jfoor den |ondng Het Vulpenhuis Wen en Steen Mpeotoutes en VAN ROSSEM's Lichte Baaitabak 11 Binnenland. Gemengd,Nieuw». V erkoopingen. Marktberichten. Zat a RUTH 1 i 16, 17. HOOFDSTEK 5,ROTTERDAM. Repareeren uan alle merhen uuipenhouders.' In patent verpakking Morst niet, scheurt niet Maakt geen kort IS ets, itr v< J „Maar Ruth zeide: Val mij niet tegen, dat ik u zoude verlaten, om van achter u weder te keeren: want waar gij zult heengaan, zal ik ook heengaan, en waar gij zult vernachten, zal ik vernachten: uw volk is mijn volk, en uw God is mijn God. Waar gij zult sterven, zal ik ster ven, en aldaar zal ik begraven worden; alzoo doe mij de Heere, en alzoo doe Hij daartoe, zoo niet de dood alleen zal scheiding maken tusschen mij en tusschen u". II. (Vervolg). 't Was geen lichte zaak toen Ruth tot Naomie zeide: „uw volk is mijn volk en uw God is mijn God". Daarmede doet zij een veelomvattende keus. Den ken wij 't ons in, hoeveel zij ten offer brengt; dan zal 't ons ook duidelijk zijn, dat ze niet zonder strijd het besluit heeft genomen, om haar schoonmoeder te volgen. Haar keus brengt mede, dat ze van haar verwanten afscheid neemt, vaderland en vrienden verlaat. Sterke banden binden haar aan het land, waar zij geboren en opgevoed is, en waar zij omringd is van degenen, die haar lief zijn. En die banden moeten ver broken worden, als zij Naomie op haar tocht vergezelt. Wij veronderstellen niet te veel, als wij aannemen, dat 't haar tranen heeft gekost, en zij zich heeft moeten losscheuren van zooveel, waaran haar hart gehecht was. En dan welk een toekomst gaat zij tegen Zij verbindt haar lot aan dat van Naomie. Waar deze heen gaat, zal zij heengaan. Zij gaat met haar schoonmoeder naar een haar onbekend land. Waar Naomi zal vernachten, zal zij ook vernachten. Zij zal met haar verblijven als is 't in een hut of onder den blooten hemel. Zij zoekt geen gemak noch weelde, noch voordeel. Zij zal in Naomi geen steun vinden, maar zij zal voor de ge broken, bejaarde weduwe een hulp moeten zijn. Zij zal deelen in haar ge brek, sterven en begraven worden, waar zij haar levenseinde vindt. Niets dan de dood zal scheiding maken. Maar dat alles wil zij gaarne onder gaan en doen, indien zij maar met Na omi's volk mag leven en haar God dienen. Een keus als Ruth deed, kost zelf verloochening. Dat ondervindt ieder, die God wil dienen. Er is onderscheid Al kunnen wij ons niet met Ruth ver gelijken, toch zullen wij, als wij ons in Gods weg begeven, verdrukkingen moeten lijden. De dienst van God is zonder twijfel zalig, maar gaat ook gepaard met veel strijd. Zonder strijd gaan wij het koninkrijk der hemelen niet in. De poort is eng, en de weg is nauw, die tot het leven leidt. Kiezen wij God, dan keeren wij Satan den rug toe. Scharen wij ons aan de zijde van Gods volk, dan gaat daaraan voor af een breuk met de wereld. Die onze vrienden waren, zullen onze vijanden worden, 't Kan gebeuren, dat wij onze eigen verwanten tegen krijgen. Voor deden zullen ons aangeboden worden, zoo wij der wereld toevallen. Eer bij de menschen is soms te behagen, wan neer wij met God en Zijn volk breken. Maar wij moeten evenals Mozes liever met Gods volk smaadheid lijden, dan de genietingen der zonde te hebben. Achter Jezus wordt het kruis gedragen. Wij worden geroepen het vleesch te kruisigen, eigen zin en wil te verzaken, tegen ons eigen ik den strijd aan te binden. Wanneer wij de zijde van Gods volk kiezen, zegt de werdd ons haar vriendschap op, overlaadt ons met spot en haalt over ons de schouders op. Al wordt geen brandstapel meer ontstoken en geen schavot voor ons opgericht, 't wordt toch altijd nog on dervonden, dat de haat tegen Christus en Zijn kerk niet opgehouden heeft. Er is geen feller haat dan godsdienst haat. Daardoor worden vrienden vijan den, voorstanders tegenstanders, ja zelfs wordt daardoor soms de natuur lijke liefde gebluscht. Als ge de goede keuze doet en voor uw beginsel uit komt, kunt ge er zeker van zijn, dat de wereld u niet met rust zal laten, maar u vervolgen met hoon en laster. Het is goed te bedenken, wat aan zulk een keuze verbonden is. Als wij dat niet willen aanvaarden, kunnen wij geen discipel van Jezus zijn. Hij toch heeft gezegd, dat die vader of moeder, zoon of dochter liefheeft boven Hem, Zijns niet waardig is. Nooit heeft Jezus verzwegen, wat aan het volgen van Hem verbonden is. Die achter Hem wil komen, verloochene zichzelven en ne me Zijn kruis op en volge Hem. Wilt ge den Heere dienen o, dat is heerlijk. Maar weet, wat ge doet. Dan moet ge strijden den strijd des geloofs, tegen Satan, de wereld en uw eigen vleesch. Dan moeten de afgoden in uw hart verbrijzeld en moet gebroken met alles wat u van God wil afhouden. De Heere wil ons hart met niemand deelen. Wij kunnen niet Hem en de wereld dienen. Er moet gekozen woeden. God wil door ons bemind worden boven alles Hij moet het hoogste goed zijn in leven en in sterven. Maar, wat goeds kan er in gelegen zijn, de zaak zoo zwaar voor te stellen? Moet dat een mensch niet afschrikken van 't doen der goede keuze Wat be treft den oprechte, die waarlijk God zoekt is daar geen gevaar voor.Hij toch laat zich niet afschrikken, want zijn keus is beslist. Hij heeft de kosten over rekend. Wat ook de gevolgen zijn, hij kan en wil niet anders dan God dienen. En dat is ons noodig: beslistheid; want als 't ons daaraan ontbreekt, kun nen wij niet volharden tot het einde, Dan beginnen wij wel, soms met veel ijver en vuur, maar halverwege geven wij 't op en keeren terug. De Heere stelt ons voor, wat aan het volgen van Hem verbonden is, op dat wij niet on' doordacht, zonder de gevolgen te be' rekenen, handelen. Wij moeten weten wat wij doen, opdat wij met een ern stig voornemen en met beslistheid den Heere tot onzen God kiezen. (Slot volgt). PROVINCIAAL WEGENPLAN IN ZUID-HOLLAND. Een lengte van 441,5 K. M. UITVOERING DOOR DE PROVINCIE. De leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn in najaarszitting bijeen geroepen tegen Dinsdag 25 October. De zitting zal ge houden worden in de vergaderzaal der Eerste Kamer en aanvangen om 11 uur v.m. In deze zitting zal de behandeling der provinciale be grooting voor 1928 worden voortgezet. Voorts zal o.m. aan de orde worden gesteld het voor stel van Ged. Staten tot vaststelling van een provinciaal wegenplan, als bedoeld in art. 34 der Wegenbelasting wet, bevattende a. de bestaande en de aan te leggen wegen, welke naast de wegen, voorkomende op het Rijkswegenplan, in de provincie noodig zijn als verbindingen voor doorgaand verkeer met mo torrijtuigen b. de wegen, die voor het algemeen verkeer eerlang beteekenis zullen krijgen. In overleg tusschen het departement van Waterstaat en de provincie is hét aantal kilo meters weg, dat op de plannen gebracht zou mogen worden bepaald op 3000 K.M. voor rijks en 4000 K.M. voor provinciale wegen. Bij de verdeeling van deze 4000 K.M. over de pro vinciën vastgesteld, dat het Zuid-Hollandsche wegennet een totale lengte van 564.6 K.M. niet te boven mag gaan. Het door Ged. Staten aan de Prov. Staten thans overgelegde ontwerp-we- genplan bevat een wegenlengte van 441.5 K.M., zoodat het niet onaanzienlijk blijft beneden de genoemde grens. De op het plan gebrachte wegen worden onderscheiden in twee rubrieken, n.l. A. de bestaande wegen en B. de nieuw aan te leggen wegen. In rubriek A zijn opgenomen 43 wegen en wegvakken, die verbeterd zullen worden in rubriek B zijn opgenomen de volgende nieuw aan te leggen wegen Nieuw aan te leggen wegen. Weg langs de oostzijde van de Gouwe (Gou daGouwesluis), ter lengte van ongeveer 14 K.M., met een kruinbreedte van 13 M.; weg Rotterdam—Hoogvliet, ter lengte van 6.1 K.M. met een kruinbreedte van 15 M.; weg Spijke- nisseHeenvlietBrielle, ter lengte van 14.2 K.M., met een kruinbreedte van 15 M.,; weg BergstoepscheveerBleskensgraaf—Sliedrecht ter lengte van 10.2 K.M., met een kruinbreedte van 15 M.; weg NieuwpoortGoudriaan— Schelluinen, ter lengte van 11.7 K.M., met een kruinbreedte van 15 M. Alle nieuw aan te leggen wegen krijgen een DE GROOTSTE KEUZE IN MASSIEF Al onze Vulpenhouders zijn voorzien van 14 kar. gouden pen inet iridium punt en worden onder volle garantie verkocht. Naam graveeren gratis terwijl u wacht. stofvrije gefundeerde verharding van 6 M. en een rijwielpad, vrij van den weg van 2.50 M. breedte. De bestaande wegen krijgen, voorzoo ver niet reeds aanwezig, rijwielpaden, die ge deeltelijk gebracht worden op een breedte van ,50 M., gedeelte op een breedte van 1.20 M. In verband met de minimum-eischen, waar mede de Minister bij schrijven van 21 Juli en September j.l. Ged. Staten in kennis stelde welke aanzienlijke omwerking van het toen reed(s gereed zijnde ontwerp-wegenplan nood zakelijk maakten, hebben Ged. Staten zich ver plicht gezien er bij den Minister op aan te dringen den termijn tot inzending van het door de Prov. Staten vast te stellen wegenpjan tot December a.s. te verlengen. De uitvoering. Wat de uitvoering van het wegenplan betreft merken Ged. Staten o.m. op, dat de plaatsing van tal van wegen op het plan en de vermelding der eischen, waaraan zij moeten voldoen, nog geenszins waarborgt, dat de wegen ook op de vereischte afmetingen zullen worden gebracht, hetgeen in het belang van het verkeer het hoofd doel moet zijn. Het wil Ged. Staten daarom wenschelijk voor komen, dat de uitvoering in één hand en wel door de provincie geschiedt, die zich daartoe het eigendomsrecht over die wegen zal moeten verwerven en zich met het beheer en onderhoud zal moeten belasten. Voor 'n tweetal categorieën van wegen achten Ged. Staten niet mogelijk, dat zij op de mini mumafmetingen gebracht worden, door den mi nister geëischt. De eerste categorie omvat die wegen, welke over hun geheels lengte niet aan de minimum- eischen zullen kunnen voldoen. Dit zijn die we gen, die, hetzij door hun ligging op dijken, het zij door hun zeer geringe breedte of door de zeer slechte bodemgesteldheid niet op de mini mumafmetingen zouden kunnen worden gebracht zonder abnormaal hooge en niet aan het belang der wegen evenredige kosten. Bij de hierbedoelde wegen zal het niet vol doen aan gemelde eischen voornamelijk bestaan in het niet-aanbrengen van rijwielpaden en in het verkrijgen van een geringere totale kruin breedte. Daardoor zal het echter mogelijk blij ven en dit is voor het motorverkeer van het meeste belang op deze wegen als regel een verhardingsbreedte van 4.50 M. aan te bren gen met, als uitzondering een minimum ver hardingsbreedte van 4 M., waar de plaatselijke omstandigheden b.v. aanwezige bebouwing een grootere verhardingsbreedte niet dan tegen zeer hooge kosten toelaat. Tot deze eerste categorie zijn te brengen: de weg Moercapelle. Nieuwerkerk aan den IJsisel, lang 9 K.M., de weg Alblasserdam—Goudriaan, lang 17 K.M.; de weg Goudriaan—Meerkerk, lang 10.8 K.M.; de weg Arkelsche damGeldersche grens, lang 12.3 K.M.; de weg MaassluisHoek van Hol land, lang 11.5 K.M.; weggedeelten bij Delft, lang 1.3 K.M.; totaal 61.9 K.M. De tweede categorie omvat enkele wegen, die slechts voor een deel van hun lengte niet op de minimum-lengte zullen worden gebracht. Intusschen mag worden verwacht, dat zij voor minstens 50.pet. van hun lengte wel aan de eischen zullen voldoen, terwijl ook hier zooveel mogelijk ernaar zal worden gestreefd, dat in ieder geval een verhardingsbreedte van 4.5 M. aanwezig zij. Tot deze tweede categorie behooren: de weg Leiden—Nieuwe Wetering, 10.5 K.M.; de weg LeiderdorpAardam, 12.2 K.M.; de weg langs de Westzijde van het Aarkanaal (Rijnbrug Kaettenbrug)7.6 K.M.; de weg Hazerswoude- Boskoop, 5.2 K.M.; de weg van den Baren- drechtschenweg naar den Rijksstraatweg, 4.3 K.M.; de weg Rijsoord—Nieuwe Veer, 4.5 K.M.; de weg KrooswijkNieuw-Beijerland, 7.1 K.M.; totaal 56.4 K.M., waarvan 50 pet., rond 28 K.M. niet op de vereischte afmetingen zal worden gebracht. De lengte der wegen van beide categorieën bedraagt dus rond 90 K.M. op een lengte van 441.5 K.M. voor het geheele wegennet van het provinciaal wegenplan. Deze wegen zullen dus niet voor de volle lengte op de wegenlijst kun nen worden gebracht, doch slechts in zooverre als door de Kroon nader zal worden bepaald. Naar Ged. Staten intusschen meenen te mo gen aannemen zal de op de volle lengte der wegen toe te passen korting voor de provincie geen beteekenende finantieele gevolgen hebben. In ieder geval mag worden aangenomen, dat deze korting geenszins zal opwegen tegen het zeer hooge bedrag van rente en aflossing van het grootere kapitaal, dat noodig zou zijn om de betrokken wegen op de minimumafmetingen te brengen. Een tijdsduur van 15 jaren. Ged. Staten zijn van meening, dat voor de verbetering van het door hen geachte wegen net een tijdsduur van 15 jaren niet overdreven mag geacht worden. Desniettemin bestaat de mogelijkheid, dat dit tijdvak zal kunnen worden verkort. BIJ «MENEERTJE. KOMEN. »Mot« met den buurman. Me man goat weg om kippe te kaupe. En 'n uur loater komt me doar 'n jonge bij me anschelle en stopt me twei kippe in me jatte. Ik seg, wat mot ik met die twei kippe doen Woarom komp me man niet sellef Ik seg, hai weit toch dat ik er soo bang fan bin 1 aldus vertelde voor den politierechter een zeer «pootige* dame, die er uitzag, alsof ze nog voor geen tien olifanten van circus Gleich uit den weg zou gaan. 't Onwaarschijnlijkste gebeurt dikwijls en het onwaarschijnlijke was in dit geval, dat de dame die bang was voor kippen, de echtgenoote was van een poelier. Voor de menschen koesterde ze blijkbaar niet zoo'n vrees, want op 'n Zaterdagavond was ze met haar buurman, die ook poelier was (waar» om gaan twee poeliers nu ook in 's hemelsnaam naast elkaar wonen, alsof ze, behalve de hazen en de konijntjes, ook elkaar nog het vel over de ooren moeten halen slaags geraakt. Nu was de buurman-concurrent in kwestie nog tienmaal »pootiger« en tienmaal zwaarder dan de met kippenvrees behebte poeliersechtgenoo» te en hij had niet geaarzeld dit met zijn vuisten op het hoofd van zijn tegenstander te demon, streeren. Toen was een straatveger tusschen beiden gekomen en had de twee partijen met een verzoenend «Hé 1 hé i hé 1 van elkaar gescheiden. Tenslotte was er nog een politieagent aan te pas gekomen die den zegevierenden buur. man had verbaliseerd, en een dokter, die een zalfje had gegeven voor de pijnlijke blauwe plekken op het hoofd van de poeliersvrouw. «Meneertje® vroeg zich af wat de diepere oorzaak van en wat de aanleiding tot de vecht, partij was geweest. Wat is uw beroep, vroeg hij aan de ge. tuigende poeliersvrouw. Me beroep? Nou, gewaun bij me manl De juffrouw liet nijdig haar tanden zien, alsof zij zich voornam om uit wraak alle geplukte kippen uit den winkel van haar concurrent rauw te verslinden. O juist, zei de politierechter, die deze verklaring niet bijzonder duidelijk vond. Maar wat is nu eigenlijk de ware toedracht van de zaak geweest Nou, dat seg ik toch all Die jonge komt me twei kippe brenge en ik fraag waarom me man sellef niet komp. Die ken niet komme, segt dat uilskuike. Hai het mot met je buurman, die 'm twei puiste op se gesicht hetgegeifel Nou, iklaup noar buite en jewel haur 1 't Was sau. En temet dat ik d'r bij wil komme, geift ie main auk 'n puist op me gesicht en toe begint ie me doar te mishandele op 'n menier, dat 't feschrikkelijk is. An den inspecteur heb ik acht doage noaderhand me blauwe bein nog loate sien 1 Maar wat is dan toch de reden geweest voor al die onaangenaamheden? Leist u's die adfertentie moar es effel Met 'n breed gebaar haalde de juffrouw een oud nummer van 'n buurtkrantje te voorschijn en las luidop een advertentie van den buurman voor, waarin o.a. het volgende zinnetje voor. kwam«Let op het juiste adres, daar mjjn buurman op mijn naam en adres handel drijft*. Meneertje moest de verontwaardigde getuige toegeven, dat 's buurmans handelwijze niet «fair* was geweest. Ik fertel u dat nou allemoal, omdat u nou niet mot denke dat ik foor de oarigheid bin goan fechte. Ik ken beter in goeie harremounie met iemand leife, as andersom 1 Men behoefde de krijgshaftige juffrouw slechts aan te kijken om de laatste opmerking volkomen te kunnen beamen. De tienmaal rebustere buurman die op de beklaagdenbank zat, was er zich van bewust dat het voor ieder ander ook maar beter was om met hem in goede harmonie te leven, «as andersom*. Was u misschien onder invloed van ster. ken drank, vroeg de politierechter hem. Nei. dat nou niet, precies, edelachtboare, zei de beklaagde, moar ik was onder den indruk fan hoar woorde. Se begon teige meteroase, dat ik Ja, dat weten we nu wel, onderbrak hem de politierechter en veroordeeld bem tot vijf. tien gulden boete. En met dit Salomonsoordeel hadden alle vechtlustige partijen vrede. Om tante'* erfenis. Wat zouden de tooneelschrijvers een stof hebben gemist, wanneer er nooit een erfenis op de wereld had bestaan 1 In hoeveel komische en tragische tafereelen hebben de erfenissen niet de belangrijkste rol vervuld. Stel u eens voortwee half.broersvan Israëlitische afkomst, leven in het vooruitzicht te eeniger tijd een aardig kapitaaltje te erven van een rijke tante. Op zekeren dag sterft de tante en uit het testament blijkt dat zij een der half broers heeft benoemd tot executeur van haar laatsten wil Wat is nu het gevolg Dat de tweede half. broer geen cent van tante's versterf in handen krijgt. Dit is een thema, waarop het mooiste melo. drama ter were'd, te bouwen is. Stelt u de woede eens voor van den teleurgestelden erf. genaam en vraagt u zich eens af waartoe een ontgoochelde erfgenaam wel in staat kan zijn. Men zou het bijna begrijpelijk vinden wanneer de man zijn halfbroer.executeur op een pak slaag tracteerde. Wanneer hij zich er echter toe beperkt om zijn familielid eens de huid vol te schelden en te verklaren dat hij een oplich. ter is, dan is men licht geneigd om hem die onfatsoenlijke woorden te vergeven. Doch de practijk komt vaak maar weinig met de theorie overeen en de beleedigde man dacht niet aan vergeving en klaagde zijn half. broer aan wegens beleediging. Deze liet zich daardoor echter geen schrik aanjagen en verklaarde aan «meneertje« met de grootst mogelijke openhartigheid dat hij net zoolang met schelden door zou gaan totdat hij wist waar het geld van zijn tante zaliger gebleven was. Het ontging hem ten eenenmale dat hjj, wan. neer hij dit voornemen zou verwezenlijken, wel eens meer aan boeten zou kunnen moeten be. talen, dan tante's versterf groot was. Hij is de ware schuldige niet, edelacht. bare, zei de executeur.testamentair nog, hij is de ware schuldige niet, maar hij wordt op. gehitst 1 Hij liegt, edelachtbare, schreeuwde de ver. dachte van de beklaagdenbank opstaand. Er was opeens een dramatische climax in het kleine zaaltje ontstaan. De woorden vaD de twee halfbroers volgden elkaar op als hamer, slagen. Nog een oogenblik en wij hadden misschien de interessantste bijzonderheden te hooren gekregen. Wij zouden misschien gehoord heb. ben wie de geheime machten waren, die den erfgenaam die niet geërfd had, ophitsten en misschien hadden wij wel vernomen waar de erfenis van de gestorven tante gebleven was Maar de gerechtigheid is geblinddoekt. Ze zag die mogelijkheden niet en maakte aan alle geharrewar een einde door den beleediger een boete op te leggen van twaalf gulden, wat onder gegeven omstandigheden en voor een woord van negen letters wel een zware straf was. EEN LUCHT-DECORATEUR BOVEN ROTTERDAM. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur was er iemand op straat, die zei in zichzelf: rè I en keek steil naar boven. Een ander, die den eerste zag op-turen, bleef insgelijks staan en schrok: hè Toen waren er meer, die hun pas inhielden en opwaarts keken. En weldra stond iedereen aan den grond genageld om te zien, hoe daar hoog in de lucht een vliegmachine zweefde en schreef in kolossale, witte wolk- letters, duidelijk zichtbaar, den naam van een of ander wasch- of poetsmiddel. Naar schat ting was het vliegtuig' dat als een nietig spinnetje aan het blauwe plafond hing en daarlangs ongewoon dikke draden legde een vierduizend meter hoog. Door de wind stilte bleven de geweldige letters lang intact. De vliegenier zweefde weg naar de vergetel- reid. Hij kon wel de vergeten punt op de i geweest zijn. Wij vernamen, dat deze reclamevlieger de zelfde is, die eenige dagen geleden een derge lijke demonstratie van „skywriting" gaf. Het is een Engelschman. Reeds meldden wij de vorige week met een enkel woord de rijzing in aandeelen Philips Gloeilampen. Langen tijd had de handel slechts bestaan in het z.g. in elkaar sluiten van vraag en aanbod in gesloten hoek, d.w.z. door een enkelen of een paar hoeklieden. Vorige week echter was er zoo'n overstelpende vraag, dat de hoek openging, en de tallooze stukken van hand tot hand gingen, tot zelfs een koers van 550 bereikt was, wat dus in een goede week een stijging van 90 beteekent Men spreekt nu van emissie van 5 op één a pari, zoodat er voor aandeelhouders een claim te toudree- ren zou zijn. Daarbij wordt gesproken van voordeelige contracten met Engeland en een enorme uitbreiding van de afdeeling radio. De koers van Jurgens aandeelen is nu circa 240 en de handel is wat rustiger geworden, nu veel bekend is van de geruchten, die den koers hebben helpen opdrijven. De wekelijk- sche overzichtschrijver van Handelsbelangen geeft daarvan het volgende résumé: „Inzake de groote koersverheffing van aan deelen Jurgens en van den Bergh is men in zooverre wijzer geworden, dat thans de loo- pende geruchten omtrent een ontzaglijke nieuwe trustvorming ietwat vasteren vorm hebben aan genomen. Eene zeer krachtige internationale groep, waarin, ben ik goed geinformeerd, voor namelijk Amerikaansche geldmannen een rol spelen, zouden de meerderheid van de aandee len der heirvoor genoemde mijnen hebben ver worven .tegelijk met zeggenschap in de concerns van Lyon en De Lever. Eigenaardig is zulks, omdat hierdoor verwe- zentlijkt wordt op ontzaglijke schaal, wat blijk baar jaren geleden aan Anton Jurgens voor oogen heeft gestaan. Immers zijn zaak was in den beginne fabri kant van margarine alleen. Daarna is ,zij, door verkoophuizen als Boka en, naar ik meen, ook De Gruiter en vele andere, detailiste van het eigen product geworden. En daarna heeft het Jurgens-concern beproefd door middel van zijn belang bij de Insulinde Oliefabrieken en andere zich ook direct meester te maken van de grond stoffen. Men weet, hoe deze laatste poging vrij wel is mislukt en Jurgens niet slechts ontzet tende sommen heeft gekost, maar tevens op den rand van den afgrond heeft gedreven. De nieu we trustmenschen hebben blijkbaar het denk beeld van Anton Jurgens op de grootste denk bare schaal tot werkelijkheid gemaakt. De vraag zal en moet gesteld worden, wat deze trustvor ming beteekend. M.i. moet men deze zaak beschouwen als het voortvloeisel van de geweldige massas kapitaal, welke vooral in de laatste jaren, niet zoozeer in ons land, als wel daarbuiten, in een zeer beperkt aantal handen zijn gekomen. Voor deze kapitalen zocht en zoekt men emplooy. Ziet daar m.i. de oorzaak der trustvorming. Haar beteekenis kan, maar behoeft niet be paald associaal te zijn, al lijdt het geen twijfel dat er zoodanig gevaar aan verbonden kan zijn. Eigenlijk waren het Jurgens-aandeelen, welke deze week ter beurze het allergrootste deel der belangstelling opeischten. Wij komen thans tot de afdeeling der Kunst- zijde-aandeelen, welke de laatste weken even eens floreert. Hoilandsche noteerden j.l. Maan dag tot 162 toe. Maekubee tot 133 en Enka tot 422, wat zijn oorzaak vond in speculatieve aankoopen van den beroepshandel op berichten dat de Enka wel voordeel zal ondervinden van de toetreding der Fransche fabrieken tot het international kartel. Er schijnen echter ook vele buitenlandsche en wel Duitsche koopers ge weest te zijn, wat merkbaar was, toen het Duit- sche disconto tot 7% werd verhoogd en er eet M verkoopsdrang voor Kunstzijde-aandeelen ont- stond. Verder is de animo niet groot en zij, die geen clienten hebben als buitenlandsche commissie huizen, kunnen werkelijk niet van drukte spre ken, want het publiek hier te lande laat zich vrijwel onbetuigd, aangezien de grootere stukken als H. V. A., Philips en Tabakken veel te duur zijn om er in te handelen, zooals de commissio nairs het zoo gaarne hebben. De beurs te New York houdt zich buitenge woon goed en men schrikt van de prijzen als van Wabash 74, Eries 68, Chesapeake 218, Ge neral motors 277, etc. De boom groeit daar al een paar jaren en het lijkt wel of de grootste hoogte nog niet is bereikt, want de omzet van 2.650.000 shares per dag soms, geeft een beeld van de opgewektheid ter beurze, zoodat er nog vreemde dingen kunnen gebeuren. Op Maandag 10 October 1927 te Dirksland ter herberge van H. van Doel bij veiling e.' vtj op Maandag 17 October 1927, aldaar, ter her» *j berge van J. Vermeulen bij afslag, beide dagen 's avonds 7 uur, van a. Een huis, bestaande uit 4 vertrekken, te Dirksland, aan den Gelderschen Dijk, kad. Sectie B. Nos. 1200, 1201 en 1263, tezamen groot 2 Aren 16 centiaren, in één perceel en b. 5 Aren 33 centiaren (35 R. Voornsche Maat) tuingrond, te Dirksland, nabij den Stationsweg. Kad. Sectie B. No. 1477. Dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van de erven van wijlenMej. de Wed. C. v. Oostenbrugge. Notaris VAN DER SLUYS. MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee. Veiling van Woensdag 5 October 1927. Bloemkool f 6,50 tot f 15. Savoye kool f 13 tot f 15,60. Roode kool f 4,20 tot f 13, alles per 100 stuks. Andijvie f 1,90 tot f 2,20 per 100 krop. Kroten f 4 tot f 4,10 per 100 bos. Stoksnijboonen f 45. Dubbele princessen f 14,60 tot f 17,70. Enkele princessen f 10,60 tot f 13,80. Uien f 3,20. Spruiten f 13. Calabasperen f 9 tot f 16,80. William Duchesse f 4,50 tot f 9,50. Citroenperen f 6,50. 'odensuikerperen f 3,10 tot f 5,20. Dubbele Suikerperen f 14. Le Lectier f 6,10. Diverse handperen f 4,50 tot f 5,70. Stoofperen f 3,20 tot f 4,60. Bergamotten f 4,60 tot f 8,60. Kleiperen f 5,10 tot f 5,40. Giesser Wildemans f 4,60. Zoete appels f 4,60 tot f 10,50. Zure appels f 2,50 tot f 10. Goudreinetten f 12 tot f 18. Ponsperen f 4,40; alles per 100 kg. Druiven f 0,20 tot f 0,40 per pond. Kaas f 0,30 tot f 0,57 per pond. Tomaten f 1,50 per 100 pond. ROTTERDAM, 4 October 1927. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed: Kipeierenf 4,50 tot f 9,60 Idem (klein)tot Idem extra zwtot Eendeieren5,85 tot 7,60 Ganseieren tol Kalkoeneierentot Kievitseieren tot ■-»-* Middenprys f Aanvoer 55.000 stuki. DE ROTTERDAMSCHE VEILING Wit: pi. b2, Zwar| pi. a2, Mat Oplos! October! Oplos| Men toetredel zet telt oplossinl (minimc delijksc! /""gpunten 1 IV ■abonné'; een gee| geacht Het niet, m wonder over w Als we dijnen dom di om in te krijg dagen ons vei weer 't Neer toch vrouw zorgen als het tijd on is. Hei de kac kant g« worden genoeg En kleeren Het te zorg op kla. De soort het nu verwoe te wee of mee geloovi ■over d Eén de ma financi nieuwe niet a; ommel maar raam» schijns Als nomen .plaats - In fan tel ij

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2