigheid hen had kunnen achterhalen, wisten de bandieten zich meestal weer binnen de Bulgaarsche grenzen in veiligheid te brengen. In ieder geval is de grensstreek door de herhaalde invallen der Macedoniërs zoo goed als onbewoonbaar ge worden. De verontwaardiging over dit alles is in Zuid-Slavië natuurlijk groot. Men vraagt zich daar verontwaardigd af of de Bulgaarsche re geering daartegen nu niets kan doen. En vele Slaven zeggen als de Bulgaren geen baas kun nen worden in eigen huis, dan zullen wij hen er een handje bij moeten helpen. Of, met andere woordenals Bulgarije niet gauw een eind maakt aan die strooptochten van zijn inwoners, dan komt er groote ruzie van. Een oogenblik scheen het ook inderdaad of het dien kant zou uitgaan, maar de groote mogendheden snelden te hulp om het begin van brand te blusschen. De groote mogendheden, dat wil zeggen Engeland en Frankrijk. Italië, dat ook de noodige belangen op den Balkan heeft, hield zich ditmaal afzijdig. Mussolini's sympathieën gaan uit naar Bulgarije en de nog steeds onopgeloste Albaneesche kwestie ver hindert hem om iets voor de Zuid-Slaven te voelen. Misschien was dit de reden, waarom hij geen verzoeningspogingen in het werk stelde. Een op de spits gedreven conflict tusschen de beide staten zou hem wellicht de kans geven om zijn eigen plannen ten opzichte van den Balkan des te spoediger te kunnen uitvoeren. De Bulgaren en Zuid-Slaven voelden er ech ter geen van beiden iets voor om in de kaart van de roovers te spelen en het tot een breuk te laten komen. De Zuid-Slavische regeering was zelfs zoo welwillend om geen dreigenden toon aan te slaan en de regeering van Bulgarije was van haar kant zoo verstandig alles te doen om aan de terreur der Komitadji's paal en per kte stellen. Zij kondigde in de streek der buitensporigheden den staat van beleg en het standrecht af en toonde zich voorts bereid om de Macedoniërs hard aan te pakken. Deze vredelievende houding van weerskanten heeft milddadig gewerkt en zoo schijnt de rust op den Balkan voor het oogenblik althans teruggekeerd. Vergadering van den Raad der gemeente GOEDEREEDE op Vrijdag 14 October 1927, des namiddags 7,30 uur. Aanwezig alle leden. Ie. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden vastgesteld. 2e. Froces'verbaal van opneming der boeken en kas van den Gemeenteontvanger op 23 Sept. jl., waaruit blijkt, dat de inkomsten heb» ben bedragen f 44,197,33 en de uitgaven f 43.278,12s, zoodat in kas was en moest zijn f 919,20'. 3e. Missive van heeren Ged. Staten dd. 12 Sept. 1927, B no 9106/51, (3e afd.), G. S. no. 48, daarbij goedgekeurd terugzendende het Raadsbesluit van 6 Juli 1927, tot het aangaan van een geldleening groot f 2500,—, voor be» strijding der kosten, gevallen ep de verrichte verstratingen aan de losplaats aan den Bekaf. 4e Adres van het bestuur van Eandbouw. onderwijs, dd. Maart 1927, daarbij in ver< band met de vestiging van een school voor Lager Landbouwonderwijs voor Goeree en Overflakkee verzoekende, om gezien het §roote nut dier school, toe te treden als lid ier Vereeniging of anderszins, zulks teronb wikkeling van den boerenstand. 1 Burgemeester en Wethouders stellen voor tot wederopzegging toe, aan die Vereeniging een jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 10,—, waartoe éénparig wordt besloten. 5e. Adres van de Muziekvereen. «Apollo* in de vorige vergadering aangehouden om een jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas met het oog op den finantieelen toestand hunner kas. Burgemeester en Wethouders voelen in be» ginsel wel voor het verleenen eener bijdrage, doch zouden eerst de rekening dier Vereeni» ging over dit jaar willen afwachten, teneinde een overzicht te verkrijgen van het beheer en den stand der kas. De heer LOKKER zoude direct de boeken ter inzage willen vragen, en bij goedvinding dadelijk een subsidie willen verleenen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou' ders wordt echter eenparig aangenomen. 6e. Wordt overgegaan tot de benoeming van een derde ambtenaar van den burgerlijken stand. Op de aanbeveling worden geplaatst: le. David Breen en 2e F. den Eerzamen Jz. Tot de stemming overgaande worden inge» leverd zeven biljetten, waarvan zijn uitgebracht op den heer D. Breen vijf geldige stemmen en twee stemmen blanco, zoodat als zoodanig is benoemd, de heer D. Breen, die zich de benoeming laat welgevallen. 7e. Wordt overgegaan tot de vaststelling der gemeenterekening 1926. Na voorlezing van het rapport der commissie belast met het nazien der rekening, waaruit blijkt, dat gemelde rekening door haar is on. derzocht en met de overgelegde bewijsstukken accoord is bevonden, wordt Burgemeester en Wethouders zich van medestemming ont' houdende de redening eenparig vastgesteld, voor gewonen dienst in ontvang op f 46,023,98 en in uitgaaf op f 34,510,73s, en voor den kapitaaldienst in ontvang op f 139,85 en in uitgaaf op nihil, zoodat het dienstjaar opleverd een batig aaldo voor den gewonen dienst van f 11,513,24' en voor den kapitaaldient f 139,85. De Voorzitter dankt de commissieleden voor hunne bemoeiing in deze. 8e. Komt in behandeling de begrooting der inkomsten en uitgaven der Gemeenten voor den dienst 1928. De Voorzitter zegt de begrooting bij de heeren raadsleden heeft gecirculeerd en acht aizoo behandeling van post A.A. overbodig. Hij merkt echter op, dat Burgemeester en Wethouders op hun voorstel tot verlaging der opcenten Rijks>Inkomstenbelasting van 80 op 70 opcenten en die der Vermogensbelasting van 100 op 80 opcenten zijn teruggekomen, zulks in verband met het bij de Regeering ingediend Wetsontwerp tot verlaging der Rijks' Inkomstenbelasting tot ongeveer 25 waar» door de inkomsten der R. I. B. aanmerkelijk zullen dalen en zij het wenschelijk achten in de heffingen van de opcenten op 80 R. I.B en 100 opcenten op de Verm. Belast, geen veranderingen te brengen. De door hun voorgestelde verlaging op den post volgn. 28 R.I.B. zou bedragen f 750.— en op den post volgn. 30 Verm. Belast, f 568,20 of te samen f 1318 20, welk bedrag zij zouden willen toevoegen bij volgn. 153 onverziene uitgaven. De heer Troost zag gaarne van dit bedrag f 1000.—, alsnog extra werd afgelost op de leeningen uitgegeven tegen een rente van 6 en het restant werd gevoegd bij den post «Onvoorziene Uitgaven.* De Voorzitter zegt, zulks eveneens in de bedoeling ligt van Burgemeester en Weth., doch deze eerst willen afwachten of bedoeld Wetsontwerp (waaraan hij niet twijfelt) wordt aangenomen en alsdan van den post «Onvoor» ziene Uitgaven* een bedrag van f 1000.—, af te schrijven tot extra aflossing op de leening van verstratingen. Daar verder niemand meer iets in het mid» den heeft te brengen over bedoelde begroo» ting, wordt deze met algemeene stemmen vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf op f 42.949.17, en voor den Kapitaaldienst in ontvang op f 4.008.85 in uitgaaf op f 3869.—. 9e. Worden eenparig vastgesteld een Raads» besluit model C en D tot wijziging der be» grooting dienst 1927. 10. Rondvraag: De heer LOKKER, vraagt of het niet wen» schelijk zou zijn, dat het bietenvervoer in plaats van door de Catharinastraat over het z g. Doelwegje plaats vindt. De Voorzitter zegt, dat zulks niet kan worden verboden, De heer TROOST vindt het rijden door de Catharinestraat met het oog op de school' gaande kinderen ook wel gevaarlijk. De heer DEN EERZAMEN zegt, dat hieraan tegemoet kan worden gekomen door stapvoets te rijden. De VOORZITTER zegt, dat Burgemeester en Wethouders hieromtrent een onderzoek zullen instellen. Tenslotte zegt de heer C. J. LODDER.dat van den zomer vergeten is het groote slop wat dringend noodig is te bestraten. De VOORZITTER is zulks niet bekend en zegt hierover tijdens de straatmakers werk» zaam waren nimmer is gesproken. Daarna sluiting. SOMMBLSDIJK. Voor; de eigenheimer aardappelen besteedt men in deze gemeente 4.20 per H.L. Vorige week werden uit deze gemeente 175000 K.G. aardappelen, uien en paardepeen verscheept. MIDDELHARNIS. Zaterdag is alhier bij zijn familie gearriveerd onze vroegere dorps genoot de heer A. Krijtenberg Jz., die circa 20 jaren in Ned. Oost-Indië vertoefd heeft. DEN BOMMEL. Vervoerd 1450 H.L. goede en 1000 H.L. kwade aardappelen, 900 H.L. uien en 100 H.L. peen. Vanwege de Groene Kruisafdeeling alhier zal dezen winter weer een bakercursus worden gehouden. Leerlingen die wenschen deel te ne men, kunnen zich aanmelden bij den secretaris den heer P. Bisschop. Aan A. J. Jacobs te Achthuizen is de leiding opgedragen voor de brandspuit te Acht huizen tot Zuidzijde (hoek Leijdens)1 Alhier is een mannenkoor opgericht onder den naam van „Excelsior". De leiding berust bij H.L. Floorijp. De vereeniging houdt haar repe tities in de Bijz. School. Nu de polderskamer gerestaureerd is, waardoor het aanplakbord er niet meer aan kan hangen, is het verplaatst naar het gemeen tehuis.. Bakker K. B. uit Ooltgensplaat reed bij het achteruitrijden met zijn auto een schuurtje tegen den grond. Het schuurtje werd totaal ver nield, terwijl de geit, die er in stond, van onder de planken gehaald moest worden. Tegen een persoon uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens dronkenschap en ordeverstoring. Het Bestuur van de polders loozende door den Bommel, heek besloten in de eerstvolgende ingelandenvergadering voor te stellen tot het plaatsen van een watermachine over te gaan. Een goed zwemmer! De koe, waarvan wij inons Vrijdagnummer vertelden, welke al hier uit het Haringvliet te land gekomen is, heeft door het water een lange reis gemaakt. In De Westhoek lezen we een bericht onder plaatselijk nieuws van WillemstadDoor de duisternis misleid is bij de „Thor" een koe in het Hollandsch Diep geraakt, 's Anderen daags werd het beest nog niet gevonden. De koe heeft dus blijkbaar de reis van Wil lemstad afgemaakt. En dat allep te water. Een groote prestatie Vergadering van de afdeeling den Bommel van de Z.-H. vereeniging het Groene Kruis, op Donderdag 13 October 1927, des avonds 7 uur in het café Van der Plaat. Na lezing van de notulen die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld, komen de ingekomen stukken in behandeling. Daarna doet de penningmeester rekening en verantwoor ding over het jaar 1926. Hieruit blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen 924,68 en de uit gaven 425,44, zoodat ze met een batig saldo sluit van 499,24. Hierna brengt de secretaris verslag uit van de algemeene vergadering. Vervolgens geeft hij een uitvoerig verslag over den toestand der afdeeling, waarin is toegevoegd een lijst van de uitgeleende verplegingsartikelen. Na behande ling van de beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering wordt dhr. P. Bisschop tot afgevaardigde gekozen en de heer L. C. Brink man tot plaatsvervanger. Daarna worden de aftredende bestuursleden de heeren L. C. Brink man en P. Bisschop respectievelijk voorzitter en secretaris met groote meerderheid van stemmen herkozen. Het bestuursvoorstel om te trachten weer een Bakerscursus te houden wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Met het oog op de groote kosten er aan verbonden en gezien het slechte bezoek der vergaderingen wordt beslo ten dezen winter geen spreker van buiten te laten komen. De Voorzitter wil trachten een bazar te doen houden tot stijving der kas. Over de kwestie „fonds bij Iziekenhuisverpjeging" wordt uitvoerig gedelebereerd. De voorzitter vreest echter dat het op een mislukking zal uitloopen. Het bestuur heeft de zaak ernstig onder de oogen gezien maar is van meening dat de kosten te hoog zullen zijn. Wil iemand uit de vergadering de zaak aanpakken dan zegt de Voorzitter zoowel moreelen als finantieelen steun toe. Ten slotte deelt de Vooritter nog mede dat de candidatuur van Dr. Van Gelder uit Nieu we Tonge door de afdeeling gesteund zal wor den. Dan sluiting. OOLTGENSPLAAT. Mej. de Wed. Van Rossum heeft onderhands een landbouwschuur verkocht aan L. Mooijaarï M.C.z. In de vacature A. de Bruin is tot Kerk voogd in de Ned. Herv. Kerk gekozen de heer G. Mookhoek. Dinsdag 25 Oct. des avond half acht zal een algemeene ledenvergadering worden gehou den van de afd. der Holl. Vereen. Het Groene Krüis in een der lokalen van de O.L.School. Maandagmiddag brak de voor-as van een met pulp geladen wagen van de landbouwer P. C. Z. De paarden wisten ziclh los te werken en holden de Voorstraat af, waar ze kwamen te vallen, doch spoedig weer aan den haal gingen. Ze werden later gegrepen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor doch de schade is nog al aanzienlijk. OUDE TONGE, B. en W. waarschuwen ouders en kinderenen om geen suikerbieten op te rapen op of van de wagens afkomstig en ook de opkoopers om deze niet van de kinderen te koopen. De begrooting van inkomsten en uitgaven 1928 ligt voor een ieder ter inzage op het se- scretarie. Bij J. K. staat voor de tweede maal een perenboom in bloei. Een tweetal bakkers alhier hebben een proces-verbaal opgedaan wegens overtreding nachtarbeid. NIEUWE TONGE, De echtgenoote van M. S. kreeg een opgezette arm. De dokter con stateerde bloedvergiftiging. J.l. week werden van hier vervoerd 1000 balen uien en 800 balen peen. Tegen een tweetal bakkers alhier is proces verbaal opgemaakt wegens o vertreding der Ar beidswet. Van den landbouwer J. A. B. ging een span paarden op hol. Een in den omtrek werk zaam zijnde schildersknecht gelukte het de die ren tot stilstand te brengen, waardoor dit onge luk goed afliep. De heer J. Verolme heeft verkocht aan de heer M. J. van Driel een perceel tuingrond alhier. DIRKSLAND. Op de wekelijksche beurs be steedde men voor de veldvruchten tarwe 12 en 13 cent, en erwten 40 cent pér kilo. Aardappe len 4.— uien 3.25 en peen van 1.30 1.50 per H.L. HERRINGEN. De heer C. van Rumpt plukte den 15e October in zijn tuin nog verscheidene rijpe aarbeien. Ze waren zoo gaaf en mooi rijp van stuk als soms in den zomer haast niet voorkomt. De opbrengst suikerbieten per gemet, valt dit jaar niet erg mee. Oorzaak het vele natte weer van dezen" zomer. We hoorden van 14 a 15000 K.G. per gemet, een enkele iets hooger. De prijzen der veldvruchten zijn op 't oogenblik in een iets dalende richting. Peen 1.35, uien 2.75, aardappelen 4.—-, alles per H.L. STELLENDAM. De staking onder de gar- nalenvisschers is met ingang van Dinsdag j.l. opgeheven, en gaan deze wéér visschen voor den ouden prijs van 0.225 per K.G. De vorige week werden van hier ver zonden 700 H.L. peen, 575 H.L. aardappelen en 150 H.L. uien. GOEDEREEDE. De vrouw van K. v. d. W. gleed uit en brak een been. Alhier is opgericht een mondharmonica- vereeniging. Directeur is de heer Th. v. d. Wende. De vorige week werden alhier 3200 balen uien opgekocht. Beginnende a.s. 20 October moeten de leden der Coop. Cichoreidrogerij per aandeel 2000 kilo wortelen leveren. OUDDORP. Deze week zal de motorbrand spuit aankomen en Woensdag namiddag be proefd worden. f Heden Maandag zijn een aantal arbeiders vertrokken naar Zuidland om te werk gesteld te worden, wijl daar gebrek aan voldoende arbeidskrachten is. -f Sedert een 14 dagen loopt omtrek Nieu- wenweg een vaars in het wild, waarvan den eigenaar onbekend schijnt te zijn. Zoo hier en daar richt deze ongenoode gast schade aan. -j- BaldadigNaar men ons bericht zijn van twee nieuwe gebouwde woningen, die nog onbewoond zijn, de geschilderde deuren en vensters besschadigd, terwijl een regenbak be vuild is gemaakt. Dader (s) onbekend. Zondagnacht omstreeks 1 uur heeft een treinbotsing plaats gehad tusschen twee elee» trische treinen op het baanvak den Haag- Delft in de buurt van Rijswijk bij den Klei« weg. Een hulptrein met verbandmateriaal is van den Haag vertrokken, terwijl de eerste Hulpdienst werd gealarmeerd. Dit waren de eerste berichten die bekend werden Er zijn gewonden. Nader vernemen wij dat twee motorwagens, de laatste trein uit Rotterdam en de voor» laatste uit Amsterdam, van tegenovergestelde richting komende tegen elkaar zijn gebotst. In den trein, die uit Rotterdam kwam, bevond zich het gezelschap der Co«opera»tie, dat in Rotterdam een uitvoering had gegeven. Van hen is o a. de heer Willem Dreeze vrij ernstig aan het hoofd gewond, verder moet er nog een reiziger ernstig gewond zijn, terwijl vele reizigers snij wonden in het gezicht kregen van de gebroken ruiten. Het gerucht ging, dat een der bestuurders tusschen de beide motorwagens was bekneld geraakt. Er werd nog aan zijn bevrijding ge» werkt. Ook een conducteur zou zwaar ge» wond zijn. Toch schijnt de botsing niet hevig geweest te zijn daar beide treinen op den weg bleven. De oorzaak. Omtrent de oorzaak vernemen wij, dat de laatste electrische trein uit den Haag voorbij de halte aan de Vaillantlaan door een ver» keerden wisselstand op de andere baan is gereden, juist toen de trein uit Rotterdam aankwam. De wisselwachter aan wiens schuld de verkeerde wisselstand zou te wijten zijn, merkte zijn fout juist te laat op om de bot» sing te voorkomen. Hij belde Rijswijk nog op, doch de trein uit Rotterdam was daar toen reeds gepasseerd, zoodat een waarschu» wing was uitgesloten. De botsing kan dus alleen minder hevig zijn geweest als de beide bestuurders eenigszins op een afstand het ge» vaar hebben zien aankomen. Op dit oogenblik ontbreken echter nog alle nadere bizonderheden omtrent den omvang der gevolgen van de botsing. Niemand wordt in de nabijheid toegelaten en aan het station te 'S'Gravenhage weigert men inlichtingen te geven. Latere berichten. Nader vernemen wij nog De dirigent der Co'opera»tie, de heer Van Raalte, deelt ons nog mede, dat van zijn ge» zeischap behalve orkestbediende, W. Dreeze, die vrij ernstig aan bet hoofd is gewond, al» leen een korist een hersenschudding heeft gekregen. De dames en heeren van het ge» zeischap zijn met een tiental auto's naar den Haag vervoerd. Onze zegsman had van iemand van den geneeskundigen dienst vernomen, dat de beide bestuurders zouden zijn gedood. Wel staat vast, dat van den bestuurder van den trein uit Rotterdam beide beenen zijn afgereden, terwijl hij moest worden uitgezaagd, waarmee veel tijd verloren ging. Omtrent het lot der reizigers van den trein uit den Haag naar Rotterdam bereikten ons nog geen na» dere berichten, doch daar schijnen de gevol» gen der botsing minder ernstig te zijn ge> weest. De treinen zijn gedeeltelijk in elkaar geschoven, een wagen stond dwars over den weg, zoodat het verkeer over beide banen versperd was. Het duurde dan ook vrij lang voor hulp kwam opdagen. Het ongeluk heeft omstreeks half één plaats gehad. Vanuit Rotterdam is een trein naar de plaats van het ongeluk vertrokken om de reizigers af te halen. Nadere bijzonderheden. Nu de eerste schrik over de mare, dat er een ernstig spoorwegongeluk is gebeurd, voorbij is en men meer nauwkeurig kan vaststellen, wat er precies gebeurd is, blijkt, dat, alles tezamen genomen, het ongeluk nog vrij goed is afge- loopen. Weliswaar zijn er gewonden, o. w. een paar ernstige, en is er groote materieele schade maar als men bedenkt, wat er had kunnen ge beuren, als de beide bestuurders niet hadden geremd, dan mag men nog van geluk spreken. Ten gevolge van een verkeerden wisselstand is de op een na laatste trein uit Den Haag naar Rotterdam, even buiten het station op het ver keerde spoor geraakt, waarschijnlijk zonder dat de bestuurder dit in het begin heeft opgemerkt. Deze trein, welke vrij goed bezet was, reed dus met de gebruikelijke snelheid over het linker- spoor naar Delft. Tegelijkertijd kwam van den anderen kant, over hetzelfde spoor, de laatste trein uit Rotterdam gereden. Op het laatste mo ment merkten de bestuurders het gevaar. Beiden hebben krachtig geremd, maar een botsing kon niet meer worden voorkomen. Met veel ver minderde snelheid zijn beide treinen op elkaar ingereden. De botsing was intusschen nog hevig genoeg. De eerste motorrijtuigen van beide treinen hebben het ergst geleden. De balcons waren geheel ingedrukt, ruiten waren vernield en de deuren waren ontzet. Een van de volgrijtuigen was ontspoord en stond dwars over de baan, die daardoor geheel versperd was. Onderdeelen van de wagens lagen over den spoorweg ver spreid. De schok van dé aanrijding is nog zóó hevig geweest, dat in alle rijtuigen de passagiers van hun zitplaatsen zijn gevallen. In de voorste rijtuigen zijn enkele gewond geraakt. Het ergst was evenwel de bestuurder van den uit den Haag komenden trein eraan toe. Hij had geen gelegenheid meer gehad het compartiment te verlaten en zat op zijn plaats ingeklemd. Zijn rechteronderbeen was gebroken. De gewonden. De namen van de gewonden zijn D. A. de Gast, wagenbestuurder, Rotterdam: beenbreuk: Van Raalte Sr., Den Haag: linkerpolsfractuur; mevrouw H. E. Koesen-Schimdt, Rotterdam: gebroken knieschijf; mej. H. Koesen, Rotterdam: verwondingen aan het rechterbeen; W. Dreeze, Den Haag: hoofdwonde; C. Blekxtoon, Rot terdam: ribfractuur en beenwond; C. Verhage, Delft: gekwetste knie- en beenwond; mevrouw Poolman Sr., Den Haag: lichte hoofdwonde; C. J. L. Degenaars, Den Haag: schaafwonden; H. O. W. Schimdt, Rotterdam: lichte inwen dige kneuzingen; mej. J. H. Schmidt, Rotterdam: beenwond; mej. D. Flips, Delft: verwonding aan de rechternie en D. Auber, Rotterdam, rechterheup fractuur. Voorts waren er nog enkele heel licht ge wonden. Alle gewonden zijn met den laatsten trein, welke uit Den Haag naa rRotterdam was ver trokken, maar die, doordat de spoorbaan ver sperd was, niet verder kon, naar Den Haag gebracht. Sommigen zijn in een ziekenhuis ter verple ging opgenomen; de meesten konden naar hun woning worden vervoerd. De gewonde Rotter dammers zijn in den loop van den nacht naar Rotterdam vervoerd. Eén hunner de heer Auber is in het ziekenhuis aan den Cool- singel ter verpleging opgenomen. De anderen worden thuis verpleegd. De toestand van alle patiënten was Maandag bevredigend. De hulpverleening. Terstond is van alle zijden hulp komen opdagen. Te Delft was het eerste bericht van het spoor wegongeluk omstreeks 10 minuten voor 1 ont vangen. Twee werklieden, op weg naar hun werk aan de Oliefabriek Calvé Delft, hoorden den slag toen zij op den'Langen Kleiweg lie pen. Zoo spoedig mogelijk gingen zij naar de fabriek en gaven de politie onmiddellijk tele fonisch kennis. De technische dienst van de Delftsche politie, onder leiding van inspect. Roelofsen, vergezeld^ van dr. Dwars begaf zich direct met exü jl verbandmiddelen en brancards naar' de plaau f| van de ramp, terwijl inmiddels in het Gasthuis alles gereed werd gemaakt om eventueel ernstig gewonden heelkundige hulp te verleenen en te verplegen. Ter plaatse van de botsing bleek, dat enkele wagens uit de rails waren geworpen en vele laschplaten waren gesprongen. Op den spoor weg liepen 200 a 300 reizigers, van wie er verscheidenen min of meer ernstige snijwonden aan gelaat of hals hadden bekomen, ten gevolge van de ruiten welke in splijnters waren gesla gen. De bestuurder van den motorwagen zat bekneld tusschen zware stalen spanten en stan gen. In den trein was niets aanwezig om den man uit zijn benarde positie te bevrijden en het was een uitkomst toen de technische dienst uit Delft met de noodige gereedschappen, waar onder een ijzerzaag, ter plaatse arriveerde. Met behulp van deze zaag mocht het een smid, die de botsing had meegemaakt, na bijna twee uren hard werken gelukken den bestuurder uit de klem te halen, 't Was een treffend moment toen beide mannen elkander omhelsden. Kort daarop verloor de smid, die zijn hand bij het redding?-^ I werk deerlijk had verwond, het bewustzijn Jl In den trein zelve waren nagenoeg geen vtf- bandmiddelen aanwezig, zoodat de doktoren, 5 uit Delft, 6 uit Den Haag en 2 die in de verongelukte treinen zaten een dankbaar ge bruik maakten van de verbandmiddelen van den Delftschen technischen dienst. Van hen, die zich bij het verleenen van hulp bij deze ramp mede zeer hebben onderscheiden, mogen genoemd worden, de heer A. C. Waller, directeur van de Oliefabriek Calvé-Delft, die Velen, die in hevige mate aan aambeien leden, onder vonden onmiddellijk verlich ting door de toepassing van AKKER's een gevolg vmm de teer bijzondere antiseptische werking van dezen ver zachtenden balsem- onmiddelijk de fabrieksauto's en de verband- kamer der fabriek met haar verbandmiddelen beschikbaar stelde, de ingenieurs Croquewit en F. G. Waller en ir. W. H. van Leeuwen, pre sident-directeur van de Ned. Gist- en Spiritus fabriek. Van den door de fabriek beschikbsar gestelde acetyleen snijbrander werd gebruik gemaakt om eenige orde te brengen in den chaos van gebroken en verbogen zware stalen spanten en stangen en enkele daarvan, die het verkeer over de andere lijn belemmerden, af te snijden. Van groot nut was het daarbij en ook bij het reddingswerk, dat het electrisch licht in de ver ongelukte treinen bleef branden. Treffend was het toen de reeds bejaarde pastoor van Rijswijk, die langs de lijn ter plaatse was gekomen, vroeg of er onder de gewonden ook waren, die de genademiddelen der R-K kerk behoefden. Deze geestelijke verwijderde zich eerst nadat men hem overtuigd had, dat zulks niet het geval was. Uit Rotterdam is een trein naar Rijswijk 9e' zonden, om de gestrande reizigers o pte halen. Deze trein kwam hier ongeveer half vier s nachts aan. Vcor den uitgang van het station D. waren tal van belangstellenden tezamen ge komen. De meesten waren familieleden van reizigers van den voorlaatsten- of den laatsten trein uit Amsterdam, die ongerust waren ge worden over het uitblijven van de reizigers. Ir. Verschoor over de oorzaak van de ramp- Op het terrein van de ramp trof de bericht gever van „Het Volk" aan den heer ir. Ver schoor, chef van beweging van de Neder- landsche Spoorwegen. Deze zeide „De oorzaak van deze ramp schilt zee' vermoedelijk in een dubbele fout. De trein d>e om 0,13 uur uit den Haag vertrekt, reed nle! af van hi Dit komt op zichzi normaals moet een in norma het afaar van het seinhuisv afwijkenc De ele ter zoodc stand on}. Dit lukte Nu is pelijk, dai heeft geo het jsein stand va al voor vermoedt bloktoest den opzil voerder i veilig se In dat chef nas mede acl kan voor Deze doch er Vermoec ning nie stond to spoor mcl sel standi linkerbat terdam S onmiddelj' hebben h onachtzal Dit bel ir. Verse I electriscl kunnen gevolgen geweest electriscl gen een hevig ge hoofdzaa den zijn weinig r MIDE in de G dagavon van 7—8 van 6-7» f 7-8 uui'i dagavon jaar en 18 jaar I catechisa Den Bo - Ds. beroep aangenoi DEN eiken N Kerk ee Ds. Sch; - W Schaafsn te houd -Del gehoude jaar van van 4—5 DIRK Ds. C. de Ned. HERK namidda V veen colli leiding gische S - Uifl de Bijz. thans o Wolpha - Aa als Ouc zijn dit STEL! tigde li alhier, 1 hebbenc Wagenit - De kerk ge Bewaars GOEI naar de School is tot 3S - De Herv. J. Roos, OUD van Bai vorige is, neef een bez avonds hield Jesaja 5 le een 3e een - De a.s. des half tie het opt - N; collecte - Di geen ca - o< winter aanmelc der schi ▼ot Stedum 't Zandi Anjum Bergum Reitsum Scharne Terzooi Wijnjetf IJsbrech Langesl; Ermelo Sil volde Ameron De Bild

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2