Kinderen PUROL X Kerk en School. Burgerlijke S tand. Vergaderingen Visscherij» Verknopingen. HAEMOFFERRIN Gemengd Nieuws. Dr.H.NANNING'S Bloedvonmend versterkingsmiddel. f 2.60 p.Vi flesch, ƒ1.60 p '4 flesch Ingezonden Stukken. MIJNHARDT's Hoofd pl|n-Ta bietten 60'' Laxeer-Ta bietten 6CM Zenuw-Tabletten 75't Staal-Tabletten ..90'' Maag-Tabletten 75<* Bij Apoth. en Drogisten NIEUWE TONGE. De hofstede met bouw land, thans bewoond door dhr. J. Voorwinden alhier^ zal binnenkort publiek worden ver kocht. Door dhr. C. Holleman te Battenoord is een luxe auto aangeschaft voor personenver voer. We wenschen hem veel succes met zijn onderneming (Zie advertentie in dit blad). De prijzen van de veldvruchten gaan steeds omhoog. Voor de uien besteedt men alhier 3.25, voor de peen 1.50 en voor de aardappelen 3.775 per H.L. De handel is levendig. De heer J. C. Nieuwenhuijzen alhier, is aangewezen om op te treden als adviseur voor de afgifte van bewijssstukken voor rijvaardig heid, ingevolge de Motor- en Rijwielwet. ^Als plaatsvervanger van den Burgemeester is aangewezen wethouder Prince alhier. Op de internationale „Zeelandia" wed strijden, gehouden te Utrecht, behaalde de bak ker J. Simonse, alhier, met een inzending be schuit een prijs in klasse A, n.l. een bronzen plaquette. DIRKSLAND. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. Visbeen, thans onder-commissaris van politie in Ner. Oost-Indië, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Wij le zen hieromtrent in de Java-bode Huldiging ondercommissaris Visbeen. Tegen 12 uur zijn op het hoofdbureau van politie ver zamelt de Resident, de Regent, Chefs der poli tieke recherce, de Hoofdcommissaris en alle verdere leden van ons Bataviaasch politie corps, zoomede het verdere Inlandscho e:i Chi- neesche bestuur der hoofdstad. Het hoofdbureau is voor deze geiigenheid feestelijk versierd, terwijl een strijkje der staf- muziek in de voorgalerij is opgesteld. Wij aan schouwen verscheidene bloemstukken van vvr- eenigingen van politie-personeel. De heer Treffers, onze hoofdcommissaris, houdt, nadat alle aanwezigen zich op de voor galerij hebben verzameld een toespraak tot de gedecoreerde heeren Visbeen en Mohamad Ha- lid. Hij releveert daarin vooral de moeilijke No vember dagen, waarin het der politie mogelijk was, dank zij de uitstekende wijze van werken der beide gedecoreerden, binnen den korst mo- vallen en bezeeren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of gé» smette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. gelijken tijd, den opstand tegen het wettig ge zag te onderdrukken. Zij hadden hunne inlich tingen verzameld, die van groote waarde bleken, om de communisten te beteugelen. Daartoe werkte de ervaring van den heer Visbeen, die tien jaren lang deze politieke draverij naging, inhoofdzaak mede. Spreker herinnert verder aan het feit, hoe de heer Visbeen in Bandoeng een aanslag op Z.Exc. den G. G. Fock kon verijdelen en 17 bommen wist te achterhalen, voor zij hun moordend werk konden uitrichten. Hij hoopt tenslotte, dat de hooge onderscheiding aan de beide gedecoreerden van het Bataviasche politiecorps toegekend door H. M. de Koningin, voor hen een aansporing zal zijn, op den inge slagen weg voort te gaan en tevens als voor beeld moge strekken voor anderen. Ook Mevrouw Visbeen werdt in de hulde niet vergeten. De ordeteekens worden daarna door den Hoofd-commissaris persoonlijk op de borst van de gedecoreerden gespeld. Verschillende sprekers voeren daarop nog het woord namens hunne corporaties. De heeren Visbeen en Moh. Halid danken geroerd voor de hooge onderscheiding hun door H.M. op dezen dag verleend. Hierna blijft men nog eenige oogenblikken gezellig bijeen. Vermelden wij nog dat de heer Visbeen hier slechts tot zijn 1 O-jarigen leeftijd de lagere school heeft bezocht, in zijn diensttijd wacht meester werd en vandaar naar de politie in In- die overging en zich thans tot deze hooge po sitie wist op te werken. Van uit deze gemeente werden verscheept 8000 balen uien, 4000 balen peen en 2600 H.L. aardappelen. Mej. N. Koster, Wed. M. Visbeen alhier herdacht 1 dezer haar 96e geboortedag. MELISSANT. Het zoontje van J. de Reus had het ongeluk in den toren der Ned. Herv. Kerk van een trap te vallen en -zijn arm te breken. Tegen verschillende personen in deze ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der IJkwet. Van iemand uit deze gemeente is, terwijl hij zich Dinsdagavond in een winkel te Mid- delharnis bevond, zijn rijwiel ontvreemd. Van de daders nog geen spoor. Door het gemeentebestuur is aan den heer Buys vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis, nabij het tramstation alhier. Tegen verschillende personen is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden der bene den Molendijk met vierwielige motorrijtuigen. Het dochtertje van den landbouwer E. S. kwam zoodanig bekneld tusschen een zak tarwe dat zij haar been brak. HERRINGEN. Aan den burgemeester dezer gemeente is verlof verleend tot 16 October. Als loco-burgemeester treedt nu op de heer J. den Boer, 1ste wethouder. Bij den plaatselijken geneesheer, Dr. van Gelder, bestaat het voornemen zijn praktijk met ingang van 1 Mei 1928 neer te leggen. Dit bericht werd door de geheele gemeente met leedwezen vernomen. In Dr. van Gelder zien we dan ook een alleszins bekwaam en ge neesheer henengaan. - De Rijksontvanger te Middelharnis zal a.s. Woensdag alhier zitting houden ten huize van mej. de wed. C. Witvliet. Voor de uien besteedt men op 't oogenblik 3.25 per H.L., terwijl de paardepeen ver kocht worden voor 1.50 per H.L. Tijdens zijn werkzaamheden op 't land viel dhr. de G. achterover in een volle sloot met water. Met den schrik en een nat pak kon hij zich huiswaarts begeven, om zich van droge kleederen te gaan voorzien. De heer P. C. Kalle is bij vernieuwing weder aangesteld als weger-schrijver bij de Cocrp. Beetwortelsuierfabriek „Dinteloord". STELLENDAM. Dondei^Jag j.l. had ,een kind van J. H. van Heukelen alhier, tijdens de afwezigheid van de moeder, het ongeluk van de tafel te vallen en daarbij zoo ongelukkig neer te komen, dat het zijn neusbeen kneusde en zijn aangezicht zoodanig verwondde dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tot deskundige voor de afgifte van rij bewijzen ingevolge de motor- en rijwielwet, is voor het Westelijk gedeelte van het eiland aan gesteld den heer J. A. Charbon, Burgemeester alhier. Onder de garnalenvisschers alhier is een staking uitgebroken. Thans wordt gegeven 22Yi ct. per kilo. Gevraagd werd door middel van de christelijken zeeliedenbond, waarbij de vis- schers zijn aangesloten 30 cent per kilo. De pellersbazen willen of kunnen deze prijzen niet geven. GOEDEREEDE. J. de R. heeft een meed uien groot 148 V. R. verkocht voor 500.— aan J. H. Als bestuursleden der cichoreidrogerij zijn gekozen de heeren C. J. Lodder, P. Troost en A, Koese. De heer P. Renaud heeft zijn winkelhuis staande op het Marktplein, onderhands ver kocht aan H. Albrechts van Ouddorp. OUDDORP. Ingevolge de Hinderwet is door Joh. Breen Gz. bij B. en W. een verzoek inge diend tot de oprichting van een maalderij bij zijn woning, staande aan het Molenblok. Be zwaren kunnen mondeling toegelicht worden op het gemeentehuis, den 19e Oct. te efl uren. Ps. Boelaars Pz. is aangesteld als tarreer- der bij de cichorijdrogerij „De Eendracht A.s. Maandag beginnen daar de werkzaamheden. De „Onverwacht'' is deze week reeds met het dro gen begonnen. -„De Eendracht" leverde deze week bijna 100.000 kilo gedroogde cichorei-wortelen af te gen den prijs van 10.—per 100 kilo. Gisteren, Donderdag omstreeks 3 uur ont stond er brand in de schuur van J. van der Bok Jz. aan den Nieuwen weg. Door een pe troleumstel geraakte hooi in brandvan de schuur sloeg de brand over naar de woning. De vrouw der huizes, die het begin van den brand trachtte te blusschen, brande daardoor erg haar handen. De schoenen enz. in den winkel, wer den naar buiten geworpen en het huisraad uit de woning bij de buren ondergebracht. De schuur is verbrand ook de wasch en het dak van de woning gedeeltelijk en binnen is groote schade. Uit de belendende woning van J. van der Bok Wz. werd het huisraad ook naar buiten gedra gen. De brandspuit was spoedig ter plaatse en het vuur werd handig gebluscht. Naar wij ver nemen was niet alles tegen brandschade ver zekerd. Op de beurs besteedde men voor de groote uien 3.— per 60 ilo. f De volgende contractprijzen sluit men af voor het campagnejaar 1928 Peterselie 0.50 en selderijzaad van 1.25—1.50 per kilo. De handel in sjalotten is eenigszins ver beterd doordat er meerdere vraag is. De prijs is evenwel uiteenloopend n.l. van 2—3 cent per kilo f Over de maand Sept. zijn in de stallen slechts 9 zalmen gevangen. De schubbenaanvoer over Sept. bedraagd van 150300 kilo. f Onder de varkens is te dezer plaatse de vlekziekte uitgebroken. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 8 Oct. 1927. NED. HERV. KERK. rommelsdijk, 'sav. 6 uur Polhuijs van Stad. Middelharnis, v.m. 9,30 (H A.) en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Den Bommel, v.m. Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 'sav. 6uurDs,de Bru n van Rotterdam. Oude Tonge, v m. Ds. Fax (v. b. H.A.) en n.m. leesdienst. Herkingen, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. van Yperen. Dirksland, v.m. 9,30 uur leesdienst en n.m. 2 Ds. den Oudsten van Middelharnis. Melissant, v.m. 9,30 Ds. Baarslag en n.m. geen dienst. Goedereede, v.m. 9,30 uur Ds. Bax van O. Tonge. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. v. d. Zee van Den Bommel, (coll.) GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 uur en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 6 uur Ds. Vreug» denhil van Bruinisse. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. Ds. Schoppenhauer. MIDDELHARNIS. De collecte welke door het bestuur der Gereformeerde Zondagsschool gehouden is ten bate van de kas van genoemde school heeft opgebracht ruim f 100. DEN BOMMEL. Tijdens den winter zal in de Ned. Herv. Kerk om de 14 dagen Gods» dienstoefeningen worden gehouden. De nieuwe pastorie der Ned. Herv. Kerk is aan de Kerkvoogdij afgeleverd. De president» kerkvoogd heeft hierbij een enkel woord ge» sproken. OOLTGENSPLAAT. Dhr. W. den Braber Lz. is thans voor de 2de maal gekozen als Ouderling in de Herv. Kerk en zal zich nu de benoeming laten welgevallen. OUDE TONGE.** Door Ds. Bax, Ned. Herv. Pred. alhier, werd een beroep ontvahgen naar de gemeente Willige»Langerak. NIEUWE TONGE. Tot leden van het Kies» college der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de Heeren C. Verweij, A. Brooshoofd, Joh. Lug» tenburg en Joh. Dekker Pz DIRKSLAND. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. C. van der Wal te Rynsaterswoude. STELLENDAM. Tot helpster in de Nuttige Handwerken aan de Openbare School, alhier, is benoemd Mej. K. van Eesteren, alhier. LIJST 7 van de 49ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 6 21854.58 Kornhorn 150.75 Schouwerzijl 153.. Buitenpost208.85 Hijlaard00.50 Oosterlittens45.— Surhuisterveen161.85 Assen338.80 Diever -105.25 Zuidlaren 121.25 Apeldoorn (Kerkcollecte)406.08 Bennekom278.50 Hoorn 107.20 Nieuw-Vennep (Kerkcollecte) 97.05 Goedereede206.75 Groot-Ammers (Nee1 Herv. Kerk) 97.76 Hei- en Boeicop165.95 Noordeloos39.92 Slikkerveer- 102.50 Zuidland104.10 Arnemuiden 18,33 Axel 'i 275.— Geersdijk36.— Kamperland (Z.)174.30 Zierikzee107 Genderen 103. Totaal van 175 Loc. Com. 25549.27 Mr. J. 'XERPSTRA, Secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel". DEN BOMMEL. GeborenWillebrordus Adrianus, z. v. B. Buijs en A. C. v. d. MadenTona, d. v. C. Doornhein en L Bakelaar; Maria Fi'ancina, d. v. J. C. Merrienboer en F. Wagema.is. DEN BOMMEL. Vergadering Commissie tot Wering va Schoolverzuim op Zaterdag 8 October 1927, des avonds 6,30 uur. OUDDORP.+ Vergadering der Coöp. cichorei-stoomdro» gerij «Ceres* op Zaterdag 8 Oct. 1927, nam. 6,30 uur bij Fiohil, STELLENDAM.f Van hier zijn reeds 4 blazers naar Zeeland gegaan om de kuilvisscherij uit te oefenen. Donderdag 20 October, te Stellendam, in het Logement Mijnders, bij inzet, en DoDcfer» dag 27 October, te Stellendam, in het Logement Kaashoek, bij afslag, telkens des namiddags 4 uur, ten verzoeke van de Weduwe en erven Mattheus van Lenten, a. een perceel bouwland te Stellendam, in kavel 13 van den Eendrachts» polder, kadaster Sectie B No. 1890 groot 47 aren 90 centiaren of 1 Gemet 13 Roeden Voornsche Maat. b. de Blazerschuit, gemerkt »S. L. 26«, met vischtuig en inventaris, liggende in de Haven van Stellendam. Alles dadelijk na de toewijzing door de koopers in gebruik te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG, Openbare vrijwillige verkooping van eene bouwhoeve met landerijen in den polder Battenoord gemeente Nieuwe Tonge, groot 10.3106 HA. of 22 Gemeten 136 Voornsche Roeden, bewoond door den heer J. Voor» winden. In diverse perceelen en combinatiën op Donderdag 27 October 1927 bij inzet in het Café Witte en op Donderdag 3 November 1927 bü afslag in het Café Schippers, telkens des avonds zeven uur. Notaris VAN BUUREN. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers M. de R. Naar aanleiding Van het'ongeluk, dat heden» morgen plaats had bij Langendam wensch ik gaarne de aandacht te vestigen op het volgende. Ofschoon dit droevig ongeval niet plaats had tengevolge van een oversteken van een officieelen weg met paard en wagen, doch het hier een dam gold, welke toegang geeft tot landerijen, is het mij en meerderen toch vaak opgevallen, dat de treinen der R.T.M. op Flakkee meermalen overwegen passeeren, en zelfs hoofdwegen oversteken in het donker, zonder signaal te geven. Wij bedoelen met hier op te wijzen geen beschuldiging uit te brengen op onze machi» nisten, doch meenen de Directie hiervoor ver» antwoordelijk te moeten stellen. Indien er gezorgd wordt voor geregelde controle en scherpe instructies zou deze nalatigheid, welke nu de lange donkere avonden en mistige herfst» morgens weer aangebroken zijn, des te ern» stiger is, niet plaats hebben, en van zelf de risico van dergelijke ongelukken tot een mini» mum beperkt blijven, zoo niet voorkomen worden. i Ten aanzien van het publiek, vooral onze automobilisten en motorrijders, opperen wij de vraag of het niet gewenscht zou zijn, indien zij de bovenbedoelde nalatigheid constateeren, hiervan kennis geven aan het bestuur der vereeniging Flakkee Vooruit, A.N.W.B. of K.N.A.C. OPMERKER. Nieuwe Tonge, 6 October 1927. Het Nederlandsche Roode Kruis. Deze maand zal hiervoor weer een geldza- meling worden gehouden. Alweer qen collecte zal men wellicht zeggen. Nou, 't zal hiermee nog al losloopen. 't Betreft n.l. den verkoop van Roode Kruis Vlaggetjes a 10 of 25 ets. of 1.zooveel als men voor het goede doel wil offeren of een collecte fangs de huizen. Tegelijk wordt hierdoor de aandacht gevestigd op en propaganda gemaakt voor het Nederl. Roode Kruis, dat hier nog te weinig bekend en daardoor ook te weinig populair is. Dit is begrijpelijk, omdat, terwijl b.v. het Groene Kruis dagelijks werkzaam is voor de lijdende mensch- heid, het Roode Kruis zijn werkzaamheden meer ontplooit bij groote rampen als oorlog, aard bevingen, .watersnood, yindhoozen en andere. Gelukkig zijn dezè rampen geen dagelijksche gebeurtenissen in ons land, maar toch zijn ze de laatste jaren herhaaldelijk hier voorgekomen en heeft het Roode Kruis daarbij uitnemende diensten bewezen. Ons eiland is er gelukkig verschoond van gebleven, maar kan 't er niet even goed door getroffen wordeh En dan staat 't Roode Kruis met zijn geheel organisatie en al zijn hulpmiddelen dadelijk gereed om te hel pen. En is hier geen hulp noodig, des te beter, maar laten we dan meehelpen om 't Roode Kruis elders zijn menschlievende taak te kunnen vol brengen. Behalve deze hulpverleening heeft het Roode Kruis ook meer en meer een vredestaak gekregen. Het heeft grootere en kleinere zieken huizen helpen oprichten. Zoo bestaat er in Den Haag een prachtig Roode Kruis ziekenhuis en pas heeft Prins Hendrik als Voorzitter van het Nederl. Roode Kruis een Roode Kruis zieken huis ingewijd te Beverwijk voor 45 zieken. Het houdt zich ook bezig met het vervoer van zieken en gewonden en heeft in verschillende gemeenten Roode Kruis ziekenauto's beschik baar gesteld. Voor onze Flakkeesche zieken- auto heeft het indertijd een vorstelijke gift ge schonken, en 't wil Flakkee ook verder zoo veel mogelijk helpen. Zoo had tweede ondergeteekende onlangs een bespreking over Flakkeesche Roode Kruis aan gelegenheden in 't hoofdkwartier in Den Haag met den secretaris van 't Dagelijksch Bestuur, den heer Dekanter, en met Generaal Ten Bosch, bij wie zich later ook Prins Hendrik voegde. De heeren stelden toen uit eigen beweging voor om een deel der opbrengst van deze Roode Kruis collecte beschikbaar te stellen voor onze ziekenauto-commissie, om op deze manier het ziekenvervoer op ons eiland te bevorderen. Men ziet dus, dat een deel der gecollecteerde gelden ook weer naar hier terugvloeien. Wie goed doet, goed ontmoet. Er ip dus alle reden om 't nuttige Roode Kruis werk door deze col lecte te steunen. Roode Kruis vlaggetjes, busetiketten en recla meplaten kan men zoo noodig bij tweede on dergeteekende aanvragen, die dan voor de toe zending gaarne zal zorgen. Geeft, geeft dus allen wat, en geeft wat veel, g.ij rijken. Het bestuur der afdeeling, Overflakkee en Goedereede, L. DEN HOLLANDER, Voorzitter. C. VAN GELDER, Secretaris. P. A. VAN BUUREN, Penningmeester. De Groene Kruis.rolprent. De Afdeeling Stellendam heeft ondergetee» kende verzocht haar a.s. Jubileum»vergadering in de week van 23 October a.s. bovengenoemde film te vertoonen. Dit kan gebeuren. En nu heeft de film-commissie der Z.'Holl. Vereen. «Het Groene Kruis« me verzocht, te trachten deze film ook in andere Afdeelingen in die week vertoond te krijgen. Ten eerste omdat deze rolprent een uitstekend denkbeeld geeft van de verschillende takken van dienst van 't Groene Kruis en een uitmuntend middel is om de liefde voor Groene Kruis»werk aan te wakkeren en ten tweede, omdat dan de kosten voor de verschillende Afdeelingen, die de film laten vertoonen, naar Vèrhouding kleiner wor» den. Wat deze kosten betreft, zoo zijn deze gewijzigdde filmhuur is van f 50 op f 25 gebracht, daarentegen zijn die van den film» operateur (reis» en verblijfkosten, honorarium) wat hooger geworden, w.s. pl.m. f 15 thans. Tegenover deze kosten staat echter het groote voordeel van de opgewekte, grootere belang» stelling van 't groote publiek en men kan ook voor niet-leden tegen entrée de toegang open stellen. Overal is deze rolprent met succes vertoond Voor afdeelingen die over electriciteit beschik, ken en klagen over gebrek aan belangstelling voor 't Groene Kruiswerk een prachtige ge» legenheid om hierin verandering te krijgen. Tot nadere inlichtingen gaarne bereid. Dr. C. VAN GELDER. Vervolg der mededeelingen van het Comité voor wlnterlezlngen, Middelharnis-Sommeladljk. De eerste winterlezing zal D.V. 27 Oct. a.s. worden gehouden in het nieuwe gebouw der Zondagsschool te Sommelsdijk. Toegangsbewijzen z.g. seizoenkaarten voor 6 lezingen a f 1,50 per stuk en dag» kaarten 40 c. zijn verkrijgbaar bij de vol» gende personen MiddelhrrnisL, Vroegindeweij, Boekhan» del Westdijk; J. de Jager, Kapper Westdjjk; Smit, Congierge R. H. B. S. Sommelsdijkfa. W. Boekhoven Zn. M. v. d. Stad, OostdijkJ. van der Poel. Verder zullen eenige jonge dames kaarten aan de huizen ten verkooop aanbieden. Het verdient aanbeveling dai belangstellenden zich spoedig van toegangsbewijzen voorzien, daar met het oog op de lokaliteit, slechts een be» perkt aantal kaarten wordt verkrijgbaar gesteld. Het Comité voor winterlezingen L. J. DEN HOLLANDER, Eere-Voorz. J. BAART, Voorz. J. VAN DER POEL, Secretaris. C. VAN DEN POL, Penningmeester. Sommelsdijk, 6 Oct. '27. FELLE BRAND TE SCHIEDAM. Een kurkfabriek totaal uitgebrand. Donderdagmiddag om half een, toen het per soneel was gaan eten, bevonden zich een 19- jarige jongen alleen op de bovenste verdieping van de kurkfabriek van de firma A. van den Toorn aan de Schie no. 85 te Schiedam. Plotse ling merkte hij, dat van beneden rook opsteeg. Hij haasttte zich de trappen af, maar kon niet/ meer het vertrek, waarin blijkbaar brand was uitgebroken, bereiken, ten gevolge van de dikke zware rook. Ook de telefoon kon hij niet meer bereiken. Elk oogenblik werd de rcok zwaarder en de jongen kon ten slotte niet meer naar be neden komen om de straat te bereiken. Hij is toen weer naar boven gevlucht en daar kon hij door een luik op het dak van een belendend perceel komen, vanwaar hij zich verder vrij gemakkelijk in veiligheid kon stellen. De brandweer, welke in middels was gewaar schuwd, rukte dadeüjk met veel materieel uit en hoewel het vuur terstond krachtig werd aan gepakt, kon men niet verhinderen, dat de ge heele voorraad in 't gebouw in vlammen opging. Beneden lag een groote partij kurkafval; op hooger gelegen verdiepingen waren groote par tijen kurk opgeslagen. Dit alles is een prooi van de vlammen geworden. Zooals gemeld is, is de brand beneden, dus in het afval ontstaan. De oorzaak is onbekend. De motorspuit werd opgesteld op de Schie- kade, tegenover het brandende gebouw. Van daar werd met twee stralen water gegeven, dwars over de Schie, welke ter plaatse vrij smal is. Twee andere slangen werden uitgelegd over het dak van het gebouw van de Holland- sche Wijnhandel-maatschappij, welke aan het brandende gebouw grenst. Van dit dak kon men het vuur van boven aantasten. Eveneens is één straal uitgelegd via het dak van het belendende perceel aan den anderen kant. Voorts is één slang geleid dqor dit pand naar de achterzijde Het fabrieksgebouw komt aan den achterkant uit aan een smal straatje, dat Achter de Teer ton heet. Ook daar was de brgndweer spoedig in actie. Met twee stralen op de waterleiding werd van de straat in eens op het gebouw ge werkt. Bovendien zijn aan deze zijde eveneens twee slangen naar het dak van een belendend per ceel uitgelegd, zoodat in het geheel met tien stralen werd gewerkt. Het is de brandweer gelukt den brand tot het fabrieksgebouw te be perken. De belendende perceelen hebben slechts waterschade gekregen. Het gebouw zelf is ge heel uitgebrand. De dikke grijs-zwarte rook trok langzaam over de stad. Tot op verren afstand leek het, alsof de" straten in een dichten mist waren ge huld. Met het bluschwater stroomde veel kurk naar buiten en de Schie in. Overal zag men in de buurt kurken op het groezelige water dobberen. De burgemeester en alle wethouders waren op het terrein van den brand aanwezig. Verzekering dekt de schade. De leiding van het blusschingswerk berustte bij ir. Aikema hoofd van de Schiedamsche brandweer. Van andere zijde meldt men aan de N. R. Ct.: Donderdagmiddag omstreeks 12.40 uur is plotseling bran duitgebroken in de kurkenfabriek van de firma L. van der Toorn, aan de Schie te Schiedam. Op het oogenblik, dat de brand op de benedenverdieping uitbrak, was slechts de 19-jarige C. J. Etman boven aanwezig. Hij waarschuwde de eigenaresse, de weduwe Van der Toorn, en haar zoon, P. van der Toorn, die hun woning naast de fabriek hebben. Toen de brandweer om plm. tien minuten voor één met groot materiaal verscheen, stond het gebouw reeds in lichtenlaaie. Uit alle ven sters sloegen de vlammen naar buiten. Met on geveer 12 slangen, deels gevoed door Schiewater deels aan de achterzijde door de waterleiding, werd het vuur aangetast, terwijl oók de be lendende panden, het woonhuis van de eige naresse en aan de andere zij de distilleerderij van de firma A. Daalmeyre werden nat ge houden. Slechts de baby- en de motorspuit konden aanwezig zijn, omdat de stoomspuit in reparatie was. Langzamerhand verminderde de vuurzee en stegen nog slechts dikke rookwolken uit alle deelen van het gebouw op. Om ongeveer twee uur waren nog allen druk aan het werk met het blusschen, maar was het gevaar voor uitbreiding in ieder geval ge-1 weken en dacht men den brand spoedig onder de knie te hebben. Nader wordt gemeld, dat het vuur omstreeks drie uur bijna geheel gedoofd was. Van het gebouw zelf zijn de muren nog over eind, het binnenwerk is bijna geheel uitgebrand. Van de opgeslagen voorraden is, naar de heer v. d. Toorn meedeelde, niets overgebleven wat nog voor de productie of voor verkoop ge bruikt zou kunnen worden. Op het terrein was nog aanwezig de commis saris van politie Ellenberger. ONGELUK MET DE GOOISCHE STOOMTRAM. Auto door een tram gegrepen. De Gooische stoomtram heeft Woensdag» dagmiddag een ongeval veroorzaakt, dat ern. stige gevolgen had kunnen hebben. Toen, aldus de Tel., de heer A. J. v. G. uit Haarlem met een gezelschap een bezoek bracht aan de kweekerij van de firma van Rossum te Naar» den aan de Huizerstraatweg, wilde hij, om een ander gedeelte der kweekerij te bezich» tigen, met zijn auto den ingang van het be- drijf oprijden. Nadat de inzittenden uitgestapt waren en de heer v. G. eerst gekeken had of het baanvak van de tram vrij was, stuurde hij zijn auto naar den ingang van de kwee» kerij. Plotseling werd hij door een in volle vaart zijnden motorwagen van de Gooische stoom» tram, die uit de richting Huizen kwam, van achteren gegrepen, met het gevolg, dat de auto 27 M. werd meegesleurd. De heer v. G. kwam er met eenige verwondingen door glas» scherven af, de auto werd te pletter gereden. De politie heeft tegen den bestuurder van den motorwagen S., uit Hilversum, die be» weert wél signalen te hebben gegeven, proces» verbaal opgemaakt. Mishandeling en verwaarloozing van. een kind. Op een bewaarschool te Leiden is geble» ken dat een 5»jarig jongetje, dat door den vader bij een vrouw P. was uitbesteed, aan mishandeling en verwaarloozing bloot stond. Het kind is bij vrouw P. weggehaaldde politie stelt een onderzoek in. Smokkelaar met een rein hart. Men meldt uit Breda als historisch Mijnheer en mevrouw zijn voor eenige da» gen naar Brussel geweest en maken zich ge» reed voor de terugreis. Mijnheer heeft voor zijn drie dochters ieder een flesch eau.de» cologne gekocht en pakt die in zijn koffertje. «Zeg vrouw«, aldus mijnheer, «ik ben niet van plan de heele reis in spanning te zitten. Ik geef de eau»de.cologne te Roosendaalaan«. Mevrouw knikt toestemmend. Aan het douanekantoor gearriveerd, ant» woordt mijnheer op de stereotiepe vraag der beambten: «Niets te dedareeren «Jawel, drie flesschen eau»de»cologne.« Hij opent het valiesje en tot zijn groote ontsteltenis ziet hij, dat de drie flesschen ver» dwenen zijn. Hoe hij zoekt, ze zijn wegl «Ze zijn me ontstolen I« roept hij uit. De menschkundige douanen zien zeer goed, dat die ontsteltenis niet gehuicheld is. We toch krijgt het in zijn hoofd belastbare waren aan te geven, die hij niet heeft Het echtpaar verlaat ongemoeid het kantoor en stapt in den gereedstaanden trein in. een leegen coupéeenige oogenblikken daarna gaat het huiswaarts. Mijnheer zit zijn hersens te pijnigen met de vraag, waar toch die eau de»cologne kan gebleven zjyn.. Dan verbreekt mevrouw de stilte: «Zeg man, die eau»de-cologne f. »Ja?« «Die heb ik in m'n zakken Eenige momenten blijft mijnheer sprakeloos. «Maar hoe heb je dat toch gedaan «Wel, toen je in ons IvriU ging afrekenen, dacht ik, dat ik die eau»aê»cblogne ev'on goed zelf kon bewaren als ze in het valiesjr te la» ten zitten I«

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4