Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES Uw Zenuwen No. 3371 WOENSDAG 12 OCTOBER 1927 42STE JAARGANG Buitenland. KLOOSTERBALSEM W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie besteand, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Liand» ent Tuinbouw. De teere huid van wiegekinde- ren wordt dikwijls door schrijnen en smetten bedreigd. De zuivere, verzachtende Akker's Kloosterbal sem maakt een nieuw huidje op de schrale plekken en mag daarom in geen enkelen luiermand ontbreken. M IJ n h a r d t's Zenuwtabletten Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Wel droef. „De Banier", het orgaan der Staatk. Geref. mannen, gaat voort op den ingeslagen weg. Het protest op de jaarvergadering dezer partij door verschillende leden geopperd tegen den inhoud van dit blad, mocht niet baten. Het is nog alleen louter negatief wat den lezer geboden wordt. Wel een zeggen wat men niet wil, maar een in gebreke blijven om te zeggen wat men dan wel wil. En nog steeds worden kolom aan kolom ge vuld met kritiek op de A. R. partij. Een kritiek, waarin niet het broederlijk ver maan gehoord wordt, kritiek die opbouwen wil, maar een kritiek, welke niet vrij is van zeker farizeïsme, een stellen van eigen deug den of vermeende deugden tegenover de zonden van den ander, waaraan slechts het laatste zin netje ontbreekt: „ziet ge wel, hoeveel beter wij ehalve het diep-zondige van deze wijze van optreden tegen zijn medemenschen, waar aan alle gevoel van solidariteit in schuld ont reet, is de kritiek vaak misleidend ook. Nu b.v. weer in die kwestie van de Ridder- kerksche tentoonstelling, die volgens couranten berichten, helaas als een soort kermis verloo- pen is. Moet hetgeen die anti-rev. burgemeester daar heeft toegestaan, de anti-rev. partij ten laste gelegd worden Is het standpunt van dien burgemeester het standpunt der Anti-Rev. partij Wij herinneren ons, dat „De Banier" eens met leedwezen gewag maakte van het optreden van een staatk.geref. burgemeester, wij rneenen in de kwestie van vrouwenvervolgïng. Zou het nu opgaan indien wij het standpunt van dien man als het standpunt der S. G. Partij s^vezen -en immers. Maar waarom doet de S. G. P. tegenover de A. R. Partij dan wel zoo 1 Ook wij keuren 't optreden van den Ridder- kerkschen burgemeester streng af, maar wraken de manier waarop „De Banier" bij al zulke gevallen te werk gaat Uit dergelijk optreden spreekt geen droefheid over de zonde, maar een met wellust breed uitmeten van het kwaad, waarbij de politieke achtergrond duidelijk zicht baar is. Ziet „De Banier" geen heil in positief optreden Waarom niet eens, naar den wensch van vele Staatk. Geref. broederen, een breede uiteenzetting gegeven b.v. van haar standpunt inzake art. 36 der Ned. Geloofsbelijdenis, over de taak der Overheid en de practische toepas sing daarvan. Vindt „De Banier" het zelf geen indroeviig bestaan, te moeten parasiteeren op de fouten of vermeende fouten van anderen V Treurig verschijnsel. Dezer dagen publiceerde „Het Volk" het ledenverloop in de S. D. A. P., waaruit blijkt dat deze partij momenteel 469881eden telt, 33454 mannelijke en 13534 vrouwelijke. In 1925 bracht de S. D. A. P. bij de Tweede Kamerverkiezing echter int 706689 stemmën. Hieruit blijkt, dat het leger der bijloopers, het losse kiezersvolk, vijftienmaal grooter is dan de eigenlijke kern der S. D. A P. Een groote massa, dat geen politieke over tuiging heeft, geen vaste beginselen bezit, maai bij elke verkiezing weer opnieuw met allerlei leuzen op demagogische wijze bewerkt moet worden door de S. D. A. P., zal deze de klem op dit leger der bijloopers niet verliezen. Een treurig verschijnsel. Beziet men deze cijfers, dan wordt het be grijpelijk, dat congres op congres, protest op Protest, meeting op meeting, actie op actie naar het woord van den socialistischen leider het brood en de champagne der S. D. A. P. zijn. Ze kan niet buiten politieke reclame. V Groen's Handboek. Het hoogst belangrijke werk van Mr. Groen van Prinsterer, het handboek der Vaderland- Jche geschiedenis, beleefde dezer dagen een nieuwen herdruk. Een gunstig verschijnseL Het bewijst, dat er onder ons nog vraag is naar Groen's werken. Wat wij bij dezen nieuwen druk op zulk een hoogen prijs stellen, is de goedkoope aanbieding. Voor slechts 6.— toch kan men het dikke boek (bijna 1000 pagina's) in 2 deelen in zijn bezit hebben. Wij twijfelen er dan ook niét aan, of dit boek zal er „ingaan". Hetgeen wel zal moeten ook. Want deze spotgoedkoop e aanbieding is berekend op massa productie. Als men nagaat, dat nog dit voorjaar het boek ook door een anderen uitgever is herdrukt en voor niet minder dan 17.50 te koopen was, dan ligt het voor de hand, dat, al moge deze hooge prijs er op berekend geweest zijn, meer den uitgever dan het publiek ten goede te komen, de nieuwe uitgave tegen 6.— toch uitermate voordeelig is. Wij hopen dat het boek nu in veler handen komen zal. Het is een studieboek, maar een prachtwerk om in de komende winteravonden eens onder handen te nemen. Groen wordt in onze dagen veel besproken. Hij wordt helaas nog maar weinig gekend, Moge deze goedkoope uitgave er toe mede werken aan dit laatste een einde te maken. Dit zal ook de Anti-Rev. partij en haar kos telijke beginselen ten goede komen Nadruk verboden. Uniformiseering van Landbouwwerktuigen. Duitschland heeft de normalisatie van land. bouwwerktuigen in studie en reeds ter hand genomen. Dit geschiedt door de D. L. G. (Deutsche Landwirtschafts.Gesellschaft) en het Verbond der Duitsche Landbouwwerktuigen, industrie. Men beoogt het fabriceeren en in. voeren van normen, van eenheidsmachines. Er is nu een stelsellooze veelvormigheid, die de machines duur maakt en vaak in de practijk groote moeilijkheden veroorzaakt, omdat, als een onderdeel stuk gaat, een vervangstuk moeilijk is te krijgen, of, als het er is, niet past. Iedere landbouwer weet. welke schade dit kan geven, als het in den drukken werk. of oogsttijd is. Daar zijn er die de normalisatie afkeuren, omdat zij vreezen voor smakelooze eenvormigheid, maar de voorstanders zeggen, dat het schoonheid gezocht moet worden in de richting der doeltreffendheid; men heeft niets aan voorwerpen die wel mooi, schoon, doch verre van doelmatig zijn. In Duitschland is men begonnen met de verbetering der vervoermiddelen, men wil eenige orde brengen in den enormen wirwar van boerenwagens. Zonder wagen kan geen enkel landbouw, bedrijf. Valt in den zomer een wagenrad, door al te groote droogte, uit elkaar, en kan men geen vervangwiel krijgen, is daarbij de wagenmaker te druk, dan staat de boer raar te kijken. Door normalisatie van boerenwagens zouden zulke en andere moeilijkheden worden opgeheven. Uniformiseering is wel zeer noodig Weet men wel, dat een groote fabriek in Assen niet minder dan 10.000 verschillende naaf. vormen in voorraad moet houden? Groote resultaten werden al verkregen met maaimachinesvoor de maaimachinemessen bestaan 400 verschillende mesvormen I Ver. schillende firma's fabriceeren jaarlijks 10.000 stuks machines, en dienovereenkomstig is natuurlijk ook de vraag naar onderdeelen. Men heeft nu bereikt, dat het maaimachinemes slechts twee lemmetten heeft, waarmee men in de toekomst hoopt uit te komen. Ook de constructeurs van dorschmachines zijn ijverig met de normalisatie bezigde normalisatie van eggentandeh is gereed, straks zal men overal losse eggetanden kunnen krijgende drie grootste fabrikanten van zaaimachines hebben een ontwerp van eenheidsvoorstel gepubliceerd, dat zonder bezwaar ook voor hakmachine en kunstmeststrooier kan worden gebruikt. Men ziet, dat reeds belangrijke vor. deringen zijn gemaakt. Verschillende landen houden het oog op Duitschland gericht. Ziektebestrijding by Ooftteelt en Wetgeving. Er wordt al heel wat gedaan aan ziekte, bestrijding en toch nog veel te weinig. Vele telers zijn labsch, öf omdat zij het nut niet inzien, öf omdat zij meenen of doen alsof dat alle bestrijding faalt zoolang niet alle kweekers ze toepassen. Dit laatste is slechts ten deele juist, 't Is waar, dat de bestrijding eerst dan volkomen doel treft en met de minste kosten kan gebeuren, als ieder er aan deel. neemt, maar niettemin kunnen tal van telers uit ervaring getuigen, dat zij de ziektebestrij. ding met succes en voordeel toepassen, ook al doen hun buurlui dat niet. Toch blijft het hoogst gewenscht. in met het oog op de resultaten èn met het oog op de moeilijkheden welke de export geeft, als eenige ziekte heerscht dat zooveel mogelijk alle kweekers de bestrij. ding ter hand nemen. Nu hebben we een Meeldauwwet sedert 1912, in 1915 gewijzigd, en een Plantenziektewet. De eerste verbiedt het te koop aanbieden, verkoopen, bereiden vervoeren en doen vervoeren van struiken of vruchten, die aangetast zijn door den Ameri. kaanschen kruisbessenmeeldauw. En de Plan. tenziektewet zegt, dat bij algemeenen maatregel van bestuur, 't zij voor het geheele land of voor een bepaalde streek voorschriften tot bestrijding kunnen worden gegeven, indien ernstig gevaar voor de cultuur dreigt. Maar wat zien we in de practijk van de toepassing dier artikelen Er bestaan ook hier en daar gemeentelijke verordeningen, als te Eist, Val» burg en Heiveld, te Zwaag en Blokkerin Limburg en Brabantsche gemeenten zijn ver. ordeningen, die voorschrijven, dat op bepaal, den datum rupsennesten uit hagen, struiken en hoornen moeten worden verwijderdze worden over 't algemeen echter slecht nage. leefd. 't Blijft te betreuren, dat ernstige kweekers die alles doen om een goed produkt te kwee. ken, door de nalatigheid van anderen op hoogere kosten worden gejaagd dan noodig is, en vaak niet die uitkomsten zien, welke men zou mogen verwachten als ieder meedeed. Propaganda is daarom noodig: le om de telers voor te lichten2e om ze allen in de organisatie te brengen. Van een organisatie kan de meeste kracht uitgaan. De Boom. kweekersvereeniging te Oudenbosch (N. Br.) schrijft aan haar leden de verplichting voor om de bestrijding naar gegeven deskundige voorlichting uit te voeren. Zóó moet het. Door gezamenlijk de handen ineen te slaan kan zeer veel worden bereikt. En als dan hier ook een wet kwam, gelijk in verschillende Amerik. Staten, die de telers den plicht op. legde zich aan te sluiten, dan kwamen we aardig in de goede richting. Intusschenlaten alle deskundige, goedgezinde kweekers het voorbeeld geven 1 de resultaten zullen anderen doen volgen. Wenken en Mededeelingen. Voor organisators van tentoonstellingen was er op de Tentoonstelling te Leeuwarden nog wel iets te leeren. De aanleg was royaal en ruim, men had gerekend op nattigheid: de hoofdwegen waren betegeld. Alleen de be. kroonde dieren en de keurcollectie kwamen op de tentoonstelling. Men kreeg er te zien een bewaarplaats van pootaardappelen, voor vele vereenigingen van belangvoorts hooi. afladers en een hooiblazer in werkingeen modelstal, waar melkproeven werden gehouden; de wijze, waarop de t.b.c. wordt bestreden. Mooie dingen om na te volgen. Eén opmer. king was te makende tentoonstelling had overzichtelijker kunnen zijn, de ruimte was er. Men moet niet, als op vele tentoonstellingen naar een of andere afdeeling behoeven te zoeken. Als men binnenkomt, moet men zich spoedig kunnen oriënteeren, en geen gevaar loopen iets over te slaan. Het is ook veel prettiger en gezelliger als men het geheel kan overzien. Weet gij i Weet gij, dat men de meststoffen tegen, woordig onderscheidt in »zure« en »alcalische«, dat »zure« meststoffen die meststoffen zijn, waarvan de plant het alcalische deel opneemt en het zure achterlaat? Weet gij, dat men zijn grond kan laten onderzoeken aan het Proefstation, waar men u dan vertelt hoe (zuur of alcalisch) ge moet bemesten; dat door dit grondonderzoek reeds veel is bereikt en de practijk er wél bij vaart? Weet gij ook, dat een Vereeniging is opgericht, die de exploitatie ter hand zal nemen van een Bedryfslaba. torium voor Grondonderzoek, dat het werk van het Proefstation wil overnemen, teneinde den grooten vloed van monsters vlug en goedkoop te kunnen verwerkendat deze Vereeniging is opgericht door de ge. zamenlijke landbouworganisaties en door de Regeering sterk zal worden gesteunddat het Laboratorium waarschijnlijk te Groningen zal worden gebouwd en verbonden zal worden aan de 2e Afdeeling van het Proefstation aldaar dat vanwege die Vereeniging monster, nemers zullen worden aangesteld, welke de akkers volgens de voorschriften met een monsterboor zullen bemonsteren dat de kos. ten van elk onderzoek slechts f 2.50 zullen bedragen (de werkelijke kosten zijn grooter) Weet gij, dat thans veel mislukkingen worden toegeschreven aan kou, vorst, vochtigheid en droogte, welke echter het gevolg zijn van bedrijfsfouten B-r. Van kiespyn en kunsttanden. Wie dan alleen tandheelkundige hulp inroept als hij kiespijn krijgt, loopt gevaar zijn tanden vroegtijdig te verliezen. Wie zijn tanden regelmatig laat onderzoeken en zoo noodig vullen, behoudt deze en blijft verschoond van kiespijn. De natuurlijke tanden zijn voor het kauwen veel meer waard dan kunsttanden. GEZONDHEIDSRAAD. HINDENBURG. DE WEG NAAR DEN VREDE. De Duitsche president staat in de laatste dagen wel in het centrum der Europeesche be langstelling. Zijn rede te Tannenberg klinkt nog na in de ooren van zijn vroegere vijanden. Zij kunnen zijn woorden ,die bestemd waren voor het Duitsche volk, niet zoo gemakkelijk vergeten, want de spreker behoort tot het oude ras der Duitsche soldaten. En dat ras wordt door Frankrijk, zelfs in zijn tegenwoordigen ontwapenden toestand, voor zeer gevaarlijk aan gezien. Hindenburg's woorden hebben aan dat wantrouwen geen goed gedaan en Stresemann had al zijn overredingskracht noodig om aan te toonen, dat het Duitschland van vandaag niet de booze plannen koestert, waarvan de Franschen het verdenken. En toch mag de mi nister van buitenlandsche zaken zich niet vleien met de gedachte, dat hij den overkant geheel heeft overtuigd. De Fransche pers blijft nog steeds napruttelen en de rede van von Hinden burg zal wel zuinig worden bewaard om bij voorkomende gelegenheden als bewijsmateriaal van Duitschlands wraakplannen dienst te kun nen doen. ZooVeel is zeker: de president der Duitsche republiek heeft het leelijk verbruid bij zijs Westelijke naburen. Maar ditmaal is het niet Hindenburg, de MOEDER, hij ^k vraagt erom. AKKER's „Geen Goad zoo goed" redenaar, die onze aandacht vraagt, doch Hin denburg, de jubilaris. Verleden week Zondag mocht hij namelijk zijn tachtigsten verjaardag vieren en bij die gelegenheid was hij het middel punt van een groot^che hulde. Het Duitsche volk heeft hem behandeld met een onderschei ding en vereerd met een geestdrift, die gewoon lijk slechts aan regeerende vorsten ten deel vallen. Het is verklaarbaar. Een volk zoekt altijd naar iemand, dien het vereeren en in wiens glorie het zich verlustigen kan. Vroeger waren het de vorsten, die het voorwerp der Duitsche volksvereering vormden, maar nu die door den revolutiestorm zijn weggevaagd, missen de Duitschers iets en daarom richt hun sympathie zich thans tot den Rijkspresident. Het zal in de eerste plaats wel de soldaat zijn, die de meeste Duitschers in hem vereeren dat zal niemand hen kwalijk nemen. Want tijdens den wereld oorlog heeft de veldmaarschalk getoond, welk een krachtfiguur hij was en aan zijn werk is het stellig mede te danken, dat de nederlaag ten slotte niet grooter geworden is. Maar daarnaast dwingt Hindenburg ook res pect af voor de wijze waarop hij de taak vervult, die het volk hem op de schouders heeft gelegd. Het is bekend, dat zijn genegenheid uitgaat naar het vroegere keizerrijk en hij zou er nooit aan gedacht hebben om zich op zijn ouden dag nog in dienst van de republiek te stellen, indien het volk hem daartoe niet had geroepen. Maar nu Duitschland hem noodig had, heeft hij zijn persoonlijke gevoelens op zijde gezet en doet hij zijn eed van trouw aan de republiek met de uiterste nauwgezetheid gestand. Dit alles maakt hem tot een nationalen volksheld en het publiek legde op zijn tachtig sten verjaardag daarvan op ondubbelzinnige wijze getuigenis af. Maar natuurlijk kwam bij deze Hindenburg feesten ook de politiek om den hoek kijken. De uiterst rechtsche partijen hebben de gelegen heid aangegrepen om uit het feest politieke munt te slaan. Hoe wél Hindenburg er zelf heel anders over denkt, beschouwen de monar chisten hem als de man, die tijdens de afwezig heid van Keizer Wilhelm diens zaken waar neemt en van het tooneel verdwijnen zal, zoo dra het keizerrijk weer in zijn oude glorie zal zijn hersteld de hoop hierop laten zij niet varen. Aan den anderen kant wilden de socialisten niet aan de algemeene feestvreugde meedoen, omdat zij in den tegenwoordigen president nog steeds den vertegenwoordiger van het oude regime zien. Daarom onthielden zij zich stel selmatig van eerbetoon, terwijl de communisten natuurlijk niets beters wisten te doen dan in rel letjes hhun kracht te zoelun, waarmee zij osdar- Het Woord van God te belijden, met dat Woord onder vriend en vijand getrouw te zijn, dat Woord in allerlei richtingen te verspreiden en nabij het hart te brengen, met dat Woord te wederleggen, te vermanen, op te bouwen, voor dat Woord te staan en te waken dat Woord, bovenal, in huiselijke, ker kelijke, maatschappelijke betrekkingen te beleven, welk eene roeping voor meer dan eene gave, voor meer dan vele krachten l Mr. I. DA COSTA. Rekenschap van Gevoelens. tusschen niets hebben bereikt. Het volk zelf is echter aan dit politieke gedoe vreemd gebleven en het heeft op groot- sche wijze van zijn verknochtheid aan den grijzen president blijk gegeven. De heeren van den Volkenbond zijn weer naar de vier windstreken uit elkander gestoven en bij het opmaken van de kas zullen zij wel tot de conclusie zijn gekomen, dat zij flink hun best hebben gedaan om de zaak des vrede* te bevorderen. Na afloop van vorige vergaderingen is dat wel eens anders geweest, dank zij het feit, dat de groote mogendheden langen tijd him kleinere medeleden als lucht hebben beschouwd en zij kalm hun eigen zin deden. De Nederlandsche vertegenwoordiger durfde zich de uitgesproken wensch van het machtige Engelsche wereldrijk te verzetten en bracht het protocol van Genève weer op het tapijt Dit was een moedige daad, maar zijn mond zou waarschijnlijk gauw gesnoerd zijn, als de kleine naties niet eenparig achter hem hadden gestaan om hem te steunen bij zijn moeilijk werk. Daardoor hebben zij dan toch bereikt, dat de groote mogendheden tot het inzicht zijn gekomen, dat zij niet de eenige leden van den bond zijn en dus in 't vervolg ook met de wen- schen der andere leden rekening dienen te hou den. Zoo is het te verklaren, dat de bond ten slotte met algemeene stemmen en onder groot enthousiasme de Poolsche ontwapeningsresolutie heeft aangenomen. Deze resolutie luidt aldus: Elke aanvalsoorlog is en blijft verboden. Alle vreedzame middelen moeten tot regeling der geschillen worden aangewend, die tusschen de staten ontstaan kunnen, van welken aard die ook zijn. De vergadering verklaart, dat het voor de leden van den bond plicht is, zich aan beide beginselen te onderwerpen. Nu kan men natuurlijk zeggen: wat helpen zulke prachtige resoluties in de practijk Wie een hond wil slaan kan gemakkelijk een stok vinden en als een land oorlog wil voeren zal het zich daarvan niet laten afhouden door een paar mooie moties van den Volkenbond. Maar men mag toch aan den anderen kant niet ver- komen tot rast en worden gesterkt door Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. geten, dat de weg naar den vrede lang en moeilijk is. En het mag tot dankbaarheid stem men, dat Genève, op initiatief van Polen en Nederland, thans een stap in de goede richting heeft gedaan. Het is te hopen, dat het niet de laatste zal zijn I AARDBEVING TE WEENEN EN OMGEVING. OOK TE PRAAG IS ZIJ GEVOELD. Paniek onder de W eensche bevolking. Naar een B. T. A.-telegram meldt, is Zater dagavond omstreeks 9 uur te Weenen een sterke aardschok gevoeld, die acht seconden duurde. Er is materieele schade aangericht. Te Praag werd volgens een Wolff-telegram om 8 uur 50 een lichte aardbeving waargeno men. Er wordt daar van geen schade melding ge maakt. Ook in eenige plaatsen buiten Praag werd de beving waargenomen. Naar Wolff seint, zou de aardbeving te Weenen op de verqschillende punten 20 tot 34 seconden geduurd hebben. Alle toestellen van het seismografisch obser vatorium te Weenen zijn volkomen vernield. In het Duitsche Volkstheater aldaar brak een paniek uit. De auteurs bleven echter doorspe len, waardoor kalmte intrad. Talrijke schoorsteenen zijn ingestort. Graz en Brünn melden eveneens zware aard bevingen. Of er menschen verongelut zijn, is onbekend. In enkele Weensche districten liep de be volking door een paniek aangegrepen, de straat op. Herhaalde malen moest de brandweer ingrij pen om gevolgen van den aardbeving uit den weg te ruimen.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1