Bij Scheren PUROL I Uit de Pers. SUPP05IT0RIA Kerk en School. Gemeenteraad. i Plaatselijk Nieuws. Dr H.NANKING'S (Zetpillen tegen aambeien.) ƒ1.75 pen doosje van 12 stuks. i U 'I Een huiselijk Inbreker. In de buurt van de Reichskanzlerplatz te Berlijn heeft een inbreker veertien dagen in een villa gewoond, welker bewoners op reis waren. De man schijnt door het dakraam in en uit te zijn gegaan en leefde van den inhoud der inmaakflesschen, die hij in het huis vond en van de vruchten in den tuin. Met den verkoop van het tafelzilver had bij zulk een goede zaak gemaakt, dat hij in staat was zich in een nieuw pak te steken. De bewoners kwamen echter vroeger terug, dan hij had verwacht en zoo slaagde men er in hem te arresteeren. Een meer vergiftigd. In een chemische fabriek bij Portici is ten gevolge van het breken van een buis een zoo groote hoeveelheid zwavelzuur in een meer geloopen, dat meer dan een mijl in den omtrek alle visch gedood is en het vischtuig en de netten, die in het water lagen, vernield zijn. Ontstellende toeneming van de misdadigheid der jeugd. Een veelzeggend rapport. De «Wiener Jugendgerichtshilfe« publiceert ontstellende bijzonderheden over de schrik, barende toeneming van de criminaliteit der jeugd. In het jaar 1925 werden aan deze organisatie 3441 jeugdige personen toegewezen. In het jaar 1926 stonden reeds 6203 kinderen en jongelieden onder toezicht der vereeniging. Onder de termen der strafwet vielen 1134 jongens en 274 meisjes. Naar den leeftijd ge. nomen, waren er 46 schoolkinderen van 10 tot 12 jaar, 99 van 12 tot 14 jaar, 439 jonge, lieden van 14 tot 16 jaar en 824 van 16 tot 18 jaar. Van de delicten zijn de volgende te ver. melden 831 diefstallen, waaronder 28 inbraken, 57 verduisteringen, 148 gevallen van bedrog, 43 gevallen van vagebondage en bedelarij en 39 moedwillige beschadigingen78 jongelieden waren wegens vechten en toebrengen van géén pijn en naschrijnen ot stukgaan der huid. Indien men vóór het Inzeepen de baardoppervlakte Inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. zwaar lichamelijk letsel aangeklaagd, 15 we. gens gewelddadigheid, 10 wegens gevaarlijke bedreiging, 3 wegens brandstichting, 2 wegens ontvoering van kinderen, en 63 wegens zede. lijkheidsdelicten. Het rapport der vereeniging wijst op de karakteristieke omstandigheid, dat, terwijl de eigendomsdelicten afnemen, de vergrijpen tegen de zedelijkheid toenemen. Het aantal van deze laatste delicten is in den laatsten tijd bijna verdrievoudigd, waarbij niet eens in aanmer. king is genomen, dat door de zedenpolitie en de politie.commissariaten 304 jeugdige per. sonen wegens onzedelijke handelingen werden aangehouden en dat 114 dier aangehoudenen ziek aan ;de voor hun bijzondere verpleging aangewezen inrichting te Klosterneuburg wer« den afgeleverd. HET NIEUWE FORDJE. Het gaat er In als koek. Uit Detroit wordt aan de Duitsche bladen gemeld, dat de Ford Motor Company op het oogenblik reeds bestellingen voor ruim 400,000 wagens van het nieuwe model tot een totale waarde van 200 millioen dollar heeft ont> vangen. De Ford Motor Company stelt mo. menteel 65,000 arbeiders te werk, die tezamen evenveel verdienen als tot dusver 90,000. De productie, die totnogtoe 8500 wagens van het nieuwe model bedroeg, zal binnenkort op 10,000 stuks per dag gebracht worden. EEN NIEUWE VORM VAN VROUWENHANDEL. Inlandsche vrouwen meegenomen naar China. Haar positie. Tucht. en oi euvc opvoedingswezen treedt tegen het el op. Het euvel van den handel in vrouwen, waaraan voornamelijk Chineezen zich schuldig maken, blijft voortbestaan en de stelselmatige bestrijding brengt steeds nieuwe misstanden op dit gebied aan het licht. Den laatsten tijd kon worden geconstateerd dat meermalen Chineezen naar hun land terugkeeren, vergezeld van een inlandsche vrouw, die bij navraag bleek te zijn óf hun echtgenoote óf hun z.g bini piara (aangeno' men vrouw) Zijn zij eenmaal ongestoord vertrokken en bevinden zij zich in China, dan wordt de vrouw veelal onderworpen aan dwingende Chineesche familieverhoudingen, zoodat zij niet meer is dan bediende dan wel prijsgegeven aan de protistutie. Bescherming van deze vrouwen, is, als zij eenmaal in China zijn, uiterst moeilijk wegens de ongunstige politieke toestanden. De con. sulaire ambtenaren kunnen meestal niet zonder gevaar voor eigen leven het binnenland be. reizen om te trachten de slachtoffers van dezen nieuwen vorm van den vrouwenhandel be. houden naar Indië terug te sturen. Zij moeten dan aan haar lot worden over. gelaten en de dringende brieven die familie' leden in Indië ontvangen om tusschenkomst voor haar terugzending te verleenen, moeten worden gedeponeerd. Een andere moeilijkheid is, dat indien al eens werk gemaakt kon worden van den terug, keer der vrouwen en zij gemakkelijk in China opgespoord konden worden, verklaringen werden overgelegd, voorzien van duimafdruk, ken e. d. m. waarin de betrokkenen pertinent te kennen gaven niet terug te willen, aange. zien zij het volkomen naar hun zin hadden. Het behoeft nauwelijks betoog, of hierbij is prestie het middel geweest om de vrouwen te verplichten te blijven waar zij zijn. De dienst van tucht' en opvoedingswezen overweegt maatregelen, teneinde dezen mis. stand zoo goed mogelijk uit den weg te ruimen. Aan het bicnenlandsch bestuur zal gevraagd worden op de ruimste schaal in kampong en dessa bekend te maken, aan welke gevolgen vrouwen zich blootstellen, als zij zich laten verlokken tot vertrek naar China. Het mirakel van «Sint Lenin «Ik zal handhaven» schrijft Een vertegenwoordiger van het Parijsche blad «Le Journal», Georges Le Fevre, heeft do< een reis door Roemenië gemaakt, en weet daarvan op onderhoudende wijze te vertellen. Hij is ook in Bessarab'ë geweest, het ooste. ]ijk deel van Roemenië, dat vroeger Russisch was, maar dat na den oorlog aan Roemenië, is (terug) gegeven. Men kan wel een nieuwe grens maken tusschen twee gebieden, maar daarmede is nog geen scheiding getrokken tusschen vrien. den of leden van één familie, en het is dus niet te verwonderen, dat oude vrienden, en broers, ooms en neven waarvan de een nu in Roemeensch Bessarabië, de ander in Sovjet. Rusland woont, elkaar nog wel eens ontmoeten al moet het in het geheim geschieden, want de grensbewaking van beide zijden is zeer streng. De Roemeniërs hooren bij die gelegenheden de wonderlijkste verhalen uit Sovjet>Rusland, «Mijn zwager heeft mij verleden het laatste mirakel van Sint Lenin verteld«, zeide een Bessarabische boer geheimzinnig tegen den Parijschen journalist. En toen die zijn groote belangstelling te kennen gaf voor de wonderen van «Sint Lenin», kreeg hij eindelijk het volgende ver. haal te hooren, dat werkelijk de moeite van het navertellen wel waard is: «Mijn zwager heeft drie kinderen. Zijn jongste zoon, die 10 jaar is, werd hem het vorig jaar ontnomen om verder op staats, kosten opgevoed te worden in een school te Tiraspol. Ge begrijpt het wel goede vriend, een school waar men niets behoeft te betalen, en waar zij toch onderdak, voeding en onder, wijs krijgen. Daar gebeurt het op een dag, op het uur van de middagsoep, dat de meester alle knaapjes om zich heen verzamelt en zegt: «Beste kameradenscbolieren, jullie treft het slecht vandaag, want vanmorgen zijn er dieven in de keuken binnengedrongen en die hebben alles weggenomen. Geen kool is er meer om soep van te koken, geen ons vet is er meer in de kast. Van den heelen voorraad voor deze week is niets meer over. En ik heb geen geld om iets te koopen. Wat moeten we doen De kinderen keken elkaar eens aan, maar wisten ook niet wat er gedaan moest worden, Toen sprak de meester weer: «Dan moet jullie maar tot jullie goeden God bidden, of die je vanavond eten wil geven. Jullie gelooven toch aan den goeden God? Laat alle, die aan God gelooven hun hand opsteken.» En alle kinderen staken hun hand op, Daarop knielden zij neer met leege magen, en zonden hun gebedjes op. Maar 's avonds was de provisiekast nog altijd leeg. «Dat ziet er niet mooi uit, zeide de meester; jullie hebt zeker niet goed gebeden en jullie goede God heeft het zeker niet gehoord. Pro> beer het nog eens«. Den volgenden morgen en den volgenden avond probeerden de kinderen het nog eens, maar het mocht niet baten. Zij hadden ergen honger en de allerkleinsten huilden ervan. «Luister eens, sprak de meester toen, wan» neer jullie God je gebed niet wil verhooren, probeert het dan eens met den mijnen, den grooten St. Lenin, den bevrijder der volken, den God der communisten. Ik voor mij ben zeker, dat die jullie helpen zal. De meester gaf het voorbeeld en knielde. En de kinderen baden mede, vol vuur, vol wanhoop, want ze hadden honger «En vroeg de Franschman. «Wel, goeden vriend, den volgenden morgen dampte de soep op tafel, en bovendien had elk kind nog een groot stuk extra vleesch op zijn bordje gekregen. SinLenin had het gebed van de kleine Russiscne kinderen verhoord verzekerde de boer ernstig. Of de vindingrijke meester bereids tot minister van onderwijs gepromoveerd is, ver. haalt de historie helaas niet. Mededeelingen van da Inspectie voor de hygiëne van het kind, de tuberculose, bestrijding en de bestrijding der geslachtsziekten. Volgens de bepalingen, waaronder aan plaat, selijke vereenigingen voor tuberculosebestrij. ding (Vereenigingen tot bestrijding der tuber, culose. Groene Kruis, Witte Kruis, Wit» Gele Kruis, Vereenigingen voor Wijkverpleging, eriz.) subsidie wordt verleend, mag het gedeelte van het subsidie, dat is bestemd voor verplegings. doeleinden o. m. worden besteed voor ver' pleging in door de Inspectie goedgekeurde sanatoria, zeehospitia, ziekenhuizen, dagver' blijven, buitenscholen, en andere verplegings» inrichtingen voor tuberculoselijders. Inrichtingen, welke prijs stellen, op de lijst der goedgekeurde verplegingsinricchtingen te worden geplaatst, kunnen eene aanvrage inzenden, onder mededeeling, hoe de verple» ging der tuberculoselijders in de inrichting geregeld is, aan de(n) betreffende(n) Inspecteur (Inspectrice) van de Volksgezondheid, dienst hygiëne van het kind, tuberculosebestrijding, bestrijding der geslachtsziekten. De aanvrage is te zenden voor de provincies Utrecht, Gelderland, Noordbrabant en Lim> burg aan de Inspectrice van de Volksgezond' heid, Mej. Ch. BADER, Steynstraat 35, Arnhem; Drenthe, Groningen, Friesland en Overijssel aan den Inspecteur der Volksgezondheid Dr. J. H. TUNTLER, Petrus Campersingel 123, Groningen Voor Noord'Holland, Zuid.Holland en Zee. land aan den Inspecteur van de Volksgezond, heid J. A. PUTTO, Dr. Kuyperstraat 8, 's.Gravenhage. De hoofdinspecteur van de Volksge» zondheid belast met de leiding van den dienst van de hygiëne van het kind, de Tuberculosebestrijding en de bestrijding der Geslachtsziekten: EIJKEL. SOMMELSDIJK.** Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas van de Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, te Haarlem en Heemstede, ontvangen de som van 58.95. Wij berngen in herinnering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die alhier wonen en werken, moeten worden ingeleverd vóór of op 29 October a.s. Een zoontje van I. van H. had het ongeluk bij het verweiden van ossen, dat een os op zijn voet trapte, waardoor dit lichaamsdeel zoo danig werd verwond,- dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Voor uien besteedt men in deze gemeente 3.25 en voor de kleine uien 2.25 per H.L. De hand van dé1 echtgenoote Van Jb. K. begon zoodanig op te zetten, dat zij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Deze constateerde bloedvergiftiging. Vorige week werden uit deze gemeente 281614 K.G. aardappelen, uien en paardepeen verscheept. MIDDELHARNIS. Het zoontje van C. van E. had het ongeluk terwijl hij aan het spelen was te vallen en zijn arm te breken. De heer J. van werd aan de Prinses Julianaweg door een fietsrijder overreden. Hij bekwam daarbij zoo'n ernstige wond aan zijn pols dat deze door medische hulp moest gehecht worden. De heer F. van Es alhier is aangesteld door de Utrechtsche Wegenbouwmaatschappij tot uitzetter en opmeter. Standplaats Best N.B. STAD AAN 'T HARINGVLIET.** Ge durende maanden Juni, Juli en Augustus werd uit deze gemeente voor de Suppletieas van de Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, te Haafrlam en Heemstede, ontvangen de som van 19.80. Gedurende de vorige maand zijn op het postkantoor alhier behandeld 28 telegrammen, 8 oproepberichten en 764 gesprekken. P. H. had het twijfelachtige genoegen met zijn fiets in een sloot te rijden. Hij wist zich zelf op hetdroge te helpen en liep het ongeval dus alleen met een nat pak af. DEN BOMMEL.** Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas van de Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, te Haarlem en Heemstede, ontvangen de som van 63.40. Vervoerd 1000 H.L. aardappelen en 1200 H.L. uien. Door de rijkspolitie is tegen een aantal personen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der IJkwet. Werkzaamheden der Keuringsdienst 3e kwartaal 1927 Aantal inspecties van winkels 21, Genomen mosters melk 18, Genomen mon sters van waren 8, Partijen ter plaatse gekeurd 1 en waarschuwingen aan fabrikanten 3. Tegen een persoon uit tdeze gemeente is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der maximum snelheid en een wegens rijden zonder licht. OOLTGENSPLAAT. Op de internationale brood en beschuit tentoonstelling, uitgeschreven door Zelandia behaalde de heer H. Noordijk een bronzen "plaquette voor een inzending brood Door L. Dorsman is bij de politie aangifte gedaan dat door hem vermist wordt een steiger paal ter lengte van 7 Meter, welke door hem op de Achterweg was geborgen. Het opruimen van peenaarde op de kaai is gegund aan J. C. van Putten. De Roode Kruiscollecte langs de huizen gehouden heeft opgebracht 23.22J^. OUDE TONGE.** Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas van de Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, te Haarlem en Heemstede, ontvangen de som van 18.15. Bij J. K. is een gedeelte van het dak ingestort, gelukkig zonder verdere ongelukken. Door het draaien van de paarden geraakte P. J. tusschen de dieren door toegeschoten hulp kon hij gered worden. NIEUWE TONGE. Tegen een tweetal per sonen van elders is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding maximm snelheid. J.l. week werden van hier vervoerd 2000 balen uien en 300 balen peen. Naar aanleiding van het bericht in het j.l. Zaterdagnummer omtrent het droevige on geluk, kan nog worden gemeld, dat één der paarden spoedig na het ongeval moest worden afgemaakt en het andere inwendige kwetsuren schijnt opgeloopen te hebben. Van den wagen is weinig onbeschadigd gebleven. Het stoffelijk overschot van den ongelukkige werd j.l. Maandag aan den schoot der aarde toevertrouwd. Alhier is weer een cursus voor den Gew. Vrijwilligen Landstorm in het leven geroepen. Naar men ons mededeelt hebben zich 12 jon gelui opgegeven. DIRKSLAND.** Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas van de Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, te Haarlem en Heemstede, ontvangen de som van 71.05. Wij brengen in herinnerfng, dat de rentekaarten van de arbeiders, die alhier wonen en werken, moeten worden ingeleverd vóór of op 21 October a.s. Gedurende het 3e kwartaal van 1927 wer den door den keuringsdienst van waren in deze gemeente 45 inspecties over winkels gehouden, 16 monsters melk genomen, 20 monsters van andere waren, 1 partij ter plaatse afgekeurd en 1 waarschuwing uitgereikt. De muziekvereeniging gaf voor dezen zomer in de tent aan den Stations weg haar laatste concert. Een 9-jarig zoontje van J .W. had het ongeluk van een hekje te vallen en een arm te breken. De rijksontvanger van Middelharnis zal a.s. Donderdag alhier zitting houden. Met den bouw van 8 woningen met rijks voorschot voor de woningbouwvereeniging is thans een aanvang gemaakt. HERRINGEN.** Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas van de Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, te Haarlem en Heemstede, ontvangen de som van 28.70. Vorige week geraakte een zoontje van T. Riedijk al spelende in de volle Kaai met water. Op hulpgeroep snelde dhr. D. Zoon toe en mocht het genoegen smaken het knaapje van een wissen doo dte redden, Eere wien eere toekomt. Een der oudste en algemeen bekende com plex woningen, bijgenaamd „de Sociteit", is bij ondershandschen verkoop in eigendom overge gaan aan L. van Putten. Er heerscht hier voortdurend gebrek aan arbeidskrachten; bij verjschillende landbouwers alhier zijn arbeiders te werk gesteld van Oud dorp. Als het gunstige weer wat blijft aanhou den, zullen verscheidene werkzaamheden toch nog op tijd zijn verricht. Voor de kipeierden besteedt men de laat ste dagen van 9 tot 10 cent per stuk. Een be wijs, dat er in dit artikel schaarste begint te heerschen. —De heer J. W. Bruggeman alhier is we derom benoemd tot schrijver voor de Coop. Suikerfabriek „Puetteqshoek". STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 28 H.L. aardappelen, 800 H.L. paarde peen en 120 H.L. uien. Aan den dienstplichtige B. Klink Lz. al hier, van de lichting 1928, is alsnog door heeren Gedeputeerde Staten voor goed vrijstelling ver leend wegens broederdienst. Volgens publicatie ligt de gemeentebe- grooting dienst 1928 tot aan den dag van de behandeling in den Raad voor een ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage. De vorige week is in de haven alhier ge arriveerd een heistelling tot het slaan van palen in de haven alhier voor de herstelling van de basaltglooiing, welke gedeeltelijk was verzakt. GOEDEREEDE.* Wij brengen in herinne ring, dat de rentekaarten van de arbeiders, die alhier wonen en werken, moeten worden inge leverd vóór of op 9 October a.s. Den heer Ontvanger der directe belastin gen enz., te Ouddorp, zal voortaan te Goede reede zitting houden ten huize van C. JongSte, Pieterstraat 172. De collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft 25.17 opgebracht. De vorige week werd op tram en vaartuig 1650 H.L. juin vervoerd. Zondagmiddag wandelde J. N. met haar vriendin door den Oostdijk. Een jongen van N. T. raapte een steen op en wierp deze naar de wandelaarster en trof juist den bril van voornoemde J. N. Een glas was kapot, waarvan stukjes in haar oog terecht kwamen, die door den geneesheer alhier werden verwijderd. OUDDORP. KI. W. en J. K. waren heele- maal naar Helmond geweest om aldaar biggen te koopen, die hier tot vette varkens moeten opgroeien. Het vervoer en de terugreis werden gedaan met een vrachtauto en bijtijds hoopte men Zaterdag te Rotterdam te zijn, om des avonds nog thuis te komen. Op de lange reis kwam er al tegenspoed. Het ergste was bij Gorinchem, toen het al donker was. Om een andere auto te laten passeeren, werd de vracht auto aan den kant van den dijk stil gezet, maar helaasverblind door het felle licht van de naderende auto, iets te ver, waardoor de vracht auto met de geheel lading een paar maal om- buitelde den dijk af. J. K. wist tijdig er af te springen, de chauffeur bleef ongedeerd, maar K. W. bewam een hoofdwonde en een ver stuikten voet. Te Gorinchem werd hij verbon den en kwam eerst Zondagavond in de ouder lijke woning aan. Van de biggen was er een gedood en een paar andere hadden gekneusde pootjes. Nu de Chr. leesbibliotheek geopend is, willen wij, omdat voor de eerste maal gebruik er van kon worden gemaakt, vermelden, dat ditmaal reeds omstreeks 60 boekdeelen zijn aan gevraagd. Of zoo'n bibliotheek ook noodig is en nuttig kan werken Als een bijzonderheid berichten wij, dat in deze gemeente in dit jaar al 31 huwelijken zijn gefloten. De lessen van den landbouwcursus, onder leiding van den heer P. Spuybroek, worden deze week met dezelfde deelnemers van den vorigen winter hervat. Zij worden gegeven in de Chr. School elkens Dinsdag- en Vrijdag avond van 6 tot 9 uur. Vandaag (Maandag) werden de eerste cichoreiwortelen bij de drogerij „De Ouddorp" aangevoerd. -—j- Door L. Padmos is een ballon gevonden waaraan een briefkaart was gehecht, welke is opgelaten tijdens het Koninginnefeest op 31 Aug. 1927 te Hulst. De ballon is opgelaten door de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Hulst (Zeeuwsch- Vlaanderen) f Allerwege is het rooien van suikerbieten begonnen voor de Coöperatieve fabrieken, wel ke als leveringstermijnen zijn voorgeschreven. De bieten zijn algemeen kort en klein, zoodat de opbrengst denkelijk bij het middelmatige zal blijven, n.l. van'12—16 dizend kilo per gemet. De vele regens zijn van zeer nadeetigen invloed geweest voor het bietengewas. GEERVLIET.** Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus werd uit deze gemeente voor de Suppletiekas van de Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, te Haarlem en Heemstede, ontvangen de som van 6.85. DE WENSCHEN. Ali, in zijn bede.cel, Smeekt den Engel Gabriël Om geleerdheid en verstand, En ontvangt het van zijn hand. Drie jaar later bidt hij weêr, En zijn wenschen is om eer. Zijn begeerte wordt voldaan Nu ontbreekt er rijkdom aan Nauwlijks vraagt hij geld en goed, Of hij zwemt in overvloed. Thans zijn 't vrienden, die hij smeekt, En hij heeft die, eer hij spreekt. Daarop haakt hij naar gezag: Hij bezit het nog dien dag. Eind'lijk dorst zijn ziel naar rust: Hij verkrijgt zijn hartelust. Die verveelt hem wederom, En de wanhoop maakt hem stom. Wreev'lig, dof en buiten raad, In een deerniswaarden staat, Mijm'rend, kwijnend zonder end, Slaat hij 't oog naar 't firmament: «Zie, o Hemel, hoe ik lij 1 Is er geen geluk voor mij Gabriël verschijnt op 't woord, Zoo als hij dit zuchten hoort «Slechthoofd (zegt hij) die daar klaagt 1 Hebt gij ooit geluk gevraagd Bilderdijk. SOMNELSDIJK. A.s. Donderdag 13 Octo ber, des avonds 6.30 uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te trefflen de nieuw be roepen predikant, de Weleerw. Heer Ds. S. Goverts Jr. van Oldebroek. MIDDELHARNIS. In de Ned. Herv. Kerk is als kerkvoogd aan de beurt van aftreding de heer J. Vroegindeweij, en als notabelen de heeren A. Baart en G. van Eek. OOLTGENSPLAAT. Voor de Doopsbe- diening in de Ned. H?rv. Kerk kunnen doop- vaders zich aan melden Vrijdagavond 6.30 uur in de consistoriekamer der Kerk. De lijst, bevattende de namen der stem gerechtigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk, ligt in de Kerkekamer ter inzage van 10 tot 18 October a.s. OUDE TONGE.* Het bericht in ons blad van Vrijdag j.l., omtrent een beroep van Ds. D. Bax alhier naar de Ned. Herv. Gemeente te Willige-Langerak, berust op een misver stand. Reeds in Augustus werd door genoemde Gemeente, dat beroep uitgebracht en 13 Sept d.a.v. werd door Ds. Bax daarvoor bedankt GOEDEREEDE. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de School met den Bijbel alhier hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. OUDDORP. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is als predikant beroepen Ds. J. H. Th Rappard van Barneveld. LIJST 8 van de 49ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van Lijst 7 f 25549,27 Garrelsweerf 71,88 Stadskanaal 1 (O.)f 376,25 Driesumf 8oj- Gauwf 47,60 St. Johannesgaf 78,62 Kootenf 25,- Makkumf 122,84 Witmarsumf 82,84 Nieuw.Amsterdamf 63^25 Zuid Barge met Oranjedorp f 106^50 Bruchterveldf 75,- Beekbergenf 98,36 Oosterbeek (Kerkcoll.)f 150,81 Vorden i/d Wildenborchf 58,10 Bunnikf 130,45 Soestf 318,01 Ouderkerk a/d Amstelf 181,21 Heinenoord f 108,60 Rotterdam (oud-Katendrecht en Hillesluis) f 855,26 Ter Aarf 120,50 Terbreggef 255,04 Zwammerdamf 193,37 Driewegen bij Terneuzenf 51,67 Haamstede (Geref. Kerk)f 37,97 Vrouwenpolderf 20,50 Totaal van 200 Loc. Com. f 29258,90 Nieuw.Amsterdam had in 1926 niet gecol. lecteerd. De opbrengst is te Soest bijna ver. dubbeld. De collecte is bij deze 200 Locale comité's ruim f 1300 booger dan het vorig jaar, Mr. J. TERPSTRA. Secretaris van de Unie «Een School met den Bijbelt 'm Vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET, op Donderdag 6 October 1927, des nam. half zeven uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige vergadei *1 worden gelezen. De heer VAN PAASSE vestigt de aandacht op hetgeen in de vorige vergadering is be sloten betreffende een af- en overschrijving op de begrooting 1928 .welke post voor post zou worden behandeld. De VOORZITTER zegt, dat dit alsnog in de notulen zal worden opgenomen. De af- en overschrijving zal in deze verga dering worden behandeld. De notulen worden nu goedgekeurd. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Berk om tot onteigening en afbreking over te gaan van het huis van M. Kamerling, deelt de Voorzitter mede, dat B. en W„ gezien de financieele toestand der gemeente, adviseeren hierop niet in te gaan. Aldus wordt besloten. De heer BERK stelt nu voor het verkeer in een richting te laten rijden in de Nieuwstraat, waardoor botsingen niet kunnen voorkomen. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stem men. Tegen de heeren Arensman, v. Sprang en Braber. Ingekomen stukken. Het procesverbaal van kasopneming bij d« Gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat boek» en kas in orde zijn bevonden; in kas was 231.47; een bedrijfsoverzicht van de Gas fabriek „Oost-Flakkee" over de maanden Mei— Juni 1927. De VOORZITTER geeft den heer Berk ee- nige inlichtingen over deze zaak op zijn des betreffend verzoek. Een dankbetuiging van den heer Van Ant werpen voor het cadeau hem geschonken bij zijn 25-jarig ambstjubieum. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Verzoek Ned. Vereen. Volkszang. Op een verzoek van de Ned. Vereen. Volks zang om een subsidie voor het jaar 1928 van 5.wordt op verzoek van B. en W. be sloten afwijzend te beschikken. Verzoek J. A.y.Peekstok. Op een verzoek van J. A. Peekstok om terug betaling van vergunningsrecht van het oude perceel over het tijdvak van 1 Nov. 1927— 30 April 1928, wordt op voorstel van B. en W. gunstig beschikt. Verzoek J. Haksteen. Op een verzoek van J. Haksteen om vergun ning tot het leggen van een stoep voor zijn woning, wordt op voorstel van B. en W. gun stig beschikt onder voorwaarde, dat geen hei ning wordt geplaatst en de stoep niet breeder wordt gemaakt dan 75 c.Jvi. Op verzoe kvan om betere afwatering van de oprit en de Burg. Sterkstraat, wordt be sloten de goot voor de woning van J. Trom mel Ez. door te trekken tot de woning van J. Haksteen. Aftrek noodzakelijk levensonderhoud. De VOORZITTER leest een brief voor van den heer Berk, waarin deze voorstelt de aftrek veor nzodzakelijk levensonderhoud te brengen op 800 (acht honderd gulden) en de kinder aftrek op 100 per kind. De aftrek is thans 500.— en de kinder aftrek voor het le kind 50, 2e 60, 3e 70, 4e 80, 5e 90 en elk kind meer 100. De VOORZITTER deelt mede, dat door B. en W. deze zaak is onderzocht en gebleken, dat aan belasting minder zou worden ontvan gen plus minus 2500,—, zoodat het heffings percentage zou moeten worden gebracht op 4 (thans V/z). B. en W. stellen daarom voor hierop niet in te gaan. De heer VAN PAASSE vindt de aftrek wel te laag, maar acht 800 vrij hoog. De heer ELVE is niet voor belaptingvei- hooging. De heer BERK gelooft niet, dat de belasting zooijeel zou moeten worden verhoogd en dat de middenstanders zooals kleine boeren, am bachtslieden enz., meer belasting zouden moeten betalen. De VOORZITTER zegt, dat bij aanneming van het voorstel b.v. een gezin met 2 kinderen met een inkomen-van 1800 ongeveer 3.— belasting meer zou moeten betalen. Voor? Alle De gebed, vorige aanmerl Ingek a. Pre GemeeD bedrag komstig b. Id| f 303,72 c. Dj het bes General d. Ee ding vc een riol gemeen! gemaakt B. er worden te bescl Vasts! 1926. De h onderzo f 1155,- De aan lag De voor e^ zijn er Ook nachtwa vond dij De was vai gemeen! Wat bel spreker dat de uiteen een zakl gen gee bereken material 100 h 1: men is. in 't v leerd, o| zullen De hebben, accoord De Velde, rekening nalatigh

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2